WERKLOOSHEIDSBESTRIJDING MOET FLINK WORDEN VERBETERD Veiligheidsmensen in KLM-vliegtuigen Kissinger sloot ronde in Israël CHABAN DELMAS GEEFT STRIJD NIET OP VERVOLG KANTLIJN Toch aanvullend krediet voor Zestienhoven AMNESTIE VOOR PORTUGESE DESERTEURS REGERING VRAAGT BANKEN OM COMMENTAAR OVER TRANSACTIES MET RHODESIË binnen- en buitenland landbouw mechanisatieshow 3-4-5 mei Cehave nv Veghel VRIJDAG 3 MEI 1974 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Raad. voor de Arbeidsmarkt in rapport: (Van onze redactie economie) DEN HAAG De Raad voor de Arbeidsmarkt is van menin? dat de aanpak avn de werkloosheidsbestrijding in het regeringsbe leid aanzienlijk moet verbeteren. Het arbeidsmarktbeleid moet meer fundamenteel en structureel worden en meer gezicht krijgen in het totaal van het sociaal-economisch beleid. Omdat er al enke le jaren een hoge werkloosheid is, die dit jaar nog zal stijgen, en gezien de sociale gevolgen en de economische nadelen van deze situatie, moet worden gestreefd naar het terugdringen van de werkloosheid tot een zo laag mogelijk peil. van steeds meer belang. Daarom moet er een herbezinning komen op «loeien, middelen, organisaties en methoden van het beleid. Meer dan tot dusver zal de werk loosheidsbestrijding zich moeten richten op een ruime verscheidenheid van beroepscategorieën en bedrijfstak ken. De bestrijding zal meer per cate gorie en sector moeten worden gehan- teerden dient maatregelen te omvat ten voor de middenlange en lange termijn. Gezien de afnemende werkge-: legenheid in de bouw nijverheid, is er aanleiding speciale aandacht te beste den aan de werkloosheid in deze sec zijn nog onvoldoende op dit verschijn sel ingespeeld, aldus het rapport. Er moeten meer maatregelen worden aangewend om het opnieuw in het arbeidsproces opnemen van werkloze te bevorderen. Aanbevelingen De Raad voor de Arbeidsmarkt, gaan van de Sociaal-Economische Raad. komt tot deze conclusie in een rapport over de arbeidsmarktverken' ning. Gesteld wordt dat de vraag naai werknemers zich nog op een hoog peil beweegt, zij het lager dan werkloosheid. Naast de conjuncturele onevenwichtigheden is het toenemen de verschil tussen «Taag en aanbod BEHEERDER DENNENDAL MISHANDELD Slot van pagina 1 voor bepaalde tijd geldend nieuw con tract weer in dienst te nemen. Zijn besluit bet op 1 mei jongstleden afge lopen arbeidscontract niet te verlen gen blijft gehandhaafd. Volgens de heren Gay Balmaz en Trappel is door een verzuim van het ministerie van volksgezondheid en mi lieuhygiëne nagelaten de benoeming van de heer Gay Balmaz formeel als beheerder tijdig kenbaar te maken. De heer Gay Balmazkree g de scnnf- telijke bevestiging daarvan overigens pas donderdag. De heer Gay Balmaz kreeg de schnf- gevraagd, dat hij had besloten het arbeidscontract met de therapeut niet te verlengen, omdat hij 'niet functio neerde voor de zaken waar voor hij was aangenomen'. Hij moest de acti viteiten van de groepsleiding begelei den. maar in plaats daarvan zou hij zich hebben opgeworpen als een soort joen. waarnemend super-visor van het pavu- Natuurlijk is het nooit mijn bedoe- iing geweest iets buiten de vakbonden om te doen. maar ik wist er niet van hoe het moest omdat het mij met was verteld door het ministerie al dus de heer Gay Balmaz. De heer Trappel kon «vel begrip op; brengen voor dit standpunt, omdat hij ook pas donderdag ontdekte dat het ministerie van volksgezondheid en mi lieuhygiëne een omissie heeft begaan. Ministerie Een woordvoerder van liet ministerie ontkende gisteravond, dat er sprake zou zijn van een verzuim van de kant van het ministerie: ,.Er is geen sprake van een verzuim over het niet tijdig aan de heer Gay Balmaz bekend ma ken van zijn benoeming als beheerder van Dennendal. Dat was een zaak van het bestuur van de Willem Arntsz- slichtinc", aldus de woordvoerder. „Wij weten niet beter dan dat er een brief van het bestuur van de Willem Arntszstichting is gedateerd 26 april jongstleden, waarin de heer Gay Bal maz formeel tot beheerder wordt be noemd overeenkomstig de door staatssecretaris Hendriks in de twee de kamer gedane aankondiging. De staatssecretaris ontving een afschrilt van die brief. Dat de heer Gay Bal maz die pas vandaag heeft ontvangen, is onze zaak niet", aldus de woord voerder van het ministerie. Drs W. Drechsel, bestuurder van de Willem Arntszstichting. verklaarde donderdagavond desgevraagd dat het bestuur afgelopen vrijdag de heer Gay Balmaz per expressebrief van zijn benoeming tot beheerder op de hoog te had gesteld. Het bestuur heeft zich ervan vergewist, aldus de heer Drech sel. dat deze brief zaterdag door hem was ontvangen- Maatschapvissers buiten de kinderbijslagwet DEN HAAG (ANP) De tweede ka mer heeft donderdagavond goedkeu ring verleend aan het wetsontwerp tot wijziging van de kinderbijslagwet voov ioontrekkenden en de wet op de loonbelasting. In dit wetsontwerp wordt voorgesteld de zgn maatschaps vissers buiten de verzekering ingevolge de kinderbijslagwet voor Ioontrekken den te brengen. 95 procent van de maatschapsvissers dat zijn vissers die als lid van de bemanning aanspraak hebben op een aandeel in de besomming zyn thans al uitgezonderd van andere werkne mersverzekeringen als de ziektewet, de werkloosheid en de wao. De arbeids verhouding op grond van een maat schapscontract wordt voor de toepas sing van deze wetten niet als een dienstbetrekking aangemerkt. ties met generaals en politieke mede werkers in stenogrammen vastleggen, een reeks documenten die na de oor log in het bezit van de Amerikanen kwampn. In het begin van de jaren zestig werden ze gepubliceerd en ze trokken toen sterk de aandacht. Bin nenskamers uitte Hitier felle verwij ten aan het adres van allerlei lieden, generaals, de Italiaanse regering, enz. Hier bleek eveneens de werkelijkheid anders dan het beeld van de 'grote leider'. Hitier liet de gesprekken opne men omdat hij meende dat ze na de oorlog konden worden gebruikt om zijn grootheid als geniaal strateeg in het juiste daglicht te stellen. Het is anders gelopen. Nixons bandjes wa ren eveneens bedoeld om latere histo rici een inzicht te geven in zijn poli tieke strategie. Ook hier is het anders gegaan: de bandjes werden zelfs on derwerp van een dagvaarding aan de president. Gelukkig kwamen deze ste nogrammen van Nixon tot stand in een totaal ander politiek systeem dan dat van het derde rijk. Ondanks alle sombere profetieën blijkt dat dit Ame rikaanse systeem nog altijd functio neert Dat is nog het enige pluspunt in deze geschiedenis. tor, Bijzondere zorg vraagt volgens de Raad voor de Arbeidsmarkt de stij ging van de werkloosheid onder de vrouwelijke beroepsbevolking, die in de huidiger recessie veel sterker is dan de stijging bij de mannen. Werkgele genheids- en arbeidsvoorzieningsbeletd (ADVERTENTIE) Er schijnt zich onder de werklozen een grotere kern «-an moeilijk te her-| plaatsen werklozen af te tekenen, die ook hij verbetering van de werkgele genheidssituatie werkloos blijft. Op korte termijn is een grondig onder zoek noodzakelijk naar de factoren die hierbij van belang zijn. In aanslui ting daarop moet dc mogelijkheid van speciale maatregelen voor herplaat sing worden bezien. Ook moet worden bekeken of het voorgenomen onder zoek in het kader van het programma j voor bestrijding van excessieve werk loosheid toereikend is. Er is. zo zegt het rapport, een! betrekkelijk ruime, maar onbenutte arbeidsreserve van mensen die moei lijk de beschikbare arbeidsplaatsen vinden. Daarom zijn maatregelen no dig in de sfeer van voorlichting, bege- j leiding, scholing en migratiebevorde- ring, waardoor de verplaatsbaarheid van de aspirant-werknemer wordt be-i vorderd. Ook is er een groot aantal arbeidsplaatsen dat voordurend onbe zet blijft. Daarom moet door middel van ver hoging van de kwaliteit van het werk. verplaatsing van bedrijvigheid en het aantrekken van andere groepen werk zoekenden, worden getracht te komen tot een soepeler wervingsbeleid om deze plaatsen te bezetten. De Raad voor de Arbeidsmarkt vindt het ook wenselijk het streven naar evenwicht! ge spreiding van werkgelegenheid over de verschillende delen van het land met kracht voort te zetten Groei Een verdere groei van de werkloos heid wordt met name verwacht in de: bouwnijverheid en ook in de bedrijfs takken textiel, kleding en schoeisel. Alleen in ae dienstensector delen van de medische dienstverlening en het bank- en verzekeringswezen kan dit jaar uitbreiding van de vraag naar arbeid optreden. Een vergroting van de werkloosheid onder jeugdige werknemers ligt in de verwachting, mede onder invloed van de invoering van het minimumjeugdloon. De ont wikkeling met name in de provincies Limburg en Overijssel dienen in ver band met de afneming van de pendel op West-Duitsland zorgvuldig te wor den gevolgd. ROTTERDAM Precies twee we ken nadat de Rotterdamse gemeente raad besloot van de benodigde 5,3 miljoen gulden (om de startbaan van vliegveld Zestienhoven van een nieuw, veilig asfaltdek te voorzien) de helft te reserveren en dat geld pas dan beschikbaar te stellen wanneer men kon garanderen dat er niet méér en ook geen zwaardere toestellen zullen landen, Is men op dit besluit terugge komen. Donderdag besloot men (met- 26 tegen 13 stemmen) in totaal 4.3 mil joen te geven en een half miljoen te zijner tijd uit te trekken voor het verbeteren van een uitloopstrook van de startbaan ter grootte van ongeveer 200 meter. D'66 en enkele oonservatie- ven. die vorige week nog voor de helft van het geld stemden om zo invloed te kunnen uitoefenen op b en w. gingen nu door de knieën. Alleen de PvdA en de CPN bleven op hun standpunten staan. Het aftreden van wethouder H. G. L. Polak (WD) is daardoor wel in een vreemd licht komen te staan. In de vorige raadsvergadering wilde hij niet akkoord gaan met de helft van het totaalbedrag, omdat volgens hem „daarmee de veiligheid van het lucht verkeer in Rotterdam in het- geding zou komen". Polak verdween van het politieke toneel toen de meerderheid van de raad zijn poot stijf hield. Door overheid toegevoegd aan KLM-bewakers SCHIPHOL (ANP) Sinds kort vliegen op KLM-vluchten veilig heidsfunctionarissen mee, die door de overheid aan het eigen be wakingskorps van de maatschappij zijn toegevoegd. Deze veilig heidsfunctionarissen zijn ongewapend en dragen tijdens de vlucht een KLM-uniform. Hoewel het juiste aantal uit veiligheidsoverwegingen niet bekend wordt ge maakt zei een woordvoerder van de KLM donderdagmiddag desgevraagd, dat het om 'enkele tientallen bewakingsemployé's' ging. Het merendeel van hen is in dienst bij een korps van de rijkspolitie. Hun taak is vooral de controle op de tussenstations, waar passagiers en be manning het vliegtuig vaak verlaten. Dan wordt onder leiding van het plaatse lijke KLM-personeel voedsel en brandstof aan boord gebracht. Uit het re cente verleden is gebleken dat potentiële kapers juist dan proberen explosieven binnen te brengen. De KLM laat al sinds langere tijd eigen bewakingsperso neel mee vliegen. Hieraan is uit veiligheidsoverwegingen weinig juchtbaar- heid gegeven. LISSABON (RTR, UPI) De militaire junta in Portugal heeft donderdag een amnestie afge kondigd voor de duizenden jon ge Portugezen die uit het leger zijn gedeserteerd om re ontko men aan dienst in de koloniale oorlogen in Afrika. Iedereen die zich binnen 15 dagen na zijn te rugkeer in Portugal bij zijn een heid meldt zal vrijuit gaan, zo staat in een decreet dat onmid dellijk van kracht werd. Een termijn voor de terugkeer van de deserteurs wordt niet ge steld. Tevens heeft de junta bepaald dat soldaten, die op het ogenblik dienst doen in straf-eenheden wegens poging tot desertie, meteen overgeplaatst moeten worden naar de normale een heden. Een junta-woordvoerder kon niet meedelen hoeveel dienstplichtigen naar het buitenland zijn gevlucht, maar hij schatte hun aantal op ver scheidene duizenden. Intussen worden de zuiveringen van aanhangers van het afgezette regime voortgezet. Het leger is nog steeds °P de vraag of de dagelijkse gevech- doende met het arresteren van leden ten aan het Golanfront de onderhan- GESPREK VAN 2 JERUZALEM (UPI) De Ame rikaanse minister van buiten landse zaken dr. Henry Kissin ger heeft donderdag zijn eerste ronde van onderhandelingen met de Israëlische regering over de vraag hoe ver zij zich van Syrisch grondgebied wil te rugtrekken voor de sluiting van, een t-roepenscheidingsovereen- j komst, afgesloten. „Wij zetten de elementen op de weg naar een eventuele troepenscheiding allemaal nog eens op een rijtje," zei de minister toen hij na 2 uur vergade ren met Israels onderhandelings team naar biten kwam. Minister van voorlichting Sjimon Peres van Israël, lid van dit team. zei dat de eerste ronde met Kissinger was ge wijd geweest aan het omlijnen van ae onderhandelingsposities. „De Amerika nen hadden geen kaarten bij zich." zei Peres- „De Israëli's lichtten de belan grijke elementen vanuit geografisch en strategisch standpunt toe die een vereiste zijn voor de bescherming van de veiligheid in het noorden en op de hoogvlakte van Golan." Minister Peres zei dat Amerikanen en Israëli's niet in bijzonderheden traden, maar zich be perkten tot de algemene principes van troepenscheiding. vrouw Nancy de klaagmuur, de kerk van het Heilig Graf en de Olijfberg in Oost-Jeruzalem, dat Israël in 1967 op Jordanië buitmaakte. Wat de jilannen van mevrouw Kissinger zijn is niet bekend, maar voorzover men wee' blijft ze in Israël terwijl haar man vrijdag naar Damascus vliegt. Dr. Kis singer had zich in conferentie begeven direct na zijn aankomst uit Alexan- drië in Egypte, op zajn vijfde vredes missie naar het Midden-Oosten sinds de oktoberoorlog van vorig jaar. VOLGENDE WEEK VOORSTEL COLLEGEGELD IN KAMER DEN HAAG (ANP) Volgende week woensdag en donderdag wil de tweede kamer het regeringsvoorstel en het PSP-initiatiefvnorslel inzake het colle gegeld behandelen. Woensdagmiddag zijn deze voorstellen op de kamer- agenda geplaatst KLM zal vluchten stopzetten van de geheime politie en andere rechtse extremisten, en heeft verschei dene wapenarsenalen ontdekt, aldus de woordvoerder. Volgens junta-woordvoerder Feman- des hebben veel DGS-agenten (gehei me politie) en leden van het extreem rechtse Portugese legioen zich met hun wapens aangegeven. Veel van hen zullen na ondervraging naar huis kun nen terugkeren, zo zei hij. Generaal De Spinola had donderdag een gesprek met de Amerikaanse am bassadeur Stuart Nash Scott, de eer ste buitenlandse diplomaat, die hij sinds de machtsovername ontving. De Britse regering heeft donderdag het nieuwe bewind in Lissabon erkend door de ontvangst te bevestigen van een nota waarin ae Portugese ambas sade de Britse regering inlichtte over de machtswisseling. delingen beïnvloeden, antwoordde mi nister Kissinger: „Wij vinden dat de onderhandelingen het beste gediend zouden zijn met het achterwege blij ven van pressie en vooral militair optreden." Kissinger was bij het vergadergebouw aangekomen in een kogelvrije auto die in een Amerikaans vrachtvliegtuig uit Washington was overgevlogen. Ter wijl hij binnen was, bezocht zijn (ADVERTENTIE) DEN HAAG De regering heeft de Amro-bank, Bank Mc-es en Hope en het bankiershuis Van Lanschot gevraagd om commen taar op beschuldigingen ais zou den deze banken betrokken zijn bij financiële transacties met Rhodesië, hetgeen volgens de vorig jaar december van kracht geworden wet verboden is. Op grond van het antwoord van de. schillen die bestaan tussen de tübak-- drie banken zal de regering beslissen uitvoer ui* Zuid-A:rika, zoeIs ri- of een onderzoek naar hun activitei- door Zuidafrikaan se stat:s*:eker, ten met betrekking tot Rhodesië moet wordt aangegeven en de import var worden ingesteld. Dit zei staatssecre- tabak uit Zuid-Afrika, die volgens de taris Kooymans (buitenlandse zaken) AABN deels uit Rhodesië afkoms*:g donderdagochtend in antwoord op! is. Er is geen verklaring gevonden pen drie jaar heeft ais conclusie opge leverd dat 36,5 ton Rhodesiscbe ia bak is ingevoerd. Er zijn evenwel geen bewijzen g» vonden voor overtreding van de sane tiebepalingen. zowel wat de handel als de betalingen betreit. aldus staats-e cretaris Kooymans. De invoer van tabak bleek veelal te geschieden via in het buitenland gevestigde met dr- Nederlandse ondernemingen gelieerde bedrijven en bleek steed-, gedekt door documenten waaruit bleek dat her ging om tabak die niet uit Rhodesi' afkomstig was. Wel bestaat er twijfel over de i vragen van de PvdA'er Ter Beek, die onder andere had verwezen naar be schuldigingen van de Anti-Apartheids-1 beweging Nederland. De drie banken hebben in perscom muniqués de beschuldiging al van de hand gewezen. De directie van de KLM heeft staatssecretaris Kooymans toegezegd maatregelen te nemen ter naleving van het door de Veiligheidsraad aan bevolen en door Nederland getroffen sancties met betrekking tot Rhodesië. Op grond van deze toezegging ver wacht de heer Kooymans dat dertig vluchten met Amerikaanse toeristen1 naar Rhodesië. die de KLM tot. no vember dit jaar zou uitvoeren, zullen worden afgelast. KLM De KLM heeft, toegegeven ai een aantal van dergelijke vluchten te heb ben gemaakt, waarmee de maatschap pij ae sancties .Althans moreel heeft overtreden", aldus de heer Ter Beek. De maatschappij heeft toegegeven dat de aandacht „vooral buiten Neder-1 land" was verslapt, aldus de staatsse cretaris. Een onderzoek door de Economi sche Controle Dienst naar de import van Rhodesische tabak over de afgelo- voor deze verschillen, aldus staatsse cretaris Kooymans. De suggestie van de heer Ter Beek de tabaksinvoer uit Zuid-Afrika te be lwerken tot de hoeveelheid die Zuid- Afrika zelf zegt te produoeren, naar het voorbeeld van Zweden 'dat zi:n imjwort tienvoudig verminderde», ze: de heer Kooymans nader te moeten bestuderen. (Van onze correspondent) F^IJON Met de campagne voor de presidentsverkiezingen, waarvan komende zondag de eerste ronde zal worden gehouden, beleeft Frankrijk dezer dagen weer eens een soort hap pening of kermis op nationale schaal. Een happening waarbij de drie belang rijkste kandidaten alle grote steden bezoeken om de dubbelrol van cere moniemeester en van sinterklaas of kerstmannetje te vervullen. De Franse burger, die anders in de Vijfde Republiek van „monsieur le président" niet zo heel veel meer dan lege briefjes in mag dienen, ziet deze dagen onder zijn half ver blijde, half sceptische ogen. hoe de rollen ten minste gedurende drie weken even zijn omge keerd. Want het is die aspiranten voor de hoogste post nu immers om zijn stembiljet t;e doen. En het kan van een paar duizend stemmen afhangen wie voor zeven jaren zijn intrek in het Elysée mag nemen en gedurende die tijd alle lakens zal uitdelen. Ondertussen is in gigantische politieke sweepstake, waarvan we de consequenties en niet eens voor Frankrijk alleen beslist niet hoeven te onderschatten, nu. volgens alle opiniepeilingen, alvast een aanvankelijke kans hebber uitgevallen. Want het lijkt wel erg onwaarschijnlijk dat de gaullistische ex-pre mier Jacques Chaban Delmas zijn achterstand van 12 a 13 punten op zijn directe concur rent. schatkistbewaarder Valëry Giscard d'Es- taing, vóór komende zondag nog in zou kunnen lopen. Zijn spel lijkt, althans voor cleze wedloop, wel voortijdig uitgespeeld te zijn. De 59-jarige Chaban Delmas. die fysiek gezien zeker een tien a vijftien jaren jonger lijkt, zal voor het eerst in zijn kleurrijke politieke loopbaan nu een echec ie lijden krijgen, dat hij voor de rest. van zijn leven niet zo gemakkelijk meer zal kunnen herstel len. Het zal hem in ieder geval hoogstwaar schijnlijk niet gegeven zijn op het Elysée de hoogste kroon op zijn briljante carrière hij was eens Frankrijks jongste brigade-gene raal, daarna burgemeester van Bordeaux, mi nister, kamerpresident, premier te plaat sen. In de Bourgondische hoofdstad Dijon heb ik zojuist een van de meetings bijgewoond die Chaban nu al twee weken lang dagelijks voor zijn rekening neemt. Zijn campagne draait, op de Amerikaanse toer. Met een eigen vliegtuig of een helikopter doorkruist hij het hele land, en alle steden en dorpen zijn volgeplakt met zijn welgeschapen conterfei:- sel. dat op de burgers neerziet met een blik waarin zich de visionaire ernst met een vleug ontegenzeglijke charme mengt. Drie kwartier te laat daalt zijn hefschroef- vliegtuig op het plein bij het stadhuis neer. De kandidaat springt al op de grond nog voor het toestel is geland. Chaban Delmas, die de eerste helft van zijn naam als pseudo niem uit het verzet heeft overgehouden, zet onmiddellijk een spurt in. Een spurt om le pogen zijn tijdschema nog te herstellen. En ook omdat zijn sportiviteit indertijd is hij lid van de nationale rugbyploeg geweest en ook als tenniskampioen heeft hij veel lauwe ren geoogst nu eenmaal tot zijn persoonlij ke handelsmerk behoort. De leden van zijn oppercommando en ook zijn vrouw Micheline, een 48-jarige knappe brunette die sinds vier jaar zijn derde echtge note is, arriveren pas in de zaal als Chaban het spreekgestoelte onder hysterisch gejuich allang beklommen is. „Chaban president, Cha ban president", schreeuwt de zaal, die met. een gemengd publiek van jong en oud, maar toch met een meerderheid van welgestelde burgers is gevuld. Hij valt onmiddellijk met de deur in huis door zijn voornaamste rivaal. Giscard d"Es- taing, onder vuur te nemen. Giscard. die niettemin drie jaar zijn minister van finan ciën is geweest, wordt door hem nu verweten dat hij van zijn departement een staat in de staat heeft gemaakt, van waaruit hij het grootkapitaal beschermde en de kleine man met zijn bescheiden verlangens in de kou liet staan. De kandidaat zaagt van dik hout wel planken, en zijn hoge falsetstem, die hij al lelijk schor heeft geschreeuwd, schiet herhaal delijk uit als hij weer een nieuw stuk geschut tegen zijn rivalen in stelling brengt. De teneur van zijn speech, die hij nu al ettelijke keren heeft afgedraaid, is dat Giscard het conservatieve kapitalisme ver tegenwoordigt en dat Francois Mitterrand Frankrijk met een collectivisme op wil sche- WERELDGEBEUREN pen waarin alle republikeinse vrijheden ten onder dreigen te zullen gaan. Een machtswor steling tussen links en rechts zal Frankrijk, zo profeteert Chaban, naar een situatie drij ven waarnaast de meidagen van '68 achteraf een onschuldige padvindersvertoning zullen lij! En via dat apocalyptische toekomstbeeld op zeer korte termijn komt de kandidaat dan al gauw waar hij wezen wil. Frankrijk moet zich. net als in 1940, '58 en '68. weer verzame len en verenigen onder dezelfde vanen waar door generaal De Gaulle het vaderland al driemaal had gered. „Ik heb de roeping en de zekerheid", zo concludeert Chaban zonder veel valse bescheidenheid, „die plaats van Charles de Gaulle nu in te kunnen ne men". De zaal wordt nu bijna afgebroken, maar Chaban heeft zich alweer in galop uit de voeten gemaakt voor een volgend optreden, een paar honderd kilometer verderop. En dat tempo houdt hij nu al ruim twee weken vol. Men moet wel wat bewondering hebben voor deze nieuwe vaandeldrager van het gauliisme, die zich naar het voorbeeld van de generaal zeker niet gemakkelijk gewonnen geeft. Maar in zijn strategie en in het afwegen van de werkelijke politieke krachtsverhoudin gen heeft Chaban, wiens politieke neus tot nu toe legendarisch was. zich naar alle waar schijnlijkheid toch wel radicaal verkeken. Zijn ..nieuwe maatschappij", die een Franse kopie van het Zweedse model zou moeten worden en die hij in het begin van zijn campagne centraal had gesteld, bleek weinig aantrekkingskracht meer op de Fransen uit te oefenen. Tenslotte is Chaban Delmas drie jaar lang als premier aan de macht geweest, zonder dat de Fransen hun samenleving nu zo erg ingrijpend zagen veranderen. Na die eerste misser van zajn propagandaof- fensief roept hij nu dus catastrofale gevaren van de links-rechts-tegenstelling op. om intussen te vergeten dat generaal De Gaulle zijn constitutie nu juist op het begin sel van de bi-polarisatie had gebaseerd, die wel onvermijdelijk tot die simplificatie moest leiden. Generaal De Gaulle bezat echter de historische statuur waardoor hij, althans in zijn hoogtijdagen, met succes de kreet kon slaken van „de chaos of ik". Chaban Delmas. die weieens gezegd heeft dat hij in de politiek het geluk zoekt voor zichzelf maar ook voor zijn landgenoten, ziet zich nu verplicht een tragische heldenrol te spelen, waarvoor hij nauwelijks in de wieg gelegd kan zijn. De groot-kapitalisten en ande re bankiers die, naar men beweert, drie miljoen gulden in zijn campagne hadden gestopt, lijken op het verkeerde paard gewed te hebben. En dat de «vrind nu al. voor het einde van de eerste etappe, is gekeerd, valt ook gemakkelijk af te lezen uit de hoofdarti kelen en commentaren van het voornaamste dagblad van de weldenkende bourgoisie. Le Figaro, die sinds enkele dagen de bakens heeft verzet door zich nu vrijwel openlijk achter de andere regeringskandidaat Giscard d'Estaing te plaatsen Directie: F. von de Velde, K. Scherphuis en W. F. de Pogter. Hoofdredacteur: G. A. de Kak. Adjunct-hoofdredacteuren: M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Wolstraat 56-60, tel. (01184) 5144. Middelburg: Markt 51, tel. (01180) 27651 Goes: Grote Markt 2, fel. (01100) 6140. Terneuzen: Nieuwstraat 22, fel. (01150) 4457 Hulst: Steensfraat 6, tel. (01140) 4058 In de avonduren i: de centrcle redactie bezet van zondcg t/m vrijdag vanof 20.00 uur: '011841 5144. Telefoonnummers buiten kan tooruren: Redactie: (01184) 4799. Advertentie-afdeling: (01186) 1584. 's Zaterdags (01184) 5144 van 9.00-11.30 uur. Voor klachten bezorging op za terdag: de plcafse!i|ke kantoren van 9.00-11.30 uur. Expeditie: (01184) 2751. Over), adv. ook zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Maan dag- f/m vrijdagavond von 20.30 tot 22.00 uur. (01184) 5144. Abonnementsprijzen: per kwartaal 30,15; franco per post f 33,per maand 10,20 'osse nummers 0,45 (inclusief 4 btw) Advertentietarieven 59 cent per mm; minimumprijs per advertentie 8,85; ingezon den mededelingen 2": x tarief. Brieven bureau ven dit blad f 1,50 meer. Volledige tarieven met contract prijzen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 btw. Girc 35 9300, Provinciale 'se Courant. Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1974 | | pagina 3