'n Glashelder betoog Bevolking van Borsele tegen uitbreiding van industrie Werkgroep promenadi tegen verplaatsen Terneuzense markt Veilingen Kapelle en Terneuzen samen Middelburg: belasting op onroerend goed baseren op de economische waarde „Functie Muziek op Straat in Middelburg niet begrepen" Bram Beekman en Philip Fey in Sint-Jacobskerk 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 6 JULI 19), STUDENTEN CONCLUDEREN IN SCRIPTIE: „EEN DEEL VAN DE SAMENLEVING VOELT ZICH BEDREIGD" HEINKENSZAND Dc bevolking van Borssele vindt industrie-uitbrei ding niet nodig. Dit is één van de voor naamste conclusies van Kees Rent meester en Ko Traas in bun scriptie ^Borsele oe noe (waarheen) „Onder geen beding willen de inwo ners van Borssele naar een geïndus trialiseerde, meer verstedelijkte vorm van samenleving. De mensen zijn ge hecht aan hun dorpje en bun manier van samenleven. Ze willen hun dorp zien voortbestaan met goede voorzie ningen, zoals basis- en kleuterscholen, winkels voor de dagelijkse behoeften, voetbalveld, gymzaal, dorpshuizen en betere verbindingen met de omliggen de plaatsen". Rentmeester en Traas hebben cle scrip tie gemaakt als afsluiting van hun stu die algemeen maatschappelijk werk, aan de sociale academie 'Markendaal' in Breda. De heer Rentmeester is maatschappelijk werker bij de gemeen telijke sociale dienst van Middelburg. Zijn mede-student Traas is werkzaam als contact-ambtenaar bij het bureau Zeeland van erm, eveneens in Middel burg. Beiden wonen in de gemeente Borsele. Het afstudeerproject is voor een belangrijk deel gebaseerd op in terviews met inwoners, rapporten en gesprekken met 'maatschappelijk kenden". Eén yan de uitgangspunten van de twee afgestudeerden was: „Wij willen nagaan in hoeverre de huidige ontwikkelingen in Borsele zijn afge stemd op het bevorderen van het wel zijn van de Borselse bevolking". Wantrouwen De studenten constateren, dat het wan trouwen van de bevolking ten aanzien van de verschillende beleidsvoerende instanties (rijk, provincie, gemeente) groot is. „Men gelooft eehvoudig niet, dat de op gang gekomen ontwikkeling nog is te stoppen. Het blijkt ook in de gesprekken, dat er een grote mate van onduidelijkheid en onwetendheid is over het beleid, dat door de overheid ten aanzien van hun toekomst wordt gevoerd. Men ziet wel steeds een nieu we fabriek verrijzen en de aanleg van een nieuwe weg, maar niet het onder linge verband dat voortvloeit uit een beleid". Volgens Rentmeester en Traas komt het ongenoegen in persoonlijke gesprekken vrij gemakkelijk tot uiting, maar aan georganiseerd verzet wordt nog niet gedacht. „Er blijkt een grote mate van gelatenheid onder de mensen te heersen. In inspraak en medezeg genschap met betrekking tot de ruim telijke ordening van het eigen gebied gelooft men niet. Tien' Haag' zal wel zeggen wat hier moet gebeuren". Het is de studenten in de gesprekken met inwoners van Borsele en aan de hand van het rapport T)e leefbaarheid van Borsele' duidelijk geworden, dat er tussen de beleidsvoerende instan ties enerzijds en de bewoners ander zijds, een groot verschil van opvatting bestaat over de wenselijk geachte ont wikkelingen. „De gemeenteraad van Borsele heeft zijn fiat gegeven aan de in de beleidssohets 1972 neergelegde visie van b. en w. ten aanzien van de toekomstige planologische indeling van het grondgebied Borsele. Een reeds nu voelbaar gevolg voor de ove rige kernen is, dat Heinkenszand en 's-Gravenpolder tot stimuleringskernen werden uitgeroepen", schrijven Traas en Rentmeester verder. „Dit betekent, dat voornamelijk in deze twee dorpen woningbouw zal worden gepleegd en daar de centrale voorzieningen zullen ïgillill worden gebouwd. In dezelfde beleids- schets wordt door het college van b. en w. opgemerkt, dat zij ten aanzien van alle kernen het standpunt in neemt, dat er mogelijkheden moeten worden geschapen om de natuurlijke gToei van elk dorp op te vangen, om dat men aan het principe van 'vrijheid van wonen waar men wil' grote waar de hecht. Wat komt er echter van die wijheid terecht in de praktijk, vragen de inwoners zich af. Jonge mensen, die willen trouwen, moeten noodgedwon gen in Heinlcenszahd of 's-Gravenpol- der gaan wonen, want daar staan im mers woningen gereed". Onzekerheid Rentmeester en Traas zijn ervan over tuigd, dat het plannen van centrale voorzieningen in Heinkenszand of 's-Gravenpolder een aantrekkings- 'KAN VERSTORING VAN HET DISTRIBUTIEPATROON BETEKENEN' 'UITBREIDING MARKTTERREIN WEL NODIG' TERNEUZEN De werkgroep pro menade in Terneuzen voelt niet voor het verplaatsen van de Terneuzense woensdagmarkt naar de vrijdag, met een gelijktijdige verschuiving van de vrijdagmarkt in Terneuzen-Zuid naar woensdag. De promenadezaken zijn bang dait ver anderingen in het systeem een versto ring van het distributiepatroon zullen betekenen, waair noch de winkeliers noch de marktkooplieden bij gebaat zijn. Ze zijn wel voor een uitbreiding van het markiterrein, omdat de city en de regionale functie van Terneuzen lean verstevigen. De werkgroep promenade komt tot dit standpunt in een brief aan b. en w„ die allerlei instanties advies vroe gen over wijzigen in het marktsys- Volgens de promenadewinkeliers ont wikkelt de vrijdag zich steeds meer tot een dag ter voorbereiding op het vrije weekeinde en trekken vrijdaga vond al veel mensen de stad uit. Landelijk bestaat dan ook de tendens om koopavonden zoveel mogelijk naar de donderdag te verplaatsen. Volgens de brief blijkt de woensdag- omzet voor velen nog steeds een 'uitschieter' te zijn, met een redelijk percentage winkelontvangsten in Bel gische francs. 'De woensdagmarkt blijkt dus ook voor onze zuiderburen een aangename weekonderbreking zijn", aldus het schrijven. Avonimarht De werkgroep wijst een vrijdagavond- markt in combinatie met de koopa vond af. „Een dergelijk samengaan met de koopavond heeft in de ge meente Oostburg in ieder geval niet tot succes geleid. Afgezien van klima tologische omstandigheden (winter, duisternis e.d.) die de marktkooplie den hiervan zouden kunnen weerhou den, vragen wij ons af hoe de koop- stilte tussen plusminus 16.30 en 19.30 uur is te ondervangen", aldus de brief. De werkgroep constateert over d^ laatste twee jaar een opleving van de Terneuzense weekmarkt, die door een uitbreiding van het maerktterrein en daarmee het. assortiment krachtig zou worden gestimuleerd. „Hierdoor zou niet alleen de betekenis van de Ter neuzense markt als belangrijkste streekmarkt worden geaccentueerd, maar ook zou door bijdragen en at tracties van marktkooplieden en plaatselijke middenstand dit marktge- beuren meer en meer ontwikkeld moeten worden tot een recreatief ge beuren. Hiervoor blijft ons inziens de woensdag, ook in verband met het gesloten zijn van vele scholen op de woensdagmiddag, een aangename on derbreking van de wekelijkse beslom meringen", zo schrijven de promena dewinkeliers. (ADVERTENTIE) Koffie drinken uit gryze koppen.... géén gezicht. Bier uit een melkbeker.... 't smaakt gewoon niet. Feestelijke wjjn uit lege mosterdglazen.... t kan heel wat beter. Scherven brengen geluk Als er weer eens een glas is gesneu veld, zegt men vaak ter vergoelij king: scherven bréngen geluk. Dat kan wel zo zijn, maar 't is toch veel gezelliger en feestelijker wan neer men familie en vrienden kan: trakteren op de gewenste drank in passende glazen, dan in een bijeen geraapt stelletje. Natuurlijk breekt er wel eens het een en ander, maar het is een geluk bij een ongeluk, dat vooral glaswerk tegenwoordig zo verrassend voordelig kan worden Binnen handbereik Want voor de prijs hóeft u 't niet te laten. Tenminste als u de prijzen vergelijkt en uw ogen goed de kost geeft. Kijkt u maar eens in de Prijs-slag zaken. Honderdduizenden glazen De inkopers van Jac. Hermans heb ben enorme partijen flonkerende glazen ingekocht. Voor bier, sherry, wijn, likeur, frisdranken, cognac, advocaat, port, jenever, vermouth, cn noem maar op. Glaswerk voor een prijs waar u proost tegen zegt Wat zegt u van echte wijn- of bier glazen voor minder dan 'n gulden? Van bierpullen, roemers, borrel glaasjes, sherry- of portglazen voor groothandelsprijzen? Over smaak valt dan wel niet te twisten, maar de eerstvolgende dat u een cognacje in zo'n Alle maten en soorten, die één ding stijlvolle Schwenker serveert, de gemeen hebben: ze zijn uitzonder lijk laag geprijsd. borrel in de kleine roemer, de wijn longdrink in zo'n rank-en-slank bekerglas, dan twinkelt de gezelligheid u tegen. Prijsbewust kopen En als U dan weet dat U voor weinig geld, desnoods verdeeld over enkele weken, een glas servies compleet kunt aanvullen en dat u geen cent maar dan ook geen cent onnodig te veel hebt betaald, dan zult u het eens zijn met Jac. Hermans, die altijd zegt: 'Lagere prijzen zijn de bes te loonsverhoging'. kracht zal uitoefenen, waardoor de overige kernen nog minder aantrekke lijk zullen worden. „Temeer, daar Bor sele een zeer arme gemeente is (artikel 12) en vermoedelijk niet veel geld zal kunnen besteden aan voorzieningen in de diverse andere kernen". In hun scriptie schrijven ze dan ook, dat zij in hun gesprekken met inwoners van Borsele kennis maakten 'met een groot gevoel van onzekerheid met betrekking tot de toekomstige leefbaarheid van hun dorp'. De redenen: „De inwoners van het on middellijk in de nabijheid van het Sloegebied gelegen dorp vrezen op lan gere termijn eventueel te moeten weg trekken als gevolg van de toenemende hinder van de industrie, terwijl de woners van de andere kernen ongerust zijn over de toekomstige leefbaarheid van hun dorp, mede als gevolg van de zuigkracht van de stimuleringskernen. De laatsten vrezen, dat de vergrijzing of ontvolking hierdoor nog zal worden versneld. Ditzelfde geldt bovendien voor de eerstgenoemde dorpen (Bors sele, 's-Heerenhoek en Nieuwdorp)". 'Bedreigd' Voor Rentmeester en Traas staat het vast, dat een deel van de samenleving in Borsele zich bedreigd voelt, 'in ieder geval onveilig met betrekking tot de naaste toekomst'. „Het. feit, dat deze gevoelens nog niet hebben geleid tot aanwijsbare gevolgen voor het alge meen maatschappelijk werk, mag ons inziens niet als een geruststelling wor den uitgelegd. De ontwikkelingen in Borsele verkeren nog in eeij begin stadium. Verwacht mag worden, dat de gevolgen voor de inwoners geleide lijk aan zullen toenemen en duidelijker aan de oppervlakte zullen komen" afgestudeerden vinden het noodzake lijk, dat er op korte termijn iets ge daan moet worden om de onrust weg te nemen. Ze opperen: „Het verstrek ken van open, voor de bevolking be grijpelijke informatie, over de plannen en gevolgen voor de streek en men sen: een betere aansluiting bij de ver langens van de Borselaar". Een slotopmerking van Kees Rent meester en Ko Traas: „Tijdens het schrijven van onze scriptie bemerkten we, dat de inwoners het gevoel hebben in een trein te zitten met onbekende bestemming, als gevolg van het feit, dat er tussen overheidsbeleid en de verlangens van de plaatselijke bevol king geen sprake van overeenstem ming was". Zeeuwse Koorschool in West-Duitsland EULEN De kinderen van de Zeeuwse Koorschool hebben afgelo pen week een reis gemaakt door West-Duitsland. Op hun reis hebben de kinderen vele concerten gegeven. Dins dag om tien uur hebben ze bij het hoofdaltaar in de Dom van Keulen enkele motetten gezongen. Honderden toeristen die de Dom bezochten, woonden het optreden bij. Onder hen bevond zic-h ook pastoor Bastiaanse uit Goes. Daarna bezochten ze het pas geopende romeins-germaanse museum. De volgende dag werden de jongens ontvangen bij het raadshuis in Ron- nerskirchen. Donderdag bekeken de koorleden de RWE Kraftwerke waar ze onder de lunchpauze een concert gaven, 's Middags kregen de jongens een uitnodiging om twee uur lang te rijden op een echte carterbaan. 's Avonds gaven ze nog een concert in het oecumenisch centrum te Horren. Vrijdag bezochten de kinderen de Bayer-f abrieken, waar ze aan een brandweerdemonstratie deelnamen, Na een lunchconcert kregen ze een maaltijd aangeboden en mochten ze een uur lang zwemmen in het Bayer- zwembad. 's Avonds werd het concert besloten met een concert in de aula van het gymnasium te Greveneroich. De dirigent van het koor ontving een afdruk van het dertien eeuwen oude stadswapen. Slot van pagina 1 van een aantal leden van de veiling Krabbendijke. Hij zei onder meer: „li hebt zich nogal laagdunkend over de ze mensen uitgelaten. Maar ik zou willen zeggen dat die mensen hun gezond verstand gebruikt hebben en echt niet volgens de Mansholtgedachte tewerk zijn gegaan, Zij wilden alleen verder gaan. Ik vind dat juist." Voorzitter Leys reageerde nog korter: „Het is natuurlijk hun goed recht om nee te zeggen. Dat recht hebt u ook." En de heer Kole was dan ook een van de mensen die bij de stemming (via zitten en opstaan) tegen de centrale veilingvereniging stemde. Terneuzen: 193-3 In Terneuzen was de bespreking van het concentratievoorstel niet voor dc pers toegangkelijk. Voorzitter J. S. Kind volstond met de mededeling dat dc leden enthousiast met de voorstel-, len hadden ingestemd. Men ging ook akkoord met de principeafspraken, terwijl men ook de statuten goedkeur de. De stemmenverhouding in Terneu zen: 193 voor en 3 tegen. De besturen van beide veilingen maak ten, voordat ze naar him leden stap ten een aantal principe-afspraken. Men kwam overeen dat er naar ge streefd wordt om met ingang van 1 januari 1975 een gezamenlijk fust, J palletpark in werking te laten trede-, om een centrale administratie per januari 1975 van start te laten g;y; en om al voor de oogst 1974 r,' concentratie van het aanbod te ben; ken, Dat betekent dan dat alle zome en herfst!ruit wodt aangevoerd in K. pelle en dat het bewaarfruit in Kapel', zal worden geveild, eventueel ir,,' aanvoel' in Terneuzen. Het streven j gericht op het sluiten van het veilpm! Terneuzen voor fruit. Voor groen', blijft het gehandhaafd. Uitgaande van de situatie dat er b, Kapelle te weinig modern geoutillee: de koelruimte aanwezig is, wort voortgegaan met de plannen voor c, bouw van een deelnemerskoelhuis beperkte omvang. De koelruimte t- de veiling Terneuzen, beschikbaar bi ten het contractgedeelte, wordt ges menlijk benut. Voorzitter van de centrale veilingveti niging wordt iemand van Kapelle-BV zclinge, terwijl Terneuzen de secreü ris levert. De heer P. G. Vermaln wordt directeur van de centrale vri lingvereniging en de iieer A. van Kot teren krijgt dc functie van hoofd vb de centrale administratie. Overigens stelde de ledcnvergaderiu van Kapelle vrijdagavond ook het re: slag over het boekjaar, alsmede li rekening over 1973-1974 vast. B. EN W-NIET BEPERKEN TOT GEBOUWDE EIGENDOMMEN" WARMTE-ISOLATIE IN KUIPERSPOORTCOMPLEX MIDELBURG B. en w. van Mid delburg kunnen zich verenigen met de aanbeveling van de Walcherse werk groep voor cle onroerend-goedbelas- ting deze nieuwe belasting te baseren op 'de grondslag waarde in het econo misch verkeer'. In de regio Walcheren wil men tot een zo uniforme grond, slag komen. In een voorstel aan de gemeenteraad schrijven b. en w. overi gens, dat zij momenteel nog niet geheel kunnen overzien of het .juist is de heffing van de onroerend-goedbe- lasting te beperken tot de gebouwde eigendommen. „Voorshands gaan wij er van uit", aldus het college, „dat de belastingen in onze gemeente dienen te worden geheven over zowel de gebouwde als de ongebouwde eigen dommen". De werkgroep heeft namelijk in over weging gegeven, de belastingheffing te beperken tot de gebouwde eigendom men, nu geen belasting kan worden geheven van ten behoeve van de land- of bosbouw bedrijfsmatig geëxploi teerde cultuurgronden. Indien de gemeenteraad kiest voor de grondslag 'waarde in het economisch verkeer' zal de gemeente opdracht geven tot taxatie van het onroerend goed. Hiermee zal een bedrag ƒ475.000 gemoeid zijn, dat uit opbrengst van de onroerend-goedbe- lasting moet terugkomen. B. en w. hebben de raad gevraagd dit bedrag voor dit doei uit te trekken. Men rekent op 300.000 taxatiekosten (12.000 panden a ƒ25), 25.000 mate- rieelkosten, 100.000 voor het aan trekken van tijdelijk personeel en 50-000 renteverlies tot het tijdstip dat het geld weer terug is. In het Kuiperspoortgehouw, zo blijkt uit een voorstel aan de gemeenteraad, worstelt men niet alleen met geluids problemen, ook met verlies van warmte door onvoldoende isolatie voorzieningen. B. en w. vragen de gemeenteraad een niet genoemd bedrag beschikbaar te stellen voor aanbrengen van een 'thermische dak. isolatie' In het Kuiperspoortcomplex. ZIEKENFONDS ZEEUWSCH- VLAANDEREN: OVER 1973 MEER VERZEKERDEN TERNEUZEN Het algemeen zie kenfonds voor Zeeuwsch-Vlaamh heeft vorig jaar iri alle sectoren meer verzekerden geboekt. Op 31 december 1973 waren de cijfers als volgt: pllchte verzekering: 32.511 (was 31.998), bejaardenverzekering: 5498 (was: 5330), vrijwillige verzekering: 6850 (was 6665) en aanvullende verze kering: 44.142 (was 43.326). Dit blijkt uit het jaarverslag 1973, dat voorts melding maaikt van een aan merkelijke uitgavenstijging. Voor de wettelijke verzekering stegen de kos ten per verzekerde van 486.626,in '72 tot ƒ505.404,Voor de vrijwillige verzekering ging het bedrag omhoog van ƒ495.143,— tot ƒ587.008,—. In beide gevallen bleef liet ziekenfonds overigens binnen de ramingen. De ex ploitatierekening van de aanvullende verzekering sloot met ee batig saldo van 19.142,42, aan rentebaten werd ƒ40.314,54 geboekt. Het ziekenfonds verwacht ook over 1974 weer belangrijke kostenstijging. J. EN M. VERBOLGEN OVER GANG VAN ZAKEN: GROEPEN NAAR UITHOEKEN STAD VERWEZEN VOLOP MEDEWERKING IN VLISSINGEN VLISSINGEN Jeugd en Muziek Zeeland is nu al weer een week bezig met het project Muziek op Straat, dat wordt gehouden in Vlissingen, Middel burg en Goes, maar over het verloop ervan is men tot nu toe niet blister enthousiast. Ondanks de vele folders laat het publiek rich nog niet aan alle kanten zien of oppeppen. Reden ervan zou kunnen rijn, zo denkt men bij J. en ML dat Muziek op Straat een puur avant-gardefestival is. Eén van de ergste grieven van J. en M. is 'de bedenkelijke medewerking' van het ge meentebestuur van Middelburg. Wel werd medewerking ontvangen vanuit de subsidiehoek, maar verboden werd liet gebeuren in het centrum van de stad, tussen het publiek dus, te hou den „Muziek op straat is in Middelburg naar allerlei uithoeken van de stad verwezen. Dat heeft vele problemen gegeven. De folders waren ineens niet meer actueel en het was te laat de andere plaatsen nog te entoureren. Het ergst Ls dat de groepen niet tussen het publiek kunnen opereren. Dat is juist de bedoeling van Muziek op Straat", meent Ad van. 't Veer van Jeugd en Muziek. Door het verplaatsen van Mass Mo ving (met station solaire) en de Sa- lakta Balloon Band naar andere loka- ties rijn deze groepen niet helemaal tot hun recht gekomen. Mass Moving zou met station solaire voor het Mid delburgse stadhuis opereren, wat vol gens Ad van 't- Veer een ideale plaats zou zijn geweest. „Het is bet drukste gedeelte van de stad. Met zo'n optre den was het contrast oud-nieuw aan wezig." Op zeer korte termijn werd door de gemeente de beslissing geno men het evenement van Mass Moving in het, Geeregebied te laten houden. „Dat. hebben wij niet geaccepteerd. Daarom wordt nu het project van Mass Moving voorlopig verplaatst naar Vlissingen. Maar dat is niet zo eenvoudig. Je zit me allerlei moeilijkheden om de leden van de groep weer een onderkomen te geven", aldus Ad van 't Veer. Wat betreft de medewerking van het Vilissingse gemeentebestuur is Ad van 't Veer zeer ingenomen. „Er is volop medewerking. De functie van Muziek op Straat verstaat men er wel. Je hoeft met bepaalde plekken niet heilig om te gaan. Vlissingen heeft- zich bij het verlenen van de subsidie gerealiseerd dat Muziek op Straat gewoon wat herrie eh dergelijke geeft. De raad Middelburg denkt: je mag gelukkig zijn dat het project mag worden uitgevoerd. De functie ervan begrijpen ze waarschijnlijk niet. Maar we stomen gewoon door. Je kan moeilijk een bom onder het stadhuis Evenementen In het kader van Muziek op Straat worden nog verschillende evenemen ten gehouden. Vandaag, zaterdag, Optreden van de Sulakla Balloon Band viel gedeeltelijk in het water VLISSINGEN Het optreden van de Salakta Balloon Band in het kader van Muziek op Straat is vrijdag in Vlissingen gedeeltelijk in het water gevallen. Vanwege het slechte weer moest op een gegeven moment wor den uitgeweken naar het Vestzakthea ter. Nadat de Egnelse groep (vijf leden) aanvankelijk met succes enige rare fratsen had getoond in de Walstraat- promenade en een korte optocht had gemaakt in een gedeelte van de bin nenstad werd de regen echter te he- fitg om het optreden m de buiten lucht voort te zetten. Het optreden van hei Flup en Ju bedriji op de Kleme Markt te Vlissin gen is vrijdagmiddag zonder proble men doorgegaan. Enkele tientallen be langstellenden waren getuige van dit optreden. Eeveneens het optreden van De Volharding onder leiding van Louis Andriessen en Beautiful Idaho, 's avonds in de Walstraatpromena.de en op de Kleine Markt, genoot een grote publieke belangstelling. wordt te Middelburg een manifestatie gegeven van zeven muziekkorpsen aan. gevuld met een peloton majorettes uit Terneuzen. Dit optreden wordt gehou den op het Abdijplein. In Goes mengt de Belgische folkgroep De Snaar zioh 's middags tussen het publiek. Eveneens laten de popgroep Melrose Abbey het jazzkwartet Frank Wright op de markt wat van zich horen. Bij slecht weer wijkt men uit naar De Vrijbuiter. Voor zondag staat een optreden van Melrose Abbey en het Frank Wright Kwartet op de Vlissingse boulevard op het programma. Wanneer.het over dag slecht weer is probeert men het optreden naar de avonduren te ver schuiven, anders wordt uitgeweken naar het Vestzaktheater. Donderdag, vrijdag en zaterdag komt Middelburg weer uitgebreid aan de beurt. Het werktheater speelt in een tent op het Damplein iedere dag drie keer: 's morgens voor de jeugd, middags voor iedereen en 's avonds voor de ouderen. Zaterdag wordt het kinderprogramma afgerond met een optocht door de stad. Tot en mét zaterdag wordt het caril lon van' de Lange Jan door Willem Breuker en Hans Eisler bespeeld. Eveneens tot en met zaterdag wordt in Filmhuis Kuiperspoort dagelijks van 14.00 tot 20.30 uur een voorstel ling gegeven en dan is tot zaterdag in Kuiperspoort ook dagelijks vanaf 11.00 uur een expositie te bezichtigen van Han Bennink en Michel Waisvisz. Examens Aan de technische hogeschool te Delft slaagden voor het doctoraalexamen ci- viel-ingenieur de heren J. W. Jongepier te Oost-Souburg en G. A. Provoost (met lof), eveneens te Oost-Souburg. Aan de technische hogeschool te Delft slaagden voor het kandidaatsexamen werktuigkundig ingenieur de heren F. D. Dekker te Zaamslag. J. W. v. d. Graaf en K. v. d. Graaf, beiden te Vlis singen, en W, Willeboer te Kruiningen. Aan de technische hogeschool te Delft slaagde voor het kandidaatsexamen elektrotechnisch ingenieur cle heer G. J. Brouwer te Vlissingen. De berekening van de kosten ligt v»;< de raadsleden ter inzage in cle zoi naamde 'gesloten trommel'. Het te wei komt in aanmerking voor rijt subsidie. Bij het Bagijnhof komt als t gemeenteraad met het voorstel koord gaat een openbaar plein. D. gemeente kan thans ruim 1200 vie" kante meter grond aankopen van h: Koninklijk Zeeuwsch Genootschap Wetenschappen. Deze grond ligt ad ter het voormalige Zeeuws Musai' aan de Wagenaarstraat. De prijs van de grond is niet p noemd, maar wordt in het voor», als 'redelijk' omschreven. isunsi VLISSINGEN, SINT JACOBSKERI Er was gisteravond bijzonder ve belangstelling voor het eerste concc in een serie van drie in de Sb Jacobskerk te Vlissingen. Bram Be man bespeelde het Flentroporgel; 1 begeleidde bovendien de hoboïst PM Fey, die met hem twee concerten n Telemann uitvoerde. Men zou zich kunnen afvragen, toï om tweemaal Telemann, het eeir van de twee uitgevoerde werken te gerust een ander mogen rijn. Maar-: valt vast te stellen dat beide conti' ten, eigenlijk voor' hobo en ortos goed en mooi gespeeld werden. Var al dat in e klonk voortreffelijk. Ba man gaf vaardig de orkestpartij p stalte op het orgel, wat een belang:, ke zaak is bij een vervanging van b orkest door een toetsinstrument. K zijn tweede optreden mocht Fey, s men met Beekman een waardera applaus in ontvangst nemen. Terec rij hadden de makkelijk in het geho: liggende muziek van de zeer vrucht» re Telemann alle recht doen weder:. - ren. Bram Beekman opende het conce met Choral III van César Franck. ff is opvallend hoe verschillend men et werk kan horen interpreteren. E Vlissingse orgel leent rich uitstekte voor het Franse werk. Beekman re kreeg door een zorgvuldige re gist-: keuze en door een rich zeer welt" wust zijn van de verschillende rite een aantrekkelijke., interpretatie, li; gekleurd en fraai geboetseerd. Zij: ve r tol tóng van Bach's Preludium i Fuga in a had een dergelijke bei' ring. Door een hoog tempo, dcc nergens te grote luidheid aan te u den. door een optimale duidelijlche van de melodielijnen werd het ff lust voor het oor, dat in de 8' Jacobskerk wel eens geteisterd te worden door te luide en te scheu klanken van het orgel. Het getré allemaal van goede voorbereiding; en kunstenaarschap. Zeven fughettel van Bach over diverse kerkliedert kunnen een saaie aangelegenheid K Beekman hield steeds het tempo vk liet nagenoeg geen vervelingverwe* kende tussenruimten tussen de dele terwijl de tussenruimten todh s lang genoeg waren om een andc1, registratie te stellen. Ook hier v het weer duidelijk dat een c rend organist op rijn reg moet kunnen rekenen. Daar i dé het niet aan. Besloten werd een bijzonder rijk gekleurde compff tie van de in 1972. overleden Jeaic Demessieux, Te Deum', waarbij I man weer bewees dat. het F' gen van de St .-Jacobskerk i geschikt is voor de Franse riek. Zelf heeft hij er ook affiniteit mee. Dinsdagavond 9 In speelt hij in Middelburg een progrffi ma van Franse orgelmuziek. Het Deum staat dan ook weer bij de uit i voeren werken. We zullen het te genoegen weer horen. De eerste I® nismaking was een bijzonder aangffi me. In Vlissingen speelt volgend week vrijdag Jan Jongpier uit Purnie end. ok nier w ten concert^ aar^ankffj Optreden 'Beautiful Idaho CC.' Vrijdag treedt de groep T3eauHi& Idaho C.C.' op het. dorpsplein te Wt meldinge op. 's Middags om half vit' treden ze op voor de kinderen 's avonds om acht uur voor de vff wassenen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1974 | | pagina 4