PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KAPING TOESTEL KLM VERIJDELD Kabinet-Den Uyl overweegt nieuwe revaluatie van 5 procent in april Minister Boersma betreurt kritiek vakbonden op sociale werkplaatsen Coördinatiegroep: onderzoek multinationale olieconcerns Diensttijdverkorting met vier maanden de krant van zeeland 0 KRUIER IN BEIROET BETRAPT BIJ AAN BOORD SMOKKELEN WAPENS EN EXPLOSIEVEN OPWAARDERING GULDEN MAAKTONDERHANDELINGEN OVER EXPORTPRIJZEN AARDGAS MOGELIJK WERKGROEPEN VOOR RESEARCH EN ONDERZOEK VERRIJKING URANIUM Hel mandaat van de hemel m NIEUWE STAATSSECRETARIS: BIJ OPENING NIEUWE WERKPLAATS IN MIDDELBURG: Pagina 3 217e jaargang - nummer 62 Vrijdag 15 maart 1974 rur' rfxftoto van een KLM-jumbo. BEIROET, LIBANON (AP, RTR, UPI) Veiligheidsagenten op de luchthaven van Beiroet hebben donderdag vijf Arabieren gearresteerd wegens een poging tot het kapen van een KLM Jumbo Jet nadat een van hen had getracht wapens en explosieven aan boord van het toestel te smokkelen. BJMMXRDAM De opgraving Romeinse schip in Zwam n is nu zover gevorderd, ■j er ook voor het publiek al zien is: er zijn nu 'kijkda- jb' ingesteld, waarop belangstel- deze erfenis van eeuwen bezichtigen. Vlak bij het rtp zijn de overblijfselen van xym schip gevonden, maar dit svet geborgen kunnen tvorden. czr ie resten van het eerste Ro sehip. DEN HAAG Het kabinet-Den Uyl zou voor april weer een opwaardering van de gulden overwegen. De gedachten gaan volgens financiële experts weer uit naar vijf procent. Daarmee zou dan de gulden op dezelfde voet komen als de Westduitse mark. De Nederlandse regering wil door deze re valuatie de mogelijkheid openen opnieuw te onderhandelen ovqr de exportcontracten van aardgas. Pas daarna zou de aardgasprijs voor het buitenland worden opgetrokken en gekoppeld aan de prijs van de ruwe olie. In de nog steeds geheime exportcontracten zou een clausule staan die bij wijzigingen in de monetaire situatie heronderhandelingen mogelijk maakt. (Van onze correspondent) BRUSSEL De coördinatiegroep van olieverbruikende landen die onlangs in Washington bijeen Ejn geweest, maar dan nu zonder Frankrijk, wil dat de rol van de multinationale oliemaatschap pijen grondig wordt bestudeerd. De handelingen van deze maatschappijen, zo zei een woordvoerder na afloop van het tweedaagse beraad in de Belgische hoofdstad, onttrekken zich geheel aan de da ten en de kennis van de regeringen. nu in het kader van eeni bijroep informatie worden uitge- jseki jen einde een beter inzicht te weristelligen omtrent bijvoorbeeld pnjsopbouw en de werkwijze van s oliemaatschappijen. Met behulp j® de resultaten zou dan een politiek «men worden bepaald die meer vat op de werkelijke toestand, vergadering stelde nóg twee ïn in, De ene gaat zich met het wetenschappelijk en de wetenschappelijke sa- de andere met de moge- voor de verrijking van ura tecoördinatiegroep is een vrucht *ae olieconferentie in Washington. Japan, Canada, Noorwegen snaait EEG-landen maken er deel Frankrijk heeft zich van de - —..en gedistantieerd omdat Pa- meent het olievraagstuk langs Schiller naar CDU jjUNZ (DPA) De Westduitse voor- ™ige sociaal-democratische minister 2kiii2°"omische zaken Prof- Karl rj. >s tot de CDli toegetreden., krin"n van CDü-voorzitter "«molKohl donderdag bevestigd. KISSINGER: NIETS BEKEND OVER OPHEFFING OLIEBOYCOT WASHINGTON (RTR) De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger, heeft donderdag mee red eel d dat de VS geen mededeling had den ontvangen over beëindiging van het Arabische olie-embargo. Hij zei dat zij alleen maar tegenstrijdige berichten over de kwestie hadden gehoerd. Berichten uit Tripoli wijzen op een komende opheffing van de boycot tegen de VS. De boycot van Nederland en Denemarken zou worden voortgezet. Ver wacht wordt dat zondag een verklaring komt van de Arabische olieministers. Nederland komt 3.3 miljard gulden te kort op de export van aardgas, door het prijsverschil tussen binnenlands en geëxporteerd gas. Geleidelijk aan worden de prijzen van het aardgas voor binnenlands gebruik nu ai gekop peld aan de sterk gestegen prijs van de olie Tot nu toe is het nog niet mogelijk gebleken de aardgasprijzen voor onze buitenlandse afnemers op te trekken. Volgens berekeningen var. deskundigen betalen de Italiaanse af nemers slechts 4,11 cent per m3 voor: het Nederlandse aardgas. De Neder landse grootverbruiker moet dit jaar al 16,6 cent "per m3 betalen. De grootste strop lijdt ons land echter op de export van gas naar Duitsland: 1538 miljoen gulden per jaar. De Duitse, Belgische en Franse afnemers zijn wel bereid om over een hogere prijs te praten, maar deskundi-i gen nemen aan, dat ze dan zouden, onderhandelen met de lage aardgas- i prijs van Italië in het achterhoofd. j De oplossing om de export contrac ten open te breken via een revaluatie van de gulden zou zijn gedaan door. de Westduitse minister van financiën, Helmut Schmidt aan minister Duisen- berg. Heel voorzichtig zou minister Duisenberg reeds zijn buitenlandse collega's in de EEG hebben gepolst: over het voornemen. Deze revaluatie zou via de hogere exportprijzen een extra opbrengst van ongeveer f 3,5 miljard aan hogere aardgasprijzen mogelijk maken. Deskundigen zUn van mening dat door een verhoging van de aardgas-1 prijzen in het buitenland de concur rentiepositie van de Nederlandse be drijven, die nu veel hogere gasprijzen moeten gaan betalen, beter zal wor den, omdat de buitenlandse bedrijven dan meer voor het aardgas moeten gaan neertellen. Daardoor zouden de energiekosten van het buitenlandse produktieapparaat gelijk kunnen wor den aan die van het Nederlandse bedrijfsleven. Concnrrenfie Na de opwaardering van de gulden' met vijf procent in september 1973, waren economen en financiële experts! ervan overtuigd, dat in het najjar of in de eerste maanden van 1974 een tweede revaluatie zou plaatsvinden. Die is niet doorgegaan, mede in ver- h; bevoorradlngsemployee van de KLM. die werd betrapt terwijl hij pistolen en handgranaten verborg in een van de voor de boe mg 747 bestemde con tainers met voedsel. Na zijn arrestatie wees hij zijn vier medeplichtigen aan, allen eerste klas passagiers, die zonder handbagage hadden geboekt voor vlucht 863 en in de vertrekhal wachtten totdat zij aan boord konden gaan. De zegslieden vertelden dat de vier j reisden op Jordaanse en Bahreinse paspoorten. De Jumbo was op weg van Amster dam naar Tokio, met 75 passagiers en een bëmanning van 16 koppen. In Beiroet zouden 20 passagiers, onder H'i employees werden door gefouilleerd in een massale zoekactie naar nog meer wapens. Het toestel kon na door de politie te zijn door zocht met een achterstand van 1 uurl en 10 minuten zijn reis naar Tokio] voortzetten. Van de vier gearresteerde passagiers :s een een Jemeniet en twee ar.de ren zijn Paiestijnen. De nationaliteit van de vierde man was gisteravond nog niet bekend. Zij werden met een ge pantserde auto naar het hoofdbureau van politie vervoerd. Daar zeiden zij tijdens een verhoor lid te zijn van het Bevrijdingsfront van Eritrea, een gu- erülagroep die in Eritrea actie voert tegen de regering van keizer Haile Selassie. De ondervragers zijn t-chter niet overtuigd van de juistheid van ieze verklaring, aldus de zegslieden Veiligheidsagenten op de luchtiiaven houden rekening met de mogelijkheid dat de mislukte poging tot doel had de twee in Nederland gevangen zitten de kapers van de Britse VC-10 te bevrijden. Zij wijzen erop d-at oe tak tiek van het aan boord brengen der wapens in beide gevallen identiek Tfcantlijn Zie slot pagina 3 kolom 3 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Begin volgend jaar zal geleidelijk de verkorting van de diensttijd worden inge voerd. Voor de meeste dienst plichtigen zal de diensttijd met vier maanden worden terugge bracht. Hoe de hogere kosten voor defen sie. die het gevolg zijn van deze operatie, zullen worden opgevangen is nog niet bekend Zeker is wel, dat de oefenprogramma's zullen worden inge kort en dat het vrijstellingsbeleid be perkt zal worden. Er zijn meer dienst plichtigen nodig als de diensttijd wordt verkort. Dit heeft de nieuwe" staatssecretaris van defensie voor per soneelszaken, oud-generaal C. L. J (Cees) van Len: donderdag gezegd tijdens een ontmoeting met de pers. De nieuwe Mommersteeg opvolgt, kondigde aan, dat de verkorting van de diensttijd in de defensienota, die na het voorjaar zal verschijnen, nader zal worden uit gewerkt. Allereerst zal de diensttijd voor mili tairen die zestien maanden dienen het merendeel van de krijgsmacht worden teruggebracht tot twaalf maanden, daarna zullen ook de ande re categorieën (de 18- en 21-maanden dienenden) aan bod komen. De nieu we staatssecretaris merkte wel op. dat bet voorstel tot verlaging van de diensttijd eerst nog moet worden goedgekeurd door de ministerraad. Hij deelde mee. dat het in de bedoe ling ligt een staatscommissie in het leven te roepen, die zal moeten bezien of in Nederland een beroepsleger kan worden gevormd. Benoeming Van Lent wilde niet al te diep (Zie slot pagina 3 kolom 4) vamiggg |b de krant Sieuws uit Zeeland op de Pagina's 2,5,6,7,9 en 11; Binnen- en buitenlands nieuws op de pagina's l3 en 13; -Port op de pagina's 14 en 15; fedio en televisie op pagina nieuws op pagina VERRAST OVER 'MISVERSTAND' MIDDELBURG Minister Boersma van sociale zaken heeft donderdagmiddag bij de officiële opening van de nieuwe sociale werkplaats voor Walcheren in Middelburg zijn afkeuring uitge sproken over de wijze waarop de vakcentrales in Zeeland de si tuatie in de sociale werkplaatsen hebben bekritiseerd- De minister reageerde met name op de in het openbaar gebruikte typeringen als 'vuilnisbak' en 'kleuter schoolwerk'. „Wie aanleiding geeft tot een dergelijke voorstel ling van zaken, doet er goed aan zichzelf af te vragen of hij daar mee de sociale werkvoorziening recht heeft gedaan en de belan gen van de WSW-werknemers heeft gediend", zo zei de be windsman. Drs. Boersma toonde zich er verrast over dat over de sociale werkvoorzie ning, die al 25 jaar landelijk is gere geld. nog 'misverstanden' blijken te bestaan, te meer omdat er in de afge lopen tien jaar. waarin in Nederland meer dan honderd nieuwe bedrijfsves tigingen voor dit doel zijn geopend, van alle kanten veel over is gediscus sieerd. „Maar wie nog de gedachte mocht koesteren dat er geen misverstanden meer bestaan, leest dan geen Zeeuwse kranten", aldus de minister die blij was dat de publikaties over de vak bondskritiek niet samenvielen met de opening van de werkplaats: „Dat is maar goed, want nu kan ik er tenmin ste rustig over praten". De minister vervolgde: „Degenen die op welke wijze dan ook een stuk medeverantwoordelijkheid voor de so ciale werkvoorziening dragen verdie nen lof als zij onvolkomenheden sig naleren en zelf een bijdrage leveren om deze op te lossen. Maar onjuiste en generaliserende suggesties vallen slechts te betreuren en benadelen vooral de werknemers zelf. Ze geven eeen onverdiend negatief beeld op de sociale werkvoorziening". NORMAAL Omdat de discussies ook landelijk toch nog voortduren, ging de mi nister in algemene zin vrij uitvoerig in op doel en functie van de sociale werkvoorziening. Hij verheelde niet dat ook deze werkvoorziening geen "hemel op aarde' is. De minister bena drukte dat WS'W-bedrijven gezien wil len worden als normale bedrijven en de WSW-arbeidskrachten als normale werknemers. Hij wees erop dat tien duizenden er. in een bij wet geregelde rechtspositie en onder landelijk gel dende voorwaarden, meehelpen aan produktie en publieke dienstverlening aan plaats en streek. „De binnenzijde is dat al die verschillende bedrijven een sociale achtergrond hebben, dat ze met financiële steun in stand wor den gehouden en aan bepaalde speire- gels van de overheid rijn gebonden Maar deze binnenkant mag hun uiter lijke verschijningsvorm niet bepalen". De vergroting van het menselijk wel zijn moet, zo zei de minister, in de toepassing van de wet duidelijk her kenbaar zijn. alsmede de ontplooiings mogelijkheid als mens. ..De s.w. kan hierin slechts een deelfunctie vervui len: het bieden van aangepaste werk gelegenheid met inbegr.p van de mo gelijkheden tot vergroting van de ar beidsongeschiktheid. Wie hierin geen bijdrage tot welzijn of ontplooiing kan ontwaren, zit kennelijk op een andere golflengte dan de wetgever", zo meende minister Boersma die daar bij niet ontkende dat eer, kritische toetsing van het WSW-be leid steeds dringend gewenst is. vooral waar het gaat om aangepaste werkgelegenheid.; zoveel mogelijk afgestemd op de indi viduele behoeften en gericht op actie ve deelneming in het arbeidsleven. De minister ging ook in op de vraag voor wie de sociale werkvoorziening is bestemd, waarbij hij sprak over de 'meer kwetsbare bevolkingsroepen'. Hij maakte er bezwaar tegen de WSW-werknemers van een 'etiket' te voorzien met aanduiding aLs: moeilijk plaatsbaren, mindervaliden of gehandi capten. Hij benadrukte dat het plaat singsbeleid ntrikt individueel gericht moet zijn. EREDIVISIE De bewindsman reageerde tot slot op de "hier er. daar te bespeuren vrees' dat de rijksoverheid zelf afbreuk aan de WSW zou doen door het subsidië ren van werkgelegenhejdsobjecten in het kader van de werkloosheidsbe strijding. Hij achtte de vrees dat hierdoor een nieuwe vorm ontstaan. v.' e r .-i v o o r zen ng soort 'eredivisie' het hebben allerminst doel een permanente, ges werkgelegenheid te bieden". (Zie slot pagina 9 kolom 1 i tuMen Franoo en het Vatlcaan over de pro Basktscbe bisschop ran Bilbao is een Stuk West europeae historie waarvan maar minimi meer wtaten dat het nog altijd functio neerde Onvermijdelijk valt in dit ver band het woord 'Canossa', de naam van het slot bij het Italiaanse Regglo Emilia, waar Hendrik IV in januari 1077 voor paus Gregortus VII boete moest do»*n om de pauselijke ban vloek opgeheven te krijgen de paus achtte zich de opperUvnhetr van alle wereldlijke vorsten Strikt ge nomen gaat het nu rond de bisschop van Bilbao om andere zaken: in het geding zijn de bevoegdheden van kerk en slaat zoals geregeld in het concor daat dat Spanje en het Vatlcaan met elkaar hebben gesloten Maar op de achtergrond speelt precies die zelfde kwestie als negen eeuwen gele den, het gaat namelijk om wat de Amerikaanse politicoloog Walter Lippmann een» heeft aangeduid als: .het mandaat van de hemel". [et mandaat van de hemel: Franoo kan ach tengevolge daarvan niet permitteren de paus tegen rich in het harnas te jagen. De macht van de Spaanse dictator berust mede op de erkenning van zijn positie en plaats door het Vatlcaan, door de paus Voor de gewone Spaanse gelovige katholiek komt die erkenning neer op een he mels mandaat aan de generaal Franoo. Wanneer nu dien* staatsmacht zich te gen de bisschoppen zou verzetten zou het met dat man daat wel eens ver keerd kunnen gaan. met aLs gevolg aller lei interne politieke complicaties. En dat is wel het laatste da*, het Spaanse gouvernement zich op dit ogenblik kan permitteren. Een uitwijzing van de bis schop van Bilbao en het daardoor uit lokken van c-en openbare en afwijzen de pauselijke reactie zou neerkomen op een aantasting van de goddelijke legitimiteit, waarop Franoo aanspraak maakt. Voor dje stap is Madrid ken nelijk teruggedeinsd. Er doet rich in Europa nog een twee de bisschopskwestie voor in relatie tot de verhouding kerk en staat, namelijk het ontslag van kardinaal Mindszenty als primaat van Hongarije. De omstandigheden in en rond deze zaak zijn echter anders dan in Spanje, het hemels mandaat komt hier hele maal niet ter sprake. Dat is wel het laatste dat een communistisch regime voor zichzelf nodig acht: het zit echt niet te wachten op een vrijbrief van de paus om te kunnen regeren, inte gendeel Het communisme is aelf een soort religie, het is naar Toynbees woord de 'vergoding van de collec tieve menselijke macht op wereldom vattende schaal', het heeft voldoende aan de legitimiteit van het proleta riaat. Op grond van praktisch-politie- ke overwegingen evenwel er rijn nog altijd vele inwoners van Hongarije die in God en de paus geloven on derhoudt het regime-Kadar enige be trekkingen met het Vatlcaan. De Hon gaarse regering kan het zich namelijk niet permitteren te doen alsof er geen Vaticaan bestaat. Omgekeerd en nu komen we in een opvallende situatie gelet op he' verleden van de R K Kerk moet het Vaticaan rekening hou den met de politieke realiteit in Hon garije teneinde nog enig contact met de priesters en gelovigen daarginds te kunnen onderhouden. Met andere woorden: zonder "hemels mandaat* moet de paus in dit geval een politiek van schipperen voeren, zo zelfs dat hij er een aartsbisschop van zijn zetel voor moest ontheffen. Kardinaal lOndazenty heeft sindsdien al enige malen duidelijk gemaakt daar woe dend over te zijn. hij verwijt het Vatl caan zoete broodjes met de commu nisten te bakken. Het patroon van de Europese ge schiedenis kent merkwaardige lij nen: lang geleden, in dp grijze mid deleeuwen. moest een Duits vorst in de sneeuw knielen voor de paus ten einde te verhinderen dat zijn 'regeer- mandaat' werd ingetrokken, want daar kwam het eigenlijk op neer. Vanaf dat moment is Canossa zichtbaar geble ven tot op het huidige ogenblik toe: vorsten hadden een mandaat nodig, ze regeerden bij 'de gratie Gods' en in katholieke landen wilde dat zeggen dat rij de paus als stedehouder van Chris tus moesten erkennen. In de pro testantse landen was deze problema tiek allerminst van geringer orde: de discussie over deze vraagstukken de verhouding God-staat-burger wordt in deze tijd met verwoede fel heid gehouden. Lipmann signaleerde dit thema zelfs als element van de crisis in het westen Het gaat allemaal heel ver terug. De rechtstreekse re latie met Canossa is nu weer in Spanje duidelijk geworden: Franco heeft om zichtig en voorzichtig een stap terug moeten doen. met een concordaat in de hand kon de paus hem terechtwij zen, zij het binnenskamers. Maar er is ook een heel andere ontwikkeling: voor Boedapest bijvoorbeeld kan bet woord Canossa niet meer worden ge bruikt. paus Paul us is daar in een ge bied waar zijn hemels mandaat niet langer wordt erkend. Hij is er eigen lijk alleen maar pastor als hij niet met de regeerders daar tot overeen stemming zou komen, zou dat beteke nen dat hij de kudde in de steek zou laten. Er loopt een lange weg door het ou de Europa er staan mijlpalen bij Canossa, bij Bilbao, bij Boedapest In het pnlste begin van die weg is eens gezegd dat de toekomst zou zyn voor de zachtmoedigere „Zij zullen de aarde beërven". In al die eeuwen ech ter is men aan die machtsuitoefening en aan dat mandaat nog slechts ze', den toegekomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1974 | | pagina 1