WIM DE WAAL TELEURGESTELD OVER KOERSVERLOOP IN KLOOSTERZANDE V. d. Bunder boekte tiende zege in Kloosterzande FRIS0L NAAR TOUR Eddy Merckx wil in de tijdrit Fuente van de troon stoten Axelaar kreeg geen steun van zijn ploegmaats: Gerrie Kneteman wint spurt van kopgroep ZEGE VAN SPRINGEL IN BORDEAUX-PARIJS VERVALLEN VERKLAARD Zeeuwse jeugd laatste op Vierbondentoernooi 13 SCHUITEN WINT PROLOOG RONDE VAN ENGELAND Junioren SKNWK passeren doelman Treytel 32 maal Eerste kermiskoers dinsdag in Hulst Danguillaume zegeviert in de Midi Libre Van den Bunder Se in Limburg MAANOAG 27 Mö 1974 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KLOOSTERZANDE Het was na afloop van de eerste profkoers in Kloosterzande niet zo heel erg moeilyk om de ontgoocheling af te lezen uit de ogen van Wim de Waal uit Axel. De anders vrijwel altijd zo vrolijk staande blauwe kijkers van de sympathieke Axelaar spra ken boekdelen omtrent zijn teleurstelling vanwege het uitblijven van zijn eerste overwinning bij de profs. Hij was teleurgesteld omdat hij er alles op had gezet om in Kloosterzande te winnen maar juist de steun van zijn ploegmakkers heeft hem dit belet. Wim de Waal ontsnapte acht ronden voor het einde uit een kopgroep van res renners. Ondanks het Frisol-overwlcht in die kopgroep (Harm Ottenbros, C«3 van der Meljden en Henk Poppe) waagde Wim de Waal toch zijn kans. Maar het merkwaardige was wel dat aiemand van de Raleigh-formatie ook Tpaar enige moeite deed om de vlucht Tan Wim de Waal, als streekrenner mag toch worden verwacht dat zijn kansen worden verdedigd, te bescher men. Van afstoppen was geen sprake. Gevolg was dan ook dat De Waal twee ronden voor het einde weer werd achterhaald door het zestal en op slag zijn kansen voor de overwin ning zag verdwijnen. „Ik ben maar een knecht, dat is vandaag weer ge bleken. De rest van de ploeg heeft me niet geholpen, dat. heeft mij mijn eerste overwinning bij de profs ge kost". verzuchtte Wim de Waal direct naafloop. Ondanks de nederlaag van Wim de Kaal ging de zege in deze eerste proironde van Kloosterzande toch niet naar een Frisolrenner, hoe sterk zij ook in de kopgroep vertegenwoor digt waren. Uiteindelijk spurtte Gerrie Kneteman het snelst voor de eerste plaats. Vrij verrassend omdat juist Henk Poppe en Harm Ottenbros van Prisol toch bekend staan als snelle jongens. Neo-prof Gerrie Kneteman, eerder dit seizoen al winnaar van de Amstel- Goldrace, huldigde dan ook een al oud principe: van veraf keihard g. fietsen in de hoop dat niemand er in slaagt om er over heen te komen. Een opzet die volkomen slaagde, Harm Ottenbros kwam op de streep enkele centimeters tekort om te z vieren. Met Gerrie Kneteman heeft het orga niserend comité in ieder geval een winnaar van formaat gekregen voor een koers die nauwelijks heeft kunnen boeien. Een lange onspannig heeft het koersbeeld bepaald en op de ont snapping van Wim de Waal in de slotfase is er weinig gebeurd. Reeds na tien ronden zou Cees van der Meijden de beslissing forceren. De lange Frisol-rijder kreeg ploegmakker Henk Poppe mee terwijl amper een ronde later ook Gerrie Kneteman, Harm Ottenbros. Cees Stam en Wim de Waal aansluiting zouden krijgen. Zevende man in de kopgroep werd GeraTd Vianen die door materiaalpech een ronde achterstand opliep en voor aan aanpikte. Met nog twintig rondeit te rijden streken de vluchters op het peloton, waaruit slechts enkele reac ties kwamen. Vooral van Jan Serpenti die nog wel eens iets wilde presteren voor het talrijke publiek. Het zette allemaal echter geen zoden aan de dijk en de zes bleven regelmatig hun voorsprong opbouwen met het beken de gevolg: een Raleighformatie dat de kansen van streekfavoriet Wim de Waal niet wilde verdedigen of dat in deze eerste-jaarsprof een te gevaarlij ke klant ziet in hun ploeg. Wat het ook zij: Wim de Waal won zijn felbe geerde. hij had hem ook verdiend, koers niet. Een schrale troost voor de volgens penningmeester Pauk van Wa terschoot naar schatting drieduizend betalende bezoekers. Het merendeel '/an deze bezoekers heeft kunnen zien dat Cees Bal duide lijk herstellende is van zijn blessure. Hoewel Bal nog duidelijk op één been fietste was hij toch vrijwel constant in het voorste gelid van het peloton te vinden. Uitslag luidt: Gerrie Kneteman, Am sterdam; 2 Harm Ottenbros, Jlooger- heide; Henk Poppe. Rijssen, 4 Cees Stam, Alkmaar; 5 Cees van der Mey- den. Puttershoek, 6 Wim de Waal, Axel; 7 op een ronde Piet van Kat wijk, Mill; 8 Gerrie Fens, Amsterdam; 9 Ger Harings, Valkenburg; 10 Ri chard Bukacki, St-Glllls Waes. 11 Har ry van Leeuwen, Den Haag. 12 Albert Hulzenbosch, Nijenveen; 13 Jos van Beers, Vosselaer; 14 Bas Hordijk, Rotterdam; 15 Ben Janbroers. Zaan dam; 16 Jan van Katwijk, Turnhout; 17 Klaas Balk, Badhoevedorp; 18 Tino Tabak. Egmond; 19 George Barras. Waremme; 20 Louis Westrus, Amster dam; 21 Gerard Vianen. Kockengen. 22 Harry Beurskens. Beheld; 23 Leo Duijndam. Poeldijk; 24 Cees Priem, Goes. 25 Jo Vrancken. Roosteren; 26 Jos Knookaert, Kalmthout; 27 Michel Polansky. Luxemburg; 28 Wim de Vlam. Sambeek; 29 Ronnie de Bis schop. Stekene. 30 Wim Prinsen, Hank. JOHAN VAN DER MEER WINT PIJL VAN ZUIDEN LUXEMBURG <S1D. ANP) De Ne derlandse wielrenner Johan van der Meer heeft zaterdag hi TUI van het zuiden', een ronde voor amateurs ge wonnen. De tweede plaats in het eind klassement is eveneens voor een Ne derlander, Adrie van Houwellngen. De uitslag van de vijfde en laatste etappe is: 1 Treis (Lux) 166.5 kilometer ln 4 uur. 36 minuten en 49 seconden. 2 HUberink «Med.i. 3 Grieser (W-Dldi; 4 Fischer <Lux»; 5 Weissinger «W-Dldi. allen in dezelfde tijd als de winnaar. Het eindklassement ziet er als volg', uit 1 Van der Meer (Ned; 21 uur. 13 minuten en 45 seconden: 2 Van Hou wellngen (Ned) 21.15.15; 3 Grieser (W-Did) 21.16.40; 4 Jakst <W-Dld;, 5 Pirard (Ned) 21.18.55. de PARIJS (AP) De Belg Herman van Springe! arriveerde zondag met een voorsprong van bijna I.' minuten aan de finish van de klassieke wegwed strijd Bordeaux Parijs, maar 1st; werd hij gediskwalificeerd door Jury omdat hij een verkeerde weg zou hebben genomen. De Fransman Regl* Deieplnr werd tot winnaar van de wed strijd uitgeroepen. Van Springel heeft onmiddellijk pro ït aangt het precies nakomen van de ros Van Spnngcl sloeg bij Chartre Hij mrde te ijn i leid motorpolitie rijdend de verkeerde weg mg waren Do 30-jarige Belg heef deaux Parijs in 1970 gewon werd in 1967 tweede in deze kis over 593 kilometer Hij legde zondag de afstand 14.47.08. wat een gemiddelde a BRIGHTON (Reuter) Roy Schuiten, de winnaar van Olympia's Ronde van Nederland, heeft zondag in Brighton de proloog van de Ronde van Enge land voor amateurs, die maandag be gint, gewonnen. Schuiten reed de 3.200 meter in Brighton (een rijdrit) in 4 minuten en 15.8 seconden. De Zwitser Hans Kanel legde met een achterstand van 3.1 seconden beslag op de tweede plaats. De uitslag van de proloog is: 1 Roy Schuiten (Ned) 3200 m in! 4.15.8; 2 Kanel (Zwits) 4.18.9; 3 Mysik (Tsj-Sl) 4.19.6; 4 Moore (GB) 4.19,8: 5 Filipsson (Zwe) 4.21.8; 6 Vondracek (Tsj-Sl) 4.22.0. MIDDELBURG Het Zeeuws jeugd- elftal heeft in Nijmegen tijdens het Vierbondentoernooi een teleurstellen- de laatste plaats behaald, maar daar bij dient onmiddellijk vermeld te wor den, dat vriend en vijand het in Nijmegen erover eens waren, dat de Zeeuwen toch het beste elftal hadden. Tijdens het na afloop aangeboden di ner complimenteerde de voorzitter ran de afdeling Den Haag de heer W. van den Bosch de Zeeuwen nog eens met hun knap voetbal. Met een klein beetje geluk hadden de Zeeuwen dit Vierbondentoernooi op hun naam geschreven. De afdelingen Nijmegen, Den Haag en vooral Bra bant. brachten een kwalitatief minder elftal binnen de lijnen en de eerstü twee moesten het in de wedstrijden, die tweemaal 20 minuten duurden, voornamelijk van kracht hebben. Zee land neschikte over een goede verdei- mag. In het centrum speelden Ronald «usen (Zeeland Sport) en Peter Tuin 'Axel) een sterke wedstrijd, terwijl vleugel verdedigers Gert Booij (Middelburg). Eugène Fagg (Vlissin- ?en) en Peter van der Hooft (Terneu- zen evenzeer een voldoende haalden. Aanvallend kwam het er niet zo goed uit. Vooral in de laatste wedstrijd tegen het zwakke Brabant ging de vermoeidheid een woordje meespre ten en met name Kees Verkaart (Zie- ntaee). Frank Lammens (HVV), Eg- Bert Audenaerd (Ria) en Leo Slabbe- soom (Kloetinge) lieten enkele open dansen onbenut. Ook pech bleef de f®miwen niet bespaard, want tot tweemaal toe verdween een effectvol schot langs de uitgelopen doelman net langs de verkeerde kant van de paal dseerste wedstrijd bleek de afde- jmg Den Haag de Zeeuwen aanvanke lijk te onderschatten. Uit een snelle aanval scoorde Egbert Audenaerd 1-0. "en Haag trachtte zijn fout goed te maken met hard voetbal en kwam ook gelijk, al zat aan dit doelpunt een buitenspellucht. Ook tegen de afdeling Nijmegen werd er van beide kanten te hard gespeeld. De leiding was bo vendien slecht. De gastheren kwamen gelukkig op 0-1. toen Ad Vermeulen een vrije trap van 40 meter via zijn borst losliet. Zeeland bleef overheer sen en toén Kees Verkaart (Zierik- zee) werd gepakt, kwamen de Zeeu wen verdiend op 1-1 uit een straf schop van Ronals Nijscn. Tegen de zwakste ploeg van het toernooi, Bra bant, hadden de Zeeuwen pech. Juist in die wedstrijd bleven de meeste kansen onbenut, terwijl een overwin ning de Zeeuwse selectie op een ge deelde eerste plaats had gebracht. Zo ver kwam het echter niet, want bij een van de bijzonder weinige uitvallen kwamen de Brabanders op een 0-1 voorsprong, die met kunst en vlieg werk overeind bleef. Hoe een enkel doelpunt over de eerste en de laatste plaats kan beslissen blijkt behalve uit de eindstand uit het feit dat in vier uur voetbal slechts zeven doelpunten zijn gescoord! Nijmegen Brabant Den Haag Zeeland 3 1 2 0 4 2-1 3 1113 1-1 3 1113 2-2 3 0 2 1 2 2-3 De Zeeuwse selectie werd gecoached door Maarten de Kok, de nieuwe trainer van Veere. Hij gebruikte alle vijftien megereise selectiespelers: keepers Ronnie van Eenennaam Vlis- singen) en Ad Vermeulen (Walche ren), verdedigers Gert Booij (Middel burg). Eugène Fagg (Vlissingen), ter van der Hooft (Terneuzen), nald Nijsen (Zeeland Sport), Peter Tuin (Axel), middenvelders Adrie I ter (Zierikzee), Frank Lammens (HVV), Leo Slabbekoorn (Kloetinge), Ronald Thümann (Middelburg) en aanvallers Lieven van Belzen (Ame- muiden), Kees Verkaart, (Zierikzee), Egbert Audenaerd (Ria) en Jan van Nierop (AZVV). Wim ds Wnal fin tweede positie) hiér nog gespannen azend op zijn eerste overwinning bij de profs, die niet doorging. JANNY OOST: TITEL RITMISCHE GYMNASTIEK ZWOLLE (ANP) Janny Oost van Quick Leeuwarden is zondag in de Stilo-sporthal te Zwolle Nederlands kampioene moderne ritmische gym nastiek geworden. Zij eindigde in de finale met geringe voorsprong op Ber tie van der Kwaak als eerste. Een van de grote favorieten. Puck Winkelaar. die na de halve finales op de tweede plaats stond, moest wegens een enkel blessure verstek laten gaan. De uitslag is: 1 Janny Oost (Quick Lee warden) 35.55 punten (bal 8.65, int 9.30, al 8.55, hoepel 9.05); 2 Bertie van der Kwaak (Atilla, Utrecht) 35.45 pnt (8.75 - 8.75 - i 8.75 - 9.00); 3 Annelies van der Linden (Atilla Utrecht) 35.40 pnt, (8.85 - 8.85 - 9.10 - 8.60). Meisjes: 1 Jydy de Boer (de Badhoeve Badhoe- verdorp) 31.35 pnt; 2 Willy Oppenhuis (Quick Leewarden) 31.30 pnt; 3 Leni Joma (Quick Leewarden) 30.80 pnt. NIEUWERKERK De 37 D- en C-junioren van de Nieuwerkerkse voetbalvereniging SKNWK heb ben Feijenoord doelman Eddy Treijtel tijdens het gevecht om de penaltybokaal 32 maal de bal uit het net laten vissen. In totaal werden er 116 straf schoppen genomen. Bij de C-juni- oren won Peter Maliepaard de bokaal, bij de D-junioren ging de beker naar Hans Jan Goedege- buure. HULST Dinsdag 28 md houdt het wielercomité Hulst de eerste kermis koers van dit seizoen voor juniores en amateurs Beide koersen hebben dinsdag een uitstekende bezetting zo wel kwalitatief ais kwantitatief. Bij de amatuers hebben zestig renners ingeschreven waaronder heel wat be kende namen zoals een Cees van Bragt. Bert Broere. Tolne v- d. Bun der, Piet Franken, Jan Damen, Gerard van Geloof, Peter Gödde, Hennv Gij- sel, Tonnie Huijzen, Ger St. Nicolaas, Ton van der Spiegel. Wim van Steen is, Ad Tak en Lon Strobbe. Een select gezelschap dat wordt aan gevuld met vrijwel alle Zeeuwse ren ners. Eddy de Block. Theo van den Branden. Terry Carol. Willie de Feber. De Stormploeg van Chris de Jonge met Thijs Fase en Wim Westdorp, Cees Spaans, Cees Stoutjesdijk. Een rennersveld dat weer (>org staat voor een boeiende koers zoals Hulst die al jaren achtereen heeft gehad. De ama teurs gaan om kwart over drie van start voor een wedsrijd over 100 km, verdeeld in 65 ronden. Bij de juniores die om half twee van start gaan voor zestig kilometer ook al een aantal bekende namen zoals de snelle John Akkermans. Zeeuws kamnioen Wim Jeremiasse, Frans Verstraeten uit Phi lippine. Verstappen. Henk van Kuijit, Krijn St. Nicolaas. Piet Noy en plaat selijke favoriet Octaaf Picavet. In to taal hebben 36 juniores voor der. wedstrijd ingeschreven. SEROOSKERKE WINNAAR TOERNOOI RILLANDIA RILLAND Op het toernooi voor eerste en tweede elftallen van de zaterdagavereniging Rillandfa ontpop te de afdelings tweedeklasser Seroos- kerke zich als de relevatie. Tussen de KNVB-elftallen van Vogel waarde. AZVV en Rillandia speelden de afdeiingsvoetballers van trainer Henk Versluijs. met als gevaarlijke man spits Han Lobbezoo <ex Rillandi- a!) een sterk toernooi. Met een beter doelgemiddelde dan de zondag derde klassers van Vogelwaarde werd Se- rooskerke winnaar. Bij de tweede elf tallen won AZVV. Uitslagen en standen: AZVV 1 - Rilla- naida 1 0-0. Vogelwaarde 1 - Seroos- kerke 1 0-2, Rillandia 1 - Serooskerke, 1 0-2. AZW 1 - Vogelwaarde 1 0-1. Serooskerke 1 - AZVV 1 0-1. Vogel waarde 1 - Rillandia 11-0. Eindstand 1 Serooskerke 4 punten, 2 Vogelwaar de 4. 3 AZW 3. 4 Rillandia 1 punt. Rillandia 2 -.Vogelwaarde 2 0-0, Se rooskerke 2 - AZW 2 1-2. AZW 2- Vogelwaarde 2 1-1. Rillandia 2 - Se rooskerke 2 2-0, Vogelwaarde 2 - Se rooskerke 2 2-1, Rillandia 2 - AZW 2 1-2. Eindstand: 1 AZW 5 punten, 2 Vogel waarde 4, 3 Rillandia 3, Serooskerke 0 punten. KLOOSTERZANDE Voor dc tiende maal in dit seizoen heeft Toine van den Bunder een overwinning behaald bij de amateurs. Ook in Kloosterzan de deed de m..n uit IJzendijke het in zijn specialiteit: een solo in de laatste kilometer. Zes ronden voor het einde demarreerde Toine van den Bunder, hij'reed opnieuw op een lichte alumi- niumfiets met een vast verzet, 53 x 15 trapte hij de gehele koers, onweer staanbaar uit een kopgroep van zeven man. Niemand die hem kon volgen, ook niet Theo Smit de door etappe- overwinningen in de Vredeskoers en Olympia's Ronde, gelouterde Frisol renner waarmee hij in een klap zijn kansen op de overwinning zag ver dwijnen. Met Toine v. d. Bunder is tevens ook wel de beste man uit de wedstrijd genoemd. Hij trok tot tweemaal toe j met in zijn wiel de complete groep.: de zaken recht. De eerste maal was! dat na een ontsnappingspoging van, Theo Smit. Tinie van Hasselt, Peter Gödde, Tonnie Huijzen en Rinus Ver boom. Binnen een ronde riep hij de vluchters weer tot de orde. Een twee- de maal gebeurde dat na een demar rage van Rinus Verboom, die onmid-! dellijk Vester Aarts en Rudy Heijens meekreeg. Waar pogingen van Tonnie Huijzen, Hans Harinck, plaatselijke j favoriet Lon Strobbe en Cees Stout- j jesdijk mislukten slaagde Toine vani den Bunder wel. Samen met Theo, Smit, Rien Jongenelen en Tinie vani Hasselt reed hij in een ruk tot, bij de; drie leiders, waarmee de amateur- koers op slag aas gedaan. Er kwam. nog wel wat verzet van Lon Strobbe en Peter Gödde, maar bedreigd wer den de zeven vooraan nooit. Uitslag: 1 Toine v, d. Bunder, IJzendijke; 2 Theo Smit, Halfweg; 3 Vester Aarts, Roosendaal; 4 Rudy Heyens. St. Ni klaas; 5 Rien Jongene'.en. Oudenbosch; 7 Rinus Verboom. Ellewoutsdljk; 8 op 2.20 Jan Koops. Wateringen. 9 Wim Westdorp, Heinkenszand. 10 Ruche Liebregts, Vlaardingen; 11 Willy de Feber, Sluiskil; 12 Cees Stoutjesdijk. St. Maartensdijk; 13 Jan Konings, STEIN (ANP) Mat Dohmen (Bom) heeft zaterdag de Ronde van Limburg voor amateurs met start en finish in Steln gewonnen. Hij reed de 182 kilometer in 4 uur 35 minuten en 56 seconden. Dohmen won de eind- sprint van een groep van zeven ren-1 ners. De uitslag is: 1 Mat Dohmen (Born) 182 km in; 4.35.36; 2 Jo van Tol (Montfort) zt: 3 Bennie Ceulen (Maastricht) zt: 4 Cees van Dongen (Oud Gastel) zt; 5 Ad| Tak (Oud Gastel) zt; 6 Henk Smits! (Baarlo) zt; 7 Jacob Langen (Kerkra-j de) zt; 8 Toine v. d. Bunder (IJzendij ke) op 3.51; 9 Hans Koot Eindho ven) zt; 10 Jan Lubberdink (Voorst) zt; 11 Piet van Kollenburg (Sittard)j op 5.24; 12 Jan Bakker (Eenrum) zt: 13 Joop Brink (Haarlem) zt; 14 Henk Botterhuis (Sambeek) zt; 15 Hein; Lunenburg (Loesbroek) zt. RODEZ (AFP, REUTER) De Frans man Jean-Pierre Danguillaume (28) heeft met het minieme verschil van drie seconden de etappewedstrijd "Mi di Libre' gewonnen. Danguillaume die.l hoe het ook anders, zaterdag zijn verjaardag vierde, ging in de laatste rit over 168 kilometer rond Rodez met succes in de verdediging tegen de op de loer liggende Brit Barry Hoban.i die talrijke ontsnappingspogingen waagde. Maar hij werd steeds terug gehaald, hetzij door Danguillaume zelf, hetzij door diens ploegmakkers. Danguillaume kan de grote successen) uit zijn carrière gemakkelijk onthou den: precies vijf jaar geleden bereikte hij zijn hoogtepunt als amateur door! de Vredeskoers (Warschau-Berlijn- Praag) te winnen en de zege in de Midi Libre was zijn eerste belangrijke succes als prof- Het zou vermoedelijk evenwel niet zover gekomen zijn als niet in de eerste etappe Joop Zoetemelk aLs ge volg van een valpartij de strijd moest staken, en als Luis Ocana en Ray mond Poulidor enigszins in vorm wa ren geweest, juanguillaume won in het recente verleden wel verscheidene etappes in de Tour de France. De uitslag van de laatste etappe is: 1 Martinez (Fr) 4 uur 29 minuten 10 seconden (4.29.04 met bon.); 2 De Witte (Belg) 4.32.03 <4-31.59 met bon.); 3 Berland <Fri 4.32.05 (4-32.03 met bon 4 Maertens (Belg) 4.32.54: 5 Dauguillaume (Fr) zt;. Het eindklassement is: 1 Dauguiilau- me 20 uur 48 minuten 7 secon- den: 2 Hoban (G.-B.) op 3 sec; 3i Verbeeck (Belg) op 7 sec; 4 Coro Leri (Fr) op 7 sec; 5 Maertens (Belg) op. 11 sec. Sprundel; 14 Tonnie Huijzen. Kloetln ge; 15 Pe'.er Gödde. Kowacht; 16 Lon Strobbe, Lams waar de; 27 Leen van der Wiel. Breda; 18 Henny Gljsel. Heikant; 19 Nico de Kater. Amster dam; 20 Rinus Remtjn. Kwadendam- me 11 jaa: 1 Karei van Goethem. Kloos terzande; 2 Alex Claeys. IJzendijke: 3 Ab Verpianke. IJzendijke: 4 Benny Tleleman. Kloosterzande; 5 Rob Li. plijn. Axel. 0 Ed van Gimst. Axel. 12 Jaar: 1 Adrie de Maesschalck. Axel; 2 Rein Harte. Middelburg; 3 Robbij Bijvank. Sas van Gent: 4 Brigitte van Goethem. Kloosterzande: 5 Johnny Steel, Axel: 6 Wim Hamelink. Terneu 13 jaar: 1 Alex van Boven. Sas van Gent; 2 Werner Wieme. IJzendijke: 3 Jan Mas.yen. Kloosterzande; 4 Peter Scherbeijn. Oostburg; 5 Jan van Hoorn. Kapelle. 14 Jaar. Ronnie v d Sijpt. Koe wacht; 2 Maurice de Vleeshouwer. Westdorpe. PARIJS De Nederlandse wieler ploeg van Frisol gaai deelnemen aan de Tour de France, die op 27 JunJ in Brest start. Tijdens een gesprek in Parijs werd vrijdag volledige overeenstemming be reikt tussen ronde-directeur Felix Lë- vitan en sponsor Nico de Vries. die Kees Pellenaa.-s als adviseur bij het onderhoud had betrokken. De Frisol- ploeg, die in de Tour gaat steunen op Cees Priem en Fedor den Hertog, zal voor deze ronde worden versterk* met gast-renners. MODENA De dag dat de regen kwam. Die (zater)dag bleef de (eerste) greep van Eddy Merckx naar de macht in de Ronde van Italië uit. Nog steeds zetelt het vinnige Span- jaardje José Manuel Fuente op zijn troon. Nog steeds voert hij het algemeen klassement aan. Zijn voorsprong op Merckx: een minuut en veertig seconden. Merckx: „Tot in Forte Dei Marmi, tot na de tijdrit, blijft Fuente de grote favoriet. Daarna zullen we zien". Daarna: dat is na afloop van het gevecht tegen het horloge, dinsdag, als de chronome ters tijdens een 40 kilometer lange individuele race koude en nuchtere taal zullen spreken. Het grote gevecht op de flanken van de Monte Carpegna vond niet plaats, halsstarrige prognoses ten spijt. Toen de karavaan aan de voet van die 1400 meter hoge berg (eerste categorie, gedurende de laatste drie kilometer voor de top een stijging van 625 meter) arriveerde, toen ver anderde plotseling het decor. De zon. de blauwe hemel verdwenen. Laag hangende, donkere wolken kwamen ervoor in de plaats. De kronkelende weg naar boven werd smaller en smaller. Rotsblokken, dennebomen en tienduizenden rond brandende hout vuurtjes kleumende Italianen „speel den" in langzaam voorbij drijvende wolkenflarden een beklemmend schimmenspel. Op het moment dat Fuente. op jacht naar de eenzame en al alle illusies verloren hebbende Conti de- mareerde, viel voor het eerst in deze Ronde van Italië de regen. Eddy Merckx zag de Spanjaard gaan, rea geerde, maar moest met lede ogen toezien hoe Fuente voorgoed ver dween. Eddy Merckx, die in zijn maniakale bezetenheid in deze ronde niet minder dan elf fietsen tot zijn beschikking heeft, trapte, terwijl de regenbui zich in een wolkbreuk transformeerde, de pedalen van zijn lichtste fiets rond. Op circa een kilometer van de in de wolken verscholen bergtop begon Merckx met zijn rechterarm te zwaai en: hij wenste ploegleider Robert Le- langue bij zich. Maar zijn chef d'ëoui- pe slaagde er. in weerwil van enkele regelrechte zelfmoordpogingen, niet in op het smalle pad tussen een haag van mensen te passeren en vervolgens naar zijn baas te rijden. Posities op de top van de Monte Carpagna- 1 Fuente; 2- Merckx op 1 min. 18 sec 3. en 4 Poggiali en Urizubia op 2 minuten Vervolgens op 2 min. 20 sec een groep van 19 renners, onder wie Gimondï en Henny Kuiper Dertien kilometer verder bereikte Fuente als eerste de finish in het verdronken dorp Carpegna. Na een verschrikkelijke afdaling op spiegelg- gladde macadam wegen vol los grincL Een minuut en vijf seconden na Fuen te arriveerde een iijkbleke Eddy Merckz. Hij stapte kletsnat van zijn fiets, bibberde als een jonge hond eri riep uit: „Wat heb ik een angst ge had!" De kreet vroeg een nadere ver klaring: ,De pion van mijn iets sloeg door. Ik had er nog nooit op gereden. TK De cijfers bewezen Merckx's woor den. Slechte daler Fuente gaf op wel licht de beste daler in de karavaan Eddy Merckx hoogst persoonlijk slechts 13 seconden prijs. Doch de cijfers namen niet alle vragen weg. Merckx kende evenals Fuente de Monte Carpegna al van verleden jaar. Waarom dan op de lichtste fiets? Merckx: „Ik heb voor ik boven kwam herhaaldelijk om Lelangue geroepen. Ik wilde van fiets verwisselen. Hoe kon ik bovendien weten dat het zulk slecht weer zou worden?" Conclusie: Merckx, de courreur die niets aan het toeval overlaat, nam net risico onder de moeilijke omstandig heden van de Monte Carpegna niet van fiets te kunnen verwisselen. Dat is een opvallend feit- Het spring; net zo scherp in het oog als de wetenschap dat verleden jaar Fuente op die zelfde Monte Carpegna bijna acht minuten op Merckx verloor. Dit jaar werd Fuente winnaar, terwij! Merckx zich er slechts met moeite toe beperken kon zijn achterstand in hei algemeen klassement niet te laten stijgen. Niet voor niets vertrouwde Eddy Merckx gisteravond aan zijn schoon vader Lucien Acou toe: „Ik zal het heel moeilijk krijgen om Fuente in deze ronde te verslaan". Met deze vertrouwelijke mededeling mag men zich afvragen waarom men dan in de vlakke etappes (die meestal in massa sprints eindigen) rose-truidrager Fuen te ijzersterke klimmer, maar nauwe lijks een rouleur) niet aanvalt, niet onophoudelijk bestookt. Een van de redenen is wellicht dat Fuente over de sterkste ploeg in deze Giro be schikt. Dat kan Henny Kuiper niet zeggen. Hij is slechts omgeven door zes mid delmatige coureurs. Dc kopman van Rokado loopt zelfs het risico een ploegmakker te verliezen De Duitser Muddeman namelijk, die tijdens de afdaling van dc Monte Carpegna bij een val een ernstige polxblessure op liep. Doch niettemin: de enige Neder lander in deze Giro rijdt op zijn „eentje" een opvallend sterke ron de- Memo van Henny Kuiper. „Ik ver keer in een goede conditie. Ik ga tot nu toe goed de cols over. Over mijn negende plaats in Carpegna. op 1 minuut en 44 sec. van Feunte, ben ik dik tevreden. Vooral als je weet dat ik in de afdaling van die berg een flinke schuiver maakte. Ik liep geen enkel schrammetje op, maar door de val sloeg een stuk leer uit mijn zadel". De uitslag van de negende etappe is: 1 Fuente (Spa). 191 km in 6 uur minuten 11 seconden; 2 Merckx (Bei) 6.07.16: 3 Paolini dt) 6.07.55; 4 Berga mo (It) zt; 5 Eric de Vlaeminek iBei) zt; 6 Gimoadi (It) zt; 7 Poggia li (It) zt: 8 Bitossi (It) zt; 9 Kuiper (Ned) zt. De uitslag van de tiende etappe is: 1 Se reu (Belg) 205 kilometer in 4.04.20; 2 Basso (Ita); 3 De Vlae minek (Belg); 4 Gavazzi (Ita); 5 Osler (Ita); 6 Vicino (Ita); 7 Paolini (Ita); 3 Bortolotto (Ita); 9 Antonlni (Ita); 10 Houbrechts (Belg) allen de zelfde tijd als Sercu. Hennie Kuiper eindigde in de tiende etappe op de 32e plaats in de tijd van 4 uur. 49 minuten en 20 seconden. Het algemeen klassement na de tien de etappe ziet er als volgt uit: 1 Fuente Spa 51 uur. 44 minuten en 20 seconden. 2 Merckx (Belg) op 3 minuut en 40 seconden; 3 Gimonói (It) op 2.12; 4 Battagiin (It) op 2.14; 5 Uribezubla 'Spa) op 2.18. 6 De Vlaeminek (Belg) op 2.19; 7 Bitossi (It) op 2.19; 8 Conti (It) op 2.19: 9 Baronchelli (II) op 2.21; 10 Ritter (Den) op 2.22; 14 Kuiper (Ned) op 3.24.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1974 | | pagina 13