'Gouden penseel' voor Vlissinger W. Hofman Nieuwe waterschapsbesturen voor 1 januari '75 in functie Plan-Klaasesz is technisch haalbaar „Als ik er aankom zeggen de dokter is er ook weer" ze: BBM R-wiHfjji ii ui mil ii ml 7 mét vertegenwoordigers vervuilers zeeland hoc geen lijsten van alle vervuilers POLITIE VLISSINGEN IN ACTIE TEGEN NIET AFGESLOTEN AUTO'S Ue nood van Israels volk DONDERDAG 11 JULI 1974 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VLISSINGEN Nu het koninklijke besluit is verschenen, waardoor de uitvoering van dc wet verontreiniging oppervlaktewater in Zeeland wordt opgedragen aan de waterschappen, njJIcn in de komende maanden dc nieuwe besturen van de negen Zeeuw- waterschappen worden gekozen. Nieuw hierbij is. dat in deze besturen ook vertegenwoordigers van de ver vuilers worden opgenomen. Vóór 1 januari 1975 zullen de nieuwe water schapsbesturen moeten functioneren. Over een aantal onderdelen van de statenbesluiten, die nu koninklijk zijn goedgekeurd, zal de minister van ver- beer en waterstaat zo is aangekon digd per brief nog enkele opmer kingen maken. De thans verkregen koninklijke goedkeuring houdt nog niet. in, dat de waterschappen op dit ogenblik reeds de feitelijke verant woordelijkheid voor de actieve water zuivering op zich zullen nemen. Eerst moeien diverse zaken formeel worden geregeld. Daarmee diende te worden gewacht op het verschijnen van het koninklijk besluit. Eén van de punten is het kiezen van nieuwe besturen van alle negen Zeeuwse waterschappen. Daarin zullen voor het eerst; in deze provincie ook vertegenwoordigers van de ver vuilers (in feite dus van de gehele bevolking) worden opgenomen. Hun aantal zal, ook verhoudingsgewijze, niet voor alle waterschappen gelijk zjjn. Het algemeen bestuur van het waterschap Walcheren krijgt naar vér houding de meeste hoofdingelanden- vervuilers, namelijk 12 van de in totaal 3b', hel; waterschap Noord-Beve land het; kleinste aantal, namelijk 3 op de 21. Voor Schouwen-Duiveland worden het 8 op de 40 hoofdingelan den, voor Tholen 6 op de 36. voor De Brede Watering van Zuid-Beveland 8 op de 48, voor Het Vrije van Sluis 12 op de 64, voor de Verenigde Braak- manpólders 4 op de 22, voor het Axel er Ambacht 12 op de 48, terwijl tenslotte in hét algemeen bestuur van liet Hulster Ambacht, 9 hoofdingelan den-vervuilers op een totaal van 52 hoofdingelanden fde anderen namens de ongebouwde en gebouwde eigen dommen zitting zullen hebben. Etchlstreeks Het is de bedoeling. da.t te zijner tijd de hoofdingelanden-vervuilers recht streeks door de vervuilers zullen wor den gekozen. Omdat de waterschap pen thans echter nog niet beschikken over lijsten met de. namen van alle stemgerechtigde vervuilers moest een overgangsregeling worden getroffen. Deze hield in, dat. voor de eerste maal gedeputeerde staten de vertegenwoor digers van de vervuilers zouden aan wijzen. Voor het verkrijgen van na- ition .van personen,, die hiervoor in asnm'éï'leihg zouden kunnen komen,, htfbaen. gedeputeerde staten overleg gepfaigd met de waterschaps- en ge meentebesturen in Zeeland, de twee kamers van'koophandel en fabrieken, de" Zeeuwse Vrouwenraad en de Ge westelijke raad voor Zeeland van het MJldbouwschap. %-het koninklijk besluit is' versche- neji zullen gedeputeerde, staten op kórt® termijn overgaan tot de benoe- ijfoig van de hoofdingelanden-vervui lers. die als benoemden drie jaar tel 31 december 1977 zitting zullen heppen. Er kan thans ook worden overgegaan tot Met kiezen van de niéuwe hoofdingelanden als vertegen woordigers van de ongebouwde en gebouwde eigendommen. In alle wa terschappen wordt; het totale aantal hoofdingelanden voor deze twee cate gorieën kleiner. In vier waterschappen wordt verder liet aantal districten verminderd. Het zijn; Schouwen-Duiveland (van 8 naar 1), Tholen (van 8 naar 5), Noord- Cursus Nederlandse ''edrijfscorrespondentie GOES In september begint in Goes een, cursus Nederlandse bedrijfscor- respondentie. Dit heeft de Goese com missie voor voortgezet onderwijs woensdagmiddag besloten. Er moeten ;voor de cursus echter wel minstens vijftien deelnemers zijn. De commis sie stelde verder de lesgelden voor de 'cursus praktijkdiploma boekhouden vast op 275 voor het, eerste jaar. Daarna kóst het, ƒ25 per maand. De heren H. Roest en C. G. Verhallen Werden herbenoemd tot leraar in t.ij- jtlelijke dienst voor de opleiding voor .het praktijkdiploma boekhouden. 't Zand met 20 man in Vierdaagse 'MIDDELBURG Do wandel sport ver eniging "t Zand' te Middelburg start volgende week met een groep wande laars in de vierdaagse van Nijmegen. .Maandag vertrekt een groep van 26 personen, waaronder 8 verzorgers, haar Nijmegen. Op een camping in de ■omgeving worden de tenten opgesla gen om dé rest van de week in te 'overnachten. In totaal lopen 18 leden van de Zandse wandelsportvereniging Iinee1 op de 50 km, 4 lopen 40 km én de rest; van het gezelschap zal vier clagen lang proberen om 30 km per dag af te leggen. Voor -tien deelne mers is bet de eerste keer dat aan de •vierdaagse wordt -deelgenomen, cle overigen gaan voor e tweede maal 'mee. De leiding van de Middelburgse wandelaars is in handen van de heer K, Schuit. Zaterdag 20 juli hoopt het gezelschap weer in Middelburg terug te keren. Beveland (van 4 naar 3) en Zuid- Beveland (va.n 16 naar 3). Het aantal districten blijft gelijk voor het water schap Walcheren (4), Het. Vrije van Sluis (4), De Verenigde Braakmanpol- ders (2), het Axeler Ambacht (5) en het Hulster Ambacht (5j. Als er meer kandidaten voor hoofdin gelanden ongebouwd en gebouwd wor den gesteld dan er plaatsen te vervul len zijn, zullen verkiezingen noodzake lijk zijn. Is dat niet het geval, dan volgt hun benoeming. Zodra de verkiezingen (of benoemin gen) zijn geschied zullen de dijkgra ven van de negen waterschappen alle in hun waterschap gekozen of be noemde hoofdingelanden bijeenroepen voor het. opmaken van een aanbeve ling voor de benoeming van de gezwo renen (de leden van het dagelijks bestuur). In de dagelijkse besturen zullen ook vertegenwoordigers van de vervuilers zitting hebben. Hun aantal zal variëren van 1 tot 3 en wel als volgt; Schouwen-Duiveland 1 (van de 6), Tholen 1 van de 7, Noord-Beveland 1 van de 5, Zuid-Bevel and 2 van de 10, Walcheren 3 van de 9, Het Vrije van Sluis 2 van de 10. 'De Verenigde Braakmanpolders 1 van de 6, Axeler Ambacht 3 van de 10 en Hulster Ambacht 2 van de 10. De benoeming van alle gezworenen zal op normale, voor waterschappen gebruikelijke, wijze geschieden. Dit houdt in, dat. voor elke plaats een aanbeveling van drie personen wordt, opgemaakt. Deze aanbevelingen wor den aan gedeputeerde staten gezon den, die ze met hun advies naar de minister van verkeer en waterstaat doorzenden. De gezworenen worden daarna bij koninklijk besluit be noemd. Enkele maanden Gerekend moet worden, dat met de afwerking van de gehele procedure (benoeming of verkiezing alle hoofdin gelanden en benoeming gezworenen) nog enkele maanden zullen zijn ge moeid. Vóór 1 januari 1975 moet dit alles zijn beslag hebben gekregen, om-| dat op die datum alle Zeeuwse water schappen met de uitoefening van bun nieuwe taak, die van de actieve water zuivering, moeten beginnen. Zodra dc nieuwe waterschapsbesturen in functie zijn, zullen zi.j een aantal besluiten moeten nemen, die betrek king hebben op: liet aangaan van een gemeenschap pelijke regeling voor het instellen van één technologische dienst voor alle Zeeuwse waterschappen; het vaststellen van een zogenaam de heffingsverordening, krachtens welke voor het eerst in 1975 de vervuilers een heffing zullen moe ten betalen; het treffen van regelingen niet ge meentebesturen inzake het overne men van beheer, onderhoud en mo gelijk ook eigendom va.n rioolwa terzuiveringsinstallaties, persleidin gen enz. Oliefilni op de Westerschelde 1 WALSOORDEN Op ilr Weiterftchel- de, nahij Zandvliet en hij de Konijnen- schor ter hoogte van Walsoorden, is woensdagavond een ollefJJm waargeno men. De olie moot afkomstig zijn van sche pen. waarvan de ruimen werden schoongemaakt. De olievlek op het Westerscheldewater had overigens geen grote oppervlakte. De rijkspolitie te water stelt een onderzoek in. THEUNISSEN EN WAARDENBURG IN 'INTERMEDIAIR' VOORDEEL CAISSONS BOVEN BL0KKENDAM VLIS5INGEN „Het advies van de commissie Oosterschclde biedt in fei te geen pasklare oplossing, maar geeft richtlijnen hoe tic zaak aangepakt kan worden. Dat wil niet zeggen, dat zij de uitvoeringstechnische problemen te gemakkelijk heeft opgevat. Zij is te recht tot de conclusie gekomen, dat het plan technisch uitvoerbaar is". Dat schrijven Ir. W. Theunissen en H. W. Waardenburg beiden lid van de stedebouwkundigc studiegroep Zeeuw se Meer? in een beschouwing over de Oosterschelde en het plan-Klaasesz in het blad 'Intermediair". Zij menen, dat. in onderdelen van liet plan kan worden afgeweken, zonder dat dit het principe van de synthe se. van veiligheid en milieu aantast. Zij betogen, dat de blpokkenda.m ge deeltelijk kan worden vervangen door doorlaat.caissons, met het voordeel •van-het regelbare getij. De caissons zouden zo kunnen worden uitgevoerd, dat ze een permanent karakter heb ben en dus de eigenlijke stormvloed kering kunnen vormen. Eerst afsluiten van de Oosterschelde en daarna de stormvloedkering bou wen noemen Theunissen en Waarden burg weliswaar schadelijk voor milieu en visserij, maar „toch is dit plan nog vele malen beter dan. een definitieve afsluiting van de Oosterschelde". Uit een oogpunt van het milieu achten zij de Wemeioingedam te accepteren, maar „voor de mossel- en oestercultu res zal dit nagenoeg het einde beteke nen". Vervanging van de Keetendam door de Philipsdam achten zij een aanzienlijke milieu-verbetering, terwijl de veiligheid op dezelfde wijze betrekt zal worden. Naar hun mening is uit waarnemingen onder water en de lite ratuur duidelijk, dat een blokkendaan noch zal dichtslibben noch tot ontoe laatbare mosselaangroei aanleiding zal geven. Zij bepleitten een snélle princi pe-beslissing over de Oosterschelde. NATUUR EN MILIEU In het jongste nummer van het tijd schrift 'Natuur en Landschap' geeft drs. Marijke M. A. Brunt een samen vatting van het plan-Klaasesz en gaat zij in op de belangrijkste biologische en milieuhygiënische gevolgen van de uitvoering van het; plan. Als gewenste aanvul ingen van het plan-Klaasez noemt zij onder meer: dat hef. van het grootste belang het. gebied met getijdebeweging te vergroten door een opschuiving naar het noorden van de Keeten dam; dat een nadere oriëntatie gewenst is op het probleem van de. water kwaliteit en met name op het te rugdringen van de zoetwaterin- vloed. Ook daarom wordt een op schuiving van de Keetendam belang geacht. Een dam bij Plillipsland zou de mogelijkheid bieden vanuit de Grevelingen een zoutwaterstroom in te voeren om het schok-effect van het zoete ter te temperen. Hoewel drs. Brunt vindt, dat voor deze aanvullingen geldt 'gemakkelijker gezegd dan gedaan' meent zij dat alle zorgvuldigheid, inventiviteit en creati viteit moeten worden ingezet van zo wel degenen, die de beslissing nemen over het advies-Klaasesz en degenen, die verantwoordelijk zullen zijn voor de kwaliteit van het Oosterschelde- imlieu. Bromfietster liep beenletsel op bij botsing ARNEMUIDEN De bromfietster J. O. uit Middelburg beeft woensdagavond omstreeks half acht beenletsel opgelo pen bij een aanrijding op de Molen weg te Arnemuiden. Zij moest overge bracht worden naar het Gasthuis te Middelburg. De bromfietster werd aan gereden door een auto, bestuurd door J. J. de P- uit Aj'nemuiden. Zomeravondconcert DOMBURG Woensdagavond gaven in de hervormde kerk te Domburg het koor van de Vlissingse oratorium ver eniging onder leiding van Iz. Ruissen en organist, Bram Beekman een zome ravondconcert. Ds.. Boomer sprak een inleidend woord tot de circa 200 aan wezigen. Geopend werd met de Volun tary van J. Stanley. Daarna werden uit het Weihnachts-oratorium van Bach drie koralen gezongen met bege leiding van het orgel. Voorts bracht, organist, Beekman orgelwerken van Bach, Beethoven en Sweelinck ten gehore. Het koor gaf over het algemeen een voorname interpretatie van de kora len van Bach uit het Weihnachtsorato- rium en de Lukaspassion. De organi satie va.n déze avond was in handen van de Interkerkelijke Commissie voor het zomerwerk van de hervorm de gemeente en de gereformeerde kerk. Examens De heer D. C. Vermeulen uit Vlissin- gen slaagde te Amsterdam voor het Engels rao-A. De heer P. Tieleman uit Walsoorden slaagde aan de technische hogeschool in Eindhoven voor het. kandidaatsexa men scheikundige-technologie. De heer .J. Neve uit, Kloosterzande slaagde aan de middelbare bosbouw- en cultuurtechnische school te Arn hem voor het examen, afdeling bos-i bouw. De heer P. M-angnus uit Nieuw-Namen slaagde voor het vakdiploma slager van. de Nederlandse slagersvakschool in Utrecht. Mej. Conny Smit te Vlissingen is ge slaagd voor het examen goud- en zil versmeden, aan de middelbare techni sche school 'Vakschool Schoonhoven' te Schoonhoven. Aan de technische hogeschool te Eind hoven slaagde voor het kandidaatsexa men van de afdeling der scheikundige technologie de heer D. van'Aken uit. Terneuzen (met lof). Aan de vrije universiteit te Amsterdam slaagde voor het doctoraal examen geschiede nis de heer P. J. Fey uit Arnemuiden. DOKTER L SLOOS HOUDT AL SINDS 1961 SPREEKUUR OP CAMPING DISHOEK TE KOUDEKERKE KOUDEKERKE .1 stellen het erg op prijs dat ze op de camping een arts kunnen be zoeken. Je kunt er ook een hoop dingen doen, die anders thuis ge daan moeten worden. Op deze wijze kun je de meeste kleine ziektes opvangen. In ieder geval, werk is er altijd wel". Dat zegt dokter L. Sloos uit Koudekerke, die al weer sinds 1961 ieder jaar van begin juli tot half augustus spreekuur houdt op camping Dis hoek. Van maandag tot, en met. vrijdag tussen half zes en zes uur wor den de kampeerders van de cam ping en uit, de naaste omgeving in staat, gesteld zich door dokter Sloos in een speciaal daarvoor bij de ingang van de camping gebouwd spreekuurhuisje te laten behandelen Ze zitten dan vaak te wachten op het overdekte bankje door de kampeerders ook wel 'de veranda' genoemd voor het houten huisje. Het idee van de Koudekerk.se arts om spreekuur te houden op de camping dateert, van 1961, min of meer de opkomst van de re creatie. „Wanneer het maar even mooi weer is verblijven de mees te mensen de gehele dag op het. strand en keren pas tegen het. eind van -de middag terug, naar de camping. En vaak komen ze dan tot. de conclusie dat zijzelf of hun kinderen ziek zijn. Op het strand merken ze dat niet zozeer, eenmaal in de caravan wel. Om hen de tocht naar het dorp voor medische behandeling te bespa ren, kreeg ik het. idee op de camping een huisje te laten plaat sen om zodoende de mensen zo mogelijk direct te kunnen hel pen", aldus dokter Sloos. Dat er bij de kampeerders een behoefte bestaat aan medische verzorging is volgens dokter Sloos in de afgelopen jaren wel bewezen- De grootste drukte duurt meestal zes weken en dan is er altijd wel werk aan de winkel. Het. zijn meestal de geijk te ongevalletjes, zoals kwallenste- ken. het trappen in prikkeldraad, brandwonden en natuurlijk niet te vergeten huidverbrandingen. Dokter Sloos zou niet willen zeg gen dat hij bij slechter weer minder te doen zou hebben („na tuurlijk krijg je dan weer men sen die verkouden zijn of oor- en keelontstekingen"), „maar de mensen worden wel voorzichter. Men kleedt, zich beter en ze lopen ook niet meer zomaar op blote voeten. Ze gaan op sandalen lo pen en je ziet aan ook veel minder wonden aan voeten". Ver der krijgt hij af en toe ook we', te maken met nare zaken. ,,Te ziet, mensen die hard hebben ge ploeterd om. eindelijk met vakan- Lie te kunnen 'én die dan plotse ling een hartaanval krijgen. Dat is minder De heer Sloos bekent, dat het wel eens moeilijk voor hem is een diagnose te stellen, omdat hij nu eenmaal mensen ter behande ling krijgt, wier medisch verleden hij niet kent. „Maar als je de zaken wat uitdiept, kom .ie er meestal wel uit", meent dokter Sloos. die zegt de verhouding tus sen hem en de campinggast.cn altijd bijzonder plezierig gevon den te hebben". De stamgasten kennen me inmiddels wel. Wan neer ik aankom zeggen ze: hij is er ook weer. En mensen die bij me onder behandeling zijn ge weest komen vaak u-rug om een praatje te maken. Je maakt ken nis met mensen uit, heel Neder land, dus steeds weer met een andere mentaliteit. Dat geeft een geweldige afwisseling". De heer P- F. Huïszoon, verant woordelijk voor df gang van za ken op camping Dishoek, is de mening toegedaan, dat dokter Sloos een enorme service geeft. „Het is fijn dat hij cr is. Hij hoort er helemaal bij". Ook zijn vrouw is bijzonder te spreken over de Koudekerks® arts. „Voor vele mensen is hij zo'n vertrouwde verschijning, dat het plotseling een gernis zou zijn als hij ermee ophoudt. Dokter .Sloos. .ïs.^altijdJ-bijz^nder belang stellend naar allés- wat er om hem heen gebeurt. Met iedereen maakt hij wel een praatje". SCHRIJVER-ILLUSTRATOR KINDERBOEKEN VAKANTIELEZINGEN VOLKSSTERRENWACHT MIDDELBURG De volkssterren wacht 'Philippus Lansbergen' in Mid delburg (Noordbolwerk 35) organi seert in de zomermaanden enkele va- kantielezingen als voortzetting van de normale openbare waarneem- en lezing- avonden. Elke avond aanvang acht uur wordt in een lezing een afgerond geheel gepresenteerd met be hulp van lichtbeelden waarna het on derwerp van dit avond met telesco pen aal worden waargenomen. Hetvakantieprogramma dat niet .alleen is bedoeld voor inwoners van Walcheren maar vooral ook voor de vakantiegangersbegint vrijdag met een dia-avond over het heelal. Deze lezing wórdt, vrijdaga vond 2 auguëtus herhaald. Aan de1 hand va.n lichtbeelden wox'dt de struc tuur van liet, heelal' en. het hele scala van objecten dat zich daarin bevindt, uit de doeken gedaan, Op 19 juli (en opnieuw 9 augustus) wordt bet zon nestelsel, waarvan de aarde deel uit. maakt, onder de loep genomen. De natuurlijke begeleider van de aarde de maan komt. op 26 juli aan de beurt,. Als de weersomstandigheden dat toelaten kan de maan in zijn eerste kwartier met de telescopen, uit- voérig worden waargenomen. Belangstellenden kunnen ook elke za terdagmiddag en -avond voor een rondleiding terecht in het gebouw op het Noordbolwerk. VLISSINGEN De Vlissingse gemeentepolitie voert momenteel een actie om het geopend achterlaten van auto's tegen te. gaan. -Zo werden in de nacht; van dinsdag op woensdag in de Paul Krugerstraat en omgeving 58 auto's gecontroleerd, waarvan er 14 niet, op slot. bleken te zijn. In de Wilhelminastraat-Spuistraat. en omgéving werden van de 129 auto's 11, onafgeslnten aangetroffen. In die auto's laat de politie een folder achter, waarin de eigenaars gewezen wordt op hun slordigheid. UITREIKING TIJDENS KINDERBOEKENWEEK IN OKTOBER VLISSINGEN De iUustrator-schil- der en schrijver van kinderboeken Wim Hofman uit Vlissingen krijgt tijdens de kinderboekenweek in okto ber de 'gojuden penseel' uitgereikt. Deze onderscheiding gaat rut van de CPNB (Collectieve Propaganda voor het Nederlandse Boek), die jaarlijks een 'gouden griffel' cn een 'gouden penseel' ter beschikking stelt. De 'gou den griffel' gaat naar de schrijver van een kinderboek, terwijl de 'gouden penseel' bestemd is voor de schrijver illustrator van eveneens een kinder boek. Wim Hofman wist woensdag alleen nog maar dat hem de 'gouden pen seel' was toegekend. Het was hem nog onbekend op grond waarvan de jury hem had voorgedragen. Een jury rapport had hij nog niet gezien. De- heer Hofman, die in 1941 in Oostka- pelle werd geboren, heeft reeds ver schillende kinderboeken op zijn naam staan. Hij begon in 1969 met "Welwel, de zeer grote tovenaar'. Naast de tekst verzorgde Wim Hofman ook de illus traties en de omslag. Vervolgens maakte hij een vertaling van het boek van Rodolplie Töpffer 'Histoire de Monsieur Cryptogame'. het. bekende verhaal van Mijnheer Prikkebeen. Voorts schreef en tekende Wim Hof man de kinderboeken "Het eiland Lap je LoenT en "Koning Wikkepokluk de merkwaardige zoekt een rijk'. De heer Hofman is sinds februari 1971 adjunct-directeur van de Zeeuwse Culturele Raad. Voordien was hij ad junct-directeur van de stichting voor buitenlandse werknemers In Rotter dam. In de Zeeuwse Culturele Raad volgde hij de heer J. Toledo op, die een functie aanvaard had aan de uni versiteit. van Amsterdam. Speelterreinen voor de jeugd in Kruiningen KRUIN INGEN De jeugd van Krui ningen heeft enkele terreinen ter be schikking gekregen om er zich gedu rende de vakantietijd op te kunnen uitleven. Tot voor kort bestond er niets op dit gebied. Dinsdagavond boog een actiecomité zich over dit probleem, waarvoor direct een voorlo pige oplossing werd gevonden. Particulieren stelden twee terreinen beschikbaar, één in De Knol (waar reeds doelpalen zijn geplaatst en één aan het Weggetje van Gerritse. Op dit laatste terrein bracht de dienst ge meentewerken een stapel hout, waar mee de jeugd kan timmeren en bou wen. Voorts is er inmiddels begonnen met de aanleg van een cross-baan op de voormalige vuilnisbelt te Kruinin gen. Met het gemeentebestuur wordt over- Inbraken in bedrijven te Terneuzer. TERNEUZEN Dinsdagnacht is bij twee bedrijven aan de Industrieweg in Terneuzen ingebroken. Bij de Zeeuwse Verwarmingsunie werd een krat bier meegenomen. Er werd in het gebouw nogal wat overhoop ge haald. Dat gebeurde eveneens bij de Meterfabriex. Hier werd echter, voor zover men kon nagaan, niets gestolen. De gemeentepolitie van Temeuzen heeft beide zaken in onderzoek. leg gevoerd over de aanleg van een speelterrein voor kleine kinderen. D actie voor de recreatieterreinen voor de kinderen wordt gevoerd door soos- leden en ouders. Men blijft streven naar uitbreiding en verbetering van de terreinen. Het joodse volk heeft de eeuwen door veel geleden. De Egyptenaren maakten bet tot een slavenvolk en de Assyriërs en Chaldeën verstrooiden het door het Oosten. De Romeinen vernietigden de nieuwe staat Israël en maakten het land lot epn wildernis. In de middel eeuwen waren het Spanje en Italië die de joden te vuur en te zwaard vervolgden. In onze tijd zijn het de Russen en de Duitsers geweest die door hun pogroms en concentratie kampen de joden met miljoenen heb ben omgebracht. In het. jaar 1948 werd met toestem ming van de VN de staat Israël opnieuw gesticht. De nieuwe staat Israël heeft in de 25 jaar van haar bestaan geen rust en vrede gehad. De ene oorlog na de andere heeft Israëls volk moeten strijden voor zijn onaf hankelijkheid. De laatste oorlog, die door de joden de Jom-Kippuroorlog wordt genoemd, ligt ons nog vers in het geheugen. Onverwachts werd Is raël van alle zijden door zijn vijanden aangevallen. Rusland had Egypte en Syrië overvloedig van wapens voor zien, zodat de oorlog kon beginnen om Israël te vernietigen. Het volk van Israël heeft in de laatste oorlog veel geleden. Jonge mannen in de kracht van hun leven zijn in grote getale gesneuveld. Niet minder dan duizend vaders, die als soldaat de vrijheid van hun land verdedigden, zijn in de strijd gevallen. Duizenden zijn gewond in de ziekenhuizen opgenomen en velen zijn voor hun leven lang invalide. In mei van dit jaar had ik het voorrecht om met mijn vriend Kwan- tes. evangelist te Alkmaar. Israël te bezoeken. Het, was ons een genoegen om een gift van ƒ75.000 af te dragen aan "net Hadassah-ziekenhuis te Jeru zalem voor de oorlogsslachtoffers. De grote gift van Nederlandse ge meenten wordt door het bestuur van het Hadassah-ziekenhuis zeer op prijs gesteld. De geneesheer-directeur van "net. ziekenhuis zei. dat de liefde van her Nederlandse volk en de gift van de Hollandse gemeenten balsem was uit Gilead op de wonden van het volk van Israël. Het joodse volk waardeert op bi jzon dere wijze de morele en de geldelijke steun die het van het Nederlandse volk ontvangt.. Is Israël, nu de oorlog officieel beëindigd is. verlost uit de nood? Absoluut niet; Israël zit nog midden in de problemen. Laat iedere Nederlander en christen alles wat mo gelijk is doen om Israël te steunen. De Arabische staten moeten goede voorlichting ontvangen, dat Israël hun broedervolk is en met hen wil samen leven. Het is speciaal Rusland, dat een ge vaar is voor de onafhankelijkheid van de staat Israël en eveneens voor de vrijheid van Egypte en Saoedi-Arabië en de andere Arabische staten. Het is mogelijk om Israël te steunen en het grote leed van het volk mede te verzachten. U kunt uw gave voor Israëls nood storten op gironummer 581492 te Mid delburg. Wanneer u een gift voor Israël wilt geven, vermeldt dan op uw girostrook: 'Gift Hulpfonds Israël'. De predikatie "De bidstond te Jeruza lem', die ƒ2 kost en waarvan alle winst voor het volk van Israël is, kimt u bestellen bij de uitgever: W. J. Pieters, Voorstraat 5, Groede (Zeeuwsch-Vlaanderen) tel. 01171-1651. Het bestuur van he- Smytegeitfonds. waarin ds. J. G Abbringh. hervormd predikant, ds. W. van Gorsei. her vormd predikant en as. G. A. Zijder- veld. predikant van de gereformeerde gemeenten zitting hebben, sfaat er- voor in. dat giften voor Israël op de juiste plaats komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1974 | | pagina 7