PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT „SURINAMERS KUNNEN BETER REPATRIËREN" Kissinger in Damascus Meerderheid Tweede Kamer: Reserves tegenover vorming Zeeuwse gewesten Vakbeweging wil opnieuw praten over 'centraal akkoord' de krant van zeeland Aswoensdag MOMMERSTEEG BIEDT ZIJN ONTSLAG AAN Wi I Nederland Pagina 9 217e jaargang - nummer 49 Woensdag 27 februari 1974 In Londen is weer de traditionele pannekoekenrace gehouden. Op de foto van links naar rechts: miss Europa Anke Groot uit Zaan stad. miss Groot-Brittanniè Gay Spink, BBC Golden Girl Pat Kee ling en miss TV-Times Pam Cal- ver in actie. MET ZELFDE UITGANGSPUNTEN PREMIER DEN UYL TERUG UIT PARAMARIBO: opewr we de UTRECHT (ANP) De drie vakcentrales (NW, NKV en CNV) willen opnieuw een pc ging wagen om met de werkge versorganisaties te komen tot een centrale overeenkomst voor het na afloop van de machti gingswet (vermoedelijk 1 april a.s.) te voeren arbeidsvoorwaar denbeleid. De eind vorig jaar vastgestelde uit gangspunten voor een gecoördineerd arbeidsvoorwaardenbeleid heeft de vakbeweging gehandhaafd. Als loon- verbetering gaan de vakcehtrales uit ran een percentage van 2,5 procent op jaarbasis, inclusief hetgeen al in het kader van de machtigingswet is ver wezenlijkt, Het overlegorgaan van de flhe vakcentrales zal donderdag op een persconferentie in Den Haag offi cieel zijn standpunt bekendmaken. De afgelopen weken is op allerlei niveaus m de vakbeweging druk van gedachten gewisseld over de na af loop van de machtigingswet te voeren beleidslijn. Daarbij werden met name SCHIPHOL Premier Den Uyl vindt dat de 70.000 Surinamers die thans in Nederland verblijven,! het beste naar hun land kunnen terugkeren om mee te helpen aan de opbouw van hun land. Premier Arron van Suriname had de heer Den Uyl gezegd dat zijn regering er naar streeft de Surinamers uit Nederland terug te halen, een uitspraak waar de heer Den Uyl „erg blij mee was", zo verklaar de hij dinsdag op Schiphol. Verkouden, met zoals hij zelf zei een „churchilliaanse" stem, gaf de mi nister-president commentaar op zijn gesprekken in Suriname, „die in het teken hadden gestaan van Surinames wil om volgend jaar onafhankelijk te wordenOnmogelijk achtte de heer Den Uyl dit niet. „maar de tijd is krap, er zal hard aan gewerkt moeten worden". Tot de vele zaken die nog geregeld moeten worden, behoren Surinames toekomstige defensie, financdeel-econo- mische steun vanuit Nederland, de kwestie van de grenzen met Brazilië en Guyana, en de nationaliteit van de (hier en daar verblijvende) Surina mers. Intern zal het verder een pro bleem kunnen vormen dat de Verenig •de Hindoestaanse Partij van oud-pre mier Lachman 17 van de 39 zetels in de Surinaamse staten bezet Voor een grondwettelijke kwestie als onafhankelijkheid is een twee der de meerderheid vereist, terwijl Lach- mon zelf onlangs op Schiphol ver klaarde wat dit betreft zeer terughou dend te zijn, en niet bereid zo maar toe te geven aan de wil van de andere partijen. De Nederlandse steun aan een onaf hankelijk Suriname zal in hoofdzaak bestaan uit financiële steun voor spe cifieke projecten. Ook zal een verbete ring van de sociale voorzieningen in Suriname noodzakelijk zijn. „Dit laat ste zal binnen het jaar misschien niet geheel geregeld kunnen worden, maar in anderhalf jaar kan dit reeds een stuk veranderd zijn", aldus premier Den Uyl. Het is de bedoeling dat de premiers van Nederland, Suriname en de Antil len elkaar binnen zes weken zullen ontmoeten om Surinames onafhanke lijkheid verder te bespreken. Deze ontmoeting, waarvoor de heer Den Uyl eerst nog de ministerraad zal raadplegen. vindt waarschijnlijk plaats in Den Haag en zal, zo dacht hij, niet meer dan twee dagen du ren. Verbazing verwezenlijken veau van collectieve voorzieningen en sociale verzekeringen en het terug dringen van de werkloosheid Ook blijven de vakcentrales vasthou den aan een ander systeem van prijs compensatie de zogenaamde aftop ping) en een loonsverbetering van 2,5 procent. Aangezien het systeem van p rij sin - dexering, de 'aftopping' en loonsverbe tering naar verwachting "knelpunten' zijn gebleven, geeft de vakbeweging de voorkeur aan een .centraal ak koord'. In dat overleg zou dan ook moeten worden gesproken over een eventuele vervroegde indexering van de lonen, indien de prijzen sneller mochten gaan stijgen dan wordt ver wacht. De vakbeweging gaat er vooralsnog van uit dat de regering geen aanlei ding ziet de machtigingswet te verlen gen. Daartoe bestaat aldus vak bondskringen geen aanleiding. Als het niet lukt op centraal niveau tot een akkoord te komen, starten de vakbonden per bedrijfstak onderhan delingen op basis van het door de vakcentrales vastgestelde gecoördi neerde arbeidsvoorwaardenbeleid. De afgelopen maanden heeft het cao- overleg vrijwel stilgestaan. Er werd nog De Antilliaanse premier Evertsz heeft gisteren verklaard niets te we ten van een bijeenkomst van de drie premiers van het koninkrijk met het (Zie slot pagina 3 kolom 2) de gevolgen van de oliecrisis, de prijs £el 'onderhandeld', met name in de ftiHirii.-!r„i;j- bouwnuverheid, maar deze sesore"-.- MENINGSVERSCHIL ISRAËL-VS OVER GOLAN ontwikkeling, de regeringsmaatrege len op belastinggebied en dergelijke, m ogenschouw genomen. De conclusie ran dit interne beraad is geweest, dat heerste instantie moet worden ge- «ngfd naar een zogenaamd 'centraal akkoord', waarover vorig jaar geen overeenstemming kon worden bereikt. De regering kwam kort daarna met oe machtigingswet, die het loonover- gedurende drie maanden op een scht pitje zette. De rakcentrales willen vasthouden! mm vong iaar september vastge n i APota arbeidsvoorwaardenbeleid.] uat wil zeggen dat zij willen blijven «reven naar een rechtvaardiger inko- ®easyerdeling, een rechtvaardiger ver- van zeggenschap en kennis, het bouwnijverheid, maar deze gesprek ken gingen over secundaire zaken. De "klapstukken" liggen in alle bedrijfs- takxen nog op de ondertiandelingsta- j DAMASCUS (DPA, UPI, AP) De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, dr. Henry Kissinger, is dinsdagavond om streeks half negen onze tijd per vliegtuig uit Londen in de Syri sche hoofdstad aangekomen. Vandaag zal hij met president Hafez el-Assad onderhandelen over een schei ding tussen de Syrische en Israëlische troepen aan het Golan-front en over de zich in Syrië bevindende Israëlische krijgsgevangenen. Politieke waarne mers verwachten dat Kissinger een lijst met de namen van de Israëli's zal meekrijgen om deze aan de Israëli sche regering te overhandigen. Amerikaanse diplomatieke gedeeltelijke doorbraak uit de verzeke- knngen zal Kissinger alleen trachten de onderhandelingen over de troepen scheiding op gang te brengen en zos hij niet van plan zijn de leiding van het overleg op zich te nemén. Enige uren voor de aankomst van de Amerikaanse minister heeft president Assad door bemiddeling van de Rus sische ambassadeur in Damascus een boodschap van de Russische partijlei der Leonid Breznjew ontvangen. Over de inhoud werd verder niets meege deeld. Volgens een aantal vooraanstaande diplomaten heeft Kissinger reeds ge deeltelijk succes gehad bij zijn pogin gen om een troepenscheiding aan het Golan-front tot stand te brengen. Volgens deze zegslieden bestaat deze ring dat de Syrische regering van pre sident Hafez el-Assad thans bereid is het geschil over de Israëlische krijgs gevangenen tot een oplossing te bren gen. Israël heeft als absolute voor waarde voor onderhandelingen geëist dat Damascus een lijst met de namen van Israëlische krijgsgevangenen vrij geeft en het rode kruis toestemming geeft tot een bezoek. Golan ,De Verenigde Staten zijn het niet eens met de verklaring van premier Meir van Israël volgens welke de hoog ten van Golan een integrerend deel van Israël uitmaken", zo heeft het (Zie slot pagina 3 kolom 2) Overste De Lange serieus kandidaat (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Staatssecretaris mr J. A. Mommersteeg (kvpj heeft dinsdag zijn ontslag aan geboden aan de koningin. Hij heeft dit moeten doen om ge zondheidsredenen. Zijn arts heeft hem onderzocht tiidens zijn ziekteverlof, dat op 23 Ja nuari was ingegaan. Dat onder zoek viel positief uit. maar de arts adviseerde Mommersteeg om, teneinde geheel te herstel len, zijn functie neer te leggen. Minister Vredeling van defensie zei dinsdag in een verklaring in de Eerste Kamer echter dat volledig herstel voor Mommersteeg ook in zijn func tie wël mogelijk was geweest. Hij zou dan voor een lange tijd rust hebben moeten houden. Omdat de defensieno ta zo snel mogelijk de deur uit moet heeft Mommersteeg het echter niet verantwoord gevonden om de politie ke leiding van defensie zo lang onvol ledig te laten werken. Vredeling had dinsdagmiddag zo'n haast om de Senaat in te lichten over het ontslag van zijn staatssecretaris, dat hij de inmiddels al geschorste vergadering weer liet heropenen om een verklaring voor te lezen „Ik hoop maar dat de koningin de boodschap inmiddels telegrafisch heeft ontrem gen", zei Vredeling. De minister bena drukte de goede samenwerking ook op het politieke vlak tussen Mom mersteeg en hem. Tussen de bewinds lieden onderling bestond volgens Vre deling in hoofdzaken en in bijzonder heden overeenstemming over het be leid Vredeling riep in herinnering dat Mommersteeg van de KVP en hij van de PvdA het er. toen ze beiden nog kamerlid waren, al over eens waren dat de PvdA en de KVP moesten gaan samenwerken. .Jk wil niet verhelen hoe zeer het Stemerdink en mij spijt dat het zo is afgelopen", zei Vredeling nog. In politiek Den Haag is het overleg over een opvolger van Mommersteeg In een beslissend stadium gekomen door het officiële ontslag. Er bestaat nog steeds verschil van inzicht tussen KVP-leider And nessen en minister Vredeling over kandidaten Duidelijk! is wel dat de nieuwe staatssecretaris inzicht in defensiezaken moet hebben omdat hij snel op de voorbereiding -.-an de defensienota moet zun inge speeld. Als een van de meest serieuze '-.andidaten geldt nog steeds overste De Lange, thans jurist bij de parate troepen. Hij is lid van de KVP. BURGEMEESTER ARNHEM WIL NIET NAAR UTRECHT ARNHEM Burgemeester Roeien van Arnhem voelt er niets voor burgemee ster van Utrecht te worden. .Jk beloof geen gebruik te zullen ma ken van vacatures", zei hij in de ge meenteraad. omdat de WD-top hem genoemd had als mogelijke kandidaat voor de vrijkomende post in Utrecht frontlijn ;rwijs DE KVP heeft in het onderwijs debat in de tweede kamer gewaar schuwd voor een dreigend leer- «rachtenoverschot(pag. 3). Zeeuws nieuws op de pagi na's 2, 4,5,6 en 7. Binnen- en buitenlands nieuws op de pagina's 1, 3 en 9. Radio en t v. op pagina 13. Sport op de pagina's 10 en 11. Financieel nieuws op pagina 15. VVD. CHU EN OOK PVDA VAN MENING DAT ZEELAND BESTUURLIJKE EENHEID MOET BLIJVEN KRUISINGA (CHU): „PROVINCIE MOET BLIJVEN BESTAAN" (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG Een grote meei derheid van de tweede kamer der staten generaal staat zeer ge reserveerd tegenover de vor ming van meerdere Zeeuwse ge westen. De fracties van de WD en de CHU zijn zonder meer van oordeel dat Zeeland een bestuur lijke eenheid moet blijven en de PvdA is sterk geneigd tot dezelf de opvatting. DS'70, de ARP en de KVP hebben nog geen afge rond oordeel, maar ook die frac ties achten het zeer wel moge lijk dat Zeeland een bestuurlijke eenheid blijft, welke vorm daar aan ook zou worden gegeven. De meest stellige uitspraak kwam van CHL-fractieleider dr. R. J. H. Kruisin ga, die van mening is dat Zeeland als zelfstandige provincie zou moeten voortbestaan en tegen opdeling van de provincie in meerdere gewesten is. „Zeeland moet ongeacht welke be-| stuurlijke hervormingen gezien zijn. culturele en historische identiteit als provincie blijven bestaan", aldus dr. Kruisinga. Hij zei met name een vierde bestuurs laag te vrezen, die 'nieuwe instituten zou scheppen die ongewenst zijn en die het bestuur nodeloos ingewikkeld en duur maken'. De fractieleider van de CHU wees ook op een aantal be voegdheden die in de wet aan de pro vincie zijn toegewezen en waarvoor de provincie een zeer geschikt uitvoe ringsorgaan is. „We zijn op dit ogen blik derhalve eerder voor een verster king van de provincie dan voor een verzwakking daarvan", aldus tenslotte dr. Kruisinga. Ook de meeste andere fractieleiders hebben grote reserves tegenover de vorming van meerdere Zeeuwse gewes ten. Zo zei de heer E. van Thijn, frac tieleider van de PvdA: ,Jk heb in Fries land gezegd, dat die provincie als een bestuurlijke eenheid gehandhaafd moet worden. Friesland is een provincie met een eigen cultuurpatroon. Over Zeeland denken we in principe niet veel anders, j hoewel er wel verschillen zijn met Friesland. Zeeland heeft niet zo'n ge heel eigen cultuurpatroon, men heeft bijvoorbeeld geen eigen taal. Maar de problematiek van de vorming van ge westen spitst zich toe op vooral het •vesten en ik sluit beslist niet uit, dat Zeeland ook als een bestuurlijke een heid zou moeten voortbestaan. Ik I laat dan in het midden of dat een ge-| west of een provincie Zeeland zou moe ten zijn." De heer Fiévez 'kvp): „Ik zou me kun nen indenken dat van de 44 gewesten die nu op de kaart staan, er wel een paar af gaan. De schets, die nu open baar gemaakt is, ziet er niet gek uit. We vinden wel dat Zeeuwsch-Vlaande ren alleen een te klein gewest zou vor men. Daar zou een groter stuk van Zeeland bij moeten Hoe we de grenzen zouden willen, kan ik nog niet met ze kerheid zeggen. Zoals ik er nu tegen aan kijk, lijkt het me niet ondenkbaar dat Zeeland bestuurlijk een eenheid blijft, maar ik vind het voorbarig om nu zonder meer te zeggen, wat ver keerd zou zijn en,wat goed." 'Niets aan doen' De WD-er Van Aardenne verklaarde dinsdag desgevraagd, dat volgens zijn fractie aan Zeeland mets moet wor den gedaan. „Zeeland heef: als ik het goed heb ongeveer 300.000 inwoners en dat is het minimumaantal voor een gewest. Het is een provincie die goed functioneert en we moeten het zo laten. Men zou in het kader van de toekom stige gewestwet aan de provincie de bevoegdheden kunnen geven die de ge westen ook krijgen." De heer Schakel arp) meent, dat het aantal gewesten dat wordt voorgelegd in de ambtelijke ontwerpstructuur- schcts voor de gewestvorming te groot is. „Een gewest krijgt alleen een kans als het wat voorstelt. Een gewest moet bepaalde rijkstaken, zoals de politie! en eventueel provinciale taken krijgen. Als je dat bedenkt, dan kun je je voor stellen dat Zeeuwsch-Vlaanderen eer. te klein gewest zou vormen en dat met een groter deel of zelfs de hele res* van Zeeland één gewest - gevormd wordt. We hebben daar nog geen af gerond standpunt over." De heer K. A. Keuning (ds70): ..We hebben officiee! nog geen enkel stuk over de opstelling van de gewesten Zover ik het nu kan overzien, heb ik de neiging te zeggen, dat dun bevolk te provincies met een duidelijk door de historie bepaald eigen gezicht een Zie slot pagina 6 kolom 1 agcndi. - en kijken we op de kalender en daar staat he". An woensdag. Het camaral is ten einde en het vasten begint, althans zo was het vroeger bij de gelovigen de R K Kerk behoorden De Jaren is dat allemaal wat an ders geworden, 'van versobering, vas ten en onthouding gaat op zichzelf ge nomen weinig inspiratie m<-»-r uit', ra schreven vorig Jaar de Nederlandse bisschoppen. En ze voegden er aan toe dat 'velen onder ons de matigheid In eten en drinken, waarmee rij zich eertijds op het paasfeest voorbereid den. geleidelijk gaan vervangen door vrijgevigheid, door een bijdrage in de leniging van de werstdnood'. De tegen hanger van het vasten het carnaval is echter aaungetairt gebleven in alle uitbundigheid en blijkt nog menig een te inspireren- velen rijn maanden lang met de voorbereiding ervan bezig. Het m'»deme carnaval is eigenlijk ge- seculanseard: de binding nvt de R.-K. Kerk begint lower en losser te wor den. Carnaval-vieren is geen zaak meer van katholieken, maar begint steeds meer ingang te vinden in kringen, die geen enkele MimLrii me* de R K Kerk hebben het een soort algemene leo- Ugheid geworden. De oorsprong van deze viering Is verbleekt, er is weinig rr.eer over van de vroegere middeleeuwse geestwaarin het carnaval zo voortref felijk paste. In het middeleeuw» be wustzijn vormden zich twee levens opvattingen naast elkaar, zo betoogt Hnlflnga: ..De vrome. wtische op vatting heeft alle zedelijke gevoelens tot zich getrokken: des te bandelozer wreekt zich de wereldzin, geheel aan de duivel overgelaten. Overheerst een van beide geheel, dan ziet men de hei lige of de teugelloze zondaar, maar in de regel houden zij elkaar ir. wankel evenwicht en ziet men de hartstochte lijke mensen, wier rood bloelende zon den bij wijlen hun overstortende vroomheid des te heviger doen ult- barsten". Het is een citaat uit "Herfst tij der middeleeuwen' In de hier be doelde sfeer gingen carnaval en vasten onvermijdelijk samen, ze hoorden bij een. zoals schuld en boete, zonde en vergeving. Het is een sfeer tevens, die moeilijk of be ter: in het geheel niet valt in te passen in de wereid van het strenge protestantisme. In Ne derland kregen de middeleeuwse keg- ken, die voor de protestantse eredienst in gebruik werden genomen, strakke witte muren. De beelden, de sieraden, schilderijen, ze werden verwijderd, evenals het altaar. De preekstoel het Woord werd het centrum van de eredienst, duidelijk en rechtlijnig. In bet protestantse denken was er geen plaats voor Aswoensdag, men leerde dat het leven een gestadige dood was, er was geen scheiding nodig tussen een exorbitante vrolijkheid en kerkelijk gesanctioneerd feestvieren enerzijds en de versterving anderzijds. Een carnaval in het protestantse Ne derland van vroeger was ondenkbaar. De Nederlands- geloofsbelijdenis sprak in de zestiende eeuw uit dat de overheid niet alleen acht had te geven op de openbare orde en daarover moest waken, maar ook de hand had te houden 'aan de heilige kerkdienst en alle afgoderij en valse godsdienst diende te weren en uit te roeien'. Dat alles, de middeleeuwen, de strenge reactie van de reformatie, het klinkt als een echo uit het verleden. Zelfs het carnaval is nu van zijn wortels ontdaan, het is geseculariseerd. Het moderne carnaval is mede een zaak van commercie geworden: wie schrijft de beste hit en wie verkoopt de meeste platen? Voordat het allemaal losbarst is sprake van een verschijnsel dat haast aan hersenspoeling doet denken. Liedjesmakers overspoelen daar is het woord 'spoelen' opnieuw met hun deunen de markt mi de radiopro gramma's, in de hoop er zoveel moge lijk aan te verdienen. En het is een merkwaardig beeld van dese tijd. dat uitgerekend een lied over de minis ter- pres idenl een 'topper' werd, een vers gezongen door een lid van de tweede kamer der staten-generaal. Een lied overigens dat zijn succes vermoedelijk vooral heeft te danken aan het melo dietje: oorspronkelijk een canon en vnj algemeen bekend. He: geseculariseerde carnaval kan de tijd trotseren juist omdat het van zijn wortels is losgemaakt. Er is geen alibi meer voor nodig, men kan het los denken van allerlei kerkelijke overwegingen. Aswoensdag hoeft er nu niet meer op te volgen. Vroeger waren er heel wat van dergelijke feesten, de kermis, sommige Oranjefeesten, het was de tijd van de erepoorten en de optochten, waaraan heie gemeenschap pen meededen. Maar nu de functies van dergelijke evenementen voortdu rend wegvallen, verdwijnen ook de feesten zelf. met uitzondering echter van het carnaval. De enige basis daar van is 'de leut': even de spanningen opheffen, men is er een paar dagen uit. En omdat dit feest geen functie meer in het religieuze leven heeft, doet er een veel breder kring aan mee De herinnering aan de oorsprong is im mers vervaagd, de herinnering name lijk aan de middeleeuwer voor wie op Aswoensdag de versterving begon. Achter die middeleeuwer kan men nog de mens uit bet nabije Oosten herken nen. een man als Job die 'neerzat in de as', treurenden ook. in 'zak en as' ge kleed. Zou daar nog enige carnaval- vierder aan denken? Vermoedelijk niet. De boerenkiel wordt opgewekt uitgetrokken, naneuriënd over Den Uyl die in de olie zat. maar memand denkt nog serieus aan de scheiding, die van daag op kalenders en in de agenda's staat: Aswoensdag. Men kan die aan duiding maar beter doorstrepen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1974 | | pagina 1