Kabinet honoreert eisen van landbouworganisaties Geen evacuatie Nederlanders Geen spoeddebat kamer over Cyprus Landbouw ontevreden over maatregelen TURKS OFFENSIEF OP CYPRUS 3 Pakket maatregelen ook verbetering inkomenspositie zelfstandigen VAN DER STOEL EERDER TERUG En wat heeft PEUGEOT nog meer? GRIEKSE TROEPEN UIT NAVO pONDfüBAC 15 AUGUSTUS 1974 PROVINCIATE ZEEUWSE COURANT DEN HAAG (GPD-ANP - Het kabinet heeft na een nachtelijke ver gadering woensdagmorgen alle minimum-eisen van de centrale landbouworganisaties gehonoreerd. Op een aantal punten gaan da maatregelen van het kabinet zelfs verder dan de eisen van de organisaties, om een neg sterkere inkomensverbetering voor de boeren te bewerkstelligen. Daarbij heeft men zelfs nu al enkele maatregelen zoals uitstel van belastingbetaling aangekondigd voor bet gehele midden- en kleinbedrijf. In totaal zullen kabinetsmaat regelen enkele honderden miljoenen kosten. Minister Van der Stee (landbouw en visserij) maakte dit gistermiddag bekend. Un het parlement zal voorgesteld «orden het zogenaamde btw-forfait te jtrhogen met ingang van 1 september janstaande van 4' i tot 6 procent. Otu maatregel zal moeten gelden tot I februari volgend jaar. Het bedrag dat met deze btw-maatre- rP| gemoeid zal zijn zal ter beschik- king komen voor verbetering van het «rnrisch inkomen. Het kabinet geeft cr echter wel de voorkeur aan dit „let via de btw te doen, maar met hrhulp van een andere vorm van directe Inkomenshulp. Ook een meng vorm van de weg via de btw en de jndere vorm van hulp is denkbaar. Met de centrale landbouworganisaties al het kabinet hierover nog overleg plegen. Dit overleg moet op 28 augus tus zijn afgerond. Met deze maatregel ral op jaarbasis ƒ225 miljoen ge moeid zijn. Daarbij komt nog het bedrag van 25 miljoen dat na beëin diging van de revaluatiecompensatie beschikbaar is gesteld voor met name de akkerbouw. Samen dus op jaarbasis f250 miljoen of voor de periode van rijf maanden waarvoor demaatregel of het stelsel van maatregelen ge-, dacht is ongeveer 100 miljoen. Muslingnilsfe/ Het kabinet heeft besloten tot een generieke maatregel inzake uitstel van belastingbetaling, zowel voor land- en tuinbouw als voor de visserij en alle andere zelfstandigen. Zij zullen de betaling van in 1974 opgelegde voorlo pige aanslagen over het jaar 1973 in ieder geval kunnen uitstellen tot 31 december, zonder dat hiervoor rente verschuldigd is. Deze maatregel eist echter nog een wetswijziging zodat zij aan het parlement, moet worden voor gelegd. De kosten ervan liggen in de orde van grootte van 20 miljoen- blietoorschot De olievoorschot.regeling voor de glas tuinbouw wordt verlengd tot 1 juli 1975. Volgens dc minister heeft de Europese commissie dit toelaatbaar verklaard. De prijsverhoging voor olie die voor tuinders en vissers op 1 augustus is ingegaan wordt in voorschotregeling meegenomen. Aardgos TTat de aardgasprijs betreft heef tr het .kabinet besloten een andere richting in te gaan dan het zich eerst had voorgenomen. In overeenstemming met de wens der centrale landbouwor ganisaties blijft die prijs dit jaar gelijk aan de tegenwaarde van 100 pci ton olie, dat is 8.11 cent per kubieke meter aardgas. Ter bevorde ring van de zuinigheid in het gebruik al deze regeling echter beperkt blij ven tot 95 procent van het verbruik vorig jaar. De eerst voor dit jaar gedachte verho ging van de aardgasprijs tot de tegen waarde van 110 per ton olie, dat is 8,88 cent per kubieke meter gas, waarvoor het kabinet aanvankelijk een uitstel met enige maanden had aangekondigd, gaat dus dit jaar hele maal niet door. Voor 5 procent van het aardgas zullen de tuinders echter wel de volle industriële prijs moeten betalen. Deze regeling zal nog in overleg met het bedrijfsleven nader worden uitge werkt. Voor volgende jaren denkt het kabinet nog wel in principe aan een aanpassing van de aardgasprijs maar het is bereid hierover een open ge sprek te hebben met de landbouwor ganisaties. Hectare-toeslag Het bedrag van 25 miljoen dat na het beëindigen van de revaluatie-compen satie vooral voor de akkerbouw be schikbaar Was gesteld, zal nu zo si dig mogelijk worden uitgekeerd in de vorm van hectare-toeslagen op gra nen, suikerbieten en fabrieksaardappe len. Er blijft dan nog 4 miljoen over voor cultuurtechnische werken en i' gelijke. Runderpremie IV premieregeling voor het wat lan-1 ger aanhouden van runderen voor de vleesproduktie zal in on* land van 1 oktober af volledig worden uitge voerd. Ook de door de Europese com-' mivric aanbevolen reclame-campagne voor rundvlees zal uitgevoerd worden, IV vlees-reclame-campagnc zal natio naal ongeveer een half miljoen gulden gaan kosten, de regeling voor liet uistellen van de slachlnationaal onge veer 12 miljoen. Indien de olievoor- schotregeling door het onder de maat blijven van de opbrengsten der tuin- bouwprodukten zal worden omgezet in een subsidie, zou dit zeer globaal genomen de schatkist 10 miljoen gul den kunnen kosten. Minister Van der Stee zei nog, de verlangens van de centrale landbouw organisaties, zoals die de afgelopen week naar voren waren gekomen 'zeer redelijk' te hebben gevonden. Dit in legenstelling tot de eisen van de actiecomité's, die hij 'uiterst overtrok ken en onredelijk' noemde. Over het EEG-landbouwbeleid„De uitkomsten daarvan zullen voor de Nederlandse landbouw in het jaar 1974-75 in vrijwel alle opzichten tegen vallen, maar", zei minister Van der Stee, „men kan het beleid niet op één VERHOUDING TROEPEN DEN HAAG (ANP) Een verge lijking van de troepenverhouding van Turkije en Griekenland toont duidelijk een groot numeriek overwicht van Turkije. De strijdkrachten van Turkije zijn als volgt samengesteld. Hét leger telt volgens opgaven van het international institute for strategie studies 365.000 man, waaronder een gepantserde divi sie, twee gemechaniseerde infan terie divisies, elf infanterie; divi sies, vier gepantserde brigades, een brigade parachutisten, een ge pantserde cavalerie brigade, twee met "Honest John' raketten uitge ruste bataljons. De marine be schikt over 40.000 man en onder meer 15 onderzeeërs, veertien ja gers. acht escortevaartuigen, elf motortorpedoboten, veertien snel le patrouilleboten en helikopters. De luchtmacht heeft 50.000 man en 288 gevechtsvliegtuigen, alsme de twee met SAM-raketten uitge rust bataljons. Er is voorts een para-militaire strijdmacht be staande uit 75.000 man gendarme rie met drie mobiele brigades, pe strijdmacht van Griekenland is samengesteld uit: 160.000 man, waarvan 120.000 bij het leger, 18.000 bij de marine en 22.000 bij de luchtmacht. Het leger bestaat uit een gepantserde divisie, elf infanterie divisies, tien zelfstan dige brigades, een commando- hngade. twee bataljons met 'Ho- nest John' raketten en een batal- lon met Hawk-raketten. De mari- K heeft zeven onderzeeërs, negen lagers, vier escortevaartuigen, ze- rcn patrouilleboten, twee mijnen ters, veertien mijnenvegers. 17 wrpedoboten, waarvan vier zijn uitgerust met Exocet-raketten en landingsvaartuigen. De lucht macht beschikt over 225 ge- jwhtsviiegtuigen en een bataljon met Nike-Herculesraketten. de pa ra-militaire strijdmacht bestaat mt 30.000 gendarmes en 69.000 ■wen van de nationale garde. Op Cyprus zelf bevinden zich: Turkse mvasietroepen ca. 40.000 man, lurise garantiestrijdmacht 650 man. Turkse militie 7.0C9 man. wiexse garantiestrijdmacht 950 IJ™1.Cyprische nationale garde «•15.000 man; Grieks-Cyprische POUtietroepen 2.000 man. Britse ;.°.6P„en OP twee steunpunten 2 man (ruim) en VN-vredes- macht 4.443 man. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een poging van CPN-leider Marcus Bakker de tweede kamer van vakantie terug te halen en over de toe stand van Cyprus en het uittre den van Griekenland uit de NA VO te laten discussiëren is woensdag mislukt. Wel zal bin nenkort de vaste tweede-kamer commissie voor buitenlandse za ken vergaderen. De kans groot, dat minister Van der Stoel van buitenlandse zaken daarin een uiteenzetting kan ge ven, omdat de minister een dag vroeger van vakantie zal terug komen. Hij arriveert vanmiddag om 12 uur op Schiphol in ver band met de Cypriotische troe belen. Bakker heeft aan Kamervoorzitter Vondeling gevraagd om de regering in SOLDATEN WILLEN NIET ETEN ARNHEM (ANP) Ruim 200 dienst plichtige militairen van de legerplaats Hartskamp (bij Otterlo) hebben woensdagavond geweigerd de avond maaltijd te gebruiken. De soldaten willen met hun actie uiting geven aan de- klachten over de aanhoudend slechte kwaliteit van het eten en de als zeer ongezellig ervaren sfeer in de eetzaal, aldus een woord voerder van de afdeling Harskamp van de Vereniging Voor Dienstplichti ge Militairen (WDM). (ADVERTENTIE) Brommers met kompakte kracht voor een kleine prijs. typisch Peugeot de Kamer een verklaring te laten afleggen. De voorzitter en met hem het Kamerpresidium voelden daar niets voor. Bakker zette niet door na deze tegenslag; hij had 14 handteke ningen kunnen verzamelen van colle ga-Kamerleden, waarmee hij gerech tigd was geweest de Kamer van kantie terug te roepen. Bakker lichtte zijn bedoeling woens dag nader toe: „Natuurlijk wilde ik niet. een soort strijdgewoel in parlement creëren. Ik heb Den woensdagochtend nog even gebeld en ik heb hem gezegd, dat mijn aanvraag beslist niet de bedoeling had om de regering-Den Uyl aan te vallen. Daar om wilde ik ook niet de oppositie mobiliseren om weer eens uit te ha len tegen de regering. Ik wilde alleen maar van het kabinet, horen, dat mei zich op geen enkele manier zal inlaten met de kwestie-Cyprus. De kans daar op is niet denkbeeldig, omdat men zich in EEG-kring wél politiek met deze affaire schijnt te willen bemoei en. Als ik de verslechterende toestand in. het Midden-Oosten zie en de oorlog op Cyprus, dan zijn dat tweo brand haarden vlak bij elkaar. Een uiterst, gevaarlijke situatie, waaruit al vaker grote oorlogen zijn ontstaan", aldus Verklaring Een woordvoerder van buitenlandse zaken verklaarde woensdag: ,De Ne derlandse regering heeft met grote bezorgdheid kennis genomen van de verontrustende berichten over oor logshandelingen op Cyprus. Zij be- treut zowel de beslissing van Turkije de gevechtsacties te escaleren ais hei voornemen van Griekenland haar strijdmacht aan de NAVO te onttrek ken. De Nederlandse regering heeft zich dan ook actief en positief opge steld in het overleg van de negen Europese landen op grond waarvan de Franse ambassadeurs in Athene Ankara namens de negen van de grote bezorgdheid van de landen der Euro pese gemeenschap over de ontwikke lingen tegenover de Griekse en Turkse regeringen uiting hebben gegeven, luidt de verklaring verder. „Nederland rekent erop, dat de zaak van vrede voorop zal blijven staan in alle overwegingen van de Griekse en Turk se regeringen over deze verontrusten de kwestie", aldus de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken. Hij voegde er aan toe: Nederlandse regering verheelt niet dat deze kwestie van groot belang is voor het Atlantisch bondgenootschap. Zij spreekt de hoop uit dat het NAVO- overleg wegen zal kunnen aangeven, die tot een spoedige oplossing kunnen bijdragen. Met instemming heeft de Nederlandse regering vernomen, datj de Veiligheidsraad unaniem een roep heeft gedaan op de betrokken partijen tot een onmiddellijk staak t- het-vuren over te gaan en heeft opge roepen tot een hervatting van de onderhandelingen." Premier Den Uyl verklaarde bij zijn vertrek naar Nederlandse Antillen woensdag dat Nederland niet sympathiseert met een van de twee partijen. De minister voor ontwikkelingssa menwerking drs. .1 P. Pronk heeft besloten een bedrag van 150.000 be schikbaar te stellen ten behoeve de humanitaire hulpverlening v Rode Kruis-activiteïten in Cyprus. jaar beoordelen". Hij vond trouwens, dat het beleid op zich niet fout was geweest, maar invloeden van buitenaf (oliecrisis, sterke stijging bepaalde grondstoffenpnjzen) hadden de uit komsten daarvan ,gr. elk opzicht de landbouw teleurgesteld". De Nederlandse landbouwminister verwacht dat de heer Lardinois land bouwcommissaris in de Europese commissie, de Nederlandse maatregc len om de inkomenspositie van de Nederlandse land- en tuinbouw te ver beteren, zou accepteren. Hij heeft niet de illusie, dat de maatregelen de nood onder de agrariërs volledig zal doen verdwijnen. „Het betekent slechts een kleine verlichting," zed hij. Landboawnota Minister Van der Stee. vertelde dat de nota inkomenspositie land- en tuin bouw deze week naar dc tweede ka mer zal gaan, tegelijk met de ant woorden op de vragen van het PvdA-| tweede kamerlid Voortman over dit onderwerp. De besluiten, die het kabi-, net dinsdagavond en in de vroege, ochtenduren van woensdag voor drl landbouw genomen heeft, moeten nu nog nader worden uitgewerkt. De mi- nister zei het onbehagen en de onze kerheden bij het agrarische volksdeel begrijpelijk te achten, temeer omdat de inkomenspositie van dit volksdeel schril afsteekt bij die van de groepen met geïndexeerde Ionen, Voor het kabinet blijft de basis voor het oplossen van landbouwproblemen het markt- en prijsbeleid samen met het structuurbeleid, maar op het ogen blik werken alle factoren van het .markt- en prijsbeleid tegen de land bouw, zodat nu toch een aanvullend nationaal instrumentarium nodig om te grote onzekerheden voor de agrarische toekomst men. Slot van pagina 1 in Napel* en Izmir (Turkije) MJ d» NAVO beeft gediend. Zo zal de NAVO he». gat me* ande re troepen en iuchun&chteenhwjm moeten opvullen m opleiden voor de NAVO-taken die de Grieks»- strijd krachten waren opgedragen Berr* wil de alliantie de eenheden van het 2A.-.tn tactische luchtmachioominsrwln in centraal Gnekenland -het belararrijle ste wapen van de Griekse luchtmacht dat in geval van «**i oonfbot allnm NAVOtaken heeft nvoeU-ri vervan gen. zo verklaarde de militaire Or-* kundige. De Verenigde Staten auUm alle tactische kernwapenc. moeten te rugtrekken. die onderdeel uitmaken van de afschrik fciruerimaobt van de Prognose Een prognose voor 1974-1975 leert volgens de minister, dat de landbouw als totaal In dat jaar geconfronteerd zal worden met een gemiddelde kos tenstijging van 5,5 pet. Voor de akker bouw zal die kostenstijging het grootst zijn: 10 pet. De opbrengsten zullen achterblijven en vooral voor rund- en varkensvlees is het perspec tief uiterst ongunstig. Er is dus. aldus de minister, in 1974- 1975 een verdere inkomensterugval te verwachten, die zelfs het extreem lage niveau van 1970-1971. (toen EEG-boc- ren in het voor,jaar 1971 hun grote protestmanifestatie in Brussel hiel den) zal benaderen. Minister Van der Stee zei uitdrukke lijk dat de kabinetsbesluiten in veel gevallen nog parlementaire goedkeu ring behoeven. Voordat de EEG-landbouwministers op 3 september aanstaande bijeenko men zal er nog intensief vooroverleg zijn tussen de Franse minister van landbouw als raadsvoorzitter. Neder land en de Europese Commissie. VS-bases Slot van pagina 1 Kamer. Het resultaat, was. dat do CDA-fracties en de PvdA met de land bouworganisaties van mening zijn, dat de regering aan de minimumeisen van de landbouworganisaties voor de volle honderd procent moet voldoen. Ook zijn deze fracties met de CIZD's van! mening, dat de toegezegde BTW-com- pensatie van 1,75 procent moet wor den opgetrokken tot de volle gevraag de 2 procent. De vaste commissie voor landbouwzaken heeft een voor-i stel van de VVD aangenomen om zo spoedig mogelijk een landbouwdebat in de Tweede Kamer te houden waar toe op 27 augustus een voorstel zal worden gedaan. De specialisten van de verschillende- Tweede-Kamerfracties zijn woensdag middag zeer uitvoerig in conclaaf ge weest met landbouwminister Van der Stee. De meeste fracties zijn niet tevreden met het pakket. WD-woord- voerder Tuijnman: „We vinden hei j maar vrij magertjes. De BTW-voor-, stellen zijn eigenlijk een soort ver-I edelde bi.istandsregeling." De VVD noemde het plan van de Steen van plan is in Brussel op een tussentijdse aanpassing van de prijzen aan te dringen. Ook vond hij van belang dat de minister bereid is op pad te gaan voor de introductie van een sociaal inkomensbeleid in de land bouw. Het kamp van KM'. ARP en CHL bleek woensdag andermaal verdeeld. Men had enige uren gezamenlijk be raadslaagd in de geïntegreerde land-, bouwcommissie van de drie CDA-frac- tics en «laar een min of meer gemeen schappelijk standpunt bopaaJd: .Ach-, ter de eisen van de CLO's blijven I staan". Totaal onverwacht en tot gro te woede van KVI* en ARP kwam CHL-landbouwspecialist Teun Tolman met een eigen zeer negatief commen taar ..de aangekondigde maatregelen worden door de CHL als te laat en te weinig gezien". De fracties van KVP en ARP kwa men later op de avond nog met een eigen commentaar, waarin men con) stateerde dat hei nog niet mogelijk was een oordeel te vormen over del maatregelen die in EEG-verband moe-| ten worden genomen en de belasting-1 maatregelen voor de boeren, die pas om te bezuinigen op het ir; d<? miljoenennota zullen worden aardgasverbruik 'uitermate ontac tisch'- Vanuit de andere fracties was ook veel ontevredenheid te horen over de vaagheid van de plannen. Men was ook niet erg ingenomen met hel uitblijven van de nota met de precie se gegevens. De socialist Voortman stelde zich positiever op dan zijn! liberale, tegènspeler. Hij vond hete een I juiste zaak dat minister Van derl DEN HAAG Op Cyprus be vinden zich slechts acht Neder landers die, wanneer zij dat wensen, hulp zullen krijgen van het ministerie van buitenlandse zaken om het eiland te verlaten. Daartoe is een staflid van de Nederlandse ambassade in Bei roet op Cyprus. Het gaat om op Cyprus woonachtige Neder landers. Er zijn geen Nederland se toeristen meer op Cyprus. Dit heeft het ministerie van buiten landse zaken desgevraagd meegedeeld. Er zijn nog geen plannen met betrek king tot Nederlandse toeristen in Griekenland en Turkije. De situatie wordt te onduidelijk geacht om voor een eventuele evacuatie van Nederlan ders uit beide landen plannen te ma ken, aldus een zegsman van het minis terie. De reisorganisatie Holland Internatio nal Travel (HIT), heeft woensdagavond meegedeeld dat er in Griekenland geen 2000 Nederlandse toeristen zit ten, zoals woensdagochtend aanvanke lijk werd gemeld, doch slechts 994. Daarnaast zouden er nog enkele tien tallen Nederlanders zijn, die bij ande re dan bij HIT aangesloten reisorgani saties hebben geboekt. Van deze 994 toeristen bevinden er zich 377 op Rhodos, de overige elders in Grieken land. Bovendien bevinden zich nog 75 aangekondigd. Men heeft de regering gevraagd om met grote kiem aan te, dringen in Brussel op een tussentijdse; prijsverhoging. Van de zijde van D5"70 werd opge-1 merkt dat bet kabinet zich te negatief i opstelt tegenover de zelfstandige on dernemers, hetgeen zich nu in het bijzonder .wreekt, bij de landbouw enj het midden- en. kleinbedrijf. Hel. isj jammer, dat. de,, regering, nu .pas, tot schriele maatregelen overgaat en dan f nog maar gedeeltelijk. Deze maatrege-1 len dienen volgens DS'7d deel uit te maken van eeen totaal-pakket. CLO-voorziUer Rinse Zijlstra zei na; afloop van de vergadering van land bouworganisaties en actievoerders.! dat de regeringsmaatregelen op vee! punten nog onduidelijk zijn. Vooral) hoe men de btv/-compensatie direct in de inkomenssfeer wil brengen en voor welke belastingbetalingen uitstel was verleend. ..We hebben dat. mondeling! aan de minister gevraagd, maar ook hij kon daarop geen antwoord ge-i ven". De landbouworganisaties wachten eerst de regeringsnota 2f en zullen i volgende week woensdag hun slot- ._r. conclusies in het landbouwschap ochtend de KLM had bericht formuleren, eaarr.a the aan de reee- ring en tweede kamer zuilen worden gezonden. Een direct verschil van mening tussen landbouworganisa- ties en regering is. dat niet moet Griekenland za' vorder de NAVO- raketbaste op Kreta, dw orxter «wei Griekse commandant staat, moeten Sluiten. Nabij de bard* bevindt inch oen NAVO installatie voor brodatof- bevoorrading, die mi met meer be schikbaar zal zijn voor NAVOeehe pen. met inbegrip van de Amerikaan** Zesde vloot. Ook zal «ie NAVO vi-rvantong mo<i ten vinden voor bet Griekse person»*-] in Jzmir. Napels. Salonika em andere NAVO-hoofdkwarMeren. Uit Izmir wa ren al ruim 200 man teruggetrokken na de Turkse landing op Cyprus :n juli. Een Griekse regenngswoordvoer der deelde mee dat personeel in de andere hoofdkwartieren instructie heeft gekregen naar Griekenland terug te keren. De ongeveer 400 Grieks* officieren die in Salonika bi) de NAVO dienen, hebben opdracht gekregen zich bij geveentseenheden te melden, aldus de woordvoerder. In NAVO-kringen in Brusoei! acht men het waarschijnlijk dat de Ameri kaanse marine-faciliteiten met door het Griekse besluit getroffen nullen worden. Deze bestaan op grond van bilaterale overeenkomsten t'iwn de Verenigde Staten en Griekenland en zijn derhalve geen NAVO-installaues Wellicht vacature voorzitter van de KVP 'Var, onze parlementaire redactie 1 DEN" HAAG De kans is «mot «lat de KVP in het najaar naar een otcw we voorzitter moet roeken. Ir. de Zeeuw, de huidige voorzitter. Is name lijk een van de. belangrijkste kandida ten voor het fractieleiderschap ract da i KVP. in «te eerste kamer. Na het vertrek van oud-premier De Jong is dat fractievoorzitterrschap vri j gekomen. Belangrijkste medekandi daat voor deze functie zou prof. Steen kamp zijn geweest, maar deze heeft al gezegd de functie niet te ambiëren. Steenkamp is al i pel. weren. Steenkamp is al v^przjt-i het Christen Democratisch f Ap- Nederlandse vakantiegangers in Izmir] (Turkije). Dat er nu opeens iets meer, dan 1000 Nederlanders minder blijken voor te komen op het lijstje van HIT] komt waarschijnlijk omdat woensdag- Als De Zeeuw inderdaad fractielei. der wordt in de senaat een verkie zing die in de loop van september wordt gehouden dan is de kans groot dat hij het voonditenbchap van de KVP moet laten schieten. afgelopen weken 1300 toeristen naar, Griekenland en Turkije te hebben ver-i voerd, aldus de woordvoerder van Holland International Trjavel. Volgens HIT zou op het ogenblik alleen nog| Olympic Airways op Griekenland kun-| nen vliegen. Hoe de verbindingen zichj de komende dagen zullen ontwikkelen hangt af van de internationale toe- j stand en van de ontwikkelingen op; Cyprus. Als de verbindingen hersteld; zijn, aldus HIT, kan iedere Nederland se toerist die dit wil naar Nederland terug, of zijn vakantie nu om is of i niet. Ongeveer 20.000 van de 50.000 Turkse legale en illegale gastarbeiders uil) Nederland zijn thans 'thuis' op vakan-' tie van wie drie- a vierduizend speci verband met de oorlogsdreiging no g e worden getracht de achterstallige compensatie van de herwaardering van de gulden in 1973 nu via de btw-) compensatie te regelen. Verheugd waren de standsorganisa- ties over her feit. dat het kabinet j bereid was gebleken een aanvankelijk, vastgesteld aardgasbeleid voor de tuinbouw om te buigen. .Het enige: verschil van mening met het kabinet is, dat de aanpassing van de aardgas- prijzen het eerste jaar niet op basis van inkomen gebeurd, zoals was ge vraagd", aldus tuinbouwdeskundige P. Bukman. Het plan om deze lage aard gasprijs te berekenen over 95 procent van het verbruik van vorig jaar, ongeveer 2.000 om dezelf- noemde de landbouwschapsvoorzitter' de reden niet tijdig zijn teruggekeerd Vanuit Nederland hebben de Turken tot nu toe ongeveer 10 miljoen over- j gemaakt voor de strijd tegen Grieken-) land. Dit laatste blijkt uit de dagelijk-) se rubrieken van giften voor de Turk se luchtmacht en marine in de dagbla den Hurriyet (vrijheid), Tercuman, (tolk van het volk) en Milliyet (natio-| naai). De KLM onderzoekt de mogelijkheid om vanmorgen vroeg een DC-8 naar de I Griekse hoofdstad Athene te laten ver- j trekken om daar 231 Nederlandse pas-1 sagiers op te halen. Slot van pagina 1 land heeft premier Karamanlis zijn steun toegezegd. In zijn boodschap aan de premier spreekt de ex-koning over 'groepsmoord' en zegt hij 'van droefheid vervult te zijn over de on rechtvaardige Turkse aanval". Oplossing De Britse minister Callaghau stelde in een gesprek met premier Wilson van Engeland de Turken volledig aan sprakelijk voor het mislukken van de Geneefse conferentie. Hij voegde er echter aan toe dat Turkije in eer ste instantie tot militaire actie was geprovoceerd door het vorige Griek se regime. .„Een ding staat vast", aldus Callag- han, „de Turken vergissen zich als ze denken dat er een militaire oplos sing voor het conflict is. Die oplos sing moet gevonden worden in de Turkse en Griekse gemeenschappen op het eiland zelf. De Britse regering voerde gisteravond besprekingen met VN-secretaris-gene- raal Waldheim. Als Engeland verder in het conflict verwikkeld raakt, dan zul len waarschijnlijk Britse troepen uit het Rijnland moeten worden terugge trokken. Waldheim vertrok gisteravond naar New York waar op hem werd ge wacht voor de tweede zitting in vieren twintig uur van de Veiligheidsraad. De Britse luchtmacht is woensdag be gonnen met de evacuatie van Britse vrouwen en kinderen van Cyprus. De operatie is een van de grootste die ooit zijn uitgevoerd. „Alle elementen die ons optreden op 20 juli juist en legaal maakten, be staan nog steeds", aldus verklaarde de Turkse premier, Bulent Ecevit. woens dagochtend op een persconferentie. Op 20 juli begon de Turkse invasie op Cyprus. De eerste-minister verzekerde dat het niet de bedoeling van zijn land is Cyprus te bezetten. „Het doel is Cyprus te redden en zijn onafhanke lijkheid te beschermen. Wij willen, niet de staat Cyprus ten gronde richten, maar juist helpen om deze staat te herstellen op een hechtere basis, ter wijl hij bezig was ineen te storten". Ecevit gaf de Grieken de schuld van het mislukken van de conferentie in Genève. Zij zouden slechts tijd hebben willen winnen om de verwarring op het eiland te laten voortduren- „Daarom is de operatie van woensdag even legaal als die welke op 20 juli werd begonnen en die de Turkse troe pen op het eiland bracht op basis van de rechten die Turkije heeft gekregen krachtens zijn positie van mogendheid die de onafhankelijkheid van Cyprus heeft gegarandeerd. Ons doel is op het eiland een orde te verzekeren die Turken en Grieken in staat stelt als gelijken te leven. Turkije is niet de vijand van Grieken, land. Het wil met Grieken in goede verstandhouding leven. Het doel van deze operatie is vrede, vrijheid en vei ligheid te brengen op Cyprus en een eind te maken aan het leed dat de Turken al jaren moeten lijden en hun de mogelijkheid tc geven als vrije men sen te leven op hun eigen gTond. Wan- neer deze operatie haar doel heeft be reikt, zal ook het Grieks-Cyprische volk veiligheid, rust en een duurzame vre- de hebben", aldus de Turkse premier. Woensdagavond verza melde zich een menigte waaronder) veel Grieks-Cyprioten voor hotel1 Grande Bretagne in het centrum van) Athene waar. premierKaramanlis) sinds zijn terugkeer in Griekenland' zijn hoofdkwartier heeft. In koor werd geroepen „bravo Karamanlis. Griekenland uit de NAVO". Opgewon den klonk de eis dat Griekenland Turkije de oorlog moet verklaren. Men riep ook: „Weg met de Amerika nen, Kissinger is eei Het is dus zover gekomen dat een overwegend rechtse regering het be sluit heeft moeten nemen de NAVO de rug toe te keren. Het derde leger korps, het sterkste legerkorps in Grie kenland, heeft eveneens het vertrek uit de NAVO toegejuicht. De stem ming van het Griekse publiek is die van grote verslagenheid. Men kan niet verwerken dat men lijdelijk moet toe zien hoe de Turkse erfvijand huis houdt op Cyprus. Het Griekse publiek voelt zich in de steek gelaten door de westerse bondgenoten, die de Turken) geen halt toeroepen. Aan de andere kant vreest men een totale oorlog met Turkije, want men weet van tevoren dat Griekenland als verliezer te voorschijn zal komen. Een nieuw element is dat de Grieken, zoals duidelijk begint te worden, toe nadering zoeken tot de Sowjets. Het) is bekend dai premier Karamanlis woensdag de hele dag in telefonisch contact was met Moskou. 1 ir. Knotnerus een grote truc van ne*1 kabinet. „Voor de overige 5 procent! zal wel een zeer hoge prijs moeren worden betaald- Dan schiet de tuinder nog niets op", zei hij. Ir. C. S. Knotcnerus. voorzitter van het Koninklijk Nederlands Landoouw- oomite en van het Landbouwschap, vond het 'sympathiek' vaii minister Van der Stee dat die, omdat verbete ring van het markt- en prijsbeleid lijd vergt, daarnaast als aanvulling nog een directe inkomenshulp wil ge ven. Hij vroeg zich echter wel af of de agrariërs daarmee werkelijk op kor te termijn geholpen zullen kunnen worden en of het mogelijk zai zijn, de kleine bedrijven die het meest m moeilijkheden zitten meer te geven dan de grote. De landbouworganisaties zeiden, dat ze in een goede sfeer een gesprek met de actiegroepen hadden gevoerd. .Ac tieleider Olieman heeft zijn excuses aangeboden voor bet. feit dat hij in het Utrechtse stadion verandering aan de top van de organisaties had ge- eist". aldus voorzitter Zijlstra. De heer Olieman gaf dit later toe. Wel zullen I de actiegroepen in de komende week hun eisenpakket voor de lange ter mijn nader uitwerken en dat de land bouworganisaties aanbieden, waarna weer overleg met elkaar zal worden gevoerd. ,Het is bepaald niet de bedoeling dat de actiegroepen wegdrijven van hun standsorgani3at.ies. waarvan ze al le lid zijn. Ze hebben zich volledig achter de landbouworganisaties ge steld en daarin bun vertrouwen uitge sproken. Daar houden we ze aan", aldus CLO-voorzitter Zijlstra. Olieman bevestigde, dat er beslist geen breuk is tussen de actiegroepen en de standsorganisaties. „We hebben alleen een andere zienswijze. Samen gaan we ervan uil welke verbeterin- gen direct in de inkomenssfeer moe-; ten worden aangebracht, want del nood is zeer hoog", zei hij. Mocht de j regering niet aan de minimumeisen1 tegemoetkomen, «lan acht Olieman hernieuwde acties niet uitgesloten. i Directie: F. von de Velde, K. Scherphuis en W. F. de Pogter. Hoofciredaeteur: G. A. de Kok. Adjunct-hoofdredocteuren: M. P. Dielemon en C van dor Maos. BUREAUS: Vlissingen: Wolsfraot 56-60, tel. (01184) 5144. Middelburg: Morkl 51, te!. (01180) 27651 Grote Markt 2, tel. (01100) 6140. Terneuzen: Nieuwstraat 22, tel. (01150) 4457. Hulst: Steenstraat 6, tel. (01140) 4058. In de ovondurtn is de centrale redactie bezet van zondog t/m vrijdag vanof 20.00 uur: (01184) 5144. Telefoonnummers buiten kan tooruren: Redoctie: (01184) 4799. Advertentie-afdeling: (01186) 1584. 's Zoierdags (01184) 5144 van 9.00-11.30 uur. Voor klachten bezorging op za terdag: de plaatselijke kantoren van 9.00-11.30 uur. Expeditie: (01184) 2751. Overl. odv. maandag- t/m vrfj- dogovond von 20.30 tot 22.00 uur (01184) 5144. Zondagavond van 20.00 tof 22.00 uur. Abonnementsprijzen: per kwortool 31,70; franco per post ƒ35,—per maand ƒ10,75 losse nummers 0,50 (inclusief 4% btw). Advertentietarieven 66 cent per mm; minimumprijs per advertentie 9,90; ingezon den mededelingen 2Yi x tarief. Br-even bureau von dit blod 1,50 meer. Volledige tarieven met contract prijzen op oarrvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4% btw. Giro: 35 93 00, Provïnciole Zeeuwse Couront, Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1974 | | pagina 3