3 Kerry kip van Emmy en Karin goed voor de grote kookfinale ANDERLECHT NA NEDERLAAG TEGEN ANTWERP NOG GEEN KAMPIOEN REUS ANTON GEESINK IN VLAANDEREN-HAL NIEUWE GRAF VOOR TIEN KAPUCIJNEN IN SLUISKIL LIEF ZIJN VOOR DE SPIN extiA WOENSDAG 24 APRIL 1974 ZEEUWSCH-VLAANDEREN SCHOONDIJKE Men neme een hele kip, een blikje champignons, 200 gram rijst, een ui, 140 gram boter, een theelepel kerry, 40 gram bloem, S (II water, een boullontafel en 4 dl water voor de rijst. Braad de kip in ongeveer honderd gram boter, kook de rijst in 4 dl water. Als de kip en de rijst gaar zijn vult men de kip met rijst. Fruit het uitje in de overige boter, doe de bloem erbij en de kerrypoeder. Doe nu de bouillontablet met water erbij en leg de kip gevuld met rijst op een niet te platte schotel en giet het sausje langs de kip. Als u dit allemaal hebt gedaan dan hebt u het gerecht waarmee Emmy de Reu en Karin van Steenbergen, beiden uit Breskens, een prima fi guur sloegen tijdens de voorrondes van een 'kipfestijn' in Goes. Het gerecht viel zo in de smaak bij de jury, dat de twee meisjes vandaag woensdag hun recept op de huishoudbeurs in Amsterdam mogen gaan bereiden en te proberen om de eerste prijs te gaan winnen op de wedstrijd die het produktschap voor pluimvee en eieren uitschreef. De wedstrijd in Goes was een provinci ale voorselectie. Per provincie zijn er na deze voorselectie vier teams van elk twee personen overgebleven die of vandaag of morgen in Am sterdam in actie komen. Emmy en Karin, respectievelijk 15 en 14 jaar jong, vinden het maar wat leuk dat ze naar Amsterdam mogen. De twee leerlingen uit klas 3a van de huishoudschool uit Schoondijke gaan samen met kook- lerares, mevrouw Van Jole, naar de hoofdstad van ons land. „Het- is wel leuk", vinden Emmy en Karin. „Ook voor de school is het een hele eer", vindt vlotte Emmy. Een leuke bij komstigheid van de trip naar Am sterdam is dat het drietal de twee meisjes en mevrouw Van Jole een gratis toegangskaartje krijgt voor de huishoudbeurs. Voorlopig maakt Emmy zich over één ding een beetje zorgen in Goes was Emmy nogal zenuw acht weet mede-kookster Karin te vertellen en dat is over het gedrag van de kip. „Als hij zijn pootjes maar naar boven houdt, an ders kan hij niet in de pan". Ook de directnc', mjuffrouw Groen- hoff, vindt het leuk dat twee leerlin- TERNEUZEN Anderlecht is er in de topper tegen Antwerp nog niet in geslaagd de titel voor zich op te eisen. In een teleur stellende wedstrijd verloren de leiders met 2-1 en zij zullen nog zeker tot volgende week moeten wachten om het kampioenschap te vieren. De wedstrijd begon weliswaar hoop- rol voor de paars-witte aanhang- Reeds in de 6e minuut ging Ren- senbrink een een-twee aan met Cois van der Eist en Robbie scoorde met ,en harde knal. Anderlecht scheen Eindelijk weer eens op weg naar een overwinning buitenshuis. Dit was echter niet naar de zin van Antwerp. In de 12e min. strafte Van Gooi een (outje van Jan Ruiter af en 14 mi nuten later kwam Antwerp zelfs aan de leiding. De altijd loerende Eklunti kopte boven alle Anderlecnt-verdedi- gers de bal in de touwen en het slond verrassend 2-1. De wedstrijd is daarna uitgegaan als een nacht kaars. Beide ploegen kregen nog wel enkele kansen maar Ladinsky en Rensenbrink voor Anderlecht scho len naast terwijl Kodal de vuisten van Jan Ruiter op zijn weg trof. De In grote getale opgekomen toeschou wers zagen de thuisclub «innen maar gingen toch zwaar teleurge steld naar huis. RWDM grijpt nog steeds de laatste kans met beide handen. Langs teu gels kwamen de Brusselaars tegen St Truiden op 1-0 maar Riedl nivel leerde in de 22e minuut. In de twee de helft scoorde Polleunis reeds in de 6e minuut 2-1 maar weer kwam 5t Truiden langszij. Pas in her laat ste kwartier kon RWDM langs Garot en Depireux de punten binnenhalen, FC Luik leverde een puike prestatie door de belangrijke wedstrijd tegen KV Mcchelen met 0-0 af te sluiten. Standard kwam hierdoor ter hoogte van stadsgenoot FC omdat het zelf met .5-0 van staartploeg Lierse won. Bukal was de grote man. Hij nam 4 doelpunten voor zijn rekening. Club Brugge is zeker nog niet volle dig hersteld getuige de 1-2 nederlaag bij Beringen. Club kwam door een doelpunt van Houwaart op 0-1 maar Put en Rabe stelden de beide pun ten veilig voor een uitstekend terug gekomen Beringen. Berchem en Beer schot deelden ^ls goede streekgeno ten- wijselijk de punten (0-0). Beveren versloeg .Waregem met 2-1 en kan rustig de competitie uitspe len. De Raeymaker en Schrauwer. namen de doelpunten van Beveren voor hun rekening terwijl Koudijzer een kwartier voor tijd de eer kon redden. Cercle Brugge speelde met 1-1 ge lijk tegen een nu ook vrijwel veilig staand Diest. De stand met nog twee wedstrijden te spelen: 28 16 6 5 38 66-35 28 14 8 6 36 43-23 28 12 12 4 36 46-24 28 11 8 9 30 42-39 28 10 10 8 30 38-29 28 10 10 8 30 32-31 28 12 5 11 99 58-41 7 14 8 23 24-26 7 8 13 22 25-48 6 10 12 22 29-48 5 12 11 22 31-48 Anderlecht Antwerp RWDM FC Luik Standard KV Mechelen Cl. Brugge Beveren Waas Celcle Brugge Diest Beerschot Waregem Berchem 8 10 10 26 45-45 8 10 10 25 42-38 7 11 U 25 35-45 7 11 10 25 36-47 7 11 10 25 31-42 Beringen St Truiden Lierse PROGNOSES: Anderlecht mag in de thuiswedstrijd tegen Kv Mechelen de reeds lang verwachte titel proberen te verove ren. De paars-witten hebben aan een overwinning voldoende omdat Ant werp dan nog slechts geliik kan ko men en u weet dat dan de gewon nen wedstrijden tellen. Antwerp zal echter op de loer blijven want de Antwerpenaars zullen zeker alles op alles zetten om de volle winst uit Diest mee te nemen. Dit geldt ook voor RWDM dat uit speelt tegen Fc Luik Zowel Fc Luik als Diest hebben niets meer te winnen [n de onderste regionen bereikt de spanning haar hoogtepunt. Lierse ontvangt Berchem dat ook nog steeds niet veilig is. Verlies voor Lierse betekent degradatie. St Trui den speelt thuis tegen Cercle Brugge ?n zal ongetwijfeld winnen. Beringen krijgt de moeilijke wedstrijd tegen Beerschot af te werken, een Beer schot dat ook nog twee punten no dig heeft om volledig veilig te staar.. Waregem tenslotte speelt thuis te gen Standard. Standard moet nog aan Europees voetbal denken cn win- FRITS BAKKER aen. SAS VAN GENT Zoals reeds eerder gemeld zal Zeeuwsch-Vlaan deren op zaterdag 27 april zijn pri meur beleven met een worstelevene- ment van hoog gehalte. Niemand minder dan de beroemde ex-wereld kampioen judo Anton Geesink zal zijn eerste wedstrijd in Zeeland le veren tegen de geduchte Griek Mike Dïmitrie (121 kg). In zijn nieuwe beroep als prof-wor stelaar, dat hij met veel plezier I Anton Geesink weder om trachten een internationale titel te veroveren. Hij heeft reeds con tracten getekend in Frankrijk, Ame rika, Canada en Japan, waar hij in de ring zal staan tegenover de grootste specialisten. Door zijn drukke werkzaamheden zal Geesink zijn baan als docent aan de acade mie voor sport en lichamelijke ont wikkeling in Amsterdam moeten op geven. Momenteel is hij in trainings kamp in Oostenrijk, want hij wil in optimale conditie zijn seizoen voor bereiden. Geesink, tot 3 x uitgeroepen tot sportman van het jaar, ex-Europees-, Olympisch en wereldkampioen is een ware legende geworden. Velen zullen dan ook in De Vlaanderenhal be reus aan het werk willen zien. Het programma ziet er als volgt uit: Eric Brazil tegen Frank Malmoa; Victor Rolan tegen Prof Akimao; Jim Hagan tegen Al Bastian; Bert Mychell (kampioen van Europa) te gen Kid Hawaii: Anton Geesink te- Voor dit evenement is de belangstel- ing enorm, daarom hebben de orga nisatoren in heel Zeeuwsch-V1 aande den voorverkoopadressen. De entree bedraagt 10.- 15,- en 20,- (ere- ring). /oorverkoop: alle VVV-kantoren; Axel: sportcentrum De Moor; Ter- neuzen: sporthandel Vermeersch; Oostburg: sporthandel Van Noord en: Sluis: kinderboetiek La Cuna; Hulst: sportcentrum De Moor; Sas van Gent: boekhandel Remery; en aan De Vlaanderenhal. gen van haar school mee mogen doen aan de landelijke finale. Ter ere van deze 'overwinning' in Goes vindt Emmy overigens wel dat er best eens een schoolfuif georgani seerd kan worden. Misschien dat dan voor alle aanwezigen het kip recept klaargemaakt kan worden. Naast het team van de huishoud school gaan er ook nog duo's uit Goes en Sas van Gent naar Amster dam. Emmy kan het niet nalaten om haar collega kookster nog even veel sterkte te willen wensen. Maar Karin en Emmy zouden het. natuur lijk toch wel enorm leuk vinden om zelf de hoogste eer te behalen. Foto: Emmy (links) en Karin aan het kokkerellen in het kooklokaal van htm school. SLUISKIL Deze foto geeft een duidelijk beeld van het nieuw aangelegde graf van tien Kapucijnen, die vorig jaar op het parochiekerkhof in Sluiskil zijn herbegraven. Het waren de stoffelijke resten van Kapu cijnen die vanaf de oprichting van het klooster, eind vorige eeuw, tot 1957 er hebben geleefd. De overbren ging en herbegraving was noodzakelijk, omdat de toe komst van het Kapucijnenklooster onzeker is. Bovendien lag het kloosterkerkhof in het achterste afgescheiden stuk van de kloostertuin, waar de verkennersbeweging haar bijeenkomstgebouwtje en speelterrein hebben staan. Voor het afstaan van het middengedeelte van de tuin bestond een contract met de gemeente Terneuzen. Na 75 jaar is het kloosterkerkhof in Sluiskil opgeheven en zijn de daar begraven Kapucijnen dus nu herbegra ven. Achter de grafsteen met alle namen en data staat een Franciscaans kruis in de vorm van Tau. Dit is de Griekse letter T met gebogen uiteinden. De officiële naam van dit teken is Crux Commissa en betekent in de Oosterse kerk ook de bekroning van de bisschopstaf. Deze T-letter is ook het Griekse cijferteken voor 300. Het verwijst naar de driehonderd gezellen van Gedeon uit de bijbel. En zó werd het een symbool voor de volgelingen van St. Franciscus. Franciscus ondertekende er zijn brieven mee en merkte de plaatsen er mee waar hij verbleef. Tot op de dag van vandaag dragen nog veel Franciscaner monniken en Kapucijnen dit T-kruisje als herkenningsteken. De betekenis van het Tau-kruis op het Sluiskilsc graf is dat er volgelingen van St. Franciscus liggen. Hun namen zijn: broeder Willibald (1906), Gerar- dus (1911), Kaverius (1913), broeder Donatus (1921), Angelinus (1922). Silverster (1922). broeder Guido (1923). broeder Florcntinus (1950), broeder Rogatus (1956) en Gonzaga (1957). Als er nu een dier is dat in deze dagen mijn meelij opwekt dan is het wel de doodgewone huis en keukenspin. Dat beest leeft momenteel onder het schrikbewind der raggende huisvrouwen met hun in plafonakoers opgerichte ragebol als guillotine. Pets. daar gaat er weer een. zo'n 'net' met de spin die even zat uit te rusten van het werk er nog in. Het diertje wordt verpletterd door de boze stekeli ge vezels van het werktuig en laat gelukkig een ontsierende bloedvlek op het behang achter. Waar ik het creatuurtje spin op mijn pad ontmoet doe ik mijn best dit leven te sparen. Er moeten exemplaren bestaan die 10 tot 20 jaar kunnen leven je zou dus door er een te verdelgen er heel wat jaartjes ai kunnen knabbelen En dat wil ik niet op mijn geweten hebben. Ook al niet door de weer loosheid van het beest tegenover ons. machtige tweevoeters. Ik vind het een beetje laf een spin te doden. Quo vadis. waarheen ga je toch spinnetje, denk ik als ik er een over de vensterbank zie krieuwelen. Het kost geen enkele moeite het beestje te vatten en te vermorzelen. De. spin ziet het. voelt het voor mijn part en tracht zich dan vertwijfeld uit de poten hij bezit er 8 te maken, razend snel voor zijn doen. Niet snel genoeg voor ons met onze grijpgrage 10-vingerige poten. Ja. een spin verpulveren dat kan wel hè. grote mens met uw misplaatste gramschap, maar wat doet ge als u een leeuw tegenkomt? Om moeders roepen en hard wegrennen zeker'. Wat geeft een spin eigenlijk voor last? Last? Bent u betoeterd, de spin is een onmisbare huisgenoot Zeker, hij vervaardigt een weefsel waar menige textielfabrikant jaloers op kan zijn. Dat web dient dan voor hem weer wel om aan de kost te komen om er de zo broodnodige insekten in te vangen. Maar dat zijn tevens de meest onmogelijke obscure vliegjes die hij zodoende voor ons opruimt Waardering hiervoor? Niets hoor. inplaats daarvan is er een algemene afkeer voor het vieze wat vies. waarom vies. hoe vies? beest die zich uit in het kille afmaken en het met wellust vernietigen van het met zorg geweven rag. Sommige mensen zijn dodelijk beangst voor een spin als ze er een zin lopen krijgt menigeen de griezels en is dit de aanleiding tot rare gilpartijen en verschrikt achter uit deinzen. Hierbij onderscheid te maften lussen man en vrouw is zinloos. Mannen hebben soms geheime angsten waarover men versteld staat als ze aan het licht komen. Een spin in de morgen geeft kommer en zorgen, luidt een oud gezegde en ik heb ook wel eens iemand die een spin zag horen beweren: Een spin! Dat betekent ongeluk Voor mij is de spin een boeiend creatuurtje van de schepping, hulpeloos en afhankelijk van mensen of bij hen de goede wil 'over kan schieten hem het leven ie laten. De spin. voor ons meestal geen acceptabele gast in ons huis. maar ae spin vangt de vliegjes, wij vangen de spin en God vangt ons.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1974 | | pagina 27