Omsingeling Suez beëindigd OLIEMAATSCHAPPIJEN EISEN BONNEN VOOR BENZINE GEORGE GRIVAS: ENOSIS WERD OBSESSIE DODE BIJ OVERVAL IN BREDA Brezjnew op Cuba CBS WERKT AAN INDEX VAN CONSUMENTENGEVOELENS binnen- en buitenland WATERSNOOD TEISTERT BRISBANE UITBREIDING BESTUUR W.A.-STICHTING Eerste fase Israëlische ontruiming DINSDAG 29 JANUARI 1974 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 BRIEF AAN POMPHOUDERS (Van onze verkeersredacteur) DEN HAAG De benzinemaaf,schappijen hebben de pomphou ders laten weten dat zij tot 2 februari geen benzine meer zullen afleveren als de pomphouders geen toewijzing op grond van inge leverde bonnen kunnen tonen- Het hoofdbestuur van de BOVAG heeft maandag een brief aan zijn leden gezonden, waarin de pomp houders wordt gevraagd „zich aan de distributiemaatregelen te houden". Op de Bovag-ledenvergadering van afgelopen donderdag hadden de 1400 aanwezigen een motie aangenomen, waarin werd gesteld dat vanaf vrijdag geen bonnen meer zouden worden gevraagd. Het hoofdbestuur van de Bovag stelde zich weliswaar niet for meel achter deze motie, maar verzette zich er niet tegen. Vrijdag vond over leg plaats tussen de regering, de olie maatschappijen en het hoofdbestuur! van de Bovag. Shell liet vrijdag als eerste een brief uitgaan-naar zijn pomphouders, waarin erop werd gewezen dat bij elke benzinelevering naar de toewij zing zal worden gevraagd en dat niet meer zal worden geleverd dan de toewijzing vermeldt. Andere maat schappijen hebben inmiddels soortge lijke mededelingen laten uitgaan. Een woordvoerder van Mobil zei hierover maandagmorgen: „Wat dit soort za ken betreft zijn de oliemaatschappijen nog roomser dan de paus; wij kunnen ons niet veroorloven in conflict te komen met de regering". ders die geen bonnen innemen ook na1 4 februari tot 11 februari geen benzi ne zouden mogen krijgen. Tiet hoofdbestuur van de Bovag1 heeft pas zaterdagavond voor het eerst een mededeling laten uitgaan. Evenwel geen dringende oproep,1 slechts een advies aan de leden (in totaal 6400, 95 procent van alle Neder landse garage- en pomphouders) zich aan de distributiemaatregelen te hou den. De Bovag wijst erop dat deze mededeling niets meer inhoudt dan Op 11 februari moeten de benzine- wat donderdagavond al was gezegd. economische zaken jn de brief die maandag is uitgegaan. J.eren de ?eR,n wordt de leden geadviseerd de klan- voorraad per pomp op 12 januari var. len te verzoeken zich aan de maatre 5® H*?™* de Periode van 12 tot :eien ,e houden. ..waarmee de afleve Ï7,de levenng m het nng van benzine wordt veilig ge- tijdvak van 24 januari (de eerste dag ,teld" de bekendmaking dat de dlstribu (Slot van pagina 1 overval in stad en land waarbij tal van geruchten ontstonden. Op de weg naar Rotterdam hield een auto van de rijkspolitie een auto met vier Ambonezen aan die met grote snelheid richting Rotterdam re den, maar zij bleken onschuldig te zijn. Ook op de weg Breda-Tilburg werden auto's door de politie aange houden. In de stad zelf werden cafë's, restaurants, openbare gebouwen, pen sions en woningen door agenten, vaak met getrokken revolver, doorzocht. In het bijzonder speurde de politie in het pretcentrum De Havermarkt, omdat daar veel pensions zijn waar kleurlin gen verblijven. Deze zoekactie in de binnenstad werd effectief geleid van uit de hal van de Casino-bioscoop. Ook het bioscooppubliek werd nader bekeken. De geldtransportauto werd bestuurd door de heer J. Gommers uit Schijf; zijn collega Busschots, een Belg, vori. ge week 57 jaar geworden en vader van drie kinderen, fungeerde als bij rijder. De auto kwam van Roosendaal en had in Breda al enkele banken bezocht. Gewoonlijk vinden dit soort geldtransporten, die regelmatig gebeu ren, op ongeregelde tijden en langs telkens andere routes plaats. Of dit hier ook het geval is geweest, kon de Bredase politie echter niet bevesti gen. tie zou worden opgeheven) tot en me' 2 februari De maatschappijen zelf moeten bij economische zaken alle toewijzingen per verkooppunt inleve ren. Zij hebben daarom de pomphou ders gevraagd uiterlijk 4 februari de ontvangen bonnen in te wisselen voor toewijzingen. Minister Duisenberg nanciën) had zaterdagmiddag radio-uitzending gezegd dat pomphou-1 Shell en Mobil. Op premier Den Uyls uitspraken van afgelopen zaterdag in Breda, dat het niet langer aangaat dat allerlei maatschappijen ongecontroleerd grondstoffen uit de bodem halen, wil de geen der oliemaatschappijen com mentaar geven. „Wij zouden ons daar mee in de politiek begeven en dit zij ons verre", aldus woordvoerders vanl Geen gevecht Tien over twee stopte de geldtran sportauto voor de Nederlandse Mid denstands Bank in de Veemarktstraat. Een bankemployé kwam zoals gebrui kelijk naar buiten. Om het vlot bin nenbrengen van de geldcassette te bespoedigen, had hij de sleutel van de deur van de balie van de bank in zijn hand. Hoeveel geld er in de cassette zat is bij de politie niet bekend ge worden. Op het moment dat de bank employé naar binnen wilde gaan en het slachtoffer met het geld achter hem aan kwam, hoorde de bankem ployé iets roepen in de zin van: Geef eens hier en laat los dat ding. Toen hij zich omdraai.de zag hij dat Bus schots door twee schoten werd getrof fen. De bankemployé raakte volledig overstuur. Volgens enkle ooggetuigen is geen gevecht geweest om de geldcas sette. Het lijkt erop dat de dader brutaalweg ineens geschoten heeft om de cassette in zijn bezit te krijgen. De mogelijkheid dat hij door de weige ring van Busschots om de cassette af te geven van het vuurwapen gebruik heeft gemaakt, wordt door de politie bij voorbaat niet uitgesloten. Het is allemaal zeer snel in zijn werk gaan. Dr. J. Zeldenrust zal dinsdag sectie op het slachtoffer verrichten. In (le loop van de avond had de Bredase politie goede hoop de vier daders snel te kunnen aanhouden. Een nadere spe cificatie van de term „kleurling" wilde de Bredase politie ter voorkoming van dlscrimminatie niet geven. Vol staan werd met de nadere aanduiding Indische types. HAVANNA (TASS) Partijsecretaris Leonid Brezjnev van de Sow,iet-Unie is maandag voor een officieel bezoek in Cuba aangekomen. Hij was in gezel schap van minister van buitenlandse zaken Gromyko en enkele anderen. (ADVERTENTIE) „Argenta" Super Lux: de lamp met 30% meer licht op tafel voor dezelfde stroomkosten Nieuw instrument voor conjunctuur diagnose en -prognose, ontwikkeld in EEG-verband DEN HAAG (ANP) Het Centraal Bureau-voor de Statis tiek is bezig een index te ontwikkelen, die de consumer.ten- gevoelens weergeeft. Deze index is een nieuw instrument voor de diagnose en de korte-termijn-prognose van de con junctuur. De nieuwe index wordt ontwikkeld in EEG-ver band: het nieuwe instrument is het voornaamste doel var. het consumentenconjunctuuronderzoek, dat sedert april 1972 in EEG-verband wordt uitgevoerd. •Vlet gebruikmaking van de resul taten van Amerikaanse onderzoe kingen en experimenten op dit gebied (in het Survey Research Center van Michigan) worden ten behoeve van de samenstelling van de index van consumentengevoe- lens de veranderingen in de con sumentenhoudingen tegenover het economisch gebeuren en de eigen financiële vooruitzichten gemeten, die een invloed van betekenis kunnen hebben op de koopbereid heid. Het CBS gaat na, welke vragen aan het te enquêteren publiek moeten worden voorgelegd. Tot nu toe heeft het CBS in EEG- verband vijf conjuctuurenquêtes gehouden bij ongeveer 5000 Ne derlandse huishoudens. De vragen omvatten het oordeel van de con sumenten over de algemene eco nomische toestand gedurende de laatste twaalf maanden, de ver wachting inzake de algemene ec<^ nomische toestand in de komen de twaalf maanden, het oordeel van de consumenten over de al gemene economische toestand in de komende twaalf maanden, het oordeel over de financiële situa tie van het huishouden in de laatste twaalf maanden, de ver wachting inzake de financiële si tuatie in de komende twaalf maanden en het oordeel over de huidige marktsituatie voor duur zame gebruiksgoederen. Aan de hand hiervan heeft het CBS een 'voorlopige' index van consumen- tengevoslens samengesteld. Deze is voorlopig, omdat het onder zoek. of deze houdmgsvragen de juiste zdjn en of zij dan niet moeten worden aangevuld, nog niet is afgesloten. gunstige antwoorden te verminde ren met liet percentage ongunsti ge antwoorden en vervolgens met 100 te vermeerderen (dit laatste om negatieve resultaten uit te sluiten. Een kengetal groter dan 100 wijst dus op een overwicht van gunstige antwoorden, een kengetal lager dan 100 wijst op een overwicht van ongunstige antwoorden. Als er dus een overwicht is van antwoorden die wijzen op een verbetering van de financiële po sitie van de consument in de afgelopen twaalf maanden en in de komende twaalf maanden en op een mening bij de consument, dat de algemene economische si tuatie vooruit is geaan en of zal vooruitgaan en dat men er thans goed aan doet grote aankopen te cloen, dan zal een indexcijfer van boven de honderd uit de bus komen. Stijging Kengetal Uit het indexcijfer kan worden opgemaakt of er een overwicht van gunstige dan wel van ongun stige antwoorden is. Het kengetal voor iedere vraag wordt namelijk gevormd door het percentage De voorlopige index van de con- sumentengevoelens op vijf achter eenvolgende waarnemingstijd- stippen (lopend van mei 1972 tot oktober 1973) geeft een ononder broken stijging te zien van een eind beneden de honderd (in mei 1972: 82,8) tot bijna honderd (in mei 1973: 96.6) en tenslotte tot boven de honderd in oktober 1973, even vöór de oliecrisis be gon. toen de index op 105,3 kwam. In oktober 1973 verwacht ten nog maar 36 pet van de Nederlandse consumenten, dat de algemene economische situatie in de komende twaalf maanden slechter zou worden. Dit percen tage was in mei jL 42, In januari 1973 47, in oktober 1972 50 en in mei 1972 61. Het aantal consu menten, dat een verbetering van de algemene economische situatie in de komende twaalf maanden verwachtte, was gestegen tot 27. van 20 in mei jl., 16 in januari 1973. 16 in oktober 1972 en 13 in mei 1972. BRISBANE RTR) Het ilonr zware overstromingen geteisterde Australi sche Brisbane was maandag in af wachting van een verergering van de situatie nadat het weerkundig insti tuut voor dr avond meer regen en voor vandaag een hoge waterstand had voorsteld. De stad van circa 800 000 inwoners ziet rich voorts voor voedseltekorten geplaatst doordat de transportlijnen verbroken zijn. Voor ruim negen mil joen gulden levensmiddelen is verlo ren gegaan doordat de opslagplaatsen van een van de grootste leveranciers1 van Queensland door de overstromin-1 gen zijn getroffen Naar schatting 8.000 mensen in een dertigtal voorste den van Brisbane zjn dakloos gewor den. In Ipswich, 32 km westelijk van I Brisbane stond het water maandag in de hoofdstraat ongeveer acht meter hoog. Hier zijn duizenden mensen uit hun huizen geëvacueerd. Het aantal doden als gevolg van de overstromin gen was maandag tot zeven gestegen. Men vreest dat het aantal doden veel groter zal zijn. Het hoofdkwartier van de hulpverleningsorganisatie liet maandag weten dat veel mensen wor den vermist. UTRECHT (ANP) De colleges van gedeputeerde staten van de provincie en van burgemeester en wethouders van de gemeente Utrecht hebben op verzoek van de twee bestuursleden van de Willem Arnlszstichling beslo ten. om 'ter overbrugging uiterst moeilijke situatie' het stichtingsbe stuur uit te breiden. De colleges hebben mr. A. J. Bransen. wethouder van Utrecht, en geriepn- teerde jhr. mr, F. F. Hooft Graafland als bestuurslid benoemd. „Een verdere aanvulling is niet uitgesloten", aldus) gs én b en w. De woordvoerder van 'Nieuw Dennen- dal' Jan Mulder, heeft zijn aanvanke lijke positieve reactie naar aanleiding van de benoeming van de twee nieu we bestuursleden later ingetrokken. Dit omdat het bestuur maandagavond bordjes met 'verboden toegang voor onbevoegden' op het terrein van de W. A.-hoeve heeft laten plaatsen en. omdat mr Bransen in een uitzending van de NCRV-televisie heeft verklaard' dat Carel Mullers onslag gehand-1 haafd blijft. Het nieuwe bestuur heeft maandag avond verklaard dat het zich ernstige zorgen maakt over de actie die de groep 'Nieuw Dennendal vandaag wil uitvoeren. De groep heeft Carel Mul-1 Ier gevraagd vandaag zijn functie te hervatten. Het Israëlische leger heeft de om geving urn de stad Suez ontruimd. Daarmee is gisteren een eind ge komen aan de omsingeling van de ze Egyptische stad en van het der de Egyptische leger. Precies 96 da gen hielden de Israëli's, die hier sen VN-konvooi passeren, dit ge bied bezet. DISTRIBUTIE- KOSTEN (Slot van pagina 1 tot. ƒ200. De vijf waren de eersten in ons land die wegens het hamsteren van de dezer dagen zo felbegeerde brandstof moesten voorkomen. De Vinkevener Willem V, die 435 liter benzine in blikken en jerrycans had opgeslagen en die de hoogste boete van het vijftal kreeg f 200 was met die straf lang niet ontevreden. „Ik hou er nog aan over", stelde hij blij vast toen officier van justitie, mr. T. van Dijk tegen hem een boete van ƒ250 eiste en hem bovendien vertel de dat hij evenals de anderen de kostprijs van de in beslag geno-i De terugtrekking SUEZ, CAIRO, DAMASCUS! j (UPI, RTR, APA) Israël heeft maandag een derde deel van zijn noemd. De woord vierder van het Is raelische leger heeft meegedeeld dat Syrische troepen met mortiergranaten hebben geschoten op Israëlische stei- lingen in de Golan Er vielen geen loOO vierkante kilometer omvat-; slachtoffers tend bruggehoofd op de westelij- uchtmdclll ke oever van het Suezkanaal men benzinevoorraad terugkreeg. iV/C'O.S'M Wijlen generaal Geor ge Grivas temidden van klooster lingen van Marhaeras. tijdens een bedevaart in 1964 op de plaats waar zijn luitenant Gregory Afxen- tiov tesamen met andere aanhan gers van de groepering Enosis in 1957 door Britse soldaten werd verslagen. Na de vrijlating door president Makarios van alle volgelingen van de overleden generaal George Gri vas heeft de nieuwe leider van diens guerrilla-organisatie een sta king van het vuren afgekondigd. In de uitgegeven verklaring wordt de naam van de nieuwe leider niet genoemd- Meegedeeld is- ook dat Grivas woensdag zal worden be graven in zijn schuilplaats in Li massol. overgedragen. Daajrmee :s de omsingeling van de stad Suez en het Egyptische derde leger korps, die 96 dagen heeft ge duurd, beëindigd. de eerste sedert 1957 toen de in 1956 veroverde Sinai) aan Egypte werd teruggegeven se schiedde met gemengde gevoelens. Vee! soldaten zongen het "Kabaita" (huiswaarts), maar gaven desge- vraagd toe bezorgd te rijn. Zij hoop ten dat het niet voor niets zou zijn en dat het een stap naar vrede zou betekenen. Op berg Ataka sloeg de) minister van defensie. Mosje Dajan. de aftoch: gade uit het gebied dat onder controle van ae VN-noodmacht kwam om na zes uur te worden overgedragen aan militairen van het derde Egyptische legerkorps. Minder vredig :s de situatie aan het andere front m de Golan Daar zouden de Israëliërs hun stellingen uitbreiden en zouden de Syriërs versterkingen naar de frontlinies brengen. In Damascus werd opnieuw gemeld dat de Ameri kaanse minister van buitenlandse za-( ken, Henry Kissinger, voor onderhan delingen in Syrië wordt verwacht.) Een tijdslip werd echter niet ge-1 J^ICOSIA Generaal Georgios Grivas werd sinds zijn jeugd al geobsedeerd door het denkbeeld van Enosis, de vere niging van het eiland Cyprus in de Mid dellandse -zee met Griekenland. Zelfs toen hij al in de zeventig was verruilde Grivas een teruggetrokken bestaan in Griekenland, dat comfortabel had kun nen zijn, voor een ondergronds bestaan op Cyprus om daar tegen de oppositie van de regering van het eiland in Enosis na te streven. Grivas was de man die in de jaren vijftig gedurende bijna vier jaar duizenden Britse soldaten in Engelands voormalige eiland-kolo nie handen vol werk gaf als leider van "Et-hniki Organosis Kyprion Agonist on' (EOKA of natio nale organisatie voor de strijd om Cyprus). Als meest gezochte man op Cyprus op wiens hoofd een prijs van 60.000 gulden stond slaagde de kleine, stevige soldaat met de borstelige wenkbrauwen erin zijn belagers van zich af te houden. Hij kende bij wijze van spreken elke centimeter van het eiland, De verzetscampagne die Grivas leidde en die aan 600 mensen het leven kostte en 1300 verwon dingen bezorgde, bracht de onafhankelijkheid,., die Grivas niet wenste. Cyprus werd in augustus 1960 een onafhanke lijke republiek met de Grieks-orthodoxe aartsbisschop Makarios als president. Makarios zwoer Enosis officieel af. Engeland, Grieken land en Turkije zetten hun handtekening onder de onafhankelijkheidsverdragen die Grivas wei gerde te erkennen. De Griekse en Turkse Cyprioten (het eiland heeft een bevolking van ongeveer 600.000 mensen van wie een hall' miljoen van Griekse en 100000 van Turkse afkomst) bleven in afzonderlijke kolonies le ven. Op gezette tijden leidde wrijving tot heftige botsingen. Na ernstige ongeregeldheden I tussen beide bevolkingsgroepen in 1963 werd een gemengde Brits-Grieks-Turkse troepen macht naar Cyprus gestuurd. Toen in het jaar daarna de eilandrepubliek een van de grote onrusthaarden in de wereld dreigde te worden werd er een strijdmacht van de Verenigde Naties naar toe gestuurd om de vrede te bewaren. Aartsbisschop Makarios en generaal Grivas wa ren ten tijde van de onafhankelijkheid de bekendste Griekse Cyprioten. Grivas, een potig man met grote kracht maar slechts 1.55 ni lang, nam als verzetsstrijder het pseudoniem aan Dighenïs Akritas. Akritas was een Byzan tijnse held die de grenzen van het christelijke imperium tegen barbaarse invallers verdedigde. De aanvaarding van de onafhankelijkheid werd door Grivas ervaren als verraad aan de zaak waarvoor hij zich had ingespannen. President Makarios gelastte hem Cyprus te verlaten. Hij WERELDGEBEUREN ging naar Griekenland waar hij als een held werd binnengehaald. Grivas was op dat mo ment kolonel maar kreeg een van de hoogste rangen in het Griekse leger, die van luitenant- generaal, en een pensioen voor het leven. Grivas dacht er echter niet aan op zijn lauweren te gaan rusten. In juni 1964 ging zijn dierbaarste wens in vervulling en kon hij naar Cyprus terugkeren. De Griekse regering vroeg hem het commando op zich te nemen over de steeds groter geworden Griekse troe penmacht op het eiland. Hij voerde daarnaast het bevel over het geregelde Grieks-Cyprische leger, maar hij bleef verantwoording verschul digd aan Athene. Kort na zijn terugkeer naar Cyprus gaf Grivas de politieke vertegenwoordi ger van de VN de verzekering dat de Cyprische regering geen militaire actie zou ondernemen tegen de Turkse Cyprioten, uitgezonderd in geval van uiterste provocatie. Hij verplichtte er zich ook toe de VN behulpzaam te zijn bij haar taak van ordebewaarder. Tegelijkertijd Dl gaf hij wel te verstaan dat hij in politiek opzicht nog steeds het denkbeeld van Enosis was toegedaan. „Ons doel is Enosis", zo ver klaarde hij. „Het zal niet al te lang duren voordat het is verwezenlijkt". Terwijl de spanning voortduurde riep de alge mene vergadering van de Verenigde Naties in juli 1965 alle staten op ae soevereiniteit, een heid, onafhankelijkheid en territoriale integri teit van Cyprus te eerbiedigen en niet tot gewapende interventie over te gaan. In novem ber 1967 werd Grivas na een reeks bloedige incidenten op Cyprus van zijn taak ontheven en teruggeroepen. De incidenten hadden Grie kenland en Turkije op de rand van oorlog gebracht en Turkije dreigde openlijk met een invasie op Cyprus. Om een schikking van het conflict te vergemakkelijken haalde de Griekse regering Grivas en de troepen onder zijn bevel terug. De spanning op het eiland nam af. meeste mannen m een positie als die waarin generaal Grivas zich toen bevond zouden zich met ere uit het openbare leven hebben teruggetrokken. Niet echter de oude, zeer godsdienstige, militair Grivas die er nog steeds van overtuigd was dat hij een taak had uit te voeren. Hij zette zich aan die taak op zijn karakteristieke heimelijke wijze. Na vele speculaties bevestigde de Cyprische minister van buitenlandse zaken Kyprianou in septem ber 1971 dat Grivas op Cyprus was terugge keerd- Nauwelijks een maand later kregen buitenlandse correspondenten in Nicosia pam fletten in hun bus die op naam stonden van Grivas en waarin op de Griekse Cyprioten een beroep werd gedaan de strijd voor Enosis te hervatten. President Makarios kon niet blijven zwijgen en liet zich in november officieel over liet optre den van Grivas uit. Met name aan liet adres van de Griekse regering richtte hij de waar schuwing dat Athene direct verantwoordelijk zou worden gesteld als de generaal erop zou staan „zijn illegale activiteit voort te zetten voor het verwezenlijken van enig doel Maar in Athene verklaarde een woordvoerder dat Grivas gepensioneerd was. geen deel meer uitmaakte van het Griekse leger en, als hij dat wilde, vrij was naar het buitenland tc reizen.) De laatste paar jaar bleef de aanwezigheid van Grivas op het eiland bepaald niet onopgemerkt.! De aanslagen met bommen en machinegeweren I namen toe en vooral de politiebureaus in Nicosia waren vaak het doelw it van Grivas' i handlangers. Tot een nieuwe, felle botsiug met Makarios kwam het ecliter niet meer. Cyprus, als vierde in een gezin van zes kinde ren- Zijn vader was een welvarend graankoop- man. Op 17-jarige leeftijd ging hij studeren aan de militaire academie in Athene. Na afgestu deerd te zijn vocht hij in het Griekse leger tegen de Turken in Klein-Azië. Hij verkreeg de Griekse nationaliteit en werd op 26-jarige leef tijd bevorderd tot kapitein en voor verdere militaire studie naar Frankrijk gestuurd. Kort voor het uitbreken van de tweede wereldoorlog werd Grivas divisiecommar.dant. Hij had toen ai in Griekenland taktiek gedoceerd- Tijdens de Duitse bezetting van Gr.ekenlatsd, die in 1941 begon, leidde hij een kleine maar sterke recht se verzetsgroep die in Athene en omstreken opereerde onder de naam *X' (uit te spreken als 'chi'). Eind jaren veertig, begin jaren vijftig poogde hij enkele keren in het Griekse parle-l ment te komen, maar al zijn pogingen misluk- j ten. Op 1 april 1955 startte op Cyprus de EOKA- campagne. Pas in november van dat jaar kwamen de Britten er achter dat de "Dighenis die dq EOKA-pamfletten ondertekende, kolonel Georgios Grivas was. Een Britse dagbladjournalist, die generaal Gri vas begin 1970 in Athene interviewde, schreef! dat hij onder de indruk was gekomen van zijn „simpele opvattingen over eer. geweten, helle-i nisme en filotimo (zelfrespect), die door dej Grieken zo hoog worden aangeslagen". En hij voegde er aan toe: „Zijn donkere ogen weer- spiegelen geen wantrouwen maar verwondering; over het feit dat dergelijke begrippen niet meer, zoals eertijds, door iedereen worden aanvaard. De stem die hij verheft is uit het tijdperk van Garibaldi of Bismarck, het is een stem van onverbloemd nationalisme". Onder leiding van Saoedi-Araöië zou den Arabische oliestaten aan de Perzl scbe Golf een 'Arabische luchtmacht' opbouwen die ter beschikking van Egypte zou worden gesteld. Dit heeft het Amerikaanse blad "Washington Starnews'. gemeld, zich beroepend op hoge kringen van de Amerikaanse ge heime dienst. SaoediArabié, Koewei', en kleinere sjeikdommen zoals Aboe Dhabi zouden de vliegtuigen uit Frank rijk cn mogelijk ook uit Groot-Br.t- tannië willen betrekken. De Sowjet- Unie zal opnieuw diplomatieke betrek kingen aanknopen met Israël zodra dat land met Syrië overeenstemming heeft bereikt over een scheiding van hun troepen In de heuvels van Golan, zo meldde het rechtse Libanese dag- Lad Al Hayat maandag. Complot De Amerikaanse en Russische geheime dienst hebben volgens het Israëlische blad Haarrtz In de afgelopen weken een samenzwering ontdekt tegen de Egyptische president Anwar Sadat. Dit Lomplot zou gesmeed zijn door de Libische leider kolonel Mnammar Gaddafi. Jongen met eigen sjaal gewurgd BEVERWIJK (AM') In het Willem .Alexanderplanlsoen in Beverwijk is za terdag het lichaam gevonden van de 12-jarige Arjan van Diepen. De jonge man was met zijn eigen sjaal gewurgd, die aan een boom bevestigd was. De politie onderzoekt of er sprake ls van misdrijf of van een ongeluk. Maan dag ;s sectie op het lichaam van de jongen verricht. Directie: F. van de Velde, K. Scherphuis en W. F. de Pagfer. Hoofdredacteur: G. A. de Kok. Adjunct-hoofdredacteuren: M. P. Dieleman en C. von der Moos. BUREAUS: Vlissingen: Wolstraat 56-60, tel, (01184) 5144. Middelburg: Markt 51, tel. (01180) 7651. Goes: Grote Morkt 2, tel. (011Ö0) 6140. Nieuwstraat 22, tel. (01150) 4457. Hulst: Steenstroa! 6, tel. (01140) 4058. In de avonduren is de centrale redoctie bezet van zondag Ifm vrijdag vonof 20.00 uur: (01184) 5144. Telefoonnummers buiten kon tooruren: Redactie. (01184) 4799. Advertentie-ofdeling: (01136) 584. 's Zaterdags (01184) 5144 ven 9.00-11.30 uur. Voor klachten bezorging op za terdag de plaatselijke kenteren van 9.00-11.30 uur. Expedirie: (01184) 2751. Overl. adv. ook zonacgovond van 20.00 tot 22.00 uur."Maan dag- t m vrijdegevond van 20,30 tot 22.00 uur. (01184) 5144. Abonnementsprijzen: per kwartaal 30,15; franco per post 33,—; per maend 10,20 losse nummers 0,45 (inclusief 4% btw). Advertentietarieven: 59 cent per mm; minimumprijs per advertentie 8,85; ingezon den mededelingen 27» x tarief. Brieven bureau von dit blad 1,50 meer. Volledige tarieven met contract prijzen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4% btw. Giro: 35 9300, Provinciale Zeeuwse Couront, Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1974 | | pagina 3