'Heikantse comedie' viert jubileum met kostuumstuk Techniek van schrijven met licht in Terneuzens museum ws3: 1 1 extiA 'EEN MAN VAN ADEL' VAN SOMERSET MAUGHAM IN PLAATS VAN RECEPTIE 'DE ONTWIKKELING VAN DE FOTOGRAFIE' VRIJDAG 29 MAART 1974 HEIKANT De toneelvereniging "De Heikantse Comedie' uit Heikant eaat iets bijzonders maken van de viering van 'haar tienjarig bestaan. Ditmaal geen recepties, toespraken en ander officieel gedoe maar een toneelstuk dat ongetwijfeld in de smaak zal vallen bij de toneellief hebbers. Regisseur Fons Pierssens. in het da gelijks leven leraar aan de lts te Temeuzen. gelooft dat hij met "Een man van adel' (the noble Spaniard) van William Somerset Maugham een goede keus heeft gedaan- De kome die speelt zich af in de 19e eeuw en is doortrokken met typisch Engelse humor. Fons Pierssens noemt 'Een man van adel' een kostuumstuk, in tegenstelling tot de stukken die in de voorafgaande negen jaar werden opgevoerd. Het geld. dat anders voor een jubileumviering zou worden uit getrokken. zit nu in de aankleding van het toneelspel, „pit jaar'komen we niet rond." zegt regisseur Piers sens. „We hebben echter wat over van vorige jaren en daarnaast ver wachten we nog een subsidie van de gemeente. Op die manier moeten we er uit zien te springen." Negen ac teurs en actrices brengen het stuk zondag 31 maart en maandag 1 april om acht uur in het verenigingsge bouw te Heikant voor het voetlicht. Het is volgens Fons Pierssens niet mogelijk om een speler of speelster naar voren te schuiven. „Van de negen rollen zijn er acht hoofdrol len". zegt regisseur secretaris ('de werkbij') Pierssens. Hij verwacht voor die jubileumuitvoering een flin ke belangstelling. Met enige vreugde PIERSSENS constateert hij dat de interesse voor het amateurtoneel toeneemt wat zich uit in hogere bezoekersaantal len en nieuwe veremgingeii. De Hei- De fotopuzzel van de vorige week heeft een flinke stapel inzendingen opgeleverd: 22. En op één na zijn ze allemaal goed: Het was de coupure in de Schapersdijk bij Kloosterzan- de. met op de achtergrond de boer derij van Kegelaer en het zogenaam de Schapen weel. De foto was geno men van de Lange Nieuwst.raat in de richting van de Schaperspolder. 'De kroondomeinboerdenj van de kinderen Kegelaer', schrijft onze vaste inzender A. van Hoeve uit Zaamslag heel keurig. 'Het bedrijf van Jules, Maria, Margriet. Theo en tante Mathilde Kegelaer, allemaal voorbeeldige vrijgezellen van om en nabij 200 pond", laat Chr. Jansen uit Kloosterzande ons weten. De coupu re in de Schapersdijk bestaat uit twee betonnen muurtjes, waartussen houten schotten kunnen worden ge plaatst als er overstromingsgevaar dreigt. De muurtjes zijn nog niet nodig geweest sinds ze een jaar of zeven geleden zijn gebouwd. In 1953 was dat anders. Uit de stapel inzendingen trokken we dit keer die van mevrouw M. L. van Kampen-Herrewegh, Norbertij nenstraat 44 in Hengstdijk. Mevr. Van Kampen voegde aan haar korte en juiste oplossing nog toe dat het water op de foto eigendom is van de gebr. Moorthamer, die het als viswater gebruiken. Gefeliciteerd met de prijs, de waardebon krijgt u dezer dagen thuisgestuurd. De oplossingen voor de nieuwe foto puzzel kunnen worden opgestuurd naar: Provinciale Zeeuwse Courant, Nieuwstraat 22. Terneuzen, met ver melding in de linker bovenhoek: Fo topuzzel Kent Zeeuwsch-Vlaande ren. Succes ermee kantse Comedie is op 28 februari 1964 opgericht. Vanaf die datum be hoorde de vereniging tot een van de actiefste toneelclubs in Zeeuwsch- Vlaanderen. Het ledental is al die jaren evenwel constant gebleven. Mo menteel telt de Heikantse Comedie' 25 leden in alle leeftijdsgroepen. In het verleden was die leeftijdsop bouw minder gunstig ..De eerste jaren waren het vrijwel allemaal leden beneden de 20 jaar." zegr Fons Pierssens. Het niveau is. meent de regisseur ieder jaar beter geworden. ..We zijn begonnen met vier éenak- ters. Dat stelde niet zo veel voor. De moeilijkheidsgraad is steeds in stij gende lijn gegaan. We kunnen nu spreken van een echt toneel stuk." ERNST EN LUIM Ernst en luim wisselden elkaar af. Zo speelde de vereniging 'Sloep zon der visser' van Cassano en 'Het Water' van Ed Hoornik. Vrolijker ging het daarentegen vorig jaar toe in Hen aap op visite' van Dick ran Maasland. De 'Heikantse comedie' is ook ieder jaar present op het eenakterfestival 'Speelspiegel' en dan blijkt dat de vereniging de concurrentie met de andere toneelclubs best aankan. Vrijwel alle leden komen uit Hei kant of zijn daar geboren- Diverse acteurs en actrices zijn na hun ver trek uit Heikant de vereniging trouw gebleven. Ook Fons Pierssens behoort tot die categorie. 'De Hei kantse comedie' stelt zich, zegt Piers sens nadrukkelijk niet elitair op. „We gaan er vanuit dat we aan ons publiek moeten denken. We spelen voor ons plezier maar we proberen tevens het publiek te vermaken. We zijn er van overtuigd dat "Een man van adel' aan zal slaan". In de Kon. Opera in Gent wor den nog enkele vervolgvoorstellingen gegeven van Die lustigen Weiber von Windsor, de komische opera van Nicolai De eerdere voorstellingen hebben veel succes geoogst in Gent. niet alleen door de muziek en het acteren van de zangers, maar ook door de bezetting De vrolijke vrouwtjes, gebaseerd op het blijspel van Shakespeare, is nog te zien op vrijdag 29 en zondag 31 maart om 20.00 uur. Na deze Duitse opera komt in Gent een typisch Frans operawerk voor het voetlicht. Ciboulette van Reynai- do Hahn. De componist, die in 1947 overleed, was bekend om zijn ver fijnde muziek. Als leerling van Mas senet wist hij distinctie en melodieu ze gevoeligheid in zijn werken te leggen. Een van de hoofdrolzangers in Ciboulette is Jean Laffont. Cibou lette is te zien op vrijdag 5 en zondag 7 april om 20.00 uur. In het Antwerpse KJT theater lo pen sinds woensdag voorstellingen van Soldaten van Speculaas, een toneelstuk geschreven door Erik Ryckaerts. In het verhaal treden een amateur-detective op, kinderen en een gewetenloze handelaar die een wapensmokkel heeft opgezet. Een spannend stuk in het Kon. Jeugd Theater, te zien op zaterdag 30 maart (10.00 en 15.00 u) en woens dag 3 april, 15.00 uur. In de Kon. Nat. Schouwburg in Antwerpen loopt 'De rekening van het kind' van Walter van den Broeck. Het is na de stukken van Hensen en Claus het. derde van een Vlaamse auteur dat in de Antwerpse KNS wordt ge speeld. VandenBroeck is de meest, geëngageerde van het drietal. De schrijver, leraar Nederlands en ge schiedenis. oefent scherpe kritiek uit op het Belgische onderwijssysteem. Vrijdag 29 maart 20.00 uur. zondag 30 maart 15.00 en 20.00 uur. maan dag 1 en donderdag 4 april om 20.00 Van vrijdag tot. en met maandag brengt de bioscoop "De Koning van Engeland' in Hulst opnieuw de pi kante sexfilm 'Vrolijke ontucht :n Tirol' op het witte doek Zaterdag en zondag wordt verder de film "Easy Rider' vertoond. Speciaal voor de jeugd wordt zondagmiddag een avonturenfilm van Pipi Langkous ge draaid. "Kelly's helden', met in de hoofdrol len Clint Eastwood en Telly Sacalas, is een amusante oorlogsfilm. Sol- daat Kelly haalt allerlei kolderieke streken uit bij de vijandelijke linies Kelly is op zaterdag en zondag in het Temeuzense Luxortheater actief. Luxor presenteert verder "Reddingsa- vitie Neptunes' Het handelt over de dramatische redding van geleerden, opgesloten in een oceaan-lab, uit het water, duizenden meters beneden de zeespiegel. In het Ledeltheater wordt zaterdag, zondag en dinsdag 'Het gebeurde in het westen' vertoond. Deze western is gebaseerd op de jacht en bloed wraak van een meedogenloze snel- schutters. Charles Bronson en Clau dia Cardinale zijn de sterren m deze produktie. Als zondagmiatineevoor- stelling is er een Tarzanfilm te zien, getiteld Tarzan contra de Barcuna krijgers'. ueZ144 Biljarten In lokaal S. Blommaer: te Hulst ver loor de Hulsterse biljartclub KOT met 9-11 van de Sluiskilse biljartclub STC. de uitslagen iuiaden: KOT-STC: R. Picavet-L. Dallinga 0-2; J. Vemim- men-R. Boelens 0-2: C. Bertram-A- van de Voorde 0-2: M. Picavet-R. de Schepper 1-1R. Biommaert-B. de Waal 0-2: F. Strobana-Jan Klaassen 2- 0; W. Koemans-M. Dallinga 0-2; A. de Wilde-E. Hemelsoet 2-0; G. de Feber-L. de Schepper 2-0 en F. Timmerman-R. van Opdorp 2-0. SAS VAN GENT De eerste twee par tijen in het driebandentoemooi 'Het Groene Laken' zijn in zaal Reseda te Sas van Gent. De uitslagen van deze partijen is als- volgt: Ton Koomen - Ban van de Boo-j gaard 25-17 in 51 brt. Ton Koomen -| Karei de Koeyer 21-25 in 65 btr. Aan vankelijk zouden Robert Claeyssens en Peter Snelders ook deelnemen aan dit toernooi, Robert Claeeyssens moest ver stek laten gaan in verband met zijn werkzaamheden en Peter Snelders kon niet in verband met ziekte. De plaatsvervangers voor dit tweetal, zijn Karei ae Koeyer uit Sluiskil en Armana Huysman uit Zelzate. SINT-JANSTEEN In café "Den Ou den Arend' te Sint-Jansteen werd een biljartwedstrijd gehouden van de Steense biljartclub "Den Ouden Arends'. De uitslag luidde: G. Boussen - E. van Eek 16-20; E. Picavet - J. van Kerckhoven 74-78: J. Josiassen - R. Ottjes 95-19 en A- Merckx - E. van Goethem 5-26. HULST In café W. van Zwaai te Hulst werden wedstrijden voor biljar ten. sjoelspel, vogelpiek, kaarten, trit sen en flipperen gehouden. De eind stand luidde: 1 W. van Swaal-R. Bo- gaerd, 2 J. van Delft-Pr. van Swaal; 3 G. van Damme-W. van Swaal; 4 Th. de Kock-E. Bogaerd: 5 echtpaar Th. de Witte-van Swaal; 6 echtpaar P. de; Smet-van Swaal; 7 echtpaar L. van j Mol-van Swaal en 8 J. van Vlierberghe- j mejuffrouw A. de Caluwë. De Camera Ob&cura, een produkt uit de 16e eeuur. TERNEUZEN 'Fotograferen is schrijven met licht'. Een omschrij ving die het volle licht werpt op de kunstzinnigheid van het werk. Maar er is ook de techniek van het werk: de manier waarop, de middelen war mee fotografie tot stand komt. De techniek heeft een boeiende his torie achter de rug. Velen hanteren tegenwoordig volautomatische foto toestellen che een gemiddelde om vang hebben als die van een pakje Sargarine Hoe het begon, hoe 'net ch ontwikkelde" na de eerste- aarze lende resultaten zo'n anderhalve «uw geleden, ligt voor de tégen woordige mens in een duister verle den. Dat verleden staat nu te kijk in het Terneuzens Museum in een over zichtstentoonstelling die tot 12 mei is te zien. Het is de tweede (wissel i- tentoonstelling sinds de opening rap het museum aan de Burgemeester Geillstraat, eind januari 1974. De ontwikkeling van de fotografie en de moderne toepassingen, daar gaat het in deze tentoonstelling om. Wat. begon als een min of meer toevallige uitvinding, speelt heden ten dage een belangrijke tot onmis bare rol in de sterrenkunde, genees kunde. archeologie, drukwerk en we tenschappelijk onderzoek- De Frans man Nicéphorus Niépce, die op zoek naar een manier om op litho grafische wijze tekeningen te repro duceren in 1822 slaagde om beelden vast te leggen op een lichtgevoelige plaat, heeft niet kunnen vermoeden dat zijn "heliografie' zo'n enorme vlucht zou nemen. Niéjice wist zijn camera nog wel te verbeteren door haar te voorzien van een balg en een diafragma, maar de beelden die hij reproduceerde bleven onscherp. Zijn landgenoot Da guerre kwam een stap verder, maar belichtingstijden tot een half uur bleven nodig. De uitvinder van de droge plaat in 1861 was een nieuwe mijlpaal. Het werd mogelijk een eerder gemaakte opna me op een later tijdstip af te wer ken. Hierdoor werd de weg vrijge maakt voor meer hanteerbare foto toestellen, en naar een wereldomvat tende foto-industrie. Het ging net als met de oenzme-auto en Henry Fora: een bestaande uitvinding moest wor den vervolmaakt en geschikt ge maakt voor industriële fabricage. De Henry Ford van de foto-industrie werd de Amerikaan George East man. de grondlegger van het Kodak concern. In 1888 begon de box haar opmars onder het motto "You press the button and we do the rest'. De oudste apparatuur die in het Terneuzens Museum is opgesteld da teert vanaf deze periode. De groe: van de box tot de moderne vestzak camera is af te lezen aan een serie toestellen van toen tot heden, die de miniaturisering van de apparatuur goed in beeld brengt. De eerste mi- mcamera uit 1930 staat erbij, de eerste .Rochester uit 1896. een Du:- se tropencamera met corrosiebestend:- ?e koperen uitmonstering er. nog i vele volumineuze toestellen uit het begin van de 20e eeuw. waaruit is op te maken dat fotograferen toen een robuust handwerk moet zijn geweest. In dezelfde vitrine liggen ook onderdelen en hulpmiddelen uit gestald; sluiters, lichtmeters, lenzen e.d. Twee andere vitrines zijn gewijd aan de ontwikkeling van de flitser en aan de kleinbeeldcamera. De eer ste flitslamp van Philips ligt erbij, naast, de oudere open flitsers, de mechanische magnesiumflitsers met vuursteenontsteking. De allereerste kleinbeeldcamera van Lei ca. de oer- Leica uit 1914, is te z:en. Verder is nog een tafel me: donkere-kamer- materiaal: chemicaliënpotten en hou ten fotoramen uit grootvaders t:jö. En uil dezelfde periode stam- de blikvanger van de tentoonstelling, een vergrotingsapparaat uit ca- 1910, omvangrijk en degelijk. "Projektions- und Vergrösserungsapparat'. staat erop. van Müller u. Wetzig uit Dres den. De grote foto's in ae ha! van het museum zijn gemaakt met dit apparaat. "Familie-eigendom', vertelt de Temeuzense fotograaf Henk Hommers, die het materiaal voor de tentoonstelling bij elkaar heeft, ge bracht en de inrichting heeft ver zorgd. „Dat ding werkt nog als een zonnetje. Het is van mijn grootva der geweest, evenals die grote opna mecamera in de grote vitrine. Deze vond ik bij ons thuis op zolder". Veel materiaal heeft Henk Hom mers gekregen van importeurs en verschillende bedrijven. Philips stond de eerste flitslamp af. op voorwaarde dat :e werd afgehaald. Opsturen was te riskant voor zo'n kostbaarheid. Uit de collectie-Hom mers is ook veel materiaal uit ge- staid. „*A'e hebben veel gekregen in de loop der jaren door inruilen", vertelt Henk. .Maar vee: :s ook weer verdwenen. Toch is het groot ste deel van wat hier te zien is uit de familie" Henk Hommers :s zo wat een week bezig geweest met de inrichting van de expositie- ..Het was ieuk werk Je heb: er een goede encyclopedia bij nodig. Het verfrist is dagelijks te zier. van ILOO^tot 17.00 uur, van dinsdag tot en me: zaterdag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1974 | | pagina 37