BULGAARSE TRAINER: WAT WE TOT NU LIETEN ZIEN WAS STILTE VOOR STORM Michels is weer de oude TELEURSTELLENDE WESTDUITSE I l/A TOTAALPRESTATIE TEGEN CHILI 7^? IAIM 74 Haiti-trainer Tassy: Nederland in finale Zuidamerikanen gingen ronduit gemeen te werk W A Chili's spits Caszely als eerste het veld! FIFA beslist vandaag over lot Caszely Informatiepost voor WK-gangers KRITIEK VAN HEINEMANN IAIM 74 IATWOAG 15 JUNI 1974 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 FRANKFORT (SID) De tuchtcom- missie van de FIFA zal vandaa* be slissen welke de strafmaatregel zal zijn tegen de Chileen Carlos Caszelv, die in de wedstrijd tegen West-Du!Is land uit het veld werd gestuurd. Er rijn drie mogelijkheden. Een wedstrijd schorsing als er sprake is geweest van ruw spel of onsportief gedrag, twee wedstrijden schorsing voor belediging van de scheidsrechter en drie wedstrijden schorsing voor geweldpleging tegenover spelers of pu bliek. De commissie die. naar aanlei ding van het scheidsrechtersrapport zal uitmaken onder welke categorie deze rode kaart valt, bestaat 'uit voor zitter generaal Abdel Aziz Moestafa <Egy> en de leden Abilio d'Almeida i Bra idr. Artemio Pranchi Ita iRa mon Coll (Cri) en generaal Torsk Yomnak (Tha). BERGH Aan de grenspost Bergh autoweg komt vandaag 'zaterdag een informatiepost van de Duitse au tobaanpoli tie er. de algemene ver keersdienst van de rijkspolitie te Drie bergen Deze pos; is vooral bestemd voor de mensen, die de wereldkampi oenschappen voetbal gaan bezoeken. Zij kunnen aan deze stands informa tie verkrijgen over de te volgen route, eventuele omleidingen en de parkeer- mogelij kneden in de omgeving van de stadions. KAISERAU Het uiterst povere spel dat Bulgarije een van de tegenstanders van Nederland In groep 3 lot nu toe heeft laten zien in de oefenwedstrijden tegen Duitse ama teurs. heeft in de Westduitse sport pers de vraag opgeworpen: wat heb ben de Bulgaren hier eigenlijk te zoeken? Maar de 45-jarige Chrislo Mladenov. oud sportjournalist en sinds juli 1972 hoofdcoach van d« Bulgaarse voetbalbond, lacht in het Bulgaarse trainingskamp Kaiserau om alle kritiek: ,.Wat we tot nu toe hebben laten zien. was stilte voor de storm. Al die amateurs maakten er een prest igezaak van en wij waren doodsbenauwd voor blessures. Daar om wonnen we meestal maar met een paar doelpunten verschil". Bulgarije, dat zich nu al voor de vierde achtereenvolgende keer gekwa lificeerd heeft voor de eindstrijd een prestatie die in Europa alleen ook door Italië en West-Duitsland geleverd is, is zeker niet pessimistisch. In alle voorgaande keren kwamen de Bulga ren niet verder dan de eerste ronde. Bonev, de absolute ster van Bulgarije weet echter zeker dat zijn team zich nu samen met Nederland zal plaatsen voor ae volgende ronde: „Conditie is altijd het zwakke punt geweest van het nationale elftal van Bulgarije. Maar we hebben nu een veel betere conditie dan in 1970 in Mexico. Daar om zullen we zaterdag in de eerste wedstrijd in net Rheinstadion in Dues- seldorf Zweden verslaan". De Bulgaren willen de ontgooche ling van Mexico uitwissen. Vooral de 5-2-nederlaag tegen West-Duitsland er varen zij altijd nog als een schande Destijds was de nu al legendarische Asparuchov het grote voetbalidool van Bulgarije, maar hij kwam bij een verkeersongeluk om het leven. Zijn opvolger als ster van "net nationale team. Bonev. geeft, het toe: ._Asparu chov is nog altijd mijn grote voor beeld" Vanmiddag, in de wedstrijd tegen Zweden, zal Christo Bonev inderdaad de speler zijn waar alles om draait Door zijn harde schot en zijn enorm •reactievermogen is hij niet alleen de afmaker (hij is topscorer in Bulgarij- e) maar door zijn intelligentie en overzicht is hij ook de spelmaker van de aanval. Zijn zwakke kant is dat hij moeilijk los kan komen van een vaste bewaker, en ongetwijfeld zal hij daar mee te maken krijgen in dit toernooi om de wereldtitel. Bonev kan het dan ook gemakkelijk voorspellen: „In de laatste wedstrijd in groep 3 tegen Nederland, zal ik vrijwel zeker Neeskens bij me krij gen. Maar ik speel niet- alleen. Onze spits Michailov is net zo gevaarlijk. Als ik ze niet maak. doet Michailov het wel". Bonev (27) heeft echter in geen enkele oefenwedstrijd ook niet tegen Engeland geschit terd. Trainer Mladenov wijst erop dat Bulgarije zich in feite het meest se rieus op de wereldkampioenschappen voetbal heeft toegelegd: ..Zweden en Uruguay kregen hun prof spelers uit het buitenland pas laat ter beschik- i king in Nederland had trainer Michels de groep ook pas iaat bijeen. Maar in Bulgarije is de competitie speciaal zes weken eerder begonnen om ons meer tijd te geven voor de voorbereiding". Een tegenvaller voor Bulgarije is, dat hun linkerspits, Denev, totaal uit vorm lijkt- Vermoedelijke opstelling tegen Zweden: doel: Goranov; achter: Safirov. Ivkov, Jetsjev. Welisjkov: midden: Kolev. Bone*. Birisov; voor: Woinov, Michailov er. Panov JOOP VAN DEN BERÖ HANNOVER Het thuis front kan gerust zijn. Rinus Michels is weer de oude. Een goede nachtrust veran derde de supervisor van een narrige, zich onaantastbaar voelende grootheid in een prettig conserverende en zelfbewuste oefenmees ter. Op zijn gezicht stond het al te lezen: kom maar op; ik kan het weer aan. Maar ook een goed gehumeur de Michels wijkt niet van rijn principes af. De rust in en rond zijn selectie staat centraal, en zelfs nu aan de hand van de uitlatingen van zijn spelers de opstelling voor de wedstrijd te gen Uruguay al bekend is gewor den. weigert hij op de detail» van zijn keuze in te gaan. Maar die weigering ia niet bot meer. _Ik wil discussies vooraf erver de ca paciteiten van de gekozen en niet gekozen spelers gewoon voorko men. Waarom ik dat gisteren niet vertelde? Tja (lachend), toen waa ik daar nog niet opgekomen". De supervisor heeft overigens niet het verwachte houvast gekre gen over de arbitrage bij de tiende wereldtitelstrijd. In Mexi co was vier jaar geleder: in de openingswedstrijd duidelijk een lijn aangegeven. Nu kan dat nies worden gezegd. .De arbitrage? In de eerste wedstrijd vond ik die slecht: maar in het duel rossen West-Duitsland en Chili werd er goed gefloten", aldus Michels, die de vraag of hij bevreest was voor de veiligheid van Cruijff in de wedstrijd tegen Uruguay, grappend afdeed. .De veiligheid van Cruijff is alleen in de hotels gewaarborgd, maar op het veld weet je het nooit". Veel hangt van de scheidsrech ters af. zo vervolgde de supervi sor. „Van de spelers kan en mag je op dat punt niet veel verwach ten. Er staat voor hen gewoon te veel op het spel. Zon beker voor de sportiefste ploeg is dan ook in feite onzin. Als je die wint, moe ten de spelers volgens mij een boete krijgen. Dan hebben ze het gewoon niet goed gedaan. Waar mee ik natuurlijk niet wil zeggen dat er gemeen moet worden ge speeld. Maar wel met inzet, en dan krijg je natuurlijk wel aen» een vermaning, fiet is de taak van de scheidsrechter om het geheel in aanvaardbare banen te MLENCHEN Haiti-trainer Tassy noemt zichzelf een onver beterlijke optimist- .Dat zijn we allemaal in ons landje, met nog geen vijf miljoen inwoner* het kleinste voetballand dat aan de eindronde van het WK voetbal deelneemt". Daarom zal hij zon der twijfel hebben kunnen zeggen dat „zijn" Haiti niet kansloos Is tegen Italië, hoewel ..dat de zwaarste van de drie tegenstan ders in groep 4 is". Tassy vindt Cruijff de besr.e aanvaller van het WK-toemoot '74. ..Hij :s beter dan Mueller. Kempes (.Argentinië', Riva (Ita lië) en wie dan ook. Hij is de opvolger van Pele. Overigens komt Nederland in de finale, om dat ze niet alleen Cruijff. maar ook de tovenaar Michels heb ben. De spelers van Haiti zullen vanavond pas horen hoeveel geld ze ontvangen buiten de normale vergoeding van 500 gulden voor een vriendschappelijke wedstrijd. Tassy maakt geen enkel geheim meer van de opstelling van zijn ploeg, nu Italië open kaart heeft gespeeld- „Het zijn dezelfde man nen die ons land in de eindronde brachten. Daarom is dit de op stelling: Francillon: de vier ach ter: Bayorme. Joseph. Auguste. Nazaire (aanvoerden: de drie op het middenveld: Francois, Vorbe, Antoine; de drie voor. Denir, Sa- non en St- Vil". Tassy ziet Italië zeker naar de volgende ronde overgaan. .Dat is de beste ploeg uit groep 4. Maar Polen hoewel die Europees «i dus tamelijk snel spelen en de trage Argentijnen «we hebben w- al diverse malen ontmoet zijn voor ons niet onverslaanbaar. Al* we tegen Italië gelijk wouden kunnen spelen..." ..We zullen tegen Italië voor zicht tg beginnen. Laat die jon gens maar komen. Rivera heeft gezegd: we winnen met 6 a 7-0. Nou. laten ze het maar waarma ken". En zuchtend ten slotte: .Al* het maar niet regent. Dan zijn mijn spelers net bibberende hondjes". De Italianen hebben gister avond het licht- in het Olympisch stadion van Muenchen uitgepro beerd. „Ideaal is het niet, dat dient gezegd", aldus trainer Val- careggi. Overigens is bet elke dag pre miedag voor Italië Wie he* hardst traint, wordt beloond. Zo kor. reservespeler Wilson een achtdaagse vakantietrip incasse ren en Castellinl feveneens niet behorend tot de basisgroep' een complete stereo-set. Met natuur lijk naam en toenaam van de firma die de dingen schonk.. WEST-BERLIJN Het valt moeilijk te meten waartegen de tienduizenden in de behaaglijke zonneschijn van een bijna vol Berlijns Olympia-stadion vrijdagmiddag al fluitend het hardst hebben geageerd. Tegen de nogal onschuldige demon stratie van de beweging 'Solidariteit met Chili', hoog in de tribunes, waartoe de stadionomroeper tot drie keer toe een ophitsende invitatie verspreidde? Of toch massaler, en in elk geval nadrukkelijker, als aanfluiting jegens het West- De supporters die dergelijke voorwerpen toch meenemen kun nen zich wenden tot afgifteue- pots. waar men na afloop van de wedstrijd de eigendommen weer kan ophalen. duitse elftal, dat zelfs tegen de. in het laatste half uur no® maar tien, Chilenen niet kon overtuigen, om van het renda bel maken van veel verrichte arbeid maar niet te spreken. De Duitsers hadden nochtans aan een vrij snel gescoorde, schitterende treffer van vleugelverdediger Paul Breitner vol doende om hun ouverture in dit eïndtoernooi om de wereld titel tenminste nog winnend af te sluiten. Wie evenwel kort na afloop voor dat hij zelfs nog maar in de gelegen heid was geweest om een paar woor den met zijn spelers te wisselen luisterde naar Helmut Schoen, kon daaruit afleiden dat de Westduitse bondscoach ook de andere twee duels or deze eerste finaleronde niet zon- r zorg tegemoet ziet. „Ik hoop niet t deze wedstrijd representatief is Eeweest voor wat nog komt", zo sprak hij. „maar wat we vanmiddag hebben beleefd, was minder hard dan unfair", aldus Schoen, die met mi ur woorden had kunnen aanduiden dat de tegenstander uit Zuid-Amerika rond uit gemeen te werk was gegaan. Dat leidde in deze tweede ontmoe ting uit een reeks van 38 voor dit wereldkampioenschap prompt tot een overigens bijna onvermijdelijk diepte punt, toen de Turkse scheidsrechter, Dogan Babacan, van wie immers be kend is dat hij de gele, noch de rode kaart schuwt, in de 17e minuut van de tweede helft Chili's rechter aan- valsspits Carlos Caszely wegens na trappen van Vogts van het veld stuur de. Voor de rust al had de nerveuze Casaely, die voor het Spaanse FC levante speelt, het geel onder ogen gekregen na een overtreding tegen Gabrowslri. Voorts kregen ook Reino- so (voor het onnodig met beide han den vangen van de bal tijdens een Duitse actie) en Garcia (wegens kri- :ek op de leiding nadat Babacan voor een vrije schop gefloten had) de gele kaart. Helmut Schoen wenste anderzijds de teleurstellende totaalprestatie van rijn ploeg („Maar - er zullen beslist nog betere wedstrijden komen dan die van vandaag en donderdag") ook niet alleen op dit onderdeel van de Chileense speelwijze terug te voeren „Het was te verwachten dat Chili slerk defensief te werk zou gaan. 1 Daarom wilden wij krachtig en met het nodige tempo aanvallen: Als we dan met 1-0 of 2-0 voor zouden ko men, zou dat een goed resultaat zijn. Voor de rust is dat ook aardig goed gelukt. Daarna nauwelijks meer. De manoeuvres over de. vleugels werden vaak te haastig of te vroeg uitge- voerd, waardoor de mensen uit de tweede lijn niet op tijd ter lekke pwaren". te hoog gericht schot en zorgde Cull- mann voor zijn grootste wapenfeit met een schitterende kopbal, die ook juist over het doel vloc- IN DE TANG Tot meer kopwerk kwam het echter vrijwel niet., want het duo Quintano- Figueroa (beiden spelen in het buiten land: Quintano in Mexico en Figueroa in Brazilië) won alle luchtduels met de Duitse aanvallers en hield boven dien Gerd Mueller volledig in de tang. Pas tegen het einde zag de Duitse topscorer kans zich even te laten gelden, maar toen toonde Vallejos overigens ook de sportiefste figuur in de Chileense ploeg zijn kwaliteiten. Voor deze achterste linie, waarin zich doorgaans ook nog de op het laatste moment opgestelde defensieve mid denvelder Paez posteerde, opereerden nog drie eveneens slechts schaars tot aanvallende acties te bewegen Chile nen, zodat voorin alleen Caszely en Ahumada overbleven. In de officiële lijsten inderdaad ook de enigen uit de groep aanvallers- Maar de Zuidamerikanen bleven, ook nadat zij eenmaal op achterstand gekomen waren en dat was toch wel het meest verwonderlijke in de eerste plaats proberen het ritme uit de Duitse manoeuvres te halen. Van welke wonderdoener moeten zij hun toch begeerde gelijkmaker wel verwacht hebben? Slechts zelden kwam het tot iets wat op een counter leek, en wanneer de overigens aan de bal sterke Chilenen al eens even het initiatief bezaten, geschiedde de op bouw dermate traag, dat alle ruimte alweer verdwenen was. Wat niet weg neemt dar, het een aantal keren toch tot gevaarlijke situaties bij het doei van Maier kwam. niet in het minst doordat de Duitse doelman enkele ZORGVULDIGER Dat laatste gebeurde in de eerste helft inderdaad zorgvuldiger. Toen ook kon het voorkomen dat Breitner, -.•oor wie bij het ontbreken van vol doende Chileense aanvallers onmetelij ke ruimten ontstonden, zomaar van zeker 25 meter een daverend schot kon afvuren. Doelman Vallejos, die de voorkeur had gekregen boven de niet minder betrouwbare, maar te klein, geachte Olivares, was volledig kans loos. Veel meer echte mogelijkheden heb ben de Duitsers tegen de in een 5-3-2- formatie opererende Chilenen in deze periode eigenlijk nauwelijks gekregen, al kwam Hoeness (na afloop klagend over het grote verschil in tempera tuur tussen het trainingskamp van Malente en de zomerse atmosfeer in ffest-Berlijn) nog met een vinnig, iets DEN HAAG De Westduitse president Gustav Heinemann beeft nog geen drie uur nadat hij ie officiële opening had verricht, indirekte kritiek geleverd op het wreldkampioenschap voetbal. Het Westduitse staatshoofd verklaar de in een toespraak voor het kinderfonds van de Verenigde Naties (Unicef), dat honderden miljoenen mensen kunnen wor den gemobiliseerd voor voetbal om grote stadions te bouwen Grote ondernemingen, zo voegde de president eraan toe, geven ge weldige bedragen uit voor public relations. Ze gebruiken de wed strijden om door middel van de telvisie de hele wereld attent te maken op hun produkten. „Dat alles gebeurt, terwijl miljoenen kinderen over de gehele wereld nog altijd leven in de meest mi serabele omstandigheden," aldus dr. Heinemann. nu Pessimisme bij de Polen In het Poolse kamp heerst groot pessimisme: trainer Kazi- mierz Gorski is bang voor het eerste duel tegen de Argentijnen. „Als wij van hen verliezen is het met ons gebeurd. Wij moeten winnen. Ik reken op mijn vleugel spelers Lato en Gadocha. Zij zul len de Argentijnse verdediging moeten opensplijten. Deyna moet hun aanvallen op het middenveld breken. Als deze drie spelers in hun normale vorm spelen hebben wij een kans", aldus Gorski. die zei, dat hij tegen Italië met op winst rekent. W.-Duitsland favoriet West-Duitsland is niet aileen bij de zestien trainers favoriet, maar ook bij de officials en 'voetbaldeskundigen'. Vijftig van deze mensen zijn gevraagd naar hun favoriet en bij alle vijftig kwam West-Duitsland ter sprake. 34 zijn er zeker van, dat de wereldtitel naar de bondsrepu bliek gaat. De overigen tippen de Duitsers op de tweede plaats. Brazilië is de tweede kandidaat, voor de beker en Neder' rnö wordt sterker geacht dan Italië Drie deskundigen geloven in de oranjebrigade. Vijf zien Neder land de finale verliezen en negen tien zetten de equipe van Michels op de derde plaats. Geen vlaggen meenemen 0 De organisatie van het toer nooi om het wereldkampioen schap wijst er nogmaals op, dat net voor de supporters, die de wedstrijden willen bijwonen ten strengste verboden is de volgende attributen mee de tribune op te ïemen: spandoeken, grote vlag gen, drank, verpakt in kartons of flessen, alle soorten vuurwerk onzekere handelingen op zijn naam schreef. OVERATH De rentree van Overath. die zijn 75e interland speelde, op het middenveld was niet indrukwekkend. Voor hem gold wat van de anderen al geconsta teerd werd: hard werken, weinig ef fect. Dat laatste, Overath was toen al met een knieblessure naar de kant gestrompeld Hoelzenbcin ver scheen als vervanger manifesteerde zich nog sterker in het slotkwartier, toen de ene foute pass op de andere volg de en de toeschouwers hun teleurstel ling niet langer voor zich konden houden. Luis Alamos, de Chileense coach, die ondanks zijn ziekte toch op de bank zat maar er bijzonder afgemat uitzag, noemde de score van 0-1 voor zijn team toch een goed resultaat. „Wij speelden tegen een conditioneel erg sterke ploeg, die bovendien een der grote favorieten voor dit toernooi is. Mijn elftal heeft goed gespeeld, al zal het voor de nog komende wed strijden nodig zijn om de tactiek enigszins te wijzigen". Het uit het veld sturen van Caszely noemde de Chileense coach terecht: „Caszely is een temperamentvolle speler, die waarschijnlijk nerveus geworden is door de manier waarop de Duitsers streden". WIM HESSELINK Telch mag blijven Roberto Telch, de Argentijnse international, die ervan beschul digd wordt een 17-jarig ka mermeisje in zijn hotel te hebben aangerand, blijft in West-Duitsland. Roberto Cap. de trainer van Argentinië: „Er is wel wat gebeurd tussen Telch en het meisje. Zij heeft zich overigens niet verzet, zodat er van aanran ding geen sprake is. Voor mij is de zaak afgedaan." De officier van justitie in Frankfort, bij wie door de vader van het meisje een Klacht was gedeponeerd, heeft be kendgemaakt, dat niet bewezen is dat Telch geweld heeft ge bruikt. Roberto Telch moet de komende dagen nog tenminste een probleem oplossen. Zijn vrouw is namelijk in West-Duits land aangekomen orfi bet. wereld kampioenschap te volgen. Voetbalkoorts op de menu's De 'voetbalkoorts' blijkt nu ook al de menu's van het hotel in Sindelfingen. waar de Argentijnse selectie verblijft, te hebben aan getast. Gerechten dragen namen als 'libero', 'linksbuiten' en 'mid denveld. Wanneer men doping bestelt, wordt een schwabische soep geserveerd. Sanon wil Zoff verschalken Emanuël Sanon, de midden voor van Haiti, is er zich van bewust dat niemand zich zijn naam wanneer het wereldkampi oenschap voorbij is zal herinne ren. Toch wil Sanon bereiken dat zijn naam voor het nageslacht bewaard bljft. Sanon hoopt in de wedstrijd Italië-Haiti. die voor saterdag op het programma staat, Dino Zoff. de Italiaanse doelman zijn ongeslagen record af te nemen. Zoff is in 1097 minuten: voetbal voor het Itali aanse elftal nog niet verslagen „Het zou geweldig zijn wanneei ik tegen Zoff. die al zo lang ongeslagen is, een doelpuni maak. Wanneer dat gebeurt zal iedereen onthouden dat ik het ben geweest, die Zoff na ruim 18 uur voetbal, heb verslagen BERLIJN: West-Duitsland heeft de wed strijd tegen Chili met 1-0 gewonnen Op de foto een moment voor het doel van Chili met v.l.n.r. Heynckes. Reino so. Müller. daarachter Breitner en ge heel rechts Overath. BERLIJN De eerste speler die tij dens het wereldkampioenschap voetbal tan het vela gestuurd werd was de Chileen Caszely. die tijdens de wed strijd Westduitsland-Chili door scheids rechter Babacan het veld moest verla ten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1974 | | pagina 11