KEES BAL NAM DRINKEN AAN EN MOEST DIRECT UIT DE WEDSTRIJD CARELS EN P0NJEE NEDERLANDS KAMPIOEN IN DE 420-KLASSE Deusing won koers voor amateurs 's-Gravenpolder SWIFT STELDE TEGEN GKV LICHT TELEUR CEES V. DONGEN WON RONDE SAS VAN GENT RAAS NAAR RALEIGH OF FRANSE PLOEG Priem 2e in Keylen spelers mevo braken been Raas derde IVSERCKX wint GROTE prijs DER azen Srnerdiek II gelijk 12 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 2 SEPTEMBER 1974 'S-GRAVENPOI DER „Jullie moeten consequent zijn". Met tranen van emoties in zijn ogen stond Kees Bal uit Kwa- dendamme bij de jurywagen. Even tevoren hadden de woor den „Kees Bal uit de wedstrijd wegens aannemen van drin ken" als een siddering over het parkoers te 's-Gravenpolder geklonken. Op het moment dat de profwedstrijd nog geheel open was nam VVim Jeremiasse zijn beslissing. De potentiële kanshebber op een goede klassering moest uit de wedstrijd. Het internationale jurylid hanteerde het reglement dat ren ner in een wedstrijd als die in 's-Gravenpolder niet bevoor raad mogen worden precies naar de letter. Ondanks de grote internationale ervaring kon Jeremiasse niet de flexibiliteit opbrengen om naar de geest van de wielerwet te oordelen. Tientallen renners namen zaterdagmiddag drinkflessen aan langs het parkoers, maar juist de man die het meeste publiek naar de wedstrijd had getrokken werd door commissaris Leen de Kunder genoteerd. Hij wist dat er vaker bevoorraad werd. De Kunder: „Als het voor in het peloton gebeurt kan ik niet zien wie er drinken aanneemt". Kees Bal zag hij ech ter wel. En zo werden de naar schatting vijfduizend bezoe kers, het organiserend wielercomitë dat een staaltje perfec tie van de hoogste orde had laten zien en in feite de hele wielersport het slachtoffer van de willekeur van de KNWTJ- jury. Bal tos ziedend en onthutst tegelijk. „Ik kan er zo tien opnoemen die ook drinken hebben aangenomen", schreeuwde hij de jury verwijtencd toe. Na de koers iets meer tot zichzelf gekomen, maar nog steeds hevig teleurgesteld vertelde de Gan Mercier renner: „Het is gewoon bela chelijk. Die ene keer dat ik eens in Zeeland rij halen ze je op zo'n manier uit de koers. Ik rij hier ook graag voor mijn kansen. Die Belgen pakten om de vijf toeren een kruik. Bij ons is dat dagelijks werk. Het, risico van valpartijen is bij de professionals he lemaal niet zo groot. Maar de jury blijft amateuristisch". Oud-wereldkampioen en Tour cle Fran ce-winnaar Jan Janssen, die het veld renners voor het comité 's-Gravonpol- der heeft samengesteld, las de jury na afloop van de wedstrijd in het dorps huis goed de les. „Als dit bij een wereldkampioenschap gebeurt zeg ik akkoord, maar in een criterium in 's- Gravenpolder... De koers is eigenlijk georganiseerd rond Kees Bal. Op deze manier maken ze veel kapot. Ik heb met man en macht geprobeerd om een aantal nieuwe profkoersen in Zee land van de grond te krijgen; in Kloosterzande, Sas van' Gent en 's- Gr-avenpolder. Ik vraag me af: doe ik hier al die moeite voor. Als het zo moet span ik me veel liever in voor iets anders. Zo'n jury moet een beetje improviseren. AJs je op wil treden geef zo'n jongen dan een boete van 25 gulden of een waarschuwing. Dat had ie wel geaccepteerd", aldus Janssen. „Het is gewoon het werk van een mannetje dat zich eens waar wil ma ken als jurylid. Als Kees Bal volgend jaar zegt in Zeeland rij ik niet meer, is dat natuurlijk wel te begrijpen". Wim Jeremiasse kon alleen maar wapperen met de reglementen. „Er is voor de wedstrijd duidelijk voor ge waarschuwd. Of het nu Kees Bal is of een onbekende maakt voor mij niets uit". En over de willekeur van een commissaris, die achter het peloton in een auto de wedstrijd volgt: „Als jij zonder achterlicht rijdt en ze zien het lürijg jc een bekeuring en een ander waar het niet van wordt gezien gaat vrij uit". De eerste maal dat de beslissing werd omgeroepen bleef Bal rustig door rij den. Het klonk zo onwaarschijnlijk dat. veel toeschouwers elkaar met gro te vragende ogen aanstaarden. Som mige spoorden hem aan gewoon door te fietsen. Een van hen was Chris de Jonge, ploegleider van de amateurfor- matie van café-restaurant Storm. Ook hij vond de beslissing volledig onbe grijpelijk an van weinig inzicht getui gend. „Die jury is niet geschikt voor zijn taak. Bij de junioren reed Heddie Nieuwdorp mei vast verzet. Toen hij pech kreeg wisselde hij van fiets en reed hij met versnelling, waarop een jurylid zei dat hij daar maar één ronde op mocht rijden. Maar de juni oren rijden al lang met versnelling. Dat wist dat, jury-lid niet eens. Die loopt nog twintig jaar achter". De stemming was verbeten. Na de onvergeeflijke blunder van Wim Jere miasse was de interesse voor Zee- laods' op één na grootste wielerevene- ment flink weggeëbd. Met Kees Bal verdween de spirit uit de wedstrijd. Bal was zaterdagmiddag in 's-Graven polder eigenlijk de enige Zeeuwse ren ner, die her. publiek bood waar het voor gekomen was. Van meet af aan reed de Gan Mercier coureur in de voorste gelederen. Hij maakte ook deel uit van een op liet eerste oog zeer gevaarlijke ontsnapping. Al zeer vroeg in de wedstrijd ging Bal aan de haal me» Van Katwijk, Poppe en Janbroers. Dt samenwerking in de kopgroep was fanfastisch goed. Het publiek was opgewonden. De voor sprong groeide zienderogen. Aanvanke lijk zwabberde Nederlands kampioen Cees Priem uit Goes aan de staart van het peloton. Wim de Waal uit, Axel reed allert in hel midden. De Raleigh-courour reageerde als eerste op de ontsnapping en ook Priem kwam naar vorep om te proberen de vluchters te achterhalen. Met nog der tig ronden te gaan. toen de toeschou wers al daohten bij het viertal de winnaar te moeten zoeken, bêgon hel peloton rich te roeren. Bmnen drie ronden was het viertal achterhaald. Op dat moment sprongen de ploeg makkers van Kees Bal, Gerard Vianen en Gerrie Knetemann weg. Met ver bluffend gemak nam het duo vele seconden voorsprong. Later bleek het. enige doel de vette leiderspnjs 450,te zijn, want toen Knete mann onaantastbaar stond in het lei dersklassement lieten ze zich even makkelijk terugzakken als ze weg wa ren gesprongen. Met nog zo'n vijftien kilometer voor de boeg moest Kees Bal de strijd verlaten. Bas Hordijk van Raleigh en Roger Rosiers, van Moltenï sloegen een groot gat. Roy Schuiten, winnaar van de gouden medaille bij dc wercld- kampioenschappen achtervolging in Montreal, begon aan een indrukwek kende achtervolging. Hij kwam inder daad bij zijn ploegmaat Hordijk en Rosiers. Dit drietal spurtte oin de prijzen. Bas Hordijk uit Rotterdam was de snelste voor Roy Schuiten en Roger Rosiers. Leo Duyndam Wist zich nog los te werken van het peloton en finishte met 16 seconden achterstand op de kopgroep aJs vierde. Rilt van Linden won de spurt van de groep. Wim de Waal werd 15e. Jan Serpentïe. 16. Ito Blok ISc en Cees Priem 20e. Het was slechts nog een formaliteit, want de wedstrijd werd overscha duwd door de starheid van Wim Jere miasse, die geen blijk gaf de koers aan te voelen. Een klap in het gezicht van de organisatoren, die behalve de sterkst bezette ook de best georgani seerde koers in Zeeland op hun naam brachten. „Het is erg lullig", kon de h6vig teleurgestelde secretaris André de Vos er alleen maar uitbrengen. De uitslag luidt: 1 Bas Hordijk, Rot terdam; 2 Roy Schutten. Badhoeve- dorp; 3 Roger Rosiers. Pul,le (B); 4 Leo Duyndam, Poeldijk: 5 Rik van Linden, Wilrijk (Bi; 6 Guido van Sweefelt, België: 7 Cees van der Meij- den, Puttershoek; 8 Janus van Tol, Poeldijk: 9 All). Huizebosch, Nijeveen; 10 Giovanni Jiminez, Columbia: 11 Louis Westrus, Amsterdam: 12 Don Allan. Australië; 13 Klaas Balk, Nieuw-Vennep; 14 Frans Verbeeck, Wilsele fB); 15 Wim de Waal, Axel; 16 Jan Serpenti, Axel; 17 Jan Aling; 18 Ko Blok, Kruimingen: 19 Piet van Katwijk, Mill; 20 Cees Priem, Go.es. MIDDELBURG De eerste compel!- liedag is voor cle landelijk spelende Zeeuwse korfbalploegen niet zo bijster goed verlopen, Swift speelde over liet algemeen genomen geen slechte partij, maar moest GKV een verdiende over winning toestaan: 9-14. Ook Animo slaagde er niet in de eerste thuiswed strijd in het nieuwe seizoen in winst om te zetten, de uitslag. 7-8 in het voordeel van Crescendo, het krachts verschil niet groot was. Seolto liet liet er in dc eerste landelijke veldkorf- balwedstrijd duidelijk bij zitten. Het werd een duidelijke 8-3 overwinning werd een 8-3 overwinning voor Avantl. Of de VEO-junioren zijn veel sterker, óf de Swift-,junioren zijn belangrijk zwakker dan vorig jaar, Voorlopie houden we het op het laatste. De Mid delburgse jeugd moest voor de VEO- junioren zaterdag het. hoofd buigen 6-2. Swift 2 was de enige ploeg die een verheugend resultaat boekte. De reis naar KVS 3 (Scheveningen) werd be loond met een overwinning: 6-8. SAS VAN GENT Cees van Dongen, samen met Aad van den Hoek de enige Nederlander die tijdens de we reldkampioenschappen in Montreal de wedstrijd volbracht, is zondagmiddag in Sas van Gent winnaar geworden van de amateurkoers. Dat Cees van Dongen, hij aast momenteel op een profcontract bij Raleigh, in Sas van Gent won is in feite nauwelijks ver rassend te noemen. Het was reeds de vierde maal dat de Westbrabander in Sas van Gent de bloemen voor zich opeiste. De wedstrijd in Sas van Gent was zeer levendig. Door de late inschrij ving van een groot aantal renners, waaronder Jan Raas en Cees van Dongen, konden de Sasse organisato ren toch nog een Itleine veertig ren ners laten vertrekken. Een van de eerste vluchters was Cees van Don gen. maar het peloton met Toine wan de Bunder reageerde goed. Na diverse 'S-GRAVENPOLDER Eind deze week beslist Jan Raas bij welke ploeg hij zal tekenen als beroepsrenner. Tijdens de wielerkoers in '.'s-Gravenpolder zaterdag ging het gerucht dat Raas halfver wege deze week zou tekenen bij Peter Post. Post. die bij de profs succes boekte met Bas Hordijk "ontkende dat er al eeu datum vast staal voor de ondertekening van liet profcontract. „Daar weet ik niets van. Ik heb Raas een voorstel gedaan. Hij moet daar wel snel op reageren, want ik blijf niet in de wachtkamer zitten voor hem". Jan Raas gaf toe dat de Raleigh- formatie hem een laatste bod heeft gedaan. „Dat ik van de w-eek zou tekenen klopt nog niet. Ik ben ook nog in onderhande ling met een Franse ploeg. Welke dat is kan ik moeilijk zeggen. Eind van de w-eek Iaat ik de beslissing weten welke ploeg het zal worden. Bovendien weet ik nog niet of ik gelijk of pas in januari overstap naar de profs", aldus Jan Raas Peter Post, de man die Jan Raas het laatste bod heeft gedaan, gefotogra feerd tijdens dc wielerwedsrijd in 's-Gravenpolder, naast Jan Janssen die het profveld samenstelde. (Foto PZC). pogingen van Van de Bunder, Raas, Gödde was het tooh Cees van Dongen die even na half koers opnieuw de aanval opende met succes. Samen met Frits Iioogerheide en Frits Pi- rard bouwde hij èen voorsprong op die lange tijd schommelde ronde de minuut, omdat achter het drietal een jachtgroep werd gevormd met Toine van de Bunder, Peter Gödde. Jan Raas, Jaap Marijs, Tonnie Huijzen, Tez-ry Caroli, Piet Hobo, Johan Crooy- mans en Charles de Smit. Maar toen in deze groep de samenwerking even stokte sloeg het drietal onverbiddelijk toe. Drie ronden voor het einde vond Cees van Dongen het tempo te laag. althans zijn temp o verh oging werd door Frits Pirard en Frits Hoogerhei- de onvoldoende beantwoord waardoor Van Dongen vrij gemakkelijk de ble- men voor zich kon opeisen. "Uitslag: 1 Cees van Dongen Oud-Gas tel 100 km in 2.27.10. 2 op 15 sec. Frits Hoogerheide Óssendrecht; 3 Frits Pirard Breda: 4 op 2.10 Toine van de Bunder IJzendijke; o Peter Gödde Koewacht: 6 Jan Raas 's-Heer- enhoek; 7 Jaap Marijs Oost-Souburg; 8 Tonnie Huijzen Kloetinge; 9 Terry Carol 1 Philippine; 10 Piet Hobo Bre da; 11 Johan Crooymans Sluis; 12 Charles de Smit Biervliet; 13 op een ronde Hënny de Jong Goes; 14 Ko Tolhoelc Yerseke; 15 Cees Spaans 's- Gravenpolder; 16 Jan Harinck 's-Heer- Abtskerke; 17 Guido Paridaen Aarden- burg; 18 op twee ronden Theo van de Brande Heikant; 1.9 Eddy de Block Koewacht; 20 op 3 ronden Bertus Wieiers Sluiskil. ZIERIKZEE Op een en hetzelfde veld van het sportpark Bannink te Zïerikzee hebben zaterdagmiddag in twee verschillende wedstrijden twee spelers een been gebroken. In beide gevallen een voetballer van Mevo uit Zierikzee. De eerste was Arnold Schiettekatte, die al na vijf minuten spelen in de wedstrijd Mevo I - Meeuwen 2 (uitslag 1-0) zijn TIEL (ANP) Gerrie van Gerwen uit liet Brabantse Olland heeft zater dag de 183 km lange vier stromenland- ronde voor amateurs gewonnen- De ronde voerde langs Dodewaard, Bein- mei, Driel, Culemborg en Waarden- burg. Na twaalf km ontstond een kopgroep van achttien man bij wie aanvankelijk Juul Bruessing. Deze kreeg ongenoegen met Harry Lunen burg. Daarbij zette hij zijn argumenten kracht bij door rijn hand met kracht óp het hoofd van zijn concurrent te laten neerkomen. Hierop werd Brues sing door de organisatoren uit de koers gehaald. Op 70 km van de finish v-iel de beslissende ontsnapping. Gerrie van Gerwen ging er van door. later gevolgd door Andrë Gevers. Co Hoogendoom en Wiel de Ruyter. Van dit drietal bereikte alleen Gevers de op kop rijdende van Gerwen. De ploeggenoten gingen samen door en betwistten elkaar de eindzege. De uitslag: 1 Gerrie van Gerwen Ol land 4.23.07; 2 Andrë Gevers Schijndel zt.; 3 Jan Raas 's-Heerenhoek op 2 min, 30 sec.; 4 Henk Botterhuis Sam- beek zt.; 5 Wiel de Ruyter Helmond zt; 6 Jan Bakker Eenrum zt..; 7 PI. Lubberding Voorst zt.; 8 Peter van der Kruys Helmond op 3.56: 9 Karl Heinz Bohne W-D) zt; 10 Willem Al- bersen Wierden zt. 'Kees Bal staat onthutst, bij de jurywa gen nadat Wim Jeremiasse heeft beslo ten hem- uit de wedstrijd te halen we gens hel aannemen van een fles. (Foto PZC) rechterscheenbeen brak. Op hetzelfde veld werd om kwart over vier de wedstrijd Mevo 3 - Brouwershaven 2 gespeeld (uitslag 1-2). Net voor de rust was Rinus van der Weel het tweede slachtoffer. Plij brak rijn lin kerscheenbeen. In beide gevallen was er sprake van een ongelukkige samen loop van omstandigheden. Beide spe lers zijn vervoerd naar het Rode Kruis Ziekenhuis in Zierikzee. AUCH (AFP) Eddy Merckx beeft zondag op het autocircuit van Nogaro bij Aucli de grote prijs der azen gewonnen. De enige concurrent van de wereldkampioen was zijn landge noot Freddy Maertens. die pas in de eindsprint werd verslagen. Merckx reed de 102 km achter demies in 1 uur 57 minuten en 5 sec. Gerben Karstens werd derde in het veld van dertien renners. Luis Ocana, die last had van verkoudheid, startte niet. De uitslag is: 1 Merckx (Bell 102 km in 1 uur 57 minuten en 5 sec.; 2 Maertens (Bel) op twee lengten; 3 Karstens (Ned) op 0.25; 4 Van Sprin- gel (Bel) op 0.50; 5 Sercu (Bel) op 1.20; 6 Poulidor (Fra) op 1.50; 7 Dt Vlaeminok (Bel); 8 Danguillaume (Fra); 9 Lopez Carril (Spa); 10 Cam- paner (Fra); 11 Martinez (Fra); 12 Santy (Fra); 13 Esclassan (Fra). KEULEN DPAWilly de Geest heeft het zondag voor het eerst verre den 'open' kampioenschap van West- Duitsland voor professionals gewon nen. Cees Priem werd in de sprint door de De Geest renner verslagen. Priem en De Geest sprongen 25 km voor het einde weg van de rit over een volstrekt vlak parkoers. De uitslag is: 1 De Geest (Bel) 195 km in 4 uur 19 min. en 48 sec.; 2 Priem (Ned) op 0.25; 3 Van Conings- (W-Dld); 9 Muddemann (W-Dld) allen dezelfde tijd als Van Coningsloo. Fedor den Hertog (Ned); 6 Scheers loo (Bel); 4 De Bissohop (Bel); 5 (Bel); 7 Huysmans (Bel); 8 Tschan 9. Midermann (W-Dl) allen dezelfde tijd als Van Coningsloo. In de eerste klas A van de afdeling Zuid-West, in het rayon Zeeland moest Ondo 1, zij het met, slechts één punt verschil, de winst aan het. bezoekende Swift 3 laten: 8-9. Bij een ruststand van 4-4 was nog alles mogelijk. Andera was dat bij AU Ready I-Zuidwesters I, De Souburgers overdonderden All Heady met enkele snelle doelpunten, waartegen de ploeg uit Zierikzee in eerste instantie geen verweer had. Het was dan ook bij rust al 0-5 voor Zuid westers. All Ready pakte de zaken in de tweede helft heel wat beter aan en kon daardoor de schade tot 1-6 beper ken, Animo 2 had met het bezoekende Volharding 1 niet. al te veel moeite: ()-4. Togo 1 sloot het bezoek aan Blauw Wit 1 af met een 4-6 overwinning. Mie wedstrijden waarbij ploegen van Tjoba betrokken waren, werden uiige- steld wegens het overlijden en de be grafenis van een jeugd-lid van deze vereniging. MIDDELBURG Het eerste twaalf, tal van Swift liceft in de nieuwe samenstelling in de eerste competitie, wedstrijd van het nieuwe seizoen lich telijk teleurgesteld. In een zeer spor tieve wedstrijd tegen aartsrivaal GKV uit Gorkom toonden de Middelburgse oranje-zwarten het vrij talrijke pu bliek, dat zij in de landelijke eerste klas dit seizoen wel niet zulke erg hoge orgen zullen gaan gooien, maar dat zij toch wel mee zullen kunnen. Ofschoon duidelijk bij de nieuwko mers in Swift I het gebrek aan routi ne bleek vergoedde bet enthousaisme eerste helft speelde Swift wel goed, Bij de ruststand van 5-7 in het voor deel van GKV was de wedstrijd dan ook niet beslist verloren. Het teleur stellende zat in de inzinking van de Middelburgers in de tweede helft. Er werden fouten gemaakt, slecht ge plaatst en het lukte niet meer. Teleur stellend was dat Swift er eigenlijk niet fel genoeg voor vocht. Opvallend was dat GKV dit wel deed, vooral de dames. Alle vakken waren produktief. Ieder vak was goed voor drie doel punten en dat is hoopgevend. Alleen verdedigend kan het nog beter. Via Tineke Keim nam Swift in eerste instantie de leiding, maar reeds in de 10e en volgende minuten nam GICV het initiatief over en moesten Joost Looise en Jan Geldof de schade voor Swift herstellen. GKV bleef echter de zaak in de hand houden, maar tot in de 35e minuut van de eerste helft kon Swift via een straf worp genomen door Leo de Hong en via Joost Looi se steeds weer de stand in evenwicht, brengen. In de 38e minuut liep GKV eindelijk defintief uit en zorgde voor een voorsprong van 2 punten bij het afsluiten van het eerste speelheft: 5-7. Na de hervatting werd het zelfs 5-3 voordat Leo de Hong, wederom door een strafworp het 6e Middelburgse doelpunt kon laten aantekenen. Hier na, hep GKV gebruik makend van een inzinking van Swift uit tot 610. In feite was toen de wedstrijd beslist. Jan Geldof verkleinde de afstand in de 27e en 30e minuut weliswaar tot 2 punten, maar vlak na de vakwisseling was het weer al 8-11 en via drie strafworpen waarvan er één gemist werd kwam GKV op 8-13. Ton Neve maakte er nog 9-13 van, maar vlak voor tijd moest Swift zelfs nog hef, 14e GKVdoelpunt toestaan: ee-n ver diende overwinning van GKV pp een toch niet tegenvallend Swift. 's-GRAVENPOLDER Arie Deusing uit Halster-en heeft zaterdagmiddag de wielerronde van 's-Gravenpolder voor amateurs gewonnen. De renner van de Storm-ploeg uit Bruirilsse versloeg in de spurt Tonny Huizen uit Kloetinge en Rinus Verboom uit Ellewoutsdijk, die een voorsprong van vijftien secon den hadden op het peloton. De wielerwedstrijd bij de amateurs was bijzonder aantrekkelijk Want ter wijl Toine van de Bunder uit IJzendij ke. Peter Gödde uit Koewacht en Wim de Wilde uit Goes elkaar zaten te beloeren konden de overige renners flink van hun neus maken. Van de Bunder heeft de laatste tijd in Zee land gevaarlijke opponenten gekregen. Peter Gödde is door zijn' zeges duide lijk in de winning m'ood geraakt, waardoor de- boomlange Koewachte naar zelfverzekerder en sterker is gaan fietsen. Wim de Wilde maakt in zijn achtste jaar als amateur een bijzonder flonkerend seizoen, zodat de hegemonie van Toine van de Bunder kleiner is geworden. In het begin van de koers sprongen Henk de Jong uit Goes en Gerard van 't Geloof uit 's-Gravendeel weg. Zij bouwden een mooie voorsprong op. maar toen Van 't Geloof pech kreeg kon De Jong niet opboksen tegen de jagende groep, bestaande uit Arie Deusing, Rinus Verboom, Frits Pirard en Tonnie Huizen. De Jong verwissel de van fiets en zakte terug in het peloton. De vier koplopers bouwden gestaag aan de voorsprong. Op het moment dat de afstand tussen het viertal en het peloton 44 sec. bedroeg kwam Frits Pirard., de grote man aan de kop en tevens favoriet voor de eindzege, ten val. Tonnie Huizen plak te twee ronden aan het wiel van Verboom De samenwerking stokte. Maar de drie kwamen na een babbel tje tot de overtuiging dat de voor sprong gehandhaafd kon blijven als er werd overgenomen. Het tempo liep BROUWERSHAVEN Peter Carels en T.ialliena Ponjee zijn het afgelopen weekeinde kam pioen geworden in de 420-klasse. Tijdens de zeilwedstrijden bij Brouwershaven hielden ze Bas de Koning net achter zich. Za terdag was Carels duidelijk sterker, maar zondag, toen de wind beduidend sterker was en stormachtige allures aannam, was de zwaardere equipe Bas de Koning-Egbert Waller in het voordeel. De Goesenaar wist zich echter toch in beide races op zondag bij de topgroep te handhaven en toen de laatste wedstrijd vanwege de harde wind werd afgelast zat hij op rozen. De Koning won zondag beide races, de laatste met een enorme voorsprong. Die voorsprong was zelfs zó groot dat de officials op liet finishschip hem he lemaal niet opmerkten. De Koning moest door luid geroep de wedstrijd leiders 'wakker maken' om zijn eerste plaats op papier te laten zetten. Ach ter Dc Koning werd fel gevochten om de volgende plaatsen. De Wolphaarts- di.iksc zeiler Hans de Jager bond daal de strijd aan met vier tegenstanders, waaronder John Slotboom die zaterdag niet in de top voorkwam maar zondag morgen bij de harde wind tweede werd. Uit dit. groepje sloegen twee naaste concurrenten van De Jager echter om, waarna deze bemannings- Els de Jager onmiddellijk het spinaker het strijken. Dal: spinaker was de onfortuinlijke Slotboom en Teuwissen noodlottig ge worden en toen deze twee'eenmaal van het toneel verdwenen waren wilde De Jager verder geen risico nemen. Hij zeilde op de tweede plaats verder en kwam ook op deze plaats over de fi nish, Ook Peter Carels trok profijt uit het omslaan van voor hem liggende schepen en kwam alsvierde over de streep, dicht genoeg bij De Koning om zijn eerste plaats in het eindklassement te behouden. Overigens hing het kam pioenschap van Carels aan een zijden draadje: als de geplande derde wed strijd zondag was doorgegaan was De Koning waarschijnlijk nogmaals eer ste geworden en dan zou de toestand er voor Peter somber hebben uitge zien. Toen de geblokte vlag op het startschip na lang wachten aangaf dat de laatste wedstrijd was afgelast, na meerdere stortbuien met nog hardere wind, ging er dan ook een hoeraatje op aan boord van de 'Touch of Glory' van het duo Carels-Ponjëe. Maar op de kant bleek dat ergens in de 420-regle- menten staat dat voor een kampioen schap zes wedstrijden moeten worden gevaren, terwijl er bij Brouwershaven maar vijf races werden gezeild. Na een paar spannende uurtjes bleek echter dat men de zesde race liet voor wat hij was en Brouwershaven toch als officieel kampioenschap liet gelden. Naast Carels en De Jager lieten nog enkele Zeeuwse zeilers van zich spre ken. Steven en Marion Steenhuis uit. Goes zeilden hun pas vorige week ge meten boot in hun eerste officiële wed strijd naar de zesde plaats achter De Jager, De Middelburger John Veldman haalde zijn resultaat flink naar boven door zondagmiddag vijfde te worden en daarmee beslag te leggen op de negende plaats algemeen, vlak voor Slotboom. Op de elfde plaats volgde Kramer van de WV Vremdyck en de dertiende plaats is voor David Jan Post- ma. NIET AAN TE PAS As tére Dhondt. die zaterdag nog twee eerste plaatsen weghaalde, kwam er zondag niet aan te pas. De jeugdige Jan Dhondt legde bij het zware weer niet genoeg gewicht in de schaal om de toppïaats te kunnen behouden. Niette min werd Dhondt toch nog vierde in het eindklassement, achter Johan en Luc Teuwen die door het omslaan en daarna opgeven van de laatste race hun fraaie reeks 3-2-3-5 afsloten met een minder gunstig resultaat. Ook Hans de Jager had een wedstrijd opgegeven, zondagmorgen, toen hij eerst omsloeg en daarna het verleng- stukje van zijn helmstok brak. De laat ste wedstrijd was het veld stevig uit gedund door materiaalbreuk bij diver se deelnemers, maar Hans kreeg van één van deze minder gélukkige zeilers, Eric Rooze, een helmstok te léen zo dat hij de laatste wedstrijd toch kon zeilen en zijn goede klassering veilig kon stellen. Uitslag: 1 Carels (7.81): 2 De Koning (11.79); 3 Teuwen. B (12.94): 4 Dhondt B (18.80): 5 De Jager (18.90): 6 Steen huis (30); 7 Tucker, B (33); 8 Peeters, B (39); 9 Veldman (41); 10 Slotboom (41.96); 11 Kramer (48); 12 Vander- walle, B (52); 13 Postma. (54); 14 Du- monceau, B (56); 15 Schillebeeckx, (56). De wedstrijden waren georganiseerd door de Royal Yachtclub van België, die tevens de open Belgische kampioen schappen hield. Er waren echter rr 17 Belgen komen opdagen, terwijl voor het kampioenschap 20 deelnemers mi nimaal vereist zijn. Het open Belgisch kampioenschap telde dus niet. Ook hiel den de Belgen Europe-kampioenschap- pen, maar daarvoor hadden zich maar vier deelnemers aangemeld. Eerste werd hier Philip Gadeyne, tweede Joeri Sloetmackers, derde Herman van Dor- mael en vierde Irigrid de Varez. Zon dag kwamen de Europes niet op het water vanwege de te harde wind. weer bp. De voorsprong werd groter. Bij het beg'in van de laatste bocht demarreerde Verboom, maar Tonnie Huizen die eindelijk weer eens wat liet zien in eigen 'provincie pakte hem terug. Het kwam aan op een spurt, waar Verboom niet aan deel nam. Arie Deusing toonde zich de snelste. Gödde won de sprint van het peloton voor Toine van de Bun der. Voordat de amateurs van start gingen reden de junioren een wedstrijd over 60 Ion, Winnaar werd Jos van de Velde uit Rijsbergen. Heddie Nieuw- dorp en Wim Jeremiasse, beiden uit Wemeldinge, werden respectievelijk vierde en vijfde. Tussen de amateur- en profkoers ver- zorgden het muziekgezelschap Jong Excelsior uit Goes en het mojorctten- peloton Scaldis Girls uit Wemeldinge een muzikale show. Voorts werden Roy Schuiten, Cees Priem en Kees Bal gehuldigd door het comité Luctor et Emergo. AMATEURS: 1 Arie Deusing, Halste ren 80 km in 1 50.3; 2 Tonnie Huizen Kloetinge; 3 Rinus Verboom; 4 op 15 sec. Peter Gödde Koewacht: 5 Toine van de Bunder IJzendijke; 6 Jan Ko- nings Sprundel; 7 Ad van Overveld Zeeg'e: 8 - Kees Stoutjesdijk St-Maar- bensdijk; 9 Vester Aarts Roosendaal: 10 Ad van Peer St-Willebrord; 11 Jan Damen Ulverihout; 12 L. van de Wiel Breda; 13 Bert Broere Oudenbosch; 14 Ad van de Steen Etten-Leur; 15 Ad van Treijen Halsteren; 16 J. Jonkers Oud-Gastel; 17 Toine Verheezen Ber gen op Zoom; 18 Robert Ocraft Phi lippine; 19 Wim de Wilde Goes; 20 Jan Harinck Js-Heer-Abtskerke, JUNIOREN: 1 J. van de Velde Rajs- bergen 1.22.15; 2 M. de Vos Maas tricht; 3 M. van Gooi Oosterhout; 4 Heddie Nieuwdorp Wemeldinge; 5 Wim Jeremiasse Wemeldinge; 6 op 22 sec. D. Allen; 7 J, Akkermans Zeven bergen: 8 K, St.-Nicolaas 's-Gravendeel; 9 Chr, Broeders Zevenbergen; 10 P- Valentijn St-Willebrord; 11 B. van Est Dinteloord; 12 R. Stroosnijder Moer dijk; 13 R. Kouijzer Goes'? J4 Th. van de Boom Roosendaal; 15 S. Huiainga Rotterdam; 16 Longville; 17 T. Petie Halsteren: 18 Ad Polak Heinkenszand; 19 E. Gommers Heerle; 20 M. Wou ters Zevenbergen. MIDDELBURG Dit jaar is er voor het eerst ook een reserveldasse in net landelijk zaterdagvoetbal. Aanvanke lijk was ook Arnemuiden 2 daarbij ingedeeld, maar het Arnemuiden-be- stuur durfde het deelnemen daarin niet aan. in verhand met de te hoge reiskosten. Arnemuiden 2 speelt nu in de eersw klas van de Zeeuwse zaterdagcompeti tie. Als enige Zeeuwse ploeg speelt nu Srnerdiek 2 in die klas De uitslagen van de reserve 3e klas zijn: NEO i- Srnerdiek 2 1-1; SSC 2 - Zwaluw» Boys 2 3-1; Hardinxveld 2 - GJS 2 rib Nivo Sparta 2 - Haatten 2 1-1.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1974 | | pagina 12