Keetie van Oosten en de 10 wk-medailles Enith Brigitha (zilver) liet nu Enders goud in gevaar komen Weer forse zege voor FC Antwerp Ajax na verlies pas 4© FAVORIET JAN RAAS ZIET ERG TEGEN DE START OP RENNERS ZEEUWSE CLUBS TIJDENS SASSE KOERS NAAR RONDE BELGIË 13 ALS EEN HELDIN IN WEENS ZWEMSTADION BEJUBELD MEDAILLE- VERDELING is a,s Oefenduels in Zeeland GEEN BESLISSING ZAAK-N0TTEN Gerard Verhulst politiekampioen VWDAG 23 AUGUSTUS 1974 PROVINCIALE ZEEUW SE COURANT «ENEN (DPA) medaileverooi :r.g vso> de wfmki Wenen: respecuev brons: Oost-Duit ver 3 bron en 1: Sowjet-Unie 2 3 en 7; rije 2 0 en l; Zweden 1 Italië 1 1 en I: Nederland 0 Engeland 0 1 en 2; Frankrijk 1. pzc - sport - pxe - sport - pzc WENEN ee" heldin werd Enith Brigitha in het Weense stadionbad bejubeld. Eindelijk was de eentonige reeks dubbele overwinningen van de Oostduitse zwemmeisjes doorbroken. Het ging zelfs zo ver dat op de 200 m vrije slag het paradepaardje van de DDR-ploeg, de 15-jarige, bijna wanstaltige scholiere Kor nelia Ender zo zwaar op de huid werd gezeten, dat de geplande gouden buit alle damesnummers dienen volgens de computers door Oost-Du it.sland te worden gewonnen in gevaar kwam. Ook a! slaagde Enith er net niet in (het scheelde iets meer dan een halve seconde) die onmogelijk geachte stunt uit te halen, haar tweede plaats werd door alles wat niet Oostduits was als een ver heugend historisch feit begroet. k 100 meter was Enith voor het eerst in carriëre dolgedraaid Zo ver zijn de wanverhoudingen in de Europese zwemsport al gegroeid: het veroveren van een zilveren medaille op een Oost duits zwemstertje vormt aanleiding tot een feeststemming bij de overige landen. Vreemd genoeg bleven de direct betrokkenen, pnilh Brigitha. haar clubtrainster Wil Storm en bondscoach Bert Sitters, vrij nuchter onder al die opgewonden toestanden. Bij hen overheerste het diep gevoel van tevredenheid. Dank zij een een drachtige samenwerking was voorkomen dat Enith was fijnge- drukt door het Oostduitse geweld. TERNEüZEN Anderlecht beeft zich op de tweede cnnipetiUedag (woensdagavond) herstelt van, een wclilc slechte start tegen Waregem. ft: paars-witten speelden voor eigen publick een schitterende wedstrijd te- Mi bel pas gepromoveerde Lokeren 01 <fe -i-0 was dan ook volkomen ttdicnd. Toch zag het er lang naar 71 dat Anderlecht weer moeilijk tot «i doelpunt kwam. ondanks hun jaecslcrschap. In die 30e minuut ech- "r slalomde Rensenbrink door de ikcrsc defensie en werd neergelegd. Jbble nam zelf de strafschop en Mktc geen fout. Door Dock.v werd bet l.i minuten na rust 2-0 en Rensen- 1K voerde 1 minuten later de stand tot 3-0. In de laatste minuten «rolden Andersen en Verheven de eindstand op 5-0. totwerp handhaafde zich met Lierse a oe top van de rangschikking: Ant- deed dit door een ruime 3-0 op het bezoekende Diest. Lierse meer moeite met Beerschot, ge- vuil i.° ln ''ct internationale "Mbaltoemnoi van Barcelona. De dammers verloren de wed- «nj:l om de derde plaats van Atletico met Het enige doelpunt ontmoeting viel acht minuten hoofd Carlos scoorde met het mo f™$aarSlen bezaten gedurende Sedeelte van de wedstrijd ömk£eiTr,cht en toonden zich aan lig ir„ slagvaardiger dan de voorma- jjf; ^Ufopa-cupwinnaars. De opstel- k!1? A)a>: was: Schrijvers (Stuy). K-J.]'v-ïllen- ,Suurbier. Dusbaba en (v,.V 'Ar:io;ci M'iehreD. Haan Geeis nuJui e,n Gerrie Much ren. Rep, Barceinni ,en Van Veenendaal. Barcelona verdoe- Glasgow Rangers toernooi t? iV01} dattnbee rijn eigen "I m d°e Puntenmakers: Cmyff 37s,e minuut- Marcial in de v^dep=n„en 87ste ™ut. en Fyfe an de Rangers m de 16e minuut. tuige de magere 1-0 zege. Beerschot was zelfs gedurende de gehele tweede helft, veel gevaarlijker maar het kon de 1-0 achterstand toch niet wegwer ken. Voor Antwerp scoorden Houben, Riedl en Kodat. De topwedstrijd als men dat ten minste nog zo mag noemen tussen Standard Luik en Club Brugge werd een overwinning voor de Brugse for matie van Ernst Happei. Standard had met de rust een 1-0 voorsprong door een doelpunt van Bukal. maar Lambert en Houwaart schoten na rust Brugge naar een iets geflatteerde 1-2 zege. A.S. Oostende behaalde een belangrij ke overwinning op KV Mechelen. vo rig jaar toch één van de toppers in de Belgische competitie. Willy Mortier, de linksbuiten met het keiharde schot, nam beide Westvlaamse doelpunten vpor zijn rekening. Bërchem nam in de wedstrijd tegen Waregem door een doelpunt van Ver- jans de leiding, maar Waregem kon 3 minuten voor tijd via Saelen een puntenverdeling uit de wacht slepen. FC Beringen won met 2-0van Win- terslag door doelpunten van Ramae- kers en Moons en dit betekent voor Wint-erslag dat- het na twee wedstrij den samen met Diest op de laatste plaats vertoeft. De derby Olympic Montignies - Sporting Charleroi lever de beide ploegen een punt op: Graf scoorde in de eerste helft voor de thuisclub en Gorez mocht 4 minuten na rust een strafschop nemen, wat 1-1 betekende. Beide ploegen bleven daar na nog furieus aanvallen, maar doel punten bleven uit. Beveren Waas RWDM eindigde zo als het was begonnen (0-0). Het was een saaie wedstrijd waarin Beveren probeerde met uitvallen de Brusselse defensie te verrassen. Voor RWDM was het toch wel teleurstellend dat het uit het vcldoverwïcht geen doel punt wist te scoren. Cerclc Brugge - FC Luik eindigde eveneens in 0-0.De stand na 2 wedstrijden: Antwerp 2 2 0 0 4 5-0 Lierse 2 2 0 0 4 3-0 Anderlecht 2 110-35-0 RWDM 2 110 3 1-0 Charleroi 2 110 2 1-3 FC Brugge 2 1 1 0 3 3-2 Beringen 2 10 12 1-2 AS Oostende 2 10 12 1-2 Beerschot 2 10 12 1-1 Standard 2 10 12 4-4 KV Mechelen 2 10 12 1-2 Beveren 2 0 2 0 2 1-1 Cercle Brugge 2 0 2 0 2 1-1 Waregem 2 0 2 0 2 1-1 Berchem 2 0 1111-2 Ol. Montign. 2 0 1111-3 Lokeren 2 0 1111-6 FC Luik 2 0 1112-5 Winterslag 2 0 0 2 0 2-5 Diest 2 0 0 2 0 0-5 Europese Zwemkampioenschappen: de winnaressen van de 200 meter finale tri;e s'.ai7, vlnr: Enith Brigitha /zilver), ICornelia Ender (goud.) en Andrea Eife Ibrons). Er heeft zich de laatste dagen ook heel wat afgespeeld rondom de 19- jarige Amsterdamse zwemster. Na maanden van intensieve voorbereiding dreigde zij er op het beslissende mo ment onderdoor te gaan. Maandag, na de mislukte greep naar het zilver op de 100 m vrij, was Enith voor het eerst tijdens haar zwemcarrière hele maal dolgedraaid. Al eerder had zij feime tegenslagen moeten incasseren, maar die hadden haar mentaal niet uit haar evenwicht kunnen brengen. Nu was ze werkelijk stuk. Zo erg zelfs, dat zij als een klein kir.d bij haar trainster heeft uitgehuild. De schrik sloeg de ploegleiding om het hart. Hier stond een Enith Brigitha die men niet kende. Bert Sitters zag toen het afschrik wekkende beeld van een dramtische afgang voor zich. „Ik heb het bij een hele grote in de zwemsport. al eens eerder gezien: Mark Spitz. Tijdens de Olympische Spelen van Me>nco ging het op zijn eerste nummer mis en daarna viel hij steeds verder terug. Ik ben ontzettend blij dat dit Enith nu niet is overkomen". Enith Brigitha Iaat Bert Sitters en Wil Storm volop in de vreugde over haar revanche delen. „Op de 100 m verwachtte iedereen zoveel van me; ze lieten allemaal zó duidelijk weten dat ze achter me stonden, dat het in plaats van een stimulans een te zware belasting werd. Toen het niet lukte, was ik voor het eerst echt stuk. Toen ben ik echter door Wil en Bert goed opgevangen. Wc hebben gepraat en daarna zijn we gewoon verder gegaan alsof er niets was gebeurd". Dinsdag tijdens de estafette 4 x 100 m vrije slag dames bleek al dat de .speciale" behandeling aansloeg. Met de fabelachtige tijd van 56,88 tilde Enith als laatste zwemster de Neder landse ploeg naar het zilver. „Dat betekende voor haar een geweldige steun", meende de bondscoach. „Ik heb het al eerder gezegd, Enith wil hier schitteren en ze vond zelf dat ze dat op die 100 m persoonlijk niet had gedaan. Er waren toen nog twee mo gelijkheden. Of ze klapt in elkaar, óf je doet er alles aan om revanche te kunnen nemen". Op papier zag het er donderdagmor gen na de series niet al te florissant uit voor Enith. Weliswaar bleef haar Europees record van vorige maand (2.05,14) nog onaangetast, maar het leed geen twijfel dat Kornelia Ender dat 's avonds zou verpletteren. De Oostduitse had zich met 2.06.40 als eerste voor ae eindstrijd geplaatst. Enith, die op de eerste 100 m nog sneller was dan Kornelia (1.00.95 te gen 1.01,16) bereikte als tweede ae finale. De marge met de tweede Oost duitse, Andrea Eife, was echter grie zelig gering: 0,14 sec. De eindstrijd werd een geweldig gevecht. Een valse start, veroorzaakt door de Britse Susan Edmonson, leek de kansen voor Enith aan te tasten. Haar afkeer van valse starts is zó bekend, dat haar concurrentes daar van een gretig gebruik maken. Toen de tweede start wel goed was, lag Enith direct al achter op de beide Oostduitse meisjes, die gebruik maak ten van de zgn. „grijp-start", waarbij men zich met beide handen aan het startblok vasthoudt. Op de eerste 100 m ging het onge looflijk hard. Kornelia Ender keerde als eerste, Andrea Eife als tweede en Enith volgde in derde positie. Dit trio bleef met. resp. 59,34. 59,63 en 59,84 'zelfs onder de minuut. Gevreesd werd. dat Enith zich net als maandag had laten opjagen, maar dat bleek niet bet geval. Eerst streefde zij Andrea Eife VLISSINGEN Dit weekeinde wordt weer een aantal oefenwedstrijden ran voetbalclubs in Zeeland gespeeld. Aan onze sportredactie zijn doorgege ven: Zaterdag om 7 uur speelt Meeu wen in Zoutelande tegen Steen. Ge deeltelijk wordt dit een lichtwed- strijd. Zondag om 14.30 uur speelt de Middelburgse 4e 1-.lasser op het Na-1 dorstveld tegen de westelijke 4e klas- ser SJZ uit Zoeterwoude. Zaterdag om 2 uur speelt Arnemui- den thuis tegen de eerste selectie van de Bredase eredivisieclub NAC. ZEIST (ANP) Er is nog geen beslissing gevallen in de zaak Rcnê Nolten. Donderdagavond is in het KNVB-sporiccntrum in Zeist de kwes tie behandeld door de arbitragecom-1 missie van de KNVB, maar tot een1 uitspraak is het niet gekomen. René Notten had ae KNVB om arbi-j trage verzocht inzake een transfer i van FC Twente, bij welke club hij nog één jaar onder contract staat, naar Ajax. Volgens Nottens raadsman, mr.1 J. Jansen van Raay, zou de 24-jarige i middenvelder een 'aanzienlijke positie-1 verbetering' kunnen ondergaan, w*lk' argument in het geval Neeskens van doorslaggevende betekenis was. De Ajacied kwam twee maanden geleden door de beslissing van de arbitrage commissie vrij voor Barcelona. pze - sport - pxo - sport - pzo sland 10 HAVERFORD REUTER- Rol: Thung. de Nederlandse temsser. is in het Internationale toernooi van Haver ford in de eerste ronde van het herenenkelspel uitgeschakeld. De Hil versummer verloor m twee sets van de Amerikaan George Hardic: 6-2 en 6-4. PAPENDAL De atleet Gerard Ver hulst Zeeland Sport t ls open ooste lijk poli tie-kampioen geworden op de 400 m. Verhulst. d:e luid !nge*cfarèr«ri beide afstanden zijn series. Omdat finale 100 m gel Zeeuwse atleet all te komen. afstand ove van 51.3 sec ■ard was v r hem voorbij en bedreigde vervolgens Kor- t nelia Ender. Hoe groot de apotheose van dit duel was, laat zidh het beste schetsen door de nuchtere cijfers: na 200 m bedroeg het verschil niet meer dan 0,5) sec. Kornelia Ender ontfutselde i met haar 2.03,22 het laatste wereldre-1 cord van de Australische Shane Gould I 2.03,50en gelijktijdig hel Europees record van Enith Brigitha (2.05.14. het enige dat in Nederlandse handen was). Enith bleef met 2.03.73 ook onder die toptijd en boekte dus een nieuw Nederlands record. Andrea Eife finishte als derde in 2.05,0-1. Het is niet moeilijk te concluderen.! dat. Enith Brigitha op pure snelheid niet voor Kornelia Ender onderdeed. Doorslaggevend was de start- „Toen ik nog boven het water zweefde, hor de ik ai de pions van Kornelia", vertelde de IJ-vedette. Een voor de hand liggende vraag is. waarom zij I niet op dezelfde manier star: als de I Oostduitse en ook Amerikaanse meis jes. Die methode is tenslotte niet j nieuw meer. „De verklaring is vrij simpel aldus Bert Sitters „Wij heb ben in Nederland praktisch nergens startblokken waarop je dat kan doen. We hadden met Enith alle bij ons mogelijke starts uitgeprobeerd en die ze nu maakt, is voor haar het meest voordelig". Opvallend was verder dat Enith dit keer geen Jast had van de koude oorlog, die vóór de strijd werd ge voerd. Kornelia Ender had zich daar ook bijna in vergist. „Dat Europese record van Enith van vorige maand heeft mij wel wat gedaan, maar toch was ik niet zo bang voor haar. In Belgrado had ik al gezien dat zij vóór c-en wedstrijd erg nerveus is. Zeker, zelf heb ik daar ook wel last van, maar door wat te bluffen zo klim ik altijd als laatste op het startblok camoufleer ik dat altijd", aldus de Oostduitse scholiere. Enith: „Ik was nu inderdaad niet zo i gespannen. Waarschijnlijk is dat mede I het gevolg van het feit. dat ik eerder: al op de rugslag had gezwommen. Daarmee is al wat van de spanning weggenomen. Daarna ben ik gemas seerd en dan ben je natuurlijk ook al meer ontspannen dan normaal. Dit keer deed die valse start me ook niets. Ik heb me gewoon steeds voor genomen rustig te blijven. Ook tijdens de race. Ik hield Ender wel in de gaten, maar ik heb me nu niet door haar laten opjagen". De Oostduitse zwemster Rosemarie Kother verbeterde in de tinaie van de 100 meter vlinderslag net wereldre cord met een tijd van 1.01,99. Het oude record stond met 1.02.09 ook op haar naam. Zij zwom die tijd een dag eerder in de series. Jolanda Aggen- bach werd zesde in deze finale. De Oostduize zwemster Renate Vogel heeft in de series het wereldrecord op de 100 meter schoolslag verbeterd en gebracht op 1.12.91. Het oude record stond sinds 2 september 1972 (Olym pische Spelen in München) op naam van de Amerikaanse Cathy Carr met 1.13,58. Wijüa Maze reeuw verbeterde in de series met 1.16.76 het Nederlandse! record op de 100 meter schoolslag.! Het oude record stond sinds 1972 met' 1.17.4 op naam van Alie te Riet. Wijda! Mt-zereeuw plaatste zich met deze tijd echter niet in de finale. De Oostduitse Ulrike Richter heeft een nieuw wereldrecord op de 1001 meter rugslag dames (series) geves- j tigd. Zij kwam tot een tijd van 1.04.09. Het oude record stond even eens op haar naam met 1.04.43. Enith Brigitha had de derde beste tijd. MONTREAL Weer heeft Keetie van Oosten-Hage een verjaardag ver van huis ge vierd. Woensdag nam zij met de glimlach die haar ge- zich gewoonlijk siert de feli citaties in Montreal in ont vangst. Die verjaardag, het gezinne tje (sinds vorig jaar start Keetie Hage als mevrouw Van Oosten) een maar be perkte hoeveelheid vrije tijd, nu zij drie dagen per week werkt als lerares handvaar digheid, het zijn stuk voor stuk punten die haar wel eens doen overwegen of het moment van stoppen niet wat dichterbij komt. Zij heeft, een geluk voor het Ne derlandse dameswielrennen, hoewel de concurrentie er anders over denkt, die stap nog niet genomen. Keetie van Oost-vn. net 25. is al jaren een zekere medaille winna res voor Nederland. Zoals zij in eigen land de onbetwistbare ko ningin is in achtervolging en op de weg. Zij bleef fietsen, gedwon gen door een zekere eerzucht, gestimuleerd door een unieke mentaliteit, die haar sinds 1966 een gouden, vijf zilveren en vier bronzen medaiiles brachten bij wereldkampioenschappen, om de resultaten en: „omdat ik he; nog altijd leuk vind", zoals zij zelf zegt. ook al is er een lichte oppositie tegen voortzetting van de opmerkelijke carrière dor haar echtgenoot. Keetie van Osten kan geen half werk doen als zij éénmaal in een v.-ed.strijd zit. He: is geen toeval dat de Nederlandse kampioens- truine voor achtervolging en baan al Jaren op haar maten kunnen worden besteld. .„Maar ik ben eigenlijk helemaal niet zo verschrikkelijk fanatiek. Ik heb het heus wel eens moeilijk als ik een tijd -.-an huis ben. Ik geloof da: k er onmiddellijk mee zou stoppen wanneer tk een baby zou hebben". Zij meent het van ganser harte, maar als zij op de fiets zit. verandert de kleine, vriendelijke Zeeuwse in een grimmige rijd ster. die geen mededogen kent en zonder enige schroom al jaar in jaar uit gemiddeld meer dan de hclft van de wedstrijden waarin zij van start gaat. wint. Dan groeit weer dat verlangen naar een nieuwe overwinning, een vol gende medaille, een nieuwe kam- pïoenstrui. Voor de wedstrijd be gint eigenlijk al. want zij kwam naar .Montreal niet alleen om op de weg te rijden. Ook voor dc achtervolging, hoewel zij wist dat zij moest verliezen van Tamara Garkoesjina. „Inderdaad, zij is sneller dan ik, maar je hoopt toch dat zij er een keertje niet bij zal zijn, of wat minder in vorm is. Die achtervol ging maakt mijn kansen voor de wegwedstrijd van zaterdag niet kleiner. Echt niet". Keetie van Oosten vertrok dus weer ruim twee weken uit het Zeeuwse land. waardoor de zes weken vakantie opnieuw voor een belangrijk deel waren opge gaan aan het fietsen, want ook de Nederlandse kampioenschap pen vielen er middenin. „Mijn man en ik zijn tv.-ee weken naar Luxemburg geweest. De fiets mee. Eén fiets slechts. Rien is een keer met mij mee gaan trai nen. Op de eerste heuvel was ik al alleen. Daarna heeft hij nooit meer mee gefietst" In het jaar dat Keetie zeventien werd stond zij plotseling aan de top in het kleine dameswieierwe- reldje. „Ik was ook verrast. Wan- ik altijd onmiddellijk naar ach te- neer wij met de club gingen rijden en er werd versneld, vloog kon I ■■■MHHiDOg net bij de laatsten aanpikken. In 1966. sn Duitsland, dacht ik. laat ;k zor gen voorin te zijn dan heb :k een kans Ln de groep te blijven. Zo kwam ik in het eerste ploeg je van vijf. Iedere keer echter ai» wij de heuvel opmoesten, voor mijn gevoel de zwaarste die ooit in een dameskampjcoschJip heeft gezeten, werd ik ge'.'r.:. Daarna gingen die andere vier eikaar zitten aankijken en alleen daardoor kon ik steeds woer bij komen ook al zat ik keer op keer tusscn de volgauto's". Karakter en de mogelijkheid te relativeren. Hel zij.-i de mees: markante trekken van Keetie van Oosten, weer Nederlands eerste kandidaat voor de wegwedstrijd bij de dames. „He*. »il wel ;n zijn. Het parkoers is ln ieder geval niet slecht voor mij. veel zwaarder dan vorig jaar in Bar celona toen de dames op e-.-n kleiner traject reden clan de ama teurs en de profs. Het wordt een afvalwedstrijd. Binnen de damesploeg heersen spanningen en dat is eigenlijk geen wonder in oen wereldje waar nieuw talent stuit op een jonge vrouw die alleen maar oud lijkt omdat zij al zo Jong dc beste was. Zal Keetie van Oosv-n desondanks kunnen rekenen op enige steun -.-ar. de ploeg? ..Ben je gek. Ieder rijdt zijn eigen koers". En als nu éen -ran de andere Nederlandse dames ont snapt is? „Ik zal waarschijnlijk niet de eerste zijn. die het gat dicht maak. meegaan doe ik na tuurlijk wel. ..Zij zal dan ook meewerken, want zij is toch te fanatiek om dat na te laten. Die felheid kostte baar vorig jaar de gouden medaille. In dc sprint werd zij verslagen door Nicole van den Broeck uit Belgic. nadat zij zelf te vroeg was aangegaan. ..Ik kan mij wel voor mijn kop slaan als ik daar nog aan denk. Juist Nicole van den Broeck Een maand daarvoor reden wij haar in België nog uit de wielen, in het kampioenschap zat zij alleen maar mee te fietsen. Dat zal mij niet weer gebeuren". MONTREAL Op het parcours van de wegkampioenschappen wielren nen hebben de terreinverkennende coureurs de zekerheid opgedaan dat wie niet enigszins over klimcapacitei- ten beschikt, gezien is. Het tevoren op ruime schaal verspreide profiel van liet circuit beloofde al weinig goeds voor de wat moeilijk omhoog komen de renners, die in de persoonlijke kennismaking met het circuit teleurge steld werden in hun hoop op een wat al te scherp uitgevallen tekening van de route rond Montreals gigantische universiteitscomplex. Ruim twaalf kilometer lang hobbelt het asfalt in. .scherpe lijnen. Drie moeilijke heuveltjes en een pittige bergklim vormen de grootste obsta kels in de race om de wegtitels, die zaterdag begint met de wedstrijd voor dames (60 kilometer) en ama teurs 175 kilometer). Bij die hinderlijke opgave komt dan bovendien nog ais scherprechter een bloedhete temperatuur. De laatste da gen loopt de barometer regelmatig op tot tegen de 35 graden, waardoor er een benauwd makend gordijn boven Montreal is opgetrokken. De moeilijk heidsfactor van de koersen wordt ge completeerd door met name bij de amateurs een al te fors deelne mersveld. Overigens een bekend beeld bij wereldkampioenschappen, maar in Canada uiterst opvallend, omdat er zoveel kleine wielematies opdraaf den. Deelnemers uit onbetekenende fie'-s- naties als de Bahamas, Barbados. Kameroen. Ethiopië, Jamaica en Cuba jagen het aantal vertrekkers op, en wat voor de Europese coureurs be roerder is: ze zijn door hun onerva renheid in de stuurkunst, tegenstan ders die voor valpartijen kunnen zor gen. Nederlands kampioen Jan Raas (21) ziet dan ook met schrik en beven ae eerste twee ronden tege moet. want de Oranje-ploeg start in alles behalve ideale positie. De opstelling voor het vertrek ge beurt alfabetisch op landennaam. .JDal SAS VAN GENT Het wie- Iercomité Sas van Gent, dit jaar nog organisator van een geslaagde profkoers, is be slist niet te spreken over de houding van de twee Zeeuw se wielerverenigingen zowel de w.vj Zeeuwsch-Vlaande- ren als Tlieo Middelkamp heeft op 1 september, de da tum voor de amateurkoers in Sas van Gent, een ploeg van zes renners ingeschre ven voor de grote prijs Ka- rel van Wijnendaele in het Belgische Drongen. Juist dat is bij de Sasse organisatoren in het verkeerde keelgat ge schoten en het kan goed zijn dat volgende week zondag de amateurs voor het laatst hebben gereden in Sas van Gent. ,-Als je dit bekijkt dan vraag je je wel af waarvoor je in feite een wielerwedstrijd organiseert. We zijn er altijd van uitgegaan dat we een wedstrijd organiseer den voor de renners en niet om er zelf beter van te worden. Voor ons is dit een klap in het gezicht Onze datum is vanaf januari be kend en toch gaan nata bene de twee Zeeuwse wielerverenigingen in 3elgië koersen, terwijl er een wedstrijd in de regio is. Als het zo moet stoppen we er mee" Hilaire Coens. public-relations- man van net wielercomité Sas van Gent. wil met nadruk stellen dat hij niet namens zichzelf maar namens net wielercomité Sas van Gent spreekt als hij zijn ongenoe gen over ae- gang van zaken uit spreekt. Mede doordat zowel Zeeuwsch-Vlaanderen als Theo Middelkamp naar Drongen gaat met een ploeg hebben er tot nu toe slechts 22 renners ingeschre ven voor de kermiskoers van Sas van Gent. Tellen we daarbij de twaalf renners die naar Drongen gaan, Sas van Gent had nog maar moeten afwachten of ze inderdaad daar van start zouden zijn gegaan, dan komen we op 34. nog altijd een vrij mager aantal voor Sas van Gent. - Hilaire Coens daarover: „Het is natuurlijk een feit dat er momen teel gewoon minder amateurs zijn die in Zeeuwsch-Vlaanderen willen rijden. Vrijwel overal op een enkele uitzondering na kom je dezelfde renners tegen". Een ander gegeven is natuurlijk dat de Sasse organisatoren zijn afge weken van hun vaste datum, de eerste dinsdag van september. Een keus die momenteel als niet zo gelukkig mag worden bestem peld vanwege het feit dat op die dag ook de nieuwe voetbalcompe titïe begint, zodat men op niet al teveel toeschouwers moet reke- „Ik geloof niet. dat het begin van de voetbalcompetitie voor ons minder publiek zal opleveren. Ik zie de concurrentie daarvan nog niet zitten. Maar op dinsdag kon den we in ieder geval niet blijven rijden, dat heeft de laatste jaren zoveel problemen gegeven dat het voor ons ondoenlijk werd om het te handhaven. Daarbij komt dan nog dat we op dinsdag, doordat de markt verzet is. ons parkoers hadden moeten wijzigen", aldus Johan de Block, die zaterdag in het Belgische Envelde nog een poging gaat doen een tiental Bel gen te strikken ter compensatie van het wegblijven van een aan tal Zeeuwse amateurs. In feite dus een eigenaardige zaak, ter wijl de amateurs van hier naar België gaan, komen de Belgen hierheen. Reglementair is er vol gens consul Ben IJsebaart niets aan te doen. „Ik vond het ontzet- tenéd sneu voor Sas van Gent maar ik kan hier vertier niets aan doen. Het is een buitenlandse uitzending op uitnodiging en die gaat boven een kermiskoers in Sas van Gent. In Limburg zitten ze al jaren met dit probleem. Ik zou liever zien dat deze renners m Sas van Gent reden, maar ik kan ze niet tegenhouden. Ieder een is vrij om te rijden waar hij wil". betekent", rekende Raas nauwkeurig uit. „dat wij rond de 150e plaats staan. Ik denk dat het een soort cyclo-cross gaat worden voor Je mee op kop aan het fietsen bent. Ik zie daar erg tegenop". Binnen de Nederlandse equipe (Van Dongen. Raas. Smit, Dekkers. Van den Hoek en Schür. welke laatste twee donderdag werden aangewezen) geldt Jan Raas als een van de kanshebbers, met Cees van Dongen en Aad van den Hoek, wier klimcapaciteiten daar borg voor staan. Raas verwierf zich die rol met name in de onlangs gereden Ronde van Engeland, dte in de vier jaar dat hij bij de amateurs fietst zijn eerste KNWU-uitzending was. „Ik heb ooit eens een uitnodiging voor de Ronde van Joegoslavië gewei gerd. en sindsdien nooit meer iets gehoord. Dat heeft me nooit opgewon den. want ik ben zeen renner cbe graag naar het buitenland gaat. Ik heb er te veel gezien die r.a a'. die grote koersen mislukten bij de be roepsrenners. Ik wil het eens anders proberen". In Engeland veroverde Jan Raas het bergklassement, een prijs waarvan de betrekkelijkheid moet worden inge zien. maar dietoch wel uitzich' geeft op een goede wedstrijd in Montreal, waar echte bergen immers ook niet beklommen hoeven te worden. Jan Raas: „Aan mijn voorbereiding zal het In elk geval niet liggen als ik misluk. Eerder aan de zon. Ik ben nooit op m'n best als het zo warm is als hier. Voor mij mag het een graad of twintig worden. De dagelijkse aanloop naar dit kam pioenschap bestond voor Jan Raas uit een week rust na het veroveren van de nationale titel, net rijden var. enke le koersen (met als grootste succes het winnen van de Acht van Chaam) en me: de seiectiegroep een trainings kamp van negen dagen in Limburg. Hie: er.ige wat met liep zoals ik gewild haa". zegt hij over die voorbe reiding. .1s da: onze ploeg zo 'aai bekend werd. Die twee laatste plaat sen zijn pas nu bezet. Voor de con- '.ratie was het be eerder geweten zouden rijden". Jan Raas behoort tot de tientallen onder de deelnemers die een goede uitslag willen aangrijpen om de over stap naar de beroepsrenners te wa gen. .Jk wacht af wat het zaterdag met me wordt. Als het meevalt stap ik over. wan: ik heb het we! gezien bij ae amateurs. Je kom: steeds de zelfde gezichten tegen, vooral -.-an ren ners uit de Oostbloklanden. Allemaal coureurs van 25-30 jaar. Dat hoeft voor mij niet. Bij de profs zie je natuurlijk ook dikwijls dezelfden, maar dan ligt de zaak toch anders vind ik. omdat je met je beroep bezig bent. Je verdient dan je brood door de sport".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1974 | | pagina 13