Terneuzen zoekt medicijnen voor zwak hart 'PLANOLOOG ZIET BLOK VOOR ZICH' 'ANDERE PRIORITEITEN' 'WIJ MISSEN CIJFERS' extiA Kent U Zeeuwsch- Vlaanderen I. van Urk: 1. den Toonder: 1. G. Verlinde: zeeuwsch-vlaanderenJ ,|IJDAG IJ MAART 1974 TERNEUZEN „Een blauwdruk voor overleven", noemde Terneuzens' waarnemend wethouder van open bare werken P. J. Huijbrecht vorige week maandag op een persconferentie het ontwerp-structuurplan voor de Terneuzense binnenstad, dat die dag officieel naar buiten kwam. In het plan tekenen b. en w. wat hoofdlijnen, waar langs de toekomstige ontwikkeling van het stadscen trum kan verlopen. Kan verlopen, de wethouder liet niet na er nadrukkelijk op te wijzen. Het ontwerp-plan krijgt namelijk nog een lange weg te gaan. De komende maanden is het woord aan belanghebbenden, zoals binnenstadsbewoners en de middenstand, daarna komen b. en w. met. een voorlopig voorstel bij de raad en als die een opinie heeft gegeven rolt er uit de koker van het college een nieuw ontwerp. De geschie- idenis zal zich. dan herhalen: weer inspraak van belang hebbenden en uiteindelijk het is dan inmiddels 1975 geworden een definitieve-vaststelling van het struc tuurplan door de gemeenteraad. B. en w. stellen zich na het afwikkelen van die uitgebreide en landelijk bepaald zeldzame procedure voor om via deel-bestemmingsplannetjes en in nauw overleg met alle betrokken steeds een ander stukje stad op te knappen. De eerste reacties op het plan waren niet onverdeeld enthousaist- Binnenstadsbewoners en neringdoenden, wantrouwig geworden door het jarenlang uitblijven van een heldere .gemeentelijke visie op het- stadscen trum en ontmoedigd door een voortsluipend verval van steeds andere straten, luisterden vorige week donderdag geïnteresseerd maar zeer beheerst naar gemeentelijk voorlichtingsambtenaar Johan Robesin. die op een avond van de wijkraad voor de binnenstad in gebouw 'De Sluis', een buurtcentrum van de centra le stichting in de bepaald problematische Dijkstraat, het ontwerp-plan uitlegde. Zoeken Het zou in navolging van Huijbrecht opnieuw de nadruk leggen op het feit dat de nu verschenen schets niet meer dan dat is en dat er nog allerlei wegen openliggen naar een betere binnenstad. Een kleine expositie rond het plan in de stadhuishal leverde het overigens niet onverwachte beeld op van op kaarten verbijsterd naar hun huisje speurende binnen stadsbewoners. Zij wilden zekerheid: kunnen we blij ven of moeten we weg? Die zekerheid valt in dit stadium van de plan- procedure echter in geen velden of wegen te geven. Het ontwerp-plan filiofeert, het is geen marsroute voor hakbijl of bulldozer. Wat weg moet of wat kan blijven wordt nader uitgeduid in de ontwerp-bestemmingsplan- netjes voor de verschillende stadsdelen. In die-fase is Terneuzen echter al aan de slag en zal het rijk tenminste de toezegging gedaan moeten hebben aat er miljoenen op tafel komen om een betere binnenstad daadwerkelijk zicht- en voelbaar te maken. Vaag Een gemeentebestuur dat de deur zover openzet voor inspraak als dat van Terneuzen loopt het risico beschuldigd te worden van vrijblijvendheid en vaagheid- in-geschrifte. Wie als binnenstadbewoner jarenlang onder de doem van de sanering heeft geleefd wil duidelijkheid over de toekomst en blijkt allengs min der vatbaar voor royaal neergepende uitgangspunten en filosofieën. De PZC. peilde ruim een week na het verschijnen van het ontwerp-structuutplan de me ningen van een aantal belanghebbenden. Dat gebeurde tijdens een rondetafelgesprek in hotel Ttotterdam' waaraan deelnamen: J. G. Verlinde (39). voorzitter van de 'Werkgroep Promenade', waarin zich de zaken langs de Noord- straatpromenade hebben verenigd. De werkgroep is een voortzetting van de onder de vlag van het Handelscentrum Terneuzen (HCT) opererende 'Actie groep Noordstraat' en streeft ernaar van deze cen trumstraat een zo gezellig mogelijke kooproute te maken. I. van Urk (47). voorzitter van de zich regelmatig manifesterende wijkraad voor de binnenstad, een ach- tiegroep die fungeert als 'brievenbus' van de binnen stadsbewoners en die zich beschouwt als een min of meer officiële vertegenwoordiger van wat leeft en groeit in Terneuzens stadshart. J. C- J. den Toonder (52), voorzitter van het 'Handelscentrum Terneuzen' (HCT) met 150 leden de spreekbuis van het zakenleven in de breedste zin van het woord. Het drietal was zo vriendelijk om spontaan een mening tegen. Geen definitief oordeel, wel een aantal soms kritische kanttekeningen bij een niet zelden als 'vaag' ondervonden 'blauwdruk voor overleven' Gemeenschappelijk uitgangspunt bij deze discussie: het is dringend noodzakelijk dat er in de binnenstad iets gebeurt, over de manier waarop valt te praten... TERNEUZEN Als voorzitter J. C. den Toonder van het 'Handels centrum Terneuzen' zou mogen kie zen. bracht hij grondige veranderin gen aan in het prioriteitenschema dat in het ontwerp-structuurplan wordt gegeven. Niet het aanleggen van een "lus' in de Lange Kerkstraat, maar de rehabilitatie van woningen vindt hij het belangrijkst. Er zou zo snel mogelijk een 'voorbeeldwoning' moeten worden gerealiseerd, zodat binnenstadsbewoners een indruk krijgen van hoe wonen in het stads centrum óók kan. Het ontwerp-plan zet scheiding van woon- en werkver keer op de tweede plaats. Den Toon der zou het beter vinden als het realiseren van parkeerplaatsen aan de ingang van de invalswegen twee de kwam te staan. Derde punt (in het plan: de woningrehabililatie) moet naar zijn smaak het versneld op gang brengen van de cityfunctie van het overgangsgebied tussen Noordstraat en het begin van de Axelsestraat met het toekomstige Ja va zijn, de vierde plaats is in de HCT-conceptie het vorm geven van Markt en Blokken als citygebied Het ontwerp spreekt van de aanleg van perkeerplaatsen. Vijfde op het verlanglijstje van de HCT-voorzitter: de lus' in de Lange Kerkstraat (het plan: cityfunctie van het overgangs gebied Noordstraat-Axelsestraat-Ja- va). De zesde plaats tenslotte wordt bij Den Toonder ingenomen door de scheiding van woon- en werkverkeer, het plan rept van het project Markt- Blokken. Den Toonder tekent daarbij overi gens aan. te beseffen dat het priori teitenlijstje in he* ontwerp-plan geen wet van Meden en Perzen :s. Zijn sleutelwoord bij het beoordelen van wat b. en w. nu op taf ei hebben gelegd: „Concentratie van het winkel- areaal'. Zegt: .Met wat er over het Java wordt gezegd ben ik het ten dele eens. Zoals die zaak er nu bijligt is het een rotzooi. Het zal er om gaan dat het toekomstige Java en de Rose- en Herengracht een •rait-d'union worden met de binnen stad. Een warenhuis zou op het Java erg goed staan, maar dan is het wel belangrijk om te weten hoe Terneu zen zich gaat ontwikkelen. Ik vind dat het plan ondermeer in de opgave van het aantal inwoners nog een beetje de indruk probeert te wekken dat we "boomtown' zijn en dat is natuurlijk niet waar. Met de heer Verlinde zeg :k dat ik duidelijke cijfers mis. Persoonlijk lijkt het me het veiligst om bij je prognoses met verder te kijken dan 10 jaar. Zon termijn zou je weer moeten opdelen in stukken van 3 jaar en dan uiteindelijk proberen le der jaar bij te sturen. Het plan is mis schien we: wat simplistisch, maar aan de andere kant loop je het risico dat niemand "net kan volgen als je te ingewikkeld wordt. Op basis van wat er nu op tafel Is gekomen moet het mogelijk zijn. om een discussie te voeren Den Toonder noemt bet 'dringend noodzakelijk' dat er op heel korte termijn iets wordt gedaan om een verdere achteruitgang van de woon buurten tegen te gaan. .Als je langer wacht hoef je niet je meer te rehabill teren, want dan is er weinig meer over" Hij kan zich wel vinden in het Wee dat het voetgangersgebied moet worden uitgebreid. Lacht als hij zich een suggestie die hij enkele jaren geleden deed herinnert: „Ik heb ooit eens gepleit voor een w ittekarreo- plan en eigenlijk geloof ik daar nog wel in. Zorg dat er een aantal witkarren staan, die de mensen (en de artikelen die ze zich in de stad hebben aangeschaft) naar hun auto op één van de parkeerterreinen brengen. Zoiets moet toch realiseer baar zijn?" Is het verder eens met de opmerking dat er dringend iets aan de eenzijdige horeca-structuur in bepaalde straten moet worden gedaan en dat het aanwezige groen „hebben we trouwens wel zoveel groen?') ontsloten dient te worden Den Toonder, de balans opmakend van de blauwdruk voor eer. betere binnenstad: ..Een plan dat m ieder geval aanknopm.gspur.ten biedt om er zoveel mogelijk uit te halen. Wij zullen in ieder geval wat steentjes aandragen". V.l.n.r.: HCT-voorzitter Den Toonder, voorzitter Van Urk van de wijkraad voor de binnenstad en voorzitter Waarschijnlijk broers. Jaap en D gefeliciteerd, de waardebon van den .Deze dijk was zeer mooi. maar door de verwaarlozing van de Een moeilijke opgave, de fotopuzzel ran vorige week. Welgeteld vijf op lossingen kwamen binnen, maar de- K waren alle juist. Het was ook een Puzzel die alleen door ter plaatse Eer goed bekenden kon worden op- tóost. De foto toonde de Hogendijk rassen Breskens en C.roede. Links ran de dijk ligt de Oud-Breskenspol- De plaat was geschoten ter hoogte van de boerderij van Dusar- ®uin. Mevrouw M- van Es-Maasland Oostburg had dat precies gera- TERNEUZEN lil pure bezorgd heid over wal hij 'de verloedering van de binnenstad' noemt is I/aak van Irk In de wijkraad voor Ter- neuzen-centrum gaan zitten. HIJ werd voorzitter, maar verheelt niet dat die taak 1» m somtijds zw aar drukt: „Ik had liever gezien dat ze een ander hadden gekozen. Maar Ja er was niemand beschikbaar en dan stap Je er zelf maar in" HU gelooft dat de wijkraad een 'brlevenhusfunctic' vervult voor de binnenstadsbewoners en onzekerheid en ongenoegen weet te kanaliseren. „Helemaal zoals Ik het zou willen gaat het helaas niet. Als wijkraad moet je niet alleen brievenbus zijn. maar ook alternatieven aandragen. De binnenstadsbewoners zullen zelf iets aan hun situatie moeten veran deren. Dat besef dringt zachtjesaan wel door bij de mensen. We hebben nu bijvoorbeeld een werkgroep (in gaat studeren op de speelmogeiijk- heden in het Paslorsbos" Van Urk is een groot voorstander van het "harmoniemodel' en hij be speurt dan ook met leedwezen, dat de bewoners van de binnenstad bijna instinctief de neiging heb lien zich af te zetten tegen de mld denstand in hel gebied „Neem nu bijvoorbeeld de suggestie om in de Lange Kerkstraat een lus' voor het dan di ree' in de richting van de middenstand die weer zo nodig moet gewezen, maar men vergeet dat de winkeliers nie'. om dat plan hebben gevraagd Ze wilden wel meer parkeerruimte, maar de ge meente heeft uiteindelijk de Lange Kerkstraat aangewezen Ik v.nd het overigens aan de andere kant weer positief als mensen bij ons in de wijkraadsvergadering met andere oplossingen komen en zeggen: als de gemeente die voorzieningen nu eens daar en daar schept, dan kost dat minder ruimte. Daaruit blijkt dat de binnenstadsbewoner echt wel oog heeft voor zijn omgeving" Buren ZEEUWSCH-VLAANDEREN Van Urk gelooft dat een ontwerp- structuurplan (en alles wat nog aan "blauwdrukken" volgt) niet genoeg is om van een stadscentrum een leef en bewoonbaar geheel te maken. .Je zult ook moeten zorgen aat er iets gebeurt aan de mentaliteit van de bewoners, dat ze leren om naar de totaliteit van de binnenstad te kijken en niet alleen naar dat hoek je bij hun huis. hoe begrijpelijk dat ook is. Leefbaarheid betekent dat de mensen weer écht buren worden, dat ze alles weer samen doen. Dat is in de loop van de jaren wel wat verloren gegaan Aan de andere kant zul je ze in staat moeten stellen om een huis te bewonen dat dezelfde voorzieningen heeft als de woningen in de nieuwe wijken". Izaak van Urk bekent eerlijk dat hij bet moeilijk vindt om te omschrij ven wat hij in het ontwerp-struc tuurplan mist. 'Een planoloog denkt heel anders dan lk Hij voor zich dat hij moe* een bestaand iets dat v moeten worden". TERNEUZEN Voorzitter J. G. Verlinde van de 'Werkgroep Prome nade' laat er geen twijfel aan be- staan dat de Noordstraatwinkeliers met alternatieven zullen komen voor het ontwerpstructuurplan. Zijn grootste bezwaar tegen de "blauw druk': bet ontbreken van cijfermate riaal. „Ik mis allerlei belangrijke cijfers en gegevens. Een leefbare binnenstad betekent ook dat de con sument een goed functionerend win kelapparaat moet kunnen vinden. B en w. hadden bij het maken van het plan deskundigen moeten inschake len die daar kUk op hebben. Nu haal ik uit het Uteratuurlijstje dat men zich ondermeer heeft gebaseerd op een rapport van het 'Centraal Instituut voor het Midden- en Klein bedrijf' uit "68 en het Pnl-rapport Terneuzen. problemen van een groeipool'. Dat stuk van het CIMK was een soort voorstudie, op basis waarvan nog eens een echt grondig onderzoek kon worden uitgevoerd, het ETI wijdt niet meer dan 6 alinea's aan de goederendistributie". Hij vertelt dat de werkgroep wil proberen om in de komende 8 we ken de naar zijn smaak wrat krappe termijn van de inspraakpro cedure met 'zwaar* cijfermateri aal op tafel te komen. .Het ont werpplan geeft bijvoorbeeld geen enkel cijfer over het huidige en toekomstig winkeloppervlak. En dan nog: is het plan toereikend tot 1990 of tot het jaar 2000? Dat er voor een grootwinkelbedrijf 2.5 ha nodig zou zijn noem ik een kreet en zo leven er bij ons nog meer vragen. B. en w willen het woningbestand re habiliteren en verder nog ruimte scheppen voor groenvoorzieningen en het verbreden van wegen'. Als je dat allemaal zou uitvoeren blijven er van de 1000 woningen die er nu in de binnenstad staan misschien nog 500 over. Ga dan uit van een bezetting van 3 bewoners per huis en je komt aan 1500 binnenstadsbe woners Is dat nog wel genoeg om er zelfs maar een kleuterschooltje voor te bouwen?" Java De werkgroep heeft voorts grote twijfels aan de vlot neergepende wenselijkheid dat er een soepele ver binding ontstaat tussen de huidige binnenstad en een toekomstig koop- centrum op het Java. Vertinde: .Die aansluiting zie ik op dit moment niet zo. er zijn nogal wat barneres. Je hebt de afstand, je ondervindt hinder van verkeerswe gen en dan ligt er tussen die twee delen van de binnenstad nog een water- en kantorenfront. Het plan zegt nergens hoe b. en w. die ver sterking van het kern winkelapparaat in de richting van Java en Schut tershof denken te realiseren Een ander bezwaar van de nu ont wikkelde filosofie vindt hij. dat de binnenstad weer verder naar het zuiden opschuift, terwijl straten als Dijk- en Niéuw-straat verkommeren. .Jn de Nieuwstraat. ik heb dat van ochtend even geteld, zitten nog 8 winkeliers, in de Dijkstraat mis schien 5 of 6. Daar was vroeger 40 procent van de winkelvoorzienin gen". Voor de werkgroep is het tenslotte de grote vraag of de lan verbreide rondweg het centrum In de toe komst van verkeersoverlast zal af helpen Verlinde beantwoordt die vraag nu al ontkennend: „De brug bij Sluiskil is verkeerstechnisch ze zien een mislukking. I dacht toch zeker niet dat de tankauto's in de toekomst de rondweg zullen volgen of dat het personeel van Dow bij - het uitgaan van de fabriek afwijkt van de huidige route?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1974 | | pagina 31