PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT TURKSE TROEPEN RUKKEN LANGS DRIE WEGEN OP NAAR FAMAGUSTA VS dreigt wapenhulp te staken Griekenland trekt zijn troepen uit NAVO terug Marine bestelt eerste vier fregatten bij werf De Schelde in Vlissingen Veiligheidsraad voor tweede maal in 24 uur bijeen na hervatting strijd op Cyprus LANDBOUW ONTEVREDEN OVER STEUNMAATREGELEN KABINET vi de krant van zeeland Hel Turkse schaakbord Eendracht in Zierikzee Pagina 7 217e jaargang - no. 190 Donderdag 15 aug. 1974 (Van onze correspondenten) NEW YORK, ATHENE, ISTANBOEL De Veiligheidsraad zal vandaag, om 11 uur Amerikaanse tijd, voor de tweede maal in 24 uur bijeenkomen in een poging een eind te maken aan de her nieuwde strijd op Cyprus. Het verzoek om de bijeenkomst kwam van Cyprus. Turkse troepen trokken woensdag in een snel tempo langs drie wegen op naar Famagusta. Bij de hoofdstad Nicosia werd zwaar gevochten tot dat om kwart over vijf woensdag avond door VN-bemiddeling een plaatselijk bestand kon worden gesloten. Woensdag deden zich de volgende gebeurtenissen voor in het snel escalerende Grieks-Turkse conflict: WASHINGTON De nieuwe Amerikaanse president Pord wordt geconfronteerd met zijn eerste belangrijke internationa le probleemde hernieuwde oorlog op Cyprus tussen Tur kije en Griekenland. President Ford en zijn minister van Bui tenlandse zaken Henr Kissin. ger hebben hier een bespreking over de lpwestie met de Russi sche ambassadeur Anatolyf Do- brynin (links)). Over de inhoud van hun ge sprek zijn geen mededelingen gedaanmaar men veronder, stelt dat de nieuwe crisis op Cyprus onderwerp van gesprek was. In Washington is gisteren mee gedeeld dat Griekenland en Turkije in geval van een oorlog tussen beide landen niet op verdere militaire steun van de Verenigde Staten behoeven te rekenen. BRUSSEL (RTR, AFP, UPI) De Griekse regering heeft zich woensdag, na het mislukken van de Cyprusconferentie in Genève en de hervatting van de strijd op het eiland door de Turkse troepen, militair uit de NAVO teruggetrokken. Het officiële communiqué luidt: ..Omdat de NAVO niet heeft kunnen voorkomen dat Turkije een conflict tussen twee bondgenoten uitlokte, heeft premier Kon- stantijn Karamanlis van Griekenland de Griekse strijdkrachten bevolen zich uit de NAVO terug te trekken. Griekenland blijft echter wel lid van de NAVO wat het politieke samenwerkingsverband betreft". Om half drie woensdagochtend strandde het overleg in Genève. Tur kije nam geen genoegen met uitstel ra een beslissing over zijn voorstel tot een kantonnale verdeling van Cy prus. De Britse minister Callaghan hsd 36 uur gevraagd voor Grieks en Cypriotisch beraad. Onmiddellijk na beëindiging van net overleg hervatten de Turkse troe pen op Cyprus de Strijd. Gisteravond dreven zij op drie fronten de Grieks- Cyprische troepen terug. De Veiligheidsraad,' op Brits ver zoek bijeen, riep woensdagochtend in een unanieme resolutie vergeefs op tot een bestand en hervatting van het overleg. Griekenland besloot na de hervat ting van de strijd zijn troepen terug te trekken uit de NAVO. t Amerika waarschuwde Griekenland en Turkije, dat de militaire hulp zal worden gestaakt, indien het tussen beide landen tot een directe oorlog komt. t Uit Athene werden woensdag troe penbewegingen in de richting van de Grieks-Turkse grens gemeld. Om kwart over vijf woensdagavond tesloten de strijdende partijen in Ni cosia tot een lokaal bestand. Elders op bet eiland zetten de Turken hun opmars voort. Belangrijkste doel: de De Griekse regering heeft na het terug trekken van haar troepen uit de Navo en de versterking van de grens met Turkije geen verdere actie aangekon- digd. Dc verwachte rede van premier Karamanlis tot het volk is uitgebleven. De Turken trokken gisteravond langs drie wegen op naar Famagusta waar veel Turks-Cyprioten gevangen zitten. Verwacht wordt dat deze opmars van ochtend wordt voortgezet. De Turken zijn kennelijk van plan de r.g. Attila-linie in handen te krijgen, die van oost naar west over het eiland loopt, van Morphou naar de havenstad Ppagusta. Premier Ecevit van Tur kije heeft gezegd dat zijn land behoorlijk stuk' van het eiland in be nt wil nemen ten behoeve van Turkse minderheid. Het gebied ten noorden van de Attila-linie beslaat on- sereer 30 procent van het eiland. Drie Oostenrijkse leden van het VN- 'eger zijn gesneuveld toen hun voer tuig door een Turkse straaljager werd beschoten. Zeker 28 VN-soldaten wer den gewond. Het vliegveld van Nicosia is niet aan gevallen en nog in VN-handen. De Britten hielden hier 12 Phantom-jacht bommenwerpers klaar voor de verde diging van het vliegveld gereed. De Britse regering heeft overigens ver klaard dat de 10.000 man Britse troe pen alleen in actie zullen komen wan neer de Britse bases worden aangeval len. De permanente Navo-raad heeft zijn oezorgdheid uitgesproken over de si tuatie. Navo-secretaris-generaal Luns keerde terug van zijn vakantie in het Zwarte Woud en de Amerikaanse ge neraal Andrew Goodpaster, opperbe velhebber van de Navo-strijdkrachten Nieuws uit Zeeland op de pagina's 2,4,5,7,9 en 12. Binnen- en buitenlands nieuws op de pagina's 1, 3 en 11. Sport op de pagina's 12 en 13. Radio en t.v. op pagina 15. financieel nieuws op pagina 17. in Europa, reisde woensdag onmiddel lijk naar het Navo-hoofdkwairtier in Brussel. In Navo-kringen en ook in Amerikaanse regeringskringen is de hoop uitgesproken dat de Griekse te rugtrekking uit het militaire appa raat van de NAVO een tijdelijke maatregel zal zijn. In de Verenigde Staten kwam de Washington Special Action Group bij een, bestaande uit topfunctionarissen van de CIA, de FBI, leger, vloot en luchtmacht.' Minister van buitenland se zaken Kissinger is bezorgd over de verdediging van de zuidoostflank van de NAVO. Amerika heeft 7 mi litaire bases in Griekenland op grond van bilaterale overeenkomsten die overigens niet aangetast worden door de Griekse maatregelen. Ex-koning Konstantijn van Grieken- (Zie slot pagina 3 kolom 2) VASTE COMMISSIE WIL SNEL DEBAT IN TWEEDE KAMER (Van onze redactie economie) DEN HAAG De drie centrale landbouworganisaties zijn niet tevreden over de gisteren door het ka binet bekendgemaakte regeringsmaatregelen voor steun aan de landbouw. Deze maatregelen zijn: graan, suikerbieten en fabrieksaardap pelen worden uitbetaald: alle fiscale en sociale maatregelen voor alle zelfstandigen moeten nog worden uitgewerkt en zullen pas op Prinsjesdag bekend worden ge maakt; De BTW-compensatie wordt ge bracht van 4,25 op 6 procent. Deze maatregel geldt tot 1 februari 1975 en kost de schatkist f 12(1 rmljoen: alle zelfstandigen in land- en tuin bouw en midden- en kleinbedrijf krij gen uitstel van belastingbetaling. Be lastingen die op 1 oktober moeten worden betaald, mogen nu per 31 december worden betaald. Over dit uitstel wordt geen rente bere kend; de aardgasprijs voor de tuinbouw wordt per 1 oktober verhoogd van 7,6 cent per m3 tot 8.11 cent en niet tot 8.88 procent, zoals was aangekondigd De voorschotregeling voor zware stookolie blijft van kracht; er wordt een premie ingesteld op de koppen van runderen, die niet zullen worden geslacht, al was dat aanvankelijk wel de bedoeling. Hierop loopt het kabinet vooruit op de bin nen de EEG te nemen maatrege len; in oktober en november zullen versneld de toeslagregelingen voor Niet tevreden „Ons voorlopig oordeel is: we zijn niet tevreden. We hadden minimumei sen ingediend. We mochten verwach ten, dat die zouden worden gehono reerd. Daaraan heeft het kabinet niet voldaan", aldus de drie centrale land bouworganisaties na een hele middag vergaderen over het pakket beleids voornemens van het kabinet om de inkomens in de agrarische sector te verbeteren, verwoord door voorzitter Rinse Zijlstra. De actiegroepen heb ben zien achter dit oordeel geschaard. Doch vrij onverwacht haalde actielei der Klaas Olieman nog uit: „Wat de regering heeft geboden is een beledi ging voor boer en tuinder". Tijdens de vergadering van de landbouworga nisaties werd contact openomen met de landbouwspecialisten in de Tweede (Zie slot pagina 3 kolom 5) De Griekse ambassadeur bij de NAVO heeft woensdag het westelijk bond genootschap op de hoogte ge bracht van het besluit van zijn rege- ing haar strijdkrachten uit de NAVO terug te trekken. Tien Griekse officieren zullen internationale staf var. de NAVO in Brussel verlaten. Veertig man Grieks militair personeel zal zich uit SHAPE PE (supreme headquarters allied po wers Europe) in Casteau, ten zuiden van Brussel, terugtrekken. Het besluit werd op een spoedbij- eenkomst van de NAVO-raad in Belgische hoofdstad aan de overige 14 leden-landen meegedeeld door Griek Angelos Chorasas. Griekenland is het tweede land in het 25-jarig bestaan van de NAVO dat zijn troepen terugtrekt. Onder president De Gaulle nam Frankrijk acht jaar geleden een dergelijk be sluit. Waarnemers menen echter dat Griekse besluit ernstiger is daar Grie kenland een gemeenschappelijke grens, heeft met een van de landen van het Warschau-pact. Bulgarije. Terugtrek king van de Griekse troepen zal der halve ae zuidelijke flank van het NAVO-gebied ernstig verzwakken. De Griekse strijdmacht bestaat uit 160.000 man met 205.000 reservisten. Ca. 180 man Grieks militair perso neel zou het NAVO-hoofdkwartier in Napels verlaten. Reeds 200 Griekse militairen hadden al het sub-hoofd kwartier aan de zuidelijke flank van de NAVO in het Turkse Izmir verla ten. Een woordvoerder van de NAVO deelde mee dat de NAVO met spoed de gevolgen zal onderzoeken van he*. Griekse besluit. De meeste leden van de NAVO-raad uitten de hoop dat de Griekse militaire terugtrekking uit de NAVO tijdelijk zou blijken te zijn. Dit standpunt zou. naar vernomen werd, niet worden gedeeld door Frankrijk dat zich in 1966 terugtrok. Geweldig gat De terugtrekking van de Griekse strijdkrachten uit de NAVO zal de organisatie in Zuid-Europa ontwrich- ten. doordat er een geweldig gat ont-j staat tussen de westelijke flank en i Turkije. Ongeveer 120.000 officieren] en manschappen van de in totaal 160.000 man zijn nu verloren voor het bondgenootschap en het zal tijd aanzienlijke inspanning vergen doeltreffend te vervangen, aldus een onlangs gepensioneerde generaal die (Zie slot pagina 3 kolom 7 DIRECTEUR BOUT: „GROOTSTE ORDER UIT BESTAAN WERF" NOG VOOR EIND DIT JAAR TWEEDE SERIE VAN VIER SCHEPEN VLISSINGEN De Koninklijke Maatschappij T)e Schelde' in Vlissin gen (Rijn Schelde-Verolme) heeft op dracht gekregen voor de bouw van een eerste serie van vier standaardfre- gatten voor de koninklijke marine Tevens is optie genomen op een twee de serie van nog eens vier soortgelijke schepen, die eveneens op de Vlissingsc werf zullen worden gebouwt Naar verwacht zal deze optie nog voor het eind van dit jaar in een definitieve order worden omgezet. Het eerst standaardfregat moet op 1 april 1978 gereed zijn voor de proefvaart. De overige schepen zullen met een tus- senpoze van negen maanden volgen. Ir. J. Bout. vice-president directeur van het Rijn Schelde-Verolme concern en voorzitter van de Sehelde-directie zei woensdag in een eerste commen taar dat de nu verkregen opdracht de grootste Wr^owel uitgedrukt in gul dens als in manuren, uit de geschiede-1 terieel), mi. A. Stemerdink. De officie-1 nis van de scheepswerf in Vlissingen. Ie overhandiging van de opdrachtbrief Met de bouw van de eerste fregatten! aan de Scheldedirectie vond woens-| is gerekend naar het huidige prijspeil dagmiddag plaats in het kantoor van! een investering gemoeid van 832 mil-, de marinestaf in Den Haag. joen gulden. Een deel van dit bedrag is of wordt elders besteed, onder meer voor de aanschaf van de geleide wapensyste-j men, de voortstuwingsinstallatie (gas turbines) en het hefschroefvliegtuig. Het bouwgedeelte door de Schelde beloopt daarna overigens nog onge-| veer 500 miljoen gulden. Daar er van kan worden uitgegaan dat op wat langer termijn een derde] serie van weer vier fregatten zal wor-| den besteld aangekondigd in de defensienota zal de bouw van de oorlogsschepen tot- in de tachtiger jaren aan 800 tot 1000 man werk verschaffen. Dit aantal komt neer op, bijna een derde van het totale aantal werknemers van de maatschappij De Schelde. Brief De opdrachtbrief voor de bouw de fregatten is dinsdag getekend door de staatssecretaris van defensie (ma- waren behalve de staatssecretaris aanwezig de chef van de marinestaf, vice-admiraal E. Roest en *"de plaatsvervangend vlagofficier materieel van de koninklijke marine, de commandeur van de technische dienst H. H. A. de Wit. De opdracht' brief werd namens de Schelde in ontvangst genomen door ir. Bout en ir. H, H, Muloek Houwer, eveneens lid van de directie van de KMS. De heer Bout, die zich zeer verheugd toonde over het verkrijgen van definitieve opdracht noemde als belang rijkste aspect van de bouw van deze series oorlogsschepen het verzekeren van de continuïteit van het bedrijf en daarmee de werkgelegenheid voor een reeks van jaren. Uit bedrijfseconomisch oogpunt is ze opdracht en ook andere scheeps- bouworders noodzakelijk omdat uit de 'opbrengst' ook de investeringen moeten worden gedaan voor tijdige vervanging of vernieuwing van accom- uitrusting van de werf. De Scheldedirecteur wees er in dit verband op. dat juist voor de bouw van marineschepen door het bedrijf aanzienlijke investeringen zijn of wor den gedaan. Zo werd op de "Eiland- werf in Vlissingen enkele jaren een overdekt bouwdok in gebruik geno-| men en wordt op korte afstand van dit dok gewerkt aan de bouw van een' tweede overdekt dok. Dit tweede dok, waarmee een investering is gemoeid van ongeveer veertig miljoen gulden, komt eind juni van het volgend jaar gereed. De investeringen ten behoeve van ma rineopdrachten worden ook gedaan inj het kader van een 'taakverdeling" bin-j nen het Rijn-Schelde-Verolm econ- cem. De meer gespecialiseerde oor-1 logsschepen, zoals nu reeds de geleide wapenfregatten en binnenkort ook de: standaardfregatten, worden door De Schelde gebouwd. Het concern be kleedt ten opzichte van de koninklijke marine een monopoliepositie voor de bouw van de grotere marineschepen. Export De heer Bout noemde als voordelen van deze taakverdeling onder meer de mogelijkheid van een betere produk- j tiebesturing binnen bet concern, ter wijl bijvoorbeeld op ae Vlissingse| -.verf een meer gerichte opleiding van! Belangrijk noemde ir. Bout de op-| dracht voor de bouw van de stan daardfregatten ook voor het verkrij gen van orders uit het buitenland. De voortgaande bouw van waarborgt behoud van de technische kennis en reputatie van de werf op dit specialistische terrein waardoor een sterke exportpositie kan worden ingenomen. De Scheldedirecteur, die| zich dankbaar toonde voor de steun ,-iie de Nederlandse regering verleent bij de pogingen om buitenlandse or ders te verwerven, kon op dit punt alleen nog meedelen dat het concern thans een aantal 'ijzers in hert vuur" (Zie slot pagina 12 kolom 1) Hartlijn fNverigens r gesproke: i-ve gang van zaken op Cy- ULaa/ Lpros toom aan dat hert met de zuldooetflank van de Navo ln menig opzicht een L«7w2ij zwakke zaak in. Twee leden van het bondgenootschap ver oorlog met elkaar m daarbij post één van hen Turkije oen oppor tunistische machtspolitiek toe. waar voor weinig sympathie is op te bren gen. Deze politiek gaat van oen aantal overwegingen uit, die stuk voor stuk met elkaar hebben te maken, zoals de aarzelingen van de Verenigde Staten ln dit conflict, de situatie in het Mid den-Oosten en de verhouding met de Sowjet-Unie. De Turken spelen daar mee een bekwaam korte-termijnspe! maar houden uitsluitend rekening met het eigen belang. fanaf het begin van de recente moe: lijkheden op Cyprus hebben de Amerikanen een aarzelende hou ding aangenomen. Dat had naar achteraf is gebleken mede te maken met de houding van de andere Navo leden. Zij waren namelijk niet van zin» in een Cyprus-putsch de junta van Athene te steunen en Turkije af te vallen. De Grieken hadden daar overi gens wel op gerekend: de junta wm er van uitgegaan dat de Verenigde Staten de Griekse partij zou kie zen, vooral omdat Cyprus in de Mid dellandse Zee een niet gering strate gisch belang vertegenwoordigt en de toenmalige machthebber op dat eiland Ma karlos voor de Amerikanen een soort, evenbeeld van Fidel Castro was. De Griekse be rekening kwam ech ter niet uit: Ameri ka aarzelde, de Na- vo-partners distantieerden zich van Griekenland en het gevolg was dat er algemeen begrip voor Turkije ont stond. Minister Van der Stoel was m dit opzicht een schoolvoorbeeld: hij gaf zonder meer te kennen dat voor hem het ingrijpen van Turkije een zekere rechtvaardiging had. De ge- volgen van dit alles, de Amerikaanse aarzelingen, het Turkse militaire op treden en de geringe sympathie voor de Atheense junta: er kwam een nieuwe Griekse regering en de democratie werd hersteld. s hadden de Turken militair gesproken maar weinig bereikt, maar politiek gezien zagen ze kans die weinige voordelen voortreffelijk uit te buiten. Zo gingen ze naar de onderhandelingstafel in Genève met het air van de overwinnaar die eisen kan stellen. Daarbij calculeerden ze kennelijk in dat hun tegenstanders in Genève het moeilijk hadden: zij im mers hadden een failliete boedel over genomen. Maar vooral was de basis van de Turkse politiek dat de Verenig de Staten in dit stadium er alles aan was gelegen om vrede in dit deel van de Middellandse Zee te houden. Cy prus, Turkije. Griekenland, het Mid den-Oosten: het was één verzameling kruitvaten geworden. Dat hield in dat de Turken rustig hun troepen op Cy prus konden versterken, niemand durf de namelijk in te grijpen om het ex plosiegevaar niet te vergroten. Zo speelden de Turken hun spel hard en van hun standpunt uit bekeken be kwaam: voortdurend gebruikmakend van de zwakheden van anderen. In dit hele beeld pasten zij ook de rol van Rusland in. Weliswaar heeft dit land zich in het openbaar nog niet intensief met de kwestie-Cyprus be moeid, maar op de achtergrond speelt de houding van dit land uiteraard wel degelijk mee. Rusland heeft vanaf het begin betoogd dat Makarios terug moet. een opvatting waarmee de Ame rikanen allerminst weglopen. Maar er zijn nog heel wat meer tegenstrijdige belangen tussen de V.S. en de Sowjet- Unie ten aanzien van Cyprus. Toen de Turken hun eerste invasie pleegden, liet Moskou bijvoorbeeld haastig we ten dat het beter zou zijn wanneer alle vreemde vloten uit de Middellandse Zee zouden verdwijnen, inclusief de vloot van Rusland. Begrijpelijk dat Rusland dat wenst: het zou betekenen dat de Amerikaanse zesde vloot ook weg zou moeten en daar denkt Ame rika eenvoudig niet aan. De onderzee boten van de zesde vloot zijn namelijk van atoomraketten voorzien en aldus een belangrijke factor in het atomaire evenwicht tussen beide grootmachten. In dit beeld hoort Turkije eveneens thuis: als Navo-basis is het een niet onbelangrijke steun voor de Verenigde Staten. Al deze elementen nu vormen de stukken op het Turkse schaakbord en ze worden bekwaam geschoven in Ankara. Het is een weinig sympathieke hou ding: ze gaat uit van een fclein- nationaal beleid, waar veel grotere belangen aan ondergeschikt worden gemaakt. Men kan zich afvragen of in deze Turkse politiek niet een stuk ressentiment zit, een wrok van de Islam jegens wat als arrogantie van het christelijk-genoemde westen wordt ervaren. In ieder geval maakt de nieu we ontwikkeling rond en op Cyprus duidelijk, dat een Navo niet alleen wordt aangetast als er bij een van haar leden een totalitair systeem ontstaat zoals destijds in Griekenland maar ook als oude Europese veten, men zou ze stammentwisten kunnen noemen, in hevigheid oplaaien. In dit opzicht is er binnen de verdragsorga nisatie nog heel wat missie te bedrij ven. De Internationale Federatie van Transportarbeiders ift) heeft woens dag haar zes miljoen leden opgeroe pen tot een tweedaagse boycot van alle vervoer van en naar Chili. De boycot zal 18 en 19 september worden gehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1974 | | pagina 1