JOSTBURG GAAT IIGEN GANG MET MEVR. J. M. DE VRIES-DE BRUYNE-' Geluid gaat tot mijn tenen MEVROUW J. P. NORTIER: Ik neem gewoon een half slaappilletje WAT NIET WEET DEERT NIET g KIJKEN NIET MET ARGUSOGEN NAAR SLUIS" We hielden eigenlijk allemaal een beetje van de ia mogelijk tcma kleine keizer mar nu blijkt zeer ten onrechte braai te vinder, maar dat wisten we toen niet. ervaring iets ovei Abcssinie waar lag dat? O daar in de oostelijke De keizer is n hoek van Afrik/u En regeert daar een negus'' Wat is persoon in vol dal? O een keizer, kijk eens er staat een kiekje ren klein rtukji van hem in de krant. Ooo. nee maar. monarch behoud We zagen een vertederend klein oud mannetje met steeds als zijn een perkamenlachtig gezichtje. Een verongelijkt Salomo en de kt trekje om de baardige mond. noemen? Treurige ogen. Och wat gingen onze sympathie en meeleven naar die man en zijn volk uit toen wc hoorden dat een brute geweldenaar zijn ruwe laars in hel land plantte. Wat hadden we meer medelijden dan bewondering voor de armzalige krijgsmacht die te paard, en gewapend met stokken de modern uiige ruste indringer trachtte te verjagen. Aangevuurd en geleid door keizer Haile Selassie die we een braaf man vonden. We beseften toen nog niet dat je met braafheid onmogelijk carrière kunt maken, laat slaan hel tot keizer brengen. Tot wens toe beroerd lazen we hoe de kleine dappere keizer zich in grote eenzaamheid tot de Volkenbond wendde en hoe hij daar werd uitgeflo ten. In de oorlog verloren we hem uit hel oog. We hadden aan onze eigen zorgen wel genoeg. Doch erna herrees hij glorieus. Hij ging veel op reis. Je zag hem altijd in uniform nog steeds met. die weelderige haardos het een na het andere staatshoofd bezoeken. Hij kwam er met kleine afgemeten stapjes op toe. de geijkte lijfivacht inspecterend. Nimmer was er een zweem van een glimlach op het perkamenten gezichtje te bespeuren en dat vonden we jammer. Maar ach, die man had ook al zoveel achter de rug. Een mens kan niet blijven lachen. Hoe oud zou hij nu wel zijn? Onze door de tijd sleets geraakte sympathie werd weer opgerakeld toen we hoorden hoe hij aan de sponde van zijn stervende gemalin met wie hii langer dan een halve eeuw gehuwd was geweest, keizerin Menin. gezeten had en tol het laatst toe haar hand vasthield. Kijk. dat waren allemaal pluspunten voor de kleine keizer. Hier ziet men weer eens wat een goede berichtgeving vermag: hel Alsof die twee iets met elkaar luidden? Nu, or daar niets van bekend. Wij hebben nooit geweten of de koningin van Scheba bracht ko Salomo een bezoekje. Hij was immers zo wijs? soort ombudsman van die lijd? Nou. dr koni van Scheba cleed doodgewoon wat uiij allen zoi doen: ze had een probleem en toog ermee naai wijze Salomo. Goed. de koning gal 'haar al i behagen wat zij begeerde'. Duidelijk nietwaar? was zijn wijze raad. Hij schonk deze niet om de koningen van Scheba evenmin ah kon ine lomo naar nu te volle gchlekc is keizer Hailt lassie arm aan aardse goederen, betaald/' hm dik voor: honderd en twintig talenten gouds en veel specerijen en kostelijk, gesteente. Ik zou ze dat de transactie hiermee voor beëindigd kon wo moeten cr nog delicate vragen rond een als rning worden opgeworpen. En een postume ra op gang worden gebracht Dat de keizer zijn kroon aan de wilgen hing - of niet vrijwillig het zij zo. De man is X2. Voor de rest: zand erover. Wat niet weet wat deert. OOSTBURG Het organise ren van evenementen, waar dan ook en wat dan ook. wordt de organisatoren niet door iedereen in dank afgeno men. Zo vergaat het ook de Oostburgse winkeliersvereni ging. Een vereniging die. borg staat voor een flink aantal ge beurtenissen in de kern Oost burg, Overbekend zijn zo lang zamerhand de Waterlooplein- markten. Een niemv element in het programma van de win keliersvereniging is dc week- durende kermis, of andere be naming. lunapark. Dit houdt in dat er op het Ledelplein in Oostburg een weeklang kermis attracties staan. Deze kermis attracties gaan veelal gepaard met veel geluid: muziek en kre ten om de klanten naar hel kermisterrein te lokken. Een normale zaak, die door de meeste mensen geaccepteerd ïs- Maar niet door iedereen. Met name de bewoners van de Burcht, het bejaardentehuis op liet Ledelplein. lijken terecht potentiële, klagers over een overproduktie van decibellen. Twee van de bewoners van dr Burcht hebben wij gevraagd om hun mening te geven over hun buurman-voor-een-weck: de kermis. Eén tegenstandster en één voorstandster. Overi gens lijkt het aantal bewoners van de Burcht die geen bezwa ren hebben tegen de aanwezig heid van de kermis de over hand te hebben in de Burcht. ZEE UWS C H-VLAAN DEREN ®S0AG 18 SEPTEMBER 1974 8IBURG in het bejaardente- 3 de Burcht is een door dominee fllscii opgestelde brief aanwezig ®'n klachten worden geuit over •«overlast. De dominee woont - san liet Ledelplein en weet dus Ms ie vertellen wat de Ledelplei- 3 moeten doorstaan. De brief, die kantine van de Burcht ligt, is t alleen maar ondertekend door stouw De Vries. dat komt omdat er niemand - ropd gaat," is haar stellige jnuigmg. De tekst van de brief, •ïOnent is aan het college van b T,tan Oostburg is: 'Mede door j-= uur' veroorzaakte kruitdamp bezonken is willen wij, be- van het Ledelplein, graag aandacht brengen dat we «omausiasme voor dit trimfeest ee' kunnen delen. Wij zijn zeer wel van bewust dat Murg groter is dan het Ledei- Ë-.'j ,er °°k nog anderen dan «Men m Oostburg wonen. Wii wdan ook van harte bereid om ■-anderen, die daar prijs op stellen, de vreugde van dit. vergelijk evenement met bij- dag- en nacht-lawaai voor r °eur te krijgen, af te staan. Het echter redelijker dat even- bSai ^'Producerende evene- ,in de toekomst een plaats «n de bebouwde kom toegewë- S Wij vragen ons af of oerzelfde zou kunnen gebeuren t£j r ,'e Plaatse te houden ker- aldus de brief, die nog niet --p. net.gemeentebestuur verzonden -m'Oii schrijven wordt overigens feJJri aandacht besteed aan de Seloj verkeersconSestie' °P 1161 OOSTBURG „Nee, we kijken niet met argusogen naar Sluis. Ook wij proberen uiteraard Belgen naar onze winkels te halen, maar verder gaat Oostburg z'n eigen gangetje. De middenstand hier is niet alleen afhankelijk van de Belgen. Ik geloof wel te kunnen zeggen dat Oostburg het koopcen trum voor West-Zeeuwsch-Vlaanderen is. Bovendien krij gen we in het zomerseizoen hier erg veel toeristen". Een optimistisch geluid van voorzitter J. Bcgaert van de Oost burgse winkeliersvereniging. In de komende tweeëneen- halve week gaan de winkeliers weer bewijzen dat er volop leven zit in de middenstandssector in Oostburg. Vandaag begint een actie waarmee de middenstanders niet alleen de streekfunctie ran Oostburg willen bevestigen, maar waarmee ze ook duidelijk maken de vleugels nog ver der te willen uitslaan. Bogaert: „Er zit nog altijd groei in en de samen werking tussen de middenstanders is uitstekend. Er zijn in het verleden wel eens strubbelingen geweest, maar op liet ogenblik hebben we geen problemen. Het blijkt ook nu weer dat iedereen enthousiast is voor de actie. Als er geld nódig is komt het ook wel op tafel, als men er maar van overtuigd is dat het oojc aanslaat." Wat heeft Oostburg in de komende weken de streek te bieden? In de eerste plaats zullen natuurlijk de winkeliers met specia le etalages en aanbiedingen proberen de klanten binnen te krijgen. Bo gaert: „Het is niet de bedoeling dal ze bijzondere evenementen organise ren, maar overigens mogen ze uiter aard hun best doen om publiek te trekken." Een belangrijk onderdeel van de actie is een grotere loterij, opgezet om culturele belangen in Oostburg op het financiële vlak te dienen. Men krijgt een lot bij iedere vijl' gulden die tijdens de actie in Oost burgse zaken wordt besteed. Hon derd Gazelle-fietsen staan te wach ten op de gelukkigewinnaars. Een speciaal comité moet bepalen wat er met de opbrengst van de loterij gaat gebeuren. „Het is welzeker dat we dat geld goed kunnen gebruiken voor culturele evenementen," zegt Bogaert. PUBLIEKTREKKERS Tot- en met zondag staat er op het Ledelplein in Oostburg een lunapark, altijd een publiektrekker van for maat en dat geldt in nog sterkere mate voor de zoetjesaan traditionele Waterloopleinmarkt, die komende zaterdag al de vierde ronde van dit seizoen ingaat. „Een ongelooflijk succes." vindt Bogaert. ..Sommige deelnemers beginnen 's morgens om zes uur him kraampjes al op te zotten en dan krijgen ze warempel al meteen klanten ook." De Water loopleinmarkt wordt muzikaal luis ter bijgezet door een boerenkapel en door een Surinaamse steelband. In de loop van de actie zullen trouwens verschillende muziekgezel schappen hun steentje bijdragen. An dere evenementen die samenvallen met de winkelactie zijn vandaag de jaarlijkse fokveedag en op 20 oktober een optreden ran een Frans circus. Bogaert heeft er het volste vertrou wen in dat de actie zal slagen. „He* is trouwens in het belang van de hele streek dat er hier wat leven in de brouwerij zit. Vooral in het zo merseizoen is een goed winkelcen trum belangrijk als slechtwéer-voor ziening voor de vakantiegangers. Nogmaals: wij zijn echt niét' in het bijzonder uit op Belgische klanten. We hebben aan deze actie in België ook nauwelijks ruchtbaarheid gege- VERLANGLIJSTJE Hoewel het de middenstanders -in Oostburg voor de wind gaat is er nog wel degelijk een verlanglijstje wat vooral het gemeentebestuur zich aan kan trekken. „De verstandhou ding met het gemeentebestuur i* prima, ze hebben wel oog voor onze belangen. Maar er blijft natuurlijk altijd .nog wel iets te verlangen," zegt Bogaert. De belangrijkste pun ten op het verlanglijstje zijn: terras jes op de Markt, luifels voor de zaken in de Burchtstraat en wat meer aandacht voor de streekfunctie van' Oostburg in het algemeen. „Als dat zou kunnen zitten we helemaal goed, maar we mogen beslist niet mopperen: Oostburg trekt in alle opzichten mensen aan. Kijk bijvoor beeld alleen maar naar de woning bouw. Wij zijn er tevreden mee." OOSTBURG „Ik heb mijn uiter ste best gedaan om mij voor te nemen liet geluid niet te horen," aldus mevrouw J. M. de Vries-de Bruijne. Zij is bewoonster van een kanier van de derde verdieping van de Burcht. Voor haar is het een onbegrijpelijke zaak dat de gemeen tebestuurders van Oostburg toestem ming gegeven hébben om de kermis op het Ledelplein. bij het bejaarden tehuis, op te bouwen. „Eigenlijk kun je nu niks open hebben. Dat bete kent dat we moeten slapen met de ramen dicht en dat vind ik niet bepaald niet-erg fris." De 77-jarige mevrouw De Vries is van mening dat het misschien wel eens goed is dat er een kermis bij het huis van burgemeester A. Schip per wordt opgebouwd. Dan weet dié man ook eens wat het is om zowel overdag als 's avonds overstroomd te worden met geluid. „Als ik weer denk aan die fietserij, dan krijg iV: weer de kriebels," vervolgt mevrouw De Vries. Zij bedoelt de 24-uurs van Oostburg. Het parcours van deze trimtocht voerde inderdaad vlak langs het bejaardentehuis. De stem van de speaker klonk tot zeer laat en weer erg vroeg door in de (klei ne) kamertjes van de bejaarden. „Ik vind dit gewoonweg niet geschikt. Laten ze een andera plaats uitkiezen om een kermis op te bouwen. Bij voorbeeld waar vroeger de Maria- hoeve stond." Nog liever was het mevrouw De Vries geweest dat het bejaardenhuis buiten de kern ge bouwd was. „Dit is eigenlijk geen plaats voor een rusthuis. Aan de rand van de kern lijkt mij veel 'oeter. Hoe langer ik hier zit hoe meer ik begin in te zien dat het wei een grote vergissing van mij is ge weest om terug naar West-Zeeuwsch- Vlaanderen te komen." verzucht- me vrouw De -Vries, die jarenlang in Leeuwarden woonde. Toch is. me vrouw De Vries niet een vrouw van 7.7 dié niks meer kan verdragen. Ze oogt zeer vitaal en kan vlot haar gedachten overbrengen. Maar van la waai wil ze niks weten. Dat is eigenlijk nog altijd zo geweest. „In Friesland was er wel eens vroe ger tramlawaai bij de veemarkt. Daar ben ik gewoon aan geworden. Laten we maar hopen dat ik hier ook aan wen." In de komende week krijgt ze genoeg de gelegenheid om zich te oefenen in die gewenning. OOSTBURG Vanaf haar kamer op (le tweede verdieping van de Burcht heeft mevrouw J. P. Nortier een prachtig uitzicht op het Ledel plein. En daar is ze maar wat mee in haar nopjes. Juist nu, nu er een hele week gerekend kan worden op leven in dé brouwerij. Mevrouw Nortier over enkele weken wordt ze 81 heft in haar actieve levens periode een winkeltje gedreven in de Oostburgse Langstraat. Uit dat ge zichtspunt zijn haar woorden 'Waar volk is, wordt verteerd.' goed Le begrijpen. „Ik kan me goed voorstellen dat de middenstanders goed willen verdie nén. En het is alleen maar toe te j üichén dal ze actief zijn om mén sen naar Oostburg te trekken. Nee. wat dat betreft, ik ben geen ze veraar en dat wil ik ook niet zijn", aldus mevrouw Nortier, die zegt. het wat naar haar zin te hebben in Dc Burcht waar ze al gehuisvest is van de dag dat het geopend werd. „Toen de koers werd gehouden heb ik gewoon alles dicht gedaan en dan hoor je bijna niks. Doe het raam en de deur maar eens dicht," draagt ze op. Inderdaad, als alles dicht is valt de geluidsoverlast best mee. Maar, eerlijk is eerlijk, de kennis is nog niet in volle gang. Om dan 's avonds vlot' 'in siaap te kunnen komen neemt mevrouw Nortier een slaap pilletje en 'dan is er niks in de weg.' „Natuurlijk zou het niet elke dag -cermis moeten zijn op hef Ledel- plein. Maar een week is met erg. Oostburg wordt immers niet alleen bevolkt door bejaarden? Ik ging vroeger zelf ook graag eens weg," zegt mevrouw Nortier, die het plan beeft' om met 'een gezellig ploeg jé eens lekker de kermis óp te gaan.' Een blik vanaf de derde verdieping van het bejaardentehuis op het'nog niet zo drukke-Ledelplein. Op de achtergrond van deze foto is nog juist het bejaardentehuis te zien. De foto ss genomen vanaf hei belasUnc- gebouw. li-Vlaanderen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1974 | | pagina 25