3 bcrco faor afsluiting Oosterschelde 5 JANUARI Ook in Middelburg Propaganda OSO HOMOFILIE Bezuiniging AANKLACHT TEGEN DE INSTANTIES??? De dure vleesprijzen Aandacht voor hond uiv ft-nrt PLANNEN VAN ACTIEGROEP UITVOERING DELTAWET 'Kikker-orders' te Aardenburg DE STORM 1973 jOMDÉRD; >AO 27 DECEMBER 197* PROVIN«IAll ZIIVWII COURANT Ondanks, dat er een commissie ran In uw blad van dinsdag 11 (ADVERTENTIE) f»or de zoveelste keer in dit onstul- jlie najaar joeg vorige week een l|rtrc storm liet water langs de Ne- Inlandse kust tot grote hoogte op. Ibnmen de eerste keren de grootste tffhogingen in het noorden van het jnil voor, thans ontsnapte Zeeland ouwelijks aan een catastrofe. Het rtttr bereikte dan ook hijna het peil 1 februari 1953. Je moet er niet iHi denken ais ook deze stormvloed rtt samengevallen met springtij; de irfolgen waren niet te overzien ge- rtfSt. jterigens is weer eens gebleken hoe itseling de zee kan toeslaan. Burge meester Hokken van Bruinisse kan nu y.\ verontwaardigd doen over het tltblij ven van een waarschuwings- jeintje uit Den Haag, maar ook hij un toch weten, dat de gedragingen rtii wind en water lang niet altijd èJh te voorspellen. Hoe vaak komt «ut ook andersom niet voor. namelijk jat een voorspelde hoge waterstand jjet wordt bereikt door bijvoorbeeld ja verwachte windkracht uitblijft of ■js storm onverwachts is gaan liggen. 3e natuur blijft nu eenmaal onbere- jenbaar. daar kunnen de huidige in lichten en technieken nog steeds niets aan veranderen. Ondertussen is één ding nog duidelij ker geworden dan het al was: er dient zo snel mogelijk een einde te tomen aan het gevaar, waaraan dui fenden mensen in het gebied rondom js Oosterschelde nog altijd zijn bloot gesteld. Weliswaar bestaat er nu een op papier goed georganiseerd systeem ran dijkbewaking, maar bij een wer kelijk dreigende catastrofe kan men ook niet overal tegelijk zijn en blijft er voor de bewakingsmensen uiteinde lijk ook niets anders over dan zo snel mogelijk te trachten uit de voeten te tomen om niet het risico te lopen slf tot de eerste slachtoffers te gaan behoren. Gelukkig is het nu (nog) niet zover gekomen maar je vraagt je af. vanneer het wél mis zal gaan. Bij reien van hen. die de ramp van 1953 tebben meegemaakt, leeft bij elke storm weer een zekere angst en wordt een zucht van verlichting ge slaakt als het die éne keer weer goed is afgelopen. Maar altijd volgt er, vroeg of laat, weer een nieuwe storm en dan is het opnieuw maar weer afwachten. De februariramp van 1953 heeft nu eenmaal onuitwisbare sporen achtergelaten. Het is goed hier eens bij stil te staan. De Deltawet is des tijds niet voor niets aangenomen. Daar was wel degelijk een gegronde reden voor, een reden, die nog altijd onverkort geldt. De aktoegroepen, die de Oosterschelde villen openhouden moeten wel goed beseffen, waar zij eigenlijk mee bezig rijn. Afgezien van het feit. dat het door hen gepredikte alternatief, name lijk verhoging van de bestaande dij ken, natuurlijk nooit de mate van veiligheid kan bieden als een afgeslo ten Oosterschelde. betekent dit tevens een uitstel van jaren. Jaren, waarin mensen onnodig het risico blijven lo pen slachtoffer van een nieuwe storm ramp te worden. Alleen al om deze reden zouden de aktiegroepen indien zij hun zin zouden krijgen een verant woordelijkheid op zich laden, die ik voor geen geld ter wereld de mijne nu willen noemen. !n de PZC van 17 dec. lees ik, dat de roep 'Oosterschelde open' er bij de sinister en de tweede kamer op heeft aangedrongen nu onmiddellijk de dij ken te verhogen en daar de begrotings post van 10 miljoen bestemd voor de afsluitingswerken, alvast maar aan te besteden. En passant waarschuwen tij er voor, dat men de stormen van de laatste weken zal uitbuiten om ds afsluiting door te zetten en dat daar door de huidige gevaarlijke toestand langer zou voortduren dan nodig is. Het is verbijsterend hoe deze aktie- groep de zaken kan verdraaien. Juist zij probeert de stormen uit te buiten, maar dan wel op een doorzichtige, averechtse manier. Iedereen weet, dat 245 km dijk niet zo maar eventjes is op te hogen. Daar zijn tientallen jaren mee gemoeid. Het smoesje van eerst de zwakke plekken aanpakken gaat ook al niet op, want minstens 90 procent van de bestaande dijkep, kan, ten aanzien van extreem hoge vloe den, als zwak worden aangemerkt. Er is maar één manier om aan de huidi ge gevaarlijke toestand snel een einde te maken en dat is: doorgaan met de afsluitingswerken en wel zo snel mo gelijk. Er is geen tijd te verliezen. Door de akties van de laatste jaren en met name de bijzonder éénzijdige voorlichting, die bepaalde omroepen via de tv meenden te moeten geven, is in den lande ten onrechte de indruk gewekt, als zouden 'de Zeeuwen' tegen de afsluiting van de Oosterschelde zijn. De vele reacties van de laatste dagen bewijzen wel het tegendeel. De (zwijgende) meerderheid is wel dege lijk vóór. Trouwens, dat heeft ook een Nipo-enquête in de afgelopen zo mer wel aangetoond. Landelijk gezien was 55 procent voor afsluiting, terwijl dit percentage in het voormalige rampgebied, dus ook in Zeeland, nog iets groter bleek te zijn- Natuurlijk reageerde 'Oosterschelde open' prompt met een beschuldiging aan het adres van het Nipo, als zou de vraag stelling tendentieus zijn geweest. Het zou interessant zijn te weten hoe de reaktie van deze aktiegroep zou heb ben geluid, indien deze Nipo-enquête in het voordeel van een open Ooster schelde zou zijn uitgevallen. Ongetwij feld zou dan zijn gereageerd in de zin van: „zie je wel. we hebben het altijd al gezegd" en zou men. op zichzelf terecht, wijzen op de grote ervaring op het gebied van opiniepeilingen van het Nipo. Maar nee. de uitslag viel niet in het straatje van Oosterschelde open en dus waren de vragen niet goed gesteld. Overigens heeft het Ni po de ervaring, dat dergelijke reakties normaal zijn van mensen, bij wie een enquête-uitslag niet zo uitvalt, als door hen wordt gewenst. Onze aktiegroep ging echter bulten haar boekje door te suggereren, dat het Nipo de vraag stelling bewust zodanig had ingekleed, dat de uitslag ten gunste van een afgesloten Oosterschelde móest uitval len. Hoe zal straks de commissie Klaassesz weer worden bestempeld, wanneer ze. naar ik stellig verwacht, zal hebben geadviseerd gewoon door te gaan met de afsluitingswerken? Hel is juist de aktiegroep 'Ooster schelde open', die tendentieus tewerk gaat Hoe destijds de vraagstelling van haar onderzoek 'op de eilanden romdom de Oosterschelde' was inge kleed. is mij onbekend Wel weet ik. dat dit onderzoek werd voorafgegaan door de verspreiding van een brochu re. warin met geen enkel woord werd gerept over de rampellende van 1953. maar wél elk al of niet ver meend nadeel van een afgesloten Oos terschelde op een dusdanige manier werd afgeschilderd, dat de argeloze burger bij lezing ervan wel in paniek moest raken, met als logisch gevolg een enquête uitslag in het voordeel van een open Oosterschelde. Stel je voor. dat een instituut als het Nipo op een dergelijke manier tewerk zou gaar.; eerst iemand een bepaalde me ning opdringen en daarna komen met een zogenaamde objectieve enquête. Zij zou zichzelf belachelijk maken. Natuurlijk is het waar. dat aan een afgesloten Oosterschelde diverse nade len kleven. Maar wat het zwarste is. r.ioet nu eenmaal ook het zwaarste wegen en men behoeft echt geen des kundige te zijn om te zien hoe in dit verband de weegschaal doorslaat. Een rottende krab, afgebeeld op het schut blad van de bewuste brochure, is een akelig gezicht. Wat echter destijds de opruimingsploegen in de overstroom de polders aantroffen, was duizend maal erger. Maar hiervan zijn uiter aard geen foto's verspreid. Was dit wé' het geval geweest, aan zou een enquête-uitslag ongetwijfeld nog veel meer tenderen naar een afsluiting van de Oosterschelde. M. Capelle. Nagelenburgsingel 33. Oost-Souburg. Ondanks, dat er een onderzoek bezig is met betrekking tot het wel of met afsluiten van de Oosterschelde. hoeft de OSO-Actiegroe pering toch gemeend om op een mis selijke manier alsnog propaganda te voeren om hun doel hierdoor te wil len bereiken. Oosterschelde Open., door pamfletten aan te plakken op schuren, schuttingen, bushaltehokjcs en lichtmasten, in meerdere gemeen ten. Dit getuigt wel van een slechte mentaliteit, ondanks hun geroep over het milieubehoud. Die slechte mentali teit komt mijns inziens nog het meest openbaar, daar zo ook Wolphaartsdijk als propagandagebied daarbij betrok ken hebben. Ik kan me maar moeilijk indenken, dat een dorp waar de men sen door de ramp in 1953 zo getrof fen geweest zijn, waar zelfs sporen achtergebleven zijn welke met geen financiële middelen uit te wissen zijn, zich zulk een propaganda kan veroor loven. Het is toch wel niet zo. dat we dat wj door middel van de afgesloten Zandkreek, na de ramp 1953 naar de mens gesproken voor dergelijke ram pen ons nu meer veilig kunnen voelen, de andere delen van Zeeland, waar die veiligheid nog niet aanwezig is, hen dit ook niet zouden gunnen? En ik geloof in het minst dat het in de omgeving van het Veeree meer nu zo een slecht wonen is geworden, wat het milieu betreft. Voor mij zie ik een dergelijke propaganda als een aanflui ting voor dit dorp. ongeacht het eina- rapoprt van de oemmissie van on derzoek. B. Kleinepier, Wolphaartsdijk. 1 dec.. ik Tot mijn verwondering kreeg ik op het plaatselijk postagentschap te Ril land te horen dat ik mijn bonnen op een kantoor in een andere plaats moest halen daar ik als invalide een I op mijn kaart had staan. Resultaat met halen van de benzinebonnen: 5 liter gebruikt wat niet nodig is. want wij krijgen dezelfde kaarten als ieder ander- Over bezuiniging gesproken, vreemd, heel vreemd. Moeten wij mis schien een volgende keer persoonlijk in Den Haag komen. Denk daar eens over na, mijnheer de minister, bij voorbaat dank. W L. Riebom Adr. Butijnweg 42 Rilland (ADVERTENTIE) December.„feeslmaand. Gezellig. Leuke gelegenheid J iets extra's te eten of te drinken. Als maag en darmen op gaan spelen Js degezelligheid Ineens verdwenen. Maar... snel v/eerterug als u direct NORIT neemt. Zorg dat u dit zuiverende natuurproduktaltijd in huis hebt. Voor'tgeval dat. Met steeds stijgende verbazing heb ik het artikel van de aktiegroep OSO in de PZC van 20 dezer gelezen, waarin deze groep kans ziet tot een opmerke lijk aantal vreemde uitspraken te ko men, als volgt: 1 Men overweegt een aanklacht in te dienen tegen de instanties, die ver antwoordelijk zijn voor de veilig heid van de Zeeuwse bevolking. 2 Men eist onmiddellijke verhoging van de dijken i.p.v. afsluiting van 3 Men beschuldigt de waterschappen van nalatigheid. 4 Men beschuldigt de politieke partij en van valse aantijgingen en voegt daar tot overmaat van ramp nog aan toe, dat één partij dit wel zal doen om stemmen van kiezers te winnen, hetgeen men als burger lijk onfatsoen bestempelt. 5 Men noemt zich juichend de enige groep, die al ruim vier jaar, dag in, dag uit, verkondigt, dat de dijken moeten worden verhoogd. Misschien mag ik op het boven staande het volgende antwoorden: 1 Geen woorden (demagogie) heren, maar daden!!! Laat u ons even v/eten, wanneer deze zaak voor komt. 2 Het verhogen van een paar honderd kilometer dijk is geen kleinigheid. Vergeet u de dijken van de Wes- terschelde niet? Wanneer we mor gen met het verhogen van alle dijken beginnen zijn we in 1990 klaar. De afsluiting van de Ooster schelde, die de veiligheid van Zee land, die u zo lief is. volledig garandeert en bovendien wellicht nog een getij-centrale kan opleve ren, kan al in 1978 klaar zijn. Een tijdwinst van maar even 12 jaar. 3 Grote woorden. (Demagogie). Wilt u dit eens waar maken Gaarne opgave van alle plaatsen, feiten, en data, wanneer u dit heeft geconsta teerd. 4 De pot verwijt de ketel, enz... Ik heb geen enkel bezwaar tegen ac tiegroepen, maar laten wij er niet omheen draaien. Wat deze doen is niets anders dan politiek bedrijven. Buiten-parlementaire politiek dan wel te verstaan. Mag een parle mentaire politieke partij er wel licht ook een mening op nahouden heren OSO!!! Politieke partijen be schikken over het algemeen over voldoende gespecialiseerde advi seurs om belangeloos en kosteloos aan de gemeenschap een goed ge fundeerd oordeel over actuele on derwerpen te kunnen aanbieden. Wat u burgerlijk onfatsoen noemt, betekent voor DS'70 het verschaf fen van duidelijkheid aan de bevol king. Misscliien levert dit ons een paar stemmen op. maar aan de an dere kant verliezen wij stemmen van mensen, die het niet. met ons eens zijn. wij zijn en blijven ech ter voorstanders van het handha ven van deze duidelijkheid en het doet mij genoegen in de PZC van 18 december te Izen, dat de frac ties van CHU. ARP, KVP, VVD en SGP zich in de staten eveneens duidelijk over de Oosterschelde hebben uitgesproken. Het is alleen wat teleurstellend, dat de PvdA zich om politiek gewin niet duide lijk uitspreekt, hoewel de fractie voorzitter van de partij in de gemeenteraad van Kortgene over de Oosterschelde verklaarde: „Ons standpunt is, dat hij moet worden afgesloten". (PZC 14-11-73). 5 Ik kan hier kort over zijn. Wanneer u al ruim vier -jaar met deze actiegroèp iri" de weer bent moet het resultaat tot op heden u wel bedroevend voorkomen. maar troost u dan met de gedachte, dat een profeet in eigen land nooit wordt geëerd. Heren van OSO. DS'70 is maar een kleine partij, die echter een duidelijk eigen boodschap wil brengen. Het is een partij met een eigen programma als richtlijn. Deze richtlijn is echter geen wet van Meden en Perzen Wij zijn consequent bereid naar anderen te luisteren om eventueel ons pro gramma tijdig te kunnen bijsturen, waneer nieuwe feiten aan het licht komen. Geen doordrammen van eigen ideeën, hetgeen helaas de kwaal van iedere actiegroep is. Daarom zullen deze woorden bij u ook aan dovemans oren zijn gericht. Het zij zo. J. Weber. Hoofdstraat 122. Kortgene. (ADVERTENTIE Als u uw nieuwjaars wensen nu eens door een Fleuropbloemist laat verzorgen??? Moet u 's kijken wat een vuurwerk dat geeft Niemand woont te ver weg. om bloemen te krijgen. Raadpleeg uw Fleurop-bloemist. Weet u dat bij Fleurop-lnterflora bijna 40.000 bloemen- zaken over heel de wereld verspreid, zijn aangeslolen? U leest erover in het Fleurop-bloemenboek. Spaar de gratis Fleurop chrysal- en pokonzakjes van uw Fleurop bloemist We wisten het toch al dat het goede vlees naar het buitenland gaat, maar in de PZC van 6 dec. 73 wordt ons hierover weer een boekje opengedaan door de heer De Regt uit Axel, com missievoorzitter van de jaarmarkt. Hij merkt dan op, dat wij Nederlan ders handige jongens zijn. De achter kanten van onze puike beesten voor 8 gld per kg naar Frankrijk en we krijgen voor 6 gld per kg van de Fransen voorkanten terug. Misschien dat de Fransen dat beste vlees uit Nederland wel koken of braden op het goedkope Nederlandse aardgas dat zij van ons krijgen op langjarig contract. Ja. ja. Als je ziet en hoort hoe alles reilt en zeilt dan sta je met je oren te klapperen. Verder stelt de heer De Regt dat de huisvrouwen bij ons niet weten wat goeie biefstuk is. Hij gaat al 24 jaar mee, dus is wel ingewerkt in het vak. Al met al staan de vleesprijzen die een boer krijgt er miserabeler bij dan ooit te voren. Als men dan ziet wat men hier bij de slager betalen moet, dan loopt het wel de spuigaten uit en is meer dan schandalig. Een slager uit Walcheren adverteert biefstuk voor 1.79 per ons Zou dat dan ook nog geen goeie zijn? Vroeger, als kinderen, hebben we ge zongen van: 'Holland ze zeggen, je bent maar zo klein, maar wijd is je zee en je lucht is zo rein en vet zijn je glanzende koeien'. Die tijd is voor bij. De zeearmen hebben we afge damd, de Oosterschelde moet dicht, de Westerschelde is op veel plaatsen een stinkriool en de lucht is verpest door onze schone industrie. Roombo ter moet je niet meer eten. dan krijg je een hartvervetting. De boter gaat naar de koelhuizen, dat kost ook een lieve cent. Als die boterberg te groot wordt, gaat ze naar Rusland voor 25 cent per pakje. Heel vroeger ging ze naar Engeland voor 7 stuivers. Volle melk is ook al niet gezond, zeggen ze en wij krijgen de blauwe melk -.vaar alle room af is voor 20 cent per liter meer dan de boer per liter krijgt voor zijn volle melk. Hoe zou het komen dat de huismoeders in Frank rijk, als mede West-Duitsland dat goeie vlees van onze puike beesten wel kunnen betalen? Je zou zeggen tot alle Nederlandse huismoeders: koop een week of vier geen rundvlees, koop met de kerst een kippetje of kalkoen en goef dat dure rundvlees maar aan de minister. De consumen tenbond heeft de minister hier ook attent op gemaakt. Ik zou zeggen: als er nog eens te protesteren valt in Den Haag, zou het tegen de zo dure vlees prijzen misschien wel nuttig zijn. J. Riemens. Nieuwdorp. homofilie. Reeds enkele malen heb ik, in de PZC over dit onderwerp gelezen en ook de reacties van sommige le zers. Gaarne zou ik enkele opmerkin gen willen maken. Ik zou het onder werp vanuit Bijbels standpunt willen benaderen. Het is verbijsterend, hoe serieus de maatschappij gaal reageren, op dtt hoogst ongezonde en tegenna'.uurlijke onderwerp. Het is nog verbijsterender om op u- merken, hoe ook de kerk dit allemaal gaat accepteren Terwijl de Bijbel, het Woord van God er toch geen zweem van twijfel over laat beslaan, hoe God. de Schepper over deze zaak denkt. Men gaat ook vanuit sommige kerken deze zaak goedpraten, door op het gemoed van de mensen te praten, over naastenliefde enz. Hoewel door sommige mensen misschien goed be doelt, wordt daar door toch oen grote vergissing begaan. Want men betoont geen waarachtige liefde door Iemand met z'n vermeende afwijking te koes teren, Zachte heelmeesters maken stinkende wonden. Echte liefde; is, de mensen op hun dwaling te wijzen en met name te noemen waar het om gaat, n.l. dat het in de Ogen van God. die altijd het laatste Woord heelt, zonde is. Wat baat het een homofiel, als hij door de gehele maatschappij aanvaard wordt, doch daardoor voor eeuwig v rloren gaat? Men is bezig, om het homosexuele verschijnsel op scholen voor te scho telen, alsof het allemaal normaal is, zodat het voor de volgende generaties gewoon wordt ervaren, alsof de Schep per twee mensen heeft geschapen. Maar de Bijbel zegt, dat Hij de mens als man en vrouw heeft geschapen en God had gezien, dat het zeer goed was, wat Hij gemaakt had. Hij had ze nog wel gemaakt naar Zijn Beeld, mooier kon het niet! De man zou zijn vader en moeder verlaten en zijn vrouw aanhangen en die twee zouden één vlees zijn. Nergens staat er, dat een man een andere man moet aan hangen om daarmee één vlees te zijn, of een vrouw een andere vrouw, wat 'technisch' ook onmogelijk is. Iemand met een nuchter verstand komt dan direct al tot de slotsom, waar dit toch wel gebeurt, dit dan ook abnor maal is. In het oude testament lezen we, dat wanneer een man met een man, of een vrouw met een vrouw, of een mens met een dier sexuele gemeen schap heeft, hun bloedschuld op hen was, zij moesten ter dood gebracht worden. Gelukkig hoeft dit niet meer, want God heeft in deze ook voorzien, door de kruisdood van Zijn Enig geboren Zoon, onze Heer en Heiland, Jezus Christus, door ook hun zonde, of afwijking in Zijn Eigen Lichaam op het kruis te brengen en zo met Zich in de dood tenemen. Want al zo Lief heeft God de wereld, (de zon daar. de homofiel, de lesbische gehad) dat Hij Zijn Enig geboren Zoon heeft gegeven, opdat eenieder die in Hem gelooft niet verloren gaat. maar eeu wig leven hebbe. Dus geen dood meer voor de homofiel, maar verzoening en bevrijding, althans diegéne die tot berouw en bekering komt en zijn zonde nalaat. Voor hen die toch vol harden in hun zonde, zal het oordeel hard zijn, erger nog dan het oordeel over Sodom en Gommora. God laat niet met zich spotten. Het zou goed zijn. dat van kerkelijke zijde hier op gewezen zou worden. Niet alleen met de vinger wijzen, ach en wee roepen voor of tegen.', maar onomwonden zeggen waar het op staat en de Weg ter ontkomen en genezing wijzen, want God wil de zondaar niet in zijn sop gaar laten koken, maar hem red den en bevrijden, zodat zijn sexuele gedrag en gevoelens normaal worden. De God. die hemel en aarde gemaakt heeft, is ook bij machte om dit te doen. Ik las. dat er bij de homofielen, nog sterk de angst leeft voor maatschap pelijke discriminatie. Het is niet juist, om een homofiel te discrimineren om het feit dat hij een homofiel is. Er zajn vele mensen met vele soorten zonden en gruwelen, die wel als nor maal worden geaccepteerd- In de Ogen van God is een hoereerder en een overspeler, een dief en een leuge naar, even erg, maar daar hoort men zowel vanuit de kerk als vanuit de maatschappij niet zo veel van. God ziet niet aan hetgeen voor ogen is. Hij is met willekeurig in Zijn oordeel! Het zou gezond zijn, als men hier eens rekening mee ging houden. Een homofiel en een dronkaard is een zondaar in Gods ogen. Ook de gluur der en de aanrander, de kleptomaan en de pyromaan, de hoer en de tolle naar. maar ook de deftige heer of dame. die een groot banksaldo heb ben en daarvan niets aan de behoefti- gen willen afstaan. Een geldgierige zal in hetzelfde oordeel vallen als de homofiel. God is niet willekeurig! Het zou goed zijn voor een homofiel en alle andere soorten van zondaren om met hun noden en frustraties, hun leegten en hun eenzaamheid, tot Jezus Christus te gaan. want Hij alleen balsemt de wonden en heelt alle smart. Jezus blijft roepen. Bij Hem is uw toekomst. Mens wie ge ook zijn moogt. Kom nu. K. Bosma Oost-Souburg postbus 1025 Hierbij wil ik even ingaan op de reac tie van de heer 't Hart. Mijn waar schuwing geen dieren naar een pen sion of asiel te brengen tijdens oud/ nieuw viering was niet bedoeld hier mee alle asiels of pensions af te kra ken. Heb zelf bijna een jaar in een asiel gewerkt, waarbij inderdaad don kere, vochtige en kleine ruimten wa ren voor de dieren en mijn kennel ervaring is ook niet zo best. Deze kennel, die door moest gaan voor een beroemde fokkerij voor jachthon den. was niets anders dan een paar schuurtjes, met wat speelwei erbij, alsof een hond daaraan genoeg heeft. Dit heeft niets met oud/nieuw viering meer te maken, maar toch wil ik even opmerken dat iedere hond toch wel drie keer per dag minstens een half uur moet lopen, en met alleen jonge honden. Een hond zal nooit uit zichzelf een speelwei rond gaan ren nen of lopen, maar moet aanmoedi ging hebben. Heb zulke kennelhonden zelf meegemaakt. Deze werden ook veel te dik omdat ze nooit spelen mochten. In plaats van meer beweging om te vermageren kregen ze minder eten. dat even over die "beroemde fokkerij'. Iemand die niet in staat is of geen hulp heeft zijn of haar hon den genoeg beweging te geven, laat die zich dan maar bij katten houden. Gelukkig is het niet overal zo, toch kan zelfs een ruim verlicht hok de angst niet weghouden voor rotjes enz. Men kan ook niet van asiel en pension houder eisen dat deze de hele tijd bij zo'n hond gaat zitten. Ze missen toch hun baasje wel. Hoop dat de heer 't Hart me nu wat beter begrijpt. Mevrouw E. N. Sierevogel, B. Ewoutstraat 62, EXTRA KERSTPRIJS AKTIE NATUUR EXTRA KERSTPRIJS HMHHHIHlIHHHHHimniIHHHHHMHMHHMMmM" Naast een komplete Bauknecht keuken tw.v. 5.000.- «Is eintfioofdprij» voor do Aktie Nmuur-puzzel. stelt Bauknecht ook graag deze kompakte. praktische W.nor-keuken voor appartementen, kantoren, vakantiehuisjes, etc. tw.v. 2.000.- als extra Kerstprije beschikbaar. Wordt de minor-keuken gebruikt, dan ziet ze eruit als een heldere, vriendelijke keuken waarin ai es té-nen arm be reik. Is men klaar met koken, dan sluit men eenvoudig de twee openslaande deuren en de keukon Is een kast geworden, waarvan niemand vermoedt, dat hij een hele keuken verbergt. Bovendien wordt gelijktijdig dooreenmikro-schakelaardestroomvoorhetkookgedeelteautomatischultgeechakeld(veilig, vooral voor vergeetachtigen). Doe mee met de Kerstouzzel van de Aktie Natuur in deze krant! In de PZC van 20 december verscheen het bericht dat de actiegroep OSO overweegt een aanklacht in te dienen tegen die Instanties die verantwoorde lijk zijn voor de veiligheid van de Zeeuwse bevolking. Steeds weer blijkt dat deze groep tegen de wens van zeer veel anders denkenden in krampachtig vast houdt aan haar onverantwoordelijk standpunt om de afsluiting van de Oosterschelde per 1978 af te wijzen ten gunste van een door de groep geopperd plan van dijkophoging dat zel.rr niet vóór 1990 zal kunnen wor den gerealiseerd. Naast de door de groep ais onbe- kwaam-har.delend aangeduide instan ties als de waterschappen en bij tijd en wijle zelfs rijkswaterstaat, krijgen nu ook de politieke partijen een veeg uit de pan, Hierbij gaat de groep volledig voorbij aan het feit dat zij niets anders doet dan politiek bedrijven en wel politiek van de voor vele mensen maar beden kelijk geachte soort- Door druk uit te oefenen op de regering en andere overheidsinstanties tracht de groep het algemeen belang op te offeren aan groepsbelangen als die van sport vissers. mosseleters, jachteigenarer., sportduikers enz. En wanneer dan politieke partijen htm standpunt weer eens bekend ma ken omdat zij niet overschreeuwd wensen te worden door een groepje ondeskundigere die zich in allerlei bochten wringt om argumenten aan te kunnen blijven dragen teneinde de ze groepsbelangen koste wat kost vei lig te stellen onder het (nieuwe) mom de optimale veiligheid te dienen en constructief te willen handelen, dan begint het potje de ketel te verwijten dat hij zwart ziet. Voor de lezer(es) die uit welke overweging dan ook het gekrakeel bijhoudt zal het duidelijk zijn gewor den dat onzorgvuldig wordt geope reerd door OSO. Het is deze wijze van werken die de politieke groeperin gen welke stuk voor stuk het algemeen belang per definitie dienen dwingen hun standpunten te herha len. Standpunten welke worden ingenomen op basis van deskundige informatie en na zo breed mogelijk overleg. Standpunten die worden bijgesteld zo dra daartoe door gewijzigde omstan digheden en veranderde inzichten aan leiding bestaat. Deze standpunten én het overleg zijn ouder en aanzienlijk langer beproefd dan de OSO-groep haar buitenparlementaire acties voert. De wijze waarop door deze groep politiek wordt bedreven mag dan voor velen aanvaardbaar zijn nie mand zal ontkennen dat actiegroepen soms nuttig werk verrichten het geeft hen echter niet het recht de politieke partijen te verwijten dat deze functioneren en waakzaam zijn. Doen zij dit wel dan maken zij zich schuldig aan activiteiten welke hebben geleid tot situaties die in het verleden zijn uitgemond in bijvoorbeeld de tweede wereldoorlog, Korea, Vietnam, het Midden Oosten, vliegtuigkapingen e.d, Indien een politieke partij in Zeeland oprecht van mening is dat voltooiing van het Deltaplan zoals vastgelegd in de Deltawet in het belang is van alle betrokkenen, dan is het de plicht van die partij voor deze mening ronduit uit te komen en kan men die partij niet verwijten dat zij streeft naar het vind. van een zo groot mogelijke aanhang. n2ar het bundelen van zo veel mogelijk positieve krachten in de samenleving- De OSO groep mag dan wel uit alle macht proberen zo'n par tij monddood te maken, maar in feite doet de groep precies hetzelfde echter met (commerciële middelen en uit overwegingen die bij een politieke partij ten enenmale ontbreken, zoals mosselmaaltijden, vaartochten enz. Wanneer de groep wordt gewezen op het hanteren van weer eens een zeer ondeskundige presentatie van een ge kozen argument, dan zwijgt zij daaro ver in alle talen en hanteert de vol gende zo mogelijk nog angstaanja gender stelling. Blijkbaar wordt de groep niet gehinderd door ethische overwegingen en niets is hen te dol. Het OSO standpunt moet en zal zege vieren desnoods ten koste van de Zeeuwse samenleving want niet- waar mosselen worden grotendeels geëxporteerd, jachten van betekenis zijn in handen van buitenlanders en! de kinderkamerfunctie is een geweldi ge kreet en niemand weet er eigenlijk goed raad mee Bovendien zal het de. OSO groep blijkbaar een zorg zijn! wat wij in Zeeland van de situatie denken dat wordt duidelijk in de krant vermeld in "Holland' klinkt hun stem via de vele buiten de werke-1 lijkheid actieve milieugroepen hard genoeg door en dat is hetgeen deze mensen beogen, het behartigen var. groepsbelangen. Als de wind gaat liggen, wakkert het] OSOgeluid weer aan. ais voorbode van 1 een politiek die afrekent met he: gezonde verstand, die afrekent met beproefde waarden en die juist daar door het democratiseringsproces weer terugdraait. Het wordt hoog tijd dat een actie groep Uitvoering Deltawet tot stand komt waarin niet-oommerciëie licha men. groeperingen, actiegroepen en personen, kortom allen die pleiten voor de uitvoering van de Deltawet (afsluiting van de Oosterschelde. hun krachten en wensen kunnen bundelen. Het spreekt vanzelf dat een dergelijke actiegroep binnen het kader van de Deltawet zal streven naar een wij ze van beveiliging van Zeeland, die zo min mogelijk schade toebrengt aan het welzijn van de Zeeuwen. Adhesiebetuigingen om te komen tot de oprichting van een actiegroep UDW kunnen op een briefkaart wor den gezonden aan postbus 214, Mid delburg. K. Glas. Middelburg. De laatste weken hebben er regelma tig artikels in deze krant gestaan In verband met: .Varden burg 'Kikker- stad'. Dat Aardenburg deze bijnaam zou krijgen wist ik al 'n hele tijd. Ook dat er kikkermedailles zouden uitgedeeld worden aan mensen die zich verdienstelijk hebben gemaakt voor de gemeenschap. Hiervoor was er n.l. in de raadsvergadering van 6 november 'n bedrag van ƒ375,voor uitgetrokken. Deze subsidie was aan gevraagd door het Evenementen Co mité. die namelijk deze hele klkkerbe- doening had georganiseerd. Doch de bedeling van deze kikkerme dailies is toch anders verlopen dan aan de raadsleden was medegedeeld. Er zouden er 'n stuk of vijf aangebo den worden, doch het zijn er bijna veertig geworden. En dan nog aan personen die het niet verdiend heb ben. Deze personen zoals b.v. de bur gemeester. de wethouders en de mees te raadsleden (enkele raadsleden heb ben geweigeerd) hebben voor de ge meente niks speciaal gedaan, dan al leen hun taak verricht waarvoor zij zijn aangesteld. Daarbij worden zij er nog voor betaald ook. Verder is er nog de oudste en de jongste inwoner van Aardenburg en de burgemeesters met andere heren uit de omliggende Belgische gemeenten. Wat hebben zij voor Aardenburg gedaan? De grootste grap is nog dat de leden van he: Evenementen Comité (voor mij het Eigenbelang Comité .1. zichzelf niet ver geten hebben. Deze leden vonden he*, n.l. nodig om zichzelf ook te beloer, met "n kikker-medaille. Door deze bedoening is bet voor de mensen die werkelijk "n medaille ver dienen, minder aantrekkelijk gewor den dat zij ook een medaille ontvin gen. Mensen Mensen zoals b.v. G. van Vooren, archeoloog Trimpe-Burger. J. Rosseel, J. van Hinte (heeft medaille geweigerd) en tandarts Janssen heb ben zich werkelijk verdienstelijk ge maakt met hun werk en hun hobby's. En er zijn nog meer mensen in de gemeente Aardenburg die beloond konden met "n kikker-medaille, maa: die niet eens 'n uitnodiging kregen In de artikels is niet één keer me: name genoemd, wie er over besliste wie er zoal zou worden beloond. Wel heb ik merzelf mijn vermoedens over Maar ware het niet beter geweest dat iedere inwoner hierover kon beslissen door b.v. 'n briefje in te dienen op 1 stadhuis met 'n naam of meerdere namen erop en eveneens hun goede daden erbij vermeld. Dit zou volgens mij te veel eerlijker zijn en meer waarde geven aan de "Kikker-Orden P.S. Ik hoop dat de redactie van dit blad deze brief durft publiceren en niet eerst om toestemming vraagt bij "net gemeentebestuur van Aarden burg. "De Aktiegroep' p.a. H. C. A. van Rie. Mgr. de Backerestraat 26. Eede. Ata men ln de kranten tert* over de afgrlopen storm, met een verachfl ran hl hoogwater in bet rampjaar 19.13 van 35 cm minder water, dan moet men toch zeggen: het is weer goed afgelopen. Want met hetzelfde hoog- water hadden wij een ramp kunnen -bben? Gelukkig was het geen giertlj i.ant dan hadden wU misschien nog wel meer water gekregen als In 1913 met de ramp. Is het geen schandaal dat na ruim 20 Jaar bijna niets aan de zeeweringen Is gedaan? Zijn dut de waterschappen die voor de veiligheid voor mens en dier moe ten zorgen? Verschillende burgen» hebben met zandzakken het water moeten tegenhoud*,-, anders was er nog wel meer vernield door het wa ter. Nu vraag ik mU af zullen de i* door deze storm betalen' Want de dijkgraven d.e hebben de dijken niet op deltahoogte laten brengen. Alleen hebben deze heren maar vergaderin gen gehouden en In die vergaderingen telkens aangedrongen om de Ooster schelde af te sluiten. Maar in 20 jaar tijd heeft men de zeeweringen op verschillende plaatse:. meer laten hg gen. gelijk ze m 1913 waren en nu nog zijn. Is het dan een wonder air. er een zware storm komt. er weer een ramp voor de deur staat? Mijn vraag is: willen de waterschap pen met hun dijkgraven ten spoedig ste aan het werk gaan can alsnog de dijken te laten verhogen voordat het te laat is, en niet wachten of men de Oosterschelde al of niet afsluit. Ik moet zeggen: 20 jaar heeft men ge wacht en met nvsisenievens gespeeld. Is het dar. nu niet de hoogste tijd dat er verandering in komt? De heren van de waterschappen schrijven maar dat de Oosterschelde moet afgesloten worden, maar de dijker: verhogen er niet bij Voor miljarden die al in het water van de Oosterschelde zijn gegooid hadden wij al een goede zee wering. Ik geloof wel wat de heren dijkgraven weten dat als er een storm op komst is uit het nw wij allen in Zeeland in angst zitten achter een slechte zeewering. De heren moe ten zorgen dat die in orde is. maar moeten er eerst weer een aantal do den vallen voor men deze zaak aan pakt. Gelukkig is het nu bij schade gebleven, maar wat zal het morgen of komend jaar zijn. Ik weet het niet en de waterschappen ook niet? WIJ allen hebben al 20 jaar geluk gehad, maar kunnen wij volgend jaar nog acfarl}- ven dat wij 21 jaar geluk gehad hebben? Dat kunnen wij niet en dat ls ook maar goed ook. maar tot op heden hebben verschillende mensen hun leven aan een zijden draad gehan gen. Naast de Oosterschelde zijn er nog meer plaateen waar men de zee weringen in orde moet maken of tellen de mensen die achter de Wes- terecheldedijken wonen niet mee, want daar spreken de heren niet over. Men moet in het gehele land de zeeweringen in orde maken, dan Is er niets in de weg. Mag ik de Inwoners van geheel Nederland waarschuwen om de rege ring te vragen onmiddellijk te stop pen met de Oosterschelde afsluiting en eerst de dijken en zeeweringen ln orde te laten brengen voordat er doden vallen. En dan kan men beslis sen wat of er met de Oosterschelde moet gebeuren, maar geen jaren meer wachten, want het kan wel eens te laat zijn. Duizenden werkloze dijkbou wers zitten te wachten op werk- Ho pelijk zullen de de staten van Zeeland nu toch zo langzamrhand eens wakker worden of zal dat pas gebeuren ais het water in hun schoenen staat? De industrie is meer in hun belang eten de veiligheid van ae inwoners van Zeeland. Maar hopeiijk zullen de in woners van Zeeland en daar buiten volgend jaar met de verklaring voor de staten en gemeenten er rekening mee houden wat de heren voor ons ln de verlopen jaren hebben gedaan. En niet luisteren naar de woorden die men nu spreekt, men moet kijken wat men gedaan heeft en meer niet. Dat ls de weg. want mooie beloften daar koopt men niets voor. daden moet mer. zien en bekijken. Als de staten in Zeeland o-ok eens meer aangedrongen zouden hebben om onze zeeweringen in Zeeland in orde te brengen, aan hadden wij er beter voor gestaan, als er een storm komt. Laat ik Har, .oesluiten met de wens dat er voorlo pig geen zware storm komt, want dan zal het er droevig uitzien voor ons allen, en dat men spoedig de zeewe ringen aanpakt J. M- BaasHaasweert (O). f ADVERTENTIE/

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 9