Zware wapens achtergelaten Gijzelaars in vrijheid Haags drama na 100 uur snel naar climax j FRANS-DUITSE VERDEELDHEID OVER EEG-LANDBOUWPRIJZEN r 3 itsland wijst nationale steunmaatregelen af binnen- en buitenland et Wb NA ZEVEN UUR 'S AVONDS KWAM DE ONTKNOPING IN SNEL TEMPO ^OAG 18 SEPTEMBER 1974 MOVJNC1 ALE ZEEUWSE COURANT ■Van onze correspondent) gRUSSEL De Europese ministers van landbouw zijn svond nog geen stap verder gekomen dan de overeenstemming om- een tussentijdse verhoging van de producentenprijzen in de jgdbouw. Eén ding staat wel vastde 4 procent prijsverhoging die b commissie aanvaardbaar acht, is naar het oordeel van diverse "dstaten, de Europese overkoepelende landbouworganisatie COPA O bet Europese parlement aan de lage kant. De Fransen vinden zo'n jfjjuverhoging zelfs zoiets als een belediging van de boeren het guropese parlement kwam in Luxemburg maandag tot een eis van j procent, de boeren hebben 8 procent ten minste gevraagd. Britten echter hebben dinsdag Malve een 4 procent verhoging van interventieprijzen en een monetai- Aanpassing van het pond tegenov»- Europese rekeneenheid die op c ■j procent inkomensverbetering voor 'u boeren neerkomt, ook nog geëist 14 de melkprijs maar liefst 32 pro- at omhooggaat. eisen die grosso modo van 8 procent (België, ijxem'ourg en de COPA) tot 4 pro- at (Nederland en Italië) staat een «ralraog onverbiddelijk Duits W' ten aanzien van de nationale ^maatregelen (vooral die in Strijk). Als die steunmaatregelen Efidaan worden gemaakt en er bo eien zal worden gewerkt aan een jHtakentele heroriëntering van het bouwbeleid die beter past bij de Vondeling voor dragen als wrr.ervoorzitter 'jjjj HAAG (ANP) De tweede mr heeft dinsdagmiddag dr. ir. A. Vooddtag opnieuw voorgedragen voor lf benoeming, door de kroon, tot loorater van de kamer voor de |j(PRe zitting. Het is gebruik dat de ttwaing conform de voordracht ge- tóiédt VERVOLG KANTLIJN Wfkgelegenheid met alle conse- 'p&s vandien. We zullen helaas •,-jilles perfect kunnen uitrekenen stiet oog op milieu-effecten tot bij- itèiKld het jaar tweeduizendvijftig. SStenln verliezen we onze doelstel- fafm niet uit het oog, zoals blijkt ü'we meerjaren-ramingen". Dat iïftsel: op de lange termijn wordt tóocspronkelijke leerstuk inderdaad ^dhaafd. De vraag is echter in tesie de dogmatici van het nullijn- at4- men vindt ze vooral bij de m- alsnog van dit kabinet zullen ipjQ dat dit beleid zal worden aan- Êtst: het kan tot politieke spannin- ssnanleiding geven. Ut kabinet zal zich dan vermoede Huik verweren met een beroep op eaider leerstuk van deze tijd: sprei- 3 ren macht en kennis. In dit op at is men de oorspronkelijke dénk- Sta wel getrouw gebleven: er wor- dn allerlei beleidsvoornemens aange- Isiigd die met deze spreiding heb- a te maken. Het gaat om zaken als ombudsman, consumentenbescher- 53, openbaarheid van overheids icumenten, adviescommissie voor irawenemancipatie, subsidiëring po- hk vormingswerk, beroepsrecht on- ïgsraad enz. Bovendien krij- g ministeries als ontwikkelingssa- mwerking, cultuur, recreatie en itschappelijk werk, alsook sociale sin en volksgezondheid een groter van de totale koek dan voorheen, dit opzicht- moet men toegeven: houdt dit kabinet zich wel aan 2oorspronkelijke voornemens. Ech- ïop dit stuk van zaken moet even- si rekening worden gehouden met jftieke spanningen: al deze maat- Sen vergen namelijk een zodanige ging van de overheidsuitgaven dat Sover nog wel een hartig woord ivorden gesproken. Er zou dan ook eveel groter st.uk om één alter- Éf te noemen belastingvermin- ng kunnen worden toegepast. ('ijze sfeer is de sfeer van de r ringsstukken nogal 'grijzig*: er den geen spectaculaire dingen ge- an, er is geen sprake van grote aan- De troonrede ging de van de laatste jaren ^tienhonderd woorden te boven onder dat er reden toe was. In dit Wicht is er aanleiding tot enig mede- Koel met de koningin: zij immers dit vervelende, lange en slaap wekkende stuk voorlezen. Geen ■roder dat ze een keer met de tekst de knoop kwam. De nieuwe Natio- Se Adviescommissie Emancipatie fee nieuwe instelling stond nogal ®t met drie hoofdletters in domrede afgedrukt zou daar eens aan moeten doen: men mag van Si vrouw eisen overigens even- - ?an een man dat een dergelijk proaa in het openbaar moet wor- k voorgelezen. Deze troonrede leek fisn ouderwets boodschappenlijstje •W de kruidenier, terwijl iedereen f koningin tot onderdaan ge- tai zou zijn met een korte kern- ^bge samenvatting. lUat dat betreft was er één tekenen- de zin in de troonrede: „Vele «vormingen die het kabinet bij zijn 'Weden in het vooruitzicht heeft ge- ™d, zuilen dit zittingsjaar door u ^ogen moeten worden aan de hand wetsontwerpen en beleidsnota' lf'| dank zij deze zin had de helft ta de troonrede kunnen worden ge grapt, Er staat namelijk in die zin goelijk waarom het gaat: het kabi- y-Den Uyl heeft bij het begin van w® optreden verteld wat er te ver sion viel en werkt dat nu uit. 'Mrts hadden de afwijkingen gemeld ®®on worden, waartoe het harde «w ook dit kabinet dwingt. Helaas «It minister-president wat vorm inhoud van de troonrede betreft een uiterst conventioneel man ™ond. Als men niet beter wist zou K?gen: een conservatief. economische en monetaire situatie van het ogenblik, zou de Duitse be windsman Ertl een 4 procent prijsver hoging vermoedelijk wel willen aan vaarden. Fransen en Duitsers staan in bet debat dagen verdeT gaat, lijnrecht te genover elkaar: Frankrijk vindt zijn INKOMENSGRENS DEN HAAG (ANP» Staatssecretaris Mertens van sociale zaken heeft de premie-inkomensgrens voor de volks verzekeringen algemene ouderdoms wet, algemene weduwen- en wezenwet, algemene wet bijzondere ziektekosten en algemene kinderbijslagwet alsmede voor de kinderbijslagwet loontrekken- den voor 1975 vastgesteld op ƒ31.950. Deze grens van het inkomen waarover ten hoogste premie moet worden be taald, bedraagt thans 26.750, aldus een mededeling van het ministerie van nationale steunmaatregelen niet pro- duktiebevorderend of concurrentiever valsend de Duitsers zien niets in een prijsronde met een zeer beperkt effect en een legalisatie achteraf van maatregelen die in strijd met het EEG-verdrag zijn genomen. De Duit sers vinden de Denen aan hun zij In beide kampen wordt de ntrijd gevoerd met een been in het vader land: daar waar het boerenkiezersvolk gereed staat om zijn afkeer van het EEG-beleid in stemmen om te zet ten. De ministers hopen woensdag tot resultaten te komen. DEN HAAG Een van Haag vrijgelaten gijzelac ie in Den 1 rs tnordf 1 naar de Amerikaanse ambassade l geleid voor medische controle. Slot van pagina 1 minuten nadat de donkerblauwe DAF- bus, een vrijwilliger van de Rijkspoli tie aan het stuur, met de drie Japan ners en de overige zes gijzelaars was vertrokken, kwamen de drie achterge bleven gijzelaars uit de ambassade. Het waren de Rotterdamse cargadoor E. G. M. Driebeek (55), de Rotterdamse directie-chauffeur H. Meertens (56) en de (Franse) bode van de Franse am bassade, de heer R. A. Peirin (56) uit Den Haag. Twee hunner werden on dersteund op hun korte wandeling naar de Amerikaanse ambassade, waar ze direct door een arts en een psychiater werden onderzocht. Een politiewoordvoerder noëmde hun toe stand korte tijd later „redelijk", de omstandigheden in aanmerking geno- De operatie bij de de begon om acht uur, toen minister De Gaay Fortman de Amerikaanse ambassade binnenging om in het al daar ingerichte „commandocentrum" de leiding op zich te nemen. Het duurde even voordat een in het Ja pans gestelde brief van het ministerie van justitie bij de Japanse terroristen kwam, zoals met deze was afgespro ken. Een Haagse politieman, als steeds zonder colbert, ging eerst de Franse ambassade binnen, maar de brief ging toch, omstreeks kwart voor acht, via een touw naar boven. De brief bevatte een van de vele overeen komsten, aldus een politiewoordvoer der, die de afgelopen dagen met de terroristen waren gesloten. Het duurde toen nog bijna een half uur voordat er opnieuw beweging kwam. Om twaalf minuten over half negen kwamen drie auto's aangereden, waarvan er twee weer bijna onmid dellijk wegreden. Een grote Ameri kaanse auto bleef staan waarna de DAF-bus van het ministerie van justi tie kwam voorgereden. Een politie man liep vervolgens naar de ambassa de en wees de Japanners dat de bus gereed stond. Een minuut later kwa men Japanners en gijzelaars naar bui ten: in groepjes van drie, een Japan ner en twee gijzelaars, de handen omhoog. De terroristen namen geen risico: ze eloegen de aantal ruiten van de bus kapot, om een vrij schootsveld te hebben voor him wapens, die ze schietklaar hadden. Zij waren ook be vreesd voor gaspatronen, die in de bus zouden kunnen zijn aangebracht. Om vier minuten voor negen reed de bus weg, twee Japanners met hun wapens gereed bij een stukgeslagen raam, aan beide kanten van de bus een. Enkele ogenblikken later storm den 15 politiemannen de Franse am bassade binnen, alsmede een expert van de mijnopruimingsdienst. Weer enkele ogenblikken later gingen de lichten aan op de vierde verdieping, waar de terroristen en hun gijzelaars 101 uur hebben doorgebracht. Inmid dels omsingelden politiemannen het gebouw. Minister De Gaay Fortman verliet de Amerikaanse ambassade om negen uur en reed in een auto achter de bus aan, richting Schiphol. Weer enkele minuten later reden zes Fiats, elk met vier zwaar bewapende mariniers, ach ter de auto van de Nederlandse be windsman aan. Daarop volgden twee ambulances en ten slotte weer een bus, omringd door vijf politiemannen op motoren. In de bus bevonden zich familieleden van de gijzelaars die met de drie Japanners op weg waren naar Schiphol, naar de gelukkige ontkno ping. In de Amerikaanse ambassade wer den de drie gegijzelden die hun vrij heid hadden herkregen, verenigd met familieleden die daar al enkele uren in spanning hadden gewacht. Daar herhaalden ze wat ze ook 's middags al vanuit het raam op de vierde verdieping naar politiemannen straat hadden geroepen: „We zijn ge lukkig met de manier waarop de overheid de gijzeling heeft behan deld". Al in de loop van dinsdagochtend begon duidelijk te worden (maar hoe vaak had dat al zo geleken) dat het gijzelingsdrama nu toch echt naar een climax ging. In samenwerking met wegenwacht en rijkspolitie begon de rijkspolitie tegen twaalf uur voorbe reidingen te treffen om de weg van Den Haag naar Schiphol vrij te ma ken, teneinde een snel transport gelijk te maken. Onafhankelijk van de vraag of deze route ook inderdaad zou worden gebruikt, wezen voorbereidingen er wel op dat i zich gereed maakte om een akkoord tussen de regering en de drie Japanse commando's snel te kunnen uitvoe ren. Op Schiphol was intussen het 44e infanteriebataljon uit Zuidlaren aange komen, een eenheid die speciaal is opgeleid voor dit soort beveiligingsta- ken. Tegen het middaguur draaiden tientallen pantserwagens en lichte tanks de luchthaven op. Rondom ren gelegd. In de gebouwen van het Schiphol werd een kordon van militai- vliegveld heerste intussen verwarring. Journalisten en publiek werden nu eens weggestuurd van de pieren, dan weer toegelaten. Voorlopig ging het luchtverkeer vrij normaal door, maar tegen half zes werden de pieren door marechaussees en politiemannen met getrokken kara bijnen in een razend tempo ontruimd vals alarm, bleek later. Tegen zes uur werd Schiphol, op persoonlijk bevel van minister Westerterp van verkeer en waterstaat, weer openge steld, met de aankondiging dat er om kwart voor acht weer groot alarm zou zijn. De bewaking langs de weg Den Haag-Schiphol 'waar het verkeer de hele middag normaal doorging) werd in de loop van de middag steeds minder, wat het vermoeden deed rij zen dat er misschien een andere route naar Schiphol zou worden geko zen. Om kwart over zeven kwam van de Haagse politie het verlossende woord: om half negen komen de Japanners met hun gijzelaars naar buiten. In een bus gaan zij naar Schiphol, waar de uitwisseling zal plaatsvinden. DEN HAAG De Franse ambas sadeur Jacques Senard, de handen op de rug gebonden, verlaat zijn ambassade voor de rit naar Schip- Slot van pagina 1 gen. het gebruik van alle lürt of geweld om tot gewapendr actir over te gaan. Wat wij ook gedaan zouden hebben, aldus premier l»en Uyl. het zou altijd hel leven van de gegijzelden In gevaar hebben gebracht. WIJ had den te doen met drie zeer goed I»-wa pende en getrainde terroristische sol daten, die blijk gaven een hoge graad van intelligentie te bezitten. Ook lx overwogen welke actie op Schiphol zou kunnen worden ondernomen. Vol gens Den l'yl hadden wij misschien de terroristen ..van de haan kunnen blazen'Maar dit had altijd liet leven kunnen kosten aan de bemanning. De regering heeft grote moeite ge had met het aanvaarden van een over eenkomst met de drie mannen, die als grove misdadigers kunnen worden be schouwd. Den Uyl verklaarde dat men toch besloten heeft zich aan de af spraken met deze misdadigers te hou den om dergelijke afspraken voor de toekomst bij soortgelijke situaties in andere landen mogelijk te hou den. Den Uyl erkende dat dit hem met grote bitterheid vervult maar dat hij heeft, gemeend In de gegeven omstan digheden niet anders te kunnen hande len De afloop -ran het gijzelingsdrama is verder geheel volgens plan verlo pen. Dit geeft een gevoel van dank baarheid, aldus Den Uyl. maar het is bitter op hetzelfde moment te besef fen dat drie misdadigers wegvliegen, him vrijheid tegemoet. Reeds op zaterdagmorgen heeft de- regering de beslissing genomen dat de terroristen geen vrijgeleide kon wor den verleend, dan na vrijlating van alle gegijzelden, zonder eer. uitzonde ring. Grote risico's werden genomen door daaraan vast te houden. Maar de regering is op dit punt onverbiddelijk gebleven. Dat heeft ten slotte succe gehad. Maar het had ook anders kunnen aflopen, vooral toen de Japanners aanvankelijk niet wilden ingaan op de eis dat zij hun wapens moesten inle veren. Dit had tot de dood van de gegijzelden kunnen leiden. In dat ka der werden de financiële eisen van de Japanners onbelangrijk, hoe afschuwe lijk de regering deze ook vond. Als voornaamste tactiek heeft de regering naar twee kanten gewerkt De eerste was de uitputting van de terroristen en de tweede overreding. Er was geen voedsel in de Franse ambassade, slechts een pak suiker klontjes. Zestig uur lang hebben de gijzelaars en gegijzelden niets te eten gehad. Zij weigerden aangeboden voedsel. Van de zijde van de onder handelaars was men er zich van be wust dat deze uitputting zou kunnen leiden tot zeer emotionele daden, die zelfs tot hevig geweld zouden kunnen dut minister Van der Stoel 30 lande* heeft gevraagd om een landingsverguD r.ing voor de Boeing Over het nwjj taal daarvan zei Den Uyl niets De tijdens bét*drama ntetgeslagen De enige vorm van mishandeling, die de h.-r Den Uyl signaleerde was het ach terhouden van voedsel en drank voor respectievelijk 60 en 30 uur Overigen» noemde hij de behandeling van de Justin 1 zal een uitgebreid onderzoek In*tellen naar de manier waarop de drie Japanners ons land zijn binnen gekomen. wanneer dat Is gebeurd en met welke papieren en waar zij zich tot het ogenblik van de gijzeling heb ben opgehouden. Over eventuele toe komstige gijzelingen, zei Den Uyl. dat hij het ondenkbaar acht dat er perfee- te systemen worden uitgevonden om Jlt soort zaken te voorkomen. Die reacties zijn uitgebleven en pre mier Den Uyl meent dat de uitputting heeft bijgedragen tot de uiteindelijke Dat heeft ook de overreding, waarbij de zaakgelastigde van de Egyptische ambassade een vertegenwoordiger van een Arabisch land werd eerder ge loofd en een vertaler van de Japanse ambassade een grote rol hebben ge speeld. Zij hebben tientallen gesprek ken van vele uren met de bezetters van de Franse ambassade gevoerd- Zij heb ben in de onderhandelingen een beslis sende rol gespeeld door de grote diplo matieke bekwaamheid en zekerheid die zij ten toon spreidden, aldus Den Uyl- Premier Den Uyl wilde niet ingaan op de details van de vele gesprekken met de Franse regering. Dit komt volgens hem later aan de orde. Nadat Frankrijk1 de gevangen Furuya had uitgeleverd men wist toen dat hij onder een val se naam schuil ging was de regering in Parijs er tegen dat de man naar Den Haag zou worden gebracht. De Neder landse autoriteiten waren het daarmee eens. Aan Nederland werd overgelaten de uitwisseling van Furuya tegen de ge gijzelden te bewerkstelligen. Door vast te houden aan de absolute eis dat dit slechts ko gebeuren op Schiphol en te gen alle gegijzelden zender uitzonde ring, wilde men voorkomen dat de ter- Diroetie: F. von de Velde, IC Scherphui» en W. F. de Pogler. Hoofdredocteur: G. A. de Kok. Adjunct-hoofdredacteuren: M. P. Dielemon en C. van der BUREAUS: Vlissingen: Walstraot 56-60, fel. (01184) 5144. Middelburg: Markt 51. lel. (01180) 27651 Goes: Grote Mark! 2, lel. (01100) 6140. Terneuxen: Nieuwstraat 22, tel. (01150) 4457. Hulst: Sfeensfraot 6, tel. (01140) 4058 In de avonduren is de centrole redactie bezet von zondog t/m vrijdag vanaf 20.00 uur: (01184) 5144 Telefoonnummers buiten kon tooruren: Redactie: (01184) 4799. Aavertentie-afdeling: (01186) 1584. 's Zaterdags (01184) 5144 van 9.00-11.30 uur. Voor klachten bezorging op za terdag: de plaatselijke kontoren van 9.00-11-30 uur. Expeditie: (01184) 2751. Over!, odv. moandog- t/m vrij dagavond von 20.30 tot 22.00 uur (01184) 5144 Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen: per kwortaol ƒ31,70; franco per oost ƒ35,per moand ƒ10,75 losse nummers 0,50 (inclusief 4 bfw). Advertentietarieven 66 cent per mm; minimumprijs per advertentie 9,90; ingezon den mededelingen 2'/i x tarief. Brieven bureau van dit blad 1,50 meer. Voiiedige tarieven met controd- orifzen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4% bfw. Giro: 359300, Provinciale Zeeuwse Courant. Middelburg. DEN HAAG Er gaat opnieuw een mandje met voedsel naar de vierde verdieping van de Franse ambassade. Het is dinsdag middag tien voor half drie. Filmers springen weer achter hun camera. Fotografen schieten hun platen. De schrijvende pers grijpt naar het notitieblok. „Er hangen aanvankelijk één, later twee mannen naar buiten uit het vensterwordt door de verzamelde journalisten weinig geestdriftig genoteerd. De sfeer rond het ambassade gebouw lijkt landerig. Politie en militairen, die al fikse diensten achter de rug hebben, komen voor zo'n gebeurtenis niet meer aangehold. Er worden grappen gemaakt. „Dat zullen wel de tic kets voor het vliegtuig zijn", wordt er door een jonge agent gegrapt. Verslaggevers laten zich door collega's bier en belegde broodjes aanreiken: het meren deel van de ravitaillering wordt verkregen uit het nabijgelegen be kende kunstenaarscafé „De Post hoorn", waar de obers al precies weten vanwege het drukke Japanse bezoek wat coca-cola in het Japans is. Politie en mariniers hebben het gemakkelijker: zij hoeven voor hun natje en droogje slechts en kele stappen in de richting van de kantine-wagen te zetten. Even later roept met een doordringend „Héren, héren!" een woordvoer der van de Haagse politie de internationale pers bijeen. Het blijken broodjes, coca-cola, mine raalwater en sigaretten, alsmede enkele Engelse en Japanse kran ten te zijn geweest, die zoals de woordvoerder meedeelt naar boven zijn geheze „Of er nu toch eindelijk schot in de zaak zit", krijgt de woordvoerder herhaalde malen dringend te ho ren. Hij weet het niet, hij weet het niet. „I really don't know gentlemen!" Gelaten nemen de journalisten de weinig interessan te mededeling weinig interes sant in het belang van de gegij zelden, dat begrijpen ze óók wel voor lief. Terug naar de stra tegische posities. Sommigen dui ken doodmoe neer in vederlichte tuinstoeltjes, die om onverklaar bare redenen op het korte deel van het Lange Voorhout zijn ver schenen. Een Duitse fotograaf dut een seconde nadat hij is gaan zitten, loodzwaar in. het hoofd diep voorover gebogen, daar ko men ze!", gilt een grapjassende collega. De Duitser schiet rechto vereind en rent naar zijn toestel. Alweer niets! Hier op 't Voorhout op nog geen honderd meter van het Franse ambassadegebouw wordt zo nu en dan zeer duide lijk en hoorbaar vergeten dat er negen mensenlevens in direct doodsgevaar zijn. Een menselijke reactie na grote vermoeidheid, dat wel. Om tien minuten over vier is er weer enige beweging in het rimpelloze afgezette gebied, waar vroege herfstbladeren door een zachte bries worden voortgeblar zen, te bekennen. „A man with a huge blonde moustache" (een man met °en grote blonde snor), zoals een Engelse journalist het fijntjes uitdrukt, loopt in over hemd naar de ingang van de ambassade en verdwijnt er voor tien minuten naar binnen. Het is "e gezagvoerder van de op Schip hol klaarstaande Boeing 707 die gaat onderhandelen over het vluchtplan. Tien minuten: een kort onderhoud dat en de geruchten nemen voor de zoveel ste keer reusachtige vormen aan kan wijzen op succes bij de onderhandelingen (de terroristen gaan akkoord) of op een negatief resultaat (de drie Japanners heb ben „nee" tegen de route gezegd. Op het Lange Voorhout verschijnt Tweede-Kamerlid Koekoek. Een militair zegt-: „Je kan van hem zeggen wat je wil, maar het is toch maar het eerste kamerlid dat zijn gezicht hier laat zien". De woordvoerder van de politie roept zijn „kudde" weer te za- men. Er in bij het naar boven halen van het voedsel en de kran ten tussen Haagse rechercheurs en twee gijzelaars (schreeuwend) contact geweest. De twee gevan gen gehouden Nederlanders heb ben volgens de woordvoerder herhaalde malen geroepen: .De toestand binnen is goed. We zijn gelukkig met de manier waarop de autoriteiten de gijzeling be handelen". Het blijkt voorlopig het laatste nieuws te zijn. Eigen lijk gelooft niemand meer, in te genstelling tot positievere geruch ten, dat er nog deze dinsdag een einde aan het drama komt. Voorhout snerpt door de lucht. Een andere auto, waarvan de sleutels van de eige naar blijkbaar niet in. Haagse politiehanden waren te krijgen, wordt door een kraanwagen van de brandweer na ingewikkelde manoeuvres van zijn plaats ver wijderd. In snel tempo 'Daar komen ze' Enige uren achtereen is er geen feit meer van enig gewicht te melden. De strategische poni- ties worden door de pers in de steek gelaten. Er wordt wat te eten gehaald, er wordt wat ge rust Aan alle gezapigheid komt plotseling een eind, als even over zeven uur vijf in overhemd gekle de Haagse rechercheurs, kenne lijk ineena veel minder bang be schoten te worden, vlak onder het raam van de kamer van de Franse ambassadeur, waar zich het gijzelingsdrama afspeelt, in actie komen. Ze springen een voor een in particuliere, op die plaats geparkeerde auto's en rij den die in hoog tempo uit het schootsveld van de drie terroris ten. Het gegier van de banden over het desolate, zwijgende Vanaf dit moment spelen de opeenvolgende gebeurtenissen zich in betrekkelijk snel tempo af. Het is duidelijk dat er over- ïenstemming tussen de onderhan delaars is bereikt. Niemand weet dat natuurlijk. Maar men voelt hét, de spanning is plotseling te snijden. Er gaan zich nu dingen afspelen die essentieel zijn voor het lot van de negen gegijzel den. Rijkspolitiemannen starten hun motoren. Militairen zetten hun helmen op. Ziekenbroeders ne men plaats in de talrijke ambu lances. Er is een druk overleg tussen allerlei manschappen en onderdelen via mobilofoons. Agenten nemen plaats voor de dranghekken. Politiehonden blaf fen. In de verte komt een bus in richt. Schijnwerpers van filmers en fotografen flitsen aan. In al lerlei talen worden aanwijzingen gegeven. Er wordt ruzie gemaakt over het omvallen van een came rastandaard. Om acht uur precies rijdt mi nister van binnenlandse zaken De Gaay Fortman met een zwarte limousine naar een plaats dicht bij de zij-ingang van de naast de Franse ambassade gelegen Ameri kaanse ambassade, waar nu veel personeel voorzichtig uit de ge opende vensters hangt. Wat gaat er gebeuren? Zal er iets van de ontknoping van het drama te rien zijn? Hoe maken de negen gevangenen het? Zullen er toch nog schoten vallen? stuk asfalt voor de Franse am bassade loopt een opnieuw in overhemd geklede) rechercheur Hij houdt duidelijk zichtbaar een witte brief een witte vlag, is de bedoeling? vooruitgestoken in zijn handen. Hij legt de brief in de hal van het gebouw. Loopt tanig. Kijkt naar boven. Komt even later terug. Haalt de brief weer uit de hal. Bevestigt hem aan het touw dat weer uit de vierde verdieping hangt. De woordvoerder van de politie ver klaart dat het een brief van het ministerie van justitie is die zo hebben de drie. Japanners be dongen alleen via het touw in ontvangst wordt genomen. Over de inhoud van de brief wordt niets meegedeeld. De spanning blijft, wordt voort durend groter. Is bijna met meer uit te houden. Geen spoor van actie nu. De schijnwerpers van de pers blijven ontstoken. Over het. Voorhout klinken opgewon den, nerveuze stemmen via mobi lofoons en transistorradio 's van verslaggevers, die het ook niet meer kunnen volgen, voorspellin gen doen in het wilde weg, roe pen dat het nu elk moment moet kunnen gebeuren. Maar het duurt nog een kleins drie kwartier voordat drie zwarte limousines in grote vaart komen aanrijden, een kort ogenblik stoppen tegenover de ambassade. Twee ervan star ten weer. Een blijft staan. Ie mand roept dat hij premier Den Uyl heeft gesignaleerd. De blauwe DAF-bus, die nor maal voor het vervoer van gede tineerden wordt gebruikt, rijdt nu langzaam van zijn plaats voor het café ,De Posthoorn" naar de limousine toe, blijft enige tijd naast de auto staan en laveert dan naar de hoofdingang van de ambassade, aan de Haagse Ka nonstraat. Dit moet het moment zijn dat de drie leden van het Japanse Rode Leger en hun gijze laars te voorschijn moeten ko Ineens komen er groepjes men sen met de handen omhoog, on der schot gehouden door de ge wapende. Japanners naar bulten. Ze staan even in de helverlichte Ingang van de ambassade. Drie van de gijzelaars worden afge voerd naar de Amerikaanse am bassade. De andere zes gaan met de Japanners de bus in. Het Is uiterst snel gebeurd. Er klinkt glasgerinkel. De drie terroristen hebben geëist dat de ruiten van de bus uit veiligheidsoverwegin gen kapotgeslagen mogen wor den. Het geluid van brekend glas doorboort de gespannen stilte he vig. Om vijf minuten voor negen rijdt de bus weg. voorafgegaan door de zwarte limousine. Er voor en er achter geëscorteerd door motoragenten van de rijks politie. En dan ineens is in Den Haag de gruwelijke spanning weg. An ders motoragenten razen weg, ge volgd door zes burger-auto's (Fi ats 128) met daarin zwaar bewa pende en -gecamoufleerde mari niers. Journalisten springen over de dranghekken. Willen naar het gebouw waar zich de gijzeling afspeelde Maar honderden poli tiemensen leggen in razend tem po een kordon om de ambassade. Technische specialisten gaan het gebouw binnen. Een Belgische journalist van De Standaard zegt wat moedeloos: „Nou ja, het is wel duidelijk, het belangrijkste speelt zich nu op Schiphol af. En daar kan ik niet op tijd zijn. Helaas, daar heb ik nu drie da gen en vier nachten op ge wacht". Een politiewoordvoerder ver telt. staande in een witte open Volkswagen, kort en bondig da', de zaak wat Den Haag betref: afgelopen is. De drie al bevrijde gijzelaars die zich in de Ameri kaanse ambassade bevinden, ma ken het naar omstandigheden re delijk goed. Ze worden na onder zoek naar adressen gebracht waar ze op adem kunnen ko men.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1974 | | pagina 3