3 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT HALF MILJOEN ONTSLAGEN IN ENGELAND PZC Record-aantal slachtoffers in het Zeeuws verkeer in '73:102 doden db Door stakingen mijnwerkers en spoorwegpersoneel: atv D*o!"S,« Extra bewaking vliegveld Brussel REGERING KOMT MET DEELNOTA'S OVER HET RUIMTELIJK BELEID IRA Prijzen Distributie BIJNA HELFT VAN TOTAAL IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Onzekerheden 216e jaargang - nummer 306 l Zaterdag 29 december 1973 DRUKKERIJ DEN BOER BOEKDRUK OFFSET KLEIN-OFFSET (Van onze correspondent) LONDEN In Engeland en Wales zijn in de afgelopen dagen 544.000 werknemers op straat gezet als gevolg van de energie-crisis. Deze crisis is ontstaan door de weigering van de mijnwerkers om overwerk te verrichten. Ze wordt nog verhevigd door de staking bij de spoorwegen. Het cijfer van ruim een half miljoen werklozen extra zal eind januari tot meer dan een miljoen gestegen zijn, als de mijnwerkersstaking niet snel tot een einde komt. Vrijdagmorgen was er een kleine! kans op een oplossing. Men bleek; echter te vroeg te hebben gejuicht en de discussies over de vraag of de mijnwerkers ook betaald moeten wor den voor de tijd dat ze onder de douche staan, zullen in het nieuwe jaar voortgezet worden. Dit betekent dat de regering door zal gaan met de invoering van de driedaagse werk week. Deze begint op 2 januari- Wanneer deze driedaagse werkweek enige tijd zal aanhouden, voorzien insiders ongetwijfeld een nationale ramp. De minister voor industrie voorspelde zelfs al de noodzaak van tweedaagse werkweek, als de ko- lenvoorraden bij de elektriciteitscen trales blijven verminderen met de snelheid waarmee dat tot nu toe ge beurt. Het enige positieve punt was gisteren dat de arbeiders bij de elektriciteits centrales besloten een eind te maken aan him al 2 maanden durende actie tegen overwerk. De president van het overkoepelen de werknemersverbond, Len Murray, verklaarde vrijdag dat hij geschokt ZEER ZACHT WINTERWEER (Van onze weerkundige medewer ker) Een zeer zachte stroming van de oceaan dringt met zuidweste lijke winden via West-Europa en Scandinavië door tot voorbij de Oeral, waardoor er ook in Noord- Rusland geen vorst van enige be tekenis wordt waargenomen. Een zwak koudjront zal ons dit week einde passeren en de vochtige en zachte lucht van 7 tot 10 graden verdrijven. Na het jront zijn er zondag eindelijk weer eens enkele verspreide opklarin gen mogelijk. r™ vandaag in [de krant DE IRA heeft in Belfast de West- duitse honorair consul en direc teur van een Westduitse fabriek ontvoerd, (pag. 3) DE consumentenorganisaties ver wachten voor volgend jaar zeer grote prijsstijgingen. (pag. 11) Nieuws uit Zeeland op pa gina 2,4, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland op pa gina 3,11 en 17. Sport op pagina 13. Radio en tv op pagina 16. Beurs en economie op pagi na 17. en in het oude jaar nummer 1973 Pag. 19 In de intervieuw-serïe 'In- ter' rond de jaarwisseling een gesprek met drs M. C. Verburg strikt privé. Pag. 20 Letterkundige kroniek van Hans Warren: Stemmen uit de Kerken. Pag. 21 Winters Veeree Meer: een zilte plas vol wijdsheid en stilte. Pag. 23 De kerncentrale eet 'cock tail atomique'. Pag. 25 Cecil.B. DeMille: legenda rische filmschepper. Pag. 27 Beelden uit binnen- en buitenland 1973. Pag. 29 Fotografische terugblik op Zeeland 1973. Pag. 31 Sportieve hoogtepunten uit 1973. Pag. 33 Poppraet, schaken, dam men, bridge. was toen hij de cijfers van de werklo zen hoorde. Hij onthulde dat zijn TUC de regering had gevraagd de instelling van de driedaagse werkweek nog veertien dagen uit te stellen, nu de onderhandelingen met de mijnwerkers weer op gang gekomen waren. De regering had dit verzoek van de hand gewezen. Het spreekt vanzelf dat de driedaag se werkweek afgezien van de vraag of zij direct noodzakelijk is, en dit is een vraag waarover de gelderden het niet helemaal eens zijn een stok achter de deur is om de mijnwerkers v/eer aan het v/erk te krijgen. De druk op de leiding van de TUC zal ook groter worden naarmate meer vakbonden onder de maatregelen van hun 'kameraden' in de mijnen levens gevaarlijk bedreigd worden. De week van nieuwjaar zal In feite al een tweedaagse werkweek zijn, om dat voor het eerst in de Britse histo rie nieuwjaarsdag tot officiële rust dag is uitgeroepen. De regering-Heath nam dit tegen de tradities indruisende besluit om niet achter te blijven bij de gewoonten en gebruiken in de andere EEG-landen. Sommige werkge vers willen echter hun werknemers vragen op nieuwjaarsdag te werken, als ze de mondjesmaat geleverde stroom kunnen gebruiken om vitale delen van de produktie op gang te houden. VOORLOPIG GEEN WATERGATE- UITTREKSELS SAN CLEMENTE, CALIFORNIE (AP) Het 'westelijke Witte Huis' heeft vannacht bevestigd dat president Ni xon voorlopig op zijn aanvankelijke plan tot publikatie van uittreksels uit de met Watergate samenhangende ge luidsbanden is teruggekomen. Assistent-perschef Gerald L. Warren vertelde dat Nixon en zijn assistenten de kwestie opnieuw overwegen omdat de senaatscommissie, wat hij noemde, gigantische hoeveelheden geluidsban den en andere documentatiemateriaal langs rereehtelijke weg heeft inge vorderd. Een tweede reden, aldus War ren, is dat een van de geluidsbar die het Witte Huis ten behoeve van de rechtspleging heeft vrijgegeven kort geleden op een cocktailparty in Wash ington is afgedraaid. Uit andere bron werd vernomen dat president Nixon definitief afwijzend heeft beschikt over de publikatie van uittreksels uit de zeven geluidsbanden die reeds zijn overgedragen aan de speciale openbare aanklager Leon Ja- worski. LECH Prïnse. uealrix houdt vakantie in Lech op de Arlberg met haar gezin en haar neef prins Carlos Hugo, de zoon van princes Irene. Terwijl prins Claus vrijdag met griep in bed lag, bracht print ses Beatrix haar neef Carlos de eerste beginselen van het skiën bij. Basken bekennen de moord op Carrero Blanco BORDEAUX (AFP) Vier mannen die zeiden dat ze lid zijn van een naar autonomie voor het Spaanse Basken land strevende beweging, hebben vrij dagavond ergens in het zuidwesten van Frankrijk tegen Franse journalis ten gezegd dat zij de daders zijn van de moordaanslag op de bpaanse eer ste minister, admiraal Luis Carrero Blanco, vorige week donderdag. Sprekende in het Spaans en in het Baskisch vertelden de zorgvuldig ge maskerde mannen tot in bijzonderhe-| den hoe de aanslag plaats had. Arabieren zouden Sam-7 raketten in Brussel in ontvangst hebben genomen van Libiërs (Van onze correspondent) BRUSSEL Sedert enige dagen wordt het vliegveld van Zaven- tem weer bijzonder zwaar bewaakt en hetzelfde is het geval met andere Europese vliegvelden. Op Zaventem worden vlieg tuigen van bepaalde maatschappijen door pantserwagens naar de startplaats begeleid en rijkswacht en para-commando's pa trouilleren met extra manschappen op het vliegveld. De reden voor deze bijzondere dat volgens de nationale veiligheids- waakzaamheid ls gelegen ln het feit, dienst vorige week negen mannen, die kennelijk tot de Palestijnse terreuror- RAAMWERK MET DOELSTELLINGEN VERSCHENEN: DEN HAAG (ANP) In een vrijdag aan de tweede kamer aangeboden oriënteringsnota ruimtelijke ordening ziet de regering als doelstellingen van het ruimtelijk beleid betere spreiding van de bevolking, werkgelegenheid en welzijnsvoorzienin gen over het gehele land; bundeling van de stedelijke bebou wing binnen de stedelijke zones (ge bundelde deconcentratie met een ster ker accent op de bundeling): ontwikkeling van groeikernen daar. waar de omvang van de overloop dat noodzakelijk maakt; ontwikkeling van stadsgewestelijke structuren met een verscheidenheid van woonmilieus (milieudifferentia tie); grotere integratie van woon- en werkgebieden om de mobiliteit te be- ENIGE OVEREENSTEMMING IN GENÈVE GENËVE (UPI) De militaire onderhandelaars van Egypte en Israël in Genève hebben laten weten dat ze overeenstemming hebben bereikt over enkele beginselen betreffende de scheiding van hun troepen aan het Suezkanaal. Op de bijeenkomst, die 130 minuten heeft geduurd, heeft men over andere beginselen open hartig van gedachten gewisseld. Woensdag 2 januari vergadert men opnieuw. perken, behalve daar, waar bedrijven in het geding zijn, die overlast kunnen veroorzaken; versterking van de woonfunctie van de binnensteden; bevordering van het openbaar ver- het garanderen van een redelijk af wikkelingsniveau van het verkeer op het autosnelwegennet, in het bijzonder op de verbindingen tussen de centra van economische activiteiten; handhaving en ontwikkeling van de kwaliteiten van het natuurlijk milieu; bescherming van natuurgebieden en aantrekkelijke landschappen: e instandhouding van de centrale open ruimte tussen de stedelijke zones (mid dengebied van de randstad, open ruim te tussen de randstadvleugels en de Brabantse stedenrij, middengebied van de delta); handhaving van open ruimtes tussen de stadsgewesten en binnen de stads gewesten (bufferzones); bestrijding van overlast door ver ontreiniging van lucht, water en bo dem en door geluld. De regering zegt, dat gebleken is, dat de omvang van de te behandelen terie het onmogelijk heeft gemaakt de derde nota ruimtelijke ordening binnen een jaar gereed te hebben. In de regeringsverklaring van 28 mei j.l. had de regering de aanbieding van de ze derde nota aangekondigd. De rege ring acht niettemin met de uitwer king van enkele hoofdlijnen van het beleid met name voor de verstede lijking en haar directe gevolgen spoed geboden. Deelnota's Zij heeft daarom besloten tot het uit brengen van de derde nota in de vorm van enkele opeenvolgende deelnota's, die te zamen het beleidsterrein van de ruimtelijke ordening omvatten. Als deel 1 van de derde nota is thans de oriënteringsnota ruimtelijke orde ning verschenen, die het raamwerk Zie slot pagina 9 kolom 4) ganisatie Zwarte September behoren, in Europa zijn aangekomen met In hun bezit Russische mïniraketten van het type Sam-7. Dit tuig werd voor het eerst op 5 september dicht bij de Italiaanse luchthaven Fiumicino aan getroffen tijdens de arrestatie van vijf Arabieren, die dezelfde dag een aanslag wilden plegen op een vliegtuig van de Israëlische maatschappij El Al dat een tussenlanding moest maken in Rome. Verleden week zouden drie leden van het commando van Zwarte Sep tember Brussel hebben aangedaan in het bezit van valse paspoorten. Ze zouden zich daarna in de Bondsrepu bliek aangesloten hebben bij zes ande re Palestijnen en zich vervolgens weer in twee groepen hebben gesplitst die beide onder leiding staan van een Jordaniër, Al- Nimrod, die over een| door het emiraat Oman afgeleverd paspoort beschikt. Sam-7 raketten De Westduitse autoriteiten zouder. volgens Belgische gegevens Schiphol ervoor gewaarschuwd hebben dat de ze twee ploegen in Brussel mïniraket ten van het type Sam-7 in ontvangst zouden hebben genomen die in Brus sel met uit Libië afkomstige diploma tieke post waren aangekomen. Tot dusver heeft men van de in twee groepen opererende Palestijnen niemand kunnen arresteren. De Franse bedrijfsleider van Peu- geot-Argentinië, de 4 8-jarige Yves Boisset, is vrijdag in de omgeving Buenos Aires ontvoerd. Boisset is ge huwd en heeft vijf kinderen. dwa het. zijn i iitoUü c fiardlijn KLEIN AANTAL DODEN SINDS NOVEMBER VLISSINGEN In het verkeer op de Zeeuwse wegen is in 1973 een record-aantal doden geval len. Tot vandaag zaterdag vonden 102 mensen op de weg de dood. Daarbij valt op, dat met name de eerste tien maan den van dit jaar veel verkeers slachtoffers opleverden. Vorig jaar kwamen in Zeeland 97 men sen in het verkeer om het leven, in 1971 waren het er zesenze ventig. Het dodental van dit jaar overschrijdt het record van ne-| genennegentig, dat in 1970 werd bereikt. Bij een globaal overzicht van de onge lukken met dodelijke afloop in Zee land vallen drie elementen op: het voor de Zeeuwse verhoudin gen grote aantal ongelukken met méér dan één dode: negen name lijk met in totaal vijfentwintig slachtoffers; het in verhouding geringe aantal dodelijke verongelukten in november en december tot nu toe, in de periode dus dat de autoloze, zondag en de adviezen tot snel- heïdsbeperldng van kracht waren. I Er kwamen de afgelopen twee maanden negen in het verkeer om; het grote aantal verkeersslachtof fers in Zeeuwsch-Vlaanderen. Dat bedraagt met achtenveertig bijna de helft van het totaal aantal ver keersdoden in Zeeland. Daarbij dient aangetekend te worden dat van de negen ongelukken met meer dan één dode er vijf met 16 slachtoffers op de wegen in Zeeuwsch-Vlaanderen gebeurden. Het ernstige verkeersongeluk gebeur de in 1973 ten zuiden van Axel. waar twee Belgische auto's op 17 juli, met elkaar in botsing kwamen op het kruispunt Langeweg-Kinderdijk en zes mensen verbrandden. Er gebeurden voorts drie ongelukken, waarbij drie mensenlevens te betreuren waren: op nieuwjaarsdag tijdens een frontale botsing op de weg Hoek-Biervliet; bij een inhaalmanoeuvre op de rijksweg 58 bij Riliand-Bath op 25 maart; bij een ongeluk op het kruispunt Potjes tussen Cadzand en Zuidzande, waar op 2 augustus een automobilist geen! voorrang verleende. nadat hun auto was geramd door een in een slip geraakte tegenligger op ae provinciale weg; en bij Nieuwvlietl werden op 4 oktober twee mensen gedood, toen hun busje werd geraakt door een auto, die in mist een trekker i Dan werden hij vijf verkeersongelukken twee mensen gedood: op 9 januari! ftlppr tinnPTl kwamen twee Duitsers om toen een 'xcc' uuuc" vrachtauto begon in te halen op de rijksweg en op hun auto reed; op 25 maart De maanden met de meeste doden in] het Zeeuwse verkeer waren augustus (15), januari (13), maart (13) en juni (11). In het eerste kwartaal kwamen 31 mensen in het verkeer om. het tweede kwartaal waren dat er 23 en het derde kwartaal 32. In de periode oktober tot en met 28 december vie len 15 verkeersslachtoffers. Van de 102 verkeersdoden was de helft tussen 21 en 65 jaar, een kwart was 65 jaari of ouder. 2e mensen op ae weg Zaam slag-Terhole bij een fron tale botsing; tussen Tholen en Poort vliet verongelukten twee bromfietsers; op 26 mei; twee Duitsers verongeluk-, ten op 12 augustus bij Kamperland-1 Een opmerkelijk gegeven is het aantal verkeersdoden sinds november: tot nu toe negen. De gegevens van het aantal ongelukken met dodelijke afloop sinds 1968 wijzen uit, dat het merendeel van de verkeersdoden ln Zeeland valt in de zomerperiode en in het laatste kwartaal. Met name sinds de autoloze zondag en de geadviseerde beperking van de snelheid is het aantal ver keersslachtoffers gering. Bij verschil lende politiefunctionarissen bestaat de indruk, dat er een duidelijk verband bestaat tussen het vrij kleine aantal verkeersdoden in deze twee maanden en de maatregelen ais gevolg van de energiecrisis. Men heeft over het alge meen niet de indruk, dat het aantal ongevallen duidelijk is teruggelopen, maar wel is de kracht van de onge lukken kleiner. Zoals gezegd: in Zeeuwsch-Vlaanderen viel bijna de helft van het totale aantal doden in het verkeer in Zee land, achtenveertig. Er zijn twee op merkelijke uitschieters in dit gebied: het grondgebied van Axel (11 doden)! en van Temeuzen (eveneens 11 doden, zeven in de stad, vier bij Biervliet).] „Een triest record", aldus de korps-i chef E. Hubregtsen van de gemeente-j politie Temeuzen, die er in dit verband i op wijst dat het aantal doden in| Temeuzen in het verkeer nog nooit boven de tien is gekomen. Op hetj Zie slot pagina 7 kolom 5) *r: dat werd verwacht. Ingewij den ze worden meestal prozai'ch namelijk bijzonder goed do: er te erii- ger tijd grote spanningen op de olio- markt zouden optreden. AJierleJ ver schijnselen wezen ln die richting: het ging daarbij niet zozeer om een even tuele schaarste :ian ruwe olio, maar om een verandering ln de houding der olieproducerende landen: er ontston den nieuwe machtsverhoudingen. Van de kant van do oliomn;:v-chapplJon werd daarop herhaaldelijk geatten deerd. met name in het overleg met hun regeringen. Deze ontwikkelingen trokken bij het grote publiek evenwel niet zo erg de aandacht: men had er immers geen last van. De hier bedoel- najaar verhevigd door de oorlog in het Midden-Oosten, waaruit met name do Arabisch»- olieproducerende landen vrijwel als één blok tevoorschijn kwa men. Vanaf dat moment volgden do gebeurtenissen elkaar ln een geweldige snelheid op, ln Nederland leidend tot invoering van een benzfnedlstrlbuUe. Er wordt over die distributie ln ons land nogal schouderophalend ge sproken: sommigen botoren dat er geen reden voor is, do voorraden zijn op peil, bovendien zijn er tekenen dio wijzen op een verzachting van do Ara- bLsche maatregelen. In dit betoog past ook nog dat nu Bel gië op de "vrienden- Öjst' van de Arabie ren ls geplaatst, een beslui: dat naar het oordeel van sommi gen ook voor Nederland gunstige re- volgen kan hebben. De Nederlandse regering evenwel denkt er niet aan om de thans aangekondigde maatrege len af te gelasten: de distributie gaat door. En dat weer is voor optür.isf-n een reden voor kritiek: men verwijt de regering dat zij ten onrechte een ongunstige situatie in het leven roept. Een niet zo vriendelijk verwijt aan het einde van het Jaar. Wie heeft er gelijk? Wanneer men met figuren uit de olie-industrie spreekt, dan valt op dat er over het algemeen grote waardering bestaat voor het beleid van de huidige Neder landse regering. Men vindt dat Neder land vanaf het eerste begin effectief heeft gereageerd en zoveel mogelijk ri sico's heeft weien uit te schakelen. Daarmee wordt geen oordeel u:t ge sproken over de politieke aspecten van het beleid, maar uitsluitend over de technische kanten. De topmensen ln de olie-industrie vinden dat de Neder landse regering er verstandig aan heeft gedaan om tot een distributie van benzine te besluiten. Mocht te eni ger tijd blijken dat die niet meer no dig is. dan kan tot opheffing worden besloten. Op dit ogenblik echter is een voorzichtig beleid alleen maar verstan dig, alaus betoogt de olie-industrie. Het is een argumentatie, die ons aan spreekt. Er zijn op dit ogenblik zoveel onzekerheden dat men er maar heter aan doet de eerstkomende tijd een zo voorzichtig mogelijk beleid te voeren. Toegegeven: de Arabische Lan den hebben besloten de produktie weer te verhogen, maar ze is nog altijd geen honderd procent. In dit opzicht staan twee ontwikkelingen tegenover elkaar: een toenemende vraag naar energie en een verminderde olieproduktie. Dat dwingt onvermijdelijk tot maatrege len: tot bezuiniging op vrijwillige schaal, tot gedwongen bezuiniging vla distributie. Verzekeringen van Arabi sche kant dat een aantal 'vrienöenlan- aen' van de beperkingen geen last zul len hebben is niet erg effectief: cie pro- duktieverminöering speek zich af bij de bron en geldt automatisch voor alle landen, ook voor die op de 'vrienden- lijst'. Bovendien: Nederland staat nu eenmaal niet op de lijst. Weliswaar kunnen de oliemaatschappijen nog wel eens wat doen, met name doordat zij olie uit de niet-Arabische landen aan Nederland kunnen leveren, maar de Arabieren hebben die methodiek uiter aard door. Bij de plaatsing van België op de 'rriendenlijst' hebben ze dan ook twee voorwaarden gesteld: geen doorlevering aan de boycotlanden en geen substitutie, iws. België mag aan Nederland geen extra niet-Arabische olie leveren. Tegen die achtergrond geschetst lijkt het ons redelijk de distributie vol gens de plannen te laten doorgaan. Er moeten evenwel twee voorwaarden worden gesteld, voorwaarden die me: name in de kamer aan de orde beho ren te komen. In de eerste plaats moet na de eerste vier-weekse persode wor den nagegaan in hoeverre allerlei ver fijningen en vooral ook verruimingen mogelijk zullen zijn in het huidige stelsel. Er kleven nogal wat onbillijk heden aan de thans afgekondigde re geling en die dienen in de komende periode te worcen verbeterd. In de tweede plaats zal de distributie niet langer mogen duren dan de oliesitua tie die nodig maakt. In dit verband meet mede de prijsfactor in de be schouwingen worden betrokken: de verhoging van de benzineprijs kan een distributief neveneffect hebben, de brandstof wordt zo duur dat er zuinig mee wordt c O jverigens is een benzinedistributie wel het minste kwaad dat uit (Voor vervolg zie pagina 3 kolom 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 1