Nationale en internationale ontwikkelingen bepalen de werkgelegenheid in Zeeland Namen markeren evolutie jubilerende 'Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland' Aankoop van droogbedrijf in Goes gaat gepaard met belastingverhoging Laatste deel binnenschip 'Grindelwald' gelicht 'ARBEIDSMARKTBESCHRIJVING 1973': Wie durft Zeeuwse ALMANAK Omarmertie STICHTING BESTAAT VANDAAG KWART EEUW 2 PROVINCIAlf ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 15 AUGUSTUS 1974 PROGNOSE OP LANGERE TERMIJN IS MOEILIJK MIDDELBURG Heli Districtsbureau voor de Arbeidsvoorziening in Zeeland noemt bet moeilijk op langere ter mijn een prognose te geven voor de Zeeuwse arbeidsmarkt. Hierop zijn zowel nationale als internationale ont wikkelingen van invloed, zo leest men in de door het Districtsbureau samen gestelde en deze week verschenen 'Ar- beldsmarlctbeschrljvlng 1973'. Nationaal wordt de ontwikkeling me de bepaald door beslissingen van de centrale overheid en dit geldt onder andere ten aanzien van de afsluiting van de Oosterschelde, het aanleggen van de vaste oeververbinding over de Wcsterscheldc, de bouw van een twee de kerncentrale en liet al of niet medewerken aan de voorgenomen uit breiding of vestiging van bedrijven. Het Districtsbureau noemt in de slot beschouwing van de Arbeidsmarktbe schrijving 1973 ook de internationale invloeden die een sterke rol kunnen spelen bij de arbeidsmarktontwikke ling in Zeeland. „Van veel bedrijven", zo leest men in het rapport, „zijn de hoofddirecties in andere landen geves tigd en deze nemen de uiteindelijke .beslissingen ten aanzien van de verde re ontwikkelingen van de hier te lan de aanwezige vestigingen". In het overzicht 1973 stelt het dis trictsbureau, dat de situatie op de Zeeuwse arbeidsmarkt de laatste de cennia aan sterke wisselingen onder hevig is geweest: „Dit wordt in hoge mate veroorzaakt door het uitvoeren van grote waterstaatkundige werken en de bouw van industriële bedrijven. Deze gaven herhaaldelijk aanleiding tot het ontstaan van een tijdelijke werkgelegenheid die met het gereed komen van de projecten weer ver dween. Welliswaar voegen vele indu striële bedrijven regelmatig nieuwe werknemers aan hun personeelsbezet ting toe, doch hun opnamecapaciteit is niet zo groot geweest om deze wisselingen te elimineren". Overigens trad na de teruggang, die de werkgelegenheid in Zeeland in 1971 en vooral in 1972 te zien gaf, in 1973 een herstel in. KENTERING „In het tweede halfjaar van 1973". aldus het rapport, „werden enige be langrijke projecten in uitvoering geno men en deze hebben de ontwikkeling op de Zeeuwse arbeidsmarkt in 1973 in sterke mate bepaald. De verschil lende factoren, welke de aanbod- en vraagzijde van de arbeidsmarkt beïn vloeden, gaven dan ook over het alge meen een beeld te zien dat afweek van dat in de voorgaande jaren". De Zeeuwse bevolking is gedurende' de laatste zes jaar naar verhouding iets meer toegenomen dan die van Nederland (1973 Nederland 0,77 pro cent, Zeeland 1,09 procent). De toene ming is niet regelmatig over de pro vincie gespreid. Vooral Walcheren geeft regelmatig een sterke groei te zien. Geconstateerd wordt voorts, dat de minder grote stijging van de be roepsbevolking in vergelijking met de afhankelijke beroepsbevolking een ge volg is van de vermindering van het aantal zelfstandigen: „De omvang van deze groep vertoon een voortdurend dalende tendens". In het hoofdstuk 'Verwachtingen voor 1974' tekent het rapport aan, dat als gevolg van het gereedkomen van een van de in 1972 begonnen projecten en het aflopend karakter van verschillen de andere objecten voor 1974 vooral in de bouw- en metaalnijverheid reke ning moet worden gehouden met een lager niveau van de werkgelegenheid. In 1973 kwam het in de sector bouw nijverheid overigens tot. een belangrij ke uitbreiding van het aantal arbeids plaatsen. Men bereikte een gemiddel de personeelsbezetting van 11.600 mannen en 235 vrouwen. In de chemische nijverheid blijft werkgelegenheid groeien. De gemiddel de personeelsbezetting is voor 1973 geraamd op 5070 mannen en 335 vrou wen. in vergelijking met 1972 een toeneming van 220 en 30. De werkge legenheid in de sector metaalnijver heid nam in 1973 eveneens belangrijk toe. De gemiddelde personeelsbezet ting vermeerderde ten opzichte van 1972 met 730 mannen en 90 vrouwen, zodat een totaal van 14.630 door man nen en 1310 door vrouwen bezette arbeidsplaatsen werd bereikt, In de landbouw raamde men voor 1973 het aantal arbeidskrachten middeld op 9100 mannen en 1060 vrouwen. Ten opzichte van 1972 bete kent dit een daling van 400 arbeids plaatsen bij de mannen en 60 bij de vrouwen. Een voortzetting van een reeds vele jaren durende ontwikke ling, aldus het rapport. In de visserij sector kwam bij een vergelijk met de sitatie van 1972 geen verandering in RAAD BEHANDELT VANAVOND VOORSTEL B. EN W. VOOR BEDRAG VAN 1,25 MILJOEN GOES De gemeenteraad van Goes behandelt vanavond donderdag een voorstel van b. en w. om de 'gras- en' groénvoederdi-ogerij ,1 G. Timmer man BW aan te kopen. Dat kost de gemeente 1,25 miljoen 'gulden. Het voorstel van b. en w. is een meerder- heldsvoorstel; een minderheid kan zich niet verenigen met de hoogte van het aankoopbedrag. Zoals bekend is met name wethouder van financiën, clrs. J. Dijkgraaf, een tegenstander van een aankoopsom van 1,25 miljoen gulden. In het voorstel wordt ook een dek kingsplan ontvouwd. B. en w. melden de raad vooruitlopend op het binnen kort in to dienen voorstel tot vaststel ling van de begroting voor het dlenst- jaar 1975, dat deze begroting reëel sluitend is, inclusief een bedrag van ƒ822.000 wegens lasten van besluiten ilie de raad heeft genomen, maar wie nog niet zijn goedgekeurd. Er is ook een bèdrag beschikbaar van 455.000 voor de dekking van lasten, die voort- Vloeien uit nieuwe kapitaalsobjecten, waarvoor nog de nodige eindbeslissin gen moeten worden genomen. B. en w. wijzen er echter ook op dat de post voor onvoorziene uitgaven nau welijks rpimte laat voor de uitbrei- ding van bestaande voorzieningen of het aanvangen van nieuwe taken. Om begrotingsruimte te scheppen /oor het vervullen van verschillende wen sen wilden b. en w. al geruime tijd in ADVERTENTIE dit aan te bieden - MASSIEF GOUDEN VERLOVINGSRINGEN 5 mm breed. Palmet geslepen. Per paar 178,- rijkskeur 14-krt goud. Gratis gegraveerd. Alleen goudcentrum waar nog veel andere uitvoeringen in glad en geslepen ringen tussen 118,- en 338,- per paar verkocht worden. Gehoord in een van de gerenom meerde Zeeuwse eethuizen. Een dialoogje tussen de gérant en de dienstdoende ober over een aan een tafeltje wachtende mevrouw. Gérant: „Wordt mevrouw niet ge holpen?" Ober: Mevrouw is een opwar mertje". Gérant: „Wat voor een opwarmer tje mag clat wel wezen?" Ober: „Uiensoep". Gérant: „O! Maar dan komt me- vrouw direct van 't. vuur". Vaktaal vrienden je krijgt het er als leek steeds moeilijker mee. de begrotingsvergadering van oktober voorstellen tot belastingverhoging in dienen. „Daar de verplaatsing van de nu aan de orde zijnde grasdrogerij al enkele jaren een onvervulde wens is geble ven, dient de door belastingverhoging te scheppen begrotingsruimte ons in ziens nu in eerste instantie aangewend te worden voor dekking van de met deze investering gepaard gaande kapi- Twee auto's bij botsing beschadigd VLISSINGEN Woensdagavond om half negen zijn op de Boulevard De Ruyter te Vlissingen ter hoogte van de gevangentoren twee personenauto's met elkaar in botsing gekomen. Beide auto's liepen materiële schade op. De bestuurder A. K. uit Vlissingen reed over de Boulevard De Ruyter richting Boulevard Bankert. Omdat in de bocht aan de gevangentoren een auto ver keerd geparkeerd, week K. naar links uit en botste tegen de wagen bestuurd door N. F. R. uit Oegstgeest, die uit tegenovergestelde richting kwam reden. taalslasten. Op deze wijze kan worden voorkomen dat enkele op de prioritei tenlijst voor 1975 voorkomende kapi taalsobjecten bij gebrek aan dekkings- middelen uitgesteld moeten worden. B. en w. stellen de raad voor om in principe nu al tot verhoging van een aantal gemeentelijke belastingen over te gaan. In het voorstel wijzen b. en w. er verder op dat de verwervings kosten niet ten Jaste van het grondbe drijf kunnen worden gebracht omdat: de grond met bedrijfsgebouwen vol gens het vigerende bestemmingsplan bestemd is voor agrarische doelein den, terwijl deze in het vastgestelde intentieplan voor de binnenstad te vens als reservegebied werd aangewe zen; en omdat de investering in de grond niet binnen het kader van een actieve grondpolitiek wordt gedaan, met an dere woorden niet binnen afzienbare tijd voor stadsuitbreiding in exploita tie zal worden genomen. B. en w.: „Dat laatste houdt overigens niet de verplichting in tot afschrijving op de grond over te gaan, indien deze op langere termijn voor stadsontr "- keling benodigd zal zijn." de werkgelegenheid. Het Districtsbu reau voor de Arbeidsvoorziening te kent daarbij aan, dat aan de aaiende tendens van de afgelopen jaren 'al thans voorlopig' een einde kwam. WENSTENSECTOR De dienstensector is belangrijk voor de werkgelegenheid in Zeeland: in 1973 bestond de gemiddelde perso neelsbezetting In deze sector uit 35.250 mannen en 16.700 vrouwen Ten opzichte van 1972 betekent dit een toeneming van 250 mannen en 180 vrouwen. „Bij de werkgelegenheid voor mannen komt de dienstensector na de nijverheid met 41,9 procent van de door mannen bezette arbeidsplaat sen", aldus het rapport. „Bij de vrou wen neemt de dienstensector met 73.8 procent van de door vrouwen bezette arbeidsplaatsen een sterk domineren de plaats in". De werkgelegenheid voor vrouwen nam in 1973 verder toe. Dit was te clanken aan uitbreiding van het aantal arbeidsplaatsen in de dienstensector. Zowel in de nijverheid als In de landbouw viel enige teruggang in de personeelsbezetting (vrouwen) waar te nemen. Hoewel de werkgelegenheid in land en tuinbouw verder blijft teruglopen, was het aantal bedrijfsbeëindigingen van beperkte omvang. „Dit hield", al dus liet rapport, „onder andere ver band met de geringe mogelijkheden tot tewerkstelling buiten de landbouw, terwijl ook de vrij redelijke resulta ten, welke in deze sector werden behaald, er mede toe bijdroegen dat een aantal landbouwers besloot v lopig hierin werkzaam te blijven". Het aantal gastarbeiders was van zeer. beperkte omvang. Ten opzichte van' 1972, toen gemiddeld 743 of 0,7 pro cent van de bezette arbeidsplaatsen door gastarbeiders werden ingenomen is dit aantal in 1973 gedaald tot gemiddeld 685 of 0,64 procent. Voor 1974 venvacht men een voortzetting van deze ontwikkeling. PENDEL Voor wat de pendel betreft was in 1973 binnen de provincie vooral spra ke van belangrijk pendelverkeer tus sen de gewesten Goes en Middelburg van het districtsbureau. Vanuit Zeeuwsch-Vlaanderen zag men vrij omvangrijke uitgaande_ pendel king met 1972 verder toe. Ook de uitgaande pendel naar buiten Zee land nam in 1973 nog enigszins toe. De toeneming was echter heel wat geringer dan bij de inkomende pendel. „Het resultaat was dan ook", zo leest men in het rapport, „dat het pendel saldo dat-in 1972 nog -700 bedroeg in 1973 afnam tot -400". Voor 1974 houdt men rekening met een belangrijke afneming van de inkn. mende pendel. „Nu de bouw van de raffinarderij te Borssele", zo tekent men hierbij aan, „waarbij veel pendel, arbeiders hebben gewerkt, aan hei einde van het jaar praktisch was voltooid, terwijl ook verschillende an dere projecten geleidelijk een aflo pend karakter krijgen zonder dat er met de projecten van een dergelijke omvang wordt Lettonnen. moet er voor 1974 met een belangrijke afneming van de inkomende pendel worden re kening gehouden. De uitgaande pendel zal zich vermoedelijk ongeveer op het niveau van 1973 kunnen handhaven". In een overzicht van het verloop van d-3 werkloosheid in 1973 wordt nog opgemerkt (een aantal van ongeveer 3300 werkloze mannen aan het begin van het jaar daalde tot 1600 in de zomer dat de cijfers een veel gunsti ger beeld vertoonden dan die van 1972. Toen daalde ook de vraag naar meel voortdurend. In 1973 bleef vraagcijfer bijna steeds VLISSINGEN Een grijper van hot bergingingsbedrijf Van de Akker NV te Vlissingen heeft woensdagmorgen liet laatste gedeelte van het Zwitserse binnenschip 'Grindelwald' (998 ton) gelicht. Het binnenschip was zondag 16 december van het vorig jaar voor de rede van Vlissingen vergaan in hevig noodweer. De vijf opvarenden konden tijdig worden gered. Het bergingsbedrijf Van de Akker heeft de 'Grindelwald', die zo'n 30 meter onder her, water lag, in de afgelopen tijd in stukken naar boven gehaald. Het was niet mogelijk om het schip in één keer te lichten, In de eerste plaats was de 'Grindelwald' bij het vergaan al op verschillende plaat sen gebroken en in de tweede plaats in een binnenschip van een veel lichtere structuur dan bijvoorbeeld een zee schip, Bovendien was het schip in de loop der tijd grotendeels volgeslibd DRIE VERDACHTEN VAN REEKS INBRAKEN SOUBURG AANGEHOUDEN VLISSINGEN De rijkspolitie heeft te Halsteren (NB) drie jongelui aan gehouden, die onder andere worden verdacht van 13 inbraken te Souburg, een in de Vlissingse wijk Paauwenburg en van een diefstal van een personen auto in de President Rooseveltlaan- Een vierde jongeman, de 18-jarige P. W. G- van D. uit Halsteren, is nog niet aan gehouden. De politie houdt rekening met de mo gelijkheid dat het viertal in totaal zo'n 100 inbraken heeft gepleegd. De recherche heeft in Halsteren aange houden het 17-jarige meisje C. J. P. de P., het 18-jarige meisje R. I. K. en de 18-jarige jongeman J. N. Allen zijn uit Halsteren afkomstig. met zand. Dit blijkt overduidelijk uit het feit, dat men bij het lichten zo'n 300 ton zand mee omhoog haalde. Het schip zelf was voor Van de Akker op ongeveer 250 ton ijzer geschat. Men was de lichtingswerkzaamheden be gonnen met het voorschip, vervolgens werden de zijstukken boven water DIEFSTAL VAN 407 KOSTUUMS SAS VAN GENT SAS VAN GENT In de nacht van dinsdag op woensdag zijn uit het gebouw van de Verenigde Confectie Bedrijven aan de Kerkhoflaan te Sas van Gent 407 hérenkostuums gestolen. Deze 407 kostuums vertegenwoordigen een waarde van ongeveer 75.000 gul- den De Inbrekers versohaften zlcli toegang tot het pand door met een zwaar voorwerp, waarschijnlijk een koevoet een deur open te breken „Bij het gebouw werden autosporer, gevonden die afkomstig kunnen zijn van een busje. De rijkspolitie houdt er rekening mee dat er verban,d ba- staat tussen de kledingdiefstal en de diefstal van een busje in de wijk Zandstraat bij Sas van Gent. De heer A .de Pede uit Asseneda, bedrijfsleider van de Verenigde Con fectie Bedrijven te Sas van Gent, deelde mee, aat. nagenoeg de gehele voorraad is gestolen De. diefstal werd 's ochtends ontdekt. De heer De Rede vertelde, dat zijn bedrijf met het oog op Maria Hemelvaart (vandaag) wan neer veel Belgiisohe kopers werden verwacht, een dubbele strop heeft. Van de zijde van de rijkspolitie wer den woensdag geen nadere mededelin- gehaald, (gedeeltelijk ook met de b doeling om het zand wat uit het tóa te laten lopen), waarna het acte schip met de machinekamer voljdi Bij deze laatste bleek hoe slap fe schip was, want een gedeelte van ba achterschip scheurde gewoon i Woensdag werd tenslotte het laala gedeelte, de bodem (in vakterm» ook wel "het vlak' genoemd), van ii bodem van de Westerschelde getild, Foto: De grijper van het bering bedrijf Van de Akker NV met Is bodem van het in december vw/ jaar voor de rede van Vlissta vergane Zwitserse binnenschip 'Gm delwald'. (Foto PZC). (ADVERTENTIE) NA PERIODE VAN GROTE ONTPLOOIING NU TIJD VOOR CONSOLIDATIE MIDDELBURG Vandaag, 15 augustus, bestaat de Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zee land 25 jaar. In de achterliggen de kwart eeuw heeft de stich ting drie namen gehad, die vol doende zeggen over de ontwik keling, 'Stichting Rusthuizen Walcheren', 'Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Midden-Zeeland1 en 'Stichting Verpleeg- en Rust huizen Zeeland'. Bij de start, in 1949, beperkten activiteiten zich dus tot Walcheren. De aanvankelijke opzet week nogal af van de brede doelstelling van thans. In de oorlogsjaren was een groot deel van de niet-beroepsbevolking van Wal cheren geëvacueerd. Geleidelijk aan waren de mensen teruggekeerd, maar er was altijd nog een groep zieken en Invaliden voor wie terugkeer moeilijk was. Deze mensen waren onderge bracht in noodverpleeghuizen in Noord-Brabant en Gelderland. Uit het intussen van de grond geko men provinciaal opbouworgaan Stich ting Zeeland is toen een studiegroep gevormd, die in de zomer van 1949 met een voorstel kwam tot oprichting van een stichting, die de terugkeer naar Walcheren van deze groep men-, sen zou kunnen bevorderen. Als voor-i zitter van het provinciaal opbouwor gaan werd commissaris der koningin I jhr. mr. A. F. C. de Casembroot 'Stichting Rusthuizen Walcheren' op te richten. De buiten Zeeland achtergebleven inwoners van Walcheren werden eerst geconcen treerd in het verpleeghuis 'In de den nen' te Etten-Leur, dat in feite het eerste verpleeghuis van de stichting werd. Nog voor januari 1950 echter waren alle verpleegden van 'In de dennen' terug in Zeeland. Ze werden tijdelijk ondergebracht in de voormalige Willem IH-kazerne te Vlis singen en in "Der Boede' te Koudeker- ke, dat nog altijd bij de stichting in gebruik is, maar intussen belangrijk uitgebreid en gemoderniseerd. Intus sen had men de hand weten te leggen op het bij Middelburg gelegen kasteel 'Ter Hooge'. Nadat het was verbouwd en gerestaureerd vonden de verpleeg den van de Willem IH-kazerne op 'Ter Hooge' een veel aantrekkelijker on derkomen. Reeds in 1950 kwam Ter Hooge' in gebruik en intussen was een derde tehuis in aanbouw, Ter Mantelinge' bij Domburg, dat reeds in 1951 kon worden geopend. Het hoge tempo had mede te maken met de orijs die Walcheren voor de vrijheid had moeten betalen; voor het herstel 'an Walcheren moesten andere zaken vachten. Ter Mantelinge', nogal tijd ■iant en in gebruik, werd één van de 'erst,e rusthuizen die na de oorlog in Tederland gebouwd werden. Geleide ijk aan groeide het werk van de stichting uit. In 1952 ging 'Overduin' in Oostkapelle open als verpleeghuis voor geestelijk gestoorde bejaarden in 1953 nam men het vernieuwde en met nieuwbouw uitgebreide 'Der Boe le' met 120 bedden in gebruik en nog in hetzelfde jaar richtte de stichting 'Iepenoord' te Oostkapelle als tehuis /oor zwakzinnige kinderen. Omstreeks dezelfde tijd werden al plannen ont wikkeld om 'Overduin' te vervangen Dat gebeurde in 1960 met de opening, van 'Ter Poorte' in Koudekerke. 'Over-I duin' werd toen als gebouw afgesto ten. Uit dezelfde periode dateren del eerste contacten met Zuid-Beveland. i De stichting kreeg de tweede naam, ■Verpleeg- en Rusthuizen Midden-Zee-1 land' en bouwde in 1963 in Goes Terl Valoke', een tehuis met 186 bedden,' een aantal dat binnenkort, na verbou wing, zal zijn uitgebreid tot 210. Even eens uit deze periode dateren de plan nen voor 'Vijvervreugd', tehuis voor zwakzinnige kinderen te Middelburg, dat in 1970 kon worden geopend. 'Iepenoord' werd gehandhaafd als de pendance van 'Vijvervreugd' en in een! later stadium kwamen daar in de stad i Middelburg nog twee dependances bij,! iir de Grevelingenstraat en 'Het Kruis punt' in Middelburg-Zuid. Hiervoor zijn huizen gehuurd, en afgestemd op de behoefte van de mensen, ingericht. Met deze dependances streeft men er naar de mensen meer in de samenle ving te brengen; in de dependances leven zij met de verzorgsters als een groot gezin. \lgemeen Zeeuws russen 1960 en 1970 kwam vanuit (eeuwscli-Vlaanderen het verzoek om le stichting een algemeen Zeeuws ka rakter te geven. In 1967 kreeg de stichting de naam die ze nu draagt en n 1973 volgde de opening van 'Ter Ichorre' in Terneuzen, een verpleeg- tuis met 210 bedden. De activiteiten ireiden zich tot vrijwel geheel Zee and uit. In 1969 werd 'Ten Anker' te ("holen (verpleegafdeling met flats) ivergenomen en in 1972 ging te Sint Maartensdijk het rusthuis 'Sint Maar- enshof' open, aanvankelijk een ge meentelijke activiteit, maar overgeno- nen door de stichting. In 1973 werd: voorts te Sint-Philipsland een bejaar denflat met dienstencentrum in be heer en eigendom overgenomen. Omdat men bij de stichting de indruk had, dat men in Zeeland wat achter liep met, de huisvesting van bejaarden werd het initiatief genomen zelf be jaardenwoningen te bouwen, Er kwa men er 200 in Middelburg, 12 in Domburg, 60 in Thblen, 110 in Temeu zen en 30 in Goes. Andere recente activiteiten waren de bouw van het dagverblijf voor zwak zinnige kinderen 'De Windroos' in Middelburg (1971) en de inrichting van een aangepast kosthuis voor .huislozen in Middelburg ('73, 'Graaf Maurits'). In die geografische sprei ding komt men Sohouwen-Duiveland niet tegen, wat niet wil zeggen, dat tnen op Sehouwen-Duiveland niet 'meedoet'. Er is nog geen eigen tehuis, maar de burgemeester van Zierikzee heeft een zetel in het bestuur. Reeds vanaf de oprichting hij jubi leert mee is directeur van de stichting de heer M. L. Almekinders, die alzo de gehele ontwikkeling heeft meegemaakt: hoe bij de aanvang de verpleegtehuizen zicii een plaats moes ten veroveren in de gezondheidszorg, hoe in 1949 de patiënt nog 'voorwerp van liefdadigheid' was, hoe men in 1949 met 120 verpleegden en 60 perso neelsleden improviserend begon. Irraenzorg Markt 19 MIDDELBURG - Tel, lMfl HET WEER IN EUROPA Aberdeen geheel bewolkt 17 pi. Barcelona lioht bewolkt 28JTV9. Berlijn licht bewolkt 30IIV* Bordeaux onbewolkt 3i'PW Brussel zwaar bewolkt Frankfort zwaar bewolkt 32pia Genêve onbewolkt 30 jnès Helsinki holt bewolkt InnsbrUck zwaar bewolkt 33 pil Kopenhagen zwaar bewolkt Upfc Lissabon onbewolkt KETd» Locarno half bewolkt Vpü Londen zwaar bewolkt 31 pil. Luxemburg half bewolkt 20 pil* Madrid onbewolkt 38 puk Malaga onbewolkt 38 p* Mallorca onbewolkt 32 P« MUnohen half bewolkt 3!pU Nice licht bewolkt argraüs Oslo licht bewolkt 22 pak Parijs zwaar bewolkt 31 pak Split onbewolkt 33 grate Stockholm zwaar bewolkt 30 pils Wenen onbewolkt 30P5K ZUrlch licht bewolkt 31 p* Casablanca licht bewolkt 37 p(dB Las Palmas licht bewolkt 34ptó Tunis onbewolkt 31 puk De heer Almekinders: „We wisten 1.949 nauwelijks wat een verpleeghuis was. Een rechtspositie van het perso 1 ieel was er ternauwernood. Het wasl /erplegen en liefderijk verplegen I -naar er werden, zoals nu, geen pogin j ïen gedaan de mensen weer tot zo, ïoog mogelijk validiteit te brengen," Opname in een verpleeghuis lag in 1950 nog wat in de sfeer van del irmenzorg; de heer Almekinders zag die liefdadigheid omgebogen in eer. recht: „Nu is het een recht verpleegd en behandeld te worden, geregeld in de algemene wet bijzondere ziektekos ten en de wet op de ziekenhuisvoor ziening. In 1949 kenden we ook nog geen opleiding voor het personeel, Maar al in 1951 zijn we begonnen met een ziekenverzorgsters-opleiding, Sindsdien is de opleiding van het personeel altijd een heel belangrijke factor voor ons geweest." De stichtingsdirecteur zag in de voor bije 25 jaar het aantal personeelsle den stijgen tot 1200. De stichting heeft thans 1300 mensen in verpleging in 500 'in zorg', in bejaardenflats e.d. Iu de eerste dagen leerde de slicli- tingsdirecteur woekeren met beperkte middelen. De verplcegprijs bedroeg per dag drie gulden, nu is deze bij nieuwbouw gestegen tot 103. Na veel activiteiten bereikt de Stich ting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland langzamerhand een periode van conso lidatie met, incidenteel, nog kleine uitbreidingen. Er is heel wat bereikt, zo constateert de heer Almekinders. die in 1957 deel uitmaakte van een staatscommissie die in Scandinavië in drukken op het gebied van verpleeg huizen ging opdoen. „Toen hebben we onze ogen uitgekeken. Nu hebben we het ingehaald, er is heel veel bereikt in Nederland." De heer Almekinders begon zijn loop baan na de tweede wereldoorlog bij de Stichting Herstel Zeeland en ging vandaaruit over naar het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland.' tot in 1949 zijn benoeming tot stich tingsclireoteur volgde. Vandaag gaat bij de stichting alleen de vlag uit; in verband met de zomervakanties wacht men met de viering tot begin oktober. In de Middelburgse Schouw burg zijn er dan drie feestavonden voor het personeel (2, 3 en 4 okto ber). Op 2 oktober komt het alg< •neen bestuur in buitengewone verga- lering bijeen in de Concertzaal te Middelburg. Prof. De Vreeze, voorzit ter van de Nationale Ziekenhuisraad, spreekt dan een herdenkingsrede uit, Aansluitend is er een receptie. Alle bij de stichting behorende instellingen krijgen een bepaald budget voor een gezamenlijke viering met verpleegden en verzorgden. Ter gelegenheid van het jubileum wordt voorts een derikboekje uitgegeven. OPNIEUW WARM V^lj zonnig en warm weer met IM» de avond kans op een locale onwttf» bui. Weinig wind en maximumW laturen van 25 tot 31 graden, maar w de kust bij wind van zee minder WE STRAND VERWACHTING Ook vandaag aanvoer van vrij weJ® lucht met een wisselende bewolm Temperatuur 23 tot 25 graden. Z» water 17 graden. In de middag p» selijk zeewind. Vooruitzichten: In het komende etmaal wordt de K" op een enkele onweersbui grotert blijven de vooruitzichten nog wel v goed tot zomers strandweer wijzen- Vooruitzichten vor vrijdag en dag. „„«Ik Geleidelijk koeler met vooral aanw kelijk regen of onweersbuien, Weersvooruitzichten in cijfers gew deld over Nederland. Voor vrijdag: aantal uren zon 3 tot 9; min. omstreeks 17 graden; max. temp- streeks 24 giraden; kans op een aM' periode van minstens 12 uur: m cent; kans op een geheel droog r maal 30 procent. Voor zaterdag: aantal uren zon: 2 tot 9; imfc omstreeks 15 streeks 22 gn periode van minstens cent; kans op een geheel droog 40 procent, ZON EN MAAN 16 augustus mm Zon op 05.25 onder-W Maan op 03.34 onder 1M» en zon: 2 tot 9; mui, 15 graden; max. temP- 1 graden; kans op eerjfflw an minstens 12 uur: WPJ 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1974 | | pagina 2