Meer samenwerking tussen middenstand Zeeuwsch-Vlaanderen r* Brand in verpleegtehuis Gewonde aanrijding Oostburg Zes buitenlanders overtraden het zondagrijverbod Machinekamer schip enige uren in hrand Werkgroep wil nu snel een hoorzitting over zuiveringsinstallatie Waarde ALMANAK 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 31 DECEMBER 197* MIDDENSTANDSVERENIGINGEN SLAAN NA MISÈRE ROND AUTOLOZE ZONDAGEN HANDEN INEEN ÉÉN OPLEIDING WINKELPERSONEEL IN AXEL HULST De thans donkere tijden voor de Zeeuws- Vlaamse winkel- en horecabranche, waarin met name de znndagverkoop aan de Belgen flink achteruit is gelopen, heeft ook voor een lichtpuntje gezorgd: door de noodsituatie, in verband met de autoloze zondagen, is er tussen de middenstandsverenigingen van Hulst, Sluis en Sas van Gent een bijzonder goede sfeer van verstandhouding gegroeid. Vrij regelmatig onderhouden de voorzitters van deze verenigingen telefonisch con tact met elkaar. Er zijn zelfs al stemmen opgegaan om in mogelijk straks betere perioden dit regionale contact van mid denstanders niet le laten afzwakken, maar eerder te versterken. Voorzitter W. D. M. Kayser van de Hulster winkeliersvereniging zegt: „Uiteindelijk worden we al lemaal met dezelfde problemen geconfronteerd en dus lijkt hot, me het beste om daar gezamenlijk iets aan te doen. Een geregelde samenkomst, waarin allerlei zaken van belang worden aangesneden, zou beslist geen slecht idee zijn". Onder meer zou bijvoorbeeld het vast stellen van een eenheidskoers voor de Belgische franc kunnen worden besproken. Uit de crisissituatie voor do middenstand is intussen al een positief initiatief geboren, dat, met. ingang van begin volgend jaar werkelijkheid wordt. De heren Kay ser en J. Th. Borghstijn in Hulst hebben zich er voor ingezet om in Axel een centrale opleiding voor winkel personeel te laten starten. Deze opleiding valt onder de partiële leerplicht en gaat uit van de instelling vorming detailhandel. De heer W. Mesuere, voorzitter van de middenstands- vereniging in Sluis, is ook van mening dat er in de af gelopen maanden een contact tussen de Zeeuws-Vlaam- se winkeliersverenigingen is ontstaan, dat er voor die tijd niet bestond.' Daarnaast vindt hij dat cr nu weer eens extra wordt bewezen hoe nuttig het is om als win kelier lid te zijn van een vereniging en hoe zinvol het is om samen te werken met instanties als VVV's, Ka mer van Koophandel en gemeentebesturen. „Dankzij deze eendrachtige samenwerking hebben we tot nu toe de moeilijke tijden in Sluis aardig overbrugd en konden we de kassa's toch laten rinkelen". Afgelopen zondag was het in alle zondagse koopcentra van Zeeuwsch-Vlaanderen behoorlijk druk met Belgen. De heer Kayser te Hulst zegt: „Het is lekker druk ge weest". De heer R. J. M. van Tol van de winkeliersvere niging te Sas van Gent: ..Het was redelijk druk, wel iets minder dan voor de kerst, dacht ik Maar het weer zat nogal tegen". De heer Mesuere te Sluis: ..Er was een lekkere, gezellige drukte. Sluis kon tevreden zijn". OOSTBURG Bij een botsing op rijksweg 58 tussen Oost burg en Draai- burg ter hoogte van de Maagdenberg is de automobiliste R. B. C. uit Bos koop zaterdagmiddag gewond geraakt Zi.i werd per ambulance naar het ziekenhuis te Oostburg overgebracht. Het ongeluk gebeurde omstreeks één uur. doordat mejuffrouw C. met haar auto tegen een aanhangwagentje bot ste. dat. was losgeraakt van de auto van J. F. R. uit Cadzand. Het wagent ADVERTENTIE) MEUBELHUIS RENAISSANCE B.V.' COMPLETE Vlissingen - Middelburg Goes -eeuwse Oudjaar De hond van één onzer collega's heeft het de laatste week zeer kwaad met hetvoortdurend on verwachts losbrekend geknal van feestelijk ontploffend klapwerk. Hij is er zéér door uit zijn doen geraakt, begint des morgens al met gespitste oren nerveus snui vend door de kamer te ijsberen, drukt- zich bij elke klap rillend te gen het parket, en geeft na drie maal plofwerk in een kwartier gegarandeerd over. Hij weigert ook periodiek vertre ding buitenshuis, welk gebeuren zijn bestaan tot voor kort drie maal daags diepe zin gaf ge tuige de opwinding, die over hem kwam als hel weer zover was. Als nu de riem wordt gehaald trekt hij zich. onzeker smakkend, terug in de kamer en is pas na lang en vriendelijk aandringen be reid via de achterdeur naar bui ten te gaan. En het gebeurt dan altijd wel. dat er in de buurt juist iets krachtig tot ontploffing wordt gebracht waarop de hond zijn baas schichtig, maar zéér beschul digend aankijkt, zich omdraait en sterk trekkend en met grote snel heid op huis aangaat. Hij komt pas onder de bank iets tot rust. En daar het ergste knalwerk nog moet worden afgestoken, kennen wij in ieder geval iemand, die vanavond een weinig ontspannen jaarwisseling zal meemaken. Maar weten pretmakende oude jaarsvierders veel? je kwam op de linker rijbaan terecht waar op dat. moment juist mejuf frouw C. naderde. Het wagentje en de auto werden totaal vernield. Op de foto: De totaal vernielde auto. Algemene vergadering van 'De Vlaamse Gaai' CLINGE In café-restaurant, Trouba dour te Clinge werd de algemene ver gadering gehouden van de Clingse vo- gelhoudersvereniging "De Vlaamse Gaai'. Daar voorzitter R. van Kelen voor zijn lidmaatschap bedankt heeft stond de vergadering onder leiding van vice-voorzitter J. Verstraeten. Na het huishoudelijk gedeelte werd de ge houden vogeltentoonstelling bespro ken. Daarna werd de contributie vast gesteld. Besloten werd om in februari de algemene jaarvergadering te hou den. Auto's opengebroken en inbraak onder Breskens BRESKENS Nabij Breskens is za terdag ingebroken in een zomerwo ning en zijn t'weo auto's opengebro ken. Uit de auto van de Belg A. B. uit, Adegem, die geparkeerd stond op de dijk nabij Nummer Eén, werd een jas gestolen, waarin 1500 francs en een identiteitskaart zaten. Sportvisser C. L. uit Evergem (B) had zijn auto achtergelaten bij heti Halve Maantje te Breskens en ontdekte bij terug komst dat deze was opengebroken. De Belg miste een jack, waar evenwel niets van waarde" inzat. Tenslotte werd er ingebroken in een zomerwo ning, eigendom van Van D. te Brussel, aan de Hoofdplaatseweg bij Nummer Eén. Daar de politie te Breskens nog geen contact had gehad met. de eige naar, kon ze niet met zekerheid zeg gen of er ook iets werd vermist. Van de daders ontbreekt nog elk spoor. HERDERSHOND TAKELDE SCHAPEN TOE VLISSINGEN - Een herdershond' heeft zondagmorgen huis gehouden in een kudde schapen van V. in een wei aan de Van Woelderenlaan te Vlissin gen. De hond, eigendom van S. te Vlis singen, takelde één van de schapen dusdanig toe. dat het dier vermoede lijk moet worden afgemaakt. Het schaap werd aangetroffen met een die pe wond in de hals en een beet in de rechter poot, terwijl een groot deel van de vacht was afgescheurd. Van een ander schaap werd het rechter oor afgebeten. De eigenaar van de her dershond is verzekerd. NIEUWJAARSONTVANGST COMMISSARIS MIDDELBURG De commissaris der koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen en zijn echtgenote, mevrouw C. van Aartsen-Stap, zullen ter gelegenheid van de jaarwisseling op zaterdag 5 ja nuari, 's middags van vier tot zes uur, de traditionele nieuwjaarsontvangst houden in de statenzaal te Middelburg (ingang Ahdijplein). POOLSE OUD-STRIJDERS HIELDEN 'OPLATEK' VLISSINGEN Met een zeer druk be zochte feestelijke bijeenkomst In het clubhuis 'Het Buut' te Vlissingen, vier den tie Poolse oudstrijders met hun Nederlandse vrienden en bestuursleden van de vereniging 'Axel-Polen' hun tra ditionele 'Opiatek'. De bijeenkomst werd geopend met een toespraak van de voorzitter van de kring de heer B- I. Strenk. die in het kort bepaalde gelieurtenissen van het jaar 1973 memoreerde. De heer Strenk zei onder meer. dat 6 april een grote dag in zijn leven is ge weest, omdat op die dag hem in het Generaal Sikorski Instituut in Londen de Anna Godlewska prijs voor het jaar 1973 werd uitgereikt, dit voor het met succes uitgeven en redigeren van het blad 'De Poolse Oudstrijder'- De heer St.renk herdacht de in 1973 overleden oudstrijders: de Nederlandse letterkundige en 'meester der Poolse vertaalkunst.' Willem A. Maijer (30 aprilt, de oud- en ere-voorzitter van de kring en voorzitter van het landelijk bestuur van de vereniging van Poolse oudstrijders, ir. Jozef Minkiewicz (9 juli) en van de bevrijder en ere-burger van Axel. kolonel dr. Z. M. Szydlowski (3 oktober). Voordat men volgens Poolse traditie overging tot het met- elkander verbre ken van de 'opiatek', las de heer Strenk onder meer de kerst- en nieuw jaarswensen voor van de Poolse pre sident in ballingschap, professor Sta- nislaw Ostrowski, van generaal S. Ko- panski, van het bestuur van de wereld federatie van Poolse oudstrijders in Londen, van de landelijke besturen in Engeland, Zweden. West-Duitsland en België. Van de kringen Amsterdam, Rotterdam, Utreoht, Ridderkerk en Lutterade. Ook was er een dankbrief van de heer F. Kopmels voor de tij dens zijn afscheid van de Vlissingse politie ondervonden waardering van de Poolse oudstrijders. Namens de Axelse gasten sprak de heer H. P. Zegers, secretaris van de vereniging 'Axel-Polen', die de banden van vriendschap en samenwerking on derstreepte, die sinds jaren tussen bei de verenigingen bestaan. Hij nodigde verder alle Poolse oudstrijders uit om in september 1974 deel te nemen aa.n de feestelijkheden rond het zesde lus trum van de bevrijding van Axel. Na het officiële gedeelte, volgde een gezel lig samenzijn met muziek, zang en dans Slot van pagina 1 Vlissingse brandweercommandant C. Janse. Aangekomen bij de vleugel Margriet drongen brandweerlieden met pers luchtmaskers het gebouw binnen om eventuele reddingspogingen te onder nemen. Dat bleek echter niet meer nodig. De hrand manifesteerde zich toen nog nog uitsluitend door dikke, zwarte rookwolken Het blussen verg de nog slechts korte tijd. Inmiddels waren de directrice en de geneesheer-directeur gearriveerd en ook waren enkele aan de inrichting verbonden artsen opgeroepen. Ook burgemeester S. Francke van Valke- nisse kwam zich, vergezeld door ge meenteraadsecretaris A. Meijers, per soonlijk op de hoogte stellen. SCHADE De schade is beperkt, gebleven tot het. dagverblijf en is vooral veroorzaakt, door de rook. Het televisietoestel brandde geheel uit en voorts werden nog enkele stoelen, een kast en een platenspeler door de brand vernield Een kanarie is omgekomen- De totale schade wordt door de brandweer ge schat op 20.000 gulden. Tot laat in de nacht is er in de afdeling gewerkt om de rook te ver drijven en wat schoon te maken. Zondagmorgen vroeg konden de bed den al weer worden teruggereden. Aangenomen wordt dat. de brand door kortsluiting is veroorzaakt. VLISSINGEN De politie In Zee land heeft zondag zes processen-ver baal opgemaakt tegen automobilisten die zich zonder ontheffing achter het stuur bevonden. Opvallend is, dat het in alle gevallen buitenlanders betreft: vier Duitsers en twee Belgen. Als excuus voerden ze hoofdzakelijk aan in de mening te verkeren dat deze. zondag voor de buitenlanders een uit zondering vormde. Dit zou. aldus de automobilisten, via televisie en pers zijn meegedeeld. Het niet gelden van het rijverbod voor buitenlanders in Zeeuwsch-Vlaanderen heeft hen vermoedelijk in de war gebracht. Eén automobilist deelde be duusd mee: „Ik wist) niet dat het zondag was!"'. Een in Gapinge wonende Duitser, die zondag tot. de ontdekking kwam. dat zijn auto wat ongelukkig voor de garage stond, namelijk gedeeltelijk op het trottoir. Hij besloot de auto even te verzetten. Hij startte de wagen. TE HULP GESNELDE SCHEPEN NIET IN ACTIE NEGEN OPVARENDEN BEDWONGEN VUUR ZELF VLISSINGEN Zondagavond kort. na zeven uur is brand uitgebroken in de machinekamer van de coaster Ca- rebeka III (963 br.ton), die zich op (ADVERTENTIE) dat verzekeren wij U algemeene zeeuwsche verzekering maatschappij n.v. niddelburg tel. 01180-8000 'GEMEENTELIJKE AFVOERINSTALLATIE RIOOLWATER KAN NEKSLAG VOOR WAARDE BETEKENEN' 'HOORZITTING MAG GEEN MAANDEN MEER DUREN' WAARDE De werkgroep 'Leefbaar- heid Waarde' wil zo snel mogelijk een hoorzitting over de plaats waar de gemeentelijke zuiveringsinstallatie voor de riolering wordt gebouwd. De werkgroep vindt het te ver gaan, dat naast de reeds bestaande en veel stank veroorzakende smeerpijp, die afvalwater uit Brabant naar de Wes- terschelde voert, ook nog de gemeen telijke zuiveringinstallatie in Haarde moet worden aangelegd, zoals de plannen van het gemeentebestuur van Reimerswaal zijn. Een woordvoerder van de werkgroep, de heer A. P. Kielman. meent dat de gemeentelijke zuiveringsinstallatie voor Waarde wei- eens 'de nekslag zou kunnen bcteke- De heer A. P. Kielman van de werk groep heeft er vertrouwen in dat bij de smeerpijp die het Brabants afval water' in de Westerschelde bij Waarde loost binnenkort een zuiveringsinstal latie zal komen. „Die toezegging van Brabantse kant is er. Het) is zaak dat we wat dit betreft gewoon op snel heid bij het realiseren van die instal latie op Brabantse grond aandringen". Een ander lid van de werkgroep, de heer W. B. van de Woerd, meent dat. er in de gemeente Reimerswaal best: een plaats fa vinden is waar niemand last hoeft te hebben van de zuiver ingsinstallatie, die naar zijn mening ongetwijfeld stank zal meebrengen. Als suggestie voor een situering geeft, hij aan: ,,B. en w. moeten maar eens denken aan een plaatsje voorbij Bath. Er zijn destijds door burgemeester Pijl Hogeweg plannen gelanceerd voor industrialisatie op de rechter Schelde- oever. vanaf de Belgische grens. De werkgroep vindt, dat de installatie heter op deze plaats zou kunnen staan. Hoewel men er van overtuigd is, dat de verlegging emge meerkosten zal vergen, vinden de leden dat de gemeente dat maar moet over hebben voor een goed leefklimaat in de ker nen. De werkgroep twijfelt er ernstig aan of Waarde over enige tijd nog wel "het Wassenaar van Reimerswaal' kan worden geoemd. 'Geen maanden meer' Werkgroeplid J. M Goud is van me ning, dat een hoorzitting over de situering van de gemeentelijke zuiver ingsinstallatie „geen maanden meer mag duren", Zijn mede-lid A. Come- bsse wijst, erop dat, burgemeester mr. Pijl Hogeweg enkele weken geleden, toen de werkgroep een brief met. handtekeningen namens de inwoners van Waarde en omgeving op het ge meentehuis aanbood, het woord "hoor zitting' zou hebben laten vallen. „We weten niet. wanneer die hoorzitting zal worden gehouden, maar het belang rijkste onderwerp van gesprek moet. dan wel de situering van die gemeen telijke installatie zijn", aldus de heer Cornelisse. Tijdens de vrijdagavond in Kruinin- gen gehouden raadsvergadering infor meerde het VVD-raadslid J. Griep naar die brief. Hij had verwacht dat, de brief wel bij de ingekomen stuk ken op de raadsagenda zou hebben gestaan. Burgemeester mr. C. Pijl Ho geweg antwoordde het raadslid toen dat de brief nog even wordt aange houden om straks in een volgende raadsvergadering te kunnen terugko men met een degelijk voorstel van de zijde van b. en w. Het VVD-raadslid vroeg verder om een hoorzitting „als het kan in de eerste week van janua ri". Burgemeester Pijl Hogeweg deelde toen mee. een hoorzitting weinig zin vol te achten, omdat de gemeente Reimerswaal al eerder bij de hogere overheden zijn verontrusting heeft, uit gesproken. Reacties heeft het gemeen tebestuur nog niet ontvangen van de ze instanties en de burgemeester meende dat. de brief en de handteke ningen van de inwoners van Waarde aanleiding voor b. en w. van Reimers waal was. opnieuw aandacht voor de stankoverlast in het dorp te vragen. Wergroeplid Goud herinnert, aan een opmerking die de burgemeester inder tijd zou hebben gemaakt „dat. het misschien aanbeveling verdient in het' vervolg alleen hoorzittingen te hou den. wanneer daartoe duidelijk be hoefte of aanleiding bestaat". De werkgroep vindt die te bouwen instal latie een zeer duidelijke aanleiding voor een hoorzitting. De heer Kielman wijst nogmaals op de brief, die men over de stank en de leefbaarheid in Waarde aan b. en w. heeft overhandigd. „Die brief is onder tekend door negentig procent van de stemgerechtigden in het dorp en de omgeving. Iedereen staat achter onze activiteiten die zich in de toekomst trouwens niet zullen beperken tot. de stank. We gaan ons ook werpen op de busverbiningen, die erbarmelijk slecht zijn", aldus de heer Kielman. De werkgroep is in het najaar van 1973 ontstaan, toen de smeerpijp, die op het ogenblik nog niet eens vol In bedrijl" is,het rioolwater in de Wester schelde begon uil te storten. De stank overlast vormde aanleiding tot de vorming van de werkgroep. dat moment buiten de Westerschelde nabi.l de Tornton-bank-boei bevond. Rond negen uur waren de negen opva renden van de Carebeka Hl er in geslaagd met eigen middelen de brand in de machinekamer te bedwingen. Door liet luchtdicht afsluiten van de machinekamer heeft de bemanning een ontploffing weten te voorkomen. Nadat, de brand even nd zeven uur was ontdekt hebben direct de opva renden met eigen blusmaterial gepro beerd de brand te bedwingen, aanvan kelijk zonder resultaat. Men was bang dat. door oververhitting de brandstof tanks zouden exploderen en daarom hadden de opvarenden voor alle zeker heid een reddingsbootje in gereedheid gebracht. Inmiddels was een noodbe- richt om assistentie uitgezonden. Aan het begin van een eventuele red dingsactie hebben meegedaan de mo torreddingsboot President. Jan Leis en de sleepboot Smitbank uit. Hoek van Holland, de sleepboot Martine Letzer van Union Antwerpen en de Temi IV van Sleepdienst Dijkhuizen uit Vlissin gen. Uit Valkenburg steeg een opspo- ringsvliegiiuig van de marine op en enige buitenlandse schepen voeren uit voor assistentie. Nog voor de eerste boot bij de plaats des onheïls was aangekomen was men op de Carebeka III, eigendom van een Groningse firma, de brand al meester. Dat. was omstreeks negen uur. Geen van de opvarenden liep bij de blussingswerkzaamheden verwondin gen op. Wat er met de Carebeka III zou ge-| beuren was gisteravond nog niet be-, kend. Zeef waarschijnlijk wordt het. schip naar Vlaardingen gesleept. Om trent de schade was nog niets bekend. maar de motor sloeg af. Hierdoor gleed de auto terug en botste tegen een andere geparkeerde auto aan. Daar de schade aanzienlijk was. werd de politie erbij gehaald. Deze noteerde de Duitser ook voor het feit dat bij zijn auto had gestart en dus benzine had gebruikt. De auto werd in dit geval niet in beslag genomen. Voorts kreeg een Duitser een proces verbaal in Domburg en- werden twee Duitsers aangehouden bij Kortgene. In alle drie de gevallen werd de auto in beslag genomen De gemeentepolitie van Goes maakte processen-verbaal op tiegen twee Bel gen. Zondagmorgen hield men een Belgische automobilist aan die op weg was naar Wolphaartsdijk. Hij had van de havenmeester een tele foontje gekregen, dat. zijn boot water had gemaakt. Hij zei met op de hoogte te zijn van het rijverbod voor wat betreft deze zondag. Zijn auto werd in beslag genomen. De Belg werd naar het station gebracht, zodat hij de reis per trein kon onder nemen. Op de weg naar Noord-Beve land werd zondag omstreeks zes uur 's avonds nog een Belg aangehouden. Ook hij verkeerde in de veronderstel ling dat buitenlanders deze zondag mochten rijden. Zijn auto werd even eens in beslag genomen. Twee gewonden bij aanrijding nabij Hulst HULST Twee automobilisten heb-* ben zaterdagmiddag kneuzingen opge lopen bij een botsing op de kruising van de Absdaalseweg en rijksweg 60 bij Hulst. De botsing ontstond, door dat E. v. d. L. uit Antwerpen, komen de uit de richting Hulst,, geen voor rang verleende aan een auto, bestuurd door A. v. d. V. uit De Klinge (B), die over rijksweg 60 reed. Beide bestuur ders liepen enige gekneusde ribben op. De auto's werden zwaar beschadigd. (ADVERTENTIE) Antiquiteit JL.g-Uerljage HOUTKAAI9 MIDDELBURG Binnenschip aan de grond in Pas van Terneuzen TERNEUZEN Zondagmorgen heeft het binnensohip 'Andria.' enige tijd aan de grond gezeten in de Pas van Ter- neuzen tussen boei 6 en 8. De sleep boot 'Zeeland' was voor eventuele as sistentie in de buurt, maar omstreeks t.wee uur kwam het schip, dat niet ge laden was, op eigenk kracht vlot en kon het de reis naar Terneuzen voort zetten. Ertstanker korte tijd aan de grond voor Vlissingen VLISSINGEN Voor Vlissingen, in de zogenaamde- Schardijngeul ter hoog te van het Haventje van Meyer, heeft zondagmorgen korte tijd de ertstan ker 'Oceanica.' aan de grond gezeten. Omstreeks kwart voor negen kwam het schip op eigen kracht vlot en kon de reis voortzetten. PERIODEN MET ZON Perioden met zon en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot ma tige wind uit richtingen tussen noord west en noord. Maxima van 4 tot 7 graden. Vooruitzichten voor dinsdag en woensdag op zondag om 18.90 uur: Overwegend droog en weinig verande ring in temperatuur. Weersverwachting in cijfers, gemid- over Nederland: Voor dinsdag: aantal uren zon: nul tot 3; min.temp. omstreeks normaal; max.- temp. van ongeveer normaal tot 3 gra den onder normaal: kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 pro cent: kans op een geheel droog etmaal 60 procent. Voor woensdag: Aantal uren zon: nul tot 3; min.temp, van ongveer normaal tot 3 .graden bo ven normaal; max.temp.: omstreeks normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur; 70 procent; kans op een geheel droog etmaal: 40 pro cent. ZON EN MAAN 30 december Zon op 08.48 onder 16.37 Maan op 11.05 onder 23.10 ZON EN MAAN 31 december Zon op 08.48 Maan op 11.19

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 2