„Arnemuiden, stad van bloei verval en groot zelfrespect" Amemuiclen kreeg na vier eeuwen weer stadsrechten Chauffeur kantelt na gebruik van bier met combinatie van de weg. Boete f 200,- m CONCORDIA „Grote behoefte aan herkenbaar beleid" 8 'ECONOMISCHE KRACHTEN HOLLEN OOK ONZE DEMOCRATIE UIT' PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 25 «El 197i (Slot van pagina 1 hij vooral ook de rivaliteit tussen het Arnestadje en Mddelburg belichtte. Zo stelde mr. Van Aartsen onder meer vast dat Arnemuiden ten tijde van het verkrijgen van de stadsrech ten een grotere bloei kende dan de Zeeuwse hoofdstad Hij hield de aanwezigen ook voor dat juist in Middelburg altijd geprobeerd had om die groei tegen te houden. Maar de commissaris moest ook 'ont hullen' dat Arnemuiden door die groei veeleisend werd en een plaats in de staten van Zeeland eiste. „Dat lukte toch niet en zo worden ze in Arnemui den toch even op hun plaats gezet." Mr. Van Aartsen ging ook in op de meer recente geschiedenis, waarbij hij de afsluiting van het Veerse Gat en het vertrek van de vissersvloot naar Colijnsplaat in herinnering bracht. Over de toekomst van die vissersvloot zei hij. „Als dan de Oosterschelde wordt afgesloten zelf ben ik daar een voorstander van dan komen ze ook weer in moeilijkheden". Hij ver volgde: „Ik zeg er niets van. Breskens is ver en Vlissingen is dichtbij. Wie oren heeft die hore", aldus de com missaris Verder stelde mr. Van Aartsen vast dat er voor Arnemuiden nog vele mogelijkheden en dan vooral op het gebied van de recreatie aanwe- PPR-kamerlid Coppes in Wemeldinge: Pleidooi voor betaalbare huizen in gemeente Kapelle WEMELDINGE „Men moet niet al les als een vanzelfsprekendheid be schouwen. Er wordt in onze samenle ving teveel geaccepteerd wat door een kleine groep wordt uitgemaakt. Eco nomische krachten overheersen nog te veel en hollen de democratie ook in ons land uit. Onze partij tracht dan ook zoveel mo gelijk meningen in zoveel mogelijk za ken te betrekken', aldus het PPR-ka merlid A. Coppes vrijdagavond op een verkiezingsbijeenkomst in hotel Smits te Wemeldinge. „Ook als kamerlid kun je bijvoorbeeld over grote bedrijven maar weinig ge gevens krijgen, omdat een grote groep ons nog steeds het enquête- en onder- zoekingsrecht wil onthouden. Daardoor worden er ook behoeften aangekweekt die niet. nodig zijn en voor de mensen zelfs slecht zijn", zo hield de heer Cop pes zijn overigens maar in aantal ge ring gehoor voor. „We moeten ons dan ook zorgen maken of er voor onze kin deren nog leven en leefruimte zal zijn. Zij die de Club van Rome dan ook weg wuiven zijn onverantwoordelijke men sen. De groei dient dan ook te worden afgeremd. Een groot deel van de be volking is niet gelukkig met zijn werk. Zij zijn onrustig en zitten in een struc tuur van klimmen naar boven en du wen naar beneden. Als de mensen vijf enzestig zijn stoppen we ze tenslotte weg in tehuizen en dergelijke", aldus de heer Coppes die daaraan nog toe voegde. af te moeten van deze pro- duktiesamenleving. Het kamerlid zei dat de PPR er naar streeft het leef klimaat. samen te regelen-en er hoven- al zeggenschap in te hebben. De heer Coppes vond dat er me' betrekking tot het gemeentelijk beleid meer inspraak en meer informatie moet komen. Zo achtte hij het van belang, dat er bij voorbeeld een uitleg moet komen over de gemeentebegroting. .Men moet niet zeggen dat het voor de mensen niet bevattelijk is". Volgens hem dient de gemeente ook een informatiepunt te hebben waar iedereen met zijn pro blemen terecht kan. Het. kamerlid zei de gemeente Kapelle een mooie ge meente te vinden dat. met zijn gebied langs de Oosterschelde uniek kan wor den genoemd. Hij vond overigens wel. dat het gemeentebestuur er op toe zal moeten zien. dat er niet teveel ver knoeid wordt. Met de woorden dat het een 'slaapstadje voor Goes' is. zei hij het als een ernstige zaak te be schouwen als de gemeentepolitiek er niet op gericht zou zijn om er betaal bare woningen te bouwen "Het mag geen gemeente worden waar alleen maar mensen die hogere huren kun nen betalen, kernen wonen" Sprekend over de middenstand zei hij dat niet de progressieven de vijand zijn. maar de grootwinkelbedrijven. „Er moet dan ook veel meer autonomie komen en er moet minder centralistisch geregeld worden". Met betrekking tot het bejaardenbeleid was het kamerlid van mening dat er een goed uitgewogen bejaardenbeleid moet komen. Overigens was de heer' Coppens van mening, dat een optima le verzorging niet. in de bestaande be jaardentehuizen kan plaatsvinden en; dan ook de conclusie uit zijn W1*~ zoek aan de gemeente te hebben ge trokken, dat de twee bejaardentehui zen plaats zullen moeten maken voor een modern en groot tehuis. ,De be jaardenzorg zal centraal geregeld moe ten worden en het zal ook betaalbaar moeten zijn", aldus het kamerlid, dat overigens wel vond. dat de bejaarden zolang als mogelijk is, kunnen wonen waar ze willen. De plannen die reeds zijn gemaakt zag de heer Coppens daarmee niet in strijd. Wel vond hij. dat er zoveel mogelijk inspraak moet komen. Bij de discus sie werd er aan het bejaardenbeleid uitvoerig aandacht geschonken terwijl dc opmerking werd gemaakt er voor ie pleiten, dat er van regeringswege meer woningwetwoningen zullen mogen werden gebouwd. 'Mozart' Yerseke bezoekt Veere VEERE De muziekvereniging Mo zart uit Yerseke brengt vandaag zaterdag een bezoek aan Veere. Dat gebeurt in het kader van een uitwisselingsprogramma tussen Yerse ke en Veere. De Yersekse muziekvere niging komt naar Veere met het mu ziekkorps. het majorettenpoloton en de drumband. Om half acht bevint Mo zart een rondwandeling door Veere en om negen uur begint op de Kade of op de Markt een concert. TOERISTISCHE DAGEN GOES GOES De Goese Middenstands Cen trale (GMC) heeft in het kader van de jaarlijkse terugkerende toeristische dagen een uitgebreid programma sa mengesteld. De toeristische dagen 1974 krijgt het motto 'Vlag en wim pel' mee. Dit in verband met de opening van de nieuwe aanloophaven in Goes op zaterdag 13 juli door burgemeester mr. F. G. A Huber. De traditionele toeristische dagen be ginnen dinsdag 2 juli op de Markt, waar standhouders uit het hele land een standwerkersconcours zullen hou den. Voor donderdag 11 juli staat er een rommelmarkt op de grote Markt cp het Programma. Rond een uur of half tien 's avonds is er vuurwerk in de tuin van Ter Valcke'. Een dag later wordt bij de aanloophaven een popfestival op touw gezet. Zeeuwse popformaties treden op aan boord van de tweemaster 'Anita Jaco- ba'. Zaterdag 13 juli wordt de aan loophaven geopend door burgemeester Huber. Dat gebeurt 's midaags_ om drie uur. Een Amerikaanse lady-show band zal het geheel opvrolijken. De marine zal een aantal saluutschoten lossen. Zaterdag 20 juli is er de GMC-oriënta- tierit. Een week later wordt op het terrein in Goes-Zuid eer. rally-cross op touw gezet, die om een uur 's mid dags begint. Zaterdag 3 augustus or ganiseert de atletiekvereniging AV '56 een halve marathon door de winkel straten van Goes. Tevens begint dan de folkloristsche week van Kasporgo. waar tal van buitenlandse groepen optreden. zig zijn om met de nieuwe tijd mee te gaan. Op de tentoonstelling, die enkel van daag (zaterdag) nog geopend is. is een scala van historisch materiaal aanwezig. Meest opvallend is de oor spronkelijke oorkonde van 1574, waar in de stadsrechten werden verleend. In het oog springt verder ook het eerste poortersboek van 1574 tot 1672. Onder de ingezetenen van die tijd behoorde zo blijkt ook enige tijd de historisch bekende Haarlemse Ke nau Hasselaars. Verschillende documenten geven ook een indruk van de grote bloei die Arnemuiden heeft doorgemaakt. Illu stratief is alleen a lhet grote aantal van 29 schepen dat Arnemuiden in de maand oktober van het jaar 1570 aandeed. Een deel van het feestprogramma óp de eerste dag verliep op Het voor Ar nemuiden door de eeuwen heen zo be langrijke water. Dat programma-onder deel was de rondvaart van zo'n 130 be jaarden uit het Arnestadje over het Veerse Meer. Deze boottocht die werd begeleid door een zestal gepavoiseerde vissersboten verliep bijzonder succes vol. Het programma op de eerste werd af gesloten met een lampionoptocht, waar voor heel Arnemuiden en velen van buitenaf op de been waren. De lange stoet begeleid door een drietal mu ziekkorpsen trok ais onderdeel van de optocht speciaal langs de woning van burgemeester Hack, van waaruit ook commissaris Van Aartsen van zijn belangstelling liet blijken. INDRUKWEKKENDE HERDEN KINGS REDE .DR. P. J. MEERT ENS RIJKE GESCHIEDENIS WAARIN DE MENSEN MENSEN BLEVEN... ARNEMUIDEN .Het lijkt mij juist dat u het besluit heeft genomen i:. dit herdenkingsjaar terug te zien op het verleden van uw stad. al zou het alleen maar zijn om uzelf en die na u komen tot bescheidenheid en dank baarheid te manen, en u in de gedach te te roepen dat op een boeitijd licht een vervaltijd kan volgen. Dat gold in het verleden, dat geldt ook nu nog. Dat aan Godes zegen het al gelegen is behoef ik u niet in de herinnering te roepen. En evenmin behoef ik u het richtsnoer voor te houden van uw beleid, want dat heeft, meer dan drie eeuwen geleden, uw begaafde burge meester Dirck van Delen 3l gedaan, toen hij als bijschrift bij zijn schilde rij van Justitia u voorhield dat de gerechtigheid een volk verhoogt, maar dat de zonde een schandvlek der na tiën is." aldus besloot dr. P. J Meer- tens vrijdagavond zijn herdenkingsre de in de hervormde kerk van Arne muiden. De rede. die bij het zeer talrijke gehoor diepe indruk naliet, was het hoogtepunt van een even sobere als indrukwekkende samenkomst tijdens welke het vierhonderdjarig bestaan van Arnemuiden als stad officieel her dacht en gevierd werd. De bijeen komst, geopend door burgemeester A. Hack. werd bijgewoond door onder anderen commissaris der koningin mr. J. van Aartsen. gedeputeerde J. van den Bos en drs. P. Wolters, burgemeester van de 'gebuurstad' Middelburg. Dr. Meertens schetste de historie van de plaatsen en stad Arnemuiden in een vertoog waarin feiten en zaken vooral door de inwoners vroeger en nu werden bepaald. De sociale aspecten van de gang van verleden naar heden kregen op die wijze veel aandacht. Zeevaart en handel, later ook visserij, spelen in die geschiede nis een voorname rol. Dr. Meertens: „Vanuit zijn rede was Arnemuiden destijds de voorhaven van twee mach tige handelssteden: Middelburg en Antwerpen. Zo was de naam onder al wat in de zestiende eeuw in de gehele westerse wereld van die tijd ter zee voer een algemeen bekend begrip." De heer Meertens haalde de eeuwenlange strubbelingen tussen de stad Middel burg en de nederzetting later pas stad Arnemuiden aan en ging uit voerig in op de ontstaans- en verdwij- ningsgescliiedenis van de verschillende plaatsen Arnemuiden. schippersgilde, de handelswaren uit de scheepsruimen overnamen en ze naar Middelburg, Bergen op Zoom. Antwer pen, brugge en andere steden brach ten of de lege ruimen volstouwden met inheemse of van deze en andere steden aangevoerde waren. Delfts bier, gezouten vlees, spek, vis meest haring erwten en bonen, boter en kaas. scheepsbeschuit enzo voorts. Het water was toen nog zo diep dat wanneer een schip ran driehonderd last lek sloeg, het zo ver in de bodem wegzonk dat men na enige tijd de vlag van de mast zelfs niet meer kon zien. Het was hier levendiger, zeiden diezelfde ouden van dagen die ik zo juist al heb aangehaald, dan in Mid delburg en de huizen waren er ook duurder. Ze herinnerden zich ook nog dat het bootsvolk uit zoveel verschil lende landen nogal eens met elkaar vocht, waarbij doden vielen, de hele plaats in rep en roer was en de mensen deuren en vensters sloten, 'latende vechten, die vechten wilden.' Verval Bloei Hij tekende ook het beeld van het vijftiende- en zestiende-eeuwse ,dorp. „Het gebeurde wel dat de koopvaar- .dijschepen drie rijen dik op de rede lagen.. Tussen Arnemuiden en Blan- kershoek waren niet minder dan drie ëntwintig hoofden, elk aangewezen voor schepen van een bepaalde stad of natie. Vóór Arnemuiden had men het Bergense, Goese, Zierikzeese en Antwerpse hoofd. Halverwege tussen Arnemuiden en Blankershoek, bij Wel- singe, lagen de schepen der Engelsen, die de tijd kortten door op het schor met de handboog te schieten. De gro te schepen van oost en west, de Spaanse en de zware fraai opgetuigde huiken van de Noordduitse Hanzeste den, de Oosterlingen zoals men ze noemde, lagen waarschijnlijk in het diepe, een eindweegs uit de kust, waar de lichters, de heuden, vooral van het Middelburgse en Arnemuidsë „Het verhaal van Arnemuiden is," al dus dr. Meertens. „een verhaal van grote bloei en diep verval, waarbij hij herinnerde aan de nemende macht van het water, het moorddadig optre den der Spaanse troepen onder Mon- dragon en de verzanding van de bre de. grote ree. waarmee de directe levensader werd afgesneden. „De verlanding viel niet te stuiten: omstreeks 1630 was Sint-Joosland al tot een rijp schor ter grootte van ongeveer zevenhonderd gemeten aan gegroeid en tot indijking geschikt be vonden. Het jaar daarop werd het ingepolderd. Waar eenmaal de diepste schepen hadden gelegen wuifden de goudgele korenaren. In de geschiede nis van Arnemuiden was een periode voorgoed afgesloten. Van overstromin gen en dijkbraken zou de stad geen last meer hebben, maar met dei scheepvaart en al het handelsvertier dat deze met zich meebracht was gedaan, voor goed gedaan. Nog wer den in de loop van de 17e eeuw verscheidene pogingen aangewend om door het vestigen van nijverheid nieu we welvaartsbronnen aan te boren, maar ze mislukten de een na de ander. Alleen de zoutnering en de visserij zouden voorlopig blijven, tot dat tenslotte ook de zoutnering te gronde ging.' Fissrii Dr. Meertens schetste ook de verbon denheid van Arnemuiden met de zee visserij en de scheepsbouw. „We we ten dat er op het laatst van de 15e eeuw een vismarkt was, dus in dezelf de tijd dat de haringvisserij een grote uitbreiding kreeg. Toen in het begin van de 16e eeuw visgronden aan vis sers uit Antwerpen werden verpacht kwamen de arme vissers daartegen in verzet; ze voerden aan dat dit vroeger nooit gebeurd was en dreigden de vreemde vissers dood te slaan en hun Louis Toebosch geeft orgelconcert in Grote Kerk Goes GOES Vanavond (zaterdag) geeft Louis Toebosch, directeur van het Brabants Conservatorium een concert op het orgel van de Grote Kerk in Goes. Hij zal onder meer werken uitvoeren van Franse en Duitse com ponisten, Daarnaast speelt Toebosch ook een improvisatie. Het concert begint om acht uur. KANTONGERECHT MIDDELBURG BESTUURDER EN ZOONTJE LIEPEN VERWONDINGEN OP MIDDELBURG Conform de eis van de officier van justitie veroordeelde de Middelburgse kantonrechter mr. A Veenhoven, woensdagmorgen de chauffeur J. F. uit Kruiningen tot een boete van tweehonderd gulden. F. is op 2 maart na het gebruik van zes glazen bier als bestuurder van een trekker met oplegger in een linkse bocht van de Schelpweg te Westkapel- le naar rechts gereden en van de weg geraakt waarna de combinatie in de berm terecht kwam en kantelde. F. en zijn zoontje werden bij dit ongeval gewond. „Het was nog net geen misdrijf." vertelde de officier mr. W. G. C. Mijnssen. „U hebt wel gevaarlijk gere den en was bovendien op een plaats terecht gekomen waar u helemaal I niet moest zijn." Hij zei bij zijn eis niet te willen 'zwaaien' met het rijbe wijs en in aanmerking te willen ne men welke nare gevolgen dit- ongeval heeft gehad. F. gaf toe dat hij fout geweest is. Het oordeel van de kan-' tonrechter was: .Hit leek nergens op."j .U hebt wel een gevaarlijke manoeu-; ■/re uitgehaald die nog redelijk goed is afgelopen." zei de officier tegen A. van R. uit Vlissingen Van R. is op 181 maart op de Sloeweg onder Heinkens- >and met zijn auto rechts van de wee geraakt zodat hij in de berm terecht •:wam, vervolgens naar links de weg overgestoken en in de links naast de weg gelegen sloot terecht gekomen De auto was na afloop van deze manoeuvre onherstelbaar beschadigd. De officier wees Van R. er op dat hij 120 meter in de berm is gereden. „Ik ontkoppelde en liet mijn wagen uitlo pen", was het antwoord van verdachte Van R. heeft zelf een week in een ziekenhuis gelegen en een medeinzit- :ende liep bij het ongeluk een lichte hersenschudding op. De officier wilde dit verkeerde rijgedrag bestraft zien. met De kantonrechter deed er een tientje af en maakte er 90 boete van. Voor het in zijn' woonplaats rijden met een auto waarvan de uitlaat de fect was zodat de motor een sterk ronkend geluid maakte eiste de offi cier tegen P. M. uit Vlissingen een boete van 40. De kantonrechter be paalde de boete op 30. De Vlissinger A. J. de H. kreeg een boete opgelegd van 40 en 3 dagen voorwaardelijke hechtenis met een proeftijd van twee jaar omdat hij in zijn woonplaats 'in kennelijke staat' op straat is aange troffen. Hij moet zich bovendien on der toezicht laten stellen. De officier, die een boete had geëist van 75. wees de verdachte er op dat hij al eerder is bekeurd voor openbare dronkenschap. met boxen in een ziekenhuis moest afgeven en meende dat het dus uitla den was en hij daarom niet strafbaar. „U bent te lang binnengebleven," was de mening van de officier. De uit spraak was een boete van 12,50. Geel en groen „Geel licht is geen aangevuld groen licht," zei de officier tegen L. J. C. uit Goes die in zijn woonplaats met een auto door een rood verkeerslicht is gereden. C. zei te menen dat het licht geel was en hij niet op zijn rem durfde te gaan 'staan'. De kantonrech ter die hem. conform de eis. een boete oplegde van 50. merkte nog op dat bij de verkeerslichteninstalla ties het gele licht minstens 2 Va secon de brandt zodat men alle tijd heeft om te stoppen. Twee boetes met een totaal van hon derd gulden eiste de officier tegen de Vlissinger A. R. V. die in Souburg met zijn motorfiets 20 km te snel heeft gereden en een auto rechts in plaats van links inhaalde. „De ander bleef links rijden," was het verweer van V. De uitspraak was twee boetes met een totaal van 85. Mevrouw C. A. uit Vlissingen stond terecht omdat ze bij het wegrijden i met haar auto in een smalle straat te' veel naar links ging zodat een nader-1 ende politieauto snel moest uitwijken om een botsing te voorkomen. Ver dachte zei dat het in een onoverzich telijke bocht gebeurde. De eis was f 50 en de uitspraak 40 boete. Tegen de Goesenaar A. H. N. eiste mr. Mijnssen een boete van 15 voor het parkeren van een auto in Goes op Gevonden voorwerpen Aan het politiebureau te Wemeldinge zijn inlichtingen te verkrijgen omtrent de volgende gevonden voorwerpen: 1 oranjekleurige regenbroek, twee b.b. en 1 paar handschoenen. Goes heeft een werkgroep voor milieuhygiëne GOES B. en w. van Goes hebben een werkgroep ad hoe milieuhygiëne in het leven geroepen, die zich deze zomer gaat beraden over vraagstuk ken op het gebied van de milieuhygië ne in Goes. De werkgroep is samengesteld uit de volgende ambtelijke vertegenwoordi gers: het hoofd van de afdeling reini ging, een medeweker van de afdeling douw- en woningtoezicht, het hoofd /an de plantsoenendienst, d e chef stadsontwikkeling, het hoofd van de afdeling onderwijs en de milieuambte naar. In de werkgroep is ook een afgevaarde van de Vereniging Milieu hygiëne Zeeland vertegenwoordigd. Voorzitter van de werkgroep is we thouder L. H. de Leeuw. De werkgroep gaat een Inventarisatie maken van de belangrijkste milieuhy giënische specten m de gemeente Goes. Er zal bekeken worden op wel ke manier een aantal doelstellingen verwezenlijkt kan worden en wat dat allemaal gaat kosten. Die doelstellin gen zijn: het bevorderen, het handha ven en herstellen van een zo goed mogelijke bodemkwaliteit, water en lucht kwaliteit. Daarnaast wil plaats waar dat verboden is. N. zette een mentaliteitsverandering ten op- boete van honderd gulden. I uiteen dat hij een stereoapparatuur zich te van het milieu bevorderen. netten in stukken te snijden. Zachtzin nig waren deze Arnemuidse vissers nu niet bepaald. De rentmeester haalde voor deze steekhoudende argumenten bakzeil. Vooral toen in de 17e eeuw de stad meer en meer in verval geraakte zal de visserij een belangrij ke bron van inkomsten zijn geweest Wel is her merkwaardig en niet hele maal duidelijk dat degenen die in de 17e en de 18e eeuw over Arnemuiden hebben geschreven, die visvangst niet of nauwelijks noemen. In de 19e eeuw is dat wel het geval Men neemt aan dat destijds twee derden der inwoners in de visserij een middel van bestaan vond. Deze werd toen vooral met hoogaarzen uitgeoefend en men viste bij voorkeur op garnalen, gorrinet zoals, we hier zeggen, die door de vissersvrouwen op heel Walcheren en een deel van Zuid-Beveland werd uit- geleurd. Er viel niet meer dan een schrale boterham mee te verdienen. Het vergaan van zo menige vissers boot. tot diep in onze eeuw, is wel de somberste bladzijde uit het boek der Arnemuidse geschiedenis, dat toch al meer duistere dan lichte bladzijden telt. Telkens weer moest een beroep worden gedaan op een daadwerkelijk medeleven met het lot dergenen die onverzorgd achterbleven. In de storm van 11 september 1903 waren dat negen vrouwen en vijfentwintig kinde ren: met drie hoogaarzen verdwenen toen dertien slachtoffers in de diepte der golven. De vis moest ook in Arnemuiden duur betaald worden. Uit vele voorbeelden noem ik alleen dit éne." Armoe De stad heeft grote en bittere armoe de gekend, aldus de Middelburgse- Amsterdamse geleerde Maertens. De Middelburgse joodse arts Coronel, die hierop de aandacht heeft geves tigd. heeft ons een somber beeld voor ogen gezet van dat deel der Zeeuwen dat in deze tijd, het midden van de vorige eeuw. diep in de armoede was weggezonken of althans voortdurend aan de rand daarvan leefde. Daaron der vallen ook de Arnemuidenaren. „De moedige, nijvere visscher", schrijft hij. is tot een tragen. ellendi- gen garnalenleurder ontaard. Nog toont hij ijl zijn rijzige gestalte, in zijn breede schouders, in zijn forsche gelaatstrekken van welk ras hij af- stmat. maar hij is niets meer dan eene kolossale ruïne, die bij den minsten stoot ineenzakt." Ik wil de wijding van dit uur niet. ontwijden door dit beeld verder uit te werken, zoals Coronel dit heeft gedaan: het zijn tenslotte uw voorouders. Er was des tijds in uw stad een bittere armoede, die de bevolking degenereerde. Sober heid en eenvoud beschouw ik als deugden die de geest van de mens omhoog kunnen stuwen, maar een armoede zoals die toen en nog lang daarna werd geleden en die menigeen onder u nog aan den lijve heeft ondervonden, stoot hem neer. Ze heeft op de geschiedenis van Arnemui den een zwarte vlek geworpen, die zich niet laat uitwissen. „We weten niet waar de Arnemuidena ren vandaan zijn gekomen, maar dat weten we evenmin voor welke andere bevolkingsgroep van Zeeland ook Nagtglas heeft gegist dat met name de vissers afkomstig zijn van de kust strook van West-Vlaanderen en hij noemt zelfs Koksijde, dat dicht bij de Frans-Belgische rijksgrens ligt. Er zijn geen bewijzen en zelfs niet of nauwe lijks aanwijzingen voor, maar dat vis sers uit andere streken zich ergens neerlaten waar goed viswater is, is een bekend verschijnsel. Het is een feit dat de Arnemuidenaren op Wal cheren een zelfstandige bevolkings groep uitmaken, die zich van de rest van het eiland in velerlei opzicht onderscheiden: door hun dialect, door de zangerige intonatie van hun spraak, die overigens aan de meeste vissers eigen is, door hun familiena men Van Belzen, De Nooijer, Meul-, meester, De Ridder, Schroevers en vele andere, waarvan de meeste wel DR P. J. MEERTENS Vlaams aandoen door bepaalife nuances in de dracht en zelfs m de bouw van de hoogaarzen. Zijn eigen stijl openbaart zich ook in het feit dat ook de jongeren nog de dracht blijven dragen, wat elders op Walche ren nauwelijks voorkomt., en dat al. leen hier de Gereformeerde Bond de toonaangevende richting is in het kerkelijke leven." Dr. Meertens sloeg tot slot het boek der godsdienstgeschiedenis op en her innerde aan het reusachtige stadssane- rende werk dat door de bevolking zelf ter hand is genomen. „Er zijn in Zeeland meer plaatsen die na 1940 als het ware geheel nieuw zijn opgebouwd doordat ze verwoest waren door het geweld hetzij van de oorlog, hetzij van het water. In Arne muiden was dit niet het geval; hier was het de burgerij zelf die de stoo: tot een vernieuwing heeft gegeven. Het zijn met name de vissers geweest die enkele jaren vóór de oorlog heb ben ingezien dat zij zelf het heft h handen moesten nemen om niet langer te worden uitgebuit. De opricht®» van de vismijnen omstreeks 1936 u het begin geworden van een nieuw fase in de geschiedenis van vele vis sersplaatsen en ook van Arnemuidm Men is zich bewust geworden van betekenis der organisatie. Zo ver dween gaandeweg de armoede, d:» een volk vernedert, en die hier 20 lang het aspect van de plaats heeft bepaald, en zo konden na 1945 me', hulp der overheid honderden huizei, die die naam nauwelijks verdienden worden opgeruimd en door mess- waardiger woningen vervangen. Die velen onder u die ze nog met elioi ogen hebben gezien, die er in geboren zijn en er gewoond hebben, weten ia de oude vissershuisjes nauwelijks schilderachtig waren. Het is juist 1st ze verdwenen zijn en het is goed 1st niets meer aan hun bestaan herin nert." Dienst Voorafgaande aan de rede van de heer Meertens was ds. G. Post, predi kant der hervormde gemeente, koor- gegaan in gebed, schriftlezing er me ditatie en had het kinderkoor vai De Lofstem' onder leiding van de heer Huissen een viertal liederen gezongen. Na de rede zongen de gemengce her vormde zangvereniging 'De Lostem' onder leiding van de heer Hotrweg eveneens vier liederen, dankte burge meester Hack en sprak ds. P. lom burg, gereformeerd predikant het slot gebed. De aanwezigen zongen ssnea met. de koren tot slot, het Wilhelnus. Buiten de kerk bruiste het feet®- woel, veeltonig en veelkleurig. (ADVERTENTIE) Ontdek de 100% winstgevende levensverzekering Coöperatieve Levensverzekeringxnij. u.a. Oudenoord 10. Utrecht. Tel.: 030-333433 SGP-GOES IN VERKIEZINGSPROGRAM: GOES „Dwaasheden en algemeenhe den zijn er jammer genoeg in de politiek te over. Daarmee is niemand gebaat. Er is grote behoefte aan een herkenbaar beleid." Dit schrijft de SGP in haar verkiezingsprogramma voor de gemeenteraadsverkiezingen in Goes. ..De SGP staat een duidelijke politiek voor. U weet wat u aan haar hebt." De SGP vindt dat de samenvoeging van de voormalige gemeenten is mee gevallen. „Er is reeds heel wat be reikt. Maar toch is waakzaamheid geboden. De SGP bepleit voortduren- 1e aandacht voor de leefbaarheid in 1e goede zin van het woord in alle kernen." Bij de SGP. zo blijkt uit het orogramma gaat het onder meer om 1e handhaving en bevordering van de '-ondagsheiliging en zondagsrust, hand having van het door God ingestelde gezag en een scherper toezicht op de openbare orde en de publieke eerbaar heid, een doelgericht woningbouwbe leid met voldoende betaalbare wonin gen voor jonge mensen en grote ge zinnen. een strakke begeleiding van het jeugdwerk, de zorg voor de be jaarden. de bevordering van een juiste economische groei met wering van niet-noodzakelijke zondagsarbeid en een doelmatig en zuinig beheer van de gemeentefinanciën. Bovendien pleit de SGP voor verant woorde recreatiemogelijkheden, zoals parken, grasvelden en speelweiden. Een pleit voor een streng genormeer de begeleiding van de verblijfs-ea dagrecreatie door het gemeent» stuur, zoals een kampeerverordepg. jachthavenbepalingen en bepernj van het aantal tweede woningen. lm- cipieel is men tegen sportverdwaig- Men ziet de sport alleen in het kier van de vrijetijdsbesteding en voor verlegging van de zondagssin naar de zaterdag. Na de inleiding, die de heer A. CA Hardonk woensdagavond voor c; SGP in Goes hield, werd ook nogeo forumdiscussie gehouden. In heti® rum hadden zitting de heer Harau en de nummers 1 en 2 op de SP- kandidatenlijst voor Goes, de here». Maljaars en C. Möhlmann. Gesprorn verd onder meer over het standpij ■*an de SGP ten aanzien van /üoroverleg over de verkiezing van? 'eden van gs De heer Maljaars sps ook over de intentieschets voor 8 Goese binnenstad en de culturele 0- cussienota. die op 30 mei tijdens ei hoorzitting besproken zullen worde Ook wees de heer Maljaars op invloed van Nieuw-Lmks, die volg® hem sterk aanwezig is in de Pva fractie in de Goese raad. Als voorbeeld daarvan noemde hij t kritiek van de PvdA op het beleid vi sociale zaken tijdens de begroüngso handeling en de aanval op hel belel van b. en w. ten aanzien «n 0

Provinciale Zeeuwse Courant | 1974 | | pagina 34