De mensen moeten zich meer zekerheden kunnen verwerven" „Gewestvorming holt gezag gemeentes uit" „Plan Klaasesz spaart geit van veiligheid en kool van milieu" „Vervuiling Zeeland neemt toe, met winsten grote bedrijven" w- „SGP kan belangrijke rol spelen als progressieyen derde gedeputeerde claimen" n' 974 yfÉlOAG 16 MAART 1974 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 i IEIIERING (GPV) IN KAMPERLAND: .INSPRAAK NIET MEER UNGS ORDELIJKE POLITIEKE WEG" zeeland PETER DE JONGE, LIJSTTREKKER BOERENPARTIJ: (ADVERTENTIE) UMPERLAND ..De gehele me- •novormfne over de gewestvorming jplit op mij een wat matte indruk. I* Guy Fortman wil 5 provincies en Hirwestcn. -Als eieren onder een broe- (gAt RiP ücsen de plannen onder de nftn van de socialistische regering. Df (twestvorming kan een andere be- jtuarsluag tot gevolg hebben. We moe- la opletten voor het districtenstelsel n de kieselrempel. U ruik het dlrigis- ovan Den Uyl". pa zei de heer R. Meijering. lijsttrek- isvan het Gereformeerd Politiek Ver- sxsi voor de verkiezingen van provin ce staten, vrijdagavond tijdens een jl^enkomst van de afdeling Vrouwen eer in het dorpshuis te Kamper- ■gA Volgens hem wordt door de ge- jstronr.ing het gezag van de gemeen- a uitgehold. Omdat de afstand tus- je larger en bestuur volgens hem «ter zal worden, houdt de gewest- Cning ook in dat de inspraak niet ia de „ordelijke politieke weg zal lo pen, maar middels actiegroepen. Om tet revolutionaire dingen te bestrij en, moeten gemeenten, provincie en lit parlementaire stelsel worden ge- boiiden". aldus de heer .Meijering. De GVP-lijsttrekker ging in op het in- p^sen van de principes in het prakt i- Kbe beleid. Hij wees er op dat de fUtü voor de voeten wordt geworpen iat de bijbel niets zegt over afsluiting nn de Oosterschelde. vaste oeverver- biading of tweede kerncentrale. „Ais 's, er in stond zou het Woord snel isouderd zijn. Er staat gelukkig iets uiers in", aldus de heer Meijering. js staat in dat God regeert en hoog en laag in Zijn hand zijn. Dat kinderen een zegen zijn en niet voor de geboorte gedood mogen worden. Er staat dat gezag en orde de mensen gelukkig maakt, dat we bezit moeten erkennen en niet omver moeten werpen en ge lijkschakelen. Die regels zijn de be ginselen der wijsheid ook in de prakti sche politiek", aldus de GPV-lijsttrek- ker. Selectie! De heer Meijering ging in op een aan tal Zeeuwse zaken. Hij is van mening dat er een selectief uitgavebeleld ge voerd moet worden. Met name legde hij de nadruk op het subsidiebeleid. Hij wees op hoge subsidies aan het bureau voor alcoholisme en drugs, to neel en vormingscentra. „Als we zou- J den gaan bekijken wat er op Hedenes- se en het Zilveren Schor precies ge-! daan zou worden, zouden we misschien spreken van misvormingscentra", zei de GPV-er. „In het verleden kreeg het Zeeuwse volk de geestelijke weerbaar heid op andere plaatsen". Volgens hem zou. wanneer dat ook nu weer gebeurde, dat op het suhsidiebe-1 leid zeker van invloed zijn. De heer Meijering zei voorzichtig te willen zijn met fusies van ziekenhuizen en andere instellingen voor gezondheidszorg. .De j materiele zaken dreigen de principes' te verdrijven". Denkfout „Men wil ons onze getallen en klein heid nogal eens voor de voeten gooien. I Men vraagt dan: is samengaan niet be ter. Hoevelen maken hier een denk fout. Wij vertrouwen op God". Volgens de heer Meijering worden re kensommen gemaakt „Pas als je de helft plus één in raden of bij de sta ten hebt, kun je iets bereiken Dat is geen voorwaarde Doe die rekensom men weg en reken op de majesteit van God", aldus de heer Meijenng. NU OOK COLA EN UR EEN HEERLIJKE CITRUSDRANK UNERLID SCHAKEL TIJDENS BIJEENKOMST ARP IN KAMPERLAND- iXTRA KOSTEN BEDRAGEN ZEKER IE MILJARD" UMPERLAND „Het rapport- Etisesz probeert de geit van de vei- ïpeld en de kool van het milieu te iparen. Als dat verantwoord is, ja dan li het rapport inderdaad het ei van Klaasesz. Vooralsnog plaats ik echter hntlekeningen". .Aldus vrijdagavond W tweede kamerlid M. W. Schakel tij- tats ccn verkiezingsbijeenkomst van iit ARP in het gereformeerd jeugdge- touw in Kamperland. De heer Schakel zei veel bedenkingen hebben tegen het rapport Klaasesz. b rapport heeft hem nog niet kun- a overtuigen dat zijn standpunt dat de Oosterschelde eigenlijk zou moeten Ten gesloten, onjuist is. Met „mijn de voorzitter, is het comité SOS i zaal' Nee. Nou, ik zeg toch wel n: ik wil", begon hij zijn bezwaren noemen tegen de conclusies van de mmissie. Die kwamen vooral neer i technische bezwaren: „Is een dam gaten er in technisch wel veilig? S hoop het, maar technisch hen ik er nog niet van overtuigd. Dan is er de financiële kant. Het uitvoeren van het plan Klaasesz moet 1,6 miljard gul den meer kosten. Moet je eens nagaan, daar kun je 1.600 miljonairs voor uit kleden We kunnen er gerust op reke nen dat die 1,6 miljard er twéé wor den." Het kamerlid noemde het 'de grote progressieve mode' om rijkswaterstaat an te vallen op zijn plannen. „Als dat het geval is, en dat is het geval, dan moeten we deze zaak heel serieus be kijken Wij in Nederland en vooral wij in de tweede kamer doen er goed aan met grote aandacht te luisteren naar wat de provincie, en dan bedoel ik het provinciaal orgaan Zeeland, zegt Ik zal daar dan ook met grote aan dacht naar luisteren. Je kan natuurlijk comité's nemen, die als regel stik-een- zijdig zijn, wat hun kracht is, rr het provinciaal bestuur is voor mij de dwarsdoorsnee van de Zeeuwse bevol king. Is dé kamer het geestelijk Ma- durodam van Nederland, het bestuur in de Abdij in Middelburg is het gees telijke Madurodam van Zeeland. Daar vind je een dwarsdoor snede van de provincie. Daar spreekt het Zeeuwse woord", aldus de heer Schakel, die voor een definitief oordeel te vellen eerst het oordeel van provincie, tech nici over de mogelijkheid tot financie ring wilde weten. 'Vlag niet uit' „Voorlopig steek ik de vlag niet uit" vond de heer Schakel, die opmerkte dat de afsluitingswerkzaamheden vol gens het 'oude' plan op dit moment overigens nog gewoon doorgaan. Hij besloot: „Al is die dam dan open, het plan daartoe moet waterdicht zijn. Er moet veiligheid zijn. Bovendien, als je die twee miljard moet financieren door andere projecten van verkeer en waterstaat maar te laten liggen, heb ik helemaal mijn bedenkingen." Behalve aan de provinciale politiek be steedde de heer Schakel ook nog aan dacht aan de landelijke politiek, waar bij hij vooral het beleid van het kabi net Den üyl en het tot stand komen van dit kabinet in beschouwing nam. De heer Schakel herhaalde vrijdag avond nog eens weinig gelukkig te zijn met het tot stand komen van het kabinet, dat hij 'in ondemocratische gerechtigheid geboren" vond. Niettemin voorzag hij geen moeilijkhe den voor het voortbestaan van het ka binet door ARP en KVP ontstaan ..Als dit kabinet in moeilijkheden komt. is het door zijn linkse achterban. De par tij van meneer De Gaay Fortman met z'n petje op. de restanten van D"66 en Nieuw Links in de PvdA. Men moet niet denken 'dat' de AR-fractie in twee blokken verdeeld optreedt." De heer Schakel betreurde het 'tussen wal en schip raken' van oud-premier iBesheuvel tijdens de formatie en de manier waarop formateur Burger vol gens hem de CHU 'als vuile was aan de kant had gezet'. Niettemin zou ik het onjuist vinden dat sommige CHU- woordvoerders nu proberen verontrus te AR-mensen te trekken. „Sommige CHU-ers zitten op die toer". De heer Schakel meende, dat door het tot standkomen van het kabinet Den Uyl de positie van het parlement aanzien lijk versterkt is. omdat ARP en KAT het als een extra-parlementair kabinet beschouwen. „Vroeger moesten we on der De Jong en Biesheuvel altijd kij ken wat er in het regeringsprogram stond. Dat hoeft nu niet. We kunnen het kabinet nu aan de hand van ons eigen program volgen", aldus de heer Schakel, die meende dat de recente moeilijkheden binnen de ARP niet die nen te worden gedramatiseerd. „We hebben in de ARP wel meer onweers buien gehad", besloot het kamerlid. Na afloop van zijn verkiezingsrede stelden de aanwezigen hem vragen en werd nog een huishoudelijke vergade ring gehouden. CPN-LIJSTTREKKER IN VLISSINGEN „BESTUUR NIET BIJ MACHTE GEWEEST BEST LEEFBAAR IE TLISSINGEN Het provinciaal be- jtonr van Zeeland is niet bij machte test het gewest leefbaar te hou- De vervuiling neemt toe, tegelijk de stijgende winsten van de gro- k bedrijven. Dit stelde vrijdagavond j!? keer E. G. Pel, lijsttrekker voor de CPN bij de provinciale verkiezingen 'Wens een in het Wil-Gele Kruisge- fiouw gehouden verkiezingsbijeen komst vnn de afdeling Vlissingen van os CPN. Tijdens deze avond sprak ook <k heer Frits Dragstra, lid van de jweede kamer voor de CPN. ^heer pei stelde onder meer dat Zee- jarenlang een vertrekoverschot «ft gehad en nog steeds zijn er stre- «a in dit gewest waar dit zo is. Nu «eland echter verandert in een gou- delta voor de monopoliebedrijven. f" fitfoogde hij, ziet men een omge- beweging en komen ook de ar wwers van elders naar hier. ook uit buitenland Men schept werk en ^^mogelijkheden, zo vervolgde de p® Pel. ..en dan worden er meetpun j® geplaatst voor wat er zo al de ingaat Maar dat is controle ach- «raf en stelt niet zo veel voor. De ver- ritling dient op kosten van de grote in dustrieën te worden opgeheven Men telefoonnummers open om klach- te deponeren, maar daar raak je de s'anK en de luchtvervuiling niet kwijt". n dit verband betoogde de CPN-lijst- rekker, dat. het bestuur van de pro- ™cie machteloos is, „er zal wat moe- veranderen, de industriële ontwik keling in de provincie moet opnieuw bekeken worden. We zijn niet de eni gen die nu zeggen tégen de tweede kerncentrale en tegen de uitbreiding van Pechmey te zijn". Met nadruk stel de de heer Pel hierbij, de belangen van de werkende mensen voor ogen te hebben. Hij sprak vervolgens over 'de enorme winsten die de grote concerns maken' en riep op op landelijk ni veau een constructieve oppositie te voeren om tot een betere verdeling van die winsten te komen, ten gunste van de werkende bevolking, de boe ren en de middenstand Aan het slot van zijn betoog ontvouw de de heer Pel het CPN-standpunt t.a.v. de oude Souburgse brug: die verbin ding moet blijven en het enige alter natief is een tunnel voor voetgangers onder het kanaal. Indien dit niet uit voerbaar is dan moet de bouw van de halfhoge brug niet doorgaan. „Een hoge brug ter hoogte van Abeele kan dan uitkomst bieden", aldus de heer Pel. „maar de lasten moeten dan ver deeld worden over rijk, provincie en meerdere gemeenten." De heer Dragstra stond eveneens stil bij de rol van de grote concerns op nationaal en internationaal terrein. „Ze doen alle pogingen de parlementaire democratie tot een aanfluiting te ma ken". Hij noemde voorbeelden van mi nisiers. die „als gevalg van hun goede diensten aan het grootkapitaal een vei lig heenkomen vonden op goede posi ties in die concerns". De winsten van de multinationals worden steeds gro ter. zo vervolgde het tweede-kamerlid, „toen Philips maar tot een winstverho ging van 25 procent kwam zei men dat is ons tegengevallen in een tijd dat van de bevolking matiging wordt ge vraagd. Of er nu sprake is van hoog conjunctuur. laagconjunctuur of een stilstaande conjunctuur, de arbeider moet zich matigen, vooral in loon-ei- sen". De georganiseerdheid noemde de heer Dragstra in dit verband van gro te betekenis, hoewel er van interna tionale solidariteit weinig sprake is. Wel constateerde hij, dat binnen het kapitalisme veranderingen optreden en dat aan de basis van de arbeiders beweging grote successen worden ge boekt. „De CPN speelt hierin een gro te rol", zo stelde het CPN-kamerlid vast. .het kapitalisme is op z'n re tour" In de loop van zijn betoog stel de hij onder meer nog. dat van een Eu ropese eenheid geen sprake meer is. „Scheuringen nemen met de dag toe". Het stopzetten van de kolenwinning in Limburg bracht hij in verband met de belangen van 'Duitse kolenbaron- nen, Esso en Shell'. Resultaat was dat de modernste kolenmijnen ter wereld gesloten werden en de noodtoestand in Limburg hand over hand toeneemt, aldus de heer Dragstra. Over de recente Midden-Oostencrisis zei de heer Dragstra. dat president Nixon in die periode alle atoomwapens op scherp heeft laten zetten, ook in Ne derland, zonder de regering er in te kennen: „we zijn in feite langs de rand van een atoomoorlog gegaan". Over de oliecrisis welk begrip hij tussen aanhalingstekens plaatste zei hij: .„Alen moest schaarste aanpraten om de prijzen te laten stijgen. Over de re latie CPN-PvdA verklaarde hij: „De drempels worden verlaagd om de rech- se koers van Den Uyl te buigen". De vergadering werd geleid door de secretaris van de afdeling Vlissingen, de heer B van Mourik. die aan het be gin van de bijeenkomst enkele mede delingen deed over plaatselijke activi teiten. zoals deelname aan een hand tekeningenactie tegen de 7 procent huurverhoging per 1 april a.s. lirdenv- HOEK Rloemhollrnkweker Pe ter de Jonge (31 uit Hoek. lijst trekker voor <lo Boerenpartij, torst overigens uiterst blij moedig nog steeds de last tan hel woelige verleden van zijn groepering De bovenste plaats op do kandidatenlijst voor de komende statenverkiezingen wordt namelijk ingenomen door Hendrik Koekoek in eigen per soon. Een curieus erfenisje van jaren her. toen opstandige boeren zich afscheidden cn in enkele pro vincies onder de naam Boeren partij de verkiezingen probeerden te gasn. Koekoek koos gerui me tijd voor dit begrip de poli tieke discussies zou gaan beheer sen voor duidelijkheid en zette zichzelf op alle statenlijsten bo venaan: reddingsboei voor zwe vende kiezers in de provincie. De Jonge wijkt ook in een ander opzicht af van zijn coilega-Iijst- trekkers. Op hel moment van het interview is hij niet thuis, maar op het met 50 melkkoeien uitge- ruste bedrijf van zijn broer in de Lovenpolder. even buiten Hoek. Een gelijkmoedige vrijgezel in ge le trui. opgegroeid in een agra risch milieu fhij bewoont nog steeds de ouderlijke boerderij langs de weg naar Biervliet) en in de gemeenteraad van Terneu- zen. waar hij sinds '70 de enige BP-zetel bezet, uitblinkend in be dachtzaam geponeerde visies. Zegt, terugkijkend op zijn kinder tijd. „We waren thuis met z'n zessen drie meisjes en drie jon gens. Och. je hebt dan wel een vrije jeugd, maar hij is toch wel overschaduwd door de ziekte van m'n vader. Hij had een soort leukemie, was vaak ziek Hij stierf toen ik elf was. Ja. hij was landbouwer. Veel drukte M'n broers rijn eigenlijk opgekweekt door de knecht. Ais je dan wel eens verhalen uit de familie hoort schijnt het. dat mijn groot vader enorme hoeveelheden land heef: gehad. Daar is niet meer zoveel van over". De Jonge doorloopt na de lagere school een lagere landbouwschool en volgt noz een aantal vakcur sussen. Heeft nog steeds plezier in rijn vak, maar met de jaren sluipt er toch iets van spijt over gemiste kansen binnen: ,De ont wikkeling in de landbouw is de laatste 15 Jaar niet van dien aard dat je kunt staan juichen. Soms denk ik wel eens ik had een middelbare opleiding moeten vol gen. Boerenzoons die iets anders gingen doen. steken nu ver uit boven de groep die op het bedrijf is gebleven. Aan de andere kant: ik heb er een hekel aan om pessimistisch te doen. Van nature ben ik geen pessimistisch mens en altijd wel bereid om, ais iets niet lukt. nieuwe dingen aar. te pakken. Met. die bloembollenteelt ben ik ineens begonnen. Het ging een tijd lang goed, maar in de bollenstreek lopen de zaken nu hard achteruit. Boedelverkopin gen zijn er aan de orde van cie dag". Couponknippers De Jonge Nederlands her vormd vond. in overeenstem ming met de gezinstradities, aan vankelijk zijn thuis in organisa ties als de CBTB en de CHU. He: besef dat de agrarische bedrijfs tak in weerwil van werkwe ken van vele tientallen uren achterop raakte in de race naar meer welvaart, zette een ontwik keling in gang die hem tenslotte volledig zou vervreemden van al lerlei klakkeloos voor waar aan vaarde stellingen. Zegt: .Je zag de christelijke landbouworganisa ties falen in hun beleid voor de zelfstandigen. Op een bepaald moment kwam ik voor een keus te staan: VVD of Boerenpartij. De VVD sprak me in die tijd absoluut met aan. Het was de periode Toxopeus en de partij couponknippers Koekoek boekte :n die jaren succes op succes. Voor mij is het iemand die bij zijn woord blijft. Als ik de zaken over een wat langere termijn be kijk zeg ik: hij heeft het nog niet zo slecht gezien Hij was bijvoor beeld één van dc eersten die zich afvroeg of het maar zo door kon gaan snet het binnenhalen van gastarbeiders. Nu hoor Je die ge- Wanneer De Jonge in de staten zou komen hij rekent op 2 a 3 Bl'-zflfls ziet hij belangrijke taken op liet terrein van de ruim telijke ordening en met name de streekplannen. ..Daar spelen voor de landbouw grote belangen in mee. Ik heb de indruk dat die yandaitg de dag wel eens worden vergeten. Natuurlijk, de zorg voor liet milieu is een zaak die iedereen aangaat. Aluar In een lam'schan moet niet alleen ge leefd. mar ook gewerkt kunnen worden. A'eel actiegroepen zien de hoer als Iemand die alleen uit is op een economische exploitatie van zijn bedrijf. Dat is niet te recht: de landbouw heeft wel de gelijk oog voor de landschapxver- zorgine. alleen ontbreekt dikwijls hel geld om dat in de praktijk waar te maken. Van een mooie erfbeplantmg komt dan niet zoveel terecht Waar zie je nou nog een echt mooi boerenbedrijf? Je moet eens opletten hoe dat verandert, ais de boer weer wat meer arm slag zou krijgen. Als landbouw hebben we echt niet zulke grote brokken gemaakt als actiegroe pen denken. Dan zonder ik de biolandbouw uit. maar dat speelt :n Zeeland niet zo". Duiven De lijsttrekker als persoon. Een pasfoto: werkweken van 60 a "0 uur. 's ochtends rond 7 uur op. 's- avonds vaak ver na negenen in de weer met bedrijf of raads werk. De Jonge: „Ais je vraagt wat me het meest interesseert dan is dat mijn bedrijf en niet dc politiek Tijd voor hobbies is er nauwe lijks. Ik speel met de duiven tan m'n neefjes, zwem graag of ca eens schaatsen op de kunstijs baan in Brugge. Vroeger speelde ik accordeon daar komt niet meer zoveel van. Een enkele keer ga ik naar een ontspanningsa vond. Nee. een schouwburgbezoe ker wordt ik nooit. Ik heb nog nooit een voorstelling in het Zuidlaiultheater bijgewoond". Leest PZC, De Stem' en 'Alge meen Dagblad', daarnaast "Pano rama' en een aantal vakbladen. Is geïnteresseerd in boeken over re een te geschiedenis, maar noemt rich geen groot lezer. „Wat me getroffen heeft. ;s die serie van De Jong over de tweede wereld oorlog Je vragt je af. hoe is dat in godsnaam mogelijk ge weest. WIJ kijken neer op ruzie- ende Afrikaanse staatjes, maar wat er in de oorlog i.s gebeurd - Een beschaafd volk. even over de grens. Massahysterie..." De Jonge beweegt zich comforta bel voort in een beige kleurige Mercedes 220 D. overgenomen van een betrouwbare collega, die ieder jaar een nieuwe auto koopt. Legt uit; „Ik heb die wagen voor namelijk genomen omdat ik veel rijd ZO'n 30 k 35.000 km per Jaar en omdat hij geschikt is om bloembollen te vervoeren. Ik span er dan eer. wagentje achter cn dan kan ik 50 of 60 kisten van da: spul kwijt". Lacht als hem naar zijn lieve lingsgerecht wordt gevraagd: .De meesten zeggen dan: dat wat ik dagelijks eet. Maar ik ben gek op Chinees eten. Als ik weg ben zie ik altijd wel ergens een Chinees restaurant te vinden. Ik ken er in Zuid-West Nederland heel wat" Drinkt niet overmatig borreltje, pilsje), rookt zelden. De Jonge's ideale samenleving is er een met inkomensverschillen die kleiner zijn dan de huidige. „Er mag best wat nivellering worden aangebracht. En wat ik verder belangrijk vind is, dat de mensen de mogelijkheid krijgen om zich zekerheid te verwerven. Neem nu het eigen woningbezit: rlat bestaat in Nederland op veel kleinere schaal dan in België. De mensen wordt geen ruimte gela ten om iets te reserveren en het zou me niets verwonderen dat het feit dat 60 procent van de Nederlandse bevolking last heeft van stress-verschijnselen daarmee te maken heeft", Als hij de macht in handen had. zou hij ("misstand') zorgen voor volledige werkgelegenheid. Vind ('misschien is dat wel gevaarlijk om te zeggen') dat Nederlanders daarin voorrang hebben boven buitenlandse arbeidskrachten. De Jonge wil verder, dat er een strengere controle komt op het gebruik van de sociale voorzie ningen en sluit een eigen risico bij ziekte niet uit. Denkt lang na. als hem naar de ernstigste vorm van discnmmatie word: gevraagd Nadrukkelijk formulerend Als iemand op grond van wat hij geestelijk of lichamelijk is en waaraan hij niets kan doen geremd wordt in zijn manier van leven en zijn ontwikkeling". Prettige en onprettige ervaringen liggen voor de BP-ïljsttrekker dicht bij de boerderij. Zijn pret tigste „Het feit dat mijn moe der. waarmee we een tijdje ge sukkeld hebben. helemaal i* opge bloeid in het bejaarden tehuis waar ze nu woont" Onprettigste: „De ziekte van mijn neefje Ferdi. Hij :s nu bijna 3. maar toen hij jonger was is hij wekenlang ern stig riek geweest Dat waren rot dagen" Ook voor Peter de J'mg tenslotte 7 Zeeuwse trefwoorden: Oosterschelde veiligheid, mi lieu. en bedrijfsbelangen, kosten- ïnrtlMtflaH—tte -.rm:--b;uir om de mensen een goed inkomen te gever. geen doel op zich en niet alleen zaligmakend toch: onmisbare factor ::e Lf-r.-'-ntm - studie van de SEP afwachten nle: bijvoor baat afwijzen onderzoek naar alternatieve energiebronnen voort zetten. •Tracé oeververbinding: logisch vervolg op bestaande verbindin gen 'Zeelandbrug) moet snel realiseerbaar zijn kosten zijn medebepalend. vindt vrije boeren recreatie met tentjes bij de boerderij best leuk provincie biedt goede mo gelijkheden. maar waken voor o verconcentratie hoop dat reekplan Oost-Zeeuwsch-Vlaan deren ruimte geeft om rond De Braakman een wintercamping aan te legger. Moet Zeeland als provincie voortbestaan of nle: gewest mag geen vierde bestuurslag worden of gewest Zeeland of opgaan in gewest Zuidwest-Nederland. Nieuwe oommisans der konin gin: geen man als Schmelzer moet passen in de Zeeuwse men taliteit kerkelijk gebonden zijn Haagse deuren weten te vin den. Middelburg 'voorbeeldstad' MIDDELBURG In het kader van het Monumentenjaar 1975 (M-75) is Middelburg aangewezen als zogenaamde 'voorbeeldstad'. Verder zijn dat in Nederland Am sterdam en Orvelte (gemeente Westerbork). In geheel West-Eu ropa hebben ruim dertig plaatsen de eervolle vermelding van 'voor beeldstad' gekregen. Het Monu mentenjaar 1975 gaat uit van de Raad van Europa. In Nederland is de organisatie in handen van de Stichting Nationaal Comité Monumentenjaar 1975, waarvan Prins Claus ere-voorzitter is. Het Monumentenjaar 1975 heeft als motto meegekregen "Een toe komst voor ons verleden'. In Middelburg wordt gedacht aan mogelijke activiteiten ter gelegen heid van het Monumenten jaar. Zo is het niet onwaarscliijnlijk dat een congres over monumen tenzorg gedeeltelijk in Middel burg wordt gehouden. Voorts wordt er een filmpje samenge steld over de restauraties in de Middelburgse binnenstad en wordt er gedacht aan enkele pu- olikaties zoals brochures. Het Na tionaal Bureau voor Toerisme wil de aandacht van de toerist op de 'voorbeeldstad' Middelburg vestigen. BURGEMEESTER G. VAN DEN BERG VAN SINT-PHILIPSLAND KANDIDAAT STATEN: MELISKERKE Burgemeester G. van den Berg van Sint-Philipsland. vierde op de SGP-kandidatenlijst voor de provinciale statenverkiezing, ge looft dat de SGP-fractie na de verkie zingen weieens een belangrijke rol kan gaan spelen als de progressieve partijen een derde gedeputeerde zou den claimen'. „Dc StiP zou dan wei eens een wipfunctle kunnen gaan ver vullen. zodat onze stemmen erg be langrijk kunnen zijn. En we moeten daar dan ook goed gebruik van weten te maken", zo zei de heer A an den Berg vrijdagavond in .Aleliskerke op I een bijeenkomst van de SGP-kiesvere- niging in Mariekerke, Trouw aan ons beginsel'. Burgemeester Van den Berg toonde zich een fel tegenstander van een door de progressieve partijen gewenst ■programcollege' van gedeputeerde ADVERTENTIE OPTIEK - FOTO - FILM staten. Hij vond dit streven onjuist omdat, zo zei hij. bet provinciaal bestuur hier moet worden gezien als een volksvertegenwoordiging, zoals de staten-generaal maar als een bestuurs college. „Het dagelijks bestuur kom: uit hun midden en hoort daarom een afspiegelingscollege te zijn. Dan alleen kan je besturen. Oppositie in die zin mag er niet zijn", vond hij. De heer Van den Berg was var. me ning dag programcolleges zelfs in strijd zijn me: de bestuurlijke begin selen in Nederland: ..We zijn staat- rechtelijk daarmee niet op de goede j weg". De SGP-burgemeester ging er van uit dat het streven naar een programcollege polarisatie als doel I heeft: „Met name PvdA. D'66 en PPR polarisren in dat provinciaal bestuur.! De politiek is er in gebracht. Men vind: dat men in dat bestuurscol 1 ege nie: alleen bestuurder is. maar ook volksvertegenwoordiger- Er wordt dui delijk naar polarisatie gestreefd en dat word: allemaal maar goed ge keurd". De heer Van den Berg stelde da; de nieuwe SGP-fractie in de sta-l ten zich met mag laten leiden door 'alle mogelijke stromingen', maar heel duidelijk een vaste ko$rs moet varen. In zijn inleiding, die werd beluisterd door zo'n 40 belangstellenden, signa leerde hij in algemene zin grote geva ren in de democratiseringsgedachte, waarvan hij voorbeelden noemde in ondermeer het gezinsleven en in het onderwijs. Ook wees hij op de affaire Dennendai': „Maatschappij vernieu wing tot stand brengen kan kennelijk niet langs democratische weg: men gaat agiteren en zelfs saboteren. Het is een overal waarneembare infec tieziekte, een Infectie die wij allemaal inademen. Het is een gevaar waar wij bang voor moeten zijn. Deze geest tast ook onze jeugd aan in het voort gezet onderwijs, de vormingsiiuUto- ten. op kantoren, bedrijven enzo voorts". Vanuit deze zienswijze uitte de beer Van den Berg ondermeer ernstige be- denkingen tegen bet verschijnsel van de werkende gehuwde vrouw met &Ls gevolg het inr.chten ran creches Jie: gezinsleven word; aangetast") en het streven naar meer inspraak van leer lingen en ouders in het beleid van de .school. Grote bezwaren had hij tegen het instellen van schoolraden voor dit doei: .De ieraren moeten door de schoolraad worden benoemd en de leerlingen bepalen zelf wat ze willen leren", zo ageerde hij. De heeer Van den Berg betreurde het ook dat de 'overheid vaak bezwijkt aan de druk van allerlei actiegroepen Hy benadrukte aat voor de SGP de democratiegedachte is gericht op de souvereine volksregering, gebaseerd up oe calttnisusche staatkunde. Als 'verwording' signaleerde nu oat veel aumsteas 'vooral ln linkse kringen' vaak sterke banden onderhouden me: partijen in de beide kamers: .Het gevolg is dat van regeren geen sprake meer kan zyn. De regering mag niet oneer druk staan van poutie- ke groeperingen in de kamer", aldus de neer Van den Berg die het betreurde „dat al deze polarisatie gewoon geac cepteerd wordt" „A's de democratisering ontaard in een brok politiek bedrijven, gaat bij ons liet rode lampje branden. We zien duidelijk om ons heen dat het volk hieraan ten gronde gaal", zo besloot de heer Van den Berg zijn inleiding. Na de pauze trad de inleider hierover ln discussie met de aanwezigen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1974 | | pagina 9