Hogere subsidie voor verbetering woningen Nederland importeert zeer veel Rhodesische tabak Leraren krijgen ook examenkoorts KANSELIER SCHMIDT: FINANCIËLE EN ECONOMISCHE PROBLEMEN CENTRAAL NU OOK STEUN AAN RECHTSPERSONEN PRIJSSTIJGING VALT MEE" Laat uw camera eens uit! Politiebewaking Lubbers en Pronk Lis binnen- en buitenland Regering verbiedt zwavelrijke brandstoffen REGER1NGSVERKLARNIG: CONTINUÏTEIT EN CONCENTRATIE Beloning naar prestatie voor hoogleraren Ml ■J ZATWOAG T8 MB 1974 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 1^ ADVERTENTIE PEN HAAG Om een krachtig? stimulans te geven aan het ver beteren van woningen heeft staatssecretaris T. L. N. Schaefer van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening de daarvoor geldende subsidieregelingen aantrekkelijker gemaakt voor eigenaars en/of bewoners. Deze maatregelen hebben betrekking op: verhoging van de subsidies voor de "rbelering van particuliere woningen In verband met kostenverhogingen en stUs'nt van de rentestand'- het toekennen van subsidies voor verbetering van individuele particu liere woningen aan rechtspersonen («ior woningen in een zogenaamd rehabilitatiegebied was dit reeds het geval het beschikbaar stellen van subsi dies voor het verbeteren van na-oor- logse woningwetwoningen, als de ver beteringsplannen het opheffen van ge breken omvatten die voortvloeien uit een bouwsysteem dat door het rijk is goedgekeurd. Particuliere woningen De bijdrage die het rijk aan de «meenten geeft op grond van de Beschikking geldelijke steun verbete ring woningen en woonbuurten is ver hoogd van 20 procent tot 24 procent van de verbeteringskosten. De bijdra ge die de eigenaar van de gemeente ontvangt is verhoogd van tenminste 25 procent tot tenminste 30 procent van die kosten. De rijksbijdrage aan de bedraagt ten hoogste f3360 (was f2000). In zo'n geval krijgt de naar van de gemeente nu tenminste f4200 (was tenminste f2500). Boven dien zijn de vaste bedragen voor het uitvoeren van bepaalde voorzieningen verhoogd. Aan de eigenaar kan thans een bijdrage worden uitgekeerd van tenminste: f 750,- voor het aanbrengen van een closet met waterspoeling met bijko mende voorzieningen (was 450,-); f750.- voor het maken van een doucheruimte en het inrichten daar van (was f450,-); f500,- voor het inrichten van een bestaande ruimte als doucheruimte (was f300,-); f1875,- voor het maken van een ruimte om te koken en het daarin aanbrengen van een keukeninrichting (was f1125,-); f750,- voor het maken van een bergruimte buiten de woning (was f450,-); f750,- voor het vervangen van een primitieve keükeninrichting door een moderne keukeninrichting (was 450). Ais een woning door de aanleg van centrale verwarming geschikt wordt gemaakt voor bejaarden of minder validen kan de eigenaar van de ge meente een bijdrage krijgen van ten minste 30 procent van de kosten. De rijksbijdrage aan de gemeente be- draagt ten hoogste f 1200,-. In zo'n geval kan de eigenaar van de te tenminste f 1500,- krijgen. Caamlijke verbetering Als een aantal particuliere eigena in een woonbuurt gelijktijdig tot het uitvoeren van een verbeteringsplan overgaat, kan de maximaal toe te kennen subsidie gemiddeld f4200 per woning bedragen. Als een gezamenlijk verbeteringsplan wordt uitgevoerd, kan het rijk aan de gemeente een bijdrage geven voor het verbeteren van de woonomgeving. Die bijdrage is verhoogd van ten hoogste f 1000 tot ten hoogste f 1500 per te verbeteren woning, De bijdrage aan de gemeente voor het treffen van bijzondere maat regelen (o.a. voorlichting) is gesteld op maximaal f200,- per te verbeteren woning. In gevallen waarin een individuele woning nog slechts een beperkte tijd dienst kan doen gedacht wordt aan 5 tot 10 jaar kan voor het ophef fen van de ernstigste gebreken toch een bijdrage worden verkregen. De kosten van- de te treffen voorzienin gen mogen dan niet hoger zijn dan f 10.000 (was f6000). De bijdrage van de eigenaar voor dit MOB's dreigen met actie UTRECHT (ANP) De sectie Me- disch Opvoedkundige Bureaus van de Nederlandse Vereniging voor Ambu- wnle Geestelijke Gezondheidszorg heeft vrijdag op een ledenvergadering in Utrecht een motie aangenomen waarin zij aankondigt, dat tot acties zal worden overgegaan als het minis terie van volksgezondheid de perso neelsstop voor MOB's niet onmiddel- opheft. De MOB's zien deze personeelsstop als een 'strafmaatregel' nadat de sub sidie aan de bureaus eind 1973 was opgetrokken van 80 tot 90 procent jan de kosten. Die 90 procent werd toen gebaseerd op een totaal van 530 ruil time medewerkers. Bij tellingen m februari bleek dat de 71 MOB's al 546 medewerkers hadden, zodat er nu al enkele maanden een feitelijke vaca turestop geldt. Bovendien had het de partement eerder een totaal aantal ran 625 plaatsen goedgekeurd. De MOB's constateerden vrijdag dan ook, dat met alleen de normale, door het departement goedgekeurde groei van het werk onmogelijk is gemaakt, maar oat het bestand zelfs wordt terugge draaid. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister-president Den Uyl meent, dat de prijsstijging in ons land meevalt bij de verwachtin gen van januari vergeleken. Het stij- Wjsspercentage van 1,3 procent over april stemde de premier tot tevreden heid. In de eerste vier maanden van dit jaar zijn de prijzen nu in totaal •4.6 procent gestegen. Volgens Den Uyl moet het daarmee riogelijk zijn binnen de 11,5 procent to blijven die het Centraal Plan Bu reau voor dit jaar berekende. Hij had zelfs nog een kleine hoop op 10 procent te blijven hangen, zoals hij eerder zelf beloofde. Dat betekent, dat ja de komende twee periode's van vier maanden slechts prijsstijgingen —tot 2,7 procent mogelijk zijn. Ervan uitgaande. dat de kosten in het vóor- iaar net snelst stijgen ligt dat binnen oareik, meent Den Uyl. zogenaamde noodherstel bedraagt nu tenminste 45 procent van de kosten j (was 37,5 procent). Alle wijzigingen in de Beschikking1 geldelijke steun verbetering woningen en woonbuurten hebben terugwerken de kracht tot 1 april 1974. Rehabilitatie De bijdrage voor de verbetering van particuliere woningen op grond van de Beschikking geldelijke steun reha bilitatie gelden alleen voor woningen die liggen in een door de gemeente aan te wijzen rehabilitatiegebied. De geldelijke steun is niet. zoals bij de hierboven genoemde individuele en ge zamenlijke woningverbetering het ge val is, gebonden aan een bepaald maximumbedrag. De bijdrage ineens bedraagt thans 30 procent van de door de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening aanvaarde kosten (was 25 pet). In bepaalde gevallen kan in plaats van een bijdrage ineens een jaarlijkse (aflopende) bijdrage worden gegeven Deze bijdrage is voor het eerste jaar gebracht van 7 procent op 8.5 procent van de kosten. De bijdrage ineens en de jaarlijkse bijdrage voor de split sing van een woning is verhoogd van resp. 25 procent tot 30 procent en van 6 procent tot 7,5 procent. De bijdrage die het rijk voor het verbeteren van de woonomgeving aan de gemeente kan geven, bedraagt, als voorheen, f 1500 voor elke in het reha bilitatiegebied gelegen woning. De bij drage aan de gemeente voor het tref fen van bijzondere maatregelen (o.a. voorlichting) is verhoogd van f 150,- tot f200,- voor elke in het rehabilita tiegebied gelegen woning. Alle wijzi gingen in de Beschikking geldelijke steun rehabilitatie hebben terugwer kende kracht tot 1 januari 1974. Rechtsnersonen De Beschikking geldelijke steun ver betering woningen en woonbuurten heeft tot dusver bijzonder goed ge werkt voor de verbetering van eigen woningen (circa 30.000 subsidies per jaar), maar niet voor huurwonin gen. In beginsel gaf het rijk namelijk alleen geldelijke steun voor de verbe tering van individuele particuliere wo ningen als de eigenaar een natuurlijk! persoon is. Die steun kan nu echter, ook worden gegeven als de eigenaar een rechtspersoon is, zoals een vereni ging, een stichting, een naamloze ven nootschap of een besloten vennoot schap. Verwacht wordt dat een sterke stimulans zal uitgaan voor het verbeteren van oudere huurwonin gen in particulier bezit. Systeemgebreken Voortaan kunnen van het rijk bij dragen worden verkregen in de jaar lijkse lasten verbonden aan het ophef fen van gebreken aan na-oorlogse wo ningwetwoningen die voortvloeien uit het toegepaste bouwsysteem. De bij drage is gelijk aan de helft van die jaarlijkse lasten. Indien nodig kunnen de ongedekte jaarlijkse lasten met behulp van ri.jksleningen worden gefi nancierd, zodat er thans geen financi-, el beletsel meer is om in desbetreffen de gevallen tot verbetering van derge lijke woningen over te gaan. (en veigeet 't Kodak kteurenflmpjc niet) AABN beschikt over de bewijzen: DEN HAAG „Wij beschikken over sterke aanwijzingen dat Ne derlandse tabaksimporteurs op zeer grote schaal handel drijven met Rhodesië". Dat zei Berend Schuitema, secretaris van de Anti- Apartheids Beweging Nederland (AABN) vrijdag in Den Haag bij de publicatie van een lijvig rapport van de AABN over de Ne derlandse rol in de illegale handel met tabak uit Rhodesië. MA 'ALOTEen schoonmaker aan het werk in een van de loka len van hét schoolgebouw in Ma 'Alot. De met kogelgaten be zaaide muren getuigen van de be storming door de Israëlische com mando's. De AABN stelt in dit rapport dat van de circa 30.000 ton ruwe tabak die Rhodesië vorig jaar wist te expor teren, 10.000 ton (ter waarde van ruim 400 miljoen gulden) door Neder land is ingevoerd. Dit gebeurde door de Rhodesische tabak eerst naar Zuid- Afrika of Mozambique te exporteren, aldaar van de benodigde (Zuidafri- kaanse en Portugese) documenten te voorzien, zodat de herkomst niet meer te achterhalen is, en dan naar West-Europa te vervoeren. Door vergelijking van verschillende statistieken, onder andere van de OE SO (Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling, waar bij de belangrijkste 20 industrielanden zijn aangesloten), de FAO (de voedsel- en landbouworganisatie van de Vere nigde Naties) en van de tabak expor terende landen in zuidelijk Afrika, is de AABN tot de conclusie gekomen dat 10.00 ton Rhodesische tabak uit eindelijk in Nederland terecht komt. Eis De AABN eist van de regering een algehele stopzetting van de Invoer van tabak uit Rhodesië, Zuld-Afrika, Ango la en Mozambique, hetgeen volgens de AABN-woordvoerders mogelijk is op grond van de in- en uitvoerwet. Schui tema noemde het .hoogst onbegrijpe lijk" dat dit nog niet is gedaan, nu ook door een onderzoek van de Eco nomische Controledienst is gebleken dat flinke hoeveelheden Rhodesische tabak in Nederland zijn ingevoerd, zoals staatssecretaris Kooymans on- ROTTERDAM De ministers Lub bers (economische zaken) en Pronk ^ontwikkelingshulp) hebben extra po- litiebewaking gekregen, omdat bij de Via Van I langs In de Tweede Kamer heeft mee gedeeld. De AABN. die in december „keihar de bewijzen" op tafel legde over vluchten die de KLM naar Rhodesië uitvoerde, hetgeen later door de KLM tegenover de regering werd toegege ven, vindt de houding van het kabinet tegenover het ontduiken van de sanc tiewetgeving door het bedrijfsleven zeer teleurstellend- De KLM heeft verklaard dat de aandacht was ver slapt en daar heeft de regering genoe gen mee genomen. Daarmee bagatelli seert ze de ontduiking door de KLM, aldus Schuitema. Twee bedrijven politie tips waren binnengekomen over mogelijke aanslagen tegen hen door Zuidmolukse activisten. De beide ministers wonen respectievelijk in Rotterdam en Krimpen aan de IJs- sel. De bewaking zou zich uitstrekken van politie-escorte op weg naar hun werk tot en met de permanente sur veillance bij de woningen van de bewindslieden. De Rotterdamse politie wil over de aard van noch over de wijze van bewaking iets loslaten. Het enige wat men kwijt wil: „We hebben len genomen". Het leeuwedeel van de 10.000 ton Rhodesische tabak die Nederland in voerde, werd volgens het AABN-rap- port geïmporteerd door twee bedrij ven, A. L. van Beek NV te Rotterdam en de Tobacco Export and Import Company (TEIC) te Amsterdam, een onderdeel^ van het Rothmarts-concern. betrekken onder andere Van Nelle, Niemeyer. Gruno en Tur- mac Rhodesische tabak, aldus AABN. Functionarissen van Van Beek en de TEIC zijn respectievelijk voor zitter en secretaris van de Nederland se Vereniging van Tabakshandela- In het rapport wordt verwezen naar het document dat de AABN in 1 heeft en waarin de heer Sterken, van de directeuren van de NV Van Beek een overzicht geeft- van de ge plande verdeling van Rhodesische ta bak over de belangrijkste afnemers voor het tijdvak 1974-1975. Van Nelle zal volgens dit document 200 miljoen ton ruwe tabak krijgen ter waarde van 800 miljoen gulden. Andere grote Nederlandse afnemers zoals Philip Morris en Douwe Egberts hebben volgens het. AABN-rapport di recte verbindingen met Rhodesië door de bemiddeling van de TEIC. De AABN heeft bijvoorbeeld een afschrift van een telexbericht van de TEIC naar Rhodesië gezonden waarin om toestemming wordt gevraagd om ta bak. bestemd voor Douwe Egberts, te verpakken. De anti-apartheidsbeweging beschikt ook over een document waaruit blijkt dat Mees en Hope een garantie voor een bedrag van ruim 300 miljoen voor Van Beek NV verschaft aan de Rho- Bank Federation. Actie De AABN begint volgende week on der het motto .„Stop tabaksmokkel uit Rhodesië" een actie tegen de tabakim porteurs en de grote bedrijven die Rhodesische tabak verwerken. Deze actie zal vooral gericht worden op de directeuren en de eigenaren van deze bedrijven en xal zuiver informatief zijn voor zover ze op het grote pu bliek is gericht De beweging wil voorts met de NW-bond van overleggen hoe actiegroepen der andere Rotterdamse havenarbei ders ingeschakeld kunnen worden bij deze actie, die ten doel heeft (Schuite ma) .duidelijk te maken welke kennis en welk aandeel Nederlandse bedrij ven hebben in de illegale handel met tabak uit Rhodesië' Zorgen om uitblijven normering den: een toenemende matt ?xamenkoorts onder le te constateren. De re de normering voor vak ken waarin begin aeze week al examen is gedaan, is nog steeds niet binnen. De lera ren weten dus niet of hun leerlingen op een goed of minder goed cijfer mogen rekenen. Het uitblijven van die norme ringen veroorzaakt ook allerlei andere zorgen: reetoren vragen zich af of ze de datum van de uitslag nirt le vroeg hebben ge. pland. En bij het hoger beroepson derwijs wil men bijvoorbeeld zo snel mogelijk weten of de aange melde leerlingen geslaagd zijn Navraag bij de inspectie leert dat er dit Jaar Inderdaad wat vertra ging is. omdat men eerst vrij forse steekproeven neemt. Er lx uiteraard helemaal nog weinig er varing met de examens-nlruwe- stijl, maar bovendien heeft men het vorig jaar met enkele norme ringen nogal moeten sjoemelen. Het bekendste voorbeeld i* dat van de Nederlandse tekst van het havo, waarvoor In 1973 achteraf twee punten extra gegeven mocht worden. Met de komst van de meerkeu- zetoets is het gebruik geworden dat de computer snel wordt inge schakeld voordat de normering wordt vastgesteld. Voor de open vragen wordt vooraf een voorlo pige normering bepaald, die aan de hand van een steekproef even tueel wordt bijgesteld. Om zoveel mogelijk zekerheid te hebben, zijn de steekproeven voor natuur kunde. wiskunde en scheikunde dit jaar vrij groot. De verwer king van de gegevens kost een paar dagen. Vandaar. De wiskundig begaafden van atheneum en gymnasium waren vrijdagmorgen drie uur ingespan nen bezig met de opgaven van wiskunde II. Er waren meer klachten over de veelheid dan over de zwaarte en menig B kandidaat zei dit werk eenvoudi ger te vinden dan wiskunde I arme A-kandidaten die ook voor dat wiskunde I kwamen te zit ten). Van docentenzijde werd ge waarschuwd voor onderschatting van het werk en bovendien kwa men er klachten over de samen stelling. Er ontbrak bijvoorbeeld een vraagstuk, waardoor de kan didaten konden aantonen dat ze de theorie van de afbeeldingen een nieuw onderdeel beheer sen. De eerste opgave werd door sommige leraren meer geschikt bevonden voor het havo dan het vwo. Juist daardoor konden de en dat L*. bij de ou- men. And Havo Met voldoening werd bij het havo geconstateerd dal de len den* dat het natuurkunde werk elk jaar moeilijker werd. niet meer doorzette Die voldoening gold bovendien het feit dat er dit keer slechts vier opgaven waren Bij de korte ervaring met deze nieuwe examens krijg Je weer wel dat sommige scholen consta teren dat ze bij liet schoolonder zoek van een hoger niveau waren uitgegaan. Vrijdagmiddag stond er voor de liefhebbers Frans op het pro gramma. Gematigde geluiden over de hele linie. Mavo Op hetzelfde moment werkten ook ma visten aan het Frans. De kandidaten kwamen met sterk wisselende beoordelingen van het werk, maar de docenten toonden zich zeer tevreden. Er kwam lof In de geest van: heldere en duide lijke teksten, weinig of geen lasa- ge vragen. Vrijdagmiddag stond wiskunde II op het programma en daarbij ontstond al evenmin paniek. Een docent meldde wel dat het jam mer was dat er geen statSstiekop- gaven bij waren. Bij mavo-3 waren er wei klach ten over dit onderdeel maar dte klachten passen eigenlijk wel bij dit mammoet-zorgenkindje. Het allerlaatste rxamrnomter- ieel van het lager technisch on- lerwljs betrof de open vragen van wiskunde. Allerwegen over heerste tevredenheid en dc be schikbare tijd van anderhalf uur poor vier opgaven bleek ruim voldoende Het lts kan op een teer redelijk schriftelijk examen «rugzien. Uitschieters bleven af wezig. DEN HAAG Het kabinet wil haast maken met de strijd tegen de luchtverontreiniging door brandstof fen. Daartoe werd vrijdag een aantal limieten vastgesteld voor het maxi maal toelaatbaar rwa velgehalte in brandstof. De nieuwe regels zulten op 1 juli moeten ingaan. De bomende jaren zullen de eisen steeds strenger worden. Volgens de vrijdag vastgestelde li mieten is het verboden als brandstof te gebruiken: gasolie met een zwavel gehalte van meer dan 0,7 procent; lichte stookolie met een zwavelge- halte van meer dan 0,9 procent; zware stookolie en andere minera le oliën met een zwavelgehalte meer dan 2$ procent, andere brandstoffen(vast, vloeibaar of gasvormig) met een zwavelgehalte van meer dan 1.5 procent. BONN De regering-Schmdit wil alle kracht concentreren op datgene wat nu kan worden ver wezenlijkt. De nadruk zal vooral liggen op de werkgelegenheid en op het stap-voor-stap herstel len van de geldstabiliteit. „Con tinuïteit en concentratie" was de slogan uit de regeringsverkla ring, die bondskanselier Helmut Schmidt vrijdagmiddag in de Bondsdag aflegde. Schmidt, die er geen twijfel aan liet lat de plaats van bondskanselier Irandt nu is ingenomen door een nan voor wie de financiële en econo mische problemen centraal staan,! noem.'e zijn regeringsverklaring „een tussenbalans" van de coalitie van soci- ial-democraten en liberalen. De kern tas echter een overzicht van de eco- lomisclie problemen in de wereld en het goede figuur dat de Bondsrepu- i bliek desondanks maakt. Uitvoerig beschreef de kanselier hoezeer de Bondsrepubliek, die 22 procent van haar bruto-sociale pro- dukt exporteert, afhankelijk is van de economische situatie in de wereld. West-Duitsland heeft een vrije handel nodig, een degelijk monetair systeem en een goede internationale samen werking. „Protectionisme is een dood lopende steeg". In de Europese Gemeenschap kan op Bonn worden gerekend bij pogin- op het punt van werkloosheid zou Duitsland een goede beurt maken- Ook dit jaar zal het reële inkomen stijgen, zo belooft de regeringsverkla ring. Voor volgend jaar, als een belas tinghervorming en bovendien een nieuw systeem voor kinderbijslag van kracht zijn geworden, geldt dat een eenvoudig huishouden er alleen al daardoor netto 4 procent beter op zal worden. Vijf belangrijke ontwikkelingen wil gen om „erase W uit dei siote te „,euwe re.eriM elt ,TO| m economische moeilijkheden te helpen. Met de EG-bondgenoten zal nadrukke lijk over maatregelen worden gespro ken. „Het herstel van de economische stabiliteit moet echter door de rege ringen en de parlementen in hoofd zaak 'in hun eigen landen tot stand worden gebracht", aldus de kanse-i lier. De situatie in de Bondsrepubliek I zelf noemde hij goed, ondanks de! buitengewoon hoge en snelle stijging' van de grondstofprijzen. De verbrui-' Persprijzen zijn, in vergelijking met iiet vorige jaar. de afgelopen maanden 1 7.1 procent hoger geweest. Dit is een succes, aldus Schmidt, dat geen enkel, I ander land heeft kunnen boeken. Ook' stand brengen: 1. De hervorming van loon- en inkom- stedenbel as tingwaarvoor al een wets- jntwerp gereed is, moet per 1 janua ri van kracht worden. Omdat daar door de lagere inkomsten minder .vorden belast, zal de staat tien tot twaalf miljard mark per jaar minder incasseren. Dit moet door zuinigheid worden opgevangen. 2. De wet op de medezeggenschap In de grote bedrijven, die in een bijna gelijke verdeling van de invloed tus sen kapitaalbezitters en werknemers voorziet, zou al begin 1975 van kracht moeten worden. „Een maatschappU, die economisch en sociaal vooruit wil,; vanwege een nieuwe wet, de laatste is zonder medezeggenschap daarbij behorende medeverantwoorde lijkheid niet denkbaar", aldus de kan selier. 3. Een herziening van het bodemrecht. die het brede lagen van de bevolking mogelijk moet maken om gemakkelij ker eigendom te verwerven en de in dit land vaak schandalige grondspecu- latie moet bestrijden staat ook op het program. Een deel van de waardestij ging van grond zal voor de gemeen schap bestemd zijn. 4. Belangrijke wetten ter verbetering van de milieubescherming moeten worden aangenomen. Dat kan echter alleen door een grondwetswijziging, omdat bijvoorbeeld de waterhuishou ding buiten de competentie van de regering in Bonn valt. Voor die grond wetswijziging is de medewerking van de oppositie nodig, die in deze kwes tie zo maakte Schmidt duidelijk kan laten zien waartoe ze bereid1 is. 5. Verbetering van de beroepsoplei ding. o.a. door het aantal opleidings plaatsen in de bedrijven te vergro ten. Hierbij zal worden samengewerkt met de industrie. Op dit pun; was. tijd scherpe kritiek op de regering gericht, een kritiek die werd versterk;j door het onvoldoende aanwezig zijnj van opleidingsmogelijkheden. Buitenland In het hoofdstuk over de buiten-1 landse politiek kwam het streven naar eenheid in Europa op de eerste plaats, een „politieke eenheid in sa menwerking met de Verenigde Sta ren". Dringender dan ooit schijnt he: doel van de Europese Unie. Hij noem de de NAVO de elementaire basis voor Pui islands veiligheid en het ka der voor streven naar ontspanning. Niet zonder zorgen volgt Bonn de toenemende bewapeningsinspanning van de Oosteuropese landen. De nieuwe bondskanselier huldigde de resultaten van Brandts Oostpoli- tiek, maar zij kregen in zijn rege ringsverklaring een ondergeschikte plaats. De spionagezaak-Guillaume noemde hij „een ernstige belasting voor de verhouding tot de DDR'. Ondanks alle tegenslagen zal de rege rinc in Bonn echter blijven proberen de betrekkingen met de andere Duitse staat te verbeteren- VOOR 26 MILLE SCHADE DOOR BEZETTING UNIVERSITEIT NIJMEGEN De studenten die 63 dagen lang het sociologisch instituut van de katholieke universiteit in Nij megen hebben bezet en onlangs de zaak hebben ontruimd, blijken bij in ventarisatie nogal wat schade te heb ben aangericht, die voor zover roen nu kan becijferen rond de 26.000 gul den zal liggen. De bezetters hebben grof gebruik gemaakt van een frankeermachine die lukraak werd afgedraaid, waardoor het voorkwam dat post werk veel te duur werd gefrankeerd. Hierdoor is een schadepost van 11 300 gulden ont staan. De bezetters hebben verder het hele instituut uitgekamd en zijn aan de haal gegaan met kantoorbenodigd heden als enveloppen, stencils, papier, koffie, thee en sigaren, die volgens een begeleidend schrijven waren ge confisqueerd uit naam van het volk van Cambodja. De totale schade be draagt hierdoor 11.900 gulden. Het sociologisch instituut mist daarnaast nog een rekenmachine van 1510 gulden en twee schrijfmachines van 1040 gulden. Een stencilmachine werd vernield, schade 200 gulden. Het instituut heeft bij deze schade posten niet meegerekend het gemis aan meubilair als stoelen die verdwe nen zijn. Ook de extra schoonmaak kosten (verstopte toiletten, besmeurde murenzijn nog niet meegerekend. Het gebouw moet tevens gedesinfec teerd worden omdat er luizen zijn gesignaleerd: daarnaast moet het inte rieur worden geschilderd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Hoogleraren, die nu aangesteld worden, zullen op een la ger salaris moeten beginnen dan hun oudere collega's. De ministerraad heeft daartoe op voorstel van minis ter Van Kemenade voor onderwijs en staatssecretaris Klein voor hoger on derwijs besloten. Voor hoogleraren zal een salarisschaal van veertien dienstjaren gaan gelden, waarvan de top ligt op het huidige algemeen gel dend niveau. Minister president Den Uyl verklaar de vrijdag na afloop van het kabinële- beraad, dat men op deze manier wil komen tot een beter inkomensbeleid voor de hogere inkomens. Den Uyl sloot de mogelijkheid niet uit, dat hoogleraren wegens prestatie of des kundigheid extra dienstjaren toegewe zen kunnen krijgen. De nationale bevrijdingsbewegingen in Zuld-Afrika mogen zich voortaan met de status van waarnemer bij de wereldgezondheidsorganisatie WHO laten vertegenwoordigen. D.t is vrijdag op de WHO-conferentie in Genève be sloten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1974 | | pagina 13