JAN JONGBLOED IN ORANJEDOEL EDSTROEM: WE GAAN MET 2-1 BULGAREN VERSLAAN Oostduitsers liepen uur tegen zichzelf te vechten Demonstratie tegen de Chileense junta WIELERKAMPIOENSCHAP BEGINT VROEG IN VERBAND MET VOETBAL ZELFS NA EERVOLLE 2-0 NEDERLAAG TEGEN SCHOTTEN HOORT ZAIRE NIET OP WK THUIS Ronde Luxemburg Ronde Oostenrijk VAN GEMERT DRUK IN DE WEER MET NOTITIEBOEK EN NUMMERS ISRAEL TERUG BIJ ORANJE Ronde Aardenburg ZATERDAG 15 JUNI iW< HANNOVER Hoewel RJnus Michcls de opstelling; van liet Nederlands elftal officieel pas enkele minuten voor de wed strijd tegen Uruguay bekend zal maken, is de samenstelling van Oranje nu toch wel bekend. In Hiltrup versprak Rijsbergen zich. door onbevangen mee te delen dat Michels hem dinsdag morgen al had meegedeeld dat hij met Arie Haan het centrum van de defensie zal vormen en vrijdagmiddag werd in het Do- rint Parkhotel in Hannover, een op enkele kilometers buiten Hannover gelegen hotel waar Nederland de nacht voer de wedstrijd tegen Uruguay ver bleef, duidelijk dat Jan Jong bloed de doelman zal zijn. Michels heeft daarmee het advies opgevolgd van enkele spelers binnen de selectie die de figuur Schrijvers op dit moment niet de rustgevende man achten om het doel te verdedigen. Iets wat niet betekent dat de drie doelverdedigers Treytel. Jongbloed en Schrijvers nu als kemphanen tegenover elkaar staan. De 33-jange Jongbloed daarover: „De sfeer is uit stekend. Ook tussen ons drieën. Ook Michels heeft dat tegen mij gezegd Na de wedstrijd tegen Oostenrijk zag hij het wat, het Nederlands elftal betreft helemaal met meer zitten, maar tijdens de voorbereiding is de ambitie, waarmee naar dat wereld- toernooi is toegeleefd door de spelers, hem ook 100 procent meegeval len". Uruguay wordt, na de oefenwed strijd van Nederland tegen Argentinië (4-1), Jongbloeds tweede officiële in terland. Een toch wel erg verrassende ontwikkeling voor een voetballer die de hele kwalificatie van Oranje niet heeft meegemaakt, en daardoor ook de 60.000 gulden premie die daaraan verbonden was misliep. Verwacht hij een soortgelijke wedstrijd als tegen Argentinië, toen hij niet ,al te vee) werk te doen kreeg, maar zich toch wel twee, drie keer nadrukkelijk moest manifesteren? Jongbloed: „Dat dacht ik wel ja. Maar die enkele keren dat je in actie komt, moet je er wel zijn natuurlijk. Daarom ben je als doelman in dit soort wedstrijden wel kwetsbaar". Iets wat hem niet verontrust. Jongbloed: „Het ligt voor mij na tuurlijk wel iets anders dan voor de meeste andere spelers. Ik ben 33 jaar en dus in feite aan het einde van mijn carrière gekomen. Maar dan vind ik het schitterend dat ik deze in Duits land mag afsluiten. Andere spelers kunnen zich hier in de kijker spelen en eventueel nog flink geld aan dit toernooi overhouden. Dat speelt vo mij niet zo'n grote rol. Ik vind het prachtig dat ik dit eindt,oernooi heb. gehaald. Daarom blijf ik misschien ook wel zo rustig. Hoewel ik, wel besef dat er verschrikkelijk grote be langen op het spel staan. Maar daar is iedereen van overtuigd. Het is een hechte groep, waarin niemand zich afzondert, en waar iedereen zich op het grote doel concentreert. Misschien ervaar ik daardoor dit trainingskamp ook wel als zo prettig". De opstelling van het Nederlands elftal voor de wedstrijd tegen Urugu ay luidt: Jongbloed; Suurbier. Haan, Rijsbergen, Krol; Jansen, Neeskens, Van Hanegem; Rep, Cruijff en Ren- seribrink. MARC SERNEE Jan Jongbloed (midden) lijkt de echte lachende c i de oranje keepers Treijtel (links) en Schrijvers. MONCIIENGLADBACH De Zweed se strijdkrachten van trainer George „Aby" Ericsson blaakten vrijdag van optimisme in hotel Holiday Inn aan de vooravond van hun eerste WK- wedstrijd tegen Bulgarije, zaterdamid- dag in het Rheinstadion in Duessel- dorf. Rair Edstroem, de lange cen trumspits van de Zweden, liet weten: „We hebben de interlandwedstrijd tus sen Engeland en de Bulgaren nog weer eens op videorecorder bekeken en we zijn tot de conclusie gekomen dat die Bulgaren te pakken zijn. Ik durf nu wel te voorspellen dal wij zaterdagmiddag met 2-1 van Bulgarije gaan winnen. Nederland zal in Hanno ver dezelfde middag met (1-0 gelijk spelen tegen Uruguay. De uitslag van de wedstrijd Zweden-Nederland. vol gende week woensdag in Dortmund, weet ik trouwens ook al. Dat wordt 1- 1. Nederland en Zweden zullen als eersten in groep drie eindigen". Voor Ralf Edstroem, die door zijn avonturen met PSV in de Nederlandse competitie de Oranjespelers uitste kend kent. zouden enkele problemen van supervisor Rinus Michels makke lijk op te lossen zijn. Edstroem daar over: „Ik denlc dat Michels Piet Schrijvers wel in -het doel zal zetten, maar voor mij is Jan Jongbloed van FC Amsterdam veruit dé beste. Hij is meedogenloos voor spitsspelers en ik heb ervaren dat hij ook goed is op hoge ballen. Dat is een zwak punt van Schrijvers. Als wij tegen Nederland spelen, zal ik blij zijn als niet Jong bloed, maar Schrijvers in het doei slaat". Ook met de keuze tussen Robbie Rensenbrink en Piet Keizer op links in de Nederlandse aanval zou Ed stroem weinig moeite hebben: „Ik heb Keizer verschillende keren zien spelen. Het is natuurlijk een talent, maar op dit moment lijkt Rensebrink toch veel gevaarlijker door zijn snelheid, zijn gemakkelijke manier van passeren en zijn grote beweeglijkheid". Verrast was Edstroem wel over het feit dat Wim Rijsbergen vrijwel zeker als voorstopper zal gaan opereren tegen Uruguay: „Nu Israel voor een wed strijd is weggevallen, zou ik toch voor Arie Haan en Strik gekozen heb ben". Ex-Feyenoorder Ove Kindvall wilde er geen oordeel over geven: „In mijn Rotterdamse tijd was Rijsbergen nog geen vaste keus voor het eerste. Ik kan hem nauwelijks beoordelen. Maar ik heb wel gehoord dal hij zich heelt ontwikkeld tot een van de beste „plakkers" van Nederland. Het zal me daarom niet verbazen als Rijsbergen tegen Uruguay op hun gevaarlijkste man Mm-ena gaat hangen en dat Rijs bergen tegen ons Roland Sandberg moet gaan bewaken. Ik ben gelukkig dat ik in dit harde wereldtoernooi zelf niet meer in de spits loop. maar achter de voorhoede. Ik ben nu 31 jaar en die snelheid en dat reactie vermogen van mij destijds bij Feye- noord, begin ik nu toch wel een beetje kwijt te raken". Ove Kindvall vertelde vrijdagmid dag, tijdens een laatste persbijeen komst voor het duel met Bulgarije, ook: „Vanavond zullen we de laatste tactische bespreking hebben met onze coach Ericsson. Maar voor mij staat wel vast met welk concept we de Bulgaren moeten aanpakken. We moe ten ze gewoon laten komen. Dan wor den ze zenuwachtig. Dat deden ze legen Engeland ook. Met uitvallen via Edstroem en Sandberg slaan we dan toe. Ik weet trouwens al dat we een systeem zullen spelen waarbij ik ook vaak genoeg in de aanval zal opdui ken". Opmerkelijk waren enkele woorden van de 28-jarige Roland Sandberg, die sedert een jaar prof is bij Kaiserslau- tern: „Ik heb nog een contract voor een jaar bij Kaiserslautern, maar het bevalt mij hier zo goed in Duitsland, dat ik wel zou willen blijven. Daarom ben ik gelukkig dat dit wereldkampi oenschap juist in mijn tweede vadeer- land wordt gespeeld. Als ik nu een goed toernooi speel, zullen er meer Duitse clubs belangstelling voor mij krijgen en dan zit het wel goed met mijn toekomst in Duitsland. Vanzelfsprekend liet trainer Erics son zich wat minder optimistisch uit over het treffen tegen de Bulgaren: „Ik ben toch wel onder de indruk van de lichamelijke kracht en de techni sche kwaliteiten van Bulgarije, hebben al eerder tweemaal tegen Bul garije gespeeld, en beide keren verlo ven we. Maar de laatste keer was in 1967 en we schrijven nu 1974. Voor mij is nu het belangrijkste, dat w het geheel geen problemen hebben met blessures". Ericsson maakte niet het elftal, maar wel zestien namen bekend. De grote vraag is, of Tostensson (Bayern Muenchen) dan wel Magnusson (FC Kaiserslauternop rechts in de aan val zal spelen, Bij het opsommen van de zéstien noemde Ericsson Torstens- son bij de middenvelders, maar Ed stroem noemdedat eeh grapje. Meest Waarschijnlijke' opstelling"van Zwe den: Doel: Hells'troem; achter: Ölsson, Nordquist, Larsson, Andersson; mid den: Tapper, Kindvall, Grahn; voor: Torstensson, Edstroem en Sand berg. JOOP VAN DEN BERG HAMBURG Bijna een uur lang heeft het Oostduilse voetbalelftal, in dertien voorgaande wedstrijden niet verslagen, vrijdagavond tegen zich zelf lopen vechten. Australië, liard maar eerlijk, zeer ijverig maar bcr- perkt, verdedigend, maar niet laf, boog pas in de 56e minuut voor de Oostduitse overmacht. In die voor dc Australiërs rampzalige minuut schopte Curran, bij een uiterste poging de bal uit een inzet van Sparwasser te keren, 'sogelhard in het eigen doel, de weel- trijd was beslist. /an dat moment voelden de Austra liërs de vermoeidheid van bijna een uut lang onverwacht fel verweer te gen de betere tegenstander. Een kwar tier later maakte Streich, dertien doelpunten in veertien interlandwed strijden, met een schitterende voltref fer op een pass van Vogel het laatste beetje hoop bij de Australiërs dood. De slechts 15.000 toeschouwers in het Volksparkstadion van Hamburg heb ben een uur lang met verbazing geke ken naar de botsing tussen de twee nieuwelingen in een eindronde va het wereldkampioenschap. Het voetbal van de Australiërs was ouderwets in Europese ogen, ongecompliceerd, rechtlijnig en dat was iets waartegen de Oostduitsers aanvankelijk geen wa pen vonden. De opbouw van Sparwas ser en Pmmerenke op het middenveld leidde tot een vloed van aanvallen, maar slechts tot een zeer beperkt aantal kansen. Manfred Schaefer, maar ook Utjesenovic. Curran en Wil son, toonden een voortreffelijk begrip voor het juiste moment van ingrijpen m de Oostduitse combinaties. De ploeg, begonnen met maar twee spit- sen. Ralston en Buljevic durfde boven dien uit de verdediging te komen en bij die vlagen bleek dat Buljevic een balvaardigheid bezat, die de Oostduit se verdedigers herhaaldelijk verras te. De DDR bleef verkrampt spelen in de eerste helft, die niet meer opleverde' dan een gericht schot van Sparwasser en een kopbal van Streich. In de pauze had Buschner. de Oostduitse coach, zijn spelers er kennelijk van overtuigd dat de kangaroes door de knieën moesten gaan zonder «te stormloop. Buschner kreeg gelijk. De Australiërs die met hun 4-4-2-systeern bewust voor de verdediging hadden gekozen, voelden de verrichte arbeid, die in de eerste helft nodig was om bij uitvallen voldoende mankracht de aanval te hebben. Buljevic kon incidenteel de Oostduitse aanvalsgolven nog wel eens onderbre ken, maar hij vond steeds minder in zijn omgeving om in de mbinatie te betrekken. Oost.-Duitsland hield Australië in een vaste greep en met de treffer van Sparwasser en Curran, die tot stand kon komen door Schaefer de buitenspelval iets te laat openzette kwam bij de Duitsers over tuiging als aanvulling van de over macht. Streich met een schitterende voltreffer, zorgde voor 2-0 en vanaf dat moment realiseerde de Oostduit sers zich dat het nuttig was enige reserves te bewaren voor de volgende wedstrijd. Een verslagen kijkende Australiër Schaf er (mi nadat hij de bal in eigen doel gewerkt had en zo de stand op 1-0 voor de DDR bracht. Australië verloor dc ontmoptina met 2-0. BETTEMBURG (ANP) Fedor den Hertog was de man van de dag in de eerste rit van de ronde van Luxem burg, die de renners- over 172 kilome ter van Luxemburg naar Bettemburg bracht. De Nederlander nam in een vlucht met De Brauwere een voor sprong die uitgroeide tot meer dan drie minuten. Met nog een k te ine veertig kilometer te rijden werd Freddy Maertens. dra ger van de leiderstrui de animator van de tegenaanval, waardoor Den Hertog werd ingelopen met Lucien de Brauwere, die als enige wat had ge zien in de vroege ontsnapping van de Nederlander Temidden van de veer tien renners, die vlak voor Bettem burg Den Hertog en De Brauwere teruggrepen, was Maertens de snelste sprinter. Hij won de rit voor Gerben Karstenn en Frans Verbeeck, a,ls vijf de veroverde Kees Priem de troost prijs voor de Frisol-ploeg van Den Hertog. De uitslag van de eerste etap pe, tevens stand in het algemeen klas sement is: 1 Maertens, 172 kilometer van Luxemburg naar Bettemburg in 4 uur 30 minuten en 42 seconden, met tijdsvergoeding 4.30 37, 2 Karstens (Ned 4.30.42. met tijdvsergoeding 43039, 3 Verbeeck (Bel) 43042, met tijdsvergoeding 430 31, 4 Van Springel (Bel). 5 Priem (Ned), 6 Dillen (Bel) 7 Swerts (Bel), 8 Bourroux (Fra), i Mytnik (Pol), 10 De Brauwere (Bel). 11 Van Linden (Bel), 12 Opdebeeck (Bel), 13 Govaerts (Bel), 14 Morten- sen (Den), 15 David (Bel), 16 Den Hertog (Ned allen in 4.30,42, 17 De Gauwer (Bel) en het peloton in 4.3110 MERCKX ZET AANTAL CONCURRENTEN TERUG ESCHENBACH (SIZ) Eddy Merckx heeft vrijdag in de tweede etappe van de Ronde van Zwitserland ruim afstand genomen van een aantal van zijn concurrenten In het algemeen klassement. De winnaar van de Ronde van Italië trok vrijdag in de rit Ii)3 km van Diessenliofen naar Eschenbach-Atzmanning tien renn mee naar een winst van ruim drie driekwart minuut op de groep. Bij dat tiental waren Gösta Pettersson en Louis Pfenniger. maar niet de drie Nederlanders die hoog geklasseerd stonden. Rene Pijnen, Tino Tabak en Wim de Waal. De uilslag van de tweede etappe is: 1 Merckx (Bel) 193 km in 5 uur 23 min. en 9 sec.; 2 Cti (Ita); 3 Bitossi (Ita); 4 Spahn (Zwi); 5 Battaglin (Ita); 6 Gosta Pettersson (Zwe); 7 Lopze-Car- ril (Pa), 8 Pfenniger (Zwi); 9 Aja (Spa); 10 Lazcano (Spa); 11 Grande (Spa) allen dezelfde tijd als Merckx, op 3 minuten en 47 sec. 12 Paolini (Ita). De top van het algemeen klas sement bestaat uit: 1 Merckx 9 uur 8 min. en 39 sec.; 2 Gösta Pettersson op 9 sec.; 3 Pfenniger op 0.14. De uitslag van de tweede etappe van de ronde van Zwitserland is verder: 13 Bruyere (Bel): 14 Zani (Ita); 15 Viejo (Spai; 19 Tabak (Ned) allen in dezelfde tijd als Paolini; op 6.12 30 Wim de Waal (Ned); op 8.15 34 Pijnen (Ned). Het algemeen klassement, na de tweede etappe is verder: 4 Bitossi op 0.22; 5 Battaglin op 0.35; 6 Aja op 0.41; 7 Lopez-Carril op 0.44; 8 Spahn op 1.04; 9 Lazcano op 1.05; 10 Conti op 1.07, 13 Tabak op 4.09; 28 De Waal op 6 35, 31 Pijnen op 8.36. ST WOLFGANG (APA) De Frans man Guy Leleu heeft vrijdag de ne gende etappe van dc Ronde van Oos tenrijk voor amateurs geonnen Hij legde de 133 kilometer, van Bad Hof- gastei naar St. Wolfgang, af in 3 uur, 13 minuten en 23 seconden. De uitslag is: 1 Leleu (Fra) 133 kilometer in 3 13.23, 2 Sitzwohl (Zwi) op 29 seconden; 3 Hesse (Oost) op 30 neconden, 4 Rothauer (Oost), 5 Colpo (It) en de rest van het veld in dezelfde tijd als Hesse, uitgezonderd Bert Scheuneman, die op de 53e plaats eindigde in de tijd van 3-16.01. Het algemeen klassement ziet er als volgt uit: 1 Mitteregger (Oost) 23 uur, 52 minuten en 35 seconden 2 Lavroesjkin (Rus) op 24 seconden. 3 Denk (Oost) op 27 seconden. 4 Soets- jov (Rus) op 42 seconden. 5 Koenigs- hofer (Oost) op 132 min. 6 Van Dongen (Ned) 1.42 7 Pronk (Ned) 525. 8 Langen (Ned) 618. 20 Bakker (Ned) op 753 Arie van Gemert was in Berlijn aLs reserve-scheidsrechter aanwezig, De Nederlandse WK-fluitlst was. daar lilj niet daadwerkelijk in actie hoefde te komen, zoals lilj het zelf noemde, „tafelpresident". Vanachter een tafeltje aan de rand van de sintelbaan moest hij administratief toezicht houden op de Juiste gang van zaken ten aanzien van de rugnummers, vooral bij mogelijke wisselspelers. Vandaar dat men Van Gemert vooral in de slotfase van het duel druk in de weer zag met een notitieboek en grote gekleurde nummer borden. waarmee o.a. de speler werd aangeduid die het veld verliet. „Ifr had een dergelijke werkwijze nog niet eerder meegemaakt", aldus Vas Gemert. „Het lijkt wel een beetje op wat bij basketbal gebeurt, waar m ook een scheidsrechter-ujdwaarnemer langs de kant hebben zitten". De arbiter uit Dubbeldam, die volgende week in Frankfort de wedstrijd Schotland-Brazilië leidt, geniet duidelijk van het grote gebeuren, waarbij hij als enige Nederlandse scheidsrechter betrokken is. „Het is een machtige belevenis, maar het moest niet zo lang duren, Wij zijn als scheidsrechters nu al meer dan een week hier om te trainen en voor diverse instructiebijeenkomsten en het toernooi ia eigenlijk nog maar net begonnen. Jammer genoeg met wedstrijden die niet bijster fraai waren". WEST-EERLIJN Op de chaotisch verlopen persconferentie na de wed strijd in het Olympisch stadion van West-Berlijn. kon de onvermijdelijke vraag aan de Chileense coach Luis Alamos niet uitblijven. „Wat vond u van de spandoeken met protesten te gen uw regering op de tribunes en hebben uw spelers nog hinder van die actie gehad?" Nog voordat de vraag helemaal voor de vermoeid ogende Alamos in Spaans was vertaald, hadden spandoeken ontvouwen, alsmede *- enorme Chileense vlag. waarop kreir! als „Chili Yes, junta No" en leuze' tegen het fascistisch genoemde regr> in Chili stonden. Fluitconcerten v-^ de demonstranten zetten deze Ipjk kracht bij. De omroepdienst in het stadia deed onmiddellijk een beroey op he- publiek de vritnden van de voetbal sport genoemd om zich niet la laten provoceren door gebeurtenissen ijot, ou/cuuid vvaa veii.aa.iu, uauucn i...:,iu toastüe WssMuttse functionarissen de "E: V0M™' Chileen het antwoord al voorgezegd: no comment, geen commentaar. Het was kenmerkend voor de ma nier waarop de organisatoren de acti viteiten van de groepering, die zich Comité Solidariteit met Chili noemt en die zich in de eerste plaats verzet tegen het optreden van de huidige machthebbers daar, vrijdagmiddag te lijf zijn gegaan. Zoals zij dat al hadden aangekon digd, bevonden zich leden van de groepering op de tribunes, maar dat zij vele honderden kaartjes voor een compleet vak, vlakbij het opvallende scorebord, in bezit gekregen hadden, zal niemand verwacht hebben. Dat werd pas duidelijk toen het Chileense volkslied werd gespeeld. Op dat moment werd een groot aantal veiligheidsmaatregelen om verdere ordeverstoringen tegen te gaan". Daarvan had men zich overi gens ook buiten het stadion kunnen overtuigen, waar een twaalftal je- vechtswagens grimmig op een rj stond. Tijdens de rust herhaalde de omra- per zijn verzoek aan het publiek zü met bezig te houden met „deze men sen, die niet voor de sport gekorca zijn" en die zich inmiddels verzekerl wisten van een cordon van een pay honderd politiemannen. Helemsü bont maakte de officiële stadionspre ker het na het eindsignaal, toen hij dj overige toeschouwers dank bracht voor de manier waarop zij zich, op hun beurt met gefluit, tegen de de monstranten hadden gekeerd. BREDA (ANP) De wegwedstrijden om de Nederlandse wielerkampioen- schappen, die op 22 en 23 juni in Hoo- gerheide Woensdrecht) worden ge houden, zullen vroeger beginnen in verband met de concurrentie van de tv-uitzendingen over het wereldkam pioenschap voetbal. De profs zullen zondag 23 juni al om tien uur 's morgens van start gaan HANNOVER Volkomen onver wacht kwam Rinus Israël zich vrij dagmiddag bij supervisor Rinus Mi chels melden. Een totale verrassing voor de leiding en voor de ploeg, di de stoere Feijenoorder met veel pit teit opvingen. De voormalige chef d'< quipe Jack van Zanten had Israel van huis gehaald en met zijn auto naar Hannover gebracht. Of Israël tegen Uruguay zal aantreden is kend. AARDENBURG Toine van den Bun der of Peter Gzdde: één van deze twee zal zich zondagmiddag waar schijnlijk laten huldigen na afloop van de ronde van Aardenburg. Deze jubileumronde, het is de 25e, zal zeker in het. teken staan van deze twees trijd De rest van het rennersveld is kwalitatief te zwak om voldoende te genpartij te bieden. Of Gerard van Geloof, Wim Westdorp, Henny Gijsel, Terry Carol,Charles de Smit, Ad Overveld Willy de Feber, of één de Belgen, zal een buitengewone dag moeten hebben. De wedstrijd in Aar denburg begint om vier uur. (en mogelijk zelfs nog eén half uur eerder) in verband met de uitzending van de wedstrijd Nederland-Bulgarije in Dortmund, die om 16.00 uur begint. De wielerprofs zullen hun kampioen schap rond half vier hebben voltooid. De organisatoren. Ton Vissers en de stichting Hoogerheide-Vooruit, zijn van mening dat het kampioenschap voetbal in Duitsland van invloed zal zijn op de publieke belangstelling, zelfs nu met uitzondering van Joop Zoetemelk alle vooraanstaande Ne derlanders aan de start staan voor de wegwedstrijden. Er wordt gerekend met 135 amateurs, 40 dames en 50 pro- Voor deze kampioenschappen is men afgestapt van het normale parkoers in Limburg omdat de sportcommissie van de wielrenunie het logisch vindt dat een typisch vlak land als Neder land zijn wielerkampioenschap ook op een min of meer vlak parkoers houd! en niet zijn uiterste best moet dos om een van de Nederlandse heuvel in het traject op te nemen. Het parkoers van 10.600 meter (63,! km dames, 201,4 km amateurs, 2333 km profs) is redelijk zwaar dooris! er enkele stukken slechte weg in zit opgenomen. Wel is de sportcommissie van de KNWU er weer toe oveigegsa de wedstrijd van de amateurs op W kilometer te brengen, nadat het ce laatste jaren in Zuid-Limburg ge'orui- kelijk was de afstand voor de ama teurs te beperken tot ongeveer 160 kilometer. De KNWU heeft, net als voor de we reldkampioenschappen in Canada, Joop Zoetemelk uitgenodigd bij de kampioenschappen in Hoogerhelde gast te zijn van de wielerunie, wan neer hij voldoende hersteld is van zijn in de Midi-Lïbre opgelopen ziekte. KORTMUND De Westduilscrs hebben hun favorieten. Dc eigen ploeg, die moeizaam langs Chili kwam, is natuurlijk het paradepaard, maar de kleine 30.000 toeschouwers in het Westfalenstadïon te Dortmund ko zen ras de zijde van de underdog, ïn dit geval Zaire, dal tegen Schotland uitbundig werd begeleid in zijn onver wacht vele geslaagde acties. De grote re routine en fysieke kracht gaven de doorslag, dat '.vel, maar de 2-0 was heel wat minder dan Willy Ormond na zijn spionagereizen naar de „lui paarden" van Afrika had gedacht. Peter Lorimer en de boomlange Joe Jordan voltrokken het vonnis, maar de Afrikanen lieten na de rust hele maal niets meer toe. Scheidsrechter Gerhard Schulenburg, die in een hip paars kostuum, omdat de Schotten met zwarte tricots speelden en de Zai risten ook al verwarrend konden werken vanwege hun huidskleur, had de handen onverwacht vol. e Afrika nen compenseerden hun mindere kun de handen onverwacht vol. De Afrika- Billy Bremner gingen openlijk op de vuist. Lobilo. de knalharde centrum verdediger. aarzelde geen moment om Jordan te beschadigen, waardoor de Schotten, gewend aan harde tackles, van hun stuk werden gebracht. Dat was eigenlijk een grote verras sing, want de Schotten zouden over deze nieuwkomers moeten heenwande- len. Ze drukten die bedoelingen over duidelijk uit. De Nederlandse bondsco ach Cor van der Hart, in Dortmund aanwezig: „In de grond van de zaak kunnen die lui uit Zaire niets. Schot land speelt zelfs 3-3-4 en dat is onmo gelijk in deze tijd. Waarom ik hier ben? Ach, dat weet ik zelf eigenlijk niet. Ik heb de Bulgaren en Zv/eden al gezien en dit Schotland is natuur lijk ook het echte Schotland niet". Mèt Cor van der Hart zagen we een groep Afrikaanse voetballers die hun visitekaartje afgaven. Potten zullen ze niet breken, dat is een duidelijke zaak. Maar de manier waarop ze tegen het einde de counter hanteer den. verraadde de hand van mr. Bla- gojew Vidinic, de geroutineerde Joe goslavische trainer. Hij kon niet an ders dan tevreden zijn: „In feite heb ben we nog pech gehad. Het tweede doelpunt glipte doelman Kazadi dooi de vingers. Na rust was Schotland niet best. meer. Ik vind het- een eer dat wij hier speelden. De eerste con frontatie met een topploeg stemt mij tevreden. Het Afrikaanse voetbal is in ontwikkeling. Technisch kunnen we meekomen, tactisch lopen we nog ver achter. Maar, dat komt wel. Na het zien van Joegoslavië-Brazilië, geloof ik dat het fysiek sterke Schotland deze poule wint". Unfair vond Vidinic het- duel met de Schotten overigens niet. Willy Ormond, de Schotse coach die geprofeteerd zou hebben dat zijn for matie de vloer met Zaire zou aanve gen, biechtte eerlijk op: „lk heb nooit gezegd dat Zaire niet kon voethallen. De betreffende Schotse journalist is bij ons tot ongewest persoon ver- Idaard. Maar in Cairo kón Zaire niet zo goed zijn. Het veld daar was bar slecht. Hier hebben ze laten zien wartoe ze in staat zijn. Dat is veel. mag ik wel zeggen. Ik vond liet een openbaring, dit Zaire. Het had twee goals kunnen maken, maar wij zes, als doelman Kazadi niet zo goed had gekeept. Overigens was het duel wel te hard. Holton (rugblessure). Brem ner (knieblessure) en McGrain (dij beenblessure) zijn zwaar geblesseerd en spelen waarschijnlijk tegen Brazi lië niet mee". Wat maakte Zaire nu zo geliefd? In de eerste plaats het speelse in hun acties. Het atletische, nog eens gede monstreerd door verdediger Mv die een kwartier voor het einde plot seling ontdekte dat hij eigenlijk r directe tegenstander had en maar eens ten aanval trok. Na overigens knap schot, veerde hij via een perfecte atletische .stut" over eind. En aan natuurlijk de acties van Kakoko. het grote Afrikaanse talent dat wordt vergeleken met Jori&n Cruijff. Hij was twee maal dicht Wj een doelpunt, maar raakte het zijnet. En dan ook Mayanga, de Afrikaanse voetballer-van-het-jaar. En niet ten on rechte, want Danny McGrain waagde zich nauwelijks naar voren, omdat de luipaarden uit Afrika inderdaad loop- wonders bleken te zijn. Zelfs conditio neel waren ze niet te breken. Maar moet je nu echt blij zijn met hun komst naar West-Duitsland? Nee, dat niet, want het is hoogst begrijpe lijk dat vele landen dit simplistische gedoe met afgunst hebben bekeken Op een wereldtoernooi, waar de zes tien besten worden geacht op te tre den. hoort dit Zaire nog niet thuis. Zelfs niet na de ogenschijnlijk eervol le 2-0 tegen Schotland, dat de benen op het laatst spaarde en hautain de minuten voltikte. JAN BOEROP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1974 | | pagina 12