Kritiek uit kamerfracties op de werkloosheidsbestrijding Rijksuitgaven overschrijden zestig miljard Meer preventief onderzoek op komst VEEL KRITIEK VAN VAKBEWEGING EN BEDRIJFSLEVEN OP REGERINGSPLANNEN Spoedig volksverzekering ziektekosten Meer geld voor consumenten- voorlichting rtfNSDAG 18 SEPTEMBER 1974 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 15 MEER ZEKERHEID GEVRAAGD (Van onze parlementaire redactie) pEN HAAG De plannen van het kabinet-Den Uyl voor 1975 z\jn in de tweede kamer met gemengde gevoelens ontvangen. Ook al hadden de meeste fracties wel waardering voor allerlei ambitieuze plan van het kabinet, men had de nodige kritiek op de hoofdmoot van de begroting: de werkloosheids bestrijding. Zelfs vanuit de PvdA, PPR, KVP en ARP (allen regeringspartijen) was er scherpe kri tiek op het achterwege blijven van een afdoende aanpak van de harde kern van de werkloosheid. Men eiste meer zekerheid over een effectieve bestrijding van de structurele werkloosheid. De oppositie richtte juist de pijlen van kritiek op dit punt. PSP De regering: zal dus meer gegevens moeten verstrekken over dit belangri.j- ie stuk van het beleid, waarover in jp komende weken ongetwijfeld een Iplle discussie zal ontbranden. Ook (ver de financiële plannen van het obinet kan nog wel het een en ander torden gezegd. KVP-leider Andrlessen jpeft al laten weten dat er weliswaar ticer evenwichtigheid in de Troonrede ai Miljoenennota was dan voorgaande hren. maar dat de zeer sterk stijgen- it nitgaven van liet rijk de regering tel eens voor grote problemen kun nen plaatsen in de komende ja- groeipercentage van 4,3 noemde Aiidriessen wel erg gedurfd, omdat sen in de jaren na 1975 wel eens met nare gevolgen van zo'n hoog per centage kan zitten. De belastingverla- pg, die voor het komende jaar iördt voorgesteld, wordt immers vol lens de plannen van het kabinet al aid 1976 omgebogen in een belas- angverzwaijng. D> fractie van de. Partij van de j'oeid is tevreden over het financiële .«leid dat in de troonrede wordt -gestippeld, maar maakt zich zorgen órer de aanpak van de structurele terkloosheid. Ook het tempo van de loor de partij gewenste maatschappe- veranderingen verontrust haar STAAT KRIJGT MEER VAN OPBRENGST AARDGAS DEN HAAG Minister Lubbers (pconomische zaken) heeft de Tweede Kamer meegedeeld hoe de opbrengst nn liet aardgas per 1 januari 1975 jjMen de staat en de maatschappijen al worden verdeeld. Die verdeling pal zich in drie schijven afspelen, -.plaats van zoals tot dusver in ine en heeft ook betrekking op de tallenlandse afzet. Tot het prijsniveau van 5,5 cent per boieke meter krijgt de staat 70 pro- cgi, de ondernemingen 30 procent; 8.5 cent krijgt de staat 85 procent a te maatschappijen 15 procent; van te opbrengsten boven de 8,5 cent zal teaat 95 procent ontvangen en de üMhappijen 5 procent. tere'sening te kunnen houden met i.Sfstigingen en inflatie zijn de .siram'eprijzen van 5,5 cent en 8,5 ca! binnen nauwe grenzen gein- teitsd. Een dergelijke bepaling Ka' ook in het oude contract. Zij is raseerd op een derde van de ont- rihling, hetzij van de olieprijzen isij van het prijsindexcijfer, uit- ande van de situatie in 1971. tadat steeds de laagste uitkomst vordt aangehouden, zal de indexering purende een reeks van jaren op een irie van de kosten van levensonder- zod worden gebaseerd. Tot dusver gold dat de staat75 pent van de meeropbrengsten fcssg Enkele jaren geleden werd daar- M besloten nadat, sedert het begin un de Groningse aardgasexploitatie, ':r aandeel van de staat 70 procent ris geweest. De opbrengstverdeling van de bui- lüilandse afzet bleef tot dusver buiten te regeling. De enorme olieprijsstij- iagen gaven aanleiding om de verde- -L'Sregeltng té wijzigen. Volgens de sinister voorzag de bestaande verde- in. niet in de schoksgewijze prijsver- Klingen zoals die zich recent voorde- in. In de oude regeling had de 85-15- [Wentregeling alleen betrekking op i binnenlandse afzet. om de traagheid ervan. In het totale belastingpakket zijn de kleine zelfstan digen niet vergeten, maar treft de verhoging van de aardgastarieven niet de laagstbetaalden', zo vraagt deze fractie zich af. De voornemens ten aanzien van de bedrijfsdemocratie mogen niet worden gedwarsboomd door het uitblijven van het SER-ad- vies, meent deze fractie. KVP-leider Andriessen noemde de begroting voor het komende jaar „nuchter en zakelijk" en liij liet veel betekenend weten, dat er voldoende in de Miljoenennota staat om „ons een jaar bezig te houden". Hij was nogal bezorgd over de kostenontwikkeling van de sociale verzekering, terwijl hij een discussie eiste over de positie de zelfstandige ondernemer. Wiegel Oppositieleider Wiegel liet geen spaan heel van de plannen van Den Uyl c.s. „Het is een soort volksverlak kerij als men de kiezer voorhoudt, dat er een belastingverlaging komt, maar niet vertelt dat de lastenverzwa ringen de overhand hebben", zei Wie gel dinsdagmiddag. Woensdag zal hij een soort tegenbegroting presenteren, waarin onder meer een belastingverla gingsplan en meer tegemoetkomingen aan de zelfstandigen zitten. CHU De CHU-fractie meent dat er onvol doende feitelijke maatregelen worden aangekondigd om de nood van mid denstanders, boeren en tuinders te lenigen. Ook over de problemen van gastarbeiders en Surinamers blijft de regering te vaag. Het feit dat de inflatiecorrectie slechts voor 80 pro cent toepassing vindt, ontmoet bij de CHU bezwaren, evenals het niet ter discussie stellen van het aftrekken van de onderhoudskosten voor het eigen huis. ARP In zijn commentaar op de rege ringsvoorstellen zegt ARP-leider mr. W. Aantjes, dat het voorgenomen be leid naar redelijkheid en gematigdheid ntreeft. Al is de AR-woordvoerder in de Tweede Kamer verheugd over de doelstelling de ontwikkelingsinspan ning op een niveau van 1.5 procent van het nationale inkomen te brengen, hij zet een vraagteken bij de criteria bij de keuze van de landen waaraan hulp wordt verleend. DS'7P Fractievoorzitter Drees van DS'70 laakt de passiev houding van het kabinet tegenover ernstige problemen als inflatie, immigratie werkloosheid in de bouw, e.d. Drees zet zich af tegen de neiging om de belastingdruk cent en acht een uitgavenstijging met in 1978 te laten stijgen met 1,4 pro- 23 procent onwijs.' Het is bar dat het kabinet meedeelt dat de werkloosheid tot 150.000 zal stijgen; een peil dat in tientallen jaren niet is voorgeko men. D'66 Fractievoorzitter Terlouw van D' vindt dat de begroting een rustig en verstandig beeld vertoont. Dat voor een jaar de totale belasting- en pre miedruk niet stijgt maar zelfs iets daalt, is politiek, sociologisch en psy chologisch verstandig, Het gebruik van de aardgasbaten moet dienen om nieuwe energiebronnen te ontslui ten. PPR eerlijke verdeling van de bestaande ruimte. De armen moeten meer krij gen, de rijken minder. Nadere uitwer king van het oegrip selectieve groei als doelstelling en daaruit voortvloei- De PSP-fractie vindt de verhoging van de aardgasprijzen voor huishoude lijk gebruik onaanvaardbaar. In een voorlopige reactie op hel regeringsbe leid stelt de fractie vast dat het aangekondigde beleid weinig te maken heeft met structuurhervormingen in anti-kapitalistische zin. Ook consta teert de fractie, dat het groei-ideaal met enige wijziging wordt voortgezet, ondanks 'de vele lippendienst van de regering aan milieu, grondstoffen- schaarste en de noodzaak tot stabili seren.' DEN HAAG De rijksuitgaven komen in 1975 boven de 60 mil jard uit, zo bevestigt de miljoenennota, die minister Duisenberg van financiën dinsdagmiddag aan de volksvertegenwoordiging aanbood en waaruit al een en ander bekend was geworden. Hier mee is voor het derde achtereenvolgende jaar een tientallengrens overschreden. De inflatie is hiervan de hoofdschuldige. Een jaar geleden werd voor 1974 voor het eerst een uitgaventotaalvan meer dan 50 miljard geraamd, voor 1973 voor het eerst meer dan 40 miljard. Daarvoor duurde het twee jaar; in 1971 kwamen de rijksuitgaven voor het eerst boven de 30 miljard. De regering is van plan in 1975 f 62,8 miljard uit te geven. Dit inclu sief f750 miljoen „conjuncturele pos ten" ter bestrijding van de werkloos heid, die de regering grote zorgen baart. Er is een harde kern van 120.000 werklozen. Van de f 750 mil joen is f 150 miljoen het resterende deel van het werkgelegenheidspro gramma van september 1973. Het nieuwe werkgelegenheidsprogramma gaat de regering dus f 600 miljoen kosten. Tegenover de uitgaven staat aan in komsten f 58,2 miljard, zodat het be grotingstekort inclusief de extra uitga ven ter bestrijding van de werkloos heid uitkomt op f4,6 miljard en zon der die extra uitgaven zou uitkomen op f3,9 miljard. Een jaar geleden werd voor 1974 het begrotingstekort, inclusief conjuncturele posten, ge raamd op f 2 miljard, tót zal echter wel f 3.6 miljard worden, want tussen begroten en realiseren ligt immers een groot verschil. Ook daarbij laat de inflatie zich gelden. Dit kan de staatsburger met enig pessimisme doen zien naar de cijfers voor de drie volgend t. jaren, die al in de Miljoenennota 1975 zijn opgeno men. Voor het eerst wordt namelijk een rijksbegroting gepresenteerd te gen de achtergrond van in dit kabinet gemaakte meerjarenplannen, een be leidsvoornemen waaraan de regering- Den Uyl sinds haar optreden zeer hécht. Welnu, voor de jaren 1976-1978 worden nu al uitgaven voorzien van respectievelijk f71,2 miljard, f79,8 miljard en f 88,6 miljard en begroting stekorten van respectievelijk f 4,7 mil jard. f 5,5 miljard en f 6,3 miljard. Een van de uitgangspunten van het. meerjarenplan is dat de verhoging van de belastingdruk niet onbeperkt kan doorgaan. Een geluid dat men misschien van dit kabinet niet had verwacht. Daarom wordt gestreefd naar een geleidelijke vermindering van het stijgingstempo van de belas tingdruk. Blijft het meerjarenplan on veranderd, dan stijgt de totale belas tingdruk in 1976 met 0.5 procent en in DUISENBERG BETREURT VOOR- PUBLI KATIES DEN' HAAG (ANP) Minister Dul- senlHTK van financiën betreurt de voorpublikatiei in de afgelopen weken uit de miljoenennota 19*3. „Kr ls meer uit gepubliceerd dan er In slaat", aldus de minister bij de aan bieding aan de tweede kamer van del rijksbegroting. Hij noemde de pubU- katie van voornemens waarover liet beraad nog niet was afgerond 'onge wenst' met het oog op bet goed functioneren van Int samenspel tus sen de regering en staten-generaal. Dc minister van financiën wees er op. dat. het kabinet de begroting geplaatst heeft in het raam van meerjarenaf spraken voor de jaren 1975-1978. Op die wijze wordi. aldus bewindsman, tot uitdrukking gebracht hoe het kabi net vorm wil geven aan zijn beleid en in welk tempo dit ten aanaen van dc- belangrijkste voornemens kan gescbie-i den. Het voornemen van kamervoor zitter Vondeling om op deze prinsjes dag de gehele rijksbegroting gedrukt te hebben is niet haalbaar gebleken. Dinsdag kwamen voor de kamerleden beschikbaar de begrotingen van eco nomische zaken, justitie, binnenlandse zaken, onderwijs en wetenschappen, nationale schuld, onvoorzien en het staatsmuntbedrijf, evenals de miljoe nennota. De kamervoorzitter zei er op te vertrouwen dat de overigie hoofd stukken uit de rijksbegroting nog in de loop van deze week de kamerleden bereikt zullen hebben. DEN HAAG: Minister Duisenberg I van financiën presenteert de MilI I joenennota. ons nationale inkomen is bereikt. In 1975. hét jaar waarop de Miljoe nennota slaat., daalt de belastingdruk met 0,3 procent tot 30,5 procent. Het is verder mogelijk volgend jaar de stijging van de sociale premiedruk te voorkomen en de totale sociale pre miedruk te handhaven op 19.5 procent van ons nationaal inkomen. Deze lich te teruggang van belasting- en premie druk samen, is mogelijk door het bestemmen van een aanzienlijk deel van de grotere begrotingsruimte voor 1 dit doel. De begrotingsruimte is vergroot door twee factoren. In de eerste plaats door de grotere baten uit aard gas (f2.5 miljard, waarvan ruim een miljard uit de export). Bovendien acht de minister van financiën het verantwoord het zogenaamde structu rele begrotingstekort opwaarts bij te stellen met f 1,5 miljard tot f 3,25 miljard). Het structurele begrotingste kort is het tekort op de rijksbegro ting dat verantwoord Ls ten opzichte van onze totale economische positie. Op conjuncturele redenen kan het to tale begrotingstekort dan nog eventu eel hoger worden gesteld, zoals ook nu het geval is. De begrotingsvoorstellen voor het komende jaar monden uit in een stijging van de rijksuitgaven met 23 procent ten opzichte van de ontwerp begroting voor 1974. Ongeveer twee derde 'hiervan is nodig voor loon- en prijsstijging, een derde is stijging naar hoeveelheid. Deze stijging over treft ook in volume gemeten de groei van het bruto-nationale produkt. De invloed van de inflatie is ook hier weer duidelijk zichtbaar. Om het begrotingstekort volgend jaar te kunneri financieren zal de rijksoverheid f 800 miljoen moeten le nen. Hoe, dat zal afhangen van de verdere ontwikkelingen op de kapi taalmarkt, De begroting is er ook op gericht om de rente niet verder op te drijven. (Van unze parlementaire redactie). DEN HAAG Binnen afzienba re tijd is een voorontwerp van wet inzake de volksverzekering ziektekosten te verwachten. De ze regeling zal mede zijn gericht op de beheersing van de gezond heidszorg en worden afgestemd op de regionalisatie van de ge zondheidszorg, zoals die is ge schetst in de vorige maand ver schenen structuurnota gezond heidszorg. Dit melden minister Vorrink en staatssecretaris Hen driks in ae toelichting op de be groting voor volksgezondheid 1975. Preventieve voorzieningen bestrij ken een hoe langer hoe breder terrein van de samenleving. In de memorie van toelichting worden enkele nieuwe voorzieningen op dit gebied aangekon digd. Het gaat onder meer om zoge naamde genetische adviezen als mid del ter voorkoming van bepaalde erfe lijke aandoeningen: om vruchtwater- onderzoek tijdens zwangerschap en onderzoek naar baarmoederkanker. Een wetsontwerp ter regeling van de vroegtijdige onderkenning en registra tie van afwijkingen bij Jonggeborenen is in voorbereiding. Binnenkort is een rapport t« ver wachten over de activiteiten op het gebied van gezondheidsvoorlichting en opvoeding. Kruiswerk plan i daarvan u wijzigingen erband hou- rturenng var. Om te bevorderen dat er baslaeenhe- den met elk een aantal wijkverpleeg kundigen en ziekenverzorgenden in de wijk onder leiding van een hoofdwtjk- verpleegkundig"- kunnen worden ge vormd, werd reeds met ingang van 1974 hert subsidiepercentage voor hoofd wijkverpleegkundigen ver hoogd. Op het gebied van de gewteiijxe gezondheidszorg wordt gestreefd naar sanering van de huisvesting voor pa tiënten in psychiatrische inrichtingen, naar verdere vermindering van het plaatsen tekort in de instellingen voor zwakzinnigen en naar uitbreiding van de mogelijkheden tot gedeeltelitke verpleging. De bouw van inrichtingen voor ge zondheidszorg zal ook in 1975 worden vertraagd, in afwachting van het al eerder aangekondigde voorstellen v*n een investertngsplafond- Het vaststellen van een investering* plafond is voigens Hendriks een zeer moeilijke zaak, waarbij p nor. vei ten moeten worden gesteld. Het gaat ma alleen om het maken -ran een ke_a per inrichting, maar ook per categorie van inrichtingen. Over de prioriteiten is advies gevraagd aan de dagelijkse provinciebesturen. De produktie van instellingen in de laatste dne jaar zag er zo utt: 1973: ƒ613 miljoen; 1972: 1536 miljoen: 1973: 546,8 miijoen. Coördinatie HIDDEN- EN KLEINBEDRIJF EN LANDBOUWSCHAP: ONVOLDOENDE (Van onze redactie economie) DEN HAAG Vakbeweging en bedrijfsleven hebben veel kritiek op de dingsdag - ontvouwde rege- ringsplannen. Het midden- en kleinbedrijf en het landbouwschap vinden de aangekondigde maatrege ls onvoldoende. De industriële werkgeversorganisaties zeggen dat het bedrijfsleven er slecht afkomt dat de gesprekken over een eventueel centraal akkoord bemoeilijkt zullen worden. De vakbewe ging geeft met name de maatregelen tegen de werkloosheid een onvoldoende. Hel overlegorgaan van de drie bon- ™i uit liet midden- en kleinbedrijf dat de begroting geen bijdrage aan de inflatiebestrijding. De '«hoging van de aardgasprijzen "raagt aanzienlijk bij Tot prijsstijgin- cn kostenstijging. De aankondi- Pijg van op structuurverbetering ge- ji"Me maatregelen wekken voor de langere termijn enige verwach ting. Maar het overlegorgaan voegt daar- 5° dat geen rechtstreeks ant woord wordt gegeven op de inkomens- wokkeling bij de zelfstandige on- tenemers gedurende de laatste jaren, ■to begroting draagt in dat opzicht J® ook niet bij tot verbetering van kwaliteit van het bestaan, omdat a' de middenstand niet de plaats Kelt die haar toekomt". In 1974 daalt het reële inkomen van °e middenstand met ongeveer 10 pro- jent. Voor 1975 moet op een voortge- ïl!e daling worden gerekend, zij het mts mindere mate. De fiscale maat- jpen leveren een rechtstreekse posi- ~ve bijdrage van slechts één procent "Wgeoers werkgeversorganisatie VNO 'Jiot de geraamde stijging van de «"middelde loonsom (13 procent) "tog, zeker voor ondernemingen die 'tor hun afzet voornamelijk op de "wnenlandse markt zijn aangewezen, iet voorgenomen prijsbeleid staat doorberekening van kostenstijgingen in de weg. In het algemeen zal de rege ring uit. de plannen weinig optimisme kunnen putten voor een spoedige ver betering van het ondernemingskli maat- De steeds verder uiteenlopende ont wikkelingen in delen van het bedrijfs leven. zullen bij de huidige beleids voornemens het overleg over het ar beidsvoorwaardenbeleid 1975 bemoei lijken, zegt het VNO- verder. De rege ring streeft een vergaande nivellering na. De laatste jaren leidde de nivelle ring al tot problemen in de loonop- bouw van bedrijven en tot spanningen tussen verschillende groepen werkne mers. Het verbond ziet geen aanlei ding om in het arbeidsvoorwaardenbe leid verder te nivelleren. Het bedrijfsleven komt er bij de aangekondigde belastingverlichting maar bekaaid af, aldus de werkgevers organisatie NCW. Aan dringende wen sen, als verlaging van vennootschaps- en vermogensbelasting, verruiming van de investeringsaftrek en het ach terwege laten van de selectieve inves teringsregeling, is geen gehoor gege ven. Het belastingplan werkt sterk niveii erend. Ook het NCW vindt verdere nivelle ring in de lonen onnodig, althans zonder degelijke studie. Zolang de regering van plan is het knellende prijsregime voort te zetten, staat de kans op een centraal akkoord op de tocht. Het zonnige economische beeld steunt slechts op een klein draagvlak van enkele exporterende sectoren. Vakbeweging Omvang en aard van de maatrege-- len die de regering ter bestrijding van de werkloosheid wil nemen, zijn on voldoende, zegt het overlegorgaan, van de drie vakcentrales. De financiële mogelijkheden voor een doelmatige actie tegen de werkloosheid zijn ruim aanwezig. Genoemd wordt het grote overschot op de betalingsbalans, on der andere als gevolg van de extra aardgasbaten. Bestedingen ter vermindering de werkloosheid in de meest bedreig de regio's, moeten krachtiger worden gestimuleerd dan nu is aangegeven. Met name voor de bouwnijverheid moeten structurele maatregelen wor den genomen. Gewezen wordt op de analyse van het Centraal Plan Bureau, waaruit een onevenwichtige ontwikke ling van de economie blijkt. Daardoor wordt, aldus de vakbewe ging, niet alleen het werkloosheidspro bleem, maar ook de kwetsbaarheid van de economie vergroot. In het algemeen kan de vakbeweging de doelstellingen van het financieel-eco- nomisch beleid tegen de werkloosheid onderschrijven. Maar de regering is te veel geneigd een eventuele aanzwenge ling van de conjunctuur in West-Duits- land af te wachten. Aanwijzingen voor een richtinggevend investeringsbeleid worden gemist. De arbeidsvoorwaardenverbetering. opgenomen in de ramingen van het Centraal Plan Bureau, is te beperkt en weerspiegelt de economische moge lijkheden onvoldoende, zeggen de vak centrales. Een definitief oordeel wordt echter opgeschort tot de dis cussie in de vakbeweging zelf op dit punt is afgerond. Mediaal en hoger personeel De Raad van Overleg voor Mediaal en Hoger Personeel (zes organisaties, totaal 120.000 leden) betreurt de nivel lerende tendensen in de regeringsplan nen. Doordat bij de totstandkoming van een centraal akkoord opnieuw zaken als loonsverhoging in centen en procenten, en vloer en aftopping in de prijscompensatie wordt betrokken, de kans op het bereiken van zx akkoord bij voorbaat klein. De uitgangspunten van minister Boersma zijn te meer bezwaarlijk, omdat nog geen fundamentele over eenstemming bestaat over het al dan niet gerechtvaardigd zijn van de be staande inkomensverhoudingen, zegt de raad. De prognoses voor volgend jaar veronderstellen geen verdergaan de nivellering van brufco-inkomens. Zelfs in dat geval gaan de midden- en hogere inkomens er 1,5 a 2 procent minder op vooruit dan de overige. Landbouwschap Op sociaal en fiscaal vlak heeft de regering een eerste stap gezet ter verwezenlijking van het georganiseerd bedrijfsleven, aldus het dagelijks be stuur van het Landbouwschap. Dit. komt met name tot uitdrukking in de verhoging van het reserveringspercen tage der belastingvrije oudedagsreser- ve. Niettemin zijn de op dit terrein geformuleerde wensen onvoldoende jigewilligd. belastingvrije oudedagsvoorziening met betrekking tot het te reserveren bedrag en het vervallen van de fiscale claim zodra de oudedagsreserve vrij komt. Hoewel op korte termijn het wetsontwerp volksverzekering arbeids ongeschiktheid is aangekondigd, zijn geen toezeggingen gedaan inzake de lastenverlichting voor zelfstandigen ",1a een overheidsbijdrage aan deze verzekering. Aan andere eisen op fiscaal en soci aal terrein heeft de regering volgens het Landbouwschap totaal geen aan dacht besteed. Wat de landbouwbegro ting betreft, blijkt dat de verhoging van het totaal bedrag grotendeels noodzakelijk is om ae gestegen perso neelskosten op te vangen. Voor be leidsmaatregelen ten behoeve van het ontwikkelings- en saneringsfonds voor de landbouw is geen verhoging, en voor de ruilverkaelingen zelfs een ver laging voorzien. Het landbouwschapsbestuur stelt ook vast dat in de meerjarenplanning het totale begrotingsbedrag vrijwel geen verhoging zal ondergaan en dat, het in het Laatste jaar van de periode (1978) nominaal zelfs terugloopt. Het- vraagt zich af of de mededeling van minister Van der Stee, over een ge wenste studie inzake de landbouwpoli tiek, betekent dat de regering het standpunt dat zij innam naar aanlei ding van een desbetreffend rapport, heeft losgelaten zonder dit advies daarbij te noemen. Bij het Konsumenten Kontakt zijn de plannen van deze regering redelijk' goed ontvangen. Het Konsumenten Kontakt constateert in ieder geval dat er deze keer eindelijk een eerste aan zet wordt gegeven tot een wat funda menteler aanpak van consumentenpro blemen. De consumentenorganisatie wijst daarbij op het reit dat deze regering zowel het consumentenonder zoek aan de basis, als dc voorlichting aan de verbruiker wil stimuleren. (Van onze redactie economie) DEN HAAG Voor komend jaar trekt de landelijke overheid meer geld uil voor consumentenzaken: f 5.4 mil joen, tegen fl.8 dit jaar. Dat gebeurt mede om steun te geven aan consu mentenvoorlichting. Cher aard en om vang daarvan Ls het overleg met de consumentenorganisaties nog niet ge heel afgesloten, zegt minister Lubber* van economische zaken. Maatregelen worden voorbereid voor het opstellen of uitbreiden van regels voor hoeveelheids- en prijsaan duidingen. Samen met de ministeries van landbouw en volksgezondheid werkt econorhische zaken aan verbete ring van de aanduidingsvoorschriften op 'oasis van de Warenwet. AANDACHT VOOR CLUBKANTINES (Van onze redactie economie) DEN" HAAG Ook komend jaar zal het moderniseren van middenklas se-hotels worden gesubsidieerd. De subsidiemaatregel werd ingevoerd in het kader van het werkgelegenheidsbe leid voor 1974, als uitvloeisel van de aanbevelingen uit het structuuronder zoek in de horecasector. Het ministerie van economische za ken overlegt met het. bedrijfschap ho reca hoe de aanbevelingen uit het structuuronderzoek het best in con crete oplossingen kunnen worden om gezet. Ook moet nadere studie aanto nen welk beleid ten aanzien van het zogenaamde paracommerciaiisme in de horecasector (het drijven van ca fés in bijvoorbeeld clubkantines op sportvelden) kan worden gevoerd. Het aantal paracommerciële instel lingen neemt intussen juist bij sport verenigingen toe. De vraag rijst of het huidige wettelijke stelsel nog wel vol doende evenwichtig is. Het bedrijf schap horeca is de vraag voorgelegd of een stelsel van verplichte verpach ting van buffetexploitatie bij dat soort instellingen tot een bevredigen der situatie zou kunnen bijdragen. In ruimer verband is voigens Lub bers de vraag te stellen of het onthef- fingsbeleid met betrekking tot de „vestigingseisen" in de horecasector niet een meer stringent karakter moet krijgen. Er komen steeds meer bedrijven met ondernemingsraden. In een groot aantal ondernemingen is tevens een jongerencommissie ingesteld. In de bedrijfstak industrie en ambacht heeft 30 procent een ondernemingsraad; 4 procent heeft geen overlegorgaan. In de bouwsector zijn die percenta ges respectievelijk 55 en 33. bij han del, bank- en verzekeringswezen 84 en 10, bij vervoer- en communicatie 34 en 6 en bij de dienstverlening 61 en 25. Dit is het resultaat van een onder zoek onder 2800 ondernemingen. Crrn-minister Van Doom verwacht dat het verblijf in ons land van het merendeel van de Molukkers van zeer langdurige, zo niet van permanente aard zal zijn. Zijn beleid is gericht op een zo harmonisch mogelijke inpas sing in de Nederlandse samenleving. In de erm-begroting 1975 wordt mel ding gemaakt van ae instelling van een Moluks inspraakorgaan. Uit de be groting blijkt, dat besprekingen over öe ontruiming van het woonoord Lu netten' te Vught in een vergevorderd stadium verkeren. Krachtens de coördinatie die de staatssecretarissen van volksgezond heid en van onderwijs en wetenschap pen dit jaar hebben kunnen bereiken, wordt nu ook de bouw van de acade mische ziekenhuizen getoetst aan bet totaal van plannen voor ziekenhuis- bouw, Daarom zullen de bouwplannen voor de academische ziekenhuizen m Amsterdam. Leiden. Utrecht en Maas tricht ter advies aan het college voor ziekenhuisvoorzieningen worden voor gelegd. Het aandeel van de kosten Toor gezondheidszorg wordt voor 1973 op 7 procent van het nationale Inkomen geschat (1970: 6 pet). De bedbezetting in de algemene ziekenhuizen wm in het eerste kwartaal van J 974 gelijk aan die In het eerste van 1973. Daar mee is aan de regelmatige stijging een einde, gekomen. Ook de gemiddel de llgduur daalde sterker dan W dusver. Deze factoren hebben ge)eM tot een daling van het bed bezet tin ga- percentage. HÖÊ DE StAATi GULDEN.' ONTVANGT A (raraftr.) B l HOE DE STAAT 1 GULDEN UITGEEF! Ruilverkaveling van 40.000 ha. DEN HAAG In de komende rter jaar zullen gemiddeld 40.000 hectaren ruilverkaveling per jaar in uitvoering worden genomen. Mjnister mr. A. van der Stee schrijft in de memorie van toelichting dat de herstructurering van landelijke gebieden. mits op een zorgvuldige wijze voorbereid en uitge voerd. van het grootste belang ls voor welvaart en welzijn in ons land. De minister heeft besloten een structuur visie op langere termijn voor de land bouw te ontwikkelen. De landinrichtingswet waaraan op het departement wordt gewerkt, moet het instrumentarium leveren voor de uitvoering van de taak van de rijkso verheid ten aanzien van de inrichting van het landelijk gebied. Om een geleidelijke overgang naar het toe komstige landinrichtingsbeleid moge lijk te maken en onnodige stagnatie te vermijden, zal in daartoe in aan merking komende gebieden voortge gaan worden met rui iverkavelingspro jecten. Dit beleid zal worden onder steund door het verv-roegen en ver sterken van de aankoopactiviteiten door de Stichting Beheer Landbouw gronden. MINDER VOOR RIJKSWEGEN FONDS DEN' HAAG De regering zal voor het jaar 1975 uit de algemene midde len 36 miljoen minder bijdragen aan het Rijkswegenfonds. Cher 1974 beliep de bijdrage 252 miljoen gulden, over 1975 wordt dat 216 miljoen gulden. Voor het jaar 1976 wil de regering ruim 100 miljoen gulden minder bij dragen. Het bedrag dat in dat jaar uit de algemene middelen naar het rijkswe genfonds gaat, zal dan 125 miljoen gulden zijn. Daarna zullen de bedra- gen min of meer gelijk blij Ten. In de memorie van toelichting schrijft mi nister Tj. Westerterp dat het beleid van de regering erop gericht is terug houdendheid te betrachten bij de uit breiding van de wegeninfrastruc tuur. Het streven is erop gericht, aldus de memorie, de continuïteit in de wegenbouw in die zin te handhaver., dat het volume m de komende jaren ongeveer gelijk kan blijven. Met deze politiek denkt ae regering te bereiken dat bij een selectief beleid de werke lijk gewenste nieuwe wegen tot stand gebracht kunnen worden. Het Rijkswegenfonds zal in 1975 kunnen beschikken over 926 miljoen gulden. Daarvan is voor nieuwe aan leg en uitbreiding 627 miljoen fc baar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1974 | | pagina 15