FIETS ALLEMAAL OP DE STOCK Tour du Flic met feest besloten Leerlingen uit Uden sloten projectweek in Hulst af burgemeester het rapport belangstellend tegemoet door jacques cats zatbsac ts MB 1974 Wissel Zeeuws-Vlaanderen frovinciaie zeeuwse couiant karretje voor achter in de koffer bak van de auto, zijn intrede. Het totale particuliere fietsbezit is inmiddels uitgegroeid tot meer dan zeven miljoen exemplaren. Dat komt neer op een f iestdicht- heid van 550 fietsen per 1000 inwoners. Nog iets duidelijker ge zegd: elk Nederlands gezin be schikt gemiddeld over twee fiet- De betekenis van een ritje op dat stalen ros is nog niks veranderd sinds dat moment dat er in 1901 werd gesteld, „dat de waarde en de aantrekkelijkheid van het wiel- rijden liggen in de vereniging van eene flinke en heilzame lichaams oefening met het grootste genot om in de open lucht door eigen "kracht binnen korte tijd groo- te afstanden af te leggen." Ook nu nog kunnen we er niet omheen dat het fietsen bevorde- lijk is voor de algemene gezond heidstoestand. En voor mensen met een neiging tot corpulentie mag deze mededeling nuttig zijn dat een uur fietsen in een nor maal tempo en onder normale omstandigheden toch nog altijd bijna vierhonderd calorieën aan enrgie kost, wat toch weer mooi meegenomen is. Nederland mag dan in den vreem de bekend staan als het land waar iedereen fietst, tot de konin gin toe, in de hele wereld- is dit milieuvriendelijke vervoermiddel in opmars. In Amerika woedt op dit moment zelfs een complete fietsenrage. Vorig jaar wentel er in Amerika bijna veertien mil joen fietsen verkocht. Sinds enke- En nu we het daar toch over hebben: voor een hoogleraar in de psychiatrie was een tandem tochtje met zijn wederhelft zelfs een soort testcase. Hij vertelde na zijn experiment dat een kwar tier tandemrijrien voldoende is om vast te stellen of de relatie met vriendin, verloofde of echtge note een goede is Het is maar dat u het weet. De huurprijs voor een tandem weegt vast op tegen de kosten van een psychiatrisch advies of een be zoek aan een bureau voor huwe lijksmoeilijkheden. Kortom, fiet sen heeft vele voordelen. Laten we er vandaag eens uitgebreid van profiteren. De Vlissingse brandweer in trai ning voor de fietstocht van van daag. 7'J' geruststelling, er blifcen nog wakkere lieden in de kazerne achter voor het geval dat- U zult er waarschijnlijk geen erg in hebben gehad toen u vanmorgen uit bed stapte, maar er is met deze zaterdag toch iets bijzonders aan de hand. Deze achttiende mei is uitge roepen tot landelijke fietsdag van het jaar, een oer-Neder- lands dagje, dat eigenlijk niet langer kon uitblijven na al die evenementen als trimdagen,molendagen, gehakt- en was dagen. le jaren worden er in de Verenig de Staten trouwens meer fietsen verkocht dan auto's. De massale intrede van de fiets in het stadsverkeer heeft er in middels toe geleid dat in New York waar de bevolking dagelijks zoveel tabletten gebruikt dat die op elkaar gestapeld de hoogte van de Eiffel toren zouden berei ken de tablettenconsumptie is gehalveerd door de verdubbeling van het aantal fietsgebruikers. wat een aardige indicatie is voor de verbetering van onze gezondheids toestand door het gebruik van het rijwiel. Goed, na dit aanloopje keren v/e terug tot het uitgangspunt: de fietsdag 1974. Als u doet een ale voor stippelde fietsroutes. Er kan een keus worden gemaakt uit drie parkoersen, die in lengte variëren van 24 tot 40 kilometer. Vanaf vanmorgen negen uur kan er worden gestart bij: het m kan toor aan de Kromme Reeke in Re nesse, het vw kantoor in het Goese AMZ gebouw en bij het Vlissingse vw-kantoor aan de Paul Krugerstraat. Daar zijn tot dén uur de routebeschrijvingen verkrijgbaar, aan de hand waar van iedereen deze tochten zonder enig probleem en in een zelf bepaald tempo kan volbrengen. Men hoeft de tocht alleen maar uit te rijden om aanspraak te kunnen maken op een speciaal voor deze dag ontworpen speldje. Het inschrijfgeld be raagt een rijksdaalder. De drie in Zeeland uitgestippelde routes hebben elk hun eigen char me. De route rond Ren es se voert voor een deel via boswegen, van uit Vlissingen rijdt men een eind onder langs de duinen en ae Bevelandse fietstocht vanuit Goes voert de deelnemers onder meer langs wegen die zijn omzoomd door de nu in volle bloei staande meidoom. Mijn liefje wat wil je nog meer. Mocht u buiten deze dag nog fietsplarmen hebben: op de wv- kantoren liggen totaal zes ver schillende fietsroutes op u te wachten. Dezer dagen is nog een fietsroute door de Zak van Zuid- Beveland uitgekomen. En mocht u moeilijk zitten met het zoeken naar een vervoermiddel, diezelf de vw beschikt over een lijst met tientallen verhuuradressen. Er zijn zelfs plaatsen waar u tandems kunt huren. Als het trouwens aan de ANWB en het VVV-wezen ligt klimmen we vandaag allemaal in het zadel om een van die fietsroutes te rijden die speciaal ter gelegen heid van deze dag zijn uitgezet. Maar daarover straks meer! De Fransman Michaux, die in 1887 de eerste velocipede bouwde zal het wel nooit hebben durven dromen dat er nog eens en speciale dag zou worden inge steld ter ere van zijn uitvinding. We hoeven zelfs niet eens zover terug te gaan in de geschiedenis om te belanden in een periode waarin bijna iedereen het er over eens was dat het gebruik van het volksvervoermiddel de fiets een aflopende zaak was. In de eerste jaren na 1950 daalde het gebruik en de verkoop van fietsen zorge lijk, de aandacht voor verkeers- voorzieningen voor fietsen ver minderde. het onderhoud van fiet spaden werd verwaarloosd en er vielen ook veel fietspaden ten offer aan wegverbredingen en parkeerplaatsen. Want er moest ruim baan worden gemaakt voor die heilige koe. die auto heet, een bedenkelijke ontwikkeling omdat de hele bevolkingsgroepen als kinderen beneden de zestien, huis vrouwen en mensen met een be perkte beurs voor het vervoer nog volledig aangewezen waren op die fiets. Totdat er in de jaren zestig een renaissance kwam van de fiets. We ontdekten dat de fiets moge lijkheden bood die we bij andere gemotoriseerde vervoermiddelen zo lang en vergeefs hadden ge zocht.' En met de herontdekking van de fiets als recreatief ver voermiddel deed ook het ver schijnsel 'tweede fiets', het vouw- Een groep van vljftijrii fletvnv jlt het Groningse Grootrtast \»U Jlt Jaar een poging onderne men om Het Kanaal p»-r flets over Usteken ZIJ hebben talervoor de beschikkinc over een vijftienper- soonsreuzenflets. die voorzien I* van drijvers waarmee zij reeds eer der de Waddenzee bedwongen. Hrt Pendalo-team zal vanuit Nederland door België naar Frankrijk fietsen om vandaar de oversteek naar En geland te rmken. Evenals bij vori ge activiteiten van deze groep wordt het «-en stunt met een goed doel. In dit geval gaat h't om Unicef van de Verenigde Naties. Weer meer mensen -uilen da- zomer op de fie ,s stappen. De Me- dtngmode houdt daarmee terdege vrouw op de fiets wordt gedacht De Italiaan.se mode-ontwerper Emillo Pucei kwam voor de da mes met een speciaal tenue: en rood gebreid speelpakfe met groe ne en witte strepen, moderne sportkousen en een ritten hoed te gen wind en eventueel te veel zon Anderen houden het op hotpants We moesten deze dag maar eens in stijl gaan vieren door de auto de auto te laten en ons uitsluiend niet peddelen bezig te houden. Koninklijk Huis geeft het goede voorbeeld. Fietsen is gezond. Verkiezings bijeenkomst KVP-Breskens BRESKENS Tijdens een KVP-ver- gadering hebben de heren G. van Schaick, fractievoorzitter van de KVP in de gemeenteraad van Oostburg, en G. A. Claeijs, KVP-wethouder van Oostburg, een blik terug en een blik in de toekomst geworpen. De heer Van Schaick wees nog eens op de moeilijke start, die de nieuwe gemeen te Oostburg in 1970 na de herindeling had. „We hebben onze medewerking verleend aan vele projecten binnen de gemeente, maar we zijn er nog niet", meende de heer Van Schaick. De heer Claeijs wees op de noodzaak van de uitbreiding van de visserij in Breskens en de realisatie van de jacht haven in dezelfde kern. „In alle ker nen moet er grond aangekocht wor den voor de bouw van woningen. In die kernen moeten dan betaalbare woningen neergezet worden", aldus de heer Claeijs. Hij sprak ten aanzien van de bouw van zogenaamde tweede woningen zijn voorkeur uit voor de bouw van deze huizen tegen de kernn aan en niet op aparte plekjes in de polder. Dit met het oog op het gevaar dat er zo weer een aantal 'vakantiegehucht jes" bij ontstaat in Oostburg. Tijdens de vergadering werd nog eens benadrukt, dat de bouw van een nieuw verpleegtehuis in Oostburg de aandacht verdient. „De sterk streekge bonden bejaarden moeten in de eigen streek kunnen blijven. Ook als ze behoefte hebben aan een goede verple ging. De mogelijkheden hiertoe moe ten zeker gecreëerd worden", aldus de wens van de vergadering. De bouw van een nieuw verpleegte huis betekent bovendien dat doorstro-, mirtg mogelijkheden voor de ouderen in de regio wat betreft de bejaarden-; zorg groter worden. Wethouder Claeijs wijdde ook nog wat woorden aan de' sportnota en de subsidieregeling voorl de sport in Oostburg. Op de nota is men in andere plaatsen, aldus de heer Claeijs. jaloers. „De voorzieningen zijn er in Oostburg. Ze kosten weliswaar veel geld. Gezien het belang van de sport voor het welzijn en het feit dat ook ae recreanten van dc voorzieningen gebruik maken, is dit zeker geen weggegooid geld", al dus de heer Claeijs. De belangstelling voor de bijeenkomst in 'Scaldis' was gering. Biljarten In café-restaurant Troubadour te Clin- ge werden handicapbiljartwedstrijden gehouden. De uitslagen luiden: H. de Cock wint met 35 caramboles van R. de Vos. die 40 caramboles maakte. R. Wiliaert wen met 60 caramboles van F. Ras. die 34 caramboles maakte en P. Boisens won zijn wedstrijd met 60 caramboles, daar zijn tegenstander H. Wiliaert 0 caramboles werden toege kend, aangezien hij niet was opgeko men. TERNEUZEN De politiesportvere- niging heeft vrijdagavond in de spor thal Het Zwaantje een feestavond ge houden ter afsluiting van de Tour du Flic. Voorzitter André opende de avond met een welkomstwoord aan de ruim 400 aanwezigen. Een speciaal woord van welkom richtte hij tot burgemeester J. C. Aschoff, die bereid was gevonden om de hoofdprijs uit te reiken. Daarna bedankte de heer An dré alle betrokkenen voor het slagen van dit wielergebeurcn. In de eerste plaats waren du zijn mede bestuursleden, de heren Louwer- se en Van Opdrop verder de juryleden van de KNWU. de leden van het wielercomité Scheldecriterium, de mensen van de EHBO en de ploeglei ders en renners. Hierna was het de beurt aan de heer P. Eijsackers om de prijzen uit :e reiken. Hij deed dit in samenwerking met consul LJsebaert en burgemeester Aschoff, die de bekers aan de eerste drie van het algemeen klassement overhandigde. Er waren verder nog vele waardevolle prijzen, waaronder een draagbare tv. een stofzuiger, trainingspakken, een; fiets en een waardebon. Deze prijzen1 werden verloot, onder de renners die de tour hadden uitgereden. De prijs voor de fotogeniekste renner ging naar Max de Hollander van de poli- tiesportvereniging. De «avond werd be sloten met een bal dat werd verzorgd door het orkest Tonnie Krijger. Foto: de winnaars van het algemeen' klassement. Links Piet Jansen, win naar poule B en rechts Adrie van de Wege, winnaar van de A-poule. VERMOUTH BIANCO ROSSO DRY puur, met ijs, als longdrink, erg lekker... hoe dan ook! Vcetbaltouinooi voor B-junioren OUD-PAPIERACTIE TE RETRANCHEMENT De oudercommissie van de openbare basisschool te Retranchement is be gonnen met het inzamelen van oud papier. De opbrengst hiervan is be stemd voor de schoolkas. De eerstvol gende inzameling van papier is van morgen. zaterdag, en vervolgens op, de derde zaterdag van elke maand. 1 zaterdag houdt de voetbal vereniging Hoofdplaat een jeugdtoer- nooi voor B-junioren. Dit voor de eer ste maal in het 43-jarig bestaan. Deel nemende verenigingen zijn: Watervliet. Temeuzen. RCS, Cadzand. Aardenburg en Hoofdplaat. De wedstrijden begin nen om 13 uur. Zaterdag 8 juni. even eens voor de eerste maal. wordt een toernooi gehouden voor A-junioren. Deelnemende verenigingen zijn: Wa tervliet. Temeuzen. RCS. Vogelwaarde. Vlissingen en Hoofdplaat. Deze wed strijden beginnen om 12 uur. Als scheidsrechters fungeren de heren J. Fenijn uit Breskens en C. Katvis en w. van de Velde, belden uit Hoofd- Roozenburg noemt laan naar mevrouw Aschoff TERNEUZEN De gemeente Rooz enburg heeft een laar. :r. het nieuw- bouwplan West naar de overleden echtgenote van burgemeester J. C. Aschoff van Temeuzen. mevrouw j. Aschoff Stierman genoemd. Collecte De collecte in de parochiekerk te Clinge voor de Oosterse Kerken bracht 162.— co. BIJEENKOMST IN "T JAGERTJE' HP151 De leerlingen van het colle- h»Kvan Heilige Kruis uit Uden «ÜT? Vrijdagmorgen hun projcct- m Hulst afgesloten. Dat gebeur- tt_™et.een fcwcnkömst in 't Jagertje nki .i wee Sroepen deze week hebben gehad. „We hebben L f- ('at er 'n Hulst vrijwel alleen ««ruige mensen wonen, die niet te mi/u ,2?'in seweest om ons alle medewerking te geven bij het pro ject was de reactie van Ieerlin. sen, die daarmee instemmende gelui- v™ van z|Jn schoolgenoten loskreeg. vanuit Yfrschl'lende groepen die 2 ee" .^Paald vak Hulst hebben onderzocht waren tijdens de slotbij- woordvoeders gekomen, die burgemeester P. j. G. Molthoff van him „f8" c overzicht gaven van kers ™ncingen' Alle jeugdige spre es zorgden voor hilariteit in het volgepakte zaaltje van 't Jagertje. Frits van Hoof vertelde over de stam boom die ze mochten uitzoeken op het gemeentelijk archief en over de wandeling die over de wallen was Prognostiekfeestavond Zaterdag vindt in café-restaurant Troubadour' te Clinge de prognostiek- eestavond plaats. De leden van de Jlingse prognostiekclub zitten aan aan >en gezamelijk diner, waarna een bal volgt met medewerking van v*»*» het erkest The New Angles.' Bejaairdenvereniging maakte reisje De leden van de bejaardenvereniging te Hoofdplaat hebben een reis ge maakt over Walcheren, 's Middags vertrok men vanaf het voormalig ge meentehuis. Op Walcheren werden di verse bezienswaardigheden bezocht. De terugreis ging via Antwerpen. Om 10 uur werden alle reizers weer terug in Hoofdplaats. gemaakt. Stephan Ram vertegenwoor digde de aardrijkskundigen en vertel de van de ligging van Hulst, de ruilver kaveling in het, land va# Hulst, de streekfunctie, het wmkelonderzoek en de verkooptelling. „We hebben ook nog Belgische toeristen ondervraagd, die in Hulst kwamen winkelen en verder hebben we de voors en tegens van het Baalhoekkanaal verzameld", waarop een groot gelach opging. Pe ter Overeen sprak over de onderzoe kingen van de biologieploeg: ze had den de vegetatie op het Verdronken Land van Saeftmghe in kaart ge bracht en een emmertje slik uitge plozen. Burgemeester Molthoff: „Ik zie het rapport dat jullie over Hulst samen stellen met belangstelling tegemoet, we zullen de besturen stopz.tten tot dat. wij dat rapport in handen hebben. Hopenlijk worden er dan geen foute beslissingen genomen." Hij bood de rector van het college, de heer Ph. Salman een wapen van de stad Hulst aan. De rector op zijn beurt. „Ik heb begrepen, dat we met Hulst precies in de roos hebben geschoten. Dank voor! uw gastvrijheid en bereidheid om mee te werken aan ons project."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1974 | | pagina 37