ONTSPANNINGSMOGELIJKHEDEN VOOR BEVOLKING EN EN TOERIST ZIJN TALRIJK DROOMWENS 'SCHELDESTROGK' GING VERVULLING ïw@® wijnverkopers in Ay tof champagneridder geslagen 'DE VESTE' IN BRESKENS FLINK GESUBSIDIEERD ZWEMBAD extw Zonnebloem-vaarten op 10 en 11 mei voor Zeeuwsvlaamse zieken A. HERMAN IN AXEL, D. A. PEL IN TERNEUZEN WOENSDAG 24 APRIL 1*74 ZEEUWSCH-VLAANDEREN BRESKENS Als alles loopt zoals het momenteel de bedoeling is en sport ambtenaar G. Pompert van de gemeen te Oostburg heeft nog geen redenen om daar aan te twijfelen, dan wordt het nieuwe bad 'De Veste' in Breskens op 27 april in gebruik genomen. De offici ële opening van het toeristische bad is vastgesteld op 18 mei. Wie de opening gaat verrichten en hoe de officiële per soon dat gaat doen is nog niet bekend- Als de poorten van hét bad eenmaal geopend zijn dan heeft de kern Bres kens de beschikking over een riante zwemgelegenheid. Tegen de verwachtin gen in is het uiteindelijk zelfs uitge draaid op een 50-meter-bad. Na vele jaren van voorbereiding ook de voormalige gemeente Breskens had al plannen voor een nieuw bad is het dan eindelijk zover. De diepte van het vvedstrijdbad' varieert van 1.10 m tot 3.80 m. Daarnaast is er een veelhoe kig half diep bad van 600 m2 in diepte variërend van 40 tot 90 cm. Ook voor de allerkleinsten is er de mogelijkheid om in het water rond te spartelen. Voor die groep is er een kleuterbad. Na het nemen van een bad bestaat de mogelijkheid om tijdens goed weer een zonnebad te nemen op de zonneweide. De Heidemij zorgde voor de in- en aanplant van gras en beschermende struiken. Het bad is ontworpen door het adviesbureau Arnhem, een dochter onderneming van de Heidemij. De naast de nieuwe, badgelegenheid liggen de bunker is zo in de plannen verwerkt dat hij geenszins storend meer werkt op de omgeving. Integendeel: door het opvoeren van grond is er een soort glooiend terras geschapen, tenvijl de mogelijkheid aanwezig is om boven op de bunker vanaf het terras het hele complex te overzien. Op de weide zijn speel werktuigen voor kinderen, die on der het toeziend oog van pa en ma een plezierige middag in en rond het Bres- kense bad kunnen hebben. In het bad onder meer voorzien van een 3 meter springplank zijn bovendien speciale voorzieningen gemaakt die de toegang voor gehandicapten verbeteren. Mogelijkheid tot het spelen van water- polowedst.rijden en zes wedstrijdbanen maken het bad tot een unieke voorzie ning in de gemeente Oostburg, waar zowel de plaatselijke bevolking als de toerist menig gezellig uurtje door kan brengen. De prijzen voor het bad lig gen als volgt: gezinsabonnement f 100,-, abonnement volwassenen 40,-, abonne ment kinderen tot en met 15 jaar 25.-, 10-badenkaart volwassenen 17,50, 10- badenkaart kinderen 1.2,50, dagkaart volwassenen 2,-. dagkaart kinderen 1,50, zwemleskaart met verplicht abon nement 13,25, zwemverenigingen Oostburg per uur per seizoen 150,-. overige verenigingen per uur ƒ25.-. BRESKENS 'Ontzettend tevreden' is de reactie van Scheldestroomvoorzittcr Thomas Cambier. „Het nieuwe bad "De Veste' is meer dan waarop we hadden durven hopen als zwemvereniging." Dnarom ook zijn er bij de speciale feestcommissie van de Breskense zwemvereniging fikse plannen om de officiële opening als vereniging behoor lijk op te luisteren. De plannen zijn er zelf om op een wat spectaculaire ma nier van het oude Wilhelminabad te verhuizen naar het nieuwe domein. Er wordt ook gedacht aan een waterpolo- wedstrijd tussen een Zeeuws zevental en een Belgisch zevental. De heer Cambier jarenlang raadslid van de voormalige gemeente Breskens en nu ook weer - al vier jaar van Oostburg is al vanaf 1955 voorzitter van Scheldestroom en al van voor de oorlog lid van de vereniging. Hij weet zich dan ook nog wel te herinneren dat de in 1932 opgerichte zwemvereniging juist op die plaats startte waar nu het nieuwe bad verrezen is: in de vesten van het toenmalige fort Frederik Hen drik. „Daarom ook is vanuit de zwem- vereniging de suggestienaam T>e Veste' doorgespeeld naar de raad van Oost burg. De naam waarvoor uiteindelijk werd gekozen." fn 1938. verhuisde Scheldestroom van het fort naar het Wilhelminabad in Breskens. De heer Cambier weet zich nog te herinneren dat ook toen evenals nu het geval is bij de bouw van het nieuwe bad de werkloosheid een belangrijke rol speelde bij de aanleg van het bad. In het kader van de werkverschaffing werd het Wilhelmina bad gebouwd: door de maatregelen van de regering om subsidies te verle nen bij_ het doen uitvoeren van werken diede werkloosheid bestrijden kon de gemèente Oostburg héj; verantwoorden om "De-Vestë' te'boufeèn. Bij Scheldestroom verwacht men dat de opening van het nieuwe bad zeker gunstig gaat werken op het ledental van de zwemvereniging. Momenteel ligt- dit rond de zestig. De laatste ontwikkelingen rond de zwemaccommo- datie in Oostburg Scheldestroom maakt in de wintermaanden gebruik van het overdekte bad in Oostburg voor de leden van de club echter wel dat de contributie binnen een paar jaar voor de senioren steeg van nog geen tientje tot ruim zventig gulden. Evenals in 1938 bij de opening van het Wilhelminabad verwacht Cam bier een grote bloei van de vereniging, waarvan hij overigens per 1 juni geen ..voorzitter meer zal zijn. Hij wordt opgevolgd door Piet van den Heuvel, die dan de taak krijgt om Schelde stroom weer op te werken tot die plaats die de club eens in de Zeeuwse zwemwereld innam. Scheldestroom heeft nu plannen om voor het eerst sinds lange tijd de Zeeuwse kampioen schappen v/eer eens in Breskens te houden. De zwemmers kunnen zeker zijn van een goede temperatuur in het bad: het water wordt tot maximaal 23 graden Celcius verwarmd- Vermoedelijk Is het jaarlijks van eind april tot eind september geopend. Volgens sportamb tenaar G. Pompert van Oostburg hij vertrekt overigens over enkele maan den naar Dordrecht waar hij secretaris van de sportraad wordt 'kan Schelde stroom op alle medewerking van het gemeentebestuur rekenen als de vereni ging op een gegeven moment wedstrij den wil organiseren tijdens de openings uren van het bad. Na sluitingstijd 's avonds kunnen de actieve leden van de zwemvereniging voor zover bekend praktisch altijd terecht. Scheldestroom moet daarvoor wel 150 per uur per seizoen aan de gemeente Oostburg voor betalen. Maar dat heeft men er graag voor over... Op vrijdag 10 en zalerdag 11 mei vaart de Zonnebloemboot naar het Veerse Meer. Voor de goede orde is er een indeling gemaakt. Op vrijdag schepen zieken uit de volgende plaatsen zich in: Sluis. Aardenburg, Eede, Oostburg, IJzendijke. Hoofdplaat, Breskens. Biervliet en Schoondijke. De zaterdag- vaart is gereserveerd voor bedlegerige bewoners uit de bejaardenhuizen en -centra in bovengenoemde plaatsen Tijdens de vaartochten worden er allerlei spelletjes gedaan, waarmee prijzen zijn te verdienen die middenstanders gratis ter beschikking hebben gesteld. Een van de animators van de Zeeuwsvlaamse Zonnebloem-vaarten is Jac. van Voorenberghe in IJzendijke, zeer bekend in verband met zijn doorlopen de brillenact ie. De afgelopen tijd is hij in Zeeuwsen-Vlaanderen tientallen be drijven. winkels en café's langs gegaan om zovel mogelijk presentjes voor de spelletjes aan boord te verzamelen. „Vorig jaar heb ik er ongeveer 500 verzameld. Dit jaar hoop ik er minstens evenveel, zo niet meer te krijgen. Natuurlijk kan ik niet overal komen om ze persoonlijk op te halen. Daarom zou ik graag zien dat wijkverpleegsters van het Groene en Wit-Gele kruis ook deze geschenkjes in ontvangst nemen". Zaterdag 27 april: Hulst: Leer- aert; Zuiddorpe: koningsschieting A. de Block; Kloosterzande: Witte Huis; Graauw: Friezen; Lamswaar- de: P. Claessens. Jansteen- Sint-Jan; Hengstdijk: van Dijk: Koewacht: oude Molen. Dinsdag 30 april: Kapellebrug: Cur de Kind: Koewacht: A. de Kind; Zuiddorpe: A. de Block; Boschkapel- le: bejaardenschiet.ing A. Stallaert; Zuiddorpe: Sebastiaan: Hulst: de Batavieren; Sluiskil: H. Dallinga. (ADVERTENTIE) MAISON LEGRAND BURCHTSTRAAT 1A TELEFOON 2462 OOSTBURG AXEL, TERNEUZEN Twee Zeeuws-Vlaamse wijnverkopers zijn kortgeleden verheven in de spiritue le orde 'Coteaux de Champagne'. In een moderne wijnkelder in de Fran se plaats Ay, gelegen in het hartje van de Champagnestreek, werden zij tot champagneridder geslagen. Het zijn de heren A. Herman in Axel en D. A. Pel in Temeuzen. De heer Herman is eigenaar van de gelijknamige slijterij en wijnhandel in Axel. In het nog niet zo lang ge leden geopende winkelcentrum Ser- lippens in Terneuzen drijft de heer Pel de slijterij en wijnhandel 'Opor to'. Beide wijnkenners mogen zich voortaan ridder in de 'Ordre des Coteaux de Champagne' noemen, omdat zij gedegen vakkennis over en ervaring met champagnewijnen hebben. Nu zij dragers van deze bij rondere onderscheiding zijn, ver plichten zij zich zeer zeker in de toe komst de wijnen in het algemeen en de champagnes in het bijzonder me; alle vakmanschap te behandelen. Tijdens een plechtige bijeenkomst, de zogeheten 'Chapitre Privé', wer den de heren Pel en Herman de or deversierselen omgehangen en kre gen zij een oorkonde. Deze gebeur-* tenis vond op 29 maart jongstleden plaats in de kelders van het sinds 1838 bestaande champagnehuis 'Deutz en Geldermann' in Ay. Ook de heer D. A. Pel van slijterij 'en wijn' ndet Oporto' ut het Ter nevzense winkelcentrum. Serlipaens is tot de orde van de champagne- ridders verheven. (Foto PZCJ De heer A. Herman in zijn gelijknamige slijterij en wijnhandel in Axel- Hij draagt dé versierselen behorende bij de ridderorde voor champagne- kenners "Coteuax de Champagne"(Foto PZC) BRESKENS In de kern Breskens is een groots bad gebouwd voor weinig gemeentegeld. De totale raming van het kapitale bouwwerk 'De Veste' be draagt ƒ2.118.000, maar verscheidene lubsidiepot.jes en potten zorgen er voor dat er niet te veel over blijft ten laste Tan de gemeente Oostburg. Dat netto, bedrag dat de gemeente Oostburg moet investeren is nog geen half miljoen. De ƒ479.000 die de Oostburgers moeten opbrengen is eigenlijk geen geld voor de riante accommodatie die in Bres kens uit de grond gekomen is. Het ministerie van sociale zaken is goed voor een subsidie van één miljoen. Dit in verband met de bestrijding van de werkloosheid. Wegens werkverruimings object in de cultuurtechnische sector wordt er nog eens van rijkswege een bedrag van een ton beschikbaar gesteld. Dit bedrag komt uit de zogenaamde DACW-pot. Het ministerie van economi sche zaken blijft ook al niet achter met een aanzienlijke financiële bijdrage: ƒ414.000 voor de bouw van het bad. De provincie Zeeland tenslotte is de laatste subsidiant en goed voor 125.000. Het totaal van de subsidies beloopt derhalve 1.639.000. Overigens is men bij de afdeling financiën van de gemeente Oostburg optimistisch over de financi ële ontwikkeling rond de bouw van het bad. Hoewel nog niet alle rekeningen binnen zijn, heeft men daar goede hoop dat er binnen de totale raming van de ruime twee miljoen gulden gebleven kan worden. Momenteel is ervoor 1 800-000 uitgegeven.- "Gemeente-ambte naar C. Geerse. chef van het bureau financieel beheer, rekent er volledig op dat er zeker geen aanvullend krediet door de raad beschikbaar moet. worden gesteld en dat. is bij dergelijke grote projecten vaak anders. De exploitatie van het bad zal echter aanzienlijk moei lijker zijn. Zeker is dat er jaarlijks met een groot tekort op de exploitatiereke ning van het had rekening moet wor den gehouden. Voor dit jaar is er een nadelig saldo van zestig mille becijferd op de gemeentebegroting. Een bedrag dat voor de komende jaren wellicht te laag zal blijken te zijn,...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1974 | | pagina 25