Berkhouwer: „Als Nixon komt moet hij ook naar Straatsburg" ONDERHANDELINGEN CENTRAAL AKKOORD NOG NIET BEGONNEN Belastingaffaire kan Nixon noodlottig worden Compromis-voorstel voor Dennendal 't is me't weert je weer t is weer Hellaweer partijen wachten op elkaar BEZETTING IN HELMOND KVP: SPREIDING VAN MACHT, KENNIS, BEZIT EN INKOMEN KLEDING IN KOLONIALE STIJL EN ENGELSE AVONDCREATIES 'Europees parlement heeft ruggegraat nodig' ^SDAG 13 MAART 1974 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 Wie eerst? WETSVOORSTEL RIJ.ONDERRICHT DES HAAG (ANP) De tweede ka- -ff heeft dinsdagmiddag zonder hoof- stemming het regeringsvoor- ,rl unvaard om het rij-onderricht y irfflfn «si met al te lange tijd zullen de ..gs^icteurs in het bezit moeten T- no een instructiebewijs, dat ver- mmi kan worden na afgelegde exa- De fractie van de BP kreeg g, dat zij tegen het voorstel (Van onze redactie economie) DEN HAAG Er zit weinig schot in de totstandkoming van een centraal akkoord. Niet bevorderlijk is het trouwens ook dat de prognoses voor de economische ontwikkeling van het Centraal Plan Bureau er nog niet zijn. Bovendien is de regering nog niet klaar met haar belastingpakket Concrete onderhandelingen zijn deze week niet te verwachten. Premier Den Uyl kondigde vorige week woensdag een pakket maatrege len ter waarde van 2 k 2,5 miljard, gulden aan. Doel verlaging van de loon- en inkomstenbelasting per 1 Juli om de lagere inkomens enigszins te binnen- en buitenland (Slot van pagina 1 Concept-verklaring voor manifestatie 'ijjEN HAAG (ANP) Handha- róg en uitbreiding van de 'michtsspreiding, rechtvaardiger wdeling van inkomens en ver- mogen, aandacht voor het zelf- jandlg ondernemerschap en het wegnemen van de spanningen tussen nieuwe ontwikkelingen in liet rechtsgevoel en bestaande «tten. D3 ii£i punten uit de concept-verkla- :zf. die het partijbestuur van de Kt? heeft opgesteld voor de KVP- nantfestatae, welke zaterdag aanstaan de m het congresgebouw te Den Haag wordt gehouden. De verklaring sluit uc bij de doelstellingen 'spreiding tv m&cht, kennis, bezit en inkomen', weit het kabinet-Den Uyl nastreeft, fc de ooncept-verklaring wordt gezegd fe de invloed van de burger aan de Ms en in het werkmilieu langs wet- tdljke weg zal moeten worden ver- pwt. De bestaande vormen van mchtspreiding of -concentratie die- se volgens het concept grondig te widen herzien voor de verdeling van tl overheidsmacht over de verschil lede bestuurslagen en de eigendoms- e wiroogensverhoudingen en de ver dring van het nationaal inkomen. Nieuwe vormen van machtsspreiding aceten worden ontwikkeld voor de Bttmationale verhoudingen en de ont- rükeling van de economische groei, nationaal als internationaal, al ia de concept-verklaring. Bij het tot. aai brengen van rechtvaardiger in terns- en vermogensverhoudingen zv*. in het bijzonder aandacht be sted worden aan de verdeling van de Ft. en de lasten van de laagste staensgroepen, het veilig stellen ra een meer inkomen voor iedereen «iet voorkomen en bestrijden van cwhtvaardige verrijking door spe et». De concept-verklaring consta teert dat bestaande mogelijkheden als de jeugdspaarregeling, winstdelings- spaarregeling, de vermogensaanwasde- ling, het investeringsloon en het spaarloon onvoldoende worden ge bruikt. Meer mogelijkheden moeten, aldus het concept, worden gecreëerd om te kunnen delen in het vermogen van ondernemingen, met name door degenen die in de onderneming werk zaam zijn. Om te komen tot uitbrei ding van het eigen woningbezit wor den in de concept-verklaring maatre gelen voorgesteld voor de aankoop van woningwetwoningen, het aanko pen van een eigen woning met ge spaarde gelden en de uitkeringen uit het bezitsvormingsfonds. Het beleid ten aanzien van het midden- en klein bedrijf mag zich volgens de concept verklaring niet beperken tot het overi gens noodzakelijk opvangen door soci ale maatregelen van degenen die in ernstige moeilijkheden geraken. Dat beleid moet ook ontplooiingskansen scheppen voor gezonde ondernemin gen in midden- en kleinbedrijf en land- en tuinbouw. Inkomens- en ver mogensvorming zijn van wezenlijke betekenis ter bereiking van dit doel, zo wordt gezegd. De concept-verklaring zegt tenslotte dat in een democratische samenleving de rechten van de burgers tegenover elkaar gewaarborgd behoren te zijn. Dat geldt ook voor de fundamentele rechten en vrijheden van de mens en de eerbiediging van de persoonlijke levenssfeer. „De wetgever moet snel ler werken als de wet te ver achter blijft. De wetgever moet er echter ook rekening mee houden dat niet iedereen even snel maatschappelijke ontwikkelingen volgt of er mee in stemt. De mensen mogen niet in ge wetensconflict worden gebracht". verbeteren en de totale koopkracht op te voeren; bevordering van de investe ringen. vooral in de bouw; verhoging van rijks- en gemeente-uitgaven, met name om de werkgelegenheid te sti muleren. De belastingverlaging moet de bestedingen aanzwengelen en een beter klimaat scheppen om tot een loonakkord te komen. Het kabinet is nog bezig met het uitwerken van dit pakket, waarvan de premier alleen de ruwe hoofdlijnen heeft aangegeven. Hoewel er aanvan kelijk enige hoop bestond dat de maatregelen midden deze week aan de tweede kamer zouden worden meege deeld. ziet het er nu naar uit dat dit niet voor vrijdag kan gebeuren. De kabinetsbesprekingen van die dag moeten wellicht de definitieve afron ding geven. Inmiddels wordt ook betreurd dat er nog steeds geen zicht is op de verschijning van het Centraal Econo misch Plan. waarin het Centraal Plan Bureau zijn visie moet geven op de ontwikkeling van de economie in de rest van dit jaar en in 1975 en een wat verder verschiet. Door onder meer de grote onzekerheid die inter nationaal heerst over de beweging van de gondstoffenprijzen en de gang van de wereldhandel vergt de voorbe reiding meer tijd dan voorzien. Het stuk zal vermoedelijk deze maand niet meer verschijnen. Minimumprijs voor verpakte volle melk RIJSWIJK (ANP) Ingaande dins dag 12 maart geldt weer minimumprijs voor verpakte volle melk. Deze minimumprijs bedraagt 71 cent per liter. Vorige week al heeft premier Den Uyl aangedrongen op spoed bij het aanknopen van loononderhandelingen en het tot&tandbrengen van een eer. traal akkoord De werkgevers willen echter dat de regering meer Informa tie geeft Zij zullen in ieder geval de gedetailleerde maatregelen van de re gering afwachten. Voor de vakbeweging was dit niet zo'n punt; zij wilde wel al naar de onderhandelingstafel. De ondernemers willen echter alleen vrijblijvend pra ten. Definitieve gesprekken zullen daarom wellicht pas :n de loop van de volgende week beginnen Intussen is er we! al enig overleg Maar dat heeft uitsluitend het ka rak ter van een technische voorbereiding Hierbij worden van belde zijden bere keningen naast elkaar gelegd, die gel den bij bepaalde varianten van de belastingverlaging. Moeilijke punten zijn hierbij de vloer en de .aftopping" in de prijs-; compensatie, evenals de eventuele, drempel. Loon deskundigen van beide zijden trachten zo icht mogelijk bij elkaar te komen in het ontwerpen var. ..voorlopige modellen". De hoop op overeenkomst bestaat - nog steeds Maar er wordt bij alle I betrokkenen uiterst voorzichtig te i werk gegaan. Ten koste van alles moet worden voorkomen dat er weer een ontwikkeling komt zoals vorig Jaar november. Toen was een concept- centraal akkoord tot stand gekomen.! dat een dag later echter oor de ach-, terban van de werkgevers werd ver- I worpen, Dit was een „vertoning", zo zei een ingewijde ons, die zeer niet voor herhaling in aanmerking i komt. Minister Boersma i« ook nog niet klaar met alJe „partij.n". die in deze gevallen moeten worden gehoord. HU moei nog spreken met de vertegen- j woordigers van de vrije beroepen. Aangenomen wordt dat dit ook vol- gende week zal worden. Het ziet er naar uit dat het in de tweede helft van de maand nog ..hard hollen" zal worden op de weg naar een centraal akkoord. Komt het er, dan zal regering het bindend verklaren inge volge de machtigingswet. Komt het er niet, dat neemt de regering zelf maat regelen, waarschijnlijk per 1 april. vtngscampagne voor pertoneel weinig of niets heeft opgeleverd. Mede daardoor is de USFA vestiging in Helmond niet uitgebreid, zoals men had verwacht, aldus de directie Vakbonden en bedrijfskem werden medio februari door de directie van Philips op de hoogte gesteld van het besluit tot overplaatsing, waarbij werd verzekerd dat het personeel ln haar geheel in dienst zou kunnen blijven. Niettemin tekende het NKV onmiddel lijk bezwaar aan tegen deze. wat genoemd verd willekeurige beslissing van een man ergens ln een kamertje Men vindt dat de werkgelegenheid in Helmond gehandhaafd dient te blijven en stelt bovendien dat Philips, die ln 1970 bet bedrijfsgebouw van de Enge! se garenfabr.ek Carp overnam, des tijds verwachtingen heeft gewekt die nagekomen dienen te worden. De oorspronkelijk ln Eindhoven geve* tigde onderneming, er wordt optische I meetapparatuur gemaakt, onder meer voor defensie, zou namelijk in haar geheel naar Helmond worden overge plaatst I)r meisjes Uten geen buitenstaander* tor in de fabricage-ruimte. omdat de fabriek aan defensie-opdrachten werkt- Vakbondsbestuurders die de actie begeleiden staan in de hal- ZIJ kunnen het kantoor (met de telefoon) niet bereiken, omdat zij dan door de fabricage-afdeling moeten. WITTE HUIS REAGEERT OP UITSPRAAK WILBUR MILLS (Van onze correspondent) WASHINGTON Ondanks een persoonlijke aanval van het Wit te Huis heeft Wilbur Mills her haald dat wanneer het rapport gereed is van de commissie die i president Nixons belastingaan giften over de afgelopen jaren nagaat, hij (Mills) gelooft dat Nixon zal aftreden. Mills, een democraat, is een lid var, het Huis van Afgevaardigden voor Arkansas, die in het congres veel in de melk te brokkelen heeft Hij heeft het onder meer voor het zeggm in de ommUsle die miljarden dollar* uitbe steedt aan federale projecten, en hl) is tevens de vlcevoorzltter van de commissie aan wie Nixon rrijwllhg ai zijn belastingaangiften ter inspectie overhandigde Verleden week vrijdag ze! MUls SHOW DICK HOLTHAUS: AMSTERDAM Zomermode van Dick Holthaus: een zijden impri- mé battle-dress. met een hoofd doek van hetzelfde materiaal, wordt hier gecombineerd met een zwarte crêpe de chxne cirkelrok. (Van onze moderedactrice) AMSTERDAM Helemaal her steld van het ernstige auto-on geluk dat hem nog vrij kort ge leden overkwam, heeft de Am sterdamse couturier Dick Holt haus dinsdag zijn nieuwe, su- permodische, vooruitstrevende collectie gepresenteerd. De kleding die Holthaus voor het nieuwe seizoen brengt, laat zich in drie stijlen onderscheiden. Ten eer ste is dat de chique simpele lijn, geaccentueerd door het gebruik van mooie materialen, waarvan pakken en japonnen gemaakt zijn, Veel kleding bleek voorts geïnspi reerd op vroeger. Er waren veel zwart-wit-combinaties en oude stof fen die verwerkt worden tot crea ties met wijde ruggen, cirkelrokken en sierlijke mouwen, dikwijls dragen met een bijpassende man tel. Verder introduceert Holthaus een goede serie overhemdjurken en jassen, rokken, korte jasjes en pak ken in koloniale stijl. Ecru (onge bleekte en ongekleurde stof i. beige en legerkleur verwerkte Holthaus in safaripakken. Dick Holthaus heeft zich vaak laten inspireren door het Oosten, brengt hij voor thuis, na het 1 BERKHOUWER HERKOZEN ALS VOORZITTER EUROPARLEMENT STRAATSBURG (ANP) Het tweede kamerlid mr. C. Berkhouwer (mi) Is dinsdagochtend bij acclamatie herko zen als voorzitter van het Europese parlement. Slechts één van de 183 leden, de Westduitse christen-demo craat Linus Memmei, stemde gen. Mr. Berkhouwer verklaarde na zijn herverkiezing dat het parlement be slissende weken te wachten staan in zijn strijd om het recht de begroting van de Europese gemeenschappen vast te stellen, (de socialistische frac tie in het Europese parlement heeft reeds aangekondigd, een motie van wantrouwen tegen de Europese com missie te zullen indienen wanneer de ministerraad op voorstel van commissie een besluit over de begrotingsbevoegdheden neemt naar de mening van der overgrote meerderheid van het parlement niet ver genoeg gaat. Indien een dergelijke moti wordt aangenomen, is de com missie verplicht af te treden). ADVERTENTIEi i'en llella intervalschakelaar Zorg bij dit slechte zicht dus voor extra veiligheid. Zorg dat u extra goed ziet en extra goed gezien wordt. Hella heeft een hele serie veiligheidsaccessoires voor uw auto. Vraag vast om 'n gratis folder. In Nederland: Sluyterb.v. Franciscusdreef 40, Utrecht, Tel.: 030-614141 geeft als oommentaar: .in die be stuurscommissie en in de samenstel ling daarvan zie ik wei wat. Ook voor mijn positie zou het beter zijn- Ik ben door B en W juist voor Dennendal uitgeleend aan de WA-stichting" De meeste problemen geeft voor de heer Bransen het onderdeel ran het advies waarin gesproken wordt over het weer aan het werk gaan van de zeven Daar moet het bestuur zich nog nader over beraden. Woensdagavond gaat Nleuw-Dennen dal in een nieuw- onderkomen aan de Herenlaan ln Den Dolder (het oude is in de nacht van zondag op maan noemen nieuwe WA-bestuurslid gedeeltelijk Uitgebrand) over net UTRECHT De commissie Langemeijer heeft een /oorsteJ gedaan om het Dennendalcon- flict op te lossen. Het advies komt erop neer dat er een be stuurscommissie voor Dennen dal in het leven wordt geroepen die zal bestaan uit de WA-be stuurders Bransen en Hooft Graafland, het binnenkort te be- Daams, een vertegenwooi diger van Nieuw-Dennnendal, een on-( tevreden ouder en een tevreden' ouder. De bestuurscommissie moet een tij voor het eerst dat hij dacht dat Nixon zou aftreden als .'ft resultaat bekend wordt s-an her*, blijkbaar voor de president zeer belastende fiscale rapport dat de oamtnlMBe over '«go- veer een maand hoopt te publiceren. Het Witte Huls kwam toen rr.«<een ui het geweer en noemde Mills' uit spraak .jeen goedkope. smerige streek", en .oen tactiek van bangma kerij Dinsdag kwam het Witte Huls. nelijk zeer geprovoceerd door Mill* uitspraak er opnieuw op terug beschuldigde hem van McCarthy tac r»er. zonder daarvoor de bewijzen te ticker. het beschuldigen van pen» leveren. Maar ook nu weer hield Mills stand en herhaalde ajn uitspraak. Senator Russell Long van Louslana. voorzitter van de commissie zowel de Senaat ais het Huis van Afgevaar digden vertegenwoordigend, zei al eer der dat Nixon naar alle waarschijn lijkheid een kleine miljoen gulden te betalen zal krijgen aar: achterstallige en al of niet frauduleus berekende federale belastingen. Dit bedrag, waar mee Nixon zijn juist met zoveel moei te bereikte mlljonair&status zou moe ten opgever., vertegen woordigt oa. een onwettige belastingaftrek van de waarde van documenten over de peri ode van Ntxons vioe-presidentschap, die door Nixon aan de staat werden geschonken De moeilijkheid is echter dat Nixon de schenk mg deed nadat het congres een wet had uitgevaardigd waarbij dergelijke giften tegen belastingaftrek werden verboden. In de akte. waarbij de Nlxon-glft werd geregistreerd werd een datum opgenomen, die viet voor de wet van kracht werd President Nixon heeft, zoals bij vooraf gaande aangelegenheden ach op het bekende standpunt gesteld dat hij daar toevallig mets van wist, dat die belastingzaken altijd door zijn staf werden afgehandeld en dat hij en zijn vrouw eigenlijk alleen maar hun handtekeningen zetten op de reeds door de geraadpleegde experts inge vulde belastingformulieren. Kortom, een zelfde redenering al* Nixon in de Watergate-affaire heeft gevolgdik wist van niks. ik had het veel te druk met staatszaken, het is allemaal de schuld van mijn staf. Dit keer lijkt Nixon echter op zijn eager, uitspraken gevangen te worden, nu de New York Time* en de gerucht makende Journalist Jack Anderson in of op de boulevard grote badstof kaftans, waar heel wat stof in verwerkt wordt. Een beetje Engels, maar met een heel eigen effect, zijn de avondcre aties. Holthaus brengt voor dp avond zwarte, zeer gedecolleteerde; avondjaponnen met veel rokvolants, langs de mouwen. Als klapstuk van de show werden doorschijnende organza avondtoi-1 letten getoond in bleke pasteltin ten. Ze zijn volkomen „doorkijk",! dus voor veel dames alleen voor! binnenshuis geschikt. Maar voor! wie durft, een creatie waarvan' men zal opkijken. dCr.jk directeur voor Dennendal be- onderop gehandhaafd kan blijven. Op Deze directeur zal zes maar. rijn best lean dit voorstel het irttgimgv punt zijn voor een pakket van maat regelen dat een oplossing kan bren gen. Muller riet nog met duidelijk hoe! weer een samenwerking tot stand zou kunnen komen tussen ..de zeven" er. de zes stafleden die het bestuur trouw zun gebleven. Hendrik van Nek. woordvoerder van de zes. weigerde dinsdag elk oommentaar. Volgens den dienst moeten doen. Aan het eind van het halve jaar. waarin gewerkt wordt aan een nieuwe bestuursstruc tuur. moet een beslissing worden ge I nomen over een eventuele terugkeer van directeur Carel Muller. De zeven omslagen stafleden mogen onmiddel lijk weer aan het werk. als ze de tijdelijke directeur en het reglement dienstvoorwaarden erkennen c Opvallend is dat de commissie-Lan- Muller zouden voors'.e! Langemeijer praten. Donder dagmiddag verwacht de commissie Langemeijer uitsluitsel. PO®™1 8d^®» n0g' m—c al mager. Het baedt geen enkele ga- het bezit zijn gekomen van memoran- Sm da uit het Witte Huls. al in 1069 door John Ehrlichman na gesprekken met de president geschreven Daaruit blijkt dat Nixon zelf een pijnlijk gede tailleerde belangstelling had voor alle officiële mazen van het bekastbw- rantie voor onze manier van werken. Je zult eerst moeten afwachten onze manier van besimtvorming (van gemeijer de demissionaire WA-be- stuursleden Drechsel en Middelhuis, die destijds het ontslag van Muller tekenden, buiten de bestuurscommis sie wil houden. Bestuurslid Bransen. in het dage- vrij positief lijks leven wethouder van Utrecht,] tegenover het voorstel staan. Het advies komt vrijwel aan het eind van de periode die de commisöe- Langemeijer voor Dennendal had uit getrokken. Volgende week vrijdag be edndigt de commissie in principe haar werkzaamheden. net. Niet alleen gaf hij opdracht bij de fiscus de aangifteformulieren van vo rige presidenten los te krijgen, zodat gezien kon worden welke foefjes deze toepasten, maar hij liet bijvoorbeeld ook informeren of hij een bedrag aftrekbaar kon maken wanneer het als salaris aan een van rijn dochters werd beschouwd voor haar rondlei dingsdiensten door het Witte Huis. (Dat was wel mogelijk zet de fiscus, maar het zou wel trammelant gever, omdat het Witte Huis immers al had aangekondigd dat dochter Julie „vrij williger" kas.). Niettemin: het Europees Parlement, dat hij voorzit met de zorg van iemand die breekbaar porselein hanteert, is nog allerminst liet volksvertegenwoordigend instituut waaraan de Europese Gemeen schap behoefte heeft om menselijk te worden. Wat is de betekenis van zo'n parle ment, zonder werkelijke inspraak of zeggenschap, in een tijd van crisis voor de EEG? Berkhouwer probeert zich gezwind van dat be grip crisis te verwijderen. .Tiet is stagnatie", zegt hij- „Crisis is een moment van kentering". Maar hij voegt er dan toch snel aan toe dat herbezinning nodig is „tot op de vezels van hel bestaan". (Dus tóch ..De EEG kan geen adempauze hou den". roept Berkhouwer uit en doet noteren dat dit standpunt af wijkt van de opvatting die de Ne derlandse staatssecretaris Brink horst huldigt. .Je kunt geen pauze houden, want je kunt de tijd niet stilzetten- Praten over een mone tair blok rond de Duitse mark en een ander om de Franse frank is onzin. Het gebeurt niet. want dat is verval". Hij zoekt haastig naar, een nog sterkere verwoording en ontdekt: ,Een teruggang naar de achttiende eeuw". (Desondanks vindt die blokvorming plaats.) De Europese Gemeenschap kent drie instellingen, de Europese Commis sie. als een soort dagelijks bestuur, de Raad van ministers) en het Europees Parlement „Welnu", zegt Berkhouwer met de feilloze zekerheid van een sneldich ter, „als er stagnatie is bij de commissie en stagnatie bij de Raad. dan is het de taak van het parlement om dit vacuüm met zijn krach: op te vullen. „Hij bouwt vervolgens die gedachte uit naar een nieuwe formulering: „Het Eu ropees Parlement moet de motor rijn die de EEG weer op gang brengt,". En ook: lrDe huidige Europese Com- (Van onze correspondent) BRUSSEL „Frustratie zo'n gevoel mag je in de politiek eigenlijk niet kennen. Want ga nou maar na: wat maak ie als politicus nou eigenlijk klaar?" Cees Berkhouwer, voorzitter van het Europees Parlement, net herkozen voor een tweede periode van een jaar, zegt het met de luidruchtige overtuigingskracht hem eigen. missie is de minst onafhankelijke die wij hebben gehad. Na die van Hallstein, van Rey, van Manshoit Nou ja. geef; hij even later toe. toen die Italiaan Malfati voorzitter was, ging het ook niet. Dat was, helemaal niks". Berkhouwer wü dat de besluiten van de Europese topconferentie van Pa-I njs (1972) worden uitgevoerd om het parlement ruggegraat te geven. Integraal .Parijs" was de top van het menselijke Europa, van die Eu ropese Unie. van meer bevoegdhe den voor het parlement, van het sociale Europa, etc. etc. „De Ko- penhaagse top was een mislukking. Die was bedoeld om een crisis op te lossen en heeft het alleen maar erger gemaakt". men. De Italianen menen dat de bevoegdheden van dit Hof niet mo gen ontstijgen aan de bevoegdhe den van nationale rekenkamers. Er. ln Italië berust die nog op eer. uit het einde var. de negentiende eeuw. Nederland bijvoorbeeld zegt: Als het zo moet .iaat dan maar zitten... Wat moet de commissie doen, om Berkhouwers goedkeuring te krij gen? Hij somt rap drie punten op: „Onaf hankelijk zijn; meer doer, dan klaagzangen produceren: de rege ringen en de ministerraad op hun verantwoordelijkheden binden. Als dat niet kan. moet die Europese Commissie de consequenties ne men". Engeland Controle „Het Europese parlement moet meer bevoegdheden krijgen, de overeen komsten die door de nationale par lementen zijn geratificeerd, beho ren te worden nageleefd. Er moet parlementaire controle zijn op Eu ropees niveau, wanneer men natio nale bevoegdheden overdraagt. ■JEn als de Europese Commissie daar bij meer aan de zijde van de ministerraad gaat staan dan aan de kant van het parlement moet er desnoods een motie van afkeuring komen'. Daardoor zou diezelfde commissie naar huis worden ge stuurd het zou een unieke situa tie in de EEG betekenen, maar het kan, zolang de ministerraad rich blijft verstrikken in het Franse standpunt dat alleen een recht streeks gekozdn parlement meer macht mag hebben, maar dat het geen zin heeft een parlement te' kiezen zonder macht. Binnenkort moet het parlement meer budgettaire zeggenschap krijgen, die van kracht wordt als de Ge meenschap straks met eigen finan ciële middelen gaat werken. Dit nu stuit weer op bezwaren omdat in het pakket ook een Europees Re-1 kenhof (rekenkamer) is opgeno- Cees Berkhouwer: voorzitter van een parlement waarin een van de Euro pese grootmachten, hoe kreupel ook, slechts is vertegenwoordigd door conservatieven, liberalen en wat flankfiguren, doch niet door de socialisten die er zojuist aan de regering zijn gekomen. Hoe moet dat met die Engelsen? Een nieuwe rijtje: „Van heronderhan delen over de toetredingsvoorwaar den zie ik niks komen, want het is juridisch en feitelijk onmogelijk. Ze kunnen niet uit de EEG gaan. want het Verdrag van Rome is niet opzegbaar. Daar is een revolutie voor nodig Een boycot of een politiek-van-de-lege-stoel zoals De Gaulles Frankrijk die eens heeft toegepast, rie ik ook niet. want ze hebben de economische steun van de EEG-landen te hard nodig. Blijft over artikel 236 van het Ro meinse verdrag, dat elke lidstaat het recht toekent om voorstellen te doen tot wijziging van het Verdrag. Maar dit gaat weer gepaard met een nationale ratificatie-procedure, waaraan landen als Denemarken niet zullen beginnen. Op zijn best dus wat feitelijke wijzigingen, in de landbouw misschien, die Wilson thuis als zegepralen kan aanbie den". Moe: "net Europees Parlement bij monde van zijn voorzitter niet wat harder tegen da heer Wilson roe pen dat hij zijn Lagerhuis!eden nu toch wel naar Straatsburg moet sturen? Berkhouwer is niet verder te brengen dan de voorzichtige for mulering Jk zou het zeer betreu ren als door de regeringswisseling straks geen enkel lid van het Brit se parlement meer ln Straatsburg ritting zou hebben". Deze opmerking voor fijnproevers „Neem me niet kwalijk, ik begrijp best wat je bedoelt, maar üc moet dit een beetje diplomatiek hou den") beeft een technische achter grond. Het Britse parlement heeft besloten al rijn vertegenwoordigers in het Europees Parlement nog zes maan den na de vertóerinxen te laten ritten. Oók degenen die inmiddels in hun Britse kiesdistricten werden verslagen. Als er dan een nieuwe vertegenwoordiging voor Straats burg wordt samengesteld, dan kan dit slechts geschieden met een mandaat van het nationale parle ment. Dan. maar wellicht al eerder, zal blijken of Wilson socialistische Britten ln hek parlement wil of met. Tot dan laat Berkhouwer het „oproepen" en druk uitoefenes" liever over aan regemgen van lid staten. Nixon De relaties tot de Verenigde Staten? Straks moet daarover een beginsel verklaring worden ondertekend met Nixon. Degenen die deze ver klaring vaststellen, zijn de minis ters. Het parlement, dat Immers meer van het volk Is dan die ministers, kan hooguit op nationale basis een duit ln het zakje doen het Europese Parlement telt niet „Kijk", zegt Berkhouwer. .daar heb je nu zo'n kortsluiting. ALs Mxon naar Europa komt. wil ik dat hij ln het Europese Parlement ver schijnt. Daar ls de plaats om de 250 miljoen mensen van dit Euro pa toe te spreken" Deukt voorzitter Berkhouwer écht dat Nixon naar Straatsburg zal reizen1 Hij trekt het gezicht van iemand die zojuist een aas van de tegenstander met klaver twee heeft afgetroefd zonder overigens bek spe! te kunnen winner. Het Europees Parlement ligt hein na aan het hart. Hij maakt er meer een ambt van dan een bijbaantje, wat het toch is. HU vmdt zijn rechtvaardiging zonder moeite: .Het vrije deel van de wereld wordt steeds kietner Kijk maar om Je heen. ook in de democratie ën. Een parlemer,"een Europees Parlement, is een van de middelen om die vrijheid te bewaren".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1974 | | pagina 9