PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT GEEN OVER BESLUITEN OLIEBOYCOT Solzjenitsyn vandaag naar Zwitserland W. Pel (NVV) en C. Pinxteren (CNV) weigerden gesprek over werkplaats BROODPRIJZEN FORS OMHOOG „Prijsbeschikking 1 april bijstellen" de krant van zeeland Macht, on macht. Iioop 217e jaargang - nummer 39 Vrijdag 15 februari 1974 ARABISCHE MINISTERS NAAR KISSINGER ALGIERS (RTR, UPI, AP) De zogenaamde "kleine' Arabische topconferentie in Algiers is donder dag geëindigd zonder dat met een woord is gerept over een eventuele beëindiging van de olieboycot tegen de Verenigde Staten. Wel werden de ministers van buitenlandse zaken van Egypte en Saoedi- Arabië afgevaardigd naar Washington om het komende weekeinde met Henry Kissinger te gaan praten over een scheiding van de Israëlische en Syrische troepen aan het Golanfront. De twee minis ters zullen ook Parijs bezoeken. Volgens een kort communiqué na af loop van het overleg zijn 'alle beslui ten van de Arabische topconferentie nogmaals bevestigd'. Die besluiten hadden in het bijzonder betrekking op Brfllldl MQT LülTO 'de volledige evacuatie van Arabische gebieden welke door de zionistische vijand in 1967 bezet werden' en de 'ga rantie van de rechten van het Ara bisch Palestijnse volk in zijn gebieden en zijn vaderland'. D'. President Boumedienne van Algerije zou zich vooral tegen verlichting van het olie-embargo hebben uitgesproken. Het persbureau voor het Midden-Oos ten meldde donderdag dat bondskan- ROTTERDAM (ANP) Prinses Beatrix heeft donderdag in het maritiem museum 'Prins Hendrik.' in Rotterdam de opening verricht van de expositie 'Schatkamer der Scheepvaart', die ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van tiet instituut wordt gehouden. De tentoonstelling omvat een hon derdtal scheepsmodellen, die al een eeuw in het bezit zijn van het museum. De geëxposeerde modellen zijn een keuze uit de collectie van de Koninklijke Yacht-Club, die de bat- sis vormde van de verzameling van het huidige POLITIEKE PROCESSEN OP KOMST IN CHILI (Van onze correspondent) SANTIAGO Officieel wordt van Junta-zijde bevestigd dat processen zullen worden begonnen tegen promi nente figuren uit de regering-Allende. AANBIEDINGEN UIT SCANDINAVIË, ISRAËL EN VS LANGENBROICH, MOSKOU (RTR, UPI, DPA, ANP) De uit Rusland uitgewezen Russische schrijver Aleksander Solzjenitsyn reist vandaag met zijn Zwitserse advocaat Fritz Heeb naar Zürich. De advocaat maakte dit donderdag bekend in Langenbroich waar de schrijver onderdak heeft gevon den bij Heinrich Böll. Donderdag kwamen aanbieding voor onderdak uit Noorwegen, Zweden, Israël en de Verenigde Staten. Het bezoek van een Noorse vriend aan de boerderij van Böll deed het gerucht verspreiden dat Solzjenitsyn naar Noorwegen zou gaan. METAALSTAKING DREIGT IN DUITSLAND BONN (UPI. DPA) Nog geen (lag nadat een einde was gekomen aan een staking van overheidspersoneel drei gen in de bondsrepubliek nieuwe ar- beidsmoeilijkbeden. Het loonoverleg tussen de honden en de werkgevers in de metaalindustrie is donderdagmid dag vastgelopen. De bonden eisen voor 800.000 metaal - arbeiders een loonsverhoging van 151 procent. De werkgevers willen echter niet verder gaan dan 8,5 procent. De voorzitter van de me taal bond, Franz Steinkühler, zei in Stuttgart dat zijn leden tot staken bereid zijn om hun eisen kracht bij te zetten. De ongeveer 2,2 miljoen man over heidspersoneel is donderdag na drie dagen staken weer aan het werk ge gaan nadat de dag tevoren de bonden na lang touwtrekken akkoord gingen met een loonsverhoging van 11 pro cent met een minimum van 170 mark. Consumentenorganisaties geschrokken (Van onze redactie economie) DEN HAAG De consumenten organisaties zijn geschrokken van, zoals zij het noemen, de for se broodprijsverhoging, die mi nister Lubbers heeft goedge keurd. Zij vinden de motiverin gen voor deze verhoging niet ge heel duidelijk en zeggen dar er moeilijk meer een peil te trek ken is op de prijsverhogingen voor eerste levensbehoeften en de uitwerking die deze zullen hebben op het prijsindexcijfer- in ieder geval is het zo dat deze broodprijsverhoging nog niet zal door werken op het prijsindexcijfer van februari, dat half maart bekend zal worden. De peildatum voor het febru- aricijfer is namelijk 14 februari en de verhoging is toegestaan met ingang van maandag 18 februari. De brood prijzen gaan omhoog met 3 cent per brood van 800 gram voor de goedko pere soorten, en met 6 cent voor de duurdere soorten. De reden van deze verhoging is hoofdzakelijk de stijging van de in voerprijzen. Behalve de doorbereken- bare loonkostenstijgingen in de bakke rij mag de maalindustrie per 18 fe bruari prijsverhogingen voor bloem en meel toepassen. Omdat de stijging van de invoerprijzen van tarwe uit zogenaamde derde landen aanzienlijk hoger is dan de stijging van de prij zen voor tarwe uit de EEG-landen, is voor de zogenaamde hoogwaardige bloemsoorten, die merendeels uit der- de-landentarwe zijn gemaakt, een gro tere prijsaanpassing toegestaan dan voor de andere bloem- en meelsoor ten. Voor de eenvoudige broodsoorten is de verhoging 3 cent per 800 gram wanneer de prijs op donderdag 14 februari in de winkel minder dan f 1,15, of bezorgd minder dan fl,19 bedroeg. Voor de broodsoorten waar voor de prijs op deze datum in de winkel méér dan fl,15, of bezorgd méér dan f 1,19 was, mag er een Nieuws uit Zeeland op de pagina's 2, 4, 5,7 en 9. Binnen- en buitenlands nieuws op de pagina's 1, 3 en 11. Sport op de pagina's 12 en 13. Radio en t.v. op pagina 15. Financieel nieuws op pagina 17. verhoging van ten hoogste 6 cent op het brood van 800 gram worden legd. Voor de zogenaamde halve broden van 400 gram hangt de prijsverhoging eveneens samen met de prijs op 14 februari: was die in de winkel minder dan f0.58, en bezorgd minder dan f0,60 dan is een verhoging van één cent toegestaan. Was de prijs op 14 februari in de winkel f0,58 of hoger, of bezorgd f 0.60 of hoger dan is de toegestane verhoging ten hoogste drie cent. Als winkelprijs geldt de prijs die de winkel voor het brood op 14 februari in rekening bracht, uitgezon derd het eventuele extra bedrag dat voor het snijden en verpakken in de winkel wcfrdt berekend. MINIMUMPRIJS Verwacht wordt dat de minimum prijs voor het brood ook aangepast zal moeten worden aan de gestegen prijzen. Wanneer dit zal gebeuren is nog niet bekend. De Russische kernfysicus Andrei Sa-| charow en andere Russische dissiden-! ten hebben donderdag toestemming i voor Solzjenitsyn geëist om naar Rus land te mogen terugkeren. Sacharow wil ook dat een internationaal tribu-| naai een onderzoek instelt naar de1 misdaden van de Russische geheime politie -in de tijd van Stalin. Vrienden van de familie van de schrij- ver hebben donderdag bekendgemaakt, dat de autoriteiten hadden gedreigd; hem op beschuldiging van hoogverraad voor de rechter te slepen. Het dreige ment was geuit tijdens de ondervra-1 ging dinsdagavond na zijn arrestatie. (Zie slot pagina 3 kolom 2 MIDDENSTANDSORGANISATIES: DEN HAAG (ANP) De orga nisaties aangesloten bij de drie LANGENBROICH Op de eerste dag van zijn verbanning naar het westen heeft Aleksander Solzjenit syn handtekeningen uitgedeeld aan mensen die met kopieën van zijn boek 'Goelag Archipel' kwamen aandragen. ondernemerscentrales (het ko ninklijk Verbond van Onderne mers, het Nederlands Katholiek Ondernemers Verbond en het Nederlands Christelijk Onderne- mersverbond) hebben inge stemd met de lijn, die hun bestu ren in de onderhandelingen met de regering inzake het loon- en prijsbeleid hebben gevolgd. In een donderdag uitgegeven ver klaring wordt gezegd, dat de on dernemers de regering zullen houden aan haar toezegging een gelijkwaardige ontwikkeling van de ondernemersinkomens ten opzichte van de werknemersio nen mogelijk te maken. Per 1 april dient de prijsbeschikking zo te worden bijgesteld, dat kos tenstijgingen niet voor rekening van de ondernemers komen. Dit (Zie slot pagina 3 kolom 4) seller Willy Brandt in april een offici eel bezoek aan Egypte zal brengen Brandt brengt in april een bezoek aan Algerije en men vermoedt dat hij dan doorreist naar Cairo De Verenigde Naties zijn het eens ge worden over een voorste! van de Alge rijnse president Boumedienne om een speciale zitting '.-an de algemene ver gadering van de VN te wijden aan het energievraagstuk en de grondstoffen crisis. De speciale zitting wordt tegen de eerste maart verwacht. Premier Jalloud van Libië heeft Frank rijk donderdat in Parijs een olie-over eenkomst aangeboden. Frankrijk zou de mogelijkheid moeten onderzoeken om in Libië raffinaderijen te bouwen en ook andere economische projecten moeten aanpakken. Heath tegen conferentie over mijncrisis 'Van onze correspondent) LONDEN Premier Heath heeft oppositieleider Wilson nog eens opge roepen de mijnwerkers te bewegen aan de staking een eind te maken. De Britse premier deed deze oproep op grond van liet feit dat de mijnwer kers nu besloten hebben hun pro bleem voor te leggen aan de zoge naamde relativiteitencommissie, dat is een onderdeel van de prijzen commis sie, die de anti-inflatiepolitiek helpt controleren. Hoewel de mijnwerkers niet met zoveel woorden hebben be loofd dat ze zich bij het oordeel van de relativiteitencommissie zullen neer leggen, is de strijd nu in zoverre geëindigd dat de mijnwerkers weer tot praten bereid zijn. Kort voor premier Heath de verkie zangen uitschreef hadden de mijnwer kers geweigerd om zowel met pre mier Heath als met de minister voor werkgelegenheid, William Whiteiaw. nog langer te praten. Harold Wilson stelde donderdag morgen een andere oplossing -••oor.. Hij wilde dat de drie partijleiders, dat zijn de conservatieve leider He ath, de liberale leider Thorpe en hij zelf. aan de conferentietafel zouder. gaan zitten met de mijnwerkers, het overkoepelend vakverbond TUC en het Britse werkgeversverbond. De drie politieke leiders zouden daarvoor een dag van de verkiezingscampagne opof feren Donderdagavond liet premier Heath, op verk3ezmgsiourr.ee in Birmingham sprekend, echter ai weten dat hij het ingewikkelde plan van Wiison met serieus nam en er dus niet op wilde ingaan. Heath argumerri-erae dit be sluit met te zeggen, dat Wilson kenne lijk niet begrepen had wat de taal: van de commissie was. en dat hij ook niet had begrepen dat de relativitei tencommissie zijn gesprek met de mijnwerkers in feite al was begonnen. Aanstaande maandag beginnen in een Londeos hotel de eerste zittingen. Het is niet nodig en het heeft geen zin. aldus Heath, om op dit punt tegelij kertijd nog weer een dnepartijenge- sprek over het mijnwerkersprobleem te hebben. Ti&ntlijn A. VAN AALST (ABVA) MOEST VERWIJTEN INCASSEREN IN ALGEMEEN BESTUUR VAN 'WERKPLAATSEN WALCHEREN' MIDDELBURG De vakbondsbestuurders C. Pinxteren (CNV) en W. Pel (NW) hebben donderdagmiddag tot op het laatste mo ment geweigerd om als 'speciale gasten' deel te nemen aan de spoedeisende vergadering die het algemeen bestuur van de 'Werk plaatsen Walcheren' in Middelburg deze middag hield over de kri tiek die beide districtsbestuurders op het beleid en de situatie van de sociale werkplaatsen in Zeeland hebben geuit, tijdens fo rumbijeenkomsten van het overlegorgaan van de vakcentrales in Zeeland- Na kort voor de vergadering nog een tweede uitnodiging van voorzitter G. J. Janse te hebben afgeslagen (omdat de verga dering openbaar was), volgden zij op de 'publieke tribune' de scherpe discussie op gang gebracht door het adviserend be stuurslid mr. J. L. Osterman die was gericht op een nadere ver klaring van de felle kritiek en dan met name op de vraag in hoe verre deze betrekking heeft op de Walcherse sociale werkplaats. Door de afwijzing van de heren Peil den zich. met duidelijke tegenzin, te en Pinxteren moesten de bestuursled vreden stellen met een verklaring van de heer A. van Aalst, districtsbestuur der van de ABVA (aangesloten bij het NVV) en penningmeester van het da gelijks bestuur van de 'Werkplaatsen Walcheren', die het vuur na aan de schenen werd gelegd. De heer Van Aalst leverde in zijn verklaring eerst kritiek op het verloop van de discus sie in de afgelopen weken en ging toen vooral in op dc landelijk gerich te kritiek van de vakbonden met name ten aanzien van het belonings systeem voor de werknemers van de sociale werkplaatsen waarna hij het verwijt vanuit het algemeen be stuur moest incasseren dat hij om de zaken heendraaide. De beer Van Aalst wenste aanvanke lijk niet verder te gaan met zijn verklaring omdat hij naar zijn visie formeel geen zitting in het bestuur heeft als vertegenwoordiger van de vakbeweging, maar als deskundige, aangewezen door de gemeente Middel burg. wat door andere bestuursleden werd bestreden. Vooral bij monde van voorzitter Jan- se, mr. Osterman en de Domburgst wethouder A. Don "bewijzen of terug nemen') werd hem echter tijdens het verloop van het vinnige debat een concreet antwoord afgedwongen op de vraag of ae gewraakte opmerkin gen van de vakbondsbestuurders nu ai of niet betrekking hadden op de "Werkplaatsen Walcheren'. Toen de heer Van Aalst daarop verklaarde dat de op de forumbijeenkomsten geuite kritiek geen betrekking had op de Walcherse sociale werkplaats, slaak ten de bestuursleden een zucht var. verlichting. .X>at wilden we 'nu Juist horen", verzuchtte voorzitter Janse. gevangenissen, de werkobjecten zijn vaak een aanfluiting ("kleuterschool-; werk") de beloning is over het alge meen beneden de maat. het plaat singsbeleid deugt in veel gevallen niet. de medische en sociale begeleiding is vaal-: onvoldoende, de economische re sultaten worden vaak belangrijker ge acht dan het sociale klimaat en: de vakbonden hebben weinig invloed op de gang van zaken in de sociale werkplaatsen". Ook deze laatste op merking verklaarde de heer Var Aalst op aandringen van mr. Osterman als niet van toepassing op de "werkplaatsen Walcheren'. Invloed Mr. Osterman had aan het begin var. de vergad ring, ter opening van de discussie al die punten van kritiek nog eens op een rijtje gezet, in de van verschillende zijden ongenuan oeerd genoemde formuleringen var. de vakbondsbestuurders„De behui zing is vaak slechter dan in ■ommigei Politiek De heer Van Aalst zette order de bestuursleden kwaad bloed door in zijn verklaring te suggereren dat voorzitter Janse. wethouder van socia le zaken in Viissingen en mr. Oster- Zie slot pagina 9 kolom 3 |c bi'-v hoppen van Neder land houden zich ln hun [J&a&l vastenbrief dit jaar bezig r-(2-S°\ snel verschijnsel 'macht', t, i Aldus vrwvan zij zich bij veto i anderen. H« lijkt er op dat ln het huidige tijdsbestek meer over macht wordt geschreven en gesproken dan ooit tevoren. Zo heb ben politieke partijen de verdeling van de macht als een eerste el* ln hun vaandels geschreven, toespraken ln kerk. staat en maatschappij gewagen voortdurend van 'machtsstructuren' en daarvan wordt verlangd dat zij doorbroken worden Nu alweer vijf Jaar geleden sprak de toenmalige NKV- voorzitter tijdens een vergadering ln Sneek over tweehonderd Nederlander* die de economie van dit land ln han den zouden hebben, de befaamde 'tweehonderd van Mertens'. In de af gelopen jaren werden zowel ter linker als ter rechterzijde congressen gehou den over macht en markt, over het ■politiek-economlsche netwerk' van Ne derland. Macht Is het actuele thema •can deze tijd de huidige samenleving 1* er duidelijk door geobsedeerd, door de manier -waarop macht wordt uit geoefend. door de manter ook waarop het wel of niet wordt verdeeld. Zien we het goed. dan zijn er twee hoofdoorzaken aan te wijzen voor dit voortdurend bedgzijn met macht zowel ln Nederland als ln de westerse wereld als geheel. In de eer ste plaats omdat sprake ls van maebts- toeneming bij bepaalde groepen, ln de tweede plaats omdat het machtspa troon ondoorzichtiger en daardoor on grijpbaarder wordt. Daardoor krijgen op zichzelf zakelijke woorden en uit drukkingen een emotionele bijklank: 'multi-nationals' Is daarvan op dit ogenblik een van de bekendste Daar mee worden de grote maatschappijen bedoeld, die over de gehele wereld opereren, gigantische ondernemingen waartussen allerlei dwarsverbindingen liggen, Dwarsverbindingen ook naar nationale overheden, waardoor staats belangen en bedrijfsbelangen ln elkaar overvloeien. Een typisch voorbeeld in dit opzicht ls nog wc-er een geladen uitdrukking het 'militair-Industriële complex', de voor al in de V S. gang bare mengeling van militaire belangen met die van de in dustrie. Een van de eersten die daarop onverbloemd de aandacht vestigde was een man van onverdachte achtergrond: Eisenhower, zelf eens generaal, later president van de Verenigde Staten. In zijn afscheids rede op 17 januari 1971 waarschuwde hij voor het samengaan van het mili tair apparaat mt-t de grote wapenin dustrie. een combinatie die een gevaar betekent voor onze democratische vrij heden. aldus Eisenhower Sindsdien heeft de uitdrukking 'mllitairlndua- trieel complex' een emotionele, vooral negatieve bijklank gekregen: het gaat om macht zonder voldoende controle. In Nederland hebben nu de bisschop pen zich in de nationale discussie over "macht' gemengd. Hun vasten brief heet 'macht, onmacht, hoop'. Is dit stuk een opvallcnd-r.icuwe bijdra ge tot het gesprek over het verschijn sel 'macht'? Nee Maar het wel een stuk me* verdiensten. Ze zijn onder meer gelegen ln het pogen om in ge wone en begrijpelijke taal te spreken over de spanning tussen macht en on macht. over de mens die in het gareel loopt van door hemzelf opgeroepen technocratische machten. Prestatie, produktiviteit. economisch nut om er enkele te noemen hebben tot dwingende 'en daardoor machtige) regels in de samenleving geleid. In dit verband maken de bisschoppen behar- •e nswaardige opmerkingen over de 'onproduktieven'. zeker., oude men sen. lichamelijk gehandicapten, gede tineerden, zwakzinnigen. Zij zijn voor werp van gespecialiseerde zorg- .Maar de sterken worden zodoende van kindsaf aan onmachtig om te kunnen omgaan met degenen die naar de rand van het leven zijn gedrongen en in wie de kwetsbaarheid van ieder tast baar wordt". Dit alles wordt geplaatst tegen de achtergrond van het christe lijk geloven, vooral ook van de hoop, maar dan in concrete zin: het gaat om 'ons handelen nu. een programma: om te werken aan een aarde waar de ge rechtigheid woont'. Aan de hierboven geciteerde opmer king hebben de bisschoppen een markante noot toegevoegd. Zij wijzen er namelijk op dat het hier om een taak gaat, die de R.K. Kerk deelt met 'veel mensen die geen of een an der geloof belijden. Er is in de kerk een sterker vertrouwen gegroeid in de andersdenkenden'. Om de rechtzinnig heid van deze 'voor de Nederlandse kerkprovincie niet al te ongewone, maar voor Romeinse oren vermoedelijk toch wel gedurfde) opmerking aan te tonen, worden er pauselijke uitspra ken bijgehaald. Maar niet alleen pau sen. ook de bijbel: daarin wordt het "vertrouwen naar voren gebracht dat God de volken, de vreemdeling, de mensen buiten de grenzen liefheeft', aldus de bisschoppen. Een opmerking die naar ons gevoel bijzonder goed past in een vastenbrief over macht: zij relativeert namelijk de absolute en eveneens met te controleren macht, die de R.K. Kerk pretendeert 'of pre- tendecrdei te bezitten over de weg naar God zelf. Buiten de kerk was im mers geen zaligheid te vinden? Een boeiende toevoeging tot deze vasten brief. ,,Wij moeten niet afwijzend staan tegenover het idee dat de men sen buiten de Kerk deel hebben aan de voltooiing" zeggen de Nederlandse bisschoppen in het jaar 1974. In bet verleden heeft het episcopaat vaak an dere machtswoorden gesproker. het mandement bijvoorbeeld en daar mee menigeen een gevoel van onmacht gegeven. Tegen die achtergrond van macht en onmacht schemert nu toch de hoop. De hoop van de oecumene

Provinciale Zeeuwse Courant | 1974 | | pagina 1