WIEL CÖRVER WIL LIEVER 'KARAKTERSPELERS' DAN VEDETTES BIJ FEYENOORD R0Y SCHUITEN WAS ONBETWIST DE STERKSTE IN OLYMPIA'S RONDE 17 BAL BESCHULDIGD VAN GEBRUIK DOPING IN RONDE VLAANDEREN JAN RAAS STAPT NA VAL IN BEZEMWAGEN ORANEN: FEYENOORD FAVORIET Krott: ik dacht dat houdt geen stier vol Op de baan al lang bij wereldtop Hockeyteam wint: 6-0 j#i®y WE ZIJN GEEN SUPERELFTAL Karakterspeler Publiek PROGRAMMA VELDHANDBAL Vijf fietsen De sterkste Molteni ROY SCHUITEN ZONDAG IN KWADENDAMME VRIJDAG 3 MEI 1974 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BRUSSEL De Nederland se wielrenner Kees Bal en de Belg Walter Godefroot zijn donderdag beschuldigd van het gebruik van doping tijdens de Ronde van Vlaan deren. Bal won die wed strijd. Voor Godefroot was net de tweede beschuldiging binnen korte tijd. Het urine- onderzoek tijdens de Waalse Pijl viel ook al positief uit. Godefroot zal nu kunnen rekenen oi» een schorsing voor vier maan den en een boete van ongeveer duizend gulden. De Belg verde digt zich echter met: „In beide gevallen heb ik wegens verkoud heid door de dokter voorgeschre ven medicijnen ingenomen. Kees Bal was gisteravond laat niet voor commentaar bereik baar. Hij lag nietsvermoedend in een diepe rust gebuid in zijn bed. Zoals bekend is Kees Bal mo- die bij thuis met een blessure, die hij opliep in de Amstel Gold- race. Zijn moeder reageerde bij. «onder verrast en onthutst op de mededeling en vertelde dat de Kwadendamsc coureur nog niet van de beschuldiging op de hoog te was gesteld. BIC POROUS PEN. DE SAPPIGSTE KLEURENVILTSTIFT. Droogt niet op zonder dop. ROTTERDAM De verbijsterende afstraffing (7-1) die Feyenoord dinsdag avond moest incasseren bij de Engelse tweede divisicclub Aston Villa iri Bir mingham is hij nader inzien voor de Rotterdamse trainer Wiel Cöerver toch als een geschenk uit dc hemel gekomen. „Eerst kon ik wel ontploffen van woede na die vernederende nederlaag", bekende hij donderdagmiddag na de training van Feyenoord in de Kuip. „maar ik heb met een enorme zelfbeheer sing na afloop mijn mond maar gehouden in de kleedkamer. In deze fase van het seizoen zou een woede-uitbarsting niet op zijn plaats zijn". Maar nu de fanatieke, van voetbal bezeten Wiel Coerver wat meer afstand heeft genomen, weet hij professioneel zijn voordeel te doen met de verbazing wekkende miskleun van de Rotterdamse formatie in Birmingham. Coerver vertelt: „Ik heb het hele seizoen al geroepen: we zijn geen superelftal, we zijn volkomen van elkaar afhankelijk. Als we het niet kunnen opbrengen om van de eerste tot de laatste minuut voor elkaar te blijven knokken, zijn we nergens" aanvankelijk nog geen sluier van zijn nog geheime plannen oplichten, maar later in het gesprek bekent hij wel: „Feijenoord heeft in spelers als Rijs- bergen. Van Daele, Ramljak. Vos en Jansen een stuk of vijf karaktervoet ballers. Ik zou pas werkelijk tevreden zijn als we tenminste ac-ht van dit type voetballers hadden, die alles wil len doen om als prof te slagen". Coerver verder:„En wat gebeurde erin Birmingham? Daar liep iedereen voor zich zelf te spelen. Natuurlijk gooiden de nieesten er ook met de pet naar, maar van een collectief optreden was helemaal geen sprake. Maar als iedereen voor iedereen loopt te knokken, hoeven we van geen enkel elftal ter wereld te verliezen. Dat hebben we nu toch ooit weer in de UEFA-cupstrijd laten zien. En trou- ENSCHEDE Terwijl de af gelopen weken bet team van FC Twente als eenheid steeds meer verstrikt leek te raken in het spanningsnet van de adembene mende kampioensracc zonder dat overigens ook maar bet ge ringste puntenverschil met Feye noord optrad groeide één man naar een opmerkelijk sterke vorm. Zó dominerend zelfs werd de manier waarop Kalle Oranen de nerveuze en vaalt verkrampt spelende equipe ondersteunde, dat velen in FC Tivente's linker vleugelverdediger de ideale scha duwfiguur achter Ruud Krol voor het Nederlands elftal begonnen te zien. En terecht. Kalle Oranen, een van de schaarse links „voorstaande" backs die liet. Nederlandse voet bal kent, ontwikkelde zich in de jaren dat de Enschedese club naar de top van de eredivisie wervelde en tegelijk een schat van internationale ervaring op Europees niveau inhaleerde, tot een uiterst constante kracht. Wel licht meer een harde werker dan een gave technicus, al blijken ook op dit. punt steeds meer verbor gen kwaliteiten aan het licht te komen, maar de eerstgenoemde eigenschap is voor de positie die hij bezet van aanzienlijk grotere waarde dan de laatste. „Hard werken, harder dan we tot nu t;oe ooit bij FC Twente hebben gedaan, is ook één van de oorzaken, dat wij het dit seizoen zo ver gebracht hebben", stelt Kalle Oranen vast aan de voora vond van de grote, alles beslis sende slag met Feyenoord. „En dat geldt ook voor de wedstrijd in Rotterdam, hoewel het daar naast van veel belang zal zijn wie zijn zenuwen het beste in be dwang kan houden. Wie dan het eei'st een doelpunt maakt heeft gewonnen. Maar als wij in top vorm zijn, en dat is een kwestie van een dag. ook aL draaiden we de laatste tijd niet zo best. dan kunnen we Feyenoord pak ken". Nuchtere Kalle Oranen, ook te velde zelden geëmotioneerd ra kend, is evenwel ook de eerste om te erkennen, dat FC Twente het bijzonder moeilijk gaat krij gen. te meer omdat de uitgang spositie het voor de formatie van „Spitz" Kolin noodzakelijk maakt, dat er gewonnen wordt, terwijl Feyenoord voldoende heeft aan een gelijk spel. „Kijk, het Feyenoord waarvan wij vorig jaar in Rotterdam zo grandioos met. 3-1 wonnen, telde een hele boel goede voetballers. Maar ze geloofden niet meer in wat ze deden. Dat is nu anders. Neem die eerste wedstrijd tegen ons (1- 1, beide doelpunten binnen een minuut na elkaar z red.). Toen hebben ze het spelletje toch wel bijzonder uitgekookt gespeeld. We hebben het ook daarna regel matig kunnen zien. Ze voetballen niet. alleen goed, maar ook fana tiek. Er zit overtuiging in en dat is verschrikkelijk belangrijk. Bo vendien heeft Feyenoord het voordeel thuis te spelen, al heb ik in de loop der jaren wel geleerd, dat je uit meer kans op uitschieters hebt. Sensaties doen zich meestal voor ten gunste van de bezoekende club". wens ook in de competitie". Kortom: als bij de Rotterdammers iedereen zich voor iedereen opoffert, als ieder een voor iedereen zich In de strijd werpt, dan vreest Wiel Coervero ook FC Twente zondagmiddag niet, al wenst hij zich nadrukkelijk niet aan een voorspelling te wagen. Coerver: „Maar dinsdagavond in En geland hebben alle jongens met eigen ogen kunnen zien, hoe we de vernie ling ingaan als aanvallers niet mee verdedigen, als middenvelders en ver dedigers niet voortdurend blijven ren nen om eikaars taak over te nemen". Er is geen twijfel: de spelers van Feyenoord zullen in die beslissende kampioenswedstrijd tegen FC Twente nauwelijks gemotiveerd hoeven te worden-ze zijn het al om wederom een topprestatie te leveren. Coerver: „Het zou een zaak van ge rechtigheid en eerlijkheid zijn als we het kampioenschap inderdaad pakken, want in de afgelopen weken heeft FC Twente met kunst- en vliegwerk en geluk de punten binnengehaald, ter wijl wij in de afgelopen weken steeds superieur waren". Ondanks alle strubbelingen en affai res waaraan ook Coerver in het afge lopen seizoen bij Feijenoord niet Op aanraden van Wiel Coerver zelf is vorig jaar de transfer van Willy Brokamp van MW naar Feyenoord niet doorgegaan. Coerver daarover: „Ramljak was een uitstekende aan koop. Hij is een bikkelharde prof. Maar Brokamp mist de keiharde in stelling voor een prof". De Rotterdam se trainer wil ook nog wel kwijt: „Ajax heeft Varga en Steffenhagen gekocht. Dat hadden wij bij wijze van spreken ook kunnen doen. Maar wij zullen ons niet tot paniekaankopen laten verleiden. Als er dan toch geen goeie spits te koop is, dan zullen we het volgend seizoen de zaak ook wel weer redden". Niettemin laat Coerver dudelijk doorschemeren dat hij Spar taan Willy Kreuz wel een „karakter- speler" vindt, die zou passen in zijn systeem. Coerver verhult ook niet dat hel nodig is tussen de verschillende kandi daten voor het eerste van Feyenoord één „competitie te maken": „Met handjes geven en schouderklopjes maak je geen profelftal dat slaagt. Jongens als Rïjsbergen en Van Daele hebben mij geen moment laten vallen cn daarom laat ik hen nu ook niet vallen, al roept manager Brox terecht dat Israel een van de spelers is die Feyenoord groot heeft gemaakt". Toch lijkt de kans niet uitgesloten dat Israël zondagmiddag toch in het veld komt. Mladen Ramljak heeft na melijk een uiterst pijnlijke liesblessu re. Coerver: „De dokter heeft gezegd: we kunnen hem wel een spuit geven. Maar Ramljak zelf wenst dat niet. Hij wil met het - Zuidslavische elftal ook nog meeoen aan het wereldkampi- Schuiten tijdens de huldiging in de hoofdstad. Van onze correspondent AMSTERDAM l>e slotdag van Olympia's Rondr- van Nederland stond ten slotte volledig in het teken van de baanrenners. Kwam de eindtriomf van baancoureur Roy Schuiten in de slotrit van N'ljverdal naar Amsterdam (over 173 km) geen moment in ge vaar, de laatste dagprijs In deze ron de ging eveneens naar een baancou reur: de Rus Wiadimir Oxokin. evan- als Roy Schuiten een specialist op dr poursuite en op dit onderdeel even eens kampioen van zijn land. Belde coureurs namen het laatste', jaar deel aan de wereldkampioen- schappen in San Sebastian. Overleefde Roy Schuiten toen niet de series in de schiftingsreeks eindigde hij als tiende), heel wat beter kwam Wiadi- mïr Osokin voor de dag. In de series I realiseerde de Rus ae op drie na snelste tijd. maar in de kwartfinales I i moest hij uiteindelijk zijn meester erkennen in Rupert Kratzer. Een vijf de plaats was toen voor hem het hoogst bereikbare. In de le Van Swindenstraat, waar Olympia's ronde gisteravond per tra ditie finishte, profiteerde Wiadimir Osokin. een 20-jarige student uit Le ningrad, gretig van zijn baansnelheid. toen hij met de vluchters Cees van Dongen, Frantisek Kalis, die op enkele kilomeiers van Amsterdam de basis meter inging. Kort daarop arriveerde Roy Schuiten, in gezelschap van Roe merman en Vranken. met wie hij kor. voor Amsterdam uit het bijna com pacte peloton was gedemarreerd. In deze slaapverwekkende slotrit waarin elke vluchtpoging eigenlijk bi.i voorbaat tot mislukken was gedoemd, moest Roy Schuiten desondanks nog tot twee keer toe alle krachten mobi liseren. De eerste keer was dat in Deventer, toen hij betrokken raakte bij een valpartij, de tweede keer enke le kilometers verderop, toen een lekke band hem dwong tot een eenzame achtervolging. Twee renners raakten tijdens valpartijen zo ernstig gebles seerd dat zij in de bezem wagen moes ten stappen: tweevoudig etappewin naar Jan Raas en Roelof Groen. Jan Lenfering, die bij de eerste valpartij betrokken was. weigerde echter af te stappen en bereikte na een eenzame tocht over 130 km toch de finish in Amsterdam. In Amsterdam werd de moedige knecht uit de Kettingequipe opge wacht door zijn ploegmakkers, die terecht alle reden hadden breeduit te glimlachen. Alles wat in deze ronde aan belangrijke prijzen viel te verde len. kwam in het bezit van de Ketting- ploeg: persoonlijk klassement, sprint- klassement. combinatieklassement (ai- le drie voor Roy Schuiten i, punten- GOES In dr dames le klas van dr Zeeuwse veldhandbalcompetiti»- zal het Zeeland Sport moeten gelukken om de le plaats van Sluiskil over te- nemen nu het thuis moet aantreden tegen Walcheren In dc heren le klas zal de afstand tussen de titelkan didaten en de rest van deze klas weer vergroten. Haringman krijgt Sio* op bezoek en Olympus zal geen moeite hebben met Delta Sport. Programma veldhandbal 5 mei 1974- Afdeling Zeeland. Meisjes pup. A: 13.00 uur: Marathon - EMM I. Meisjes pup. B. 12.00 uur: Sluiskii - DHC: 13.00 uur: Marathon 2 - Walcheren 2. Meisjes Adsp. A: 11.00 Hontenisse - Olympus; 10.00 uur: Nfca- ratnon I - Zeeland Sport. Meisjes Adsp. B: 11.00 uur: DHC - Olympus 2. Meisjes Adsp. C: 11.00 uur: Opera tie'"! - Marathon 3. Dames juni. A: 12.00 uur: Walcheren I - Fonuna: Dames juni. B: 11.00 uur: Walcheren 2 - DHC; Dames Afde. le klas: 11.00 uur: Zeeland Spon - Walcheren 2. Dames Afd. 2e klas: 12.00 uur: Delta Sport I - Marathon I. Dames Afd. 3e klas: 12.00 uur: Dow - Olympus 2; 11,00 uur: Schelde Sport - Zeeland. Sport 2. Jongens Pup: 13.00 uur: Ope>- ratie'71 - GSC: 10.00 Olympus Wal cheren. Jongens Adsp. A: 11.00 uur: Marathon - Olympus I: Jongens Adsp. B: 10.00 uur: Walcheren - Olympus 2. Heren Juni: 12.00 uur: 0peratie71 - Marathon 2; 12.00 uur: Marathon I - Fortuna. Heren Afd. le klas: 12.00 uur: Haringman I - SIOS; 13.00 uur: Delta Sport - Olympus I. Heren Afd. 2e klas: 14.00 uur: Delta Sport 2 - Olympus 2. Heren Afd. 3e klas: 13.00 uun Schelde Sport - Olympus 3. He ren Afd. 4e klas: 14.00 uur: DOW - Olympus 4; 12.00 uur: Zeeland Sport - EMM 3. ontkomen (conflicten met Van Hane- oenschap voetbal". Ook is het meespe- gem, die de spelerskeuze van Coerver ter discussie stelde, met Israel en Schneider, die meer kansen in bet eerste willen), ondanks al die moei lijkheden, kan Coerver nu al vaststel len. dat het zijn succes is dat het publiek de weg naar de Rotterdamse Kuip weer heeft gevonden: „Financi eel heeft Feijenoord een enorm ge slaagd seizoen achter de rug", stelt hij zakelijk vast, „vooral ook nu we nog de toppers tegen Twente en Tot tenham Hotspur voor de UEFA-cupfi- nale voor de boeg hebben". Kennelijk daarom ook wenst Coer ver dat Feyenoord na afloop van dit seizoen met de goed gevulde geldbui del gaat rammelen om een paar be slissende aankopen te doen. Toch aast Wiel Coerver niet In de eerste plaats op een „vedette": „Supertalent is niet meer te koop", stelt hij zelf vast. Hij laat er zelf ook geen twijfel bestaan dat hij meer waarde hecht aan ..karakterspelers" dan aai „vedetten". Daarbij komt Coerv de opmerkelijke uitspraak: „Is Cruijff eigenlijk wel een vedette? Hij kan het ook alleen maar maken in een elftal waarin iedereen voor iedereen wil knokken". Wiel Coerver wil wel bekennen dat hij een duidelijk plan voor-Feyenoord voor ogen heeft. Met de realisering van dat plan wenst hij niet te schip peren: „Ik heb in dit seizoen al te vaak een compromis moeten maken, maar concessies kan ik niet blijven doen. Mijn eisen moeten gerealiseerd worden en anders lijkt het me beter maar op te stappen". Coerver wil len van Jansen nog twijfelachtig. Wil lem van Hanegem („Hij blijft een raadsel voor mij", aldus Coerver) zal er ongetwijfeld wel bij zijn. De Feye- noordtrainer stelt: .Tiet zelfvertrou wen van de hele ploeg duikelt zeker vijftig procent naar beneden als Wil lem van Hanegem er niet bij is". Kortom: de Kromme zal zondag onge twijfeld op het tapijt verschijnen om mee te beleven hoe de topclub uit Rotterdam-Zuid eindelijk weer eens de landstitel grijpt. JOOP VAN DEN BERG MADRID De eerste buit is binnen voor het Nederlandse hockeyteam. In het donderdag in Madrid begonnen toernooi om de Europese beker won nen de Nederlanders met 6-0 van Portugal. Nog nooit hadden de hoc keyteams van Nederland en Portugal legen eikaar gestaan. Dé Portugezen waren technisch en taktisch uiterst zwak, maar probeerden dit te com penseren met bikkelhard spel. Overige uitslagen: West-Duitsland - Zwitserland 6-1: Spanje - Zuidslavië 6- 0: Schotland - Denemarken 5-0; Frank rijk - Italië 2-0; Wales -België 3-1: Engeland - Finland 2-0. (ADVERTENTIE) 9-10 en 11 mei gaat het gebeuren donder dag, vrijdag en zaterdag... 3 dagen die voor u van belang zijn BOEWMXTERLYLEIV KORENDIJK 20 MIDDELBURG Onder het genot van kaas en wijn kijkt u naar en kiest u -uit een splinternieuwe kollektie. Want Boone houdt open huis. TEGELS tel. (01180) 14951 AMSTERDAM Fedor den Hertog heeft in Roy Schuiten een waardig opvolger gekregen als eindtriomfator van Olympia's Ronde door Nederland. Hoe sterk de gelouterde equipe van Ketting in deze kwalitatief tegenval lende etappekoers ook opereerde, toch was het in werkelijkheid niet een ploeg maar een solist die deze ronde heeft beslist. En daarmee geeft Roy Schuiten, de hautaine Zandvoortse coureur, in feite een uitstekende imi tatie van de eenmansvo'orstellïng van Den Hertog een jaar eerder. Ook Roy Schuiten zette in het Limburgse heu velland de ronde volledig naar zijn hand. om vervoLgens twee dagen later via een glanzende rit tegen het uur werk zijn naderende eindtriomf nog meer allure te geven. Zijn eindoverwinning in deze ronde moet vooral baancoach Frans Mahn tot grote voldoening stemmen. Want hij was het tenslotte die Roy Schuiten overreedde zijn aanvankelijke plan om te stoppen te begraven. Vanaf januari tot kort voor Olympia's Ron de heeft Ivlahn dagelijks met Schuiten drie a vier uur getraind, beiden op de fiets. Schuiten nu: .Vorig jaar na de Grand Prix des Nations had ik voor mezelf definitief afscheid genomen van de wielersport. Die wedstrijden interesseerden me ook nauwelijks meer. Straks, zo dacht ik toen bij mezelf, gaat de fiets in de kofferbak en is alles afgelopen. Op een frame na heb ik toen ook alles verkocht. Was Mahn met bij me gekomen, dan was ik vermoedelijk ook nooit weer be gonnen". De voorgeschiedenis is bekend- Toen Schuiten vorig jaar bij een on geval zijn vader .verloor, leek liet einde van zijn wielerloopbaan nabij. De zorgen van de Zandvoortse slijte rij kwanten plotseling volledig op zijn schouders en er bleef geen tijd meer over voor een serieuze aanpak van de wielrennerij. Er volgden talloze ge sprekken tussen de moeder van Schui ten en Frans Mahn. Eind vorig jaar diende zich plotseling een oplossing aan voor het beheer van de slijterij, toen een broer van Schuilen werd afgekeurd, waardoor zich plotseling gunstige perspectieven openden voor een wat meer intensieve wielertrai- ning. Roy Schuiten vroeg daarop als nog een licentie aan. Vanaf dat moment kreeg Frans Mahn de blonde Zandvoorter langza merhand weer volledig in de greep van de wielersport. Urenlange ge sprekken gingen echter vooraf aan het moment waarop Roy Schuiten na vele maanden weer in het race-zadel klom. Frans Mahn nu: ..Roy is sinds dien duidelijk veranderd. Hij heef: nu ook veel meer verantwoordelijkheids besef. Hij is ook heel wat diplomatie ker in zijn antwoorden. Niet meer zo recht voor de raap. Dat bleek vooral erg goed in Ulestraten, waar hij toch een flinke voorsprong had genomen maar op hetzelfde moment wel zo verstandig was om niet onmiddellijk uit te roepen dat hij nu de kopman van Ketting moest worden. Hij rijdt nu ook veel beter dan een jaar gele den, toen bij hem de motivatie een voudig ontbrak. Vorig jaar heeft hij eigenlijk alleen een goede Tropheo Pegeot gereden, omdat hij in die tijd Fedor den Hertog per se wilde voor blijven". Toch zag het er een paar weken voor Olympia's Ronde in het geheel niet naar uit, dat Roy Schuiten zou worden opgenomen m de zesmansbri- gaae van Ketting. Op papier bestond de ploeg aanvankelijk uit de (be schermde) rijders Schuer. Aling, Van den Hoek, Rmkol. Snoeyink en Lenfe- rink. Hoewel Roy Schuiten dit voor seizoen in de klassiekers niet tot opvallende prestaties kwam begon hij desondanks steeds beter te rijden. „Zo goed", oppert Schuiten, „dat Ketting eenvoudig niet. meer om mij heen kon". Een beslissing die ging ten kos te van Nico Rinkol. Een besluit ook, dat aanvankelijk op erg veel weer stand stuitte bij Aling. Schuer en Van den Hoek. die ieder voor zich in gedachten al een knecht hadden gere serveerd. Maar met de komst van Schuiten in de ploeg konden de drie dat plan we! uit hun hoofd zetten. Binnen (le bijna louter uit vedetten opgebouwde Kettingformatie behoort Roy Schuiten ook zonder twijfel tot de minst getapte coureurs. De afgunst binnen de ploeg, cn dat gold dan zeker in de eerste dagen, vloeide voor een niet gering deel voort uit het eigenzinnige koersoptreden van Schui ten in de openingsrit naar Zoeter- meer. De immer openhartige Frits Schuer: „Roy is echt een jongen die je af en toe even de waarheid moet zeggen. Ook in deze ronde had hij maar één doel: de overwinning Maar daarbij vergat hij het ploegbelang. Mannen als Post cn Mahn zijn bij voorbeeld ook heilig voor hem, de anderen ziet hij dan vaak niet staan. Ook in dat soort dingen is hij een wat vreemde vogel". Frans Mahn daarentegen bestrijdt dat Roy Schuiten moet worden gere kend tot de categorie „moeilijke jon gens". Er 2S met iedereen wel eens iets, maar het is onzin om te beweren dat Roy buitensporig moeilijk is. Ge makkelijk is hij zeker niet, maar dat hoeft ook niet. Ook ik heb wel eens moeilijkheden met hem gehad". Zoals bijvoorbeeld vorig jaar bij de wereld kampioenschappen in San Sebastian, toen Schuiien Mahn verweet een Pon- steencoach te zijn. Mahn: „Het was niet zo onbegrijpelijk. In San Sebasti an werd Schuiten volledig overvleu geld door Ponsteen en dat zat hem niet lekker. Toch zijn we de beste vrienden gebleven". ploeg van Merckx, op welk aanbod hij evenmin in ging. „Ik was van plan te stoppen, ën het had dus weinig zin om met die mannen te praten". Behoort Roy Schuiten op de baan al enkele jaren tot de wereldtop, op de weg mag hij gerust worden be schouwd als een laatbloeier. Een rechtstreeks gevolg van de geringe mogelijkheden die hem tot dusver op de weg zijn geboden en zijn duidelijke voorkeur voor het piste-werk- Op de baan ligt ook zijn toekomst. „Want". zegtSchuiten, „ik zal eerder wereld- kampioenop de baan worden dan op de weg". Toch heeft het Olympische jaar 1972 die keus in feite bespoedigd. „Van het NOC mocht ik dat jaar alleen op de haan rijden, zodat ik mij op de weg eigenlijk nooit helemaal heb kunneno ntploojen. Drie jaar lang heb kunnen ontplooien. Drie jaar lang ging voor de 100 km ploegentijdrit op de weg. maar nu hoeft het niet meer- Ik prefereer nu duidelijk de baan, met als einddoel de wereldkampioen schappen achtervolging in Montre al". De manier waarop Schuiten zijn race-materiaal koestert is misschien wel het meest overtuigende bewijs van zijn liefde voor het vak. Mahn: „Hij heeft mij nu al gevraagd welk materiaal hij straks in Montreal moe: gebruiken. Het bewijst zajn goede in stelling". Er is vermoedelijk geen amateur in ons land die zoveel fietsen (5: twee wegfietsen, een voor de tijdrit, een voor de achtervolging en een voor het baanwerk) heeft als Schuiten. De Zandvoorter is bovendien alleen tevre den met het beste. Als enig lid van de Ketting-ploeg rijdt hij ook op materi aal van Jan Legrand. Ook in dat opzicht is Roy Schuiten een buiten beentje onder de vaderlandse topama- teurs. Schuiten: „Ik wil inderdaad he: beste van het beste hebben. Met min der ben ik niet tevreden. En da: kost geld, hoewel ik elk seizoen zo onge veer quitte speel. Bij Ketting zou ik het materiaal voor niks kunnen krij gen. Toen ik met Klaas Balk zesdaag sen reed (Schuiten won er in totaal vijf) fietste ik ook uitsluitend voor het materiaal". Na de Ronde van Engeland (op voordracht van Frans Mahnl g3at Roy Schuiten, die drie jaar geleden wegens wanprestaties door Joop Stoop uit de ploeg werd gesmeten, zich voorbereiden op de wereldkampi oenschappen. Daarna zal hij een be slissing nemen over zijn toekomstige wielercarrièrc. Schuiten: „Het wordt nu voor mij kiezen of delen. Maar voor ik besluit prof te worden, wil ik eerst met mijn moeder praten". Afwijzend tegenover een profcon- iract staa: Schuiten in elk geval niet. Mocht hij de overstap wagen, dan gaat zijn, voorkeur uit naar Frankrijk of Italië. Landen die ook Schuiten beschouwt als ae meest ideale leer school voor neo-profs. Maar ook de ploeg van Peter Post trek: hem wel. „Raieig'n biedt goede mogelijkheden. Rond een klasserenner als Renë Pij pen moet een goede ploeg gebouwd kunnen worden". Peter Post die hem en Aad van den Hoek in de rit van maandag nauwkeurig observeerde, zou hem ook wel in zijn ploeg villen opnemen. In deze Olympia's Ronde was Roy Schuiten, misschien met uitzondering van Aad van den Hoek. een van de weinige echte uitschieters. Amstel- ploegleider Herman Krott: „Het is onvoorstelbaar wat Schuiten in deze ronde ailemaal heeft gepresteerd. Eerst dacht ik: dat houdt geen stier vol. maar hij deed het toch. Dat bewijst zijn geweldige vorm". Weg- ciach Joop Middeünk ten slotte: „Zoals Schuiten deze ronde heeft gefietst, was hij ontegenzeggelijk de s:erkste man in de koers". UITSLAGEN De uitslag van de laatste etappe van Nijverdal naar Amsterdam (17.2 km) werd: 1 Osokin (Rus) 173 km in 3 uur, 47 min. en 36 sec., me: bon. 3.47.21: 2 Van Dongen (Caballero) tz met bon. 3.47.26: 3 Möhlmann (Am- ste!) zt me: bon. 3.47.31; 4 Kalis (Tsj) 3.47.49; 5 Schuiten (Ketting) zt; 6 Franken (Victoria) zt: 7 Roemerman (Ovis) zr; 3 Aling (Ketting) 3.48.16: 9 Smit (Bossche Staalbouw) zr.: 10 Van der Spiegel (De'.banai 3.43.17: 11 Van Katwijk (Hebro) zt: 12 De Boer (Mi- chelini zt; 13 Kuys 'Bossche) zt; *4 Van Bracht (Victoria) z:; 15 Hoogeu- doorn iBossche) zt; 16 Van Trigt (Michelin) zt; 17 Van Houwelingeri (Amstel) zt; 18 Van den Hoek (Ket. ting) zt; 19 Van Gerwen (Mil) zt; 20 Huizen (Victoria) zt. De stand is: het eindklassement Viervoudig Nederlands kampioen Roy Schuiten, wereldrecordhouder op de 4 kilometer (overdekte baan), kreeg tot nu toe twee profcontracten aangeboden. „Twee jaar geleden kon ik bij Ton Vissers komen. Ik kon een salaris krijgen van 10.000 gulden en daarna nog eens vijf miUe wanneer ik goed zou rijden. Met Vissers was overeengekomen da: Mahn dat zou bepaler.". Uiteindelijk zag Schuiten er toch maar van af. „Omdat", zegt Schuiten nu, „ik toch weinig vertrou wen had in Vissers. Hij wilde me een contract geven maar hij wist op dat moment nog niet eens of hij wel een sponsor sou vinden". Vorig jaar werd ScJjuiten benaderd door Molteni, de KWADENDAMME De winnaar van Olympia's Ronde, Roy Schuiten, start zondagmiddag in het wielercriterium te Kwadendamme. Zestig amateurs gaan daar 's-middags om 15.15 uur van start. Onder hen is ook de. streek- favoriet Jan Raas. die in Nederlands grootste amateur wegwedstrijd twee etappes op zijn naam bracht. I Schuiten (Ketting) 27.14-36; 2 Dek kers (Amstei) 27.19.42; 3 Van den. Hoek (Ketting) 27.19.54; 4 Van Hoü- welir.gen (Amstel) 27.21.21; 5 Schür- Ketting) zt; 6 Van Helvoirt (Cabalie- ro) 27.21.38; 7 Van Katwijk (Hebro) 27-22.09; 8 Van der Spiegel (Delbana). 27.22.37: 9 Van der Kruys (Van Em>" 27.22.41; 10 Smit (Bossche) 27.22.46; II Van Gerwen (NEL) 27.23.16; 12 Koot (Van Erp) 27.24.59; 13 3roereti- Victoria) 27.25.14: 14 Aling (Ketting) 27.25.25, 15 Schuitemaker (Caballero) 27.26.33; 16 Bakker (Amstel) 27.26.34; 17 Albersen (Ovis) 27.27.54; 18 Pronk (Delbana) 27.2756: 19 Scheunenman (Caballero) 272.839 20 Botterhuis (Van Erp) 27.28.42- Eindstand ploegenklassement: 1 Ket ting 76.12.42: 2 Van Erp 76.20.31; 3 Amstel 76.23.26: 4 Caballero 76.26-12; 5 Delbana 76.26.40: 6 Bossche Staal bouw 76.30.32. Eindstand combinalieklasscmeni: 1 Schuiten 4 punten: 2 Var. den Hoek 6: 3 Dekkers 16: 4 Van der Kruys 19; 5 Van Katwijk 27.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1974 | | pagina 17