Belgische minister Claes wil importprijzen van olie weten Londen geeft geen voedsel voor Grenada Senator McCarthy: Nixon zal niet worden afgezet of tot aftreden worden gedwongen Wellicht restitutie appelexport DDR bevoorrading nog niet in onmiddellijk gevaar EEN OP DE 4 NEDERLANDSE GEZINNEN NEEMT LENINGEN Geen uitspraak in zaak tegen dr. Beyers Naudé SENAAT AANVAARDT WET OP SELECTIEVE INVESTERINGEN Senator Minnesota stapte uit praktische politiek Minister over fruitteeltcrisis: WOENSDAG 27 FEBRUARI 1974 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 De werknemersorganisaties zijn ui teraard zeer ongerust over de gevol gen van het conflict voor de werkgele- genheid in de b rands to f socio rZij wil-i len van de oliemaatschappijen de toe zegging los krijgen, dat het perso neelsbestand niet voor 1 augustus van dit jaar wordt gewijzigd. Met de verkiezingen op 10 maart In het vooruitzicht is het conflict over de prijzen uitnemende propagandastof voor de socialisten. Zij immers heb ben een regeringscrisis geforceerd miljoen gulden. niet door ging. Zij zeggen nu dat de Gemiddeld bedrag f 3840 (Van onze correspondent BRUSSEL De Belgische brandstofbevoorrading verkeert nog niet onmiddellijk in gevaar maar er is toch nog geen oplossing in zicht voor het prijsconflict tussen de oliemaatschappijen (die meer willen voor de naar him zeggen duurdere olie) en de regering (die daarover pas op 1 mei verder wil praten). yinistcr van economische zakenSedert 1 januari zou deze firma een Willie Claes, jong socialistisch voor- verlies hebben geleden van zo'n 17.5 nun, wil nu nieuwe inlichtingen van miljoen gulden. Bij Petrofina wordt óe petroleummaa(schappijen. Hij is het dagelijkse verlies geschat op 0.8 omdat de staatsraffinadrrlj bij Luik Halbij vooral benieuwd naar de prijs 1 -*J~' M du ce olie-importeurs hebben betaald vco' <fc olie waarvan zij de geraffi- produkten momenteel op de maifct brengen. Volgens de jongste gegevens zal de handstofst room nog tot begin maart kunnen blijven vloeien, maar zij zal tot die dag wol van lieverlee minder worden. Bij sommige maatschappijen is nu reeds zo ongeveer het niveau bereikt van de verplichte voorraden zij moeten aanhouden voor een termijn van 90 dagen. De regering wil deze voorraden en alle installaties vorderen om het trondstoffront desnoods te doorbre ken. Hoewel alle daartoe strekkende ministeriele besluiten al in november van het vorig jaar werden genomen. pan met deze procedure echter talrij ke Juridische vraagstukken gepaard Van de kant der oliemaatschappijen vraagt men zich af wat de regering thans* nog meer wil weten. Minister Claes;' heeft in hét openbaar reeds verkiaird alle gegevens te kennen. Bovendien heeft hij de hele oliesitua tie in België bestudeerd naar aanlei ding van de mogelijkheden voor de vestiging van een olieraffinaderij in I het Luikse. overheid een vinger moet hebben tui sen het prijsbeleid in de olfesector om exorbitante winsten te kunnen voorkomen. De petroleummaatschappij dringt inmiddels aan op hervatting ran het gesprek met de demissionaire regering Leburton aangezien zij niet kan doorgaan met het verkopen van haar produkten onder de kostprijs. BARNSTAPLE De Britse libe rale aider Jeremy Thorpe neemt een hindernis in de hoofdstraat rsn 'Barnstaple tijdens verkie- vrr.gdournee. Of hij tijdens de verkiezingen ook zo'n grote sprong voorwaarts zal maken als de opi niepeilingen voorspellen, zullen de uitslagen leren. AMSTERDAM (ANP) - al maakt een op de vier gezinnen in Neder land op de een of an dere manier gebruikt van consumptief kre diet. De in 1968 begon nen jaarlijkse daling van het aantal lenin gen is in 1973 tot stil stand gekomen. Het gemiddelde leningsbe drag steeg in 1973 met 11,5 pet van f 3340 tot Volgens voorlopige uitkomsten van het Centraal Bureau voor de Statistiek is het to taal aan verstrekte kredieten in Nederland vorig jaar met 20 pet gestegen van bijna f 2,5 miljard tot ruim f 2,9 miljard. Rekening houdend met een prijs stijging van ca. 8 pet, bedroeg de werkelijke stijging ongeveer 12 pet. Van het totaal verstrekte krediet wordt ongeveer 30 pet gebruikt voor de finan ciering van personen auto's. Dit zei de heer LA. van der Post, ad ministrateur van het CBS. op een persconfe rentie van de Vereni ging van Financierings ondernemingen in Ne derland (VFN). De energiecrisis heeft geen zichtbare invloed uitgeoefend op de berekende uitkom sten De financierings maatschappijen consta teerden wel een daling in de financiering van personenauto's. In de laatste twee maanden van 1973 werden 17.000 auto's minder verkocht dan in de overeenkom stige maanden van 1972. Dat in het vierde kwartaal (energiecri sis) het totaal ver strekte krediet een stijging te zien gaf ten opzichte van het derde kwartaal, moet vol gens de heer van der Post worden gezocht in het hamsteren van dagelijkse gebruiksarti kelen en het feit dat steeds meer Nederlan ders persoonlijke le ningen afsluiten om zodoende contant duurzame consumptie goederen te kopen. Volgens hem was dit de oorzaak dat in 1973 f 18 miljard minder werd gespaard dan in 1972 toen bij de spaar banken f 4.1 miljard werd gespaard. Thans zijn er in Ne derland meer dan 300 financieringsinstel- lingen, waarvan er 49 boven de f 5 min per jaar uitlenen. De on derlinge marktaande len van de diverse in stellingen zijn in 1973 weinig of niet gewij zigd. De indruk bestaat dat de auto- en cara vanfinanciering iets is aangetrokken in janua ri van dit jaar. De rest van de kredietverstrek king is vrijwel onver anderd gebleven, aldus dr. P.G. Vonk. voorzit ter van de VFN. GEEN DAG VAARDING VOOR NIXON WASHINGTON (LP!) Watergate aanklager Leon Jaworski heeft besln ten tegen dagvaarding van prrsidrnt Nixon om te verschijnen voor de grand jury die de Watergate-zaak be handelt, zo wordt vernomen van Ir mand die nauw hij het onderzoek betrokken Is. Het is mogelijk, zelfs waarschijnlijk. I zei hij, dat een of meer beklaagden in de zaak zullen vragen om een onder ede door Nixon afgelegde verklaring I Jaworski zou zijn besluit genomen hebben in de verwachting dat Nixon j de dagvaardig toch naast zich neei zou leggen, zich beroepend op d< j grondwet. De voormalige advokaik van president Nixon Herbert Kalm bach heeft de openbare aanklagers die zich met de Watergate affaire bezig houden een financieel overzicht gege ven van de ongeveer zes miljoen dol lar aan geheime bedragen die zijn uitgegeven tijdens de verkiezingscam pagnes van 1970 en 1972 zo heeft het dagblad de Washington Post dinsd ig. bekend gemaakt. Volgens de Washing ton Post hoorden bij het geheime werk dat met de geheime fondsen werd gefinancieerd onder meer de sabotagecampagne van Donald Segret ti en het snuffelen in de privéaangele- genheden van politici door de voor malige New Yorkse politieman Atho- ny Ulasewisz. IN RUIL VOOR GESTOLEN VERMEER LONDEN (RTR/AP) Het ge meentebestuur van Groot-Lon- den heef een beloning uitgeloofd voor degene die inlichtingen kan verstrekken over een tijdens het weekeinde uit een Londens mu seum gestolen schilderij van PRETORIA RTRHet hof van beroep in Pretoria heeft dinsdag geen uitspraak gedaan in de zaak tegen de directeur van het christelijk Instituut, dr. C- F. Beyers Naudé, die vorig jaar november tot 50 rand 200boete of een maand gevangenisstraf en drie maanden voorwaardelijk is veroor deeld omdat hij weigerde te getuigen voor een omstreden parlementaire commissie. Hij is tegen dat vonnis in beroep gegaan. Het hof kon niet ze uitspraak zal worden Met 42 tegen 28 stemmen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De eerste kamer heeft dinsdagmiddag met onver wacht grote meerderheid de wet Selectieve Investerings Regeling (SIR) met 42 tegen 28 stemmen aangenomen. Deze wet kan, naar wordt verwacht, eind van dit jaar van kracht worden. Zij is vooral bedoeld om door middel van een vergunningen- en heffingenstel sel de samenklonting van bedrijven in het westen van het land te gen te gaan en de bedrijven meer in de regio te vestigen. Vari'de KVP-fractie in de Senaat stemden maar liefst 12 senatoren een meerderheid tegen de wet, die werd verdedigd door KVP-minister Lubbers van economische zaken. Er waren negen KVPers voor. De D'66-iractie was eveneens verdeeld, net als de CHU. D'66: vier voor en twee tegen; CHl: twee- voor en drie tegen. Bij de KVP stemden de volgende senatoren tegen: Thurlings (tevens voorzitter van de Senaat), Horbach, Gooden, Van der Kruijs. Thijssen, Van Kuyk, Mer- tens, Mayer, Ter Windt, oud-premier De Jong, Kaulingfrex en Russel. Van D'66 stemden tegen Martini en Rang. Bij de CHU vielen Rijnders, Piket en Van der Hulst uit de boot door met de VVD mee tegen te stemmen. De fracties van PvdA, ARP. PSP en PPR waren in geheel voor, de WD, CPN, en SGP stemden en bloc tegen. (ADVERTENTIE) een miljoen gulden aan prijzen VOOf Deze lichtgewicht SINGER Starlet naaimachine kunt u elke week winnen, alsu voor/ 1.-meepuzzeltmet de Aktie Natuur in deze krant. De kleine compacte lichtgewicht van Singer, met de slimme één-hands-greep" is eenvoudig te bedienen, geen ingewikkelde obstakels of constructies. Hij kan zig-zaggen en blindzomen; maakt moeiteloos knoopsgaten en zet razendsnel knopen aan. Winkel waarde/ 549.-. Doe mee! DEN HAAG Eugene McCarthy, de grijze profes sorale senator uit Minneso ta, die in 1968 als een poli tieke rattenvanger van Ha- melen de progressieve Ame rikaanse jeugd achter zich verzamelde in zijn bij voor baat verloren gevecht om de presidentskandidaat voor de Democraten te worden, is sceptischer dan ooit. „Nixon- zal niet door het Congres worden afgezet of gedwon gen worden zelf vrijwillig te rug te treden", voorspelt hij. „De hele Watergate-affaire is een soort zelfbevrediging. Want sinds 1958 weten we wie Dick Nixon is. Water gate hoeft dus niet verba zingwekkend te zijn". Eugene McCarthy, die de prak tische politiek heeft verruild voor een hoogleraarschap sociologie m New York. komt te laat roor het persgesprek dat plaats vindt in de voorkamer van een enigszins uitgewoond pand aan de Amster damse Pauius Potterstraat, waar in een progressief en zéér Ameri kaans wetenschappelijk instituut zetelt, dat geheel in stijl met de beste meubelen van het Water- looplein is uitgerust. De aanwezige journalisten do den de tijd met verhalen uit de verkiezingscampagne van 1968, toen de senator vrijwel altijd te laat. voor zijn afspraken arriveer de en meermalen door zijn zenu wachtige medewerkers gedichten lezend in boekwinkels en badka- s werd aangetroffen. Energie McCarthy blijkt onberispelijk gekleed, vriendelijk en zeer pro fessoraal. De buitenlandse poli tiek van de alom bewonderde Kissinger? „Och", zegt de oud senator. ,dk ben blij met de er kenning van China, maar dat moest ook wel eens gebeuren De ontspanning met de Sowjet-ünie is met erg opwindend en zou ook zonder Kissinger wel tot stand gekomen zijn. En dat er een eind aan de oorlog m Vietnam moest komen, wist iedereen. Het con flict tussen Israël en de Arabie ren zal geregeld worden binnen de grenzen die we nu ken- Na enig aandringen wil McCar thy deze wijsheden wel nader motiveren: ..Kissingers beoorde lingen zijn puur politiek. Hij heeft geen duidelijke conceptie, behalve die van stabiliteit. De echte test voor Kissingers poli tiek komt nog: hoe treedt hij de kleine landen, zoals Duitsland. Ja pan en de Latijnsamerikaanse staten tegemoet?". Chili kan een aanwijzing geven, vervolgt McCarthy, die zaterdag sprak op een Chili-congres in de hoofdstad. „De Amerikaanse eco nomische pressie waaraan het ex periment-Allende uiteindelijk ten onder ging, kan een speciaal ge val zijn geweest of onderdeel uit maken van een duidelijk politiek beleid. Maar dat moeten we nog uitzoeken". Donderdag neemt McCarthy deel aan een bijeenkomst van senatoren. Congres-afgevaardig den en andere politiek belangrij ke mensen in Washington die de Nixon-regering zuilen vragen juist de Chileense junta met economi sche en monetaire middelen on der druk te zetten om een eind te maken aan de martelingen en de onderdrukking. Maar kennelijk verwacht McCarthy er niet veel van. Kissinger Ook de onder Kissingers lei ding staande gezamenlijke aan pak door de westelijke landen en Japan van het energievraagstuk wil McCarthy niet beschouwen als de meesterzet van dr. Kissin ger om Amerika's economische en politieke invloed over de gehe le westelijke wereld te bevestigen en uit te breiden. „De regering zat met een binnenlands pro bleem". zegt McCarthy beminne lijk. ..gebrek aan benzine en zo en daarom was er wel behoefte aan een zekere show van we doen er wat aan". „Bovendien", vindt de voormali ge senator, „spelen er ook andere factoren mee zoals de verhouding tot de Sowjet-Unie en de kwestie van de vermindering van Ameri kaanse troepen in Europa. Maar uitbreiding van Amerika s econo mische invloed kan de regering gerust overlaten aan de multina tionals. zoals ITT, die bijna in een corporatieve sfeer in Europa voortwerken". Van ITT naar de CIA, de cen trale inlichtingendienst, is maar een kleine stap en McCarthy wil ook best kwijt dat de CIA. ..hoe wel ze in enkele gevallen wel hun eigen buitenlandse politiek voe ren", toch voornamelijk reden tot bezorgdheid geeft „omdat ze het State Department (van Kissin ger) in staat stellen een buiten landse politiek te bedrijven die niet door Congres en Senaat kan worden gecontroleerd". En dan, na drie kwartier pra ten, wil McCarthy voor het eerst wel met enige nadruk een uit spraak doen over een onderwerp, dat typerend genoeg zelden de voorpagina's van de kranten haalt: „We zullen eens moeten gaan nadenken wat er gebeurt met ons geweldige militaire appa raat van drie miljoen man, dat nu voor bet eerst in 30 jaar niet ergens ter wereld een oorlog heeft te voeren. Die militairen hebben een wil, ze zijn intelligent en ze hebben een grote economi sche macht". Dat de gezamenlijke chefs van staven hun mannetjes lieten spio neren bij de nationale Veilig heidsraad is zo'n reden tot naden ken, geef: McCarthy direct toe. om onmiddellijk daarna weer. zij het met een brede lach, zijn scep- tisme te demonstreren: „We moe ten maar een inlichtingendienst voor de burgers opzetten om uit te vinden wat er bij de regering gebeurt". Eén ding maakt McCarthy ten slotte wel duidelijk. Van McCarthy „Es ben praktisch een soort Solzjenitsyn zonder partij en zonder staat". Vermeer, de gitaarspeelster. Het bestuur is niet van plan in te gaan op het voorstel van een on bekende, die de verstrekking van voedsel ter waarde van een half miljoen pond sterling aan de bevolking van het Caribische eiland Grenada eiste in ruil vooi het schilderij. De premier van Grenada heeft gezegd .niet in dit soort geld ge ïnteresseerd te zijn'. Dinsdagavond belde opnieuw Iemand met een Westuxüsch accent The Guar dian. Hij noemde een nieuwe losprijs voor het schilderij, namelijk uitde ling van gratis petroleum aan oude mensen in Noord-Londen en geld voor voedsel. De man. die zich Harry noemde, ze: niet te willen onderhandelen met de gemeenteraad -.-an Groot-Looden. om dat die "Kleurlingen niet erg goed be handelt'. Een man met een Iers accent heeft op gebeld naar een radiostation in Lon den. Hij zei dat de Vermeer was ge-; stolen door een Ierse organisatie en eiste in ruil voor het doek de over brenging van Dolores en Marion Pr.ce naar een gevangenis in NoonJ-Ieriand Deze twee Ierse zusters ritten eer. Ie venslange straf uit voor hun terror- activiteiten in Londen. Advies criterium doodsmoment voor transplantaties DEN HAAG (ANP) ..Het overlijden I van een patiënt dient te worden ge constateerd aan het enige wezenlijke criterium: de volledige en onherstelba re uitval van de hersenfunctie". Dit advies over het vaststellen van het doodsmoment heeft de gezondheid*.. raad dinsdag aan de staatssecretaris van volksgezondheid en milieuhygiëne. Hendriks, uitgebracht. Vaststellen hiervan is van belang wan neer tot orgaantransplantatie moet worden overgegaan. De commissie or gaantransplantatie onder voorzitter schap van de internist prof. dr A Stuyvenberg zegt in haar advies dar bij orgaantransplantatie behoefte be- staat aan een zo vroeg mogelijke en nauwkeurige constatering van de i dood van een patiënt, omdat slechts daama kan worden overgegaan tot orgaantransplantatie. He: probleem wordt bemoeilijkt, doordat de orgaanontneming met her oog op transplantatie dikwijls wordt overwogen in situaties, waarin adem haling en of bloedsomloop met kunst matige middelen worden onderhou-1 den. In deze gevallen kan geen ge bruik worden gemaakt van de consta tering dat de ademhaling en de bloeds omloop sedert enige tijd zijn uitge vallen. aldus de commissie orgaan transplantatie. f. nrsti- en -buiten MUITERIJ IN ETHIOPISCH LEGER ADDIS ABEBA Eenheden van dr tweede Ethiopische legerdivisie rijn dinsdagmorgen vroeg de stad Asmara binnengrtroM:-n. ZIJ bezetten naar het «chfjnt zonder bloedvergieten bet vlieg veld, bet telegraafkantoor, dr gehou wen van het provinciaal bestuur en de banken en plaatsten een aantal hoofd, officieren onder arrest. Volgens politieke waarnemers ln de hoofdstad Addis Abeba is de door Jon ge officieren gelelde muiterij niet ge richt tegen keizer Halle Se'asrie of de centrale regering. maar wallen de op standige militairen de regering dwin gen hun wedden te verhoge- De toestand in Asmara, met 250 000 inwoners de op één na grootste stad van het land was dinsdagavond nog onduidelijk. Een woordvoerder van hel ministerie van buitenlandse zaken in Washington beeft meegedeeld van de Amerikaanse conv:! in Asmara rue: na- onrust' te i.' l "oer. Asmara, waar een Amerikaans satel lietvolestation is gevestigd, ligt op ruim 700 kilometer ten noorden van Addis Abeba. Ke: is de hoofdstad van de overwegend mohammedaanv* pro vincie Eritrea, de voormalige Ttaliaan- ae kolonie, die in 1952 bij EttriopK werd gevoegd. In de afgelopen Jaren heeft het door Arab eren gesteunde Eritrese Bevrijd ingaf ront gestraden voor onafhankelijkheid van het voor het grootste deei christelijke Ethio pië. De tweede divisie, waarvan althans een deel in opstand is gekomen, is een van de vier divisies van het Ethiopi sche leger, die elk 8000 man omvatten. NIEP DONOR LEEFDE NOG BIRMINGHAM (LTD fv chirur gen di' een nier xenrijdrrdm MJ Iemand die verondersteld werd gestor ven te zijn. ontdekten lot hun ontstel* tcnis dat de man leefde. zo heeft de Birminghanw lijkschouwer George Bfllington dinsdag meegedeeld. Het gebeurde 20 februari ln een zie kenhuis in Birmingham. Het slachtof fer. de 64-Jarige Michael Mceldowney. was vier dagen te*." ran naar het zie kenhuis gebracht nadar h:j door een auto was aangereden. Men constateer de rijn dood en hij werd uitgekozen als mogelijke nierdonor. Toen de chi rurg de eerste insnijding had ge maakt. bleek de man in leven, maar hij overleed enkele uren later. De nieren beeft mer. toen laten zitten, omdat er een lijkschouwing moest worden gehouden. DEN HAAG (ANP) Minister mr. A. van der Stee van land bouw en visserij staat positief tegenover een Nederlandse resti tutie op de export van appelen naar Oost-Duitsland, wanneer restituties van andere EEG-lan- den de traditionele handelsstro men zouden verstoren. Een delegatie van het fruitteeïtbe- drijfsleven kreeg dinsdag van de minister te horen tijdens eer. gespref: over de fruitteeltcrisis, die ontketend is door de bijzonder grote appeloogst 1973 in de EEG-ianden. Het landbouw schap en de Nederlandse fruittelersor ganisatie hadden om het gesprek ge vraagd. het centraal bureau van de tuinbouwveilingen deed er ook aar. mee- Op de moeilijkheden die de grote appelvoo traden in de gemeenschap nu al veroorzaken zullen zich. 20 vreest het Nederlandse bedrijfsleven, straks de moeilijkheden stapelen die teweeg gebracht worden door de komende appelexport van het zuidelijk half- rood. Men wil daarom graag dat de EEG met officiële, zogenaamde vrij- wartngsmaat regel er. Jet» tegen die in voer doet. De minister had daar wel begrip voor maar moes: toch meede len dat de Europese commissie wiltuig voelt voor zulke vrijv.-aringvnaatrec*- len vanwege de handelspolitieke situa tie en vanwege de ondertandeliagen in het GATT (algemene overeenkomst over tarieven en handel). De Europese commissie en de Neder landse bewindsman vinden (lat men beter kar. proberen rie zuidelijke lan den tot een vrijwillige exportbeper king te bewegen- De delegatie van bet bed rij fsl ven zei hiervoor al.eer. maar begrip te kunnen hebben ais die vrij willige exportbeperking hetzelfde ef fect heeft als vrywiinngsmaatregeien. Het bedrijfsleven wil weer, net ais een aantal jaren geleden, een EEG- rool premie regeling en kreeg van de minister te horen dat die wens ook bij de Europese commi.-.-.:e leeft. De delegatie pleitte tenslotte r.og voor een betere bedrijfsbeeindigingsrege- iing in de fruitteelt. Dat verzoek zai de minister overbrengen aan het be stuur van het ontwikkehngs- en sane ringsfonds voor de landbouw, dat dit soort regelingen uitvaardigt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1974 | | pagina 9