FEEST IN DE BOSSEN Wie wil er een titel? L >kort gefeifïïpfe< Aantal passanten op Veerse Meer in 1973 sterk gestegen Pfaff Naaimachinecentrum 'Veerse Meer' over subsidie-objecten voor volgend jaar hoort 2 Nationaal muziek concours 8 juni in Goes WEGENS REORGANISATIE IS PFAFF NAAIMACHINECENTRUM GESLOTEN VAN 27 T/M 31 MEI A.S. JATEROAG 25 MEI 1974 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 door jacques cats branding. Zuivere lucht en over dadig groen: eigenlijk is Westho- ve net als Melisane, goed voor uw broodnodige rust. U kunt daar in onbeperkte doses van consumeren als u zo'n wandeling maakt over dit terrein, dat bos wachter Bram Schoe zo langza merhand als zijn eigendom is gaan beschouwen. Want dat gevoel krijg je als je dag in dag uit door die bossen banjert en elke boom en struik bijna blindelings weet te vinden. Abraham Schoe woont midden in het reservaat aan het eind van een laantje, waarlangs het fluite- kruid manshoog staat. Zestig le vensjaren heeft Schoe in die wo ning gesleten. Hij groeide erop als zoon van de boswachter en nam de zaak over toen vader in de bossen om kwam toen hij in de oorlog op een tankmijn stuitte. Tweeëndertig jaar was vader Schoe boswachter geweest. .Als net een beetje wil hou ik het net zo lang vol", zegt Abraham me als we even op de bank voor de woning praten over zijn vak. En denk nu niet dat Schoe na zo'n lange tijd in de bossen te hebben vertoefd zol langzamer hand geen boom meer kan zien. Verre van dat zelfs: „Met de va kantie heb ik mij Hoenderloo nog in een huisje gezeten dat nog meer in de bomen stond als mijn eigen woning", zo meldt Schoe. Mij zien ze niet in de stad. Ik ga er geen dag heen als het niet moet". Schoe waakt over Westhove alsof het zijn eigen hofje is. Echt op treden is er niet zo vaak bij. Alleen het feit dat hij zich regel matig overal laat zien is al vol doende want niet elke bezoeker geeft zich uitsluitend over aan een vrije wandeling op wegen en paden. De boswachter vertelt: „Laatst ging er nog één met tien bakkruutpollen weg. En sommige ouders staan er rustig op te kijken dat hun kinderen in die rodondendronstruiken zitten. En als je er dan wat van zegt, reage ren ze in de geest van: kan dat dan kwaad. Daarnet zag ik weer drie van die grote knapen in een eik zitten. Nou dan zeg je: eruit, want straks scheur je je broek nog. En dan zeg je nog niet dat die boom ervan kapot gaat. Soms hoor ik dat ouders tegen hun kinderen zeggen: denk erom. daar komt de boswachter. Als je n:e'. uitkijkt neem'-ie je mee. Nou dat vind ik maar een gek gedoe. Zo maken ze dat de kinde ren bang van je worden. Dat is helemaal niet de bedoeling: Ik wil alleen vernielingen zien te voorkomen. Kijk als er iemand een blad van een laag hangende tak trekt is dat niet zo erg maar als iedereen, die daar langskomt hetzelfde doet is zo'n tak natuur lijk in de kortst mogelijke tijd kaal. En daar heb je niks aan". Misschien dat u daar eens aan zou kunnen denken als u vandaag of morgen deelneemt aan zo'n jubileumwandeltocht. Vanaf 's morgens tien uur kunt u zich daarvoor in het natuurreservaat dat ook per openbaar vervoer te bereiken is laten inschrij ven in de oranjerie, het gebou wencomplex waarin in vroe ger tijden gevoelige siergewassen als het sinaasappelboompje wei den gekweekt. Er valt een keus te maken uit een korte wandeling van ruim twee kilometer, die ui termate geschikt is voor invali den en mensen met wandelwa gens. Wilt u echt een langdurige tocht maken dan kunt u een legen kilometer lange route ne men die u voert door alle vegeta tiezones en landschapstypen. U wandelt dwars door het geurige fluitekruid-essen'oos. u komt door een bosgedeelce met een tropi- sohe weelderinge onderbeplanting van de statige reuzeberenkiauw en als u het treft ziet U mis schien nog iets van de wilde orchideëen. waarvan de boswach ter opgelucht zegt. dat 'gelukkig niet iedereen die orchiedeëen weet te staan". Kortom, u ben weer eens even echt helemaal uit. weg van het lawaai van onze technische we reld. Neem de woorden ter harte van boswachter Schoe die zegt: ie geniet hier elke dag weer met volle teugen. Westhove is zo'n plek waar menigeen voorbij stuift omdat het z.o dicht bij huis is. Laten we er vandaag eens stoppen! Prins Claus heeft de uitspraak van de Nederlandse taal uitstekend onder de knie, zo bleek afgelopen woensdag maar weer eens duidelijk toen hii iri1 de Statenzaal in Middelburg een inleiding hield ter gelegenheid van de installatie van het Zeeuws comité monumentenjaar. Daarom zullen we net de prins überhaupt niet kwalijk nemen, dat hij zich even versprak toen hij het had over het beroemde bouwmeestersgeslacht Heldermans. Want hij wist natuurlijk best, dat het geslacht Keldermans heette. Nu kan ik u wel het Zuid-Lim burgse Savelsbos insturen en de Duivelsberg nabij Nijmegen is ook niet te versmaden, maar wat zul len we het ver weg zoeken als we dicht bij huis zo'n fraaie tuin hebben liggen als het C.R.M. re servaat Westhove-Duinbeekkort onder Domburg, waar gelukkig niets van te horen van het naarmate de gemeenteraadsver kiezingen toenemen heftiger wordend gekrakeel van de Dom- burgse vroede vaderen, maar waar de lucht met gevoel voor harmonie is gevuld met het ge luid van de wind die door de takken speelt, het opgewekte flui ten van de vogels met. ergens op de achtergrond het ruisen van de Er hangen in de bijna honderd natuurreservaten van staats bosbeheer in deze dagen geen feestslingers in de bomen en die boswachters hebben op andere tijden ook zo'n keurig pak aan, maar toch is het daar in het lover op dit moment een beetje feest: staatsbosbeheer is driekwart eeuw oud en in het hele land kunnen we dat heuglijke feit meevieren door een jubileumwandeltocht mee te maken die voert over zo'n na tuurterrein. Bent u uitgekeken op uw eigen naam. Vindt u 'm te gewoon? Te alledaags? Dan i6 nu de tijd meer dan rijp om daar snel wat aan te gaan doen. Want ergens tussen de kleine annonces, waarin bruidsjurken 'niet in Zeeland gedragen), prima stapel bedden en jonge bonte geitjes te koop werden aangeboden prijkte een dag of wat geleden in dit blad een advertentie die de volgende tekst bevatte: de erven van de ambachtsheer van de heerlijkheid Nieuwer- kerke op Schouwen willen hun recht op titel en wapen over doen aan de meestbiedende. Welnu, beste mensen: hier ligt dan uw kans. U tast eens diep In de beurs en de zaak is gepiept Van de ene op de andere dag bent u niet gewoon C'. Huppelde pup. maar C. Huppeldepup, heer van Nieuwerkerke. Een leuk bin- nenkomertje, zou ik zo zeggen. Maar laten we met de beide benen op de grond blijven: u mag er niks meer mee. U krijgt er geen reductie door op een plaats in de schouwburg, u moet bij de slager net als ieder ander wachten tot u aan de beurt bent en er zal in de volle bus niemand voor u opstaan. Want die titel is slechts een lege huls. Wel een verschil met vroeger, toen de ambachtsheren een hoop te vertellen hadden. In de Franse tijd is daar duchtig het mes inge zet. Maar voordien had een heer van een hoge heerlijkheid het recht van de halsmisdaden, met andere woorden hij kon beschik ken over leven en dood. Heren van lagere heerlijkheden hadden anders ook het nodige in de melk ie brokkelen: ze konden in vele zaken berechten en hadden om nog maar eens een voorbeeld te noemen onder meer ook een stem in het. kapittel waar het ging om de benoeming van een predikant. In de Franse tijd is er duchtig het mes gezet in die heerlijkheden. De meesten wer den afgeschaft maar toch bleef er nog een deel over. En ook vele rechten bleven be staan. Zo had je het recht van aardhaling, waarbij je uit de slik ken grond mocht haten, een kwestie die nog heeft gespeeld bij de dichting van het Veerse Gat. maar obk was er ÏK doé slechts een greep een visrecht, een jachtrecht, een recht van zwanendrift, wat betrekking had op het houden van zwanen, een windrecht. een recht om molens op te richten en een recht van aanwas, wat onlangs nog inzet van een juridische strijd i* ge weest bij de aanleg van het Rijn- Scheldekanaal. De ambachtsheerlijkheid Nieu werkerke op Schouwen heeft ooit rechten gehad een visrecht en een jachtrecht. Of daar r.og iets van over is. is me niet duidelijk geworden, maar dat is ook van minder belang. De advertentie meldt, dat alléén het recht op titei en wapen te koop ls. Over Nieuwerkerke valt nog te zeggen dat het oorspronkelijk een kerkdorp is geweest. In de veertiger jaren hebben er nog opgravingen plaats gevonden. Nieuwerkerke is nu een buurt schap met een handvol huizen en iets meer bewoners, een gehucht dat officieel Nlewerk in Schut heet maar dat in de volksmond 't Schutje' wordt genoemd. Het wa pen van Nieuwerkerke dat bij de aankoop van de titel in de prijs inbegrepen is bestaat uit drie lau werkransen van goud op een zwart veld met rechtopstaand een in zilver uitgevoerd zwaard Indrukwekkend Ls het dus alle maal wei. Maar het blijft alleen bij pronken met een titeltje. Leuk voor op een briefhoofd. Eerdere verkopen van am bach t*- heerlijke titels en wapens leren, dat met een dergelijke overname bedragen zijn gemoeid die de dui zend gulden te boven kunnen gaan. Eten flinke cent voor «en Snobistisch trekje. Maar er zijr. mensen, die bet er voor over En het kan nu: de erven willen er vanaf. DRIECILINDER ■MINENT iÓssel'"" ÏRSTEECE RECREATIESCHAP IN JAARVERSLAG 1973: UITBREIDING MAL AANLEGSTEIGERS NOODZAKELIJK DRUK GEBRUIK VAN TERREINEN VOOR DAGRECREATIE {ADVERTENTIE) VEERE Het aantal passanten In het Veerse meer is in 1973 sterk Bestegen, waarschijnlijk mede als ge-; Tolg van dc fraaie zomer. Vaak waren alle steigers in het meer en aan de eöanden volledig bezet, hetgeen het i voornemen rechtvaardigt om in de komende jaren nog meer aanlegstei gers voor zeilers te maken. Dit blijkt oii bet jaarverslag 1973 van het recre- «itschap het Veerse meer. De plezier-1 vaart door de sluizen van Veere en vanKats heeft in de periode 1962-1973 «ai reer sterke stijging te zien gege ven: voeren er door de sluizen van >we in 1962 nog 2686 schepen, in I9i3 ivaren dat er 9191. Dezelfde cij fers voor de sluizen van Kats zijn «83 respectievelijk 20.947. Van alle schepen die het Veerse meer bezoeken zijn de meeste van Neder landse nationaliteit. Op de tweede Plaats komen de Belgen, op de derde oe Engelsen op de vierde de Duitsers. Uit de wachtlijsten blijkt, aldus het j¥rrersla8. dat er nog steeds een teioix aan vaste ligplaatsen rond het- veerse meer bestaat. De bouw van MS een jachthaven in Kamperland ®*t een capaciteit van ongeveer 350 ■'■SPiaatsen kon in het verslagjaar nog met worden begonnen, maar zal naar ni?factlt'mg wachtlijsten bekorten. Het recreatieschap wijst er overigens op dat een weloverwogen beleid op net punt van (eventuele) uitbreiding van de capaciteit aan vaste ligplaat- ADVERTENTIE! ARP-CHU-KVP Vlissingen m Christen Democratisch Appel Bijeenkomst: 27 mei 20.00 uur Bachtenkomme Vlissingen Spreker: lijsttrekker A. Lorier. sen van groot belang is voor het behoud van het karakter van het Veerse meer. Het recreatieschap is tevreden over de medewerking van de recreanten op en rond het Veerse Meer om water en terreinen schoon te houden. „Maarj het.is en blijft een punt, waarop elk] jaar weer de aandacht moet worden: gevestigd. Het kan namelijk veel be-j ter. Vooral op de drukbezochte dagre-| creatieterreinen dienen de houders j zich meer van hun verantwoordelijk-1 heid bewust te worden", aldus het, verslag. Opgemerkt wordt dat het wa ter van het Veerse meer van een zeer redelijk gehalte is, een kwaliteit die. nog zal toenemen als dit jaar geen. ongezuiverd rioolwater van Wol- phaartsdijk meer op het meer wordt! In het jaarverslag wordt veel aan dacht besteed aan de vraag of de pleziervaart moet worden verplicht gebruik te maken van de chemische toiletten teneinde zo een bijdrage te leveren aan de beteugeling van veront reiniging op het oppervlaktewater. Overigens roept ook dit weer proble men op, omdat de gebruikte chemica liën niet overal kunnen worden ge loosd. Het recreatieschap stelt dat het be langrijk is te weten welke chemische middelen in de handel zijn en hoe het staat met de milieu-hygiënische aspec ten daarvan. Het lozen van toiletafval met chemicaliën in open water, op het land of in de bodem dient volgens het recreatieschap ten sterkste te worden ontraden met het oog op ernstige verstoring van de aanwezige bacteriën-flora. Het gebruik van che mische boordtoiletten noopt tot het treffen van daarop ingestelde voorzie ningen aan de wal, vyaar de vereiste lozingsvoorzieningen met aansluiting op een zuivering van voldoende om vang zullen moeten komen. Daarnaast, zal een indringende publiciteitscam- pagne nodig zijn om de watersporters ervan te overtuigen dat ze hun toile tafval met chemicaliën beslist dienen te lozen in deze voorzieningen. Gewe zen wordt op de kwalijke gevolgen die onverantwoorde lozing kan heb ben. Dagrecreatie Ook van de dagrecreatieterreinen bij "De Piet' en "De Oranjeplaat' werd in het verslagjaar een druk gebruik ge maakt. De ontsluitingsweg door de Schotsman-Ruiterplaat kwam gereed en op de Schotsman werd parkeerge legenheid geschapen voor 1000 auto's. De toiletvoorzieningen worden dit jaar aangebracht. De Federatie Delta Vissers zetten een grote hoeveelheid forellen uit. De vangst was. vooral in de zomermaanden, teleurstellend. Ook het gebruik van het sportvissershaven tje De Piet' verliep niet volgens de verwa*tingen. maar het recreatie schap verwacht dat dit jaar hierin verandering zal komen. In het jaarverslag wordt verder opge merkt dat er over het algemeen een goede verhouding bestaat tussen re creanten en patrouillerende rijkspoli tie te water. Daardoor werden relatief weinig processenverbaal opgemaakt, de meeste inzake overtredingen van snelheidsbepalingen en van beman ning-veiligheidsvoorschriften. Voor 1974 wordt gestreefd naar een pa- trouilleduur van 16 uur per dag. Tenslotte wordt melding gemaakt van het uitvoeren en voltooien in 1973 van een aantal werken onder toezicht van provinciale waterstaat. Gereed kwa men in totaal 250 meter aanlegstei gers aan de oostzijde en de westzijde van de Haringvreter en verlenging van de kruissteiger nabij het Aardbei- eneiland en de oeververdediging van de Omloop. Begonnen werd met het aanleggen van drie trailerboothellin- gen op de Schotsman, ten noorden van de Goudplaat en nabij het sport vissershaventje De Piet'. Onder toezicht van de deltadienst van rijkswaterstaat werden uitgevoerd en voltooid de ontsluitingsweg over de Schotsman met bijbehorend parkeer terrein. de oeververdediging bij Vrou wenpolder. waarbij ook enkele zwem en aanlegsteigers werden gemaakt. Begonnen werd met de aanleg van een eiland ten zuiden van de Karing- vliet en met het uitdiepen van de geul tussen de Haringvreter en het Aard- beieneiland. Onder toezicht van de dienst der domeinen werd een weg aangelegd van Veere naar de Oude Middelburgse haven. De uitvoering van 280 meter steiger in het haventje van Geersdijk en de Lemmerplaat werd in 1973 aanbesteed evenals de inrichting van het haventje van Geers dijk als vluchthaven. Het recreatieschap het Veerse meer ging in 1973 verder met proeven tot bescherming van hout tegen paal- worm. In mei werden twee proefpak-| kettcn uitgezet, die in oktober weer werden opgehaald. Daarna zijn ze on-j middellijk weer uitgezet om de win-' termaanden in het water door te brengen. Als gevolg van de warme zomer werd een flinke opbloei gecon- stateerd van de paalworm: de aange troffen exemplaren waren groter dan in voorgaande jaren. Het jaarlijks schoonmaken van de boten, en de behandeling daarvan met verf, lak of teer, aldus het jaarverslag, kan over last door paalworm verkleinen. Toepassing van de houtsoort opepe of billinga in het nieuwe steigerbestek en het verdere onderzoek, dat ook door het Delta Instituut voor hydrobiolo- gisch onderzoek wordt uitgevoerd naar de levensomstandigheden van de paalworm, maken het volgens het re creatieschap van belang de aantastin gen te blijven volgen door het jaar lijks uitzetten en controleren van proefpakketten. Verhuurder woning in conflict met gemeentebestuur HULST Het gemeentebestuur van Hulst is van mening dat de heer Bleyernbergh het pand Gentsestraat 1 of moet laten ontruimen of moet laten herstellen. Het pand. dat als bedrijfswoning en bedrijfsruimte in gebruik is bij de heer De Koning, is door het gemeentebestuur in zeer slechte staat aangetroffen. De constructie van het dak is zeer slecht en op meerdere plaatsen ge deeltelijk ingevallen. Hierdoor lekt het dak. In februari van dit jaar heeft het college gelast het dak te laten maken. De kosten worden geraamd op 25.000.- en de huursom die de heer Bleyenberg ontvangt, bedraagt 4 632.-. De heer Bleyenbergn heeft beroep bij de raad ingesteld. Hij voert onder meer aan dat de vorige onderverhuur der van het pand, de heer G. Snelders. een verbouwing dermate ondeskundig heeft uitgevoerd, dat het pannendak is ingevallen. Ook vindt de heer Bleyenbergh het opvallend dat de dienst bouw en wo ningtoezicht van b. en w het dak heeft verbouwd. B. en w. beweren daarentegen dat de slechte toestand van het dak te wijten is aan slijtage en niet aan de verbou wing. De gemeenteraad behandelt don derdag het beroep van de heer Bley enbergh. GOES De afdeling Zeeland van dei Koninklijke Nederlandse Federatie van Muziekverenigingen, de 'Zeeuwse Bond' houdt zaterdag 8 juni een natio-! naai federatief muziekconcours in de 'Prins van Oranje' te Goes. Voor ditj concours heeft het maximum toelaat bare aantal van 15 orkesten ingeschre-l ven. De meesten hiervan komen van buiten deze provincie. Slechts vier korpsen komen uit Zee-1 'and. Het zijn de fanfare 'Concordia' uit Krabbendijke, de fanfare "Euphonia' uit Goes, en het harmonieorkest 'Apollo' uit Wissenkerke. die alle drie; in ae eerste afdeling uitkomen, en dei fanfare EMM uit Kortgene, die in de afdeling uitmuntendheid speelt. De overige korpsen komen uit Zuid-Hol- land en Noord-Brabant. Het zijn alle harmonie- en fanfare-orkesten. Er ne men ditmaal geen brassbands deel aan het. concours. Drie toporkesten, die in de vaandelafdeling uitkomen, zullen op dit concours te horen zijn. Het zijn de harmonie "Wilton-Feije- noord' uit Schiedam, de fanfare De Hoop' uit Stellendam. Het concours op zaterdag 8 juni begint 's morgens om 11 uur. Vanaf zaterdag 1 juni staan wij als vanouds weer geheel tot uw dienst G. Hemelaar, Nieuwendijk 29, Vlissingen. Tel. 01184-3729 TIEN OBJECTEN, KOSTEN f 637.000, EERSTE FASE SCHELPHOEK-PLAN NU AANGEMELD MIDDELBURG Het algemeen be stuur van het Veerse Meer zal zich in zijn vergadering van donderdag 6 juni bezighouden met de vaststelling van een lijst van voorzieningen, waarvoor financiële steun van het ministerie van erm nodig is. Het gaat daarbij om een serie van elf projecten, die men wil laten 'meedraaien' in de sub sidievoordracht voor 1975- De verga- lering van het algemeen bestuur is 's- morgens om kwart over tien in het restaurant 'Oranjeplaat' te Arnemui- den. De algemene voorzieningen, waarvoor men subsidie wil. kosten in totaal ongeveer ƒ640.000 en zijn in volgorde van prioriteit: de inrichting van buitendijkse gronden van de oude Middelburgse haven voor dagrecreatie (kosten ƒ110.000); toiletvoorzieningen bij de Schelp- hoek voor de dagrecreatie, vooruit lopend op het project Schelphoek (ƒ30.000); toiletvoorziening op de Haringvie- ter, ook geschikt voor gehandicap ten. die met name vanaf het Zilve ren Schor het eiland bezoeken (f59.000); aanleggeiegenheden in de suatie- geul van 'De Piet', 42-000); uitbreiding van de toiletaccommo datie op het terrein aan De Piet voor dagrecreatie, mede met het oog op het bezoek van gehandicap ten (ƒ39.000); voorzieningen om het afkalven in de Sehengegeul tegen te gaan (ƒ75.000); aanleg v; in de Zand kreek bij dam 45.000 toiletvoorzieningen bij de parkeer terreinen op de Schotsman 35.000) een verpozingssteiger ten westen van Kortgene. bij het bosgebied 107.000); een verpozingssteiger bij bet vroe gere haventje van de Spieringpol der, waar men bij slecht weer beschutting kan zoeken 195.000); GOES Naast deze algemene voorzieningen wil het algemeen bestuur als elfde prioriteit voor subsidie voordragen een gemeentelijk project van Goes, KERKELIJKE MUTATIES NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen te Hendrik Ido Ambacht: J. de Vreugd te Haaften; Beroepen te Sebaldeburen L itjagaat toezegging iC. van de Berg te Noordhorn-Niezijl en Saaksum; Beroepen te Papendrechi: J. den Besten te Huizen (NH>; Beroepen te Der. Haag. wïjkgemeen- :e 10: F. D. Emous te Den Haag. wijkgemeente 30; Belank*, voor Bruchem-Kerkwijk. Groenekan en Wouterswoude: H. van der Post te Bergambacht. GEREFORMEERDE KERK Beroepen te Roden: H. H. van Bot- BAPTISTENGEMEENTE Benoemd tot geestelijk verzorger van het christelijk centrum voor gees teszwakken Noorderhaven te Juliana- doh>: C. de Jong. maatschappelijk namelijk de realisering van de eerste fase van het Schelphoek-pian. De be doeling is. dat dit project in drie fasen wordt uitgevoerd- De eerste fa se heeft betrekking op de ontwikke ling van de buitendijkse gebieden voor de dagrecreatie. Ze omvat onder meer het opspuiten van een zand strand. beplantingen aanleggelegenheid en parkeeraccommodatie. Dit deel van het plan komt op 2 miljoen. Het bestuur van het Veerse Meer wordt gevraagd deze voorzieningen te mel den bij gs. met het verzoek zc bij de voorbereiding van de subsidievoor- dracht in beschouwing te nemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1974 | | pagina 9