SENSATIE IN DEVENTER AJAX VERSPEELDE ZEGE IN LAATSTE MINUUT 2-2 KEES BAL PLOTSELING WIELERVEDETTE NA TRIOMF IN RONDE VAN VLAANDEREN Feyenoord ineens weer de grootste favoriet voor het kampioenschap Lovende Eddy Merckx over Zeeuwse renner: „De Bal kan het ver brengen - hij maakte grote indruk op mij...'' Man uit Kwadendamme verraste sprinters met explosieve solo Excuus Explosie Cörver: beste backs van Nederland spelen bij Feyenoord MAANDAG 1 APRIL 1974 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 pzc-sport-pzc-sport-pzc pzc - sport-pzc-sport-pzc MERELBEKE Bij de Franse wielersponsor Gan-Mercier gaan ze binnenkort het salaris van Kees Ba! uit Kwadendam me herzien. Dat staat niet meer in verhouding tot zijn pubh- citeitswaarde sinds een vijfdaags leiderschap in de Ronde van Catalonië en daarop aansluitend de eerste plaats in de Ronde van Vlaanderen, zondag op een bonkig parcours. „En toch", zei Kees („met een K, dat is familietraditie") Bal, oni wiens sensationele succes de ploegleiding trakteerde op champag ne, „is dat niet het eerste waar jc aan denkt als zoiets ge beurt. Dan telt toch de eer. Ik geloof dat wat dat betreft elke prof in zijn hart amateur is. Achteraf ga je je realiseren dat er een enorm financieel voordeel aan vast zit. Dat mijn marktwaarde formidabel is gestegen, daar denk ik nu pas aan. Nu alles achter de rug is en ik hel geheel overzie". Behalve direct geldelijk voordeel, haalde. Kees Bal uit dc Ronde van Vlaanderen, die tot de hoogstgewaar- de onder de klassiekers behoort, het uitzicht op een grote-toekomst, wat in feite een veel belangrijker gegeven is voor hemzelf en de zo naar nieuw leven snakkende Nederlandse profwic- lersport. Er lijken weer glorietijden aangebroken nu Kees Bal die pas 22 jaar is in het zware eendaagse werk eerder doorbrak dan venvacht en zijn baas Joop Zoetemelk als ron derenner tot volledige ontplooiing kwam. De manier waarop Kees Bal zich na indruk gemaakt te hebben in de Catalaanse week, internationaal op de voorgrond plaatste, met het vernietigen van een uit alle erkende groten opgebouwde kopgroep in de Ronde van Vlaanderen, getuigde van een klasse, waarop men de verwach ting van een glansrijke carrière mag bouwen. Er waren er in Merelbeke, waar de Piet Keizer, die beide doelpunten voor Ajax scoorde, tracht hier doelman Hennie Spijkerman te passeren. DEVENTER - Het was onbegrijpe lijk dat Ajax zondagmiddag in Deven ter de overwinning op Go Ahead Eag les uit handen gaf. Bijna 90 minuten lang dicteerden de Amsterdammers het spel, en toen Piet Keizer in de tweede minuut van de tweede helft Aiax op 0-2 zette, mochten de Eagles alleen maar hopen dat er geen be schamende cijfers op het scorebord zouden komen. Maar Ajax was niet van plan om in Deventer het onderste uit de kan te halen en dacht rustig naar het eindsignaal te kunnen free wheelen. In de laatste vijf minuten 'scheidsrechter Charles Corver trok 'Voor blessures bijna drie minuten bij kreeg Ajax daarvoor de rekening gepresenteerd. Aan het eind van het Seizoen kan wel eens blijken dat die rekening zeer gepeperd is, want door Jiet gelijke spel is de drievoudig Euro pa-Cupwinnaar een punt achter ge raakt op Feyenoord en FC Twente, die in /het voorlaatste competitieduel in de Rotterdamse kuip nu wellicht gaan uitmaken wie landskampioen wordt. Wat er in die laatste vijf minuten van Go Ahead Eagles-Ajax allemaal gebeurde, leek eerder een droom dan werkelijkheid. Een mooie droom voor het Deventer*•egioen, waarvan vele honderden al de uitgang hadden opge zocht. Een nachtmerrie voor de Am sterdammers en de machteloze Geor ge Knobel op de trainersbank in het bijzonder. „Ik heb met stomme verba zing zitten kijken", zei de Ajax-oefen- meester na afloop. Jan Notermans. de trainer van de Eagles, haalde halverwege de tweede helft Jan Groenendijk en Matthias Maiwald, die tegen de Amsterdamse defensie geen schijn van kans kregen, uit de strijd en liet Eady Bakker en Wim Engbersen hun plaatsen inne men En het was vijf minuten voor het einde, uitgerekend Eddy Bakker die moeiteloos door de Ajax-verdedi- ging switchte en de weer herstelde Heinz Stuy kansloos passeerde. Dat onverwachte doelpunt gaf de Deventer ploeg, die daarvoor geen moment in staat was geweest pressie uit te oefenen en ook niet de indruk gaf in een goede uitslag te geloven, plotseling vleugels. Massaal drongen de Eagles op in de richting van het Amsterdamse doel. waar de verdedi ging op slag ook heftig begon te kraken. Maar nog was er voor Ajax niets aan de hand geweest als Charles Cor ver bereid was geweest twee minuten voor het einde de bal op de witte stip te leggen. Eerst werd Piet Keizer door Bert Strijdveen onreglementair gestuit en even later kon Ruud Geest man alleen via een forse tackle Jo'nan Neeskens van scoren afhouden. Maar in beide gevallen bleef een fluitsignaal uit. „Er was niets aan de hand: ge woon een duel om de bal", verklaarde de Haagse arbiter later. Het spel ging dus door cn nog mochten de Deventenaren hopen op een wonder. En in de allerlaatste seconden kwam dat wonder warempel nog ook. De kleine André van der Ley schoot van buiten het strafschopge bied, de bal dreigde naast te gaan. tot daar plotseling Peter Arntz opdoemde en met een luide juichkreet de bal langs Stuy in het doel schoof. „Wij hebben op knullige wijze de winst uit handen gegeven. In plaats van 2 2 had net 5-0 of 6-0 voor ons moeten worden", oordeelde Knobel na afloop. „Maar door dit gelijke spel is de competitie voor ons niet afgelo pen: er komen nog zes wedstrijden en er kan nog van alles gebeuren". Jan Notermans: „Wij hebben ervoor gezorgd dat de competitie nu nog interessanter is geworden, maar na dat tweede doelpunt van Ajax had ik natuurlijk niet meer op een gelijkspel gerekend. Ajax suste zichzelf echter in slaap en dat gaf ons de kans nog iets terug te doen". Nadat Notermans Mai wald en Groenendijk had laten ver vangen. bleef de Eagles-trainer, nog tot tien minuten voor het einde vasthou- 256 kilometer lange marteltocht over puntige keien en fietspaden vol gaten eindigde, die det riomf van Kees Bal toeschreven aan zijn betrekkelijke be kendheid, waardoor de vedetten zich in hun berekening vergaloppeerd zou den hebben. Freddy Maertens bijvoor beeld, een van die geklopte favorieten, redeneerde: „De echte groten kregen geen kans weg te komen". Cees Bal gaat met opgeheven armen over de eindstreep als winnaar van de Ronde van Vlaanderen. Het was het wankele excuus van een door de teleurstelling geslagen kanshebber, want Kees Bal immers had nadrukkelijk voor zijn kwaliteiten gewaarschuwd in dc Catalaanse week, waar hij dc eerste rit met vijf minu ten voorsprong won. om pas de laat ste dag door zijn kopman Zoetemelk onttroond te worden. Zo anoniem was Kees Bal dus niet en bovendien ont snapte liij uit een kopgroep (van ruim dertig man) die er de vaart in had, door de gebundelde ploegenmach- ten die hun sprinters (Karstens, Ver- hèeck'; Pijnen. De Vlaeminck, Van Lin den, Merckx, Leman. Walter Plane- kaert, Maértêns, Godefroot en Sercu) naar de meet sleurden. Bovendien werd op dat moment jacht gemaakt op Bals ploeggenoot Alain Santy, die bij het binnendraaien van Merelbeke, waar een ronde van 12 kilometer gereden moest worden, 20 seconden voorsprong had genomen. Kortom, Kees Bal vertrok uit een pelotonnetje dat bol stond van snel heid en spanning door de aanwezig heid van zo'n groot legioen sprinters. Het enige dat hij bij het forceren van zijn ontsnapping wél mee had, was dat hij zich niet kan rekenen tot het angstvallig beloerden, zodat hij ln het steekspel van de zenuwen geen bijzon dere aandacht genoot. Wat daartegenover voor Kees Bal pleitte, was de enorme kracht waar mee hij eerst demarreerde (doer enkele renners gekenschetst als een onwaarschijnlijke explosie van macht) en vervolgens zijn kleine voorsprong (op de streep welgeteld 19 seconden) wist te verdedigen tegen een op maximale snelheid jakkerende groep, waarin de verraste sprinters en hun ploegmaten zich verenigden om de schade te herstellen. „Ik moest het zo wel doen", legde Kees Bal uit. alsof het allemaal niks was geweest, „omdat ik tegen die mannen in de sprint toch geen kans gehad zou hebben. Onze hele ploeg trouwens niet. We moesten het met, een uitval zien te maken. Ik zag mijn kans toen de weg zo slecht en zo smal werd dat we een voor een achter elkaar moesten rijden. Dat is het, dacht ik en ik demarreerde over Van Springel en Godefroot heen". En verbaasd over zijn eigen kracht: „Ik ben echt bang geweest dat ik het niet zou houden. Tenslotte wist ik dat de Molteni's achter me joegen om Merckx terug te brengen en dat de Flandria's Godefroot moesten redden. Twee kilometer voor de streep pas.: was ik zeker van mezelf Ik keek toen achterom, zag niemand en ik dacht: zó dat -/.it in de zak. Maar echt geloven kon ik het eigenlijk niet. Het was te mooi om waar te zijn. Een klassieker winnen, dat is iets onge looflijks. Ik heb zelf altijd wel het gevoel gehad dat ik het ooit zou kunnen, maar dat het nu al gebeur de-. Daar sta ik zelf van te kij ken. Frans Verbeek verklaarde die ver rassing voor een deel door het geluk dat Kees Bal had met de grote aan dacht in de kopgroep voor Eddy Merckx. overigens nog steeds niet in oude doen. „We hebben ons allemaal weer te veel op Merckx ingesteld", sprak de Belgische kampioen berouw-j vol. Bal: .Dat geloof ik ook wel. Ze letten nogal op hem. Maar ja, dan hoort het bij het vak om van zo'n situatie te profiteren". Wat Kees Bal er mede toe geïnspireerd bleek te hebben dat initiatief te nemen, was zijn onverwachte verlies van de Cata laanse Week. „Dat vond ik natuurlijk een grote teleurstelling, maar aan andere kant zag ik er een prikkel om deze Ronde van Vlaanderen rijden. Ik was enorm opgepept door die beroerde afloop van Catalo nië". Van die drift in hem had Kees Ba! eerder in de koers al laten blijken op de Muur van Geraardsbergen. wa; hij tot twee keer toe achter w vluchters was aangegaan. Rendement leverde dat toen nog niet op omdat de sprinters en hun helpers zo aandacht voor elkaar hadden dat de kopgroep, die op de eerste heuvel (de oude Kwaremont) was ontstaan, geen moment uit elkaar ging. De wil om gezamenlijk naar de streep te gaan en het daar met een spurt uit te vechten, bleek zo groot dat er tot aan Merelbe ke geen enkele serieuze aanval kwam uit de zodoende saai optredende kop groep. waarin opvallend veel Neder landers: Bal, Zoetemelk, Karstens, De Waal, Pijnen en Tabak. Alle overige Nederlanders (inclusief Fedor den Hertog en Cees Priem, die de basis legden voor een complete teleurstelling van de presentatie van de Frisol-ploeg) dobberden ver in de achterhoede, die steeds verder afbrok kelde öp de in totaal zeven lastige "beklimming, waar de kopgroep zo eensgezind overheen zwierde om in Merelbeke een sterke maar onver wachte winnaar af te leveren. Eddy Merckx: „De Bal", zei de grote mees ter, „kan het ver brengen. Hij maakt grote indruk op me". DEN HAAG Voor Feyenoord- trainer Wiel Coerver Lh het onbe grijpelijk dat er niet meer spelers tan zijn formatie zijn opgenomen in de selectie voor het Nederlands elftal. Na de 2-0 zege bij FC I>en Haag stelde hij lachend vast: .Det is nu toch wel opnieuw bewezen dat de beste vleugel verdedigers van Nederland van dit moment bij Feyenoord lopen. Hel is toch wel opvallend hoe soepel ze van de verdediging op de aanval overscha kelen. Rijsbergen en Vos hebben hier een schitterende wedstrijd ge speeld. Trouwens, de hele defensie draaide weer foutloos, ook de cen trale verdedigers Van Daele en Ramijak waren weer groots en gingen vaak mee in de aanval. We kunnen", grapte Wiel Coerver. „zo langzamerhand wel zonder doel man spelen". Niettemin heef* Wiel Coerver ook begrip voor de belangen van ïdiger Rinus Israel, die vorige week tegen Telstar weer een halve wedstrijd mocht mees po len. maar die in de wedstrijd tegen Den Haag van gistermiddag niet op hoefde te draven. „Natuurlijk besef ik dat ook Israel nog cn kans maakt op de selectie voor het Nederlands elftal", aldus Coerver, „en daarom zal hij waarschijnlijk volgende week weer een kans krij gen in het oerste van Feye noord". Na Vos en Rijsbergen was overi gens aanvoerder Wim Jansen de grote uitblinker bij Feyenoord. HIJ drukte een duidelijker stempel op tiet spel dan Van Hanegem. die opnieuw met voetklachten rust uit het elftal verdween. Op merkelijk was ook dat Ressel, hoe wel niet geblesseerd, toch uit het elftal was gelaten om Henk Wery weer een kans te geven als rech tervleugelaanvaller. De uitslag van de Ronde van Vlaande ren luidt 1 Cees Bal i Ned) 256 km in 6 uur 10 min; 2 Frans Verbeeck' (Belg) op 19 sec; 3 Walter Goedefroot (Belg) zt; 4 Eddy Merckx (Belg) zt; 5 Eric Leman (Belg) zt; 6 Demeyer (Belg) zt; 7 Gerben Karstens (Ned) zt; 8 Van Linden (Belg) zt; 9 Sercu' (Belg) zt; 10 Wezemael (Belg) zt; 11 Planckaert (Belg) zt: 12 Van Roos-i broeck (Belg); 13 Maertens (Belg): 14 Bazzan (It) 15 Swerts (Belg); 16, Rossiers (Belg) 17 Dewitte (Belg); 18! Tabak 'Nedi; 19 Van Springel (Belg);: 20 De Geest (Belg); 21 Huysmansi (Belg) 26 Pijnen (Ned) 29 Zoetemelk: (Ned), allen in dezelfde tijd als Ver beeck: 6.10.19. De uitslag is verder: 34 De Waal (Ned) op 2 minuten 23 seconden; 38, Knetemann (Ned) op 11.48; 44 Hul zenbosch (Ned) op 12.05; 46 Van Katwijk (Ned) op 12.20; 49 Holst (Ned); 55 Kuipers (Ned); 57 Otten- bros (Ned) allen op 12.20. De wed-: strijd werd uitgereden door 59 ren ners. PETER HEERKENS den aan een behoudende tactiek waar bij het accent vooral op het midden veld lag. „Wij zijn er aardig in ge slaagd Johan Neeskens. Arnold Mueli- ren en 4rie Haan daar af te stoppen., maar daardoor kregen Wim Suurbier. Ruud Krol en Horst Blankenburg we!1 de gelegenheid regelmatig mee naar voren te komen. Tien minuten voor het einde heb ik Niels Overweg ook naar het middenveld gestuurd, waar door wij daar een overwicht kregen. De gevolgen heeft iedereen kunnen zien. Toen zag je ook dat Ajax niet; gewend is onder druk te staan: dat overkomt deze klasse-ploeg bijna nooit". Notermans verontschuldigde zich te genover de ruim 20.000 toeschouwers die waren gekomen om een spektakel stuk te zien. Alleen in de laatste vijf minuten kregen zij wat dat betref: waar voor hun geld. In de eerste helft was het een bar oninteressant duel. waarin Ajax na 14 minuten de score opende. Maiwald maakte een overtre ding tegen Keizer, die zelf de vrije trap nam. Opnieuw ging Maiwald in de fout door de vrijstaande Krol niet op te zoeken, waardoor de Ajax-verde diger met een droge knal Henny Spij kerman kon passeren. In de 33e mi nuut passeerde Arntz aan de andere kant Stuy. maar Corver had toen al ten onrechte voor buitenspel geflo ten. In de tweede helft tastte de hele Eagles-defensie na twee minuten volle dig mis, waardoor Blankenburg Kei zer op maat kon bedienen en het scoren voor de Ajax-aanvoerder kin derwerk was. Zo'n twintig minuten bleven de Amsterdammers daarna het duel beheersen, maar de ambitie om meer doelpunten te maken leek nau welijks aanwezig. Het is Ajax duur, komen te staan, ZOETEMELK LEIDT IN KLASSEMENT SUPER-PRESTIGE PARIJS (AFP) Joop Zoete melk voert he: klassement aan in de Super Prestige Pernod na zijn overwinningen ln Parijs - Nice (twee weken geleden» en de Ca talaanse week (vrijdag». De top van het klassement wordt ge vormd door: Zoetemelk (Ned) 105 pnt; Gimondi (Ita) 60 pnt; Merckx (Bel) 50 pnt: Leman (Bel) 40 pnt. Alam Santy (Fra) 35 pnt. DEN' HAAG Er Is dus toch nog gerechtigheid voor Feyenoord in deze competitie. Die opmerking cn woor den van gelijke strekking waren in het Haagse Zuiderpark bij herhaling te beluisteren bij het feestende Rot terdamse kamp na de 0-2 overwinning van Feyenoord bij de FC Den Haag en nadat het verrassende bericht was binnengekomen dat Ajax in Deventer zowaar in de laatste minuut Go Ahe ad Eagles nog een gelijkspel (2-2) had moeten toestaan. Een glunderende Feyenoord-trainer Wiel Coerver stelde onmiddellijk vast; „We hebben het nu helemaal weer in eigen hand". Natuurlijk werd onder deze omstan digheden nog weer eens herinnerd aan de punten die Feyenoord ontnomen waren door scheidsrechterlijke vergis singen; het glaszuivere doelpunt van Willem van Hanegem dat door arbiter Van der Kroft tegen Ajax voor ver meend buitenspel was afgekeurd en de kopbal van Ressel die in Maas- stricht tegen MVV pas ver over de lijn door een verdediger was geretour neerd. waardoor Feyenoord daar in Limburg een punt verspeelde. Ongetwijfeld zal Feyenoord nu vooral voor de competitie in staat van alarm worden gebracht. De voor sprong op Ajax is immers nu één punt en weliswaar ligt FC Twente nog op gelijke hoogte, maar ten eerste heeft de Rotterdamse club een beter doelsaldo hetgeen al beslissend kan zijn voor het veroveren van het kam pioenschap en ten tweede moet de wedstrijd Feyenoord-FC Twente nog gespeeld worden. Niettemin een zware opgave voor de Rotterdammers, die immers ook in de strijd om de UEFA- cup (waarin zij straks in de halve finale tegen Stuttgart moeten aantre den nog grote belangen hebben. Tegen de opnieuw zeer strijdlustige jeugd van FC Den Haag (de gemiddel de leeftijd is 22.8 jaar met de 28- jarige doelman Ton Thie en de 30- jarige middenvelder Piet de Zoete als oudsten) heeft Feyenoord het zeer moeilijk gehad om tot scoren te ko men- Weliswaar hadden de Rotter dammers voor rust een enorm over wicht (cornerverhouding 11-0 in die periode),, maar opnieuw bleek dat de schletkracht het zwakste wapen van Feyenoord is. Ex-Hagenaar Lex Schoenmaker kreeg enkele schitteren de kansen zo grabbelde Thie de bal van zijn voet nadat Schoenmaker was doorgebroken na een pass van Kriv tensen maar steeds weer faalde hij in de afwerking. Ook de op rechts spelende Wery Ressel was uit de ploeg gelaten kreeg enkele moge lijkheden, maar hij zag harde schoten afketsen op verdedigers. FC Den Haag-coach Evert Teunissen zou later verklaren dat zijn formatie op het punt van conditie en hardheid („De handelsmerken van Feyenoord". aldus Teunissen) de gelijke was van de Rotterdammers, maar toch werden de Hagenaars na rust conditioneel kapot gedraaid. Dat bleek al in de vijfde minuut na rast. toen de opko mende verdediger Rijsbergen de bal vlak voor de lijn nog voor kon trek ken. Krisiensen in een wervelende actie doelman Thie naar zich toelokte en vervolgens de bal voor de voeten van Schoenmaker kon wippen cüe in een leeg doel scoorde: 0-1. Dat FC Den Haag weinig in de aanval was. mag ook blijken uit het feit dat de Haagse formatie pas in de 34e minuut na rust de eerste corner mocht ne- Opmerkelijk was dat Feijenoord op nieuw tot scoren kwam terwijl Van Hanegem er niet bij was. want de Kromme was in de rust vervangen door Boskamp. Invaller Boskamp leidde in de 37e minuut van de twee de helft het tweede doelpunt in. Lit zijn voorzet lanceerde Wery een mis lukt schot waaruit de bal echter voor de voeten van Kristensen carambo leerde, die na een flitsende schijnbe weging ineens raak schoot: 2-0. Schoenmaker kreeg daarna nog de beste kans van de wedstrijd toen hij na een fout van Simon van Vliet ook doelman Thie passeerde, maar vervol gens in het zijnet schoot. Thie redde ten slotte nog schitterend op een kogel van Theo de Jong. JOOP VAN DEN BERG Eerste doelpunt in twee fasen: Kristen sen flinksj passeert met een listig bal letje doelman Ton Thie. waarop ook O: hand mist. Lex Schoenmaker (ge- herechts) krijgt de bal vrij voor open doel en hoeft slechts te scoren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1974 | | pagina 9