SPANNING STIJGT AAN CHILI'S GRENZEN REGERING BEREID TOT STEUN AAN PORTUGAL Palestijnse kapers 30 mei voor rechter Kissinger maakt vorderingen binnen- en buitenland kantlijn vervolg Roels en zijn informatie Nog vóór het reces? Den Uyl: volgend jaar misschien machtigingswet Van der Stoel naar Portugal 'PUBLIEK MOET PROFITEREN VAN MILJOENEN-OVERSCHOT' Portugal begint onderhandelingen PTT mag leningen gaan verstrekken ZATERDAG 18 ME! 1974 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Als democratisering en beleid koloniën positief verlopen" PEN HAAG Nederland is bereid de mogelijkheden te onder zoeken om steun te verlenen aan Portugal als het democratise ringsproces en de politiek ten aanzien van de Portugese overzeese gebieden zich positief ontwikkelen. Dit staat in een vrijdag door het ministerie van buitenlandse zaken uitgegeven communiqué, waarin de recente ontwikkelingen in Portugal 'bemoedicend' wor den genoemd. VERKIEZINGEN FRANKRIJK OP RADIO EN TV 'de nieuwe Portugese regering zijn teiofte inzake „vrije verkiezingen bin- De regering, die in de eerste plaats; nen twaalf maanden" zal inlossen aan hulp in EEG-verband, hoopt, zich bij de aanpak van het probleem - t)",s"1 van de overzeese gebieden zal baseren op het externe zelfbeschikkingsrecht en het recht op volledige onafhanke lijkheid. In het comminiqué wordt de ernst waarmee de Portugese regering voor nemens is het complex van problemen waarvoor zij zich ziet gesteld, aan te i pakken, „alleszins verheugend" ee- noemd. Scholten (ARP), dringen er bij de Portugese regering op aan onmiddel lijk onderhandelingen te beginnen met de bevrijdingsbewegingen in Angola en Mozambique. Ze vinden ook dat i hun regeringen morele, politieke en materiële steun moeten geven aan de bevrijdingsbewegingen en de republiek' Guinee Bissau economische steun moeten verlenen. De parlementariërs, die in hun lan-| den actie gaan voeren in de zin van deze verklaring, spreken ten slotte hun vertrouwen uit in Mario Soares, de nieuwe Portugese minister van bui tenlandse' zaken, die zich herhaaldelijk voor erkenning van Guinee Bissau heeft uitgesproken. jen maar de moeilijkheid is daarbij dat'deze instanties we denken met name aan de waterschappen en het provinciaal bestuur niet over een voldoende bewerktuiging beschikken om alle aspecten van het rapport- Klaasesz te kunnen bestuderen. De enige instelling die dat wel kan is rijks- waterstaat: aan die dienst heeft de minister opgedragen de technische uit voerbaarheid van het plan-Klaasesz trondig te bekijken. Met andere woor- jan het rapport van rijkswaterstaat jou nu beschikbaar moeten zijn tan dde in de discussies mede een rol n kunnen spelen. Nu dat niet het ge rei Is, blijven allerlei vragen onbeant woord. Zo moest ook gedeputeerde Schlingemann hij hield een zakelijk en goed betoog erkennen dat bij de uiteindelijke oordeelsvorming veel zal afhangen van de dan beschikbare gegevens. Die oordeelsvorming in laat ste instantie zal zich in de tweede ka mer afspelen. Daarom kreeg de dis cussie van gisteren noodgedwongen een zeer voorlopig karakter. Er was echter één statenlid, die van die voorlopigheid wat minder last had- de PvdA-woordvoerder P. A. Roels. Hij hield een lange, maar wel overwogen inleiding over het rapport- ffloscw. die veel gedetailleerder en we zeggen dat zonder aarzeling diepgaander was dan alle andere toe spraken. In de wandelgangen maakte gedeputeerde Schlingemann daarover een wat ironische, maar goedbedoelde opmerking: „Gelukkig weten we nu veei meer dank zij het betoog van Roels". Daarmee sloeg de gedeputeer de de spijker op zijn kop, want Roels had zoveel onbekende details in zijn betoog gedaan dat het meer dan opmerkelijk was. Als men daarbij nog in de beschouwing betrok dat dit sta tenlid zijn verhaal enige malen lardeer de met opmerkingen als „het is mij bekend dat rijkswaterstaat over dit punt twijfels heeft", of ook „rijkswa terstaat heeft in dit opzicht een va riant ontwikkeld" dan komt men haast tot de onvermijdelijke gevolgtrekking dat Roels beschikte over heel wat m- formatie-uit-de-keuken. Aan de pers tafel bestond dan ook grote belangstel ling voor het manuscript van dit sta tenlid. Toen het na Roels' optreden zoals te doen gebruikelijk door de griffie was gefotokopieerd en ter be schikking van de perstafel kwam, werd de hierboven bedoelde conclusie min of meer zekerheid. Die zekerheid had te maken met de omstandigheid dat het met de hand geschreven betoog van dit staten lid enige malen was onderbroken door getypte vellen, die een eigen numme ring hadden, allemaal keurig getikt als of het om een ambtelijk rapport ging. Misschien waren het ook wel fragmen ten van een ambtelijk rapport, sterker nog: misschien ging het hier wel om een stuk van rijkswaterstaat, wie zal he: zeggen. Het statenlid Roels is im mers precies dezelfde man als het ka merlid Roels en het kan best zijn dat in fracties van regeringspartijen spe ciale informatie circuleert. Op zichzelf een begrijpelijke of als men het wat voorzichtiger wil zeggen: een niet on begrijpelijke gang van zaken. In ieder geval was onmiskenbaar dat de PvdA-woordvoerder zich grondig m de hele materie had verdiept, zich uitvoe rig had laten voorlichten en bij die '.oorlichting gegevens ter beschikking iiad gekregen die anderen hadden moe ren ontberen. Daardoor was zijn be toog zonder meer het beste van de dag. Een zekere tweeslachtigheid was het echter niet helemaal te ontzeggen: het bevatte weliswaar een vurig pleidooi voor het plan-Klaasesz, maar er waren tegelijkertijd zoveel vraagpunten bouwd dat de lofprijzingen aan het adres van de commissie-Klaasesz iets weg hadden van een zilveren rand rond een nogal grijze wolk. Dit effect nam Roels in tweede instantie weg toen hij de PvdA-motie indiende en die - zoals bij hem gebruikelijk met veel verve verdedigde. Het derde Oosterscheldedebat in de staten laten we aannemen dat het hier om het laatste ging is nu achter de rug. Alle stukken zullen thans naar de minister worden ge stuurd. Zo langzamerhand ontstaat ten departemente een groot dossier dat aan de kamer zal moeten worden overgelegd: het rapport-Klaasesz, di verse adviezen van allerlei instanties, het standpunt van de regering. We heb ben begrepen dat minister Westerterp het voornemen heeft een aantal tiële rapporten in ieder geval dat van de raad van de waterstaat bij de openbare stukken te voegen, zodat zij in de kamerdiscussie een rol kun nen spelen. Of dat nog voor het reces zal zijn? Dat is wel toegezegd. Wie ech ter de stapel stukken in omvang ziet toenemen, kan langzamerhand een ge- j voel van twijfel over een vlotte behan- deling niet van zich afzetten. In dit verband willen we nog eens herinne ren aan de dringende oproep van de voorzitter van de commissie Ooster- j «melde: Wij veroorloven ons, meneer minister, u in overweging te geven rekening te houden met een snelle be sluitvorming. De plaatselijke bevolking heeft er recht op". In een verklaring, die vrijdag v. uitgegeven na een tweedaagse confe rentie van tien parlementariërs uit zeven Westeuropese landen in Den Haag, worden de Westeuropese landen opgeroepen tot economische hulpver lening aan Portugal, mits de Portuge se regering het democratiseringspro ces voltooit en het recht op zelfbe schikking en onafhankelijkheid van de volken in de Afrikaanse koloniën er kent. De parlementariërs socialisten, christen-democraten en liberalen die al geruime tijd van mening zijn dat him regeringen te laks zijn met de erkenning van de vorig jaar sep tember uitgeroepen staat Guinee Bis sau, pleiten in hun slotverklaring voor onmiddellijke erkenning van de onaf hankelijkheid van deze Westafrikaanse Portugese kolonie. De afgevaardigden uit Noorwegen, Denemarken, Engeland, Zwitserland en België, die naar Den Haag kwamen op uitnodiging van de Tweede-Kamer leden R. ter Be£k (PvdA) en mr. J. N. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister-president Den Uyl sluit niet uit. dat volgend jaar opnieuw een Machtigingswet no dig zal zijn. „Dat zal afhangen van de economische situatie en daar is nu nog niet veel van te zeggen", zei de premier vrijdag na afloop van het kabinetsberaad. „Ik heb dat nooit uil gesloten en bij de behandeling van de Machtigingswet heb ik die mogelijk heid ook genoemd". De premier reageerde daarmee op vragen van journalisten, die verwezen naar uitlatingen van minister Boers- ma van sociale zaken. Boersma had een nieuwe Machtigingswet voor vol gend jaar mogelijk genoemd. Den Uyl wilde daar vrijdag niets aan af doen. Het kabinet heeft er overigens nog niet over gesproken. Den Uyl: 'BEHOORLIJK INTENSE' DISCUSSIES OVER DEFENSIE (Van onze parlementaire redactie» DEN HAAG Politiek Den Haag verwachtte vrijdagavond grote span- ^4P ningen van het kabinetsberaad over ttfi liet defensiebeleid voor de komende f Iff- jaren. Hoewel vrijdagavond minister- t president Den Uyl verklaarde dat er geen sprake was van grote spanningen maar dat slechts „behoorlijk intens gediscussieerd" wordt, bestond in kringen rond het kabinet toch de vrees dat de spanningen hoog zouden oplopen. De ministerraad moest vrijdag avond beslissen over een ontwerp-de- fensienota van minister Vredeling, die een aantal uitgangspunten noemt voor het defensiebeleid in de komende tien jaren. Het gaat daarbij niet alleen om jEc grote bezuinigingen, maar ook om ingrijpende veranderingen in de opzet van leger en gebruik van materieel. £3? Vredeling heeft aangeboden de ko- fit raarin de corn pule rul tsla- de tweede ronde worden Het programma 'Studio ordt daarvoor onderbro- IN HAARLEM HAARLEM De twee Pales tijnse terroristen die zondag 3 maart op Schiphol werden gear resteerd nadat zij een VC-10 van British Airways hadden gekaapt en in brand gestoken, zullen donderdag 30 mei voor de Haar lemse rechtbank terechtstaan. Bijzonder strenge veiligheids maatregelen zullen tijdens de rechtszitting worden genomen. De twee kapers worden nog steeds op een geheime plaats ge vangengehouden; bevreesd als Twee min voor 'jaar van de vrouw' (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet heeft vrijdag twee miljoen gulden uitgetrok ken voor activiteiten die volgend jaar in het kader van „Het internationale jaar van de vrouw" moeten plaatsvin den. Er zal daartoe een comité van maximaal 25 personen, die gezocht zullen worden in groeperingen en or ganisaties uit de bevolking, worden opgericht. Koningin Juliana en prins Bern- hard hebben een gift gedaan ten be hoeve van de Euro-actie SOS-Sahel, zo heeft de RVD meegedeeld. men is voor mogelijke bevrij dingsacties worden zij uiterst streng bewaakt. De officier van justitie mr. J. J. Bredius zal beide Palestijnen kaping, brandstichting, verboden wapqnbezit en brandstichting ten laste leggen. De raadsman van de twee commando's, mr. R. Heidinga, hoopt niet dat de ontwikkelingen van de laatste dagen in het Israëlische dorpje Ma' Alot de behandeling van deze zaak in de emo tionele sfeer zal doen belanden. De raadsman zal in zijn pleidooi vooral de politieke achtergronden belichten die de Palestijnen tot hun acties drij ven. mende vier jaren zo'n anderhalf mil jard gulden op defensie te bezuinigen, maar minister Duisenberg wil dat Vredeling 600 miljoen extra boven dit bedrag bezuinigt. Over dit punt kun nen de beide bewindslieden het moei lijk eens worden. Vredeling wijst er daarbij op. dat Nederland als deelge noot van de NAVO niet al te zeer kan hakken in de defensie. De tegenstellingen gaan echter niet alleen over de gelden, maar ook over meer inhoudelijke zaken, zoals vervan ging van de Star fighter door een jachtvliegtuig met beperktere moge lijkheden (zoals de goedkope Jaguar, miljoenen goedkoper dan de concur renten Mirage en Cobra). Vredeling wil daar niet direct aan.' omdat de NAVO juist wil dat de gevechtsvlieg tuigen extra bewapening krijgen, maar Duisenberg hecht erg aan de besparing die mogelijk is. De confessionele ministers zullen er van hun kant op aandringen dat het leger voldoende parate bataljons ter beschikking houdt, zodat Vredeling daarop ook niet makkelijk kan gaan bezuinigen. Verder denkt de bewinds man aan een leger van beroepsmilitai ren en vrijwilligers, maar dat brengt weer aanzienlijke extra lasten mee vanwege de hogere weddes, die dan betaald moeten worden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Van der Stoel van buitenlandse zaken zal zo snel mogelijk contact opnemen met zijn nieuwe collega Soares van Portu gal. Een dergelijke afspraak was al gemaakt toen de Portugese socialis tenleider twee weken gelden in ons land was. Van der Stoel en Soares hopen samen te praten over erken-1 ning van de Portugese koloniën in Afrika. HOL' IND. Michigan In hal ArrM aanse Holland In de staat Michigan is dezer dagen het 45-ste jaarlijkse Tulpenfestival' geopend waar ongeveer 300.000 bezoekers de miljoenen tulpen komen be wonderen. Een onderdeel van het festival is het schrobben van de straten van het stadje een ge bruik afgeleid van de spreekwoor delijke Hollandse helderheid dat zoals de foto toont flink uit de hand kan lopen..... ZONNIG WEEKEINDE Het ziet er gezond uit voor het komende mei-weer: droog, veel zon en een goede temperatuur rond 20 graden, vlak aan zee een paar graden lager. Op dagen als deze verdampt er ongeveer 5 mm water, zodat de dinsdagnacht ge vallen regen in ons land groten deels alweer zal zijn ver dampt. Op de weerkaart is een verbin ding tot stand gekomen tussen het hogedrukgebied dat al ruim een week lang zonnig en fraai lenteweer in Scandinavië geeft, en een hogedrukgebied dat zich via Frankrijk in de richting van Denemarken nog wat versterkt. Een gevolg hiervan is dat geen enkele storing in de komende dagen tot ons land kan doordrin gen. Het neerslaggebied bij Zuid- Frankrijk verdween vrijdag gro tendeels. zodat er alleen nog re gen plaatselijk in de Balkan, Schotland en Ierland is waar te nemen. De middagtemperatuur kan zondag nog een kleine stij ging te zien geven, zodat wij zonder overdrijving dit mei-wee keinde als een aanloopje voor de komende zomer mogen beschou- VAR A-voorzitter Kloos: MINISTER ZONDAG TERUG IN VS KEY BISCAYNE, JERUZALEM (AFP, RTR, UPI) Het tijdelijke Witte Huis in Key Biscayne in Florida waar president Nixon liet weekeinde door. brengt, heeft vrijdag laten doorsche meren dat de onderhandelingen van minister van buitenlandse zaken Kis singer in het Midden-Oosten voor het bereiken van een troepenscheidingsak- koord tussen Israël en Syrië, goede vorderingen blijven maken. In een perscommuniqué verklaarde het Witte Huis dat president Nixon vrijdagmorgen de telegrammen van Kissinger heeft bestudeerd en hem richtlijnen heeft gestuurd 'naarmate zijn onderhandelingen vooruitgang hebben geboekt.' De woordvoerder in Key Biscayne zei dat hij nog niet wist wanneer minis ter Kissinger in Amerika zou terugke ren. Kissingers ministerie in Washing ton had verklaard dat het zondag zal zijn omdat de minister begin volgende week enkele verplichtingen heeft. Kissinger heeft vrijdag 'een Ameri kaanse aanpak' voorgesteld om de impasse tussen Israël en Syrië doorbreken- De minister ontmoette al een paar uur nadat hij uit Syrië was teruggekeerd in Israël, premier Golóa Meir. Een uur later had hij een ontmoeting van twee uur met het hele Israëlische onderhandelingsteam en vervolgens begaf het Israëlische kabinet zich in vergadering, alvorens het aanbreken van de sabbat het werk opschortte. Een woordvoerder Kissinger en Israels minister van voorlichting Peres bevestigden dat kele Amerikaanse voorstellen' aan de orde geweest waren. Kissinger vliegt vandaag weer naar Damascus. Vana vond gaat hij naar Cairo en vandaar huiswaarts. HILVERSUM VARA-voorzit-| ter André Kloos vindt het zin-' loos het financiële omroep-over schot van 130 miljoen in reserve j te houden. „Het lijkt me zonder i twijfel, dat de consumenten van dit niet te voorziene teveel moe- ten profiteren", zei hij vrijdag avond in zijn openingswoord Slot van pagina 1 kunnen worden voor volledige onaf hankelijkheid., zo zei hij. „Ik heb begrip voor degenen die on-' middellijke en volledige erkenning van het recht op onafhankelijkheid wil len." Almeida Santos, tot zijn benoe ming als minister voor de overzeese gebiedsdelen advocaat in Mozambique, zei da: de oorlogen in de kolonies; zijn gevoerd tegen de wens van het Portugese volk. en "het niveau hebben bereikt van een nationale maatschap- pelijke en politieke zelfmoord.' DEN HAAG De rijkspostspaarbank en de postcheque- en girodienst zullen binnenkort ook persoonlijke leningen en kredieten gaan verstrekken. De I ministerraad heeft daartoe vrijdag mo- gelijkheden geopend door het besluit een wetsontwerp in te dienen voor een wijziging van de beleggingswet 1928. De roevoeging van deze nieuwe moge lijkheid aan het dienstenpakket van de RPS en de PCGD loopt vooruit op1 de reeds eerder aangekondigde her structurering van beide instellingen. Het parlement zal eerst akkoord moe ten gaan, voordat de RPS er, de PCGD met deze nieuwe activiteit kun- nen starten. van de de vergadering van VARA-verenigingsraad. Hij vond het noodzakelijk dat de service aan de kijker en luisteraar wordt uitgebreid. Dat kan door de omroepbijdrage te verhogen, maar dat kan ook door de financiële mee valler te gebruiken. Logisch gevolg daarvan is, dat de zendtijd wordt uitgebreid. Kloos vond da*, politiek Den Haag eindelijk eens uitzicht moet bieden om de in de wet beoogde 12,5 uur zendtijd televisie voor A-omroepen ln zaam. Bij dit tempo konden volgens hem de technische faciliteiten zowel als de personeelsbestanden geleidelijk worden aangepast. Volgens Kloos moet die zendtijduit breiding worden gerealiseerd in de late middaguren. Om het niet te duur te maken zou een groot deel van de eerste zendtijduitbreiding met herha lingen kunnen worden gevuld. Zieken, ouden van dagen, werknemers in con tinudiensten zouden van deze uiteen dingen kunnen profiteren. André Kloos had het ook over ver stoppering in de omroep. Volgens een advies van drie hoogleraren, gegeven in opdracht van de Federatie van Omroepverenigingen, biedt de wee rui me mogelijkheden om versnippering tegen te gaan. Kloos meende ca* alleen omroepen, die een evenwichtig totaalprogramma kunnen verzorgen moeten worden toegelaten tot bet be ste!. Daar rekende hij Veronica niet onder. ..Onder valse voorwendselen heeft Veronica een ledental van 106.000, voornamelijk jongeren, als de moder ne rattenvanger van Hameien achter zich weten te verzamelen. Een ratten vanger die weinig anders dan popmu ziek aan zijn fluitje weet te ontlok ken. Van die club moet men dan in ernst geloven dat zij bereid Is een volledig programma te brengen. Of men beduvelt de minister, of zijn eigen achterban". (Van onze correspondent in Latijns-Amerika) DIO DE JANEIRO De den die Bolivia, Peru, Brazilië en Chili met elkaar verbinden, zijn van wege de heersende onderlinge spannin gen momenteel grotendeels verboden militair terrein. Toen wij in gezelschap van enkele andere buitenlandse cor respondenten probeerden tot dit ge bied door te dringen, werden we dan ook teruggestuurd. Garnizoenscommandant majoor Merrick in de Noordchileense stad Arica: „U dient te begrijpen dat de huidige omstandigheden het niet toelaten dat buitenlandse waarnemers deze grensgebieden bezoeken". En verder wenste hij geen commentaar te leveren. Opvallend waren daarentegen de enorme troepenconcentraties aan de grenzen. Volgens welingelichte bronnen heeft Chili momenteel bijna achthonderdduizend man onder de wa penen: alle lichtingen vanaf 1939 tot en met 1953 zijn voor z.g. herhaling opgeroepen. Intussen gaat de zuivering van het leger door. De processen lopen dagelijks, met doodstraf fen en gevangenisstraffen tot 30 jaar. Wat men hoopt over te houden is een harde legerkern van militairen, die definitief neutraal waren, of tenminste negatief stonden ten opzichte van de regering-Allende. Maar het grootste gedeelte van deze troepen is geconcentreerd in de Noordchileense provin cies Antofagasta en Tarapaca, gesteund door een veertigtal ouderwetse tanks van Franse makelij, en een tiental ook al min of meer verouderde Hawker-Hunter-toestellen. De be wapening van de honderden voertuigen, die het midden hielden tussen jeeps en pantser wagens was doorgaans ook verouderd. In de Chileense hoofdstad wordt zonder meer toe gegeven dat getracht wordt momenteel wa pens te kopen in Frankrijk, de Verenigde Staten en Tsjecho-Slowakije: „We zouden ze binnenkort weieens nodig kunnen hebben", zegt men. Oorzaak van deze concentratie van oorlogs tuig en manschappen is de geo-politieke ontwikkeling, die de laatste tijd plaats heeft gevonden in Latijns-Amerika. Na de staatsgreep in Chili begint de junta een steeds hardere houding aan te nemen ten opzichte van Peru. Dit land wordt door junta-geregeer de landen zoals Bolivia (Banzer) en Brazilië (generaal Ernesto Geisel) steeds meer als een z.g. marxistische of communistische doorn in het vlees gevoeld. Bovendien klinkt in Bolivia de eis steeds luider het tijdens de z.g. salpeter oorlog verloren gebied de kuststreek Tara paca en Antofagasta terug te krijgen. In een in 1904 gesloten overeenkomst werd bepaald, dat indien een nieuw havengebied voor de Bolivianen ontsloten zou worden, Peru hiervoor toestemming zou moeten ge ven. Wat er nu ogenschijnlijk gebeurt, is een onverkwikkelijke samenwerking tussen de junta's van Brazilië, Chili en Bolivia. Buiten landse waarnemers, die deze gebieden hebben getracht, te bezoeken, kregen vrij algemeen de indruk dat de grensschermutselingen blijven toenemen en dat Bolivia met een Braziliaanse ruggesteun en Chileense bijstand al of niet gewapenderhand de Peruanen probeert te dwingen een corridor naar de Grote Oceaan af te staan. RUSSEN De Brazilianen zou dit zeer gelegen komen omdat ze al sedert lange tijd proberen door te stoten om een eigen verbinding met de Grote Oceaan te krijgen. Bovendien ontstaat dan bij een Peruaanse capitulatie de anti-communistische as waarop zoveel junta's hopen. Generaal Juan Sachez, chef-staf van Saf-Cap (militaire inlichtingen dienst) in een commen taar: „We hebben onze troepen voornamelijk in deze grensgebieden gestationeerd omdat we daar meer plaats hebben. Dat we rond vierhonderd tanks aan de grens hebben staan komt doordat onze technici daar werkzaam zijn". Welke technici? „We hebben rond 800 Russische adviseurs, die elkaar regelmatig afwisselen en onze soldaten onderricht kun nen geven over het gebruik van de wapens die we nu importeren". Het idee dat dit geheel zou kunnen leiden tot een oorlog, waarbij Peru de verliezen de partij zou kunnen zijn, heeft al nerveuze reacties opgeleverd. Zelfs de Argentijnse pre sident Juan Domingo Peron heeft zijn zorg uitgesproken over wat hij noemde „de toene mende bewapeningswedloop" in de betrokken landen. Kort geleden gepubliceerde foto's bewezen het bestaan van nieuw aangelegde vliegvelden —in het Andes-gebergte, de Cordillera, vijf in totaal. Deze zijn totaal ongeschikt voor passa gierstoestellen, maar de Peruanen beschou wen ze als offensief. A-politiek gezien zou de gemakkelijkste oplossing een Peruaanse toe stemming zijn de Bolivianen een corridor ter beschikking te stellen (voorgesteld tien kilo meter breed) naar de Noordchileense haven Arica, waar ze bovendien al vrijhanaelsrech- VRIJHANDELSRECHTEN In Lima verklaarde president generaal Juan Velasco Alvarado: .Persoonlijk ben ik er van overtuigd, dat geen enkele Peruaan erover denkt de Bolivianen een stuk havengebied terug te geven. Een oplossing is alleen moge lijk wanneer Chili ons een gedeelte van de kuststreek terug zal geven, die we hebben verloren tijdens de oorlog van 1879". Alle vier bij dit groeiende oonflict betrokken landen blijven volhouden dat de onderlinge verhou dingen „uitstekend" zijn, maar de werkelijk heid is definitief anders. De Boliviaanse opperbevelhebber generaal Carlos Alcoreza Melgarejo zei in een persoon lijk commentaar in La Paz: „Eigenlijk is het een kwestie die tussen Chili en Peru geregeld dient te worden. De sleutel voor de oplossing hebben zij in handen". WERELDGEBEUREN In gesprekken met Bolivianen blijkt dat men de voorkeur geeft aan een andere oplos sing: bijval kreeg de minister van defensie kort geleden toen hij verklaarde: We hebben al een strategie ontwikkeld om onze kustge bieden terug te krijgen. Deze minister, gene raal Florentino Mendieta, weigerde hierover verder iets te zeggen: .Heren, u begrijpt wel. deze plannen zijn geheim". De onderling zeer gespannen verhoudingen werden ook duidelijk bij de inauguratie op 15 maart jJ. van generaal Geisel in Brasilia. Pogingen van generaal Banzer (Bolivia) om iets te bereiken met de president van Chili Augusto Pinochet hepen op niets uit. .De gesprekken verliepen hartelijk", werd in het officiële communiqué bevestigd, hetgeen bete kent dat geen daadwerkelijke onderhandelin gen zijn gevoerd. De Chileense junta heeft het sociaal, poli tiek en economisch al moeilijk genoeg om zich verdere problemen op de hals te balen. Interessant is dat z.g. Amerikaanse adviseurs, die liever niet met naam genoemd willen worden, de mening schijnen te delen van iedereen, die zich voor dit komende conflict interesseert. „De bestaande oorlogsdreiging en verdere spanningen in Latijns-Amerika. zijn alleen te wijten aan de Braziliaanse drang een weg naar de Grote Oceaan te vinden", verklaarde een Amerikaanse militair attaché in Brasilia. Hij wees er bovendien op welke diplomatieke en militaire activiteiten alleen al aan Argentijnse zijde werden ondernomen: .Ze zijn bang door Brazilië overdonderd te worden en geo-politiek in een geïsoleerde positie te raken". Diplomatieke bronnen in Santiago wijzen er ook op dat het uitbreken van een derge lijk conflict ertoe zou kunnen bijdragen de binnenlandse politieke moeilijkheden te ver doezelen. Sterk negatief werd ook in Chili gereageerd op de weigering van minister Vredeling van defensie om Fokker verdere vliegtuigen (F-28) aan Chili te laten leveren. Vredelings motief: „Gezien de huidige situatie kan de Nederlandse overheid geen exportver gunning meer geven". Bekend is dat getracht wordt wapens te betrekken via een Tsjecho- Slowaakse wapenfabriek. Deze fabriek schijnt de laatste tijd veel bezoek te hebben gehad van Chilenen. De Peruanen vertrouwen voor hun wapenleverar.- ties op de Russen, Terwijl Bolivia en Brazilië voldoende bewapend zijn. De enig mogelijke oplossing is een top ontmoeting tussen generaal Geisel van Brazi lië en generaal Peron van Argentinië, waar door een internationaal oonflict vermeden kan worden. Momenteel is generaal Juan Sanchez (leider van de Peruaanse militaire inlichtingendienst) op bezoek bij zijn Chileen se collega's teneinde de bestaande situatie te neutraliseren. De enige mogelijkheid de huidige situatie te verklaren, waarbij een oorlog dreigt uit te breken die niemand wenst, is de volgende: De groep van Andes-landen en Argentinië reage ren sterk op de Braziliaanse expansiedrift. Him positie werd verzwakt door de staats greep in Bolivia, daarna door die in Uruguay en tenslotte door de omwenteling in Chi li. In een gesprek met regeringswoordvoerder minister Guillermo 3uiacia in Brasilia ver klaarde deze dat de Braziliaanse president op 22 mei een bezoek zal brengen aan Bolivia waarbij de bestaande spanningen en proble men aan de orde zullen worden gesteld. De kernvraag blijft hoe een oplossing te vinden voor de huidige oorlogsdreiging, ontstaan door de radicale veranderingen in Latijns- Amerika. Directie: F. ven de Velde, K. Scherphuis en W. F. de Pogier. Hoofdredacteur: G. A. de Kok. Adjunct-hoofdredacteuren: M. P. Dielemon en C van der Maas. BUREAUS: Vfissingen: Wolstraat 54-60, fel. (01184) 5144. Middelburg: Markt 51, tel. (01180) 27651 Goes: Grote Markt 2, fel. (01100) 6140. Temeuzen: Nieuwsfroaf 22, tel. '011501 4457. Hulsf: Sfeenstroof 6, fel. (01140) 4058. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t/m vrijdag vanaf 20.00 uur: (01184) 5144. Telefoonnummers builen kan tooruren: Redactie: (01184) 4799. Advertentie-afdeling: (01186) 1584. 's Zaterdags (01184) 5144 van 9.00-11.30 uur. Voor klcchten bezorging op za terdag: de plaatselijke konforen van 9.03-11.30 uur. Expeditie: (01134) 2751. Over!, adv.: Mccndog- t/m vrij dagavond van 20.30 tot 22.00 uur. (01184) 5144. Zondagavond van 20.00 tof 22.00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal 30,15; franco per post 33,per maand 10,75 losse nummers 0,45 (inclusief 4 btw). Advertentietarieven 59 cent per mm; minimumprijs per advertentie 8,85; ingezon den mededelingen 27» x tarief. 8rieven bureau van dit blod f 1,50 meer. Volledige tarieven met contract prijzen op aanvroag. Alle advertentieprijzen exclusief 4e/s btw. Giro: 35 93 00, Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1974 | | pagina 3