Awl kanaalzone klaagt Suiker-unie aan wegens 'afval-schade' aan buis HET RELAAS VAN BANTZINGER tl- Z" Z ATv S—VWv UNICEF-actie 'Fiets naar de pomp' met 15-mans tandem STOCK reparatie loopt in de miljoenen „ZEEUWS-VLAAMSE GEMEENTEN BETER MET CENTRALE DIENST BOUW- EN WONINGTOEZICHT" VERMOUTH „Don Quichot op de bruiloft van Kamacho" "Vrouw gedood, kinderen gedood, Walcheren weggespoeld" UITBREIDING AANBESTEED VAN ST WILLEBRORDCOLLEGE GOES 'in lATEBDAG IS JUNI 1974 P80VINCIAII IIIUW»! COURANT T7 FABRIEK HOUDT ZICH NIET AAN AFSPRAKEN" SAS VAN GENT Het bestuur van jc Afvalwaterleiding Kanaalzone Zeeuwsch-Vlaanderen heeft de officier ran justitie in Middelburg gevraagd jtrafvervolging in te stellen tegen de coöperatieve vereniging Suiker Unie in Sas van Gent wegens het lozen van jgressief afvalwater in de hoofdlei ding van de awl van Sas van Gent naar de Westerschelde. Deze leiding, althaas de binnenbekleding ervan, is door dit afvalwater zwaar beschadigd. Het is nog niet bekend of de officier van justitie tot strafvervolging zal overgaan. De voorzitter van de awl, wethouder D, J- Oggel van Axel, heeft dit vrijdag meegedeeld tijdens een bestuursverga dering in Terneuzen. De miljoenen- schade aan de hoofdleiding van de awl dateert overigens van 1972. De coating van de buis bleek teen ernstig te zijn aangetast. Onderzoek wees uit dat dit was veroorzaakt door het afvalwater van de twee suikerfabrie- itai in Sas van Gent. In gezamenlijk overleg tussen de awl en de GSM en de Suiker Unie is daarop gekozen voor een oplossing van het probleem door middel van chlorering van het afvalwater. Het chloor zou de schade lijke gasvorming in de leiding voorko men. „Er zijn met beide fabrieken afspraken gemaakt en er zijn voor schriften opgesteld. De ene fabriek houdt zich hier keurig aan. De ander niet." aldus awl-secretaris P. J. Huij brecht (wethouder van Terneuzen) vrijdag. Desgevraagd werd meege deeld dat de Suiker Unie nog steeds doorgaat met het beschadigen van ae awl-buis, reden waarom het bestuur zich nu tot de justitie heeft gewend. De aangifte bij de officier geldt voor het afgelopen bietenseizoen. „Chlore ring is een dure zaak voor een be drijf, maar een nieuwe afvalwaterlei ding is nog duurder," zei voorzitter Oggel vrijdag. De awl heeft eerst geprobeerd de zaak in overleg te regelen, maar dit wilde niet vlotten, zo werd meegedeeld. Om aan bewij zen te komen is een bemonsterings programma uitgevoerd, op 1 ..iss waarvan aangifte is gedaan. Een pre cieze raming van de reparatiekosten is moeilijk te geven, maar secretaris Huijbrecht schatte dat het in de mil joen zou lopen. De awl heeft een Directeur loopt vooruit op advies speciale commissie: n. n i j gadering van het algemeen bestuur Directeur KOelUUUS. vermoedelijk oktober worden be- ii t» sproken. Ilr u/icf nat a land Dit heeft de heer Roelands vrijdag en WIol Udl aiIOilg middag meegedeeld, na afloop van de vergadering van het algemeen bestuur in de raadzaal van het gemeentehuis te Axel. Deze vergadering was niet aan de commissie gewijd, maar de bestuursleden brachten de commissie ter sprake. Zoals bekend is de com missie in het leven geroepen doordat met name vanuit Hulst vraagtekens worden gezet bij de noodzaak van de hoge kosten van de centrale dienst. De heer Roelands: „Ik en met mij vele anderen waren direct al van mening, dat de gemeenten in de cen trale dienst veel voordeliger werkten. De uitslag van het onderzoek dat de speciale commissie instelde stond voor mij eigenlijk al vast toen er nog geen globaal onderzoek had plaats gevonden Burgemeester A. de Kam van Axel, die de vergadering van vrijdagmiddag voorzat, moest de discussie over deze zak beëindigen: „Daar praten we wei eens over als het onderwerp aan de orde is." Afgezien van deze discussie, waarin de Hulsterse afgevaardigde P. Stevense kenbaar maakte dat het voor hem nog steeds de vraag is of de gemeenten voordeliger in de cen trale dienst werken dan wanneer ze zelfstandig zouden werken, verliep de vergadering zonder noemenswaardige reactie Het bestuur keurde achtereenvolgens goed: de slotbegrotingswijzigingen 1973, de jaarrekening 1973, begrotings wijzigingen 1974, begroting 1975, be grotingswijzigingen 1975, wijziging rechtspositieregeling en rekening-c rant overeenkomsten. AXEL De commissie die ondcr- loekt of het voor de gemeenten Axel, Hontenisse, Hulst en Sas van Gent voordeliger is om aangesloten te blij ven bij het Centraal Bouw- en Wo ningtoezicht en Gemeentewerken in Oost Zeeuwscli-Vlaanderen of om zelf standig op dit terrein te gaan werken, ral de betrokken gemeenten zeker adviseren om bij het centrale lichaam aangesloten te blijven. Het advies van de commissie, die bestaat uit de di recteur van Centraal Bouw- en Wo ningtoezicht en Gemeentewerken in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen, de heer J P. C. Roelands en de chefs financiën van de vier gemeenten, is al aan het 'dagelijks bestuur van de dienst be kend gemaakt en zal in de najaarsver- Reconstructie weg Hengstdijk- Kloosterzande aanbesteed KLOOSTERZANDE De weg Hengstdijk-Kloosterzande wordt bin nenkort geheel gereconstrueerd. Don derdag werd het gedeelte Delft-Pools- Plein aanbesteed, het stuk dat was overgebleven nadat een jaar geleden het gedeelte Vogelwaarde-Hengstdijk was gereconstrueerd. De reconstructie bestaat uit liet vernieuwen van het wegdek en het afsnijden van enkele bochten. Het zal voor het wegverkeer een grote verbetering betekenen wan neer deze als gevaarlijk bekend staan de weg is opgeknapt. De laagste inschrijver bij de aanbeste ding was M. P. Lucasse uit Klooster zande met een bedrag van 921.000, K.T. de Oude uit Biervliet schreef in voor ƒ921.000,—; M. P. Hol uit Hulst voor ƒ925.000,—; Gebrs. van den Dries bv uit Driewegen voor ƒ950.000,— en aannemersbedrijf 'Schouwen Duiveland' uit Zierikzee voor ƒ950.000,—. Alle bedragen zijn "zonder verrekening' en exclusief BTW. In totaal schreven 18 aannemingsbe drijven voor het werk in. De gunning werd aangehouden, daar het werk in DACW-verband wordt uitgevoerd. Het wachten is nu op de goedkeuring. De werkzaamheden zullen voor het ver keer tussen Hengstdijk en Klooster- zande overlast met zich meebrengen. Wegomleggingen zullen tijdig worden aangekondigd door de gemeente Hon- Gouden bruiloft De heer C. Bracke en mevrouw B. Bracke-van den Bosch te Sluiskil vier den hun gouden huwelijksfeest. De receptie in 'de Ark' werd door vele bekenden bezocht, onder anderen een aantal personeelsleden van de Cokes- fabriek. waar de heer Bracke meer dan 40 jaar heeft gewerkt als kan toorbediende. De volleybalvereniging 'Sluiskil' speel de ter afsluiting van het seizoen een vriendschappelijke wedstrijd tegen Kloosterzande. Er was weinig krachts verschil. Kloosterzande, dat de afwer king van de aanvallen beter verzorgde won. Voor het komende seizon is Sluiskil er in geslaagd een sponsor aan te trkken. Dourleijn Export BV uit Sluiskil. ADVERTENTIE I BIANCO ROSSO DRY puur, met ijs, als longdrink, erg lekker... hoe dan ook! Avondvierdaagse Hontenisse ging naar De Vogel KLOOSTERZANDE Vrijdagavond werd in de gemeente Hontenisse de laatste wandeltocht over 10 of 15 km van de avondvierdaagse gehouden De organisatie was in handen van de vier wandelsportverenigingen uit Hontenis se, te weten "Hontenisse' uit Klooster zande, SDO uit Lamswaarde. 'Beatrix' uit Terhole en 'Jeugdwerk' uit Vogel waarde. De laatste tocht werd vrijda gavond gehouden in de omgeving van het water De Vogel te Hengstdijk. Na afloop werd in de kantine van de camping De Vogel aan 305 deelnemers en deelneemsters aan de avondvier daagse een herinneringsspeldje uitge reikt. De heer J. Krieckhaert uit Kloosterzande liep voor de vijftiende keer mee en mejuffrouw Odie van de Bosch uit Walsoorden voor de twaalf de keer. ingenieursbureau ingeschakeld voor de reparatie van de hoofdleiding. Het onderzoek zal naar alle waarschijn lijkheid in het najaar worden afge rond. Discussie De directie van de Suiker Unie in Sas van Gent bevestigt desgevraagd dat bet awl-bcstuur proces-verbaal heeft laten opmaken van het lozen van het fabriekswater. „Wij distantiëren ons van bet standpunt van de awl over onze lozingen. Wij zijn van mening dat wij hel afvalwater chloreren con form de gemaakte afspraken. Er is wel een discussie gaande over de hoeveelheden afvalwater die de Suiker Unie loost. Op dit punt zijn wij het niet eens met de awl. Tussen de hoeveelheid die wij menen te lozen en die welke de awl hanteert zit een aanzienlijk verschil," aldus een woord voerder van de Suiker Unie. Over deze hoeveelheden afvalwater loopt overigens ook een proces voor de belastingkamer van de Haagse rechtbank. De Suiker Unie is van mening dat de hoeveelheid water die haar fabriek in Sas van Gent op de awl loost moeilijk is te bepalen, om dat er een gemeenschappelijk lozings- punt is met de CPC in Sas van Gent. De directie van de Suiker Unie liet desgevraagd weten een eventuele strafvervolging 'rustig af te wachten.' Roteriien Awl-voorzitter Oggel deelde tijdens de vergadering vrijdag verder mee dat er nog geen gesprek is geweest met de vlasroterijen in en om Koe wacht over aansluiting op de riole ring. Het bestuur staat op het stand punt. dat de roterijen zich eerst tot de awl moeten wenden voor overleg. Bestuurslid M. L. M. IJsebaert raads lid van Axel) nam zich voor de rote rijen de tip te geven de zaak aan te snijden bij de awl. Over aansluiting van Koewacht op de riolering is ver der nog niets met zekerheid te zeg gen. Het bestuur wacht op een subsi die in dacw-verband. Er zijn wel een paar honderd bezwaarschriften tegen de plannen ingediend, zo liet voorzit ter Oggel weten. ------ AS f. SCHOUWBURG MIDDELBURG: NEDERLANDS TONEEL GENT De betekenis van Pieter Langendijk voor de Nederlandse literatuur -.-an de achttiende eeuw is ongetwijfeld groot geweest en het daaruit voortvloeiende respect zal wel de aanleiding hebebn gevormd zijn "Don Quichot op de brui loft van Kamacho' in hot Holland Festival te plaatsen. Het Nederlands Toneel uit Gent mocht het gisteravond op de planken van een mager bezette Middelburgse Schouwburg zetten en dat was een weinig benijdenswaardige taak. Want bij alle respect voor dit historisch cultuurgoed: het achttiende- eeuwse klassicisme is vanuit die waar de interessant, maar voor een avond vullend programma in deze tijd nau welijks verteerbaar. Daarbij komt nog. dat regisseur Kees van Iersel. die voor de bewerking tekende, sfeer en i tekst vrijwel onaangetast heeft gelaten, i wat enerzijds loffelijk is, maar ander zijds een duidelijk bezwaar heeft: men heeft verzuimd de vergeelde bladen af te stoffen. In de montering van het Nederlands Toneel Gent weegt dat loodzwaar, alsof bij een keuze tussen museum en schouwburg het eerste de voorkeur moest hebben. Zelfs in zijn blijspelen paste Langendijk statige alexandrijnen toe, zonder veel spran keling overigens en op den duur komt dat over als een bijzonder irritant ge rijmel. Eigenlijk is het allemaal wel bekend, deze reportage-op-rijm van Kamacho's bruiloft en dan is men geheel aangewe zen op de vertolking. Het Nederlands Toneel Gent weifelt daarbij tussen aar dig en grappig, maar houdt het naar de traditie van de tijd van ontstaan voorl snaakt. Men ziet redelijk goed spel, er wordt met animo geacteerd, maar de opzet, waarin alles voor de liefde en het respect voor de historie moet wijken, heeft de nasmaak van lauwe limonade. Dat is de kern van mijn bezwar: binnen dat historische kader moet een lichtvoetiger behande ling tot de mogelijkheden behoren. Be wondering had ik voor de vaardig heid van het ensemble, dat vol strijd lust het gevecht tegen de snaaksheid begon en sierlijk verloor Jo de Mevere 'edelman Bazilius) bracht zelfs enkele duels op zijn naam. Maar na een tafe ree! met een afzakkende broek en een koekebakkersscène vol snaaksheid hield ik het maar voor gezien. Mij treft de blaam, dat ik met de pauze ben heengegaan, met een zucht stond ik in de lentelucht. H. H. Veertien nieuwe lokalen Einde permanente ruimtenood zicht is nu in GOES Vrijdag is in Goes aanbe steed de uitbreiding en verbouwing van het gebouw van scholenge meenschap St. Willebrordcollege aan de Fruitlaan. Reeds lang kampte men met een groot ruimtegebrek. Daar door moesten allerlei kleine kamertjes en hoekjes als lokaal worden inze- rïcht en de afdeling mavo is altijd gehuisvest geweest in een volkomen aftands gebouw aan de A.J.-kade, dat in 1962 reeds door het Goese Lyceum werd verlaten. De uitbreiding van het St. Wiilebrord- college heeft betrekking op de bouw van tien theorielokalen, vier vakloka len (te weten een tweede lokaal voor natuurkunde, biologie, aardrijkskunde en geschiedenis) en een gymnastieklo kaal met kleedruimten en dergelijke. Verder komen er een grotere leraren- kamer en een groter overblijflokaal. Na de voltooiing van de uitbreiding zullen alle leerlingen in de gebouwen aa de Fruitlaan de lessen kunnen volgen. De barak, die vorig jaar werd gebouwd en uit drie lokalen bestaat, zal voorlopig nog dienst blijven doen. Het permanente gebouw zal dan na melijk ruim zevenhonderd leerlingen bunnen bevatten, terwijl ae schoof in totaal ongeveer achthonderd leerlin gen telt. Het ministerie is er bij de vaststelling van het aantal benodigde lokalen echter van uitgegaan dat over enige jaren het aantal leerlingen weer zal afnemen als gevolg van de geboor tebeperking. Behalve de materiële uitbreiding, die naar de directie en het bestuur hopen spoedig gerealiseerd kan worden, heeft het St. Willebrordcollege ook op het gebied van de onderwijsvoorzie ningen kort geleden nog enige uitbrei ding ondergaan. Als opleidingsmoge lijkheden zijn er mavo, havo en athe neum. In het verleden is door gen bovendien wel eens verlangend uitgezien naar een gymnasiale afde ling. Gezien het aantal leerlingen er voor was die echter niet te verwezen lijken. Thans is de behoefte er aan ook minder groot geworden, want enkele maanden geleden is toestem ming gekregen van het ministerie om voor de atheneumafdeling ook latijn als examenvak op te nemen. De leer lingen, die nu de tweede klas beëindi gen, zullen de eersten zijn, die van deze nieuwe regeling gebruik kunnen maken. Bij de aanbesteding was de laagste inschrijver voor de bouw het aanne mingsbedrijf Peters BV ui* Oost-Sou burg. Voor de aanleg van de elektri sche installatie en dergelijke was het elektrotechnisch installatiebureau L. J. van 't Westende BV te Middelburg de laagste. De laagste inschrijver voor de verwarmingsinstallatie was Tamse BV uit Goes. Alle gunningen zijn aange houden. Bot in viswater 'Het Zeegat' In het najaar heeft de 'Clingse Henge laarsvereniging' bij wijze van proef ongeveer twintig kg zeebot gepoot op haar viswater "He: Zeegat' te Clinge. Sinds de opening van he: visseizoen zijn reeds een vijftal botten met de hengel gevangen als dat de rest van de bot ook goed op het Clingse viswa ter gedijt, dan gaat het bestuur van de Clingse Hengelaarsvereniging in het najaar maar van deze vissen op haar viswater poten. Collecte De huis-aan-huis collecte voor het Ro de Kruis te Waarde heeft 730,50 opgebracht. VLISSINGEN Een tandemteam uit Grootegast zal tijdens een tournee door Nederland belangstelling trach ten te wekken voor de hulp, die het Kinderfonds van de Verenigde Naties. UNICEF, in vele delen van de wereld biedt. De vierde etappe van de tour nee leidt op donderdag 20 juni door Zeeland. Het tandemteam uit Groote gast 15 man op één tandem voert deze UNICEF-actie onder het motto 'Fiets naar de pomp', waarmee een verwijzing wordt gegeven naar een van de belangrijkste hulpmiddelen om een eind te maken aan waterte kort in vele streken in de wereld: een eenvoudige waterpomp. Onderweg worden stickers verkocht en strooibiljetten verspreid. De eerste dag 17 juni van de tournee leidt het tandemteam van Grootegast. naar Zwolle. De tweede dag gaat het. team naar Hilversum, de derde dag naar Rockanje en de vierdt dag donder dag is de route: Brielle-Rockanje- Stellendam-Brouwershaven aankomst 9.30 uur) - Zierikzee (10.30 uur) Zeelandbrug - Goes (12.00 uur) - Vlis-: singen (15.30 uur) - Breskens - Knok- ke (ankomst 18.30 uur) De tandem wordt begeleid door eeni geluidswagen van de actiegroep door een draaiorgel en door enkele wagens met de kampeeruitrusting van dei deelnemers. Op vrijdag 21 juni zal het tandem team naar Calais rijden. Daar zal enige dagen rust worden genomen. Op maandag 24 juni zal de tandem op, drijvers worden geplaatst om de over-l steek naar Dover te maken. Men denkt ae oversteek in tien uren te voltooien. Tijdens die vaarfieistocht zal een reddingboot van de Leeuwar der Reddingbrigade het tandemteam I begeleiden. I Als kind heb ik vaak de 'koele' maar adembenemende film over de onderwaterzetting van Walcheren gezien. We hadden thuis een grote projector en als er gedraaid werd. was de Walche- renfilm net als de autorace van Monte Carlo bij de vaste verzoek nummers. Bij geen van beide zat je echt lekker, maar er was zo veel fascinerends in dat je onmo gelijk kon overslaan. De inunda- tiefilm was zo koel en precies als het bombardement zélf opgenomen vanuit een vliegtuig. Je zag de bommen in hun baan duikelen en even later de dijken openscheuren, een grote golf over het land. Op het eind kwam daar het oprukken van de commando's naar het noor den van het eiland bij, de strijd om "De zwarte hut' met alle span ningselementen die daar ook en zeker voor een kind bijhoren. Wat het meest trof en het diepst bijbleef, is de grote ellende van het eiland, zijn bewoners, de die ren, de alschuwwekeknde ver woesting en ontworteling. Er is in velerlei documentaires met ontzag geschreven over de mensen aie ook in deze storm overeind ble ven: de schrijvers kwamen niet van hier en zijn ternauwernood één geworden met "hun' mensen. Was dat wel het geval geweest, ze zouden niet naar ontreddering gezocht hebben op plaatsen waar die niet te vinden was. Vanzelf sprekendheden worden moeilijk aangetast, een wezenlijke vemie tiging van wat land en zee en eeuwen gebieden is nauwelijks mogelijk. „Straks groeit op Wal cheren weer goudgeel graan" werd bij de gitaar gezongen, maar het waren andere handen die de kor rels in de voren lieten vallen en ze deden dat gewoon omdat het zo hoorde en zonder veel t De filmbeelden zijn blijven fasci neren, al heeft een en ander nieuwe en meeromvattende dimen sies gekregen. Het leed van die jaren is qua beeld alleen maar schrijnender geworden en de ver woesting een luider aanklacht, ze ker in het licht van de discussies over de 'noodzaak' van de bom bardementen. Je raakt dat ook niet zo gemakekiijk kwijt en je merkt dat als je Rammekens ziet, de Nolle of Westkappel, erger nog soms als je ziet wat herbouw, nieuwbouw, verkaveling en andere vormen van landschapsvernieling na het verjaagde water hebben ge daan. Je kunt je kijkend naar het landschap zelfs afvragen welke bom zwaarder is geweest. Dit najaar, oktober, is het dertig jaar geleden dat op vier plaatsen de Walc'nerse dijken openscheur den onder het geallieerde bombar dement dat de Duitsers en met hun de tirannie verdrijven moest. Het water heerste over het land. eb en vloed hernamen hun rech ten. Daarmee begon voor Walche ren er» Zeeland de strijd tegen het water en de elementen, een race tegen de tijd: voor de najaars stormen moesten de dijken dicht zijn. Over die jaren 1944 en 1945 is een boeiende documentaire ge maakt door de schrijver Den Doo laard en de tekenaar Bantzinger, 'Het verjaagde water'. In het werk van beiden komt iets over van die gegrepenheid door de kern van de zaak en van de 'begrepenbeid' van land en volk van Walcheren, Het Zeeuws Museum Abdij plein te Middelburg heeft de grote zomertentoonstelling van dit jaar geheel gewijd aan het Wal- cherse werk van Bantzinger. Di recteur dr. Piet van Daalen zet daarmee de lijn voort die hij sinds de verhuizing van het museum heeft opgezet: Zeeuws documen tair, ik hoef daarvoor slechts te verwijzen naar ae exposities van Jacques Prince en de Dorpsgezich ten van de architect Oud, beide succesvolle en door velen gewaar deerde tentoonstellingen. Het relaas van Bantzinger is be halve goed en puntig ook aangrij pend. De beklemming van twee bange, spannende en eigenlijk te V; y - V i M vr I ""'Y 'f k V "hSt 4^ f -mjk y 'V korte jaren krijgt er gestalte in een reeks tekeningen en aquarellen die te lang aan een groot publiek onthouden is. Bantzinger is be paald geen onbekende. Men zal hem kennen als een knap, soms 'groot' illustrator, een man van het vak die het spel van de enkele lijn tot en met beheerst. Diezelfde 'men' kan hem op de Middelburg se tentoonstelling leren kennen als een kunstenaar die meer maak: dan een 'tekstondersteunende' il lustratie. Er zijn razend knappe schetsen en erg mooi en beheers- uitgewerkte aquarellen, met een treffend licht keurenspel. Hij komt in al zijn bladen over als iemand die tot eenheid van taal en voelen is gekomen met de mensen over en voor wie hij bezig is. Hij schetst, tekent en aquarelleert een landschap, het water op de terug tocht. het opdringen van de mens. hij tekent vooral de mens. de har de. mooie koppen van Walcheren, de Zuidholair.dse dijkwerkers. Westkappelaars, zo pal als hun dijk. Het is een reeks tekeningen die men ziet zoals men een goed verhaal leest, niet al te vlug. zui nig op de dingen die men voor zich wil houden. André Oosthoek Abdfcj SGddeibuig Cry Examens GOES Voor het tuigschrift behorende bij de akte Na naaldvakken i slaagden de volgende' leerlingen ran de vakschool in Goes: W. A. Bierens te Schore: M. M. vanl Damme te Baarland; P. C. A. Franse te Kwadenöamme; E. M. P. Geerse te Vlissmgen; M. Gubbeis te Goes*, P. J.| J. Haartsen-Gideonse te St-Laurens: W. Kole te Goes; J. P. Louwerse te' Middelburg; C. L. Maranus te Dom burg: A. E. de Mul te Terneuzen, D. J. Scfcutz te Axel; M. Th. Verteert te Vlissingen. Maandag 10 juni slaagden in Breda leerlingen van de kappersopleiding aan de huishoudschool der ZLM Mo- lenkwarüer te Axel: De leerlingen zijn: Rita Antheunta uJt Zuiddorpe. R:*a Beulaert uit St-Jee- steen, Marra Bevers uit Magretce. Ma rian Bolleman ui: Axel, Ria Brac oSt Oostburg. Lerne Doorns uit Terneuzen. Jannette v. Gassen uit Hengstdijk. Lente Jansen uit Zaamslag. Franoer. Moes uit Ierneuzen, Jeanine Ysebaert uit Koewacht. Ans Meys ui* Klooster-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1974 | | pagina 17