PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT HEATH TREEDT NIET AF PZC Hoofddirectie PTT verhuist naar noorden db Brussel: „Engeland onder Wilson blijft in EEG" Suiker twee cent duurder: niet gemeld COMMISSIE-KLAASESZ KIEST VOOR BLOKKENDAM EN STORMVLOEDKERING europees overleg in impasse door verkiezingsuitslag Posilief en sympathiek spreiding rijksdiensten: totaal 6500 ambtenaren jjamjn Tijdelijk poreuze dam, daarna stormvloedkering en secundaire dammen oostelijk deel en Keeten Minister wil vóór 31 mei reacties Garanties en Keetendam Open is dicht, Jicht is open Pagina 6 217e [oorgang - nummer 52 Joterdag 2 maar» 1974 DRUKKERIJ DEN BOER MARKTI1 -MIDDELBURG-TELOI 180-7661 GESPECIALISEERD IN BROCHURES BRUSSEL (ANP) Er is geen sprake van dat het Verenigd Ko- mrJcrijk, onder een eventuele re- genng-Wilson, zijn lidmaatschap van de EEG zal opzeggen. Dat Is de mening van diplomaten in Brussel bij de vertegenwoordi gingen van de Europese lidsta ten bij de EEG. Wel acht men de mogelijkheid groot dat een door een Labour-regering geleid Engeland een van de lastige', zo niet de lastigste partners in de gemeenschap wordt Van een opnieuw onderhandelen over de voorwaarden van het Britse EEG lidmaatschap kan geen sprake zijn en Wilson is dat ook niet. ondanks eerder gedane uitspraken, van plan. zo meent men in Brussel te weten. Met zulke nieuwe onderhandelingen zouden de acht partner-landen van het Verenigd Koninkrijk, plus de parlementen van die landen het eens moeten zijn. Deze landen zullen nooit met nieuwe onder handelingen instemmen. Wel verwacht men in Brussel dat een Britse Labour regering al het mogelijke en onmoge lijke zal doen om 'zoveel mogelijk geld uit de EEG pot te verkrijgen'. Om dat doel te bereiken zal het bereid zijn al J lerlei zaken zoveel mogelijk te traine ren In Belgische diplomatieke kringen ver klaarde men vrijdag in Brussel dat, zo als het zich toen liet aanzien, de uit slag van de Britse verkiezingen dei slechtste oplossing vormt die men| zich kan indenken. Er is geen duide lijkheld ontstaan, noch voor Engeland zelf. noch voor de gemeenschap. Die duidelijkheid is voor het verdere be staan van de EEG een levensnoodzaak Onder de gegeven omstandigheden J twijfelt mc-n in Brussel aan het door gaan van het politiek overleg, maan t dag in de Belgische hoofdstad, van de ministers van buitenlandse zaken van de EEG en aan de daaropvolgende zit ting van de Europese ministerraad- Het politiek overleg moet ln hoofd zaak gaan over de Europees Ameri kaanse betrekkingen, het vervolg van de afspraken op de topconferentie ln Kopenhagen 'december vorig Jaar) en over het Midden-Oosten. In de ministerraad moet voor de zo veelste maal gesproken worden over het Europees regionaal fonds en over de uitbreiding van de budgetbevoegd heden van het Europees parlemenv Als de bijeenkomsten al doorgaan, dan verwacht men er in Brussel toch wei nig resultaten van. LABOUR SLAAT CONSERVATIEVEN MET VIJF ZETELS MAAR HAALT GEEN ABSOLUTE MEERDERHEID - LIBERALEN OP DE WIP H"; De Britst conservatieve leider Ed ward Heath leek in tranen te zul len uitbarsten toen de uitslag tan ie verkiezingen in Engeland be kend werd. (Van onze correspondent) LONDEN Premier Heath zoekt alsnog tiaar oplossingen om een nieuwe regering te vormen. Vrij dagavond laat reed hij van Downingstreet naar Buckingham Palace om „koningin Elisabeth rapport over de toestand uit te brengen", zoals dat officieel werd genoemd. Het werd toen al snel duidelijk dat premier Heath niet naar de koningin was gegaan om het aftreden van zijn regering aan te bie den. De Conservatieven hadden op dat moment 296 zetels in het Lagerhuis veroverd, Labour had er 301. Om een meerderheid in het 635 zetels tellende Lagerhuis te bezitten dient één partij over 318 ze tels te beschikken. Ldmrleider Harold Wilson in diep pepeins verzonken bij het bin nendruppelen van de verkiezings- De sleutel voor de oplossing van het probleem kan ln de steun van de Liberalen liggen, wier uiteindelijk ze teltal volgens de prognoses op 14 kan worden gesteld. Vrijdagnacht waren alle tellingen nog niet binnen. Later te verwachten uitslagen zouden op dat moment echter weinig of niets meer aan de verhouding tussen de beide grote partijen veranderen. Het besluit van premier Heath om aan te blijven is gebaseerd op overwe- Attente krantelezer brengt zaak aan het rollen (Van onze redactie economie) DEN HAAG Het feit dat vrijdag bleek dat met ingang van die dag lmaart) de maximumverbruikersprijs voor suiker met 2 cent was verhoogd, heeft nogal wat beroering verwekt. Met name de consumentenorganisaties toonden zich uiterst verrast, c-mdat het ministerie geen enkele mededeling had gedaan over de goed keuring van de prijsverhogingsaanvraag der suikerproducenten. Daarentegen bleken industrie en handel wel op de hoogte waar door het prijsbewuste publiek de verhoging vrijdag meteen al hier ai daar merkte. 'vandaag in ids krant Midden-Oosten SYRIË heeft de Israëlische voor stellen voor een troepenscheiding in Golan verworpen. De voorstel len waren door minister Kissinger van de VS naar Damascus ge bracht..-. (pagina 3) Watergate ZEVEN oud-medewerkers van pre «Meat Nixon zullen voor de grand jury moeten verschijnen.. (pagina lij Zeeuws nieuws op de pagi na's 2,4,5,7,9,12 en 13. Binnen- en buitenlands nieuws op de pagina's 1, 3 en 11. Sport op de pagina's 16 en 17. Radio en t.v. op pagina 29 financieel nieuws op n?gina 33. En in de zaterdagkrant: Pag. 19 Deze week in de rubriek 'Inter' een interview met dr. P. j. Koets, nu een agendaloos persoon te Ellemeet. Pag. 21 'De dominee gaat voor bij', een kerkelijk pren tenboek'; Stemmen uit de Kerken: De protestantse kerken in de jaren '33-41. 1. 23 Letterkundige kroniek van Hans Warren; Jaap van de Merwe 'zet' Troelstra in een musi cal; 'Couranf over beu- len en dieven, rag 25 Nieuwe boeken geboekt. Pag. 27 Poppraet. Schaken, dammen, bridge en hengelrubriek. Hoeveel men voor suiker moeten betalen, is moeilijk te zeggen, omdat de prijzen voor dit artikel zeer uiteen lopen. Mogelijk zullen de consumenten organisaties in hun "Prijswijzer'-ad- vertenties van volgende week daaro ver meer meedelen. Maar het was niet zeker of dit nieuwe gegeven nog tijdig kon worden verwerkt. Het is ook niet precies bekend wanneer de officiële toestemming voor de prijs verhoging is afgekomen. De stijging houdt verband met ho gere vrachtkosten, hogere kosten voor verpakking (gestegen papierprijs) en de verruiming van de handelsmarge. Het merendeel van de toegestane ver hoging komt ten goede aan de produ centen. De uitwerking van de prijsstij ging zal nauwelijks van betekenis zijn voor de suikerverwerkende industrie. Dit betekent dus dat in het algemeen artikelen, waarin suiker wordt ver werkt, nu niet in prijs omhoog zullen DOOR HITTE OMGEKOMEN SAO PAULO In februari zijn in Sao Paulo door de hitte in deze Braziliaan se stad 130 kinderen door uitdroging omgekomen. Door dezelfde oorzaak zijn 19.633 kinderen aangetast in de zelfde periode. gingen die men slechts kan raden. Het, is mogelijk dat de conservatieve lei der uitgaat van de omstandigheid dat zijn partij ruim 300.000 stemmen meer op zich verenigde dan Labour Deze discrepantie is mogelijk door het districtenstelsel, waarbij alleen de kandidaat in het parlement komt diej over een eenvoudige meerderheid inj zijn district beschikt. Vooral de kleine j Liberale partij lijdt daar opzienba rend onder Terwijl de beide grote partijen ie der over ruim 11 miljoen van de 30 miljoen stemmen beschikken en daar- i bij over ongeveer 300 zetels, kregen de Liberalen bijna 6 miljoen stemmen en hebben ze toch maar recht op met meer dan 12 tot 14 zetels. Wellicht ontmoeten Heath en de liberale leider Thorpe elkaar hier, en is premier Heath bereid voor de steun van de Liberalen een oommissie in te stellen die onderzoekt of het districtenstelsel kan worden afgeschaft ten gunste van dat der evenredige vertegenwoordi ging, zoals dat ook in ons land geldt. Zowel de Conservatieven als Labour hebben tot nu toe echter-bij herhaling verklaard dat ze er met aan denken met wie ook een coalitie aan te gaan. Oppositieleider Wilson verklaarde eerder vrijdagavond dat hij en zijn schaduwkabinet bereid waren een minderheidsregering te vormen. Ken nelijk bereidde Wilson er zich op voor dat hij de nieuwe premier zou wor den. Premier Heath's besluit voorlo pig aan te blijven is voor de Labour- leiding een onverwachte tegenslag. Nieuwe besluiten van de zijde van de regering-Heath worden nu niet voor maandag verwacht. Vanuit de stemming van onbehagen over het gedrag van de beide grote partijen, kregen kleinere groepen een grote aanhang die zuiver nationalisti sche doelen nastreven. Zo kwamen de Schotse nationalisten van vijf op ne gen zetels en misschien krijgen zij er elf. Hun enige doel en hun enige program bestaat uit een politiek onaf hankelijk en economische „interdepen dent" Schotland. LONDEN (RTR) De stand van de Britse verkiezingen was om middernacht in de nacht van vrijdag op zaterdag als volgt: Conservatieven 296, gewonnen 3, verloren 18. Labour 301. ge wonnen 11, verloren 8. Liberalen 14, gewonnen drie, verloren 2. Anderen 23, gewonnen 13, verloren 2. De uitslag van de stemming voor de laatste zetel zal vandaag bekend worden- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering zal voor midden 1978 ongeveer 6500 arbeidsplaatsen in rijksdiensten over brengen naar Zuid-Limburg, Zwolle en het noorden van het land. Groningen en Leeuwarden kr: gen daarvan door de verhuizing van de hoofddirectie van de PTT en enkele randdiensten ongeveer 5300 arbeidsplaatsen, Zuid-Limburg mag gaan rekenen op 2140 extra arbeidsplaatsen, terwijl Emmc-n 515 ambtenaren krijgt toegewezen en Zwolle nog eens 400 ambtenaren zal mogen gaan huisvesten. Het kabinet is vrijdagmiddag ak koord gegaan met deze spreidings plannen van minister Gruyrers voor volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning. De plannen zullen echter pas definitief worden als het georgani seerd ambtenarenoverleg en de be trokken diensten over de voorstellen gehoord zijn. Dat overleg moet nog spraak in de.--: zaak. beginnen, maar minister Gruyters liet vrijdagavond na afloop van hei kabi netsberaad weten grot" waarde te zullen hechten aan overleg en in- Ulster En dan is er afgezien van een onafhankelijkheidsbeweging in Wales de opzienbarende ontwikkeling in de twaalf kiesdistricten in Noord-Ierland. Hier viel een grote winst voor de zogenaamde „Verenigde Unionisten" waar te nemen, de partij waarin de groepen van ds. Paisley en kapitein Craig en degenen die premier Faulk ner in de steek gelaten hebben, vere nigd zijn. Zij legden naar men '.Tijdaga vond aannam de hand op tien van de twaalf zetels, daarbij onder meer een eind makend aan de parlementai re carrière van Bernadette Devlin. Ds. Paisley maakte na het bekend worden van zijn herverkiezing bekend dat de groep -.-an Verenigde Unionis ten in het Britse parlement een „onaf- (Zie slot pagina 3 kolom 4) Omvangrijk Jeremy Thorpe, de liberale leider, werd door zijn geestdriftige aan hangers op de schouders genomen toen bekend werd dat de liberalen bijna 20 procent van de stemmen op zich hadden verzameld. Volgens de uitdrukkelijk ais voorlo pig aangekondigde plannen zal de ver j plaatsing van de hoofddirectie van de PTT minstens tot midden 1978 duren' omdat het hierbij gaat om een uiterst omvangrijke operatie. Welke diensten naar Groningen en welke naar Leeu warden gaan zai pas later beslist worden. Het kabinet heeft daarover nog geen uitspraak gedaan omdat veel plannen nog uitgewerkt moeten wor den en de toewijzing van arbeidsplaat sen aan het Noorden hoger is uitge vallen dan aanvankelijk werd ver wacht. De extra arbeidsplaatsen voor Lim burg worden gevonden door verhui zing van het Centraal Bureau voor de Statistiek (1100 arbeidsplaatsen), een onderdeel van de belastingdienst J (110), de registratiedienst Zuid-Lim burg ten behoeve van verkeers- en ongeval! enregistratie. kadaster en ge meentelijke automatisering '400) er. van enkeie diensten van defensie, dat ook onderdelen naar Emmen zie', ver trekken. De defensiediensten die naar Zuid-Limburg gaan omvatten: de af de ling pensioenen en wachtgelden (110).; de hoofdafdeling dienstplichtzaken I (280) en de staf inspectie geneeskun dige dienst (140). In Emmen komen enkeie andere defensiediensten, zoals leger-, film- er. fotodienst <401. staf aanleg en onder houd vliegvelden (30), inrichting tot uitgifte van boekwerken (80), com mando-opleiding koninklijke land macht (125). topografische dienst (170) en de dienst verificatie korps commando's (70) In Zwolle zal het rijks-inkoopbureau gevestigd worden. (Zie slot pagina 3 kolom 2) (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG De commissie- Klaasesz heeft minister Wester terp van verkeer en waterstaat eenstemmig geadviseerd in de Oosterschelde tijdelijk een po reuze dam aan te leggen, daarna een stormvloedkering te bou wen en in het Keeten en het oos telijk deel van de Oosterschelde secundaire dammen te maken en tenslotte de poreuze blokken dam in een definitieve afdam ming op te nemen. Met die oplossing zullen volgens de commissie de belangen van veiligheid en milieu in het Oosterscheldegebied het beste worden gediend. De oplos sing gaat er vanuit, dat op een gemid deld getijverschil van 1.80 meter kan worden gerekend. Een groot deel van de Oosterschelde blijft daardoor zout en de oester- en mosselcultuur zou er gehandhaafd kunnen blijven. Dat blijkt uit het rapport van de Oosterschelde-commissie, dat vrijdag aan minister T. E. Westerterp werd aangeboden en tegelijkertijd in de openbaarheid werd gebracht. „Onze definitieve oplossing brengt dezelfde veiligheid als de afsluiting, zoals die nu wordt gedacht", aldus mr. J. Vier jaar Uit de conclusies in het rapport en de opmerkingen tijdens de pere conferentie werd duidelijk: dat met de eerste fase aanleg van de blokkendam vier jaar ge moeid zal zijn, evenals met de afdam ming volgens de oorspronkelijke op zet: - dat voor de bouw van de storm- vloedkering op tien tot vijftien jaar llnnpr7()pb moet worden gerekend, welke termijn de eerste fase geheel of gedeeltelijk kan overlappen; dat de oplossing van de commissi e- Klaasesz 1 miljard tot 1.6 miljard gulden méér zal kosten dan de geplan de afdamming; dat de commissie-Klaasesz een snelle beslissing van de regering voor staat- onafhankelijk van de vraag wélk besluit genomen wordt. dat de Deltawet bij de uitvoering van deze oplossing niet hoeft te wor den gewijzigd; dat minister Westerterp het rap port aan het provinciaal bestuur van I Zeeland, Noord-Brabant en Zuid-Hol land. aan de Raad voor de Waterstaat en aan de betrokken waterschappen zal sturen met,het verzoek er vóór 31 mei op te reageren. Tijdens de aanbieding van het rap port en op de pereconferentie bena drukte mr. Kiaasesz, dat er op allerlei punten nog nader onderzoek gepleegd zal moeten worden. Hij meende, dat rijkswaterstaat de door de commissie gesuggereerde oplossing al kan gaan beproeven. Als studie-elementen noem de hij onder meer het gebruik van blokken van 40 ton, terwijl hij de mogelijkheid open het, dat op één of meer punten van de te sluiten gaten caissons gebruikt moeten worden o' de blokkendam ten dele ais drempel zal moeten worden uitgevoerd. Onder zoek achtte hij ook nodig naar «ie vormgeving van de kokers beneden de laagwa-.erlijn voor de stormvloedke ring. in welk verband hij het mogelijk achtte, dat kokers met 'een diameter „van enkele tientallen meters" nodig zullen zijn. HIJ onderstreepte nog eens. dat er van beïnvloeding van buitenaf in de commissie geen sprake is ge weest. Voor verder nieuws en commentaren I over de Oosterscheldenota, zie de pa-I gina's 6, 7 en 12. rooretei van de com- miMipKlauehz maakt op het eerste gezicht een po rij* vitleve en sympathiek» in- i' - i druk de Oostersc heid» wordt 2 afgesloten met dien vers tan d«- dat tn de dam een groot inlaat werk moet worden gebouwd, waardoor het water in de afgesloten zee-arm zout blijf', en het zoutwater- milieu behouden blijft. Daardoor kan met name de oester en mossel cultuur behouden blijven Mr Klaaaeaz verze kerde gistermiddag tijdens een pere conferentie ln Den Haag «lat na de vol tooiing van deze geperforeerd» dam eer: zelfde veiligheid zal zijn verkregen ais bij een gewone afsluiting. In krin gen van waterbouwkundigen werd ons deze opvatting bevestigd er behoeft niet aan tc worden getwijfeld dat d» uiteindelijke veiligheid gelijk zal zijn aan de oorspronkelijk bedoelde. En daarom is het tenslotte begonnen op tlmale veiligheid. In dit opzicht kan men alleen maar verheugd z:Jn over het voorstel van de commissie. Wets technisch zijn er al «rvenmin proble men: omdat de Oosterschelde wordt afgesloten behoeft de deltawet niet te worden gewijzigd Het lijkt ons Juist om er op dew- plaat* in het bijzonder op te wijzen dat het voorstel van de ommissieKlaasesz in hoofdlijnen ge lijk is aan het voorstel dat een aantal Delftse studenten in mei 1972 als af studeerproject naar bulten bracht Zij hebben een profetische gent gehad. Toch zijn er niet uitsluitend positieve punten over het voorstel te mel den. er zijn diverse vragen te stel len waarop een antwoord zal moeten komen vóórdat een definitief besluit valt. We laten nu de financiën maar bulten beschouwing, al zal dit aspect in de parlementaire discussie onge twijfeld een grote rol spelen. De op lossing Kiaasesz luist namelijk 1.6 mil jard ruiden meer en dat Is een bedrag waarvoor in diverse sectoren van het overheidsbeleid heel wat gedaan kan worden De kern van het financiële probleem is echter vrij eenvoudig: heeft de Nederlandse sa menleving «lit grote bedrag voor een zoute Oosterschelde over? Het zou een toetasteen kunnen zijn voor het milieubeleid in «lit land. Indien men namelijk met bereid zou zijn deze bijna twee miljard gulden op tafel te leggen, dan komt dat er ln feite op neer dat het milieu-bewust zijn niet zo ver gast als men wei eera wil laten voorkomen. Over het extra bedrag zal nu in eerste instantie het kabinet en vervolgens «ie kamer een oordeel moeten uitspreken: is een zou te Oosterschelde bijna twee miljard extra waard? De commissie wijst er overigens terecht ln haar advies op dat dit bedrag gespreid kan worden over een periode van uen tot vijftien jaar. Een periode van tien - vijftien Jaar: dat brengt ons bij de eerste be langrijke vraag, namelijk: zljr. er voldoende garanties voor de veilig heid in «ie voorafgaande periode? Het tijdstip waarop de optimale veiligheid wordt bereikt, wordt in het voorstel- Kiaasesz naar achter geschoven: eerst moet een "blokkendam' worden aange legd. vervolgens een inlaat werk ge bouwd en daarna wordt «Ie dam ge heel afgewerkt. Dat laatste zal gerui me tijd later zijn dan het streef jaar dat voor de gewone Oosterschelde afsluiting gold. Er komt dus een nog niet geheel veilige interim- periode en voor dat tijdvak zullen spe ciale voorzieningen nodig kunnen zijn. Nog weer anders gezegd: de bestaande dijken langs de Oosterschelde zullen een aantal jaren langer blijven fun geren als primaire kering. Minister Westerterp liet gisteren weten dat de waterschappen en het provinciaal be stuur van Zeeland drie maanden de tijd krijgen voor de bestudering van het rapport. Het lijkt ons dringend nodig dat «leze drie maanden worden gebruikt voor een precieze opgave van die maatregelen c:e de waterschappen en het provinciaal bestuur noodzake lijk achten voor het overbruggen van de interimperiode Over die maatre gelen kan bovendien een openbare dis cussie worden gevoerd: men mag na melijk verwachten dat de nota- Klaasfcsz een pre-advies zal uitlokken van gedeputeerde staten aan provin ciale staten. Daarover kan dan in een statenvergadering worden gedebat- teerd. Overigens moet deze kwestie van de garanties in de interimperiode oplosbaar zijn: de regering moet snel de fondsen beschikbaar stellen voor eventueel te nemen maatregelen. Een tweede vraag betreft de relatie met België. De scheepvaart met name van Gent krijgt er een sluis bij, namelijk in de nieuw aan te leg gen Keetendam tussen Schouwen-Dui- veland en Tholen Nederland zal n:et eenzijdig tot een «Jergelijke maatregel kunnen overgaan, maar behoort hier overleg te plegen met het nabuurland. Ook ten aanzien van «ie Schelde-Rijn- verbinding is overleg nodig: er moet een zwaardere dam worden aangelegd dan was voorzien westelijk van Ber gen op Zoom in de commissie aan geduid als 'Oesterdam' en in die dam zijn sluizen voor de z g hoge vaart' geprojecteerd. Daarover moe ten onderhandelingen worden geopend en tot een goed resultaat zijn gebracht Voor vervolg zie pagina 3 kolom 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1974 | | pagina 1