Rode Brigade stelt onmacht Italiaans bestuur aan de kaak Geen vertrouwen in het Portugese leger BLANKEN IN MOZAMBIQUE HOUDEN HET MACHINEPISTOOL BINNEN HANDBEREIK Redactie HP boos op directeur DIT JAAR VOLKSVERZEKERING TEGEN ARBEIDSONGESCHIKTHEID Filmprijs Cannes „NEDERLANDSE PATIËNT LAAT DOKTER NIET ONNODIG KOMEN" bénnen- en buitenland Laat uw camera eens uit! Huisartsen: dubbel tarief voor lang consult normaal lATERDAG 25 MEI 1974 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT (Van onze speciale verslaggever Henk Kolb VILLA PERY-BEIRA De auto stopt zodra het asfalt even buiten de stad ophield en een weg van zand werd met mans hoge begroeiing terzijde. „Even kleine Jan tevoorschijn ha len". kondigde de bestuurder aan en graaide onder zijn stoel. Het machinepistool zag er nog nieuw uit, maar wel ge vaarlijk. 'Spaans', constateerde de chauffeur, „een goed din getje voor zijn 600 gulden", „Kleine Jan", kreeg een plaats je binnen handbereik hoewel het verdienstelijk schiettuig vermoedelijk toch waardeloos zou zijn als Frelimo wer kelijk uit het verbijsterend'dichte lover zou opduiken. Villa Pen', ruim 225 km van Belra (tweede haven en tweede stad van 'Mozambique), is een belegerd gebied dat niet meer in alle veiligheid langs de weg of per rail kan worden bereikt Om er toch te komen, huurt men een vliegtuigje. Dat is wel vei- Iin. hoewel in de hangar de na tuurgetrouwe afbeelding is opge hangen van een Sam-7, het soort raket waarmee guerrillas on langs egen Dakota vol militaire attachés to een overhaaste lan. ding hehhen gedwongen. Bij het naderen van Villa Pery zie ik onder mij hetsplaatselijke kerkhof met drie vers gedolven graven: die middag zouden de slachtoffers van een van de laat ste overvallen worden bijgezet in de vruchtbare grond. Het stadje (met opmerkelijk veel fonkelnieuwe hoogbouw als bewijs voor het feit dat de Portu gese kolonialen nog ijlings heb ben geprobeerd iets in te halen van een achterstand van eeuwen) herbergt 1500 mensen. Het vormt de kern van een plantagegebied en als iemand „van buiten" op een terrasje neerstrijkt voor een kopje koffie, schuift hij zorgzaam een tweede stoel bij voor zijn machinepistool. tierende stakers op weg was naar de stad De voorbijganger kwam hen tegen en heeft kordaat het magazijn van zijn machinepistool voor hun blote voeten in het stof leeggeschoten. De stakers-voor- meer-loon gingen gehaast op de loop. Het blanke leven in Villa Pery is allerminst gemakkelijk in deze dagen en hef. zware bestaan gaat er in weerwil van de verhoogde salarissen ook niet op vooruit. Want elke zwarte weet dat zijn huid wordt bedreigd door de mar chinepistolen waarmee zijn blan ke meesters zo zorgvuldig om springen. Van en naar Villa Pery rijden alleen nog maar goederentreinen. Overdag dan. Alle passagiersdien sten zijn gestaakt. Aangezien het officiële Portugese leger zich be grijpelijkerwijs nog slechts be kommert om de vraag hoe de strijd tegen Frelimo zonder ver dere verliezen kan worden door staan, gaan de 150 plantage-eige naars rond Villa Pery zich min of meer op eigen houtje bescher men met kleine privé legertjes. De gevechtswaarde is gering, maar het werkt missohien af schrikwekkend. Spanning t'lecha's Zodoende is Villa Pery dan ook een stadje vol sidderende span ning, waar de blanke bevolking met minachting neerziet op het Portugese leger, dat zijn strijd tot het. hoognodige heeft beperkt. En dat. ongetwijfeld zal blijven doen. al is de oude opperbevel hebber inmiddels vervangen. Nederlander Henk Doyer uit Zwolle: „Ze sjouwen een beetje rond met een geweer en dat is alles". De Duitse boer Schilthau- er: „Guerrilla's hebben mijn boer derij aangevallen. Ik heb onmid dellijk het leger gebeld de telefoon werkte gelukkig J maai er is nooit iemand gekomen". Doyer wijst een man aan die voorzichtig doch ongewapend de straat oversteekt: „Hij heeft Villa Pery vorige week gered". Het Wijkt dat toen een groep van 250 „De enigen, die hier nog iets tegen de terroristen uitrichten", zegt Doyer. „zijn de Flecha's". De Flecha's het woord betekent „pijl" komen uit Angola. Zij worden gerecruteerd uit de over lopers van de bevrijdingsbewe ging aldaar en zijn meesters in de jungle-oorlog. Met de zwarten van Mozambique hebben zij geen persoonlijke banden en zij vech ten als duivels omdat zij weten - dat Frelimo aan het leven van zwarte deserteurs op weinig aan trekkelijke wijze een einde maakt. Villa Pery leek tot, voor kort op weg naar een lucratieve toe komst. De zwarte mankracht ver richtte in onderdanige gehoor zaamheid de hem opgedragen ta ken en kreeg daarvoor dus wei nig betaald. Immers: ..Als je een zwarte meer geld geeft, gaat hij meer drinken en dan komt hij de volgende dag niet op zijn werk. Dat kan natuurlijk niet". De omwenteling te Lissabon en de daaraan verbonden onzeker heid omtrent de toekomst van Mozambique heeft alle economi sche activiteiten overhaast tot stilstand gebracht. En de remspo ren zullen naar men mag aanne men nog tot ver in de toekomst zichtbaar blijven. De Zeeuw Bram Leenhnuts (43 en oorspronkelijk uit Breskens): „In de huidige omstandigheden is hef maar zéér de vraag of wij farmers hier nog wel aan nieuwe oogsten toekomen. Als er bij mij iets gebeurt, ben ik binnen 21 uur met vrouw en kinderen vertrok ken. Dan staan de Afrikanen na tuurlijk op straat, maar daarvan moeten zij Frcmilo dan maar de schuld geven, de vrijheidsstrij ders die onschuldigen aanval len". Heeft Leenouts wel eens spo ren van Frelimo gevonden op de 150 hectaren met voornamelijk citrusfruit die hij beheert? Frelimo zit overal. En de Af rikanen zijj banger voor Frelimo dan zij ooit voor de Portugezen zijn geweest". Leenhouts weigert zich door de algemene blanke paniek te laten overmeesteren en kent zijn tien jaar oude machine pistool van Italiaanse makelij geen betekenis toe. ,Die dingen zijn zinloos ik zal het nooit gebruiken wat kan je alleen nu tegen zo'n troep van vijf of zes mannen beginnen die je met Kalatchnikows naast de weg staan op te wachten?". Zijn plan tage is redelijk veilig, vindt hij. Weliswaar zegt. hij daarvoor slechts de beschikking te hebben over drie militaire mensen, doch ik weet uit andere bron. dat op zijn landerijen 30 van de gevrees de Flecha's patrouilleren. Er wonen in het gebied tussen de Rhodesische grens en Villa Pery zo'n duizend Europese far mers. Wie zal er straks nog gaan planten? De katoenoogst. staat klaar om binnengehaald te wor den. De witte vlokken barsten uit de bruine vruchten. De arbeiders kunnen echter het veld niet in. omdat Frelimo wellicht zal schie ten. Via de wildemis-telegraaf proberen de boeren voorzichtig contact op te nemen met de verzetsbeweging: kunnen we gaan werken? En Frelimo waarschuwt: niet aan beginnen. Intimidatie De tactiek van de guerrilla's is overigens niet militair. De brug gen in de weg naar Rhodesiè. die militair niet worden bewaakt, la ten zij ongemoeid, maar zij schie ten salvo's af op bussen, treinen, auto's en boerderijen, die voorna melijk him eigen zwarte volksge noten treffen. Het is een strate gie van intimidatie. Veel "boeren hadden een kleine winkel met voedingsmiddelen en kleren voor hun zwarte arbei ders. waarin gewoonlijk /onder winstbejag werd verkocht. De meesten hebben dit onderdeel van lain bedrijf snel gesloten, want voonadef) trekken Krrlimo aan. De strijders uit het donkere bos moeten Immers aan eten en kleren komen en zij moeien alles honderden kilometers dragen naar het terrein van hun strijd. Ergens in de onoverzichtelijke jungle zal 'lan ook wel een soort Afrikaanse Ho Tsjl Minh-weg lie gen naar het voorbeeld van de Noord Vietnamese route richting Zuld-Vietnam, Twee handelaars 'een van hen is een Zwitser) hebben van Freli mo de dringende waarschuwing gekregen hun handel op te doe ken en het maken van woeker winsten te staken. Dit soort rechtvaardige sociale reiniging valt toch slecht te rijmen met de moord op een 73-jarige beheerder van een houtzagerij, die voor de ogen van zijn 68-jarige echtgeno te werd omgebracht en op de vrouw van een Portugese boer. Of zijn het niet de Frelimo s die deze dingen doen. maar recht se elementen, die de spanning tussen zwart en wit nog wat willen verhogen?. De blanken van Villa Pery gaan desondanks tame lijk luchthartig voorbij aan de massamoorden die in het gebied van het. iets noordelijker gelegen Inhaminga zouden zijn begaan. „Ach", zeggen ze. .Als een blanke een aantal zwarten neerschiet, dan heet dat massamoord. Maar waarom gebruikt men die term nooit als zwarten andere zwarten doden of zich aan blanken ver grijpen". Men weet evenwel van massamoorden af. Of zoals die in hun jargon worden genoemd: .Flinke opruimingen onder de zwarten". Daarbij valt niet alleen de naam Inhaminga, maar ook Villa Manica. het dorp waar de vrouw van een Portugese boer werd gedood Men vertelt over Inhaminga: een dorp met 5000 Europeanen, die zó ingesloten zitten, da' zij alleen nog per vliegtuig bereik baar zijn. Als er een toestel wil landen, cirkelt het eerst driemaal boven het legerkamp, vervolgs haast zich een vrachtwagen met soldaten naar de landingsbaan om die te zuiveren en daarna kan het toestel komen. Nadat al deze zaken gronoig zijn besproken wordt „kleine Jan weer gereed gezet voor de terugrit naar de stad. Uit de velden met schaterend gele zon nebloemen duiken echter geen terroristen op. De plantage-arbei ders. die uiterst ulangzaam huis waarts keren, wenden zich af van het. stof als de auto bonkend door reeksen kuilen voorbij tuft. De bompn hangen vol met, dikke ronde pompelmoezen. Mijn Nederlandse gastheer •-'elt vast: ..De Portugezen lusten rite dingen niet en ze hebben re daarom nooit willen kweker," Het Ls nu de oogst van Bram lAenhouts die volgens schatting zo'n tien miljoen gulden moet opbrengen. „Portugezen zijn altijd hang. Dat is een emotioneel volk. Ze bewapenen zich en schreeuwen hard en dan voelen ze zich al een sluk beter. Maar re kunnen niks organiseren". Dat is duidelijk, want In het Noorden hebben alle boeren een walkie talkie gekregen, omdat de telefoon bijna niet werkt. En van dit stuk techniek ztln ook de militaire verbindingen afhanke lijk. Het vliegtuig komt wonder lijk genoeg op tijd. Het raast wederom laag over het kerkhof. De graven zijn Inmiddels gesloten rle teraardebestelling heeft plaats gehad. Op het stoeltje naast mij zit een bankier uit Lorenco Marques, op inspectiereis langs investerin gen waarvoor hij het geld heeft geleend. ..Alle bouwwerken staan stil", zegt hij. „Iedereen wacht al. De Amerikanen zouden ijzererts gaan winnen. Het gaat niet door. Iedereen loopt hier momenteel met wapens onder zijn jas. Dat is levensgevaarlijk en er hoeft maar iets te gebeuren of je hebt ongelukken". Mozambique, ten noorden van Bei ra vooral, is een zwart land met witte plekken. Een land waar ook nog blanken wonen die niet kunnen lezen of schrijven, even arm als de uitgebuite zwar te man maar bovendien ook zon der enige toekomst. Politiek hoe ven blanken, die ruwweg zo'n 2.5 procent van de bevolking uitma ken. helemaal niets te verwach ten ook al organiseren zij nog veel meer politieke partijen aan er nu reeds zijn. Op weg naar mijn hotel in Beira ontmoet, ik een blanke vrouw die met kof fers loopt te zeulen. Ze is de vrouw van de Zuidafrikaanse hoofdopzichter van het Cabora Bassa Project. De stuwdam is haar te machtig geworden: .Ze willen dat mijn man weggaat. Het werk ligt sedert maandag stil. Ze worden opgestookt. We zijn voorlopig een maand met verlof gestuurd. Mijn man gaat daarna misschien terug, maar ik nooit meer". Ze huilt er een beet je bij. De receptioniste in mijn pom peuze. doch lege verblijfplaats roept uit: „Democratie? Da's goed voor een week". Het land vervalt aan zijn rechtmatige eigenaars. De uittocht is begonnen. In het hotel besteed ik geruime tijd aan het bestellen van een koude citroendrank. Dat lukt niet zo goed. want zegt de ober: „Ci troenen komen uit de keuken en sodawater uit de ba/"-. Niettemin zal Mozambique vrij worden. DOODGESTOKEN STADSKANAAL (ANP) Vrijdagmor sen om kwart over tien is de 60-,jarige mevrouw IV. L. Smith.Moerland uit Stadskanaal in de Hoofdstraat in haar woonplaats door messteken in de borst r.m het leven gebracht. De politie van Stadskanaal heeft in ver naai hiermee de 30-jarige H. J. H. S. uit Muselkanaal aangehouden. Getui gen hadden1 de man als dader aange wezen. Hij was nog in de buurt. Over bet motief is (nog) niets bekend. De man kende zijn slachtoffer, aldus de politie. Volgens haar maakte de man een overspannen indruk. Nadat de vrouw was gestoken, wist zij nog een 25 meter verder gelegen bloemenwinkel binnen te strompelen, maar daar viel ze neer en overleed. Omtrent de juiste toedracht van de steekpartij is nog niets bekend. Het aantal werkloze academici blijft nog steeds langzaam stijgen. Volgens de laatst bekende gegevens stonden eind maart bij de gewestelij ke arbeidsbureaus in totaal 2461 afge studeerden ingeschreven, tegen 2433 eind januari. Als niet werkloos, maar werkzoekend stonden 223 academici ingeschreven Ziekenfonds betaalt kunstmatige inseminatie UTRECHT (ANP) De Ziekenfonds raad heeft de ziekenfondsen laten we ten. dat liet toepassen van kunstmati ge inseminatie waaronder donorin seminatie onder de ziekenfondsver strekking valt. Den Uyl: grote financiële consequenties 'Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Het kabinet-Den Uyl wil zo snel mogelijk een volks verzekering tegen arbeidsongeschiktheid invoeren in ons land. Men hoopt tegen het eind van dit jaar nog met een wetsvoorstel hiervoor te komen. Dat heeft minister-president Den Uyl vrijdag verklaard na afloop, van het kabinetsberaad. Het kabinet heeft vrijdag lang over deze materie gesproken. Den Uyl liet vrij dag weten, dat het gaat om een zeer ingewikkelde materie, die-zeer grote finan ciële consequenties zou kunnen hebben. Hij wees ei nog eens op. dat de be staande wet arbeidsongeschiktheid (wao) nu al leidt tot bijzonder hoge lasten. De regering besloot vrijdag niet alleen zelfstandigen, maar ook vroeg-gehandi- cspten voor een uitkering in aanmerking te brengen GENUA Mario Soss>. deopen bare aanklager, die op 18 april in Genua werd ontvoerd door de or ganisaties - Rode Brigades is vrijgelaten in een park in Milaan. ZiIn ontvoerders hadden hem half txrsufd door verdovende middelen op een bank in het park achterge laten, Hij wuift hier vanaf het. bal kon bij hem thuis, in gezelschap van zijn raadsman, vrouw en doch ter. CANNES (AFP) De Internationale grote prijs van het filmfestival van Cannes (de gouden palm) is toegeval len aan 'The conversation van de Amerikaanse regissen, Irancls Ford Coppola, die ook de bekende film 'The Godfather' maakte. Proefschrift Emmeloordse huisarts: NIJMEGEN Een op de acht keer dat een huisarts met spoed wordt opgeroepen, gebeurt dit ten onrechte. Verrassend laag, constateerde dr. P. Th. Smit (46), huisarts in Emmeloord in zijn proefschrift 'Spoedgevallen in een huisartsenpraktijk', waarop hij vrijdagmiddag in de aula van de katholieke universiteit te Nij megen is gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde. Dr. Smit heeft alle verrichtingen welke hij in een tijdsbestek van twee jaar heeft verricht, nauwgezet geana lyseerd. Op een totaal van 25.445 be 'troffen het 548 spoedgevallen, ofwel ruim 2 procent. Dit aantal geldt niet slechts voor de eigen praktijk in Em meloord. Een zelfde ervaring is opge daan bil onderzoekingen op ander niveau in Nederland, maar ook in Duitsland en Engeland. Spoedgevallen betekenen voor de huisarts een onderbreking van het opgestelde programma en worden derhalve begrijpelijk als onaangenaam ervaren. De huisarts, van wie wordt verwacht dat. hij steeds paraat is en tevens over een grote dosis parate kermis beschikt, heeft emotioneel reagerend de neiging om te zeggen dat hij „nogal eens een keer" uit bed wordt gebeld terwijl dat eigenlijk niet. nodig was geweest.. Dat er, op de keper beschouwd, in slechts 12 pro cent van alle spoedgevallen inderdaad geen directe aanleiding bestond, zoals het onderzoek van dr. Smit. heeft uitgewezen, wordt een verrassend ge geven genoemd. Verrassend in die zin omdat tot dusver werd aangenomen dat dit getal aanzienlijk hoger lag. De Nederlandse patiënt gedraagt zich dus netjes. Er is echter wel verschil als men van doen heeft met de eigen huisarts dan wel met een waarnemer in de weekeinden. De on bekende arts wordt, aldus dr. Smit. minder ontzien. Van de eigen huisarts wordt geaccepteerd dat hij eerst via de telefoon poolshoogte neemt en als duidelijk blijkt dat zich geen ern stige problemen voordoen dan vraagt nf zijn bezoek niet tot de volgende dag kan wachten. Van KVP TEGEN VERLENGING MACHTIGINGS WET IN 1975 assistent wordt dit overigens zeker niet aanvaard, voegde dr. Smit hier-, aan toe. Hij neemt geen enkel risico; en gaat bij de minste twijfel toch op pad. Platteland De mate van bekendheid staat dui delijk in relatie tot- de alarmering. Zo wordt een dienstdoende arts ten plat- telande die in zo'n gemeenschap meer bekend is dan een collega in een grote stad, minder snel met spoed te hulp geroepen. Bijna de helft- van alle spoedgevallen (48,3 procent) heeft be trekking op verslosku.nde (33 pro-' cent) en ongevallen (15.3 procent). (Van o e parlementaire redactie) MAASTRICHT De KAF zal geen steun geven aan verlenging van de machtigingswet in 1975. Tijdens een, politieke bijeenkomst in Maastricht verklaarde KVP-Ieider Andriessen vrij. dagavond: „Voor ons ligt de zaak heel simpel. De machtigingswet geldt voor j 1971, geen dag langer. Wij doen dus aan een verlenging niet mee". .Al in het begin van dit jaar hebben I wij de regering geadviseerd om door het indienen van wetten en-oor tel zorgen dat. zij volgend jaar genoeg mogelijkheden krijgt om in te grijpen in lonen, prijzen, huren, dividenden en; tantièmes. Wij zullen 'naar daar ook! aan houden", beloofde ae KVP'er. tenveigeettKodakkleurenflmpjcnka) „Sluiting Haagse Post wellicht binnen week" AMSTERDAM De redactie van de Haagse Post, die met de on dergang bedreigd wordt vanwege financiële moeilijkheden, is bij zonder boos op de directeur van de BV Bonaventura, de heer H. ten Brink. Deze werkgever van de HP'ers kondigde vrijdagmorgen in de Volkskrant de mogelijke opheffing van de Haagse Post over één week aan. ..zonder dat hij daarover tevoren enig overleg heeft gepleegd met de redactie, met de Nederlandse Vereniging van Journalisten of met weekbladpersdirecteur H. Bockma, met wie hij al bijna een half jaar onderhandelde over een mogelijke over dracht. Dp Haagse-Post-redactiecommissIe had een grote behoefte om le reage ren op dr uitlatingen van de lieer Ten Brink. „De afgelopen maanden hebben alle betrokkenen, ook de Haagse-Post- redactie, de uiterste behoedzaamheid in acht genomen om het delicate overleg met dr ministeries van CRM. economische zaken en financiën over een renteloze lening aan HP niet te verstoren" Die lening zou ongeveer 12 miljoen moeten bedragen en CRM- minister Van Doorn was er voor om die lening te \erstrekken. Via een motie in de Tweede Kamer werd de lening echter uitgesteld en werd beslo ten te wachten met subsidies tot dat het bedrijfsfonds voor de pers er Is. Volgens een woordvoerder van CRM kan dit, nog wel vijf maanden duren. „De voorzichtigheid van alle andere betrokkenen is nu op grove wijze doorbroken door de uitlatingen van Ten Brink". Ten Brink liet. in de Volkskrant weten dat hij overwoog de Haagse Post op 'e heffen per 1 juni als er geen directe oplossing gevonden zou worden. ..Er bestaai voor het Elsevierconcern geen enkele dwingende noodzaak om de Haagse Post op termijn van één week op te heffen zo meent de reóactiecommis- sie van HP. „Ondanks de verliezen diel volgens Ten Brink op HP worden geleden, boekte het msevierconcem vorig jaar een winst van 26.5 miljoen gulden. 23.3 procent meer aan in 1972". gedaan in de geest van: het doek gaat op voor de tweede ronde, er komt bloed aan de paal. Kees Tamboer, HP- redactielld: ..Het is een hobby van Ten Brink om de opheffing van de Haagse Post na te streven Overigens vraagt zowel de redactie commissie als de Nederlandse Vereni ging voor Journalisten zich af of de heer Ten Brink gemachtigd zal zijn om deze verantwoordelijke bmh&sme over het al dan niet voortbestaan van de Haagse Post op eigen Initiatief te nemen. In een verklaring, zegt bet georgani seerde kantoorpersoneel van Elsevier 'geschokt te zijn over de aankondiging van directeur H. ten Brink'. "Een dergelijke handelwijze is volstrekt in strijd met. de heersende fatsoens normen op het gebied van de arbeids verhoudingen'. zo meent dit personeel, ervan uitgaande dat bij opheffing de redactie zal worden ontslagen. Directeur ten Brink heeft vrijdagavond verklaard dat hij geen commentaar heeft op de uitspraken van de redac tie-commissie van de Haagse Prest. „Ik wens niet te communiceren via dag bladen". aldus de heer Ten Brink. 'Pressie' De verklaring van de redactiecom missie van de Haagse Post gaat ver der: „Sinds de aanneming door de Tweede Kamer tan de motie-Schotten- Van der Sanden. was behoedzaamheid I meer dan ooit geboden, om de moge lijkheid van een oplossing, die zowel voor de Haagse Post als de kamer meerderheid aanvaardbaar zou zijn. niet te doorkruisen. Door dr uitspra ken van Ten Brink kan minister Van Doorn nu in de positie worden ge bracht dat hij. door HP nu in eniger lei vorm hulp te verlenen, zich het verwijt van de Tweede Kamer op de hals zal halen, dat hij wijkt voor ongeoorloofde pressie van Bonaventu- ra-Elsevier", zo meent de redactiecom missie. „Ten Brink roept met dit alles bij ons de verdenking op. dat hij met zijn chanterende uitspraken welbe wust probeert elke gunstige oplossing voor de Haagse Post te torpederen" De redactiecommissie meldde tijdens een persconferentie over dit a'.'.es dat Ten Brink in het afgelopen jaar in verband met de controverse tussen hemzelf en ae Haagse-Post-redac'ie verschillende keren uitlatingen beeft ROTTERDAM (ANP) Naar aanlei ding van de kritiek van het NVV- district Zuidwest-Nederland op het dubbele huisartsentarief van de Om- moordse dokters heeft de plaatselijke huisartsenvereniging woensdag ver klaard. dat de honorariumrekening van de betrokken arts niet ongebruikeb'jk is. Deze is. zo deelt de verenigst* mee, volkomen in overeenstemming met reeds jaren geldende richtlijnen, die noch bij de overheid, noch bij de verzekeringsmaatschappijen, noch bij het publiek in het. algemeen bezwaren opriepen. De huisartsen vereniging wijst, er voorts op. dat het vrijwel onmogelijk Ls een beroep te vinden, waarbij de vergoeding niet aan ae voor het werk bestede tijd gekoppeld is. Voorts betreurt de vereniging de publikatie van het NW-district omdat dit wantrouwen zaait tossen patiënten en hun huisartsen De Qmmoordse artsen kwamen onlangs in opspraak omdat een van hen. H. Lamberts, voor een consult dat iets lanzer had geduurd dan normaal, tweemaal het gebruikelijke tarief in rekening bad gebracht. MET ONTVOERING EN VRIJLATING SOSSI: (Van onze correspondent). ROME De Rode Brigade die na 35 dagen gevangenschap de assistent-officier van justitie van Genua, Mario Sossi. plotseling vrijliet, lacht het laatst en hei best. De stadsguerrilla's hebben met hun actie aangetoond hoe slecht het Italiaanse politieappa raat functioneert, hoe de ver schillende diensten van rijks-, gemeente- en militaire politie en de inlichtingendiensten langs 3lkaar heen werken. Maar bo venal hebben zij nog eens gede- nonstreerd hoe de gerechtelijke nacht te beinvloeden valt in dit and. Want hoewel de regering beklem- oonde daf de rechterlijke macht in flalië gescheiden dient te blijven van de politieke en eJ het besluit van het j hof van Genua om acht nog in gevan genschap verblijvende leden van ae Rode Brigade te ruilen voor Sossi niet ongedaan wilde maken, hebben premier Rumor en president Leone niet. met de Rode Brigade willen on derhandelen en de rechters uit Genua wel. Officier Sossie is bij velen in Genua een gehaat man. Hij wordt beticht van fascistische sympathieën. Sossi hanteert vooral de ten tijde van Mus solini ingevoerde wetgeving met graagte en naar de letter. De Rode Brigade wilde, na zich twee jaar lang geconcentreerd te hebben op leiders uit de industriële wereld in het noord en van Italië, nu de gerechtelijke macht aan de kaak stellen. En ten dele is hen dat gelukt, al gebeurde dat dan ook met zeer aanvechtbare me thodes. De Rode Brigade is geen echt krachtige organisatie. Zij bestaat voornamelijk uit gestrande intellectue- j len en werkloze arbeiders die menen dat Italië niet meer op zachtzinnige wijze te veranderen valt. Zij kiezen daarom, met het rode boek van Mao in de hand en met ^een slecht geinter preteerde strategie van de Tupamaros uit Uruguay, voor het geweld en hou- den Italië in hun ban. Want ondanks I herdershonden en helikopters, on danks een politiemacht van over de duizend man. compromitteerden zij met duidelijke aanwijzingen en goede informatie de rechters van Genua om vervolgens de gehate Sossi met een eersteklas treinkaartje in zijn hand donderdagavond naar huis te stu- Vijfendertig dagen lang haalde de Rode Brigade de voorpagina's zonder dat de justitiële autoriteiten ook maar iets aan de situatie konden veranderen. Over de groep is overi gens niet al te veel bekend. Men heeft contacten met soortgelijke organisa ties. met name in West-Duitsland en Frankrijk, is los georganiseerd, maar houdt er toch een of twee volksgevan genissen op na waar de slachtoffers met succes worden vastgehouden. Het blijkt dat de verhoren van door de Brigade ontvoerden telkens op dezelf de plaatsen plaatsvinden. De laatste twee jaar zijn dat al zes burgers geweest, in Milaan, Turijn en Genua,; de industriële driehoek van Italië. De groep bedient zich van een aantal personen die in het verleden ook voor I fascistische praktijken garant-stonden. Het is niet bekend of een aantal van hen als provocateurs optreedt of dat ze meer brood zien in het geweld van links dan van het Zwarte Front. In het Italiaanse parlement gaan nu opnieuw stemmen op om extremisti sche organisaties als deze uit te roei en. Het ontbreekt politiek Italié ech ter aan de wil en de kunde om deze extremistische groeperingen ook wer kelijk te bestrijden. Het slecht georga niseerde politieapparaat, de chaos bij de gerechtshoven, de verwarring bij de inlichtingendiensten en de politieke repercussies verhinderen een effectief optreden. Die chaos versterkt de roep van van de Jaw and order"-po!it:c: (een aantal liberalen, de rechtervleugel van de christen-democraten en ce neo fascist er.; :>rr. nu eer.- e.r.ie:. k op te treden. Aan de andere kant alarmeert die pressie om mei harde hand de zaai: te zuiveren Italiaanse politici van andere signatuur. Zij herinneren zich die roep maar a". te goed van zo'n veertig jaar geleden, toen het fascisme Italië in zijn greep kreeg. De Rode Brigade liet Italië de laat ste weken opnieuw in de spiegel kij ken. Het spiegelbeeld was een grimas, een afdruk ran hulpeloosheid, die de jonge leden van de Rode Brigade maar al te graag wensen te to nen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1974 | | pagina 11