Mitterrand wil geen leider van Franse oppositie worden Duke Ellington (75) overleden Tweemaal loos bomalarm Luik OESO wil geen handelsbeperking Verpleegkundigen bezetten Hertekamp pleidooi voor zendtijd op televisie Hulp aan Kenia volgende week bijeenkomst in parijs na schorsing cursusleiding Ziekenfonds en vakantie in de EEG DOLFINARIUm BRUGGE Sb»15 herdenking op de radio n Opschudding rond Nederlandse auto's Dood op de weg PIPSAG 25 MEI 1974 EEOVINCIAtE ZEEUWSE COURANT (ADVERTENTIE (Van onze correspondent) PARIJS Francois Mitterrand, de onfortuinlijke linkse tegen kandidaat van het zondag 'gekozen Franse staatshoofd Giscard d'Estaing, heeft geen belangstelling oor een officieel statuut als leider van de oppositie. Het denkbeeld de linkse oppositie een belangrijke rol in de Franse politiek toe tekennen was tijdens de verkiezingscampagne van verschillende zijden meermalen geop perd en vrijdag heeft het interim-staatshoofd Alain Poher samen Bet Mitterrand die mogelijkheid nog eens besproken. De socialistenleider verklaarde bij jjii vertrek uit het Elysee echter Uanaal geen animo te hebben een port chef van zijne majesteits oppo- Geld voor huisvesting grote gezinnen DEN HAAG (ANP) Grote gezinnen net een klein inkomen en alleenstaan de krijgen een kans op woonruimte door een nieuwe subsidieregeling die illeen voor dit/jaar geldt. Het ligt ver- dor in de bedoeling „binnen niet al te bnte lijd" maatregelen te nemen voor nieuwbouw van klein woningen en woongebouwen voor alleenstaanden. Dit heeft het ministerie van volkshuis- resting vrijdag meegedeeld. D= tijdelijke regeling is mee gemaakt cët het oog op de bevordering van c£ werkgelegenheid. Gemeenten die gebouwen aankopen en test geschikt maken voor de huisves te ran allèenstaanden zoals stude ren, werkende jongeren, buiten-' ladse werknemers en rijksgenoten kunnen hiervoor leningen van het rijk krijgen. Ook kunnen zij leningen krij- pn voor aankoop en verbetering van panden, bijvoorbeeld winkelpanden, om deze geschikt te maken voor, be woning door grote gezinnen met een beperkt inkomen. Eet bedrag van de leningen is gelijk aan de kosten van aankoop en ver betering. De looptijd van de leningen is 25 jaar. Als de verbeteringen aan ie gebouwen van eenvoudige aard zijn, kunnen gemeenten bovendien in aanmerking komen voor een bijdrage ineens van het rijk. Deze bedraagt 24 pet. van de kosten van de voorzienin gen, met een maximum van 1.680,- per te huisvesten alleenstaande en met en maximum van 3.360,- per gezin. Als ingrijpende voorzieningen nodig zijn, zal de bijdrage van geval tot ge val worden bepaald. In verband met de toenemende behoef te aan woonruimte voor alleenstaan den kunnen voortaan particuliere ei genaars bijdragen ontvangen voor het geschikt maken van bestaande gebou wen voor bewoning door alleenstaan- sitie te worden. Wel zou hij het toejuichen, indien de oppositie einde lijk werd verlost uit het getto waarin ze 16 jaar lang zat opgesloten. Het zou normaal zijn, zo vond Mitterrand, wanneer de oppositie in Frankrijk regelmatig net als in de overige westelijke democratiën haar inzich ten voor de televisie en de andere massa-media kon verdedigen. Hij zei te hopen dat de nieuwe president die mogelijkheid nu eindelijk eens zal openen. President Giscard d'Estaing die maandag officieel wordt geïnstalleerd is in ieder geval wel van plan de, voornaamste partijleiders van de op positie periodiek te ontvangen om hen de redenen en achtergronden van zijn (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Nederlandse deskunj digen zullen gaan onderzoeken of het mogelijk is landbouwgronden te win nen in liet Yala-moerasgebicd in Kenia. Daartoe is met de Keniase regering een samenwerkingsovereenkomst afge sloten. Dat heeft minister-president Den Uyl vrijdag laten weten. Kenia heeft de hulp van Nederland se deskundigen gevraagd omdat die in het verleden ervaring hebben opge daan bij irrigatiewerkzaamheden in dit land. Het uiteindelijk doel van de Keniase overheid is door drooglegging en kunstmatige bevloeiing nieuwe landbouwgronden te ontsluiten. Een noodzaak voor dit land, omdat slechts 15 pet van het grondgebied voldoende regenval ontvangt om landbouw mo gelijk te maken. Het onderzoek strekt zich uit over een moerasgebied van circa 14.000 ha. voornaamste beslissingen in de bin nen- en buitenlandse politiek te ont hullen. Mitterrand wenst echter iedere schijn te vermijden dat hij zich dan ook met die besluiten zelf solidair zou verklaren. Integendeel: hij heeft al zijn aanhangers rved_s opgeroepen de strijd togen het rechtse kamp met onverminderde kracht voort te zet ten. PARIJS (ANP) De 24 landen die zijn aangesloten bij de Orga nisatie van Economische Sa menwerking en Ontwikkeling (OESO) willen beperkende maatregelen op het gebied van de handel, die de verslechtering van de betalingsbalanspositie (gevolg van de grote stijging van de olieprijzen) zouden kun nen corrigeren, vermijden. Dit is in kringen van de OESO ver nomen. Dit voornemen is vervat in een verklaring, die naar alle waarschijnlijkheid zal worden ondertekend tijdens de komen de vergadering van de OESO- ministerraad, volgende week woensdag en donderdag in Pa rijs. Het document is opgesteld HEEMSTEDE Een groep ver pleegkundigen van de inrichting voor mannelijk -zwakzinnigen DeHartekamp in Heemstede is vrijdagmiddag overgegaan tot bezetting van het hoofdgebouw. Directe aanleiding tot deze actie was VERVOLG KANTLIJN inrichting. De Daniël de Brouwer- stichting in Tilburg. De cursusleider had tot tweemaal toe geweigerd een brief te accepteren die het bestuur vorige week verspreidde onder de werknemers van de inrichting. In deze brief werden een aantal gedragsregels genoemd waaraan het personeel zich te houden had om niet het risico van schorsing of ontslag te lopen. De verpleegkundigen gingen tot be zetting over nadat het bestuur gewei gerd had de betreffende brief in te trekken en de schorsing van Peter Jansen op te heffen. In een verklaring die de verpleegkundigen vrijdagmid dag uitgaven wordt gesteld, dat aan de bezetting een eind zal worden gemaakt zodra op de gestelde voor waarden positief zal worden gerea geerd door het bestuur. Het niet accepteren door de cursus leider van de brief met gedragsregels rie waren, integendeel: de toenemende spanning russen oost en west en de de iOUde de ,™JI van ÏÏL .A0"! door het hestour beschouwd als een gebrek aan loyaliteit. De waar nemende directie van De Hartekamp die gevormd werd na het ontslag dat directeur dr. A. A. de Zeeuw 14 dagen geleden nam stelt zich tot nog toe op achter het beleid van het bestuur. Op het ontslag van de cursus leider zou zijn aangedrongen door het oudercomité van de inrichting omdat dit comité Peter Jansen niet wil als cursusleider. De moeilijkheden op De Hartekamp begonnen ruim 14 dagen geleden toen rit-- de psycholoog Otto Haspers en een u?ntw™t,s Jaar 6™" collega-staflid gedwongen werden ont- West-Duitslanr) zmh m wem.o- nn.l slag te nemen. Beiden waren sterke voorstanders van een experimentele beelden te noemen speelden mede een rol in dit geheel. Van een in tern-Duits standpunt bekeken zorgde Adenauer voor een intelligente poli tiek, aangepast aan de omstandigheden van het moment. Zo zorgde hij ervoor dat West-Duitsland aansluiting kreeg bij het westelijke blok, hij zag kans bij de vroegere tegenstanders van Duitsland nieuw vertrouwen te wek ken en werkte mee aan de opbouw van een verenigd Europa. he afgelopen vijfentwintig jaar heeft West-Duitsland zich in weinig on-i derscheiden van de andere wester- se democratieën: het had zijn universi- toe opstanden, zijn nieuw-links, zijn Realisering en zijn polarisering. De relangnjkste vraag echter is nog al- w in hoeverre de 'zilveren republiek' Qde han van de Hitier-jaren verkeert: is een herleving van het nazisme mo- gelijk? Er zijn deze vijfentwintig jaar ogenblikken geweest, waarin het er op lees dat die ban nog steeds niet was verbroken: men denke aan de activi teiten van een neo-nazistische organi satie als de NPD. Achteraf is deze par- U) van weinig of geen invloed geble- sen, ze verdween van het politieke to neel- De echo's van de jaren 1933-1945 ajn echter nog niet verklonken, bij de j ouae generatie is nog heimwee herken-1 öl£r en er zijn pogingen tot verdrin- 8®S- Maar over het algemeen is toch "neder uit de jaren dertig overgeble- 0311 me? vijfentwintig jaar gele- «n mocht" verwachten Bovendien «eft West-Duitsland onder Brandt tans gezien de erfenis van Hitier «liquideren. Maria Dönhoff de be gaafde hoofdredactrice van Die Zeiti -vatte het- aldus samen deze week: IIE ebl)en "iet alleen vrienden in w westen- we hebben ook geen vij anden in het oosten meer" Dat, is heel wat meer dan men in 1949 kon verwachten. Daarom is er ook buiten West-Duitsland zelf reden om aa- *{f slveren jubileum te herinneren. opleiding van verpleegkundigen en een andere benadering van patiënten. Sindsdien zijn zowel van de kant van directie als van de zijde van verpleeg kundigen voorstellen gedaan om via een werkgroep te komen tot de. bestu dering van de structuur van de inrich ting. Niet tegenstaande de bezetting gaat liet werk op De Hartekamp gewoon door. De verpleegkundigen laten er zich alles aan gelegen liggen pupillen in ieder geval niet de dupe te laten worden van de zich verhardende situatie. tegen de achtergrond van een tekort op de lopende rekening van de betalingsbalans, dat voor de 24 OESO-la.nden samen dit jaar waarschijnlijk 40 miljard dollar zal bedragen. Eerder dit jaar werd dit tekort geraamd op 30 miljard dollar. Onder de zelfde omstandigheden als ver leden jaar zou de lopende reke ning van de OESO dit jaar een overschot van ongeveer vijf mil jard dollar hebben vertoond. Deze prognose, die is opgesteld voor de economische beleidscommis sie van de OESO die daarover volgen de maand zal vergaderen, zal waar schijnlijk ook ter sprake komen tij dens de OESO-ministersvergadering. Voor Engeland' wordt het tekort op de lopende rekening thans geraamd op 10,5 miljard dollar (vorige raming acht miljard dollar), terwijl Japan en Italië zullen worden geconfronteerd met een tekort van elk 8,5 miljard dollar (vorige schatting resp. 7.5 mil jard en 5,5 miljard). Andere landen waarvan de betalingsbalanspositie vol gende de jongste cijfers zal verslech teren, zijn Frankrijk (met een te venvachten tekort van 6,5 miljard dollar vergeleken met een eerdere raming van 3,5 miljard) en Denemar ken (tekort van 1 miljard dollar op de lopende rekening). Voor het OESO-gebied als geheel kan het betalingsbalanstekort gecom penseerd worden door een kapitaal stroom uit de olieproducerende lan den, doch het feit dat het tekort kennelijk is geconcentreerd in een paar landen is voor de OESO reden tot grote bezorgdheid. Voor West- Duitsland wordt dit jaar een over schot van vier a vijf miljard dollar verwacht op de lopende rekening van de betalingsbalans. Waarschijnlijk zal Nederland ook een - in ieder geval klein - overschot kunnen registeren. De Verenigde Staten kunnen dit jaar rekenen op een lopende rekening die min of meer in evenwicht is. In OESO-kringen werd opgemerkt dat de door de ministers te onderte kenen verklaring niet wordt begeleid door officiële sancties. Wel legt het document de ministers een meer dan morele verplichting op, aangezien er na vijf maanden overleg nagenoeg algemene overeenstemming is bereikt over de inhoud, die neerkomt op een verbod van handelen op een drietal gebieden: een beperking van de invoer in verband met het tekort aan energie moet worden vermeden, er mag geen limiet worden gesteld aan de uitvoer waardoor kunstmatige tekorten kun nen ontstaan en er mag evenmin extra financiële steun worden ver leend om de uitvoer te bevorde ren. Een ander belangrijk onderwerp dat tijdens de vergadering van de OESO- ministerraad aan de orde zal komen is de zeer grote inflatie die op het ogenblik binnen de OESO heerst. In het eerste kwartaal van dit jaar ga ven de verbruikersprijzen in het OE SO-gebied een stijging van vier pro cent te zien, hetgeen op jaarbasis1 overeenkomt met een inflatie van' ongeveer 16 procent Vorig jaar was het inflatiegemiddelde in de OESO 10,3 procent. De ministers zullen ook aandacht schenken aan de invloed van de goederenprijzen. Er zijn weliswaar aanwijzingen dat deze prijzen dalen, maar die daling zou reeds te iaat zijn om dit jaar nog een duidelijk afrem mende uitwerking te kunnen hebben op de inflatiespiraal. Tijdens de tweedaagse ministersver gadering worden ook de eerste resul taten besproken van een energieprog nose op lange termijn, die volgens plan komend najaar klaar moet zijn- Tijdig informeren BRUSSEL (ANP) Bij de na dering van het vakantieseizoen hebben de Europese autoriteiten in Brussel nog eens gewezen op de voorzieningen die er in de EEG bestaan voor mensen die tegen ziektekosten verzekerd zijn. Iedereen die in eigen land tegen ziektekosten verzekerd is en die tijdelijk naar het buitenland gaat, doet er goed aan zich van te voren met zijn ziekenfonds of verzekeringsmaatschappij in ver binding te stellen. De ziekenfondsen stellen namelijk een zogeheten formulier-E 111 ter beschikking dat in de lidstaten van de EEG recht geeft op hetzij kosteloze medische hulp. hetzij hulp tegen verminderde betaling. Naast Nederland zijn ae Duitse bondsrepubliek, Frankrijk, Italië, België. Luxemburg. Engeland. Ier land en Denemarken lid van de Europese gemeenschap. In Enge land is het. formulier-E 111 zelfs niet eens vereist. Voor de andere landen geldt het volgende: In geval van 'ziekte dient men zich zo snel mogelijk tot het dichtstbijzijnde ziekenfonds te v/enden. De adressen daarvan zijn vermeld op het formulier. In Duitsland. Denemarken, Ierland, Italië en Engeland wordt in voor komende gevallen gratis medis che verzorging verstrekt. In Frankrijk, België en Luxemburg moet men net verschuldigde be drag geheel of gedeeltelijk zelf betalen maar, als de juiste for maliteiten zijn vervuld, kan men het later van het eigen zieken fonds terug krijgen. Douane Een plezieriger onderwerp dan ziekte in de vakantie is liet mee terug nemen van souvenirs. Ook daarvoor bestaan regels in de EEG. In het algemeen geldt dat een toerist, terugkomend uit een van de EEG-landen, in het eigen land voor een v.aarde van 150 zogeheten rekeneenheden (één re keneenheid is ƒ3,62) belastingvrij mag invoeren. Daarop staan ech ter uitzonderingen voor bepaalde artikelen. Zo mag men.' komend uit een EEG-land, maximaal 300 sigaret ten per persoon invoeren (of meenemen als men op vakantie gaat) of 150 sigarillos, of 75 sigaren of 400 gram rooktabak. Voor alcoholische dranken is an derhalve liter per persoon het maximum als het sterke drank van meer dan 22 procent alcohol gehalte betreft. Voor drank bene den de 22 procent is het drie liter. Betreft het niet-mousserende wij nen, dan is de hoeveelheid drie liter, maar een uitzondering daar op vormen weer de niet-mousse rende Luxemburgse wijnen, waar van men acht liter of tien flessen mag meenemen en aan toiletwa ter drieachtste liter. Tenslotte mag men slechts 750 gram koffie en 150 gram thee meenemen zon der last met de douane te krij gen. Kom naar het Dolfinarium ftriirwwa voor een unieke show In het 1600 plaatsen tellende overdekte stadion geven zee leeuwen en dolfijnen 35 minuten lang een unieke show. Sprongen tot 5 meter hoog uit het water, doldrieste kapriolen, in formatie uitge voerde opdrachten. Dagelijks shows om 10.00,11.30,13.00, 14.30,16.00 en 17.30 uur. (zondags niet om 10.00 uur). HILVERSUM (ANP) In verband met het overlijden van Duke Ellington zendt de. NOS-radio zaterdag 25 mei van 14.45 tot 15.10 uur via Hilversum I in de rubriek NOS-jazz een herden kingsprogramma uit dat wordt sa mengesteld en gepresenteerd door Mi- chiel de Ruyter. Een van de grootste jazz-musici ter wereld NEW YORK (RTR) Duke Ellington, een van de grootste jazz musici van alle tijden, is vrijdag in een ziekenhuis in New York overleden. Ellington was op 29 april 75 jaar geworden. Duke Ellington was dertig dagen geleden opgenomen in het Columbia Presbyterian Medical Center in New York, waar zijn toestand woensdag kritiek werd. Een woordvoerder van het ziekenhuis waar Ellington is overleden verklaarde dat hij is gestorven aan kanker en longontsteking. „Mr. Ellington leed aan kanker die bei de longen had aangetast. Op het laatst is daar nog longontsteking bijgekomen", aldus de woordvoerder. De overleden musicus had zijn eerste pianoles toen hij zes jaar was. Hoe wel hij tot een pianist van betekenis uitgroeide, vond hij zijn orkesten al tijd zijn 'beste instrumenten'. De bij naam "Duke' kreeg Ellington in 1918, j vanwege zijn lange, statige gestalte en verfijnde smaak in kleding en optre den. De langdurige loopbaan van Ellinton als orkestleider en showman heeft wel eens doen vergeten dat hij één van de belangrijkste en vruchtbaarste componisten van de twintigste eeuw van de Verenigde Staten was. Zijn inspiratie vond hij daarbij volgens zijn zeggen in zijn ras. „Ik probeer aard en stemming en gevoelens van mijn volk te vangen", heeft hij eens! gezegd. Edward Kennedy Ellingtons gewijde muziek, die hij in later jaren zelf in kerkgebouwen en synagogen in dei Verenigde Staten en Europa presen teerde, is waarschijnlijk de eerste jazzmuziek die volledig als nieuwe religieuze muziek werd aanvaard. Duke Ellington schreef ook filmmu ziek. Die voor de film 'Anatomy of a murder' dirigeerde hij ook zelf voor de geluidsband. Melodieën en songs als "Mood Indigo', 'Sophisticated Lady', en Tn my solitu de", zijn in Amerika en daarbuiten gemeengoed geworden en ze leverden de auteur alle denkbare onderschei dingen op die op zijn terrein vergeven konden worden. De belangrijkste voor hem was de Amerikaanse "Medal of Freedom', hoogste Amerikaanse civie le onderscheiding, hem op zijn 70-ste verjaardag op 29 april 1969 door president Nixon uitgereikt. Van de ruim 900 composities die Ellington op zijn naam heeft staan, zijn behalve de eerder genoemde, 'Sa- tin Doll', "Don't get around much anymore', 'Caravan', T let a song go out of my heart, 'I got it bad' en That ain't good', klassiek geworden. Rustig OOK ISRAËL BEMOEILIJKT INVOER JERUZALEM - In Israel moeten Im porteurs voortaan twintig procent van de waarde van ingevoerde goederen voor een jaar op een niet-rentegeven- de rekening bij een bank deponeren, zo heeft de regering besloten- Zij verwacht hiervan een vermindering van de koopkracht. Er mag geen bankkrediet worden verschaft voor de financiering van de deposito's. Vragen over terreur in Guatemala DEN HAAG (ANP) PPRkamerHd Coppes heeft minister Van der Stoei gevraagd of het waar Ls dat in de Middenamerikaanse staat Guatemala wrede methoden van geweld worden gebruikt tegen hen die zich verzetten tegen het regime en de revering. Ve len van hen zouden onopvallend uitge schakeld zijn doordat zij vanuit heli kopters In kraters van vulkanen zijn gegooid of vanuit bommenwerpers ie 9 Donderdagavond is de 19-jarige J. van lersel uit Drunen bij een verkeers ongeluk met zijn bromfiets om het 'even gekomen De jongeman botste in zijn woon plaats frontaal op een andere brom fietser en kwam hierbij met zijn hoofd tegen een verkeerspaal terecht. Met ernstig hoofdletsel werd hij in een ziekenhuis opgenomen, waar hij een half uur na aankomst over leed. 9 De 12-jarige Tanja Beylsmit uit Amsterdam is vrijdag om het leven j gekomen, toen zij met haar fiets on der een haar passerende gen terecht kwam. VERGOEDING VOOR KOPIËREN PAGINA'S DEN HAAG (ANP) De ministerraad heeft in zijn vrijdag gehouden verga dering besloten een regeling te tref fen voor het betalen van een vergoe ding aan rechthebbenden bij het kopi ëren van geschriften. Deze regeling is een uitvloeisel van de auteurswet, die in 1972 grondig gewijzigd werd. De regeling heeft niet alleen betrek king op het kopiëren van geschriften in het algemeen, maar ook op dat door de overheid, het onderwijs en de biblio theken. Het is de bedoeling dat per gekopieer de pagina een vergoeding zal moeten worden betaald. BRUSSEL (ANP-GPD) Vrij-; dag is in Luik tweemaal groot I bomalarm gegeven, 's Morgens omdat een Nederlandse auto, die stond geparkeerd voor een door de Spaanse ambassade ge subsidieerde club voor gastar beiders werd aangezien voor een 'bom-auto'. 's Middags kreeg de politie een anonieme tip dat in het bagagedepot van het station van Luik een bom was geplaatst. In beide gevallen zette de politie de buurt af en ontruimde naburige hui zen. In de actie bij het station werden ook alle auto's weggesleept, op' één na, een Fiat 127 met een Nederlands kanteken, net als de bomauto in Brus sel. De Nederlandse politie deelde een uur later mee dat de wagen behoorde aan een jonge vrouw uit Maastrict die haar auto daar had geparkeerd en per trein naar Parijs was gegaan. Ook de auto bij de gastarbeiders-club bleek 'loos alarm' "te zijn: de eigenaar kwam enkele uren later opdagen en liet zijn wagen onderzoeken, waarbij niets dat op een bom leek tevoor- schijn kwam. Ook in het Luikse stati on werd ondanks uren zoeken niets explosiefs gevonden. De Belgische politie heeft gisteren op de uitvalswegen van Antwerpen een scherpe controle uitgevoerd op auto's met Nederlandse kentekens. Inmiddels heeft het parket in Brussel bekendge maakt dat de wagen die woensdag in Brussel explodeerde in Amsterdam was gehuurd door de 23-jarige Jac ques Apressol, afkomstig uit Vindrac- Alayrac bij Toulouse. De rijkswacht heeft huiszoekingen verricht bij Span- jaarden die bekend staan als tegen- standers van het Franco-regime. De acties hebben echter niets opgeleverd. In Luik is bekendgemaakt dat het ontstekingsmechanisme van de on schadelijk gemaakte bomauto intact is aangetroffen. Door een technisch mankement is de auto niet geëxplo deerd. Wilson verheft zijn privé-secretaresse in de adelstand LONDEN (AP) Mevr. Marcia Willi ams, de privié-secretaresse van pre- Tiier Horald Wilson is vrijdag in de! i delstand verheven. Zij is tot baronesse .oor het leven benoemd en neemt aarmee zitting in het Britse Hoger- ;huis. Mevrouw Williams is het middelpunt van een politieke storm geweest kort' nadat de regering van Wilson aan het bewind kwam in maart. Mevrouw Wil liams (42) is gedurende de laatste 18 j jaar privé-secretaresse van Wilson ge-, weest en men gelooft dat zij voor| hem zal blijven werken. Wilson heeft in totaal 12 personen in' de adelstand verheven. Een van hen was Patrick Gordon WVtker. die mi nister van buitenlandse zaken is ge-' Rustige man die hij was ging Elling ton de controverse die zoveel interna tionaal bekende figuren omringt, uit de weg. in 1965 besloot de adviesraad die de begeerde Pulitzerprijs in Amerika uit reikt, de prijs van dat jaar te geven aan Ellington voor zijn hele oeuvre of dat jaar helemaal geen prijs toe te kennen. Uiteindelijk besloot hij in het geheel geen Pulitzerprijs voor 1965 uit te reiken. Het commentaar van Elling ton op het aan zijn neus voorbijgaan van de onderscheiding, was: ,Jiet lot is mij gunstig gezind geweest. Het wil niet dat ik zo jong nog al zo beroemd zou zijn". Ellingtons zoon Mercer, ook musicus,' heeft over zijn vader gezegd dat hij componeerde waar en wanneer hem iets inviel, of dat nu in een taxi. in j een bus of zelfs op hei orkestpodium was. Duke Ellington was op 29 aprii 1899 in Washington C.C. geboren. Zijn va der had een administratieve functie op het ministerie van marine, maar hij deed er werk als butler bij om zoon en dochter Rutii een zo goed mogelijke opvoeding te kunnen geven. Na school werkte Ellington als kelner en hij herinnerde zich later dat hij zo trots was op het witgesteven pak waarin hij als zodanig moest rondlo pen. Eerste compositie Dit baantje inspireerde hem tot zijn eerste compositie: 'Soda fountain rag", geschreven toen hij veertien was. ..Na dat ik in 1918 mijn eerste band had samengesteld, heb ik 'Soda fountain rag' op privé-bals en bij andere gele genheden in en buiten Washington gespeeld als wals. tango en foxtrot", vertelde hij later. „Het publiek is er nooit achtergekomen dat het hetzelfde1 stuk was. Ik had naam gemaakt als de man die zijn eigen repertoire schreef". In 1922 was Ellington korte tijd ge trouwd. Hij vertrok als vrij man naar New York en stelde er een orkest, samen dat het een halve eeuw heeft volgehouden, tot aan de laatste ziekte van de "Duke". Onder de opdrachtgevers van Elling ton is geweest de Italo-Amerikaanse dirigent Arcuro Toscanini. Hij bestel-! de bij hem een symfonisch jazzwerk voor het- NBC .symfonieorkest. Het heet "Harlem*. 'Niet ophouden' Ellington weigerde ermee op te hou den. .Als de mensen mij vragen wan neer ik ermee ophoud, antwoord ik dat ik voor mijn brood doe wat zij doen voor hun ontspanning. De mu ziek ben ik. Zij is mijn enige stuk speelgoed dat mijn leven is". Ellingtons geloof ligt vast in éénvan zijn reb'gieuze composities naar de beginwoorden van bet scheppingsver haal: 'In the beginning'. Directie: F. von de Velde, K. Scherphuis en W. F. de Pogter. Hoofdredacteur: G. A. de Kok. Adjunct-hoofdredacteuren: M. P. Dielemap en C van der BUREAUS: Vlissingen; Wolstraat 56-60, tel. (01184) 5144. Middelburg: Markt 51, tel. (01180) 27651 Goes: Grote Markt 2, tel. (01100) 6140. Temeuzen: Nieuwstroat 22, tel. (01150) 4457. Hulst: Steen straat 6, tel. (01140) 4058. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t/m vrijdag vanaf 20.00 uur: (01184) 5144. Telefoonnummers buiten kon tooruren: Redactie; (01184) 4799. Advertentie-afdeling: (01186) 1534 's Zoterdags (01184) 5144 von 9.00-11.30 uur. Voor klachten bezorging op zo terdag; de plcatselijke kanforen van 9.00-11.30 uur. expeditie: (01184) 2751. Overl. adv.: Maandag- t/m vrij dagavond von 20.30 tot 22.00 uur. (01184) 5144. Zondogavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal f 30,15; franco per post 33,—; per maand 10,75 losse nummers 0,45 (inclusief 4% bfw). Advertentietarieven: 59 cent per mm; minimumprijs per advertentie 8,85; ingezon den mededelingen 2Vj x tarief. Brieven bureau van dit blod f 1,50 meer. Volledige torieven met contract prijzen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4% btw. Giro: 35 93 00, Provinciale Zeeuwse Courant. Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1974 | | pagina 3