EEN KEERPUNT IN HET MILIEUBELEID? Elfde horecabeurs in Goes zonder 'tamtam' van start to MEERDELIGE COMBINATIES EN CHEMISIER FAVORIET OP SHOW VAN MODEHUIS BERCO IN GOES PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 13 MAAffi een miljoen gulden aan prijzen Deze lichtgewicht SINGER Starlet naaimachine kunt u elke week winnen, alsu voor 1.-meepuzzeltmetdeAktie Natuur in deze krant. De kleine compacte lichtgewicht van Singer, met de slimme „één-hands-greep" is eenvoudig te bedienen, geen ingewikkelde obstakels of constructies. Hij kan zig-zaggen en blindzomen; maakt moeiteloos knoopsgaten en zet razendsnel knopen aan. Winkel waarde/ 549.-. Doe mee! VIERDUIZEND BEZOEKERS VERWACHT Ruime keus in grote en kleine maten GOES In zijn Gocse eigen huis hield modehuis Berco (Goes, Middel burg en Vlissingen) dinsdagavond de première van zijn nieuwe voorjaars- en zomercollectie. Een show waarin vooral de grotere maten goed aan hun trekken kwamen, want daarin heeft dit modehuis een uitgebreide keus. De chemisier was veelvuldig te zien: de ene keer met korte mouw, een an dere maal met lange. Plooien in de rok ontbraken geenszins, terwijl soms fraaie randdessins een chique indruk achterlieten, Naast de chemisier zagen we veel meerdelige combinaties, zoals rok met hes, met tuniek-blouse en ook wel twee-delige die er uitzagen als drie delige. Vrolijke zomerjaponnetjes com pleteerden de garderobe voor de vrouw boven de dertig. Als stoffen zagen we veel katoen, linnen en jersey. Het broekpak heeft voor de grotere maat nog niet afgedaan. Erg in de smaak viel een pak met een peö» ln een effen tint en een tunieicfejS streepdessln. In mantels is modehuis Berco üu zeer gespecialiseerd. Effen of ir. glencheck-mlt. stuk voor stuk rifcY mantels voorzien van mooie sst-? seis, aparte ceintuurverwerkbig tig rug-ceintuurtje. De Jonge garde kan ook goed te»,- bij modehuis Berco. Er werden dieuze broekrokjes getoond mJZ nauwelijks te zien was dat ze brrT waren, zo geraffineerd waren ze a maakt; pullovers met wijde mant en kanten tussenzetsels en natum^ T-shirts met allerlei leuke opdruht- De knie-lengte was vertegenwoorfe in klokrokken, banenrokken, en fijn geplooide rok in unl en »r- Blouses signaleerden we ln ajw, soorten; met schootje, met korte en lange mouw, effen of zeer bont. Opvallend en een ware veraW. was het, dat de pantalon veel minde- zien was. De enige die gezien mti worden was een hoog opgesneden te del met ronde pijp. Als vervangers dit kledingstuk waren er wat c& jurkjes vertegenwoordigd. Jurkjes a» verschillende dessins van één v>- stof, in één model, t.wee-dellge nr/-- letjes bestaande uit rok en school bloes en vlotte katoenen halted®? netjes ln kort en lang model met1 toen was natuurlijk ruimschoots» wezig, soms grappig gecombineerd een bloemetjesstofje. De jassenmode voor de jongere mp is niet opvallend. De origineelste w zover je bij dit model van origtê kunt spreken, was een denimöfcj. ribfluwelen trench-coat. Chintz is jassen een nieuw materiaal dsT r- gebruikt wordt. Om al deze mode compleet te afe zorgde de firma Eversdijk-5cim> uit Goes voor de nodige hoofödefcö Stro is deze zomer erg geliefd faj ti modeontwerpers, en ook dit bofc huis wist hiermee van wanten ïi noteerden cloches met strakke -- slappe rand, hoedjes van asL-U paraboental stro en veel modelks tule, bloemcorsages en linten. Verder zij nog vermeld dat de ko. brillen die getoond werden van Kjb man Optica uit Goes waren, tem] Cees Hoogesteger de muzikale oej> ting verzorgde. Lady-speaker was als gewoonlijk, mevrouw Berks nj Berco. Vandaag, woensdag, en c» derdag wordt deze show herhaald, i Middelburg is dit modegebeuren v zien dinsdag 1!) en woensdag 20 ma-, eveneens in eigen huis. Bij foto: witte japon van riji noppengaren met gestreept fc venlijfje en slankmakende V-Ssj Vosmeer verloor Het. eerste elftal van de voetbalvereni ging Vosmeer verloor de thuiswed strijd tegen NSV met 2-1. Met dezelf de cijfers verloor het tweede team van FC Bergen, terwijl het derde team tegen Val Aan speelde, welke wedstrijd bjj een 0-0 stand werd gestaakt. Het vierde zorgde voor de enige Vosmeer overwinning door met 3-2 Dosko 7 te kloppen. 23 STANDS IN ZAAL JULIANA GOES Dinsdagmiddag rond twee uur zijn zonder veel 'tamtam' de deuren opengegaan van de elfde horecabeurs 'Zuid-West Nederland' in zaal Juliana aan de Beestenmarkt in Goes. Er staan 23 stands van firma's! uit alle hoeken van ons land. Alles wat ook maar iets met de horeca te maken heeft, is er te zien: keukens,! stereo-installaties, etenswaren, flipper kasten en uiteraard de nodige dran-l ken. Tijdens de eerste uren van de horecatentoonstelling (één van de grootste in Zuid-West Nederland) be stond er een behoorlijke belangstel- ling. De beurscommissie verwacht, dat j er de komende dagen ongeveer vier-j duizend bezoekers de kassa passeren Het is niet uitgesloten, dat de horeca beurs dit jaar voor het laatst in zaal! Juliana wordt gehouden- De zaal is te klem. De beurscommissie denkt er hard over, om naar een andere ac commodatie uit te kijken. De horeca beurs 'Zuid-West Nederland' duurt tot en met donderdag 14 maart en is dage lijks geopend van twee tot tien uur. Belangstelling op de horecabeurs voor een kookbatterij. (Foto PZC/ 'DANSDAG NEDERLANDS- IN HANSWEERT HANSWEERT Zaterdag 16 maart zal er een 'dansdag Nederlands' wor den gehouden in zaal Thalia in Hans- weert. Van 11.00 tot 16.00 uur kan men Nederlandse volksdansen leren Deze dansdag wordt georganiseerd! door de regionale raad van overleg' voor volksdansen in Zeeland en West-: Brabant. Aan deze cursus kan ieder een ouder dan 14 jaar deelnemen. Edith Kanbier uit Amsterdam geeft! de cursus. Op het programma staan vooral die Nederlandse volksdansen die weinig in Nederland worden ge danst. Deze eursus is aangevraagd door de volksdansverenigingen Vodago uit Goes en Seal dis uit Hansweert in verband met een te maken tournee door Polen in de zomer. inwoner Vrouwenpolder: „BETERE VOORLICHTING VERGOEDINGSREGELING VERVOER SCHOLIEREN IS NOODZAKELIJK" MIDDELBURG De heer J. D. Roe per uit Vrouwenpolder heeft dinsdag morgen tijdens een beroepsprocedure bij gedeputeerde staten gepleit voor een hetere voorlichting ran de Zeeuw se gemeenten over de mogelijkheden die er voor ouders met schoolgaande kinderen zijn om in bepaalde gevallen een vergoeding in de vervoerskosten te krijgen. De inwoner van Vrouwenpolder wees er daarbij op dat een goede bekend-' heid van deze vergoedingsregeling in Zeeland vooral van belang is, gezien de vaak grotere afstanden die kinde ren moeten afleggen om hun school te bereiken. De heer Roeper bracht dit naar voren bij de behandeling van zijn beroep schrift over een dergelijke kwestie voor de speciale kamer van g.s. admi nistratieve geschillen behandelt. Hij was in beroep gegaan tegen een afwij zing van de gemeente Veere. die hem vergoeding n de vervoerskosten voor, zijn 9-jarig dochtertje had geweigerd.; De inwoner van Vrouwenpolder vond dat hij hier recht op had aangezien zijn dochter voor het volgen van openbaar lager onderwijs op een school in Oostkapelle was aangewe zen. De gemeente Veere wees zijn verzoek om vergoeding in haar reis kosten af. Volgens de gemeente zou de financiële positie van de betrokke ne voldoende zijn om de kosten zelf te dragen. De heer Roeper bracht hier dinsdag morgen via zijn beroepschrift tegen in dat de gemeente zijn financiële positie onjuist heeft beoordeeld. Overigens heeft "de gemeente Veere. terwijl de; betrokkene' reeds een beroep had inge- diend, toch besloten hem een vergoe-: ding in de vervoerskosten van zijn I dochter te verstrekken. Tegen deze1 handelwijze van de gemeente omj lopende de procedure van stand punt te veranderen maakte de heer Roeper ook ernstig bezwaar. Rapport commissie-Klaasesz (slot) In onze edities van 7 maart was een uitvoerige eerste beschouwing over enkele aspecten van het rapport van de commissie-Klaasesz over de toekomst van de Oosterschelde opge nomen. Vandaag rondt de auteur, ir. H. Meijer, zijn artikel aj in de volgende slotbeschouwing. Hij gaat daarbij in op de technische aspecten, de economische waardering en enkele 'nog te beantwoorden vragen'. DWARSDOORSNEDE OVER STORMVLOEDKERING schotbaUrsoonningen schuif '"f- Technische aspecten Het is niet de bedoeling om hier een antwoord te geven op alle technische problemen, welke het rapport van de C:e Klaasesz heeft opgeroepen. De rijkswaterstaat is ongetwijfeld reeds met een diep gaande bestudering begonnen en het zou van zelf overschatting getuigen door op de uitkomsten van deze studie vooruit te lopen.Er zijn echter een aantal technische begrippen genoemd, zoals storm vloedkering. venturivorm ed-, welke voor de leek nadere toedichting behoeven. 1 DE STORMVLOEDKERING Ongetwijfeld zullen velen nog geen duidelijke voor stelling hebben van de afmetingen en vormgeving van een stormvloedkering in de Oosterschelde. Vooral ook omdat in de pers gesproken is van een aantal buizen onder water naast elkaar gelegen, waardoor al gauw gedacht wordt aan rioolbuizen ed. De Oosterschelde is een machtig estuarium. Zelfs na gereedkomst van de Keeten- en Oesterdam blijft er 20.000 ha wateroppervlakte over. Momen teel stroomt er per getij 1100 miljoen m3 water in en uit. Weliswaar zal vanwege de veiligheid deze waterbeweging worden beperkt door de blokken- dam, doch er blijft een sterke getijbeweging nodig teneinde te voldoen aan de andere eis van de Cie Klaasesz, het handhaven van een gemiddeld getij- verschil van minstens 1,80 m boven de mosselen en oesterbanken nabij Yerseke. Dat de stormvloedkering reusachtige afmetingen zal moeten krijgen, blijkt ook uit een beschouwing van de huidige 3 stroomgeulen, de Roompot, de Schaar van Roggenplaat en de Hammen, die samen een doorsnede hebben van 5600 m2, met een grootste diepte van bijna 35 meter. De multidisciplinaire studiegroep 'Zeeuws Meer'? (voortaan te noemen 'Delftee studiegroep') ging uit van een totale door snede van alle openingen in de stormvloedkering van 1800 m2. Teneinde op de Oosterschelde toch de getijbeweging te handhaven bleek een aanzienlijke beperking van de oppervlakte van het vloedbassin nodig. Behalve Keeten en Oesterdam bovendien nog een dam dwars door de Oosterschelde. De studie groep werkte 3 varianten uit, maar bij alle 3 kwam deze dam door de Oosterschelde ten westen van Yerseke te liggen. De mosselen en oestercultures, plaatsgebonden als deze zijn aan de banken bij Yerseke, waren gedoemd te verdwijnen. Om deze toch te behouden zal derhalve de totale doorlaat- opening in de stormvloedkering veel groter moeten worden dan door de Delftse studiegroep berekend. De vondst van de Cie Klaasesz is. dat zij door de stormvloedkering te situeren op de plaat tussen de Roompot en de Schaar van Roggenplaat (en niet in de geulen zelf, zoals door de studiegroep voorge steld) voldoende ruimte heeft geschapen voor een zeer lange stormvloedkering. Onderstaande schetste- kening geeft een indruk van de dimensies. 20 m 20/7) 20 m LANGSAANZ/CHJ ST ORMVLOE O KERING Openingen 16x20 meter aan de uiteinden, in totaal een honderdtal of zelfs meer openingen. De totale lengte van de stormvloedkering zal dan 2-3 km bedragen. Ter vergelijking de afmetingen van de Haringvlietsluizer.: 17 openingen van elk 60 m wijdte, totale lengte ruim 1 Ion. De wijdte van 50 m van elke opening in de Haringvlietsluizen is bepaald niet de meest economische. Deze wijdte werd indertijd noodzakelijk geacht met het oog op de ijsgang. Niemand kon voorzien, dat de elektri sche centrales langs de grote rivieren het water dermate zouden opwarmen, dat een herhaling van het wapenfeit van Pichegru in 1795 voorgoed tot het verleden behoort. Op de Oosterschelde met zout water en continue eb en vloedbeweging bestaat geen gevaar voor volledige, bevriezing zodat de meest economische wijdte voor de openingen kan worden gekozen. Honderd openingen, een impone rend gezicht, ware het niet. dat deze alleen tijdens de bouw zichtbaar zullen zijn en na ingebruikname geheel onder water zullen verdwijnen. 2 DE VENTURIVORM Deze, m de waterbouwkunde bekende vorm, werd in het eerste artikel genoemd en het principe blijkt duidelijk uit de schetstekening. Door de vernauwing in het midden wordt een hydraulisch gunstiger vorm en daardoor een vergroting van de capaciteit van de doorlaat verkregen. Het gaat er daarbij vooral om, dat de waterstroom de wand blijft volgen ook bij hoge snelheden, zodat geen turbulen tie optreedt. 3 DE BLOKKENDAM Allereerst ter voorkoming van misverstand, een blokkendam is een doorgaande dijk, welke niet is opgebouwd uit zand. klei met asfaltbekleding doch uit betonblokken. Zijn bij de sluitgaten in de Grevelingendarn en de dam in het Brouwershavense Gat nog blokken van 2 ton toegepast, de deltadienst had voor de sluitgaten in de Oosterschelde reeds op blokken van 7,5 ton gerekend. Alles is bij de Oosterschelde gigantischer dan bij alle vorige dam men, en de blokken waren dan ook zo groot ontworpen, dat deze nog juist door de in aanbouw zijnde kabelbaan kunnen worden vervoerd. Volgens het advies van de Cie Klaasesz zal de blokkendam in de Oosterschelde niet slechts de geulen afsluiten om daarna in hetzelfde jaar in het definitieve dijklichaam te worden opgenomen, maar zal gedu rende de gehele bouwtijd van de stormvloedkering. 10-15 jaar in functie blijven. De Cie Klaasesz stelt dan ook voor om de kem van deze blokkendam te beschermen met betonblokken van 40 ton en deze aan te brengen met behulp van de daarvoor te Hoek van Holland gebruikte schepen. Dit is echter nog maar de helft van het probleem- Immers de getijbeweging zal al die jaren, zij het gedempt, door de blokkendam heen, door moeten gaan. Bij het storten van betonkubussen ontstaat een holle ruimte tussen de blokken van ca. 30 pet. Maar 30 pet van 5600 m2 (de huidige doorsnede van de 3 geulen) levert slechts 1700 m2 op, en we zagen reeds, dat- de 1800 m2 van de Delftse op de gehele Oosterschelde te handhaven. De Cie studiegroep onvoldoende was om de getijbeweging Klaasesz geeft enkele mogelijkheden aan om het effectieve doorstroomprofiel te vergroten en toch de noodzakelijke veiligheid bij stormvloeden te waarborgen. Het opnemen van een aantal caissons in of naast de blokkendam. Deze caissons zouden dan normaal open moeten blijven, doch bij dreigende stormvloe den afgesloten moeten kunnen worden. Als «tweede mogelijkheid noemt de Cie Klaasesz de kruin van de blokkendam plaatselijk lager te leggen. Hierbij zullen de veiligheidseisen een duidelijk woord mee moeten spreken. Gedacht zou ook kunnen worden aan het reduceren van de betonkubussen tot de skeletvorm, een samenstel van stevige gewapend betonribben, versterkt door een aantal diagonalen. Al deze mogelijkheden, of eventueel een combinatie ervan, zullen door de rijkswaterstaat en het water loopkundig laboratorium grondig dienen te worden bestudeerd. De uitkomsten van deze studies beloven voor de technici bijzonder interessant te worden. Er is echter nog een suggestie, welke aan deze rij van mogelijkheden moet worden toegevoegd. Mr. Klaasesz zinspeelde tijdens de persconferentie van 1 maart hier reeds op nl. een scheepvaartsluis in de Oosterscheldedam. Indien hiertoe besloten zou wor den. dan ligt het voor de hand hiermede zo spoedig mogelijk op één van de reeds gebouwde werkeilan- den te beginnen. Opgemerkt kan worden, dat deze scheepvaartsluis geen schutsluis behoeft te worden, doch dat met een keersluis, welke immers normaal open zal staan, kan worden volstaan. Dat de scheepvaart dan soms op een gunstig getij zal moeten wachten, is een reeds bij de sluis in het Dollardkanaal in de Punt van Reide aanvaard principe. Maar als er toch een sluis gebouwd moet worden, dan verdient het aanbeveling deze flink groot te maken. Niet alleen vanwege de vergroting van het doorstromingsprofiel, doch ook vanwege de betonfabriek in de voormalige veerhaven van Kats, welke na voltooiing van de Zeelandbrug, is doorge gaan met het vervaardigen van betonelementen van vaak zeer grote afmetingen. Deze betonelementen worden over het water naar de plaats van bestem ming vervoerd. Een zeer brede sluis wordt welis waar zeer kostbaar, maar dit is weer te ondervan gen door er een neerklapbaar middensteunpunt in te bouwen. De schuiven of deuren van de keersluis behoeven dan maar half zo breed te worden. Economische waardering Het rapport Klaasesz is in deze uitermate voorzich tig en het is niet moeilijk om de geschatte extra kosten van blokkendam èn stormvloedkering belangrijk te reduceren of zelfs in een 'maatschap pelijke winst' om te zetten. Uitvoerige berekeningen hiertoe lijken echter overbodig, omdat uit het rapport van de Cie Klaasesz reeds blijkt, dat de waarde van het milieu alleen reeds groter is dan de geraamde kosten. Bovendien zal de milieuwaarde van dit, mondiaal gezien, unieke estuarium, elk jaar verder stijgen. Hoe zeldzamer de natuurgebieden op de wereld worden, hoe groter him individuele waarde voor het geheel. De Cie Klaasesz citeert de recente berekeningen van de Amerikaanse bioloog Odum, die voor getijdewateren op een gemiddelde jaarproduktie komt van 3 gld per m2 Bij een rentevoet van 4 pet wordt dit 75 gld per m2. De Cie Klaasesz stelt, dat de diepe geulen in de Ooster schelde een geringere waarde zullen opleveren, terwijl bovendien de waarde van de visserij, oesters en mosselcultures afzonderlijk is berekend. Maar zelfs al reduceert men met de Cie Klaasesz de gekapitaliseerde waarde van 75 gld tot 5 gld per m2, dan nog levert dit voor het Oosterschelde een waarde van 1 miljard gulden op. Verdubbeling van deze, wel zeer lage schatting, tot 10 gld per m2 geeft reeds een maatschappelijke winst. De Cie Klaasesz heeft deze weg van 'in geld berekenen van milieuwaarden' niet willen inslaan. Zij motiveert dit als volgt: „Deze methode gaat nl. geheel voorbij aan het essentiele element, de waarde van het milieu sui generis, de zeldzaamheidswaarde van de in het gebied levende planten en dieren en vooral aan de diversiteit, die de allergrootste waarde uitmaakt." De Cie Klaasesz trekt vervolgens een vergelijking met culturele waarden, populair gezegd, de werkelijke waarde van de 'nachtwacht' is niet in guldens uit te drukken. Een ieder zal echter willen erkennen, dat de waarde van het gehele museumbe- zit in Nederland niet als een P. M. post opgebracht mag worden. Om nog even op het internationale aspect van milieuwaarde door te gaan, en de Cie verder te citeren: „The natural resources of the earth, inclu ding air, water, land, flora and fauna and especially representative samples of natural eco-systems must be safeguarded for the benefit of present and future generations through carenful planning and management." Maar ook los van deze principiële beschouwingen kunnen een drietal aspecten worden genoemd, wel ke de extra kosten althans maatschappelijk gezien, belangrijk zullen verminderen. 1 De Cie Klaasesz gaat evenals indertijd ir. J. van de Kerk nog steeds uit van de mogelijkheid om voor de ongeveer 1000 personen, momenteel werk zaam in de visserij, oesters en mosselcultures op de Oosterschelde en die door afsluiting werkloos zouden worden, vervangende werkgelegenheid te creëren De nip Klaasesz trekt hiervoor 100 mil joen uit. Gezien de huidige en toekomstige werkge legenheid en het hele werkloosheidsprobleem in Nederland lijkt het veel reëler om voor deze 1000 personen op blijvende ww en later aow te rekenen. Hierbij is nog' te bedenken, dat het inkomen van deze groep met onbelangrijk boven het gemiddeld inkomen in Nederland ligt. Zelfs al zou het om gevoelsredenen mogelijk zijn voor deze 1000 perso nen toch vervangende werkgelegenheid te creëer en, dan ligt er toch iets grenzeloos onbillijks in tegen over alle andere en vooral tegenover de jeugdige werklozen, die na voltooiing van hun studie bemer ken, dat er voor hen in de maatschappij geen plaats is. 2 de kosten van blokkendam en stormvloedkering betreffen in hoofdzaak arbeidsloon, zand, grind, betonijzer en staal voor de schuiven, m.a.w. deze kosten vrijwel geen deviezen en komen de Neder landse economie ten goede. Deze kosten zijn maat schappelijk gezien te vergelijken met bijv. rijksin vesteringen ter bevordering van de werkgelegenheid in probleemgebieden. Bovendien zal de bouw van de stormvloedkering, 1,5 miljard, 10-15 jaar in beslag nemen. 3 tegenover deze kosten staan ook extra baten als gevolg van het behoud van de getijdewerking op de Oosterschelde. Extra inkomsten uit recreatie, door mogelijke uitbreiding in de toekomst, nadat geble ken is dat de getijdewerking door de blokkendam ook werkelijk behouden blijft, van de oestercul tuur. Het belangrijkste aspect is uiteraard de waardering van de oplossing van de Cie Klaasesz (blokkendam en stormvloedkering) vergeleken met die van ge heel open Oosterschelde met dijkverhoging. Deze vergelijking wordt tot het slot van dit artikel bewaard. Nog te beantwoorden vragen 1 Kan de voorgestelde oplossing technisch worden gerealiseerd. Vele technische vragen zijn hierboven reeds gesteld. Hieraan kunnen nog de volgende worden toegevoegd. Zowel bij de blokkendam als bij de stormvloedkering zullen de bodembescher ming (de technici gebruiken de term 'stortebed') aan weerszijden van het kunstwerk uitermate be langrijk zijn. Ouderen onder ons zullen zich nog herinneren, dat na de afsluiting van de Zuiderzee onverwachte ernstige ontgrondingen ontstonden dicht bij de spuisluizen. Zo gevaarlijk, dat in allerijl zinkstokken moesten worden aangebracht. Toegege ven het modelonderzoek stond nog in de kinder schoenen (het waterloopkundig, liever het ontbreken daarvan in Delft bleek juist bij het begin van deze zelfde Zuiderzeewerken), maar ook bij de Haring vlietsluizen bleek uitbreiding van de bodembescher ming noodzakelijk. De stroomsnelheden zullen hoog oplopen en zowel de waterstaat als het waterloop kundig laboratorium zullen dit aspect ongetwijfeld ernstig bestuderen. 2 indien dit realiseerbaar is i.vmi. de oppervlakte van het vloedbassin, zou het voor het milieu vsn groot belang zijn, indien de Keetendam naar het noorden kan worden verlegd- Waardevolle schorree in Krabbegat en Keeten blijven dan behouden- 3 bij de behandeling in het parlement zal zo duidelijk mogelijk moeten worden vastgelegd, het gehele project één en ondeelbaa ris en dat mei de bouw van de stormvloedkering uiterlijk in 1978 dient te worden begonnen. Slot En dan tenslotte de 'hamvraag', de vergelijking tussen de door de Cie Klaasesz voorgestelde oplos- sing en die van de stichting SOS van een opa Oosterschelde. Is dit alles de moeite waard? Is het verantwoord om zoveel geld letterlijk in het water te smijten, eerst voor een blokkendam, later voor de stormvloedkering? Want laten wij ons goed realiseren, dat ook ce oplossing van de blokkendam en stormvloedkering een aantasting van het milieu betekent. Minder ernstig dan volledige afsluiting, maar toch wel degelijk een grote ingreep. De getijbeweging wore! beperkt, banken en platen worden weggebag- gerd. Bij het vergelijken van deze twee oplossing® kunnen allereerst enkele vereenvoudigingen worden gemaakt. Immers de gevolgen en de kosten van de Keeten en de Oesterdam kunnen buiten deze verge lijking blijven, omdat beide dammen bij beid® oplossingen noodzakelijk zijn. Verder zijn de gevol gen van de getijbeperking voor het milieu in de Oosterschelde zelf, exclusief in de monding, nie: bijzonder ernstig. Als pluspunt voor het milieu van de oplossing met blokkendam en stormvloedkering staat, dat de dijken langs de Oosterschelde niet verhoogd behoeven te worden. Ook met zorgvuldige begeleiding door biologen, zou deze dijksverhoging toch enige schade aan het milieu, aan het landschap en vooral aan de inlagen veroorzaken. Tegenover deze milieufactoren staat natuurlijk de veiligheid. Weliswaar zou de veiligheid door dijkverhoging reeds vóór 1978 groter worden, doch alle dijken zouden niet vóór 1983 verhoogd en verzwaard kunnen zijn. Door de blokkendam wordt voor het gehele Oosterscheldegebied in 1978 de veiligheid vergroot. Als en dit is het verleidelijkste, maar ook het gevaarlijkste woord in dit soort beschouwingen als minister Bakker had willen luisteren en als minister Drees zich niet had laten ompraten, dan was de Cie Klaasesz reeds jaren eerder ingesteld De factor tijd zou dan een veel kleinere rol héboen gespeeld. Ook de dijkverhoging had dan in 19'* vrijwel voltooid kunnen zijn. Met dit 'als' kan helaas geen rekening worden gehouden en de Cie Klaasesz diende uit te gaan van de huidige situatie. En dan dient er nogmaals op gewezen te worden, dat in het rapport van de Cie Klaasesz voor het eerst in Nederland de belangen van het milieu (en van de visserij) als gelijkwaar dig zijn afgewogen tegen die van veiligheid, econo mie enz. Dank zij de voortvarendheid waarmede de Cw Klaasesz haar kundig en grondig rapport f maanden heeft geproduceerd, is er nu een.,rec~;' mogelijkheid, dat 1974 een keerpunt in het milieu# leid in Nederland wordt. Oosterbeek 10 maart W* ir. H. Hebe-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1974 | | pagina 10