Aanklacht tegen zeven oud-medewerkers Nixon Militairen verlaten hoofdstad Ethiopië Nieuw Frans kabinet vertoont geen nieuwe gezichten OLIECRISIS EEN SHOW OM DE PRIJS TE LATEN EXPLODEREN" 5? REGERINGS CRISIS IN ITALIË BONDSBESTUUR INDUSTRIEBOND NW WIL 25 LEDEN SCHORSEN binnen- en buitenland „«>«0 1 MAAKT IK74 PROVINCIAL! ZEEUWS! COURANT 0ON: „DAGVAARDING NOG GEEN VEROORDELING" (Van onze correspondent) WASHINGTON Voormalige medewerkers en intimi van pre sident Nixon zijn in staat van beschuldiging gesteld voor verschil lende aspecten van de doofpotcampagne die op touw werd gezet om de Watergate-inbraak en de nasleep ervan niet uit te laten lekken. Onder hen bevinden zich Nixons voormalige medewerkers Bo'o Haldeman en John Ehrlichmann, die allebei een maximum gevangenisstraf kunnen krijgen van 25 jaar. president Nixon werd zelf niet in de uitgebreide dagvaarding van vijftig _3-32,s genoemd, maar de Watergate- John Sirica werd in het bezit l^reCd v.un een envelop waarin naar ïrjrdi aangenomen zich een opsom- mag en omschrijving bevond van de rel die Nixon in de affaire heeft respeeid Dit document zou ter be schaking worden gesteld van de jurl- (j^h» commissie van het Huis van ifreraariïden. die op het ogenblik jederzoekt of er gronden zijn om de iGetangsprocedu re tegen Nixon op prg te brengen. De dagvaarding bevatte voorname- mi! al bekende feiten, behalve twee to: nog toe niet eerder gepubliceer de details. John Mitchell die op het ogenblik ook terechtstaat in New York) zou volgens de dagvaarding njréooolijkgratie toegezegd hebben jan inbreker James McCord, toen de- re in januari 1973 dreigde een boekje open te doen over de werkelijke ach tergronden van de inbraak. Aangezien slleen de president gratie kan verle nen. blijft de vraag onbeantwoord of Nixon daar zijn medewerking had toegezegd, of dat Mitchell op eigen jsag handelde Het tweede nieuwe aspect van de Verklaring affaire is dat de dagvaarding specifiek melding maakt van één geval, «lat Bob Haldeman. als getuige voor de Walergate-commissie van de senaat, meineed pleegde. Hij «leed dat, aldus de dagvaarding, toen hij beweerde dat president Nixon inderdaad had gezegtl (zoals Jolin Dean had verklaard) dat het geen probleem zou zijn om een miljoen dollar bijeen te brengen als zwijggeld voor de inbrekers, maar dat Nixon daaraan had toegevoegd dat een dergelijk plan natuurlijk illegaal zou zijn Dit detail is van belang omdat de rechtbankjury die deze dagvaarding heeft samengesteld ook naar de ge luidsbanden heeft geluisterd, waarop Haldeman zich in de getuigenis be riep. Een van deze banden bevat het gewraakte gesprek tussen Nixon en Dean over één miljoen dollar zwijg geld, en aangenomen moet worden dat de jury aan de hand van de band kan aantonen dat Haldeman loog, (Het feit trouwens dat John Dean niet in de dagvaarding wordt vermeld, betekent dat de jury en de staf van de speciale aanklager Deans getuige nis betrouwbaar achtte en als bewijs- van beschuldiging gesteld", zei hij. De dagvaarding bevat een opsom ming van in totaal 45 „samenzwe- ringshandelingen", waaronder pogin gen om de affaire via de binnen- en buitenlandse diensten (FBI en CIA) in de doofpot te stoppen, het vernieti gen, verliergen of veranderen van do cumenten. en de beuling van ander half miljoen gulden in contanten aan de inbrekers, onder wie Howard Hunt en de nu bijna vergeten Gordon Lia- dy, die nog steeds in de gevangenis zit. Bijna onmiddellijk na het bekend worden van de dagvaarding gaf het Witte Huis een verklaring uit waarin namens de president werd gezegd, dat hc*. Amerikaanse volk niet uit het oog diende te verliezen dat een dagvaar ding nog geen veroordeling was, en dat men in het Amerikaanse rechts systeem onschuldig werd geacht tot dat het tegendeel wordt bewezen. Uit opmerkingen van stafleden van het Witte Huis was in de afgelopen dagen op te maken dat Nixon vreesde dat zijn voormalige medewerkers een moeilijke tijd tegemoet gingen. Nixons zegsman Gerald Warren zei echter, dat er „geen documentatie" was van de recente contacten tussen Nixon en zijn ex-medewerkers. Schoonzoon David Eisenhower, die vrijdag een groep jonge republikeinen een rondleiding gaf door het Witte Huis. toonde zich echter onverwacht geïrriteerd over vragen naar aanlei ding van de juridische ontwikkelingen. ,Deze mensen (de gedaagden zijn in feite al langer dan een jaar in staat ROME (KTRI 1* rrpublikHnn* partij rirh vrijdag uit de Itall- uiiv merrinx trruzxrtrokkrn. Hier door Ktut vaat dat dr aebt maanden oude coalltlerv-Kerltir onder premier Mariano Rumor zal altreden. De crlEt- bereikte nen hoogtepunt i het proces kan worden Groep-Bunte met eigen lijst bij OR-verkiezmgen Hoogovens AMSTERDAM (ANP) Het bondsbestuur van de Industriebond NW heeft vrijdagmorgen besloten 'in verband met het overtreden van de regels der democratie niet anders te kunnen doen dan de leden van de groep-Bunte (bij Hoogovens) op de hoogte te stellen van het voornemen om hen van het lidmaatschap vervallen te ver klaren'. Het saat hier. zoals al eerder ls bericht, om de vijfentwintig leden van Je bond die, naast de door het bonds- «tuur als enige officiële erkende Hjsl van kandidaten voor de eind maart te houden verkiezingen van leden van de ondernemingsraad van Hoogovens, zelfstandig als leden van deze bond een kandidatenlijst hebben opgesteld. Toot de eind maart te houden verkie- Egei van leden van de onderne mingsraad bij Hoogovens zijn nu ze ven lijsten met kandidaten ingediend. De industriebonden van NW, NKV erf van CNV komen elk met een lijst, evenals de Algemene Vereniging van Hoogövenpersoneel. Dc twee beamb- tenbonden, Unie BLHP (aangesloten bij het NKV( en de NBT (niet bij een vakcentrale aangesloten), hebben sa men een lijst. De Vereniging van Ho ger Hoogovenpersoneel aangesloten bij de NCHP)is ook met een kandida tenlijst vertegenwoordigd. Als laatste lijst is er die van de groep-Bunte. De ondernemingsraad van Hoogovens telt het volgens de wet op de onder nemingsraden maximale aantal leden: vijfentwintig. De verkiezingen van de leden van deze raad zou het vorige jaar al haar beslag moeten hebben bijgen. maar juist een jaar geleden maakten de stakingsacties van de in dustriebonden van NW en van NKV bij het bedrijf die verkiezing onmoge lijk. Naderhand heeft de Industrie bond NW nogmaals uitstel verzocht teneinde interne moeilijkheden, die tij dens de stakingsacties en daarna aan het licht traden, te proberen uit de weg te ruimen. De huidige ondernemingsraad heeft in 1972 zijn eerste secretaris, de heer W. Bunte, en zijn tweede secretaris, de heer J. Geluk (cnv), voor de werkne mers van het bedrijf aangewezen als verknemerscommissarissen van de beheersmaatscnappij Estel. Deze maatschappij voert het beheer over de twee werkmaatschappijen: Hoesch en Hoogovens. Als werknemerscom missarissen werden voorts door de vakcentrales de heren Boumans en Koos aangewezen. Deze vier werkne- ma -commissarissen hebben tijdens het conflict van het vorige jaar pogin gen aangewend partijen bij de cao- Hoogovens weer aan tafel te krijgen. De gekozen leden van de onderne mingsraad hebben in die periode een verklaring uitgegeven die. naar op later gehouden ledenvergaderingen van vooral de Industriebond NW bleek, niet in goede aard was geval len. Woordvoerder van de gekozen ledsi van de ondernemingsraad was toen de heer Bunte. lijst Blijkbaar gaf hij daarmee ook de mening weer van de president zelf. Districtsrechtcr Lee P. Gagliardi heeft vrijdag het proces tegen de gewezen ministers John Mitchell en Maurice Stans, die beschuldigd zijn Van belemmering van de loop van het recht en meineed, geschorst nadat de verdediging had gesteld dat er van een onjuiste procesvoering sprake is. Hij heeft de jury voor het weekeinde toestemming gegeven naar huis te gaan. WASHINGTON Een federale 'grand jury' heeft vrijdag zeven voormalige topmedewerkers van president Nixon aangeklaagd. De jury achtte de door de speciale Water gat e-aanklager ingebrachte beschuldigingen gegrond. Presi dent Nizon i links boven K die openlijk heeft verklaard dat hij de verantwoordelijkheid voor de zaak draagt, kwam niet op de lijst van beschuldigden voor. LEGER ACHTER NIEUWE PREMIER Overeenkomstig de mogelijkheden die de wet op de ondernemingsraden daartoe biedt, stelden dertig werkne mers van Hoogovens een kandidaten lijst op en dienden deze in. Op die lijst staat de heer Bunte op de eerste plaats. Bondsvoorzitter Groenevelt en bonds- secretaris De Jong hebben, in op dracht van het bondsbestuur. in twee gesprekken met de leden van de groep-Bunte gepoogd die leden te be wegen zich neer te leggen bij het resultaat van de stemming over de vaststelling van de kandidatenlijst van de bedrijfsledengroep. Die bedrijfsle- dengroep die in 1972 ongeveer 3600 leden-werknemers bii Hoogovens tel de, omvat nu oirca 6200 leden-werkne- uit betrouwbare bron is vernomen zo is ons bij navraag bu de fja-t alle ministers en andere hoge Industneoond NW gebleken. functionarissen, die door de militairen Het laatste van twee gesprekken van: de heren Groenevelt en De Jong metj de groep-Bunte- woensdagavond j. 1. gehouden, heeft, zoals is bericht, tot resultaat gehad dat de groep, op een enkeling na, voet bij stuk heeft gehou den en met de eigen lijst aan de verkiezingen wil deelnemen. Het huishoudelijk reglement voor de bond bevat onder meer bepalingen over ontzetting uit het lidmaatschap. Van het voornemen daartoe moet het bondsbestuur betrokkenen bij aangete- ADDIS ABEBA (AFP) Het Ethiopische leger, dat sinds don derdagochtend Addis Abeba had bezet, trok zich vrijdag ge leidelijk uit de hoofdstad terug. De openbare gebouwen en ban ken werden niet langer door mi litairen bewaakt. VAN 38 NAAR 16 MAN (Van onze correspondent PARIJS De kabinetswisseling die woensdag in Parijs was aan gekondigd en waarbij enkele uren later bleek dat premier Pierre Messmer zichzelf voor de tweede keer zou mogen opvol gen, is vrijdagmiddag wel in een complete farce ontaard toen de Het dozijn staatssecretarissen da; aan de presidentiële guillotine wist te ontkomen, zal de Olympus van het, Elysee ln de toekomst niet persoon-1 lijk meer mogen bestijgen- In het; kader van deze concentratie van 6e regeringsmacht hebben voorts enkele ministers hun portefeuilles verwisseld. Zo moest Maroellin. na het micro foon-schandaal bij het weekblad de Canard Enchainé. binnenlandse zaken verlaten om naar landbouw over te stappen, terwijl de vorige minister op' samenstelling van deze derde re- die post. Chirac, op de zetel van zijn gering onder dezelfde naam ont- °°liega mag gaan «tten. aangekomen. Hij was eerder deze week aan boord van een Ethiopische mijnenveger ontvlucht toen de mari-i ne, waarvan hij opperbevelhebber is. zich bij de muiterij aansloot. Het schip kwam m moeilijkheden door, brandstof gebrek en een Franse fregat kwam te hulp na het uitzenden van een SOS Een regeringsfunctionaris in het buur land Somali heeft gezegd dat berich ten over Somalische troepenbewegin gen langs de grens met Ethiopië vol-| komen ongegrond' zijn. huid werd. Want het 'nieuwe' kabinet telt niet één minister of staatssecretaris die niet ook al Een overeenkomstig spelletje stoel tje verwisselen vond ook plaats tussen de ministers van de kleinhandel, de posterijen en de betrekkingen met het parlement. Oonder de ministère die tot; deel Uitmaakte van de vorige een roemloze aftocht werden gedwon- I gen bevinden zich die voor cultuur. ploeg. Het aantal is alleen drastisch inge krompen, en in plaats van 32 bewinds lieden zullen in het. vervolg nu nog slechts 16 super-ministers de instruc ties en wachtwoorden van president j Pompidou tijdens de wekelijkse kabl- gen bevinden zich die voor cultuun Droom, voor mil ieube schenmng. Pou jade. ■•■oor de publieke functies. Ma laud, en voor de industriële ontwikke ling. Charbonnel. Niet geheel zonder toeval zijn dat juist allemaal figuren die in het verleden met persoonlijke verklaringen nog wel eens een eigen duit in het zakje durfden te doen RIJKSPOLITIE WIL WIJKAGENT HAZERWOIDE (ANP) Imprrteui*- gt-m-raiil W. M Rrhorst tan h«-t korpa rijkspolitie wil bij de rijkspolitie de wijkagent gaan uilvoerrn. HIJ zoo hem dan liever onU< lambtmaar-bur- gerij' normen. In elke daartoe geëi gende woonkern zou mi dergelijke poiitie-amhtrnaar moeien function®- ren. zo vindt de heer Kel»or*t. Hij zei dat vrijdag ln Hrcrwoude bij de Installatie van de hwr P Paul tot commandant van het district Den Haag van de rijkspolitie Generaal Beborvt vindt da; de 'comtactambt»- naar-burgerij', gezien de maatschappe lijke taak van de politie, een belan grijke rol kan spelen. Deze functiona rissen zouden door Inzicht in rast maatschappelijk gedrag van de bevol king m bun gebied ervoor kunnen zorgen dat oen aantal oonfUctrituaOee wordt voorkomen, aldus de heer Re- borst HJJ stelt dat bij een gooi functioneren van het Instituut var. do schaalvergroting verbeterde poli tl/sur veillance Waarmee in het district Den Haag een experiment aan do gang ls de politie op 6e juiste wijze prioriteit kan verW-nen aan de presen tie. SCHEURING IN D'66 ROTTERDAM ROTTERDAM (ANP) In de sfd®. Jlng Rotterdam van D'66 Ir een nrhea ring ontstaan. Hel vorige week grno- men beslui» van de algemene vergadrs ring. om toch. ondanks eerdrre be. slisslngen. zelfstandig deel te nemen aan de verkiezingen voor de gemeente en de Rijnmondraad. heeft een aantal prominente leden, onder wie het vol tallige afgetreden bestuur, er toe be. wogen D'66 te verlaten. Deze mensen willen voortaan actief zUn in de Partij van de Arbeid, waar van het programma het meest aal overeenkomen met hun doK-JstellJngen. Tot de 'dissidenten' in D'66-Rotterdam behoren ook twee van de vier gemeen teraadsleden en de complete zeven- mans Rijnmondraadfractie. Sommigen van hen hebben een plaatsje gekregen op de voorlopige kandidatenlijst van de PvdA. Koningin Juliana, prins Bemhard en rar. Pieter wi Volksboten zijn vrijdagmiddag van de vliegbasis Soes- terberg naar Lech :r. Oostenrijk ver trokken voor het houden van enige weken wintersportvakantie. De konin gin en de prins -.vorden op 21 maart in Nederland terugverwacht kend schrijven in kennis stellen onder opgaaf van redenen. Ook moet wor den meegedeeld de manier waarop betrokkenen de gelegenheid hebben zich schriftelijke bij een door het bondsbestuur te bepalen redelijke ter mijn te verweren. Voert het bondsbestuur zijn voorne men tot ontzetting uit, dan kunnen betrokkenen binnen een maand bij de bondsraad in beroep gaan, tenzij zij onder geldige reden hebben nagelaten zich te verweren tegen het voornemen van het bondsbestuur om hen uit het lidmaatschap te ontzetten. vrijkiag in vrijheid zijn gesteld. Het ROTTERDAMSE HOOGLERAAR DE ROOS: werd weer zeer druk op straat nadat de militairen de voornaamste pleinen hadden ontruimd en volgens waarne mers zal de rust in heel het land terugkeren, nu de generale staf zijn fiat heeft gegeven aan de nieuwe regering. Asmara is nog bezet en er zouden; daar nog notabelen gevangen worden gehouden. Op een persconferentie zei: de nieuwe premier Makonnen, dat het| ROTTERDAM ANP- Mocht prol. Dc Roos ooit geloofd hebben KOPENHAGEN Helle Virkner, actrice en ex-vrouw van de voor malige Deense premier Jens Otto Krag f thans vertegenwoordiger van de EEG in ae VSl heeft zich in de politiek gestort. Ttnlens de Deense gemeenteraadsverkiezin gen op 5 maart is zij kandidate voor de 'sociaal-democratische par tij in het district Frederiksberg n Kopenhagen. tijdstip betoogden buiten duizenden studenten om steun te betuigen aan! het leger. Ze eisten zelf onder meeri landhervormingen onder het motto 'de grond aan de boeren'. Ook werd! er om het aftreden van Makonnen geroepen, maar deze zei dat deze leuzen afkomstig waren van 'radicale elementen'. .„Als het volk wil dat ik aftreedt, zal ik de eerste zijn om dat te doen", zo zei hij. De militairen in Addis Abeba losten aanvankelijk enke le schoten in de lucht, maar lieten de betogers verder met rust. Er deden zich geen incidenten voor. Intussen is de kleinzoon van Keizer Haile Selas-I s:e, admiraal Iskander Dest.a, aan| boord van een Frans fregat ln de haven van Djibouti, de hoofdstad van de Franse kolonie Afar en Issaland, De Europese ruimtevaartorganisatie heeft vrijdag de bouw van een drie-I tarpsraket voor telecommunicatie- j kunstmanen goedgekeurd. Deze gaat 2.472 miljard frank 1.2 miljard) kos ten en moet in 1980 een kunstmaan in een baan om de aarde brengen. voorbereiding voor de nu verkiezingen stond de heer Biw op de vijfentwintigste en laat ste plaats van de ontwerp-kandidaten- lijst voor de bedrijfsledengroep van njn bond. Hij gaf op een der verga- wringen van die bedrijfsledengroep te kranen dat hij zich terugtrok. Ook enige andere leden, die bij de eerste tien np de ontwerp-lijst stonden, trok ken zich terug. AAMPASSING PACHTNORMEN DEN Haag (anp) De regering wil Per 1 augustus dc pachtnormen gewij zigd aanpassen in verband met de ge stegen "igenaarslasten. Het kabinet heelt hirrtoe vrijdag besloten. De wijupingen betreffen een verdeling mst grordsoorten en het maken van onderscheid tussen gebouwen voor ak serbouwbedrijven en voor veeteelt- en' gemengde bedrijven, •De benzinestations van het district Den Haag en omstreken van de bo- vag heeft met overgrote meerderheid ran stemmen besloten om met ingang ran zondag 3 maart op zon- en fe est- °a?en te sluiten. Daarmee wordt het advies van enige tijd geleden opgevolgd ran bovag, benzinemaatschappijen, rarcoersorganisatiee. anwb en over- dat de energiecrisis van de afgelopen maanden echt was, dan is dat geloof definitief de bodem ingeslagen, toen hij vonge week maandag zijn krant openvouwde. ..Ik las dat de grote oliemaat schappijen in West-Duitsland er bij de regering op aandrongen om de snelheidbeperkingen voor automobilisten af te schaffen. Nota bene de oliemaatschappijendie voortdurend hadden gepredikt dat olie voor nu en altijd schaars zou zijn. En nu moet er blijkbaar op de autobahnen maar weer volop benzine geslurpt worden". Dit bericht legde De Roos naast ande re. over ernstige beschuldigingen te- gen de 'seven sisters' (Esso. Shell, Mobil. Texaco, Gulf, Standard Oil of California, BP), geuit in de Vere nigde Staten. Italië. West-Duitsland. Frankrijk en België. Tevens ver moedt hij dat de oliepositie van Nederland nauwelijks echt in ge vaar is geweest („en dat heus niet dankzij die paar besparinkjes") en dat was voor hem de zoveelste indicatie dat de produktiebeperking' en het embargo tegen Amerika en Nederland een show is (geweest), bedoeld om de olieprijs te doen exploderen. „Wie die show bedacht heeft, weet ik niet. Men zegt de Arabieren, maar dan hebben de oliemaatschappijen] toch een aandeel gehad in de regie. Het kan wel zo gegaan zijn. dat deze twee zich tegelijkertijd gereali seerd hebben, dat oktober "73 het moment was om toe te slaan. Im mers. er was de Israëlisch-Arabi- sche oorlog, aanleiding voor embar go en produktiebeperking. en ver der een inmiddels gegroeid bewust zijn in de westerse landen, dat dej olievoorraden beperkt zijn. Dit wa ren gunstige omstandigheden om een foree prijsverhoging aanvaard te krijgen". Prof. De Roos acht het des te waar schijnlijker dat de maatschappijen en de OPEC-landen allang niet j meer vijandig tegenover elkaar zou j den staan. „Volgens mij is de OPEC zelfs van groot belang voor de i maatschappijen, omdat deze organi satie stabiliserend werkt in de nor maliter zo roerige oliewereld. De OPEC maakt het de concerns moge lijk om iange-termijnplanningen te. maken. (Men vergelijke de rol van de vakbeweging in de geïndustriali seerde samenleving. De vakbond standaardiseert de loonkosten, het geen een bedrijf in staat stelt calcu laties te maken voor de toekomst) Anderzijds kan de OPEC het nog steeds niet stellen zonder de vooral technische "know how' van de maatschappijen". Regie Volgens prof. De Roo» was een hoge re aardolieprijs zeer prettig voor de OPEC. maar bittere noodzaak voor de 'seven sisters'. ..Dit si ondernemingen heeft het volgende advies: ik zal mij handhaven. En omdat de managers stilstand be schouwen als achteruitgang, moeten hun bedrijven altijd maar groeien om zich te handhaven. Expansie is in deze kringen bijna een natuur wet. Men ziet dat bij meer instellin gen. maar het duidelijkst bij de moderne onderneming. Toegepitst op de multinationale oliemaatschap pijen. betekent dit een voortduren de noodzaak om nieuwe voorraden op te sporen en aan te spreken. De meeste van deze voorraden Noord zee. Alaska, teerzanden, olieleien i waren echter bij de tot voor kort geldende olieprijs niet of nauwe lijks rendabel te exploiteren. En dus moest op de een of andere manier die prijs omhoog. Het sug gereren van een schaarste re dan natuurlijk een uitstekend middel. ,X>at er tijdens ae crisisperiode minder geconsumeerd wordt en daardoor de winsten dalen nemen de maatschappijen graag op de koop toe. Het primair stellen van expansie wil immers zeggen dat je tijdelijk bereid moet zijn niet te streven naar winstmaximalisatie''. Nu de prijs eenmaal hoog is en vaak meer dan strikt noodzakelijk doorberekend aan de consumen ten (weer hel arme België, dat prijsverhoging weigert) meent De Roos dat wat betrert de oliemaat schappijen liever gisteren dan van daag de verkwisting van energie kan worden hervat. Zie: de wens van de 'zeven zusters' om de West- duitse automobilisten te bewegen lot plank-gas. Daarom pleit Dc Roos ervoor ,dat de leiding van onze economie niet langer meer in handen wordt gelaten van de mul tinationale ondernemingen. Voor de ze ontwikkeling moet meer plan ning komen van overheidswege. ..Plamiing dient gebaseerd te zijn op de peiling van werkelijk bestaan de behoeften en niet op een door de grote concerns gestimuleerde vraag, Het is de democratisch geko zen overheid, die het economisch „Wanneer men de ontwikkelingen van de laatste weken overziet, wil de voorstelling van een belan- gencomplex tussen beide partijen (olielanden en oliemaatschappij en) niet geheel uit het beeld verdwijnen". Dit zei professor dr. W. A. A. M. de Roos. hoogleraar economie aan de Erasmus univer siteit te Rotterdam. vorige maand tijdens het door de socia le faculteit van de EU belegde congres over de energiecrisis. Nu. een paar weken later, drukt prof. De Roos zich krasser oit. Hij vermoedt dat de Arabische olie- producerndc landen en de grote olieconcerns in oktober en no vember een show hebben opge voerd om dc prijs voor olie te kunnen verhogen. In een gesprek met een ANP-verslaggever licht de Rotterdamse hoogleraar dit toe en pleit hij ervoor dat hrt Nederlands parlement een enqu ête Instelt naar het gedrag van de "seven sisters' in de afgelopen maanden. Prof. De Roos, die lid is van het curatorium van de Wiardi-Beckmanstichting en zit ting heeft In een werkgroep van de SER. heeft meerdere malen gepubliceerd op het gebied van de economische machtsverhoudin gen. In 1969 promoveerde hij op het proefschrift "De economische machtspositie'. Momenteel ls De Roos bezig te onderzoeken in hoeverre een multinationale on derneming (gekozen is: Royal Dutch Shell) informatie achter houdt. die van essentieel belang is voor de landen waar zo'n on derneming werkt. proces moet plannen en coördine-i ren en niet de bestuurders van de grote concerns, die alleen bezig zijn met hun eigen interne zaken en zich nauwelijks bekommeren om de gevolgen van hun beslissingen voor de samenlev ing". Multinationals Het onder een zekere mate van contro le brengen van de multinationals ls zoals men weet geen eenvoudige zaak. Er wordt gewerkt (qoot eer. commissie van de Verenigde Na ties» aan bet opstellen van een internationaal geldende gedragsco de. Ook zijn er voorstellen gedaan.; onder anderen door premier Den' Uyl. om «ie EEG commissie verstrek kende bevoegdheden te geven wat betref; de controle op de multinati onals. Prof. De Roos ondersteunt deze plannen van harte, maar hij' zeiooft ook dat de nationale over heden over middelen beschikker., die er willicht toe zouden kunnen bijdragen dat de economische om wikkeling beter wordt beheerst. „Eer. parlementaire enquête !s vrVn middel. De volksvertegenwoordiger» maken vee! te weinig gebruik van hun wettelijke bevoegdheden. Een officieel ondereoek door het parle ment. waarbij degenen, die gehoord worden, onder ede verplicht zijn om naar waarheid te antwoorden, is een doelmatig Instrument om greep te krijgen op belangrijke ont wikkelingen in onze samenleving Zo'n enquête moe: dan ook nie* langer gezien worden als een 'in staat van beschuldiging stellen", maar als een wettelijk recht om goed geïnformeerd te worden". Prof. De Roos zou daarom gaarne zien dat een parlementaire enquête commissie de rol doorlicht van de 'seven sisters' ln Nederland tijden» de energiecrisis. .Alleen op die ma nier kan 6e 'policy of silence' van de multinationale oliemaatschappij en doorbroken worden. Het parle ment heeft er recht po te weten wat zich heeft afgespeeld en hoe de energiesituatie werkelijk is. Het ia onjuist dat bijvoorbeeld gegevens omtrent het aardgascontract tussen de Nederlandse staat en ae NAM (Esso-Sheil) geheim zijn. Alleen de minister van economische zaken kent deze gegeven, maar hij mag daar niets over mededelen. Ook wat «ie prijsvorming wat aardohepro- dukten betreft zijn er een aantal vragen. Hoewel ik vertrouwen heb in het prijsbeleid van het ministerie van economische zaken. ach*, ik openbaarmaking van meerdere ge geven* over de prijsvorming ge- Het Ls de econoom De Roos c niet onbekend dat multinationale ondernemingen de mogelijkheid hebben om zich terug te trekken uit een land. waar ze hun zin niet krijgen. Maar hij vindt dat een risico «lat genomen moet worden. „We hebber, al veel te lang het standpunt ingenomen dat er weinig belangrijker is dar. produktie en werkgelegenheid. Maar er bestaan nu eenmaal waarden, die uitgaan boven de materiële welvaart. Ik meen te weten dat vee; arbeiders in de fabrieken weinig gelukkig zijn met de aard van hun werk. Moeten we dan ondanks alles steeds maar doorgaan met industriële groet? Als het aan de multinationale oliemaat schappijen ligt. die al zijn overge gaan op de exploitatie van steen kool. en zich begeven hebben in de ontwikkeling van atoomenergie gaan we inderdaad op de oude v ik ind. en schijnkjk veler, met mij. dat een versobering in materieel opccht te verkiezingen is boven bijvoorbeeld de risico's van kernenergie. ï>re ben ik niet direct bang voor dat een multinational uit Nederland zou

Provinciale Zeeuwse Courant | 1974 | | pagina 11