prijsontwikkeling baart zorg Lubbers wil verbod prijsafspraken Ongunstige vooruitzichten landbouw en middenstand „LAND OPGESCHRIKT DOOR EEN DAAD VAN TERREUR" bijna miljard uigaven voor defensie half ward hoger brandweer en gevaarlijke stoffen Afspraken over multinationals De West krijgt 270 miljoen PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1974 fón onze redactie economie 0 HAAG Hoewel de prijsontwikkeling in ons land gunstig afsteekt bij die in andere landen, er toch reden tot zorg. Als gevolg van de zeer sterke grondstoffenprijsstijging is het stijgingstem- 3 hoger dan in 1973. De bestaande indexatiemechanismen (aanpassing van inkomens en tarieven 0 de prijsstijging) veroorzaken een 'vliegwielwerking', die dit inflatietempo langer dreigen te jadhaven dan de oorzaken rechtvaardigen. VOOR OPENBAAR VERVOER DEN' HAAG Op de begroting rtn verkeer en waterstaat is roor 1975 een bedrag van 841.7 mlljiien gulden uitgetrokken als bijdrage van bet rijk in de tekor- |gj van de openbare vervoersbe- Irüven. Voor de spoorwegen is van dit sjiiag 492,2 miljoen gulden uit trokken. De regering heeft de •ot nu toe gevolgde methode, rjarbij afzonderlijke garantie- ntten werden ingediend, verla- 53i en wil met ingang van de begroting: voor 1975 bij af zonder- begrotingspost machtiging liw,j voor het verlenen van ga- snties aan de NS. NOTA ECONOMISCHE STRUCTUUR AANGEKONDIGD Dit zegt minister Lubbers van eco nomische zaken in de memorie van toelichting op zijn bggroting voor 1975. Hij vindt dat de ervaringen met het anti-inflatiebeleid opgedaan, voort zetting ervan rechtvaardigen. Voorko men moet worden dat door een afne mende interesse voor het inflatiepro bleem, nu het in vergelijking met het buitenland wat beter gaat, de vertra ging in de prijsstijging weer omslaat;. Overigens zal er bijzondere ont wikkelaren voorbehouden dit jaar geen wijziging meer komen in het prijsbeleid van het kabinet. Het voor 1975 te voeren prijsbeleid zal dit na jaar in het kader van het centraal overleg met werkgevers en werkne mers aan de orde komen. Berekenin gen van het Centraal Plan Bureau hebben aangetoond dat de stijging van de index voor de consumptieprij zen in 1973 bij volledige en directe doorberekening van de kostenstijgin gen 2 procent groter zou zijn ge weest. Maar het prijsbeleid kan niet ver hinderen dat kostenstijgingen op de langere duur toch in hel prijspeil tot uitdrukking komen. Belangrijke en blijvende ombuiging van de tendens (Bij de nadere uitwerking pidische vormgeving van de Kling voor het cadeaustelsel zijn ïide problemen gerezen. Ze zijn middels opgelost, maar ze hebben vS geleid tot enige vertraging in de afdeling. De indiening van het wets- efseip kan nu binnenkort tegemoet- wrfen gezien, aldus minister Lub- 53(economische zaken). M de uitvoering van de Colporta- (wi betreft, is over een aantal uit- fKingsmaatregelen, die moeten wor- ca nsi-gesteld voor de inwerkingtre de van de wet, aan de Sociaal- üjHmische Raad advies gevraagd. Dat advies wordt binnenkort ver- (Fa onze parlementaire redactie) BEX HAAG De defensie-uitgaven Mr 1915 worden in de begroting ge- ïiil op in totaal f 6836 miljoen, f 500 ijoon meer dan in de kort geleden wxhenen defensienota van minister indeling werd verwacht. Dat is voor- ilte wijten aan een bijstelling van' de rsten van salarismaatregelen. In de Wing wordt zoals ieder jaar na aangetoond, dat de eigenlijke teletaak beduidend minder kost: liS) miljoen. Er zijn nog steeds veel aodposten die op de defensiebegro- drukken. Da defensiebegroting blijkt dit jaar lachts een zeer summiere aanvulling ajn van de lijvige defensienota, tón immers de filosofie van het Stoet al uitgebreid aan de orde was ftnen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering is bereid de regionalisatie van de brandweer een impuls te geven door financiële steun. Het aantal regionale samenwer kingsverbanden bedraagt inmiddels 18, maarv zoals minister De Gaay Port man (binnenlandse zaken) het in de toelichting op zijn begroting opmerkt, het is sinds april 1973 niet meer toegenomen. De stagnatie is volgens de bewindsman te wijten aan de hoge kosten. In 1976 zal een speciale afdeling gevaarlijke stoffen ingesteld zijn bij de inspectie voor het brandweerwe zen, die dag en nacht voor advies bereikbaar is. De afdeling krijgt bo vendien de beschikking over een wa gen met de nodige meetapparatuur- DEN HAAG Men moet ten aan zien van de grote multinationale on dernemingen niet spreken van mis bruik van macht. Minister Lubbers (economische zaken) zegt dat in zijn memorie van toelichting. In bepaalde gevallen zal misbruik voorgekomen zijn, maar men moet zich hoeden voor algemeenheden. Dat is ook noodzakelijk omdat de snelle ontwikkeling van de multinatio nale onderneming een van de uitings vormen is van de in vele opzichten positief te waarderen en van over heidswege gestimuleerde vervaging van economische grenzen tussen sta ten. De kern van -het probleem is, dat de activiteiten van de multinationals internationaal zijn, terwijl de over heid met haar ordenende bemoeienis sen nationaal werkt. Het internationaal opereren biedt de multinationals mogelijkheden die zich aan de waarneming en het beleid van regeringen onttrekken. Er zullen afspraken moeten worden gemaakt over gegevens die de multinationals moeten verstrekken aan regeringen of internationale organen. Deze gegevens zullen dan bijdragen tot een beter inzicht in de invloed van de multinati onals op het economische leven. Dit zal de basis kunnen vormen voor nadere nationale regels en-of internationale gedragslijnen, die in be ginsel voor alle ondernemingen zullen moeten gelden. Internationaal beleid zal niet zonder moeite kunnen worden bereikt, mede doordat de belangen van individuele staten niet geheel ge lijk zijn. DEN HAAG Suriname en de Nederlandse Antillen krijgen in 1975 financiële hulp tot een totaal van 270 miljoen gulden, een zevende deel van de totale Nederlandse hulpverlening. Daarnaast is er nog een bedrag van 50 miljoen gulden gereserveerd dat in 1976 mag worden besteed in verband met de wereldomvattende inflatie. Dit staat in de begroting van het kabinet voor Surinaamse en Antilliaanse Za ken, dat onder minister W. F. de Gaay Fortman (binnenlandse zaken) ressor teert. De betalingsbalans van Suriname en de Antillen, die toch al een ongunstige opbouw vertoont, zal slechter worden als gevolg van de sterk gestegen olie prijzen. Het is de vraag, aldus minis ter De Gaay Fortman in zijn toelich ting, of de voorgenomen verhoging van de winstbelasting bij de Antilli aanse olieraffinaderijen en de hogere belasting van de bauxietondernemin- gen in Suriname voldoende soelaas zal bieden. DE 10 GROOTSTE. UITGAVEN BOVEN DE 2 MILJARD 1 GULDEN èlu, o li li g tot stijgende prijzen kan alleen tot stand komen als de kostenstijgingen, die aan de prijsstijging ton grondslag liggen, worden beperkt. Vooral middelgrote bedrijven kwa men in de afgelopen periode in moei lijkheden. De overheid heeft gezocht naar mogelijkheden om te helpen. Overigens bleek in toenemende mate dat steun aan individuele bedrijven snel een ongezonde inktvlekwerking kan krijgen. Daarom werd de steun steeds sl rakker beperkt. Spreidingsregeling Economische zaken zal meer steun geven tot verbetering van de bedrijfs structuur in bepaalde sectoren. Daar toe zijn extra fondsen uitgetrokken. Ook staan maatregelen op stapel ter versterking van het regionale beleid. De zogenaamde .spreidlngswet" (se lectieve investeringsregeling) om eco nomische activiteiten uit het Westen af te leiden naar de rest van het land, zal in 1975 in werking moeten treden. Ook voor de Veluwe zal de wet. gelden. Goeree-Overflakkee en Schou- wen-Duiveiand daarentegen worden niet beschouwd als gebieden waar industrie-estiging moet worden be perkt. Lubbers vindt het van groot belang te komen tot. een verdieping van het inzicht over de vraag welke ontwikke ling van de economische structuur van ons land de meest wenselijke is. In dit verband kondigt hij een nota aan over de economische structuur. Op korte termijn zal nu ook de vorig jaar al aangekondigde Winkelsluitings wet worden ingediend. De meningsver schillen tussen de betrokken partijen hebben de indiening vertraagd. De rol van de overheid in de econo mie zal voortdurend groter worden, met name ook in de energiesector. In dit kader meldt Lubbers het reeds aangekondigde wetsontwerp tot vaststelling van overheidswege van de aardgasprijzenHij verwijst naar de komende Energienota voor nadere uit eenzettingen over de greep die de overheid moet krijgen bij het plannen van de toekomstige elektriciteitsvoor zieningen. Investeringen De minister constateert dat na een inzinking sedert 1972 weer een geleidelijk herstel van de investerin gen valt waar te nemen. Dit geldt echter niet voor alle bedrijfstakken en met name niet voor de industrie. De tendens dat het aantal arbeids plaatsen in de industrie daalt, gaat voort. Vandaar ook dat met alle mo gelijke middelen de werkgelegenheid regionaal zal worden gestimu leerd. Prijsbinding Ook zal de overheid meer geld gaan uitgeven voor grote technologische ontwikkelingsprojecten, bijvoorbeeld op het gebied van vliegtuigindustrie, ruimtevaart, milieu, en dergelijke. Een wettelijk verbod van horizontale prijs regelingen is in de maak. Ook komen er maatregelen tegen verticale prijs binding en voor invoering van een openbaar kartelregister. De regering streeft naar een betere beheersing van economische machtsconcentraties. MET ENKELE UITZONDERINGEN (Van onze redactie economie). DEN HAAG De minister van economische zaken komt met een voorstel voor algemeen verbod op prijsafspraken tussen onderne mingen. Er zullen echter uitzonderingen mogelijk zijn. Die gelden hijvoorbeeld als zodanige afspraken nodig zijn voor sanering of structuurverbeteringen, of passen in het kader van een samen werking van andere aard tussen ondernemingen. AANTAL MAATREGELEN TER VERLICHTING GROOTSTE NOOD AANGEKONDIGD ifconzéredactie economie). IN HAAG Het zal het ko- jaar nog slechter gaan st de landbouw en het mid- fei-en kleinbedrijf. De verschil- begrotingsdelen spreken hierover niet zo heel erg spliciet uit, doch incidentele Affierkingen laten het volgende «eten: in de landbouw zullen meer mensen afvloeien, en ie ondernemers in handel, am en diensten zullen in 1975 geconfronteerd worden met lostij gingen van 16 procent ia hoger. Kondigde hulpmaatregelen, nog "0 maatregelen in petto. Zo wil Kabinet de volksverzekering ar- «aspngeschiktheid op 1 juli 1976 in '••öng laten treden; w Sociaal-Eoonomisohe Raad «Wt advies gevraagd om de ww ook jjj1 i-oepassing te verklaren op zelf- «Migen die hun bedrijf hebben moe- oeeindigen en aangewezen worden inkomen uit dienstbetrekking; er wordt bestudeerd of de verschil- w in kinderbijslag tussen werknemers zelfstandigen gelijkgetrokken kun- j® worden: ImuI. midden- en kleinbedrijf belangrijk meer geld uitgetrok- f1 voor structuurverbeterende maat delen; Me garantiekredietverlening zal wor- vereenvoudigd en verbeterd; komen extra financiële voorzie- ting en begeleiding van Meine zelf standigen; 0 voor verbetering van de fiscale oudedagsresetrve wordt 75 miljoen uitgetrokken; 0 voor zelfstandigen blijft een bedrag van 50.000 vrij voor de vermogens belasting. (Hiervan moet worden opgeheven, meldt de begroting niets); verlangde belastingverlaging voor meewerkende gehuwde vrouw wordt niet gehonoreerd, en ook niet de moge lijkheid tot fiscaile omzetting van een land- of tuinbouwbedrijf in een Beslo ten Vennootschap. De regering erkent, dat men grote I nnrï?iniijii zorg heeft over de ontwikkeling in het nuuui/uuu/ midden- en kleinbedrijf. Voor de ver betering van de inkomenspositie in de land- en tuinbouw wordt een nadere studie verricht. Evenals voor het mid den- en kleinbedrijf streeft het kabi net ook voor de land- en tuinbouw naar vereenvoudiging van de admini stratieve rompslomp waaronder zeer veel zelfstandigen thans gebukt gaan. Nen voor de verbetering v 8 winkelconeent.rtatie en verou- winkelconcentrtatie en de sani- Mcommodatle van de midden komen regionale dienstverle- •-jscentra voor de sooiale voorlioh- Vooral de structurele problemen denkt men op te lossen door jaarlijks 40.000 ha in ruilverkavelingen op te nemen. Bovendien is men van plan om onrendabele landbouwgebieden na afvloeiing om te vormen tot recreatie- bossen. In vergelijking met het eisenpakket dat het Landbouwschap aan het kabi net heeft aangeboden, blijken de aan gekondigde regeringsmaatregelen niet geheel deze eisen te dekken. De ver langde fiscale maatregelen van het Landbouwschap zijn: de fiscale oudedagsreserve voor zelfstandigen zal per 1 januari 1975 volledig moeten worden ingevoerd. (Wordt gerealiseerd); de vermogensbelasting voor het bedrijfsvermogen van de land- en tuinbouw zal geheel of gedeeltelijk moeten worden afgeschaft. (Gedeelte lijk gerealiseerd); de vijf-procentsgrens bij de zgn. „middeling" van inkomens voor de inkomstenbelasting za.l dienen te ver vallen. (Hierover meldt de rijksbegro- opgeheven schorsing van de in veste ringsaftrek zullen moeten worden ver hoogd. (Hiervan meldt de begroting niets) de schorsing van de vervroegde afschrijving in de agrarische sector Minister mr. A. van der Stee van landbouw en visserij verwacht dat in 1975 voor dc meeste sectoren van land- en tuinbouw de opbrengstont wikkeling duidelijk zal achterblijven bij de kostenontwikkeling. In de me morie van toelichting op de land bouwbegroting wordt geconstateerd dat het agrarisch inkomen als gevolg daarvan achteruit zal gaan, terwijl de mogelijkheden om deze gang van za ken te doorbreken via het markt- en prijsbeleid beperkt moeten worden ge acht. Concrete maatregelen om verbete ring te brengen in de inkomens van land- en tuinbouwers worden niet aan gekondigd. Wel wordt verwezen naar de 115 miljoen gulden selectieve inko menssteun, een bedrag dat overeen komt met 2 procent btw-verlaging, maar dat niet gelijk over alle land- en tuinbouwers zal worden verdeeld. De minister betreurt dat het Euro pese landbouwbeleid wordt uitgehold en hij waarschuwt voor verdere aan tasting van de gemeenschappelijke po litiek. Hij kondigt aan, in Brussel naar voren te brengen dat het ondei de tegenwoordige omstandigheden niet meer goed mogelijk is de agrari sche bevolking een redelijk inkomen te garanderen met behulp van hel markt- en prijsmechanisme. Mede gelet op de interne sociaal economische omstandigheden, wil de minister in Brussel herziening en aan vulling van het bestaande instrumen tarium bepleiten. Ook wil de minister in Brussel voorstellen het beleidsin strumentarium te vereenvoudigen. Het eindcijfer van de begroting van landbouw en visserij is in vergelijking met 1974 met 234,3 miljoen toegeno men tot 1,6 miljard. In dit verband valt met name te denken aan samenwerking tossen on dernemingen in het midden- en klein bedrijf, waardoor zij de voordelen die aan het grootbedrijf zijn verbonden kunnen bereiken en zodoende beter kunnen concurreren. De minister heeft ook het oog op het treffen van een nadere wettelijke voorziening met betrekking tot het vaststellen van mi nimumprijzen in gevallen van zeer scherpe prijsconcurrentie. Het prijsafsprakenverbod en de in voering van een openbaar kartelregis ter zijn te plaatsen in het beleid, dat is gericht op betere beheersing en waar mogelijk spreiding van machts concentraties op sociaal-economisch en ander gebied. Mededingingsregelin gen, waarvan de toepassing uitslui tend betrekking heeft op markten bui ten Nederland, worden op juridische gronden niet in het kartelregister op genomen. Ook zullen bepalingen worden opge nomen voor gevallen dat door open baarmaking vertrouwelijke gegevens over ondernemingen zouden kunnen worden onthuld. Om te voorkomen dat verplichte aanmelding van mede dingingsregelingen wordt nagelaten, wordt waarschijnlijk artikel 5 van de wet economische mededinging van kracht. Daarbij bestaat de mogelijk heid te bepalen dat afspraakregelin gen die niet zijn aangemeld, nietig VERWACHTING 1975 ■f De consumpHe- prijzen sHjger» "•j 9,5%. Het aard- gas moel-ca.2,5mit» jard gld. extra in komsten leveren. Onze invoer stijgt met ca. 7%. Onze uitvoer sHjgfr ("etca-6°/°t»6ra KONINGIN IN TROONREDE: QEN HAAG Koningin Juliana heeft dinsdag middag de nieuwe zitting van de Staten-Generaal ge opend met het uitspreken van de Troonrede. De letter lijke tekst van deze rede luidt: LEDEN VAN DE STATEN-GE NERAAL, Ons land i.s opgeschrikt door een daad van terreur waarbij het le ven van onschuldigen wordt be dreigd. Het optreden van de rege ring is vóór alles gericht op dc ongedeerde vrijlating van de ge- rijzelden. Ons volle hoopt en bidt, lat dit mag gelukken. Het conflict in het Midden-Oos ten en de strijd om Cyprus heb ben opnieuw bewezen hoezeer het behoud van de vrede en de op bouw van de internationale rechts orde een niet aflatende inspan ning vergen. Verheugend en bevrijdend is het dat in Portugal en Grieken land regeringen aan het bewind zijn gekomen die de democratie willen herstellen. De onafhanke lijkheid van de Portugese gebie den in Afrika is binnen bereik gekomen. Dekolonisatie en demo cratisering moeten gepaard gaan met versterking van de banden van beide landen met de Europe se Gemeenschap. Hoezeer winst voor de demo cratie in Europa en de ontwikke ling in Afrika nieuwe perspectie ven openen, er is nog een moeilij ke weg te gaan. Dat geldt ook voor het overwinnen van de on aanvaardbare tegenstelling tussen arme en rijke landen. Ook in dat licht wil de regering het gezag en de doeltreffendheid van de Vere nigde Naties helpen verster ken. De Nederlandse hulpverlening zal in het komende jaar met bijna een derde worden ver hoogd. In het vierjarenplan dat u heden ontvangt is de doelstelling verwezenlijkt dat de ontwikke lingshulp met ingang van 1976 15 procent van het nationale inko men zal bedragen. De keuze van landen waaraan Nederland recht streeks ontwikkelingshulp ver leent zal meer dan voorheen wor den bepaald door de mate van armoede, de behoefte aan bij stand en door het aldaar gevoerd beleid. De mogelijkheden voor onmiddellijke hulpverlening bij hongersnoden en overstromingen worden verruimd. Nederland zal bijdragen aan structurele maatre gelen ter bestrijding van de toe nemende voedselschaarste. De scherp gestegen prijzen van grondstoffen en energie hebben in de wereld het gevaar opgeroe pen van economische teruggang en grote werkloosheid. Internati onale samenwerking gericht op behoud van werkgelegenheid is thans geboden. In ons land heeft de ongekende invoerprijsstijging het- voorgeno men beleid tot vermindering van inflatie en werkloosheid door kruist. Al heeft Nederland de energiecrisis naar verhouding goed doorstaan, de uitvoering van het wetgevend program van het kabinet is er wel door ver traagd. Met de plannen die de regering nu ontvouwt beoogt zij de binnenlandse bestedingen te vergroten, de werkloosheid terug te dringen en de uitvoering van haar program vaart te geven. De rijksbegroting is voor het eerst geplaatst in het perspectief kan beleidsafspraken voor een vierjarige periode. De principiële uitgangspunten van het kabinet komen tot uitdrukking in een sterke verhoging van de uitgaven voor welzijn en onderwijs, ont wikkelingshulp en sociale voorzie ningen, subsidies voor volkshuis vesting, openbaar vervoer en stadsvernieuwing. De ontwikke ling naar een samenleving met minder ongelijkheid, zoals dit ka binet die voor ogen heeft, krijgt hierin gestalte. De begroting 1975 doet de uit gaven van rijk en gemeenten aan zienlijk stijgen en schept ruimte voor een toeneming van het vrij besteedbaar inkomen. Om deze inkomensverbetering te verwezen lijken ronder de inflatie aan te wakkeren, is gekozen voor een verlichting van lasten in de sfeer van belastingen en sociale pre mies. De regering acht deze ver lichting temeer gewenst nu de aardgasprij zen uit .een oogpunt van een verantwoord energiebe leid moeten worden ver hoogd. De overheidsbijdrage aan het Ouderdomsfonds wordt met ruim f 500 min extra vergroot, waar door de premiestijging bij de AOW zal verminderen. Een verla ging van de loon- en inkom stenbelasting wordt voorgesteld waarvan de lagere inkomens naar verhouding het meest zullen pro fiteren. De inflatiecorrectie bij de loon- en inkomstenbelasting zal voor 80 procent worden toege past. In afwachting van de ko mende beslissing over de invoe ring van een vermogenswinstbe lasting zal het dit jaar verhoogde tarief in de vermogensbelasting voor 1975 worden De regering vertrouwt erop ook na her vervallen van de machtigingswet, te kunnen reke nen op de medewerking van de sociale partners. Zij wil met hen de komende maanden intensief overleg plegen. Daarbij wenst zij ook de problemen te betrekken die voortvloeien uit sterk uiteen lopende rendementen en oneven redige winsten in ondernemingen. Zij wil een strak prijsbeleid handhaven. Zij hecht grote waar de aan de totstandkoming van een centraal akkoord over het arbeidsvoorwaardenbeleid in 1975, zowel ter beteugeling van de inflatie als voor de voortzet ting van een inkomensbeleid dat in beginsel alle inkomensgroepen omvat. Op mogelijkheden en grenzen van een verdere verklei ning van de inkomensverschillen zal nader worden ingegaan in de eind i dit brengen «houd De regering ach van een gezond en breed gespreid de landbouw, maatschappelijk van grote betekenis. Op de scher pe inkomensdaling in de land bouw heeft rij gereageerd met wn aantal maatregelen, die door verdergaande regelingen in Euro pees verband zullen moeten wor den gevolgd. de regering dc posit beteren de elf- andigen In het algemeen. Van dc aangekondigde fiscale en soci ale maatregelen zullen ook zij voordeel hebben. De regering wil daarenboven een deel van het bedrijfsvermogen vrijstellen van vermogensbelasting en de moge lijkheid tot reservering ten be hoeve van de oudedagsvoorzie ning verder verbeteren. Nog dit kalenderjaar zal zij een wetsont werp Indienen voor een volksver zekering tegen arbeidsongeschikt heid. Aan de Sociaal-Economische Raad zal zij advies 'vragen over de wens te komen tot een werk loosheidsvoorziening voor zelf standigen die hun beroep of be drijf hebben moeten beëindigen. gen. De werkloosheid treft velen hard. De bestrijding ervan staat in liet regeringsbeleid centraal. De in de begroting voorziene ver hoging van de overheidsuitgaven sal aan rond 45.000 mensen werk kunnen geven, mede door een aantal verbeteringen in de finan ciële situatie van de gemeenten. ten. De u dezer dagen aan te bieden Interimnota over de werkloosheid bevat een nieuw program voor aanvullende werkgelegenheid en maatregelen gericht op het beter doen functioneren van de arbeids markt. Speciale maatregelen wor den genomen ter vergroting van werkgelegenheid in de bouw. Voor dit samenstel van maatrege len is een bedrag van 600 min beschikbaar. Knelpunten van pro cedurele aard die de voortgang van overheids- en particuliere in vesteringen belemmeren, zullen worden weggenomen. Nog voor het einde van dit jaar komt de regering met voor stellen voor een meer fundamen tele aanpak van de zo hardnekki ge structurele werkloosheid. Het industriebeleid gericht op herstructurering van bedrijfstak ken zal worden versterkt en aan het regionale beleid zullen extra stimulansen worden gegeven. Voorgesteld wordt de wet selec tieve investeringsregeling, zij het in gewijzigde vorm, op 1 januari aanstaande in te voeren. In de spoedig aan te bieden energienota stelt het kabinet een integraal beleid voor om te ko men tot een vertraging van de groei van het verbruik en een vergroting van de zekerheid van de energievoorziening. Binnenkort aal u een ontwerp van wet berei ken dat de mogelijkheid biedt regelen te stellen met betrekking tot prijzen voor aardgas, zowel voor afzet in Nederland als voor export. Het aandeel van de over heid in de opbrengsten van het aardgas wordt aanzienlijk ver groot. In deze tijd van toenemend geweld vraagt de bescherming van persoon en goed bijzondere zorg. Hel onderzoek naar de oor zaken van de verruwing zal wor den verdiept. De regering zal, voorzover dit in haar vermogen ligt, verandering brengen in de factoren die gedrag in de hand kun nen werken. Op korte termijn zal de politie belangrijk worden uit gebreid en beter voor haar taak toegerust. De resultaten van de invoering van maximumsnelheden duiden erop dat het aantal dodelijke on gevallen in het verkeer aanzien lijk kan worden verkleind. Een nationaal beleidsplan voor de ver keersveiligheid zal u worden aan- Op de weg naar spreiding van macht en meer actieve deelne ming aan het bestuur -wil de regering in het komende jaar concrete resultaten bereiken. Er moet meer bescherming komen tegen onredelijk handelen van overheid, instellingen en onderne mingen, en meer inzicht in de wijze waarop zij tot hun beslui- Daarom zullen u spoedig wets ontwerpen bereiken over de openheid en openbaarheid van be stuur. de instelling van een om budsman en een beroepsrecht van de ondernemingsraad tegen bepaalde besluiten van de onder nemer. Voor het eerst zijn gelden uitgetrokken voor subsidie-ring van vormingsactiviteiten van poli tieke partijen. De wettelijke be scherming van de consument wordt verbeterd; een wetsont werp tegen misleidende reclame zal in 1975 worden ingediend. De regering onderzoekt hoe aan ge subsidieerde instellingen een de mocratische bestuursvorm kan worden gegeven. Zij heeft bij de Sociaal-Economische Raad aange drongen op spoed met het ge vraagde advies over taak, samen stelling en bevoegdheden van de ondernemingsraad. Zij blijft er naar streven nog in 1975 tot nieuwe regelingen op dit gebied te komen. De regering ziet verwezenlij king van een gelijkwaardige posi tie van de vrouw op alle terrei nen van onze samenleving als een dringende zaak, niet alleen van wetgeving maar evenzeer van ac tie en overtuigen- Daartoe zal zij een Nationale Adviescommissie Emancipatie instellen. Zij zal een begin maken met het geven van financiële steun aan kindercentra. De regering hoopt dat de wet die gelijke beloning voor vrouwen af dwingbaar stelt, per 1 januari in werking kan treden. Over de toekomstige ontwikke ling van het gehele onderwijs zal de regering in het komende jaar haar visie bekendmaken. Het verplichte schoolgeld voor het kleuteronderwijs wordt vol gend schooljaar afgeschaft. Voor naar het veiligstellen van oen veelzijdige meningsuiting en :«t dienstbaar maken van de media aan permanente vorming- Hier over zult u wn nota ontvangen. In haar welzijnsbeleid laat de regering zich leiden door de ge dachte dat aan die groepen van de bevolking die minder ontwik kelingskansen hebben, voorrang moet worden verleend. De bescherming van onvervang bare natuurgebieden blijft een hoge prioriteit behouden, zoal» tot uiting is gekomen in de be handeling van dc Dollard- Oxv terachelde-problematiek. De milieuwetgeving wordt aan gepast en uitgebreid, en de ont wikkeling van schone produktie- proce&sen bevorderd. In de loop van het begrotings jaar zullen u ontwerper: bereiken voor een Grondwaterwet, een Wet bodembescherming en een Wet afvalstoffen. Een eerste indi catief meerjarenprogramma voor de bestrijding van de vervuiling van het oppervlaktewater kunt u omstreeks de jaarwisseling toge- moetzien. Een dergelijk program ma ten aanzien van de luchtver ontreiniging is in voorbereiding, evenals het tweede deel van een programma van maatregelen ter sanering van het Rijnmondgebied. Een ontwerp van wet inzake ge luidshinder zal in 1975 gereedko men. Dezer dagen ontvangt u wn wetsontwerp tot wijziging van de Luchtvaartwet dat voorziet in de vaststelling van geluidszones rond om vliegvelden. In het afgelopen jaar bleek het mogelijk de groei van de kosten voor de gezondheidszorg belang rijk te beperken. Het ligt in hes voornemen de overcapaciteit aan ziekenhuisbedden te verminde ren. In aansluiting op de nota huur- en subsidiebeleid zal de regering maatregelen voorstellen om de achterstand in huisvesting van jongeren en alleenstaanden weg te werken. Een structuurschema over de wenselijke ontwikkeling op lange termijn van verkeer en vervoer zal verschijnen in samenhang met het tweede deel van de Der de Nota Ruimtelijke Ordening. Daarin wordt het beleid uitgestip peld ten aanzien van spreiding en mobiliteit van de bevolking, de ontwikkeling van groeikernen en de instandhouding en versterking van de steden. In 1975 zal vol gens plan de bouw beginnen van de eerste woningen in de nieuwe stad Almere. Een wetsontwerp tot toekenning var. een voer keursrecht aan gemeenten bij verkoop van onroerend goed kunt u dit zittingsjaar tegemoet- zïen. Tegelijk en tn samenhang met net komende wetsontwerp op de stadsvernieuwing zal wor den voorgesteld onteigening tegen gebruikswaarde mogelijk te ma ken. Met de in de Defensienota voorgestelde plannen rneent de regering de basis te hebben ge legd voor een kwalitatief goede krijgsmacht die in staat is haar bondgenootschappelijke verplich tingen in Noordatlaniisch verband te vervullen. De regering zet zich in om het spoedig welslagen te bevorderen van de besprekingen over weder zijdse beperking van de strijd krachten in Centraal Europa en om te bereiken dat de conferen tie inzake veiligheid en samen werking in Europa alsnog een wezenlijke bijdrage tot ontspan ning zal kunnen leveren- Een verbod van alie kernproe ven acht zij een noodzakelijke bijdrage voor het beteugelen van de nucleaire bewapeningswed loop. Het veelal teleurstellend functi oneren van de Europese Gemeen schap mag niet doen vergeten, dat zij een onmisbare plaats in neemt ter verzekering van wel zijn en welvaart. Naast verster king blijft fundamentele demo cratisering van de f In het komende parlementaire laar zullen in Koninkrijksverband belangrijke beslissingen moeten worden voorbereid ter verwezen lijking van de onafhankelijkheid van Suriname uiterlijk eèad 1975. De regering is bereid alle me dewerking te verlenen aan de planmatige voorbereiding van de onafhankelijkheid die de regering van de Nederlandse Antillen zich ten doel heeft gesteld. De sterk toegenomen migratie uit Suriname schept ernstige pro blemen voor opvang, huisvesting en werkgelegenheid. Er worden maatregelen genomen om deze problemen het hoofd te bieden. Op korte termijn zal met de Surinaamse regering over een sa menstel van voorzieningen over leg worden gevoerd. LEDEN VAN DE STATEN-GE N ËKAAL, Veel hervormingen die het ka binet bij zijn optreden in bet vooruitzicht heeft gesteld, zullen dit zittingsjaar door u gewogen moeten worden aan de hand van wetsontwerpen en beleidsnota's. Veel arbeid en toewijding zal van ons allen worden gevergd. Met het uitspreken van de hoop dat wij daartoe de kracht zullen ontvangen, verklaar ik de ze zitting van de Staten-Generaal ïeopend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1974 | | pagina 13