*°0< Lange termijn sp Rijkspostspaarban De Deltahoogte van Vlissingse Boulevard De Soubmgse brug en de zomerdrukte CPN en kieswet Openbaar onder wijs ook 'bijzonder'? Speelooorzieningen in Middelburg Alternatieve Kalkarheffing telMCfcini dl V^l J,Wil de RPS-leeuwmij\ /„Graag! Wilt u dan even' alles vertellen over het de coupon opsturen? lange termijn sparenTy Of 0017 bellen?'1 Coupon uw nationale spaarinstelling Katten in het wild PvdA-PPR in Hulst WATERGATE 12 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 25 MEI Ifij De kogel is door do kerk en eind mei wordt door het waterschap Walcheren dit werk aanbesteed en kunnen wij als gedupeerden de tijd tegemoelzien, dat wij op straat zullen worden gezet met een vergoeding, waarvoor geen lierbelcgging op gelijk niveau in de verste verte mogelijk is. Ik had hier een pand, waarvan ik zelf de beneden- ctago bewoon, verder twee bovenwo ningen en een bedrijfsruimte van 500 in3. -Als gewezen zelfstandige heb je niet zoals alle ambtenaren, een waar devast pensioen, maar moet je leven van het btv.it dat je door hard werken en zuinig te leven hebt overgespaard. Met genoegen heb ik liet verhaal van architect Messcr gelezen, ik ben het daarmee geheel eens. behalve met zijn plan van een dijk te willen leggen van liet Nollchoofd naar de Boulevard de Ruyter. Volgens oude kaarten lag de kustlijn vroeger veel verder naar buiten en wanneer een dijk door overstroming ol een dijkval verloren dreigde te gaan, legde men er weer een dijk achter. Zo is er in Zeeland een be langrijk gebied verloren gegaan. Later toen men de bedreigde punten met zinkstokken en steenbestortmgen ging verdedigen, kwam dit in veel mindere mate voor Volgens 'Zeeland door de eeuwen heen' door Van Empel en Pieters, kan men op pag. 197, le deel. het volgende lezen: 'Ten westen van Vlissingen gaat steeds meer land verloren. Waar nu het badstrand is. was nog in 1427 bouw- en weiland, tegen de zee be schermd door een dijk, die in 1366 opgeworpen, zeedijk geworden was. Toen deze dijk in 1439 door den stormvloed bezweek, werd een nieuwe zeedijk aangelegd, zover landwaarts in, dat 146 gemeten 104 roeden uitge slagen werden. Deze nieuwe dijk is de tegenwoordige Boulevard Evertsen en Bankert. Als men nu op de Nolle staat en naar lie gevangentoren kijkt, ziet men, dat een daar aangebrachte dijk toch wel erg dicht bij de Schardijngeul zou komen te liggen Er zou grote kans zijn. dat de dijk spoedig door een dijkval of oeverafscheiding verloren zou gaan, temeer daar het vaarwater nog al eens verloopt. De heer-Messer schrijft, dat hij in 1967 voor het eerst van de plannen had gehoord. Dat zal bij mij ook wel in dezelfde tijd zijn geweest, want op zekere dag kwam een drietal heren bij mij om te vertellen, dat zij mijn panden moesten taxeren. Het was hen niet bekend of ze gesloopt moesten worden. Noch van een schatting, noch van iets anders heb ik nimmer iets vernomen, tot op 26 februari 1970 het hoofd van de technische dienst, ir. Visser, met zijn technische ambte naar, de heer Sturm mij een bezoek bracht en de heer Visser mij kwam meedelen, dat de zaak van de wonin gen nog eens bekeken was en besloten was ze niet. meer af te breken. Alleen zou tegen de achterzijde een betonnen keer wand komen, waardoor de be drijfsruimte van 500 m3 en de garage verloren zouden gaan. Tegen deze keerwand zou dan de dijk worden opgeworpen. De garage zou bovenop kunnen worden herbouwd en de be drijfsruimte zou volgens hem nog van bovenaf te bereiken zijn. Door het steeds moeilijker verkrijgen van huis houdelijke hulp en de gezondheid van mijn vrouw besloten wij kleiner te gaan wonen en toen de benedenetage Boulevard Bankert 94 zelf te gaan bewonen. Daartoe heb ik de bewoon ster de huur opgezegd en haar een half jaar tijd gegeven naar een andere woning uit te kijken, met de medede- De veelbesproken Souburgse brug is nu al enige weken gesloten voor alle autoverkeer. Gelukkig kunnen voet gangers en fietsers er nog gebruik van maken. Na de aanvaring is er verder stilte om de brug. Nu kan ik me niet voorstellen dat zowel rijkswa terstaat als het gemeentebestuur van Vlissingen verder niets doen. Mis schien zullen er mensen zijn die deze instanties ervan verdenken de status quo graag te handhaven, maar dat is natuurlijk nonsens, afgezien van alle controverses is de Souburgse brug nu toch wel onmisbaar, speciaal voor het autoverkeer. MaaT wel wilde ik vragen of er wel snel genoeg gehandeld wordt9 Als nu op de spitsuren de Keersluisbrug open gaat. staan er al direct files tot. bij en op de rijksweg en met de verouderde verkeerslichten bij die brug zijn die files met zo gauw ver dwenen Als daar over enige weken de toeristendrukte bij komt en. vooral op donderdag, het marktbezoek in Middelburg, zou dit bij de Keersluis wel eens een volledige verkeerschaos kunnen veroorzaken. Wat gebeurt er als de files aangroeien tot bij en over de overweg bij de PZEM? Wat voor oponthoud geeft een dergelijke file aan auto's die, van de rijksweg ko mende, naar de boot willen, maar vast komen te zitten in een file die niet over de brug kan? Hebben dë betrokken instanties hier wel voldoen de aan gedacht? Als dat wel zo is, dan moeten er toch wel zeer belang rijke redenen zijn dat er nog niets aan de brug gebeurt en dan heeft het publiek (de bevolking) toch zeker het recht om deze redenen te weten. Is er inderdaad te gemakkelijk over de ge volgen heen gelopen, dan zijn de be trokken instanties wel heel erg tekort geschoten in him taak van het dienen van het bevoikingsbelang. Ik weet wel. dat het gemeentebestuur van Vlissingen geen rechtstreekse bemoei enis met de bruggen heeft, maar het volkomen stilzwijgen gedurende we ken geeft toch wel blijk van een gebrek aan publiek en sociaal gevoel bij dit gemeentebestuur en dan wel in de eerste plaats bij bet college van b. en w. Er bestaat al een heel oud gezegde 'Regeren is vooruitzien', maar het lijkt erop dat het gemeentebestuur van Vlissingen in deze zaak vooruit ziet met oogkleppen en een heel don kere bril op Ik hoop. dat ik een en ander te pessimistisch in zie cn dat er zeer spoedig iets gebeurt om deze situatie niet uit de hand te laten lopen. Ik geloof met dat de bevolking van Vlis singen en Souburg achteraf genoegen zal nemen met beschuldigingenover en weer van gemeentebestuur en rijkswaterstaat, maar dat die bevol king in geval van verkeersellende bij de Keersluis en eventueel daaruit voortvloeiende ongelukken de beide instanties, zowel rijkswaterstaat als gemeentebestuur van Vlissingen, hier voor verantwoordelijk zal stellen. Ch. G. Landré Poortugaalstraat 12 Souburg. ling dat ik haar dan alle kosten zou vergoeden. Ik heb alle medewerking gehad en hoewel het nog iets later was geworden, konden wij half no vember 1971 met de modernisering een aanvang maken. Nu zegt ir. Visser wel, dat hij boven genoemde mededeling nimmer heeft gedaan, maar toevallig had ik op dat moment op bezoek ing. Naaktgeboren, architect BNA, die zich nog precies de mededeling van ir. Visser herinnert. Hij is ten volle bereid dit onder ede te bevestigen, maar geldelijk zal ik er toch niets mee opschieten. Mijn on dervinding is nu reeds, dat het vech ten tegen de bierkaai is. Er was door gs een commissie ingesteld om even tuele bezwaren aan te horen of be zwaarschriften in ontvangst te nemen. Van te voren was bekendgemaakt, dat alle stukken op het stadhuis ter inzage lagen, maar er was niets an ders dan een plattegrondtekening van de dijk. Aanvankelijk hadden zij beweerd, dat de negen woningen moesten worden afgebroken, omdat de ondergrond zo slecht was dat er zoveel schade aan de woningen zou komen, dat ze beter afgebroken konden worden. Toen ik op het stadhuis vroeg naar de resulta ten van het grondonderzoek bleken deze niet aanwezig te zijn. Evenals vele anderen heb ikmijn bezwaar schrift ingediend, maar daar nimmer enig bericht op gehad. Of dit niet verplicht is weet ik niet, maar ik zou het met een zeer fatsoenlijk woord onfatsoenlijk kunnen noemen. In het najaar van 1972 de Leeuwen- trap aflopende, zag ik tot mijn verba zing, dat de fa. Tjaden uit Haarlem juist klaar was met een grondboring. Op mijn vraag hoe diep zij geboord hadden vertelden zij mij dit tot 6.50 m gedaan te hebben en niets anders dan zand gevonden te hebben, dus geen slappe spier of veen. Op mijn vraag of zij nog meer boringen moes ten verrichten, kreeg ik ten antwoord 'Neen'. Een bewijs dus wel, dat de directie van mening was. dat de bodem overal geschikt was om de dijk te kunnen bouwen. Ik heb veel brieven hierover geschreven, ook aan de minister. Toen de ondergrond niet meer was terug te brengen, dat ze slecht was. kreeg ik ten antwoord, dat de ondergrond slechts één der facetten was. maar dat uit een zeekusttechnisch oogpunt besloten was de woningen af te bre ken. Allereerst is een plan gemaakt om de dijk op hoogte te brengen aan de buitenzijde, maar dit strookte niet met de plannen van de gemeente Vlissingen. Reeds voor de oorlog wilden deze van het waterschap de kom als midden in de stad liggende in bezit krijgen. Het waterschap was hiertoe alleen gene gen, wanneer de gemeente zou zorgen dat het water, dat nu door de sluis naar buiten werd geloosd, onder het kanaal door werd geleid naar het gemaal te Ritthem en wanneer daar een nieuwe grotere uitwateringssluis met groter gemaal zou worden ge bouwd. Financieel was dit voor de gemeente niet haalbaar. Daarom be gon men aan een plan achterom te denken, waarbij de spuikom zou ver dwijnen en alle werken uit rijkskas zouden worden betaald. Een plan achterom is door geen wa terbouwkundige te verdedigen, daar men bij een stormvloed als in 1953 of nog hogere waterstand, waarmee bij het Deltaplan rekening wordt gehou den, alle huizen vanaf de Coosje Bus- kenstraat tot het Wooldhuis als voor de dijk liggende aan de golven prijs geeft. Ilc vraag mij af, of deze woningen als niet voldoende verzekerd zijn, toch waterschapslasten zullen moeten beta len? Ik denk daarbij nog aan het grote gat in de Boulevard bij de Scheldeflat. Met eigen mensen en enige mensen van een collega, die een geheel jaa.r aan de Westwatering werken onder de technische ambtenaar Sturm, heb ik de verbouwing verricht. Het gehele groepje heb ik slechts enige dagen gehad, maar een timmerman maan denlang. Als men dan weet, dat zon der verlof van de directie geen man voor ander werk een dag weg mag en zij moeten weten wat zij gaan doen, ben ik overtuigd, dat de heer Sturm op de hoogte was van mijn verbou wing. Nu kan ik aannemen, dat re later een ander plan te voorschijn kan komen, maar dan was men ver plicht geweest dit mij te berichten. Ik zou er eind maart 1972 intrekken, toen vloerbedekking, gordijnen enz., was gekocht, ontving ik een schrijven van het waterschap, dat mijn pand afgebroken moest worden. Op de vele reacties is toen een zoge naamde voorlichtingsavond gehouden, wat niets meer te betekenen had en waar de voorzitter vertelde, dat het waterschap zich op het standpun stel de, dat op de nieuwe dijk geen wonin gen meer zouden worden herbouwd. Zelfs van het ministerie ontving ik vorig jaar nog een nietszeggend brief je, waarin alleen werd vermeld dat het waterschap zich op het standpunt waterschap zich op het standpunt stel- meer zou worden gebouwd. Inmiddels was door mij tegen kost prijs ƒ76.000 verbouwd, welk bedrag door het adviesbureau niet in twijfel werd getrokken, maar waarvan op een gehouden zitting op het Polder huis, waarbij aanwezig het bestuur en de ingenieur benevens mr. Van der Weel en twee personen van het ad viesbureau (schattingsbureau), aan mij werd meegedeeld, dat van de ƒ76.000 verbouwingskosten niets werd 'betaald, daar dit de verkoopsprijs niet verhoogde. Van de twee bovenwonin gen, welke ik altijd laag had ver huurd, zou ik tienmaal de jaarhuur krijgen of ruim 23.000 per stuk. terwijl hier op de boulevard de bo- venetages voor 65.000 en meer ver kocht zijn. Het is alles geheel geheimzinnig ge schied. want zodra wij in maart 1972 de brief hadden ontvangen, stond in het eerstvolgende Zeeuws Tijdschrift een artikel van drs. De Schipper van het ETI waarin werd vermeld, dat door de sloping van de woningen de gemeente Vlissingen nu de gelegen heid kreeg voor de recreatie van Vlis singen, vanaf De Ruyterschool tot aan het Strandhotel grootschalige apparte menten te bouwen. Tegelijk bleek, dat op het stadhuis reeds een maquette van de nieuwbouw aanwezig was. Vo rig jaar gaf in een interview de burgemeester hetzelfde weer, met on der winkels en daarboven apparte menten, zelfs zo mogelijk een casino. Na een werkzaam leven van vier jaar in overheidsdienst en 50 jaar als aan nemer, hadden wij gedacht hier onze laatste levensjaren te kunnen door brengen, met het steeds wisselende prachtige beeld op de Westerschelde. met zijn mooie luchten en drukke scheepvaart. En nu wordt men er uit geschopt en nog wel voor een grijp- stuiver. Daar mijn bedrijf beëindigd was. maar mijn bedrijfsruimte nog vol materiaal staat, bood men daar 5000 voor. C. van deKlippe In de PZC van 17 mei was ccn artikel le lezen over de verschillende partijen voor de as. verkiezingen. Hierin stond over de CIN-kandidaat oa. het volgen de: .Pikant detail: CPN-l)jsttrekker is de 20-jarige A. Persijn, die als hij genoeg stemmen krijgt niet in de raad mag, omdat, daarvoor een leef tijdsgrens geldt van 23 jaar." Nu is die zg. 20-jarige Ard Persijn in de PZC wel wat jong uitgevallen. In werkelijkheid is hij 22 jaar en wordt in december 23 jaar. Maar als de CPN een zetel haalt is deze absoluut niet verloren, zoals het stukje enigs zins suggereert. Want nummer twee op de lijst is wel ouder dan 23 jaar en kan in die tussentijd zijn plaats innemen. Hetzelfde geldt voor Terneu- zen waar de tweede en derde kandi daat wel de z.g. wettelijk vereiste leef tijd hebben. Men is in de CPN uiter aard wel op de hoogte van de kieswet waarin bepaeld wordt dat iemand op 18 jarige leeftijd mag gaan stemmen maar nog vijf jaar moet wachten om gekozen te kunnen worden! Als jonge mensen wel capabel geacht worden om bv. onder militaire dienst een tank of ander modern oorlogstuig te besturen of te bedienen, maar niet om in een gemeenteraad zitting te nemen, dan moet er wel spoedig iets aan de kieswet veranderd worden. Want dan is hier duidelijk sprake van discriminatie van jeugd op dit punt. En juist het aan de kop van de lijst plaatsen van deze jonge actieve men sen moet dan ook mede als een protest daartegen beschouwd worden, en verdient de grootst mogelijke on dersteuning, vooral van jeugdige kie zers!! Jos de Keijzer distr. secr. CPN Vlissingen In uw blad van 27-4-'74 stond een verslag van een vergadering van de Vereniging voor Protestants Christe lijk Onderwijs in Souburg. Hierin zegt dr. H. G. van den Doel. algemeen directeur van het Christelijk Pedagogi sche Studiecentrum: „De ontwikkelin gen wijzen er duidelijk op dat het openbaar onderwijs verbijzonderd zal worden op dezelfde manier als vroe ger het christelijk onderwijs. Ener zijds zullen er liberale, anderzijds so cialistische scholen ontstaan, die alle twee zullen opereren onder de dek mantel van het openbaar onderwijs, enz". Ik mag aannemen dat de organi serende vereniging achter dit verslag staat, het is lang genoeg geleden om het te hebben gecorrigeerd. Hoe ma ken zij deze aanwijzingen waar? Wat zijn de eigenschappen waardoor bv. een neutrale bijzondere school (VSV) zoals in Vlissingen en een 'vrije' school zoals in Middelburg wordt be pleit, buiten deze banvloek vallen? Wat. is de inhoud van het liberalisme van de bedoelde scholen? Is de bedoe ling van het verslag de medegelovigen te overtuigen van de verkeerde wan del van anderen (indoctrinatie noemt het verslag dit), om zo enige inhoud te geven aan de "bijzonder aarzelende houding' van Van den Doel, ten aan zien van het meewerken aan het bouwen van een samenwerkings school? A. Bilius Thorbeckelaan 28 Vlissingen Vorige week vrijdag gaf de PZC een verslag van een vergadering van de kommissie jeugdbeleid van Middel burg. Naar aanleiding hiervan vragen wij ons af waarom 86.000,- wordt uitgetrokken voor 3 speelplaatsen die wat opzet betreft niet veel zullen verschillen van de reeds bestaande. Ze zullen voor een deel even weinig aan trekkelijk zijn als dat wat er al is. Het. is jammer dat nog discussies moeten worden gevoerd over het ver schil tussen ruige en niet ruige speel terreinen. Terwijl elk speelterrein waarin rekening is gehouden met het gedrag van het spelende kind, noodza kelijk een aantal 'ruige', men kan ook zeggen onverwachte of verrassende elementen zal bevatten. Het lijkt niet nodig daar 86 000,- voor uit te trek ken. Dat kan goedkoper. En wanneer gesteld wordt 'dat iedereen in feite wel een ruig speelterrein wil, zolang het maar niet voor de eigen deur ligt', dan worden de ouders die daar an ders over denken buiten beschouwing gelaten. Overigens hoeven speelterrei nen natuurlijk niet voor iemands deur te liggen, als men bij de opzet, van een wijk daar rekening mee houdt. Ergens wonen houdt toch niet alleen een dak boven het hoofd in? Planten kweken, een moestuin, duiven of vo gels houden, of spelen, het zijn toch allemaal dingen die het wonenaantrek- kelijk maken. Wij staan geheel achter diegenen in de Kommissie Jeugdbeleid die aandringen op speelterreinen die niet. kant en klaar zijn, en die moge lijkheden bieden aan de fantasie van het kind. Ook de vraag die in de kommissie gesteld werd naar meer speelgelegenheid in de binnenstad, als ook het antwoord, waaruit blijkt dat daar geen geld voor was. verdient een ieders aandacht. Wij hopen dat meer mensen over deze dingen zullen mee denken es er over willen meepraten. PPR - MIDDELBURG De Stroomgroep Stop Kalkar heeft een landelijk gironummer geopend, waarop weigeraars of 'onder protest'- betalers hun 3% Kalkarheffing kun nen overmaken. Dit fonds is bedoeld om mensen in de gelegenheid te stellen te tonen, dat men wél bereid is om bij te dragen aan de ontwikkeling van voor de mens en het milieu niet schadelijke vormen van energie-opwekking. Het in dit fonds aanwezige geld zal te zijner tijd, na overleg met de deelnemers aan het fonds, vermeer derd met de rente, worden overgedra gen aan de overheid, als deze over gaat tot het instellen van een alterna tief fonds. Dit zal echter slechts ge schieden onder de voorwaarde, dat aan de weigeraars met terugwerkende kracht vrijstelling van betaling van de Kalkarheffing wordt verleend. Gironummer 3149700 ten name van penn. Fonds Stop Kalkarheffing te Eindhoven. Voor eventuele uitgebreidere informa tie kunt u bellen 040-415528. John Geelen Rentmeesterlaan 27 Middelburg. (ADVERTENTIE) Lees in de folders alles over het lange termijn sparen bij de RPS. Hoe u van 6 tot 91% rente kunt krijgen als u f 1.000,- of meer 1 tot 5 jaar opzij kunt leggen. En u toch tussentijds over uw spaargeld kunt beschikken. Gebruik de portvrije coupon, bel gratis 0017 of vraag informatie op het postkantoor. Naam: I I Adres: Plaa I I j^(in een envelop zonder postzegel sturen n Stuur mij informatie over het lange termijn sparen bij de RPS I I r Rijkspostspaarbank, Amsterdam) K 250 boete voor de man, die trachtte de katten van de buren te vergiftigen, daar hij er overlast van had. Kate- liefhebbers, hoor ik al zeggen dat is zijn verdiende loon. Tocii realiseren vele mensen die katten als huisdier hebben, niet hoeveel last deze dieren anderen kunnen bezorgen. Om enkele voorbeelden te noemen, een pas ingezaaide tuin omwoelen, en hun behoefte er in doen, of als ze niet willen graven, doen ze het op het gazon, maar wel bij de buren; vuilnis zakken kapotvreten, en alles over de achterplaats gooien, enzovoorts. Ik wil de mensen die goed voor him kat zorgen niet aanvallen, maar wel dege nen die hun katten half genoeg te eten geven, en 's avonds buiten de deur zetten. Vele mensen zijn er zich niet van bewust wat deze dieren kun nen vernielen. Bij mijn ouders thuis waian ook katten en om hun doen en laten ben ik ze gaan haten. Maar het schijnt hier op Walcheren, net als in het oude Egypte een heilig dier te zijn. Ik heb het genoegen veel in de vrije natuur te vertoeven en ik heb de zwerfkatten die geen thuis meer heb ben kunnen gadeslaan. Ik verzeker u. dat er veel schaloos rondlopen, veel te veel. De verhalen dat een kat alleen ratten en muizen vangt en af en toe een vogeltje zijn leugens. Ik heb kennissen die een kat hadden, die tot twee keer toe. met een half was bunzing thuiskwam. Verschillende ke ren heb ik gezien, hoe een kat, een volwassen wild konijn besprong en afmaakte, jonge haasjes lusten ze ook wel. Wanneer ze een nest jonge konij nen weten, wordt er net zo lang gewacht tot ze naar buiten komen, en ze vreten dan de hele worp in een paar dagen op. Deze verwilderde kat ten stropen 's nachts dijken, slootkan ten af waar de vogels zitten te broe den of met hun jongen overnachten. Vooral de patrijzen zijn dikwijls de dupe. Meestal zitten deze katten beter in him vlees als de katten die door de mensen worden verzorgd. Ieder jaar weet ik nestjes van leeuwerikken kwikstaartjes en graspiepers enzo voorts. alle grondbroeders. Als er jongen zijn denk je. nog een dag of wat. en dan vliegen ze uit. Een paar dagen later ga je weer kijken, en dan is het nestje leeg, en stuk getrokken, rondom afdrukken van kat.tepoten. Er wordt zo dikwijls over dierenbescher ming gesproken, maar het was beter, dat als de mensen gaan verhuren of hun kat beu zijn, hem niet zo maar de straat op zeten. maar naar een asiel brachten. Laten we toch eens ophouden om de kat die in onze natuur niet thuis hoort de hand boven de kop te houden, en eens wat meer 'aan liet kleine wild, en de vogels denken. Wanneer er van een of andere soort te veel is wordt het afgescho ten, en het zou nuttig zijn wanneer we net als voor onze honden, ook eens 'kattenbelasting moeten gaan be talen, dan zou het aantal wel afne men. Ze zouden vooral de vogels, die we allen zo graag zien en horen fluiten, omdat ze het in deze wereld al zo moeilijk hebben een last minder zijn. Zij zullen u er voor belonen om zich in een groter aantal aan u te laten zien. M. A. H. Brasser, Middelburgsestraat 72, Koudekerke Naar aanleiding van een uitlating van Jo Blommaert in de PZC van 17 mei, dat het 'dom' is dat de PvdA-PPR in Hulst uitkomt met een eigen lijst, wil ik het volgende opmerken. Het be vreemdt mij deze uitlating te horen van een lid van de PvdA. wat de heer Blommaert is. Dat hij blijkbaar geen kleur wenst te be kennen tekent o i. de figuur Blommaert. Hij wil zich schijnbaar niet onderwer pen aan een partijprogramma, waar van de uitvoering door de leden wordt gecontroleerd. Je kunt dan na tuurlijk niet na de verkiezingen doen wat je wilt. Hij zegt altijd 'geen woorden maar daden,' maar waar zijn de daden gebleven in de afgelopen jaren m.b.t. de inspraak, medezeggen schap en democratisering in de ge meente Hulst. Wij hebben er tenmin ste niet veel van gemerkt. Het is o.i. dus niet dom dat wij meedoen met de verkiezingen maar broodnodig voor een levendige democratische leefge meenschap. Wij komen duidelijk als PvdA-PPR naar voren met een pro gramma en de leden en kiezers kun nen de uitvoering ervan controleren. Dit is een stuk duidelijkheid waar de kiezers recht op hébben. Benno Martens lijsttrekker PvdA-PPR Zandstr. 75 Hulst. In de onlangs in uw krant verschenen toelichtingen op de Watergate affaire komt een interessant artikel van uw speciale correspondent uit Washington voor. waar helaas enkele storende fouten, op taalkundig zowel als op juridisch gebied in geslopen zijn, waardoor de leesbaarheid en de infor matieve waarde nogal geleden hebben. Ik wil daarom enkele van die onjuist heden helpen rechtzetten. Het artikel zegt dat wanneer het in een strafzaak tot een dagvaarding komt., de zaak en dus de verdachte (wij kennen het woord beklaagde in de gewone strafpraktijk allang niet meer) voor de district'srechter komt. Op dit punt .kan de gedaagde beslui ten schuldig of onschuldig te pleiten. Hier wil ik wijzen op een onjuiste vertaling uit het Engels. To plead nog guilty betekent niet: 'onschuldig pleiten' maar het betekent de gerechtelijke ontkentenis van het hebben begaan van het tenlaste geleg de (strafbare) feit. Dit is dus heel iets anders. Wordt dus de strafzaak aanhangig gemaakt dan kan de verdachte de feiten al dan niet erkennen. Dat houdt op zichzelf nog geen schuld in. Trouwens het erken nen of ontkennen van het hebben begaan (plegen) van bepaalde ten las te gelegde strafbare feiten, ontlast alleen de gewone jury van het vast stellen van de juistheid van het al dan niet hebben gepleegd van die ten laste gelegde feiten. Een jury heeft dus tot taak het vaststellen van de feiten. Daarin spreekt zij het 'guilty* of het 'not guilty' uit. Daarna begint pas de eigenlijke taak van de rechter, nl. het vaststellen van de strafmaat, die bij gebrek aan een minimum strafmaat zoals wij dit kennen, en het ontbreken van regels van samenloop, soms kan leiden tot enige honderden jaren van gevangenisstraf. Een subpoena kan niet altijd worden vertaald met dwangbevel. Het is veel meer een bevel om op straffe van een of andere bedreiging volgens de wet te verschijnen, zoals wij dit kennen bijvoorbeeld in de figuur van een getuigendagvaarding. De gewone dagvaarding, waarin een strafbaar feit wordt ten laste gelegd, lieeft indictment. (ten onrecht* spreekt het krantenartikel van hei met-bestaande woord enditement) Ei indictable offense is dan ook era strafbaargesteld feit, waarvoor r zich voor de strafrechter zal moete verantwoorden. Tenslotte nog dit, indien, zoals in ce Verenigde Staten in de strafrechts praktijk gebruikelijk is, worden er ii een indictment, de dagvaarding, waar in liet strafbare feit omschreven staat, vaak een grote ceel van strafte re feiten in opgenomen, als het mee: dere niet lukt. dan het mindere, het geen wij hier ook wel, zij het nu' sterk opgevoerd, kennen. Wat men in de Verenigde Staten vee vaker ontmoet is dat er een trans* tie gesloten wordt met de aistff! attorney, de officier van justitie, cc in ruil voor een niet vervolgen het zwaardere, eventueel moeilijk te bewijzen delict, to plead guilty, dus': erkennen het hebben begaan van minder zwaar le bestraffen delicti* officier neemt dan de t-en!as:e!egpï van het zwaardere debet terug, verdachte 'pleads guilty' in het mines- re debet, er hoeft geen jury ike- spraak meer te volgen en de rechte: legt een straf op. Dit is daarom te verkiezen ra zoals gezegd er in de Verenigde 52- ten geen straf bestaat die alleen era maximum kent, zoals bij ons, waar ce rechter van het minimum tot maximum kan gaan naar eigen b" deling. In de Verenigde Staten moet Wjvw beeld in die staten waar men dat «s kende, bij een feitelijke vaststate van het hebben begaan van mooro, doodstraf (elektrische stoel) worde- uitgesproken. Als men aan dat nsw kan ontkomen bijvoorbeeld door era 'deal' dat men doodslag zou toegens dan weet men zeker te zun_ontso®£ aan de elektrische stoel. Dit extras* voorbeeld laat zien wat de oeaoeax en de betekenis is van deze nianjs van het maken van een deal ffi o. Amerikaanse strafpraktijk. In de impeachment zaak, die nu de orde is. hoort men herhaaia^j- over de vraag of de president aan indictable offenses zou hoog schuldig gemaakt, maar dit is m «j zen niet van belang voor de '■'I'33' de president Impeached. d-Wi schuldigd zal worden van net ra» schrijden van zijn bevoegdheden, arc; volge de grondwet. Het gaat daar_ andere meer politiek gerichte0^ schrijdingen van in de wetten s noemde normen. E Tai Middelhui»

Provinciale Zeeuwse Courant | 1974 | | pagina 12