Caballero filte Huurverhoging gesubsidieerde huizen van na 1969 drie pet anders dan andere H Turkse politicus Inönue overleden CABALLERO Kissinger eerst doelwit Palestijnen Luchtvaartpionier Voisin overleden VERLICHTINGSBEPALINGEN VOOR ETALAGES VERSOEPELD a^SÉÉllSysai» Suriname heeft nieuw kabinet PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 27 DECEMBER 1»7J DIRECT VERPLICHT BIJ MINISTERIËLE BESCHIKKING DEN HAAG (ANP) De rege ring is van plan de huurverho ging op 1 april 1974 voor nog gesubsidieerde woningen, die in de laatste vijf jaar zijn gebouwd, te beperken tot drie procent. Dit in verband met het streven om in 1974 de stijging van de prij zen te matigen, aldus het minis terie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. Voor alle overige woningen (wonin gen ouder dan vijf jaar) van gemeen ten en woningcorporatie is in het algemeen de huurharmonisatie van W% TOURNUS (AFP, UPI) De Franse luchtvaartpionier Gabriël Voisin is dinsdag in zijn woning bij Tournus in Midden-Frankrijk overleden. Hij is 93 jaar geworden. In 1904 slaagde hij erin met een zelfgebouwd vliegtuig een eindje te vliegen. Met zijn broer Charles en nog twee medewerkers stichtte hij in een bouwvallige loods in de buurt van Parijs de eerste vliegtuigfabriek ter wereld. Met een in die fabriek gebouwd toe stel brak Henry Farman op 26 oktober 1907 ten zuidwesten van Parijs het afstandsrecord van Santos-Dumont door 771 meter te vliegen. Op 13 januari 1908 legde hij zelfs een kilo meter achtereen af. In de eerste wereldoorlog bouwde Gabriël Voisin 10.400 tweedekkers zowel verkennings- als bombarde mentsvliegtuigen. Kort voor de wa penstilstand in 1918 bombardeerde een grote driedekker van Voisin Ber lijn. Voisin was ook de eerste in Europa die een watervliegtuig bouwde. Na de oorlog ging hij zich bezighouden met automobielen. Hij construeerde een remsysteem op alle vier de wielen, paste schokbrekers toe, verbeterde de vorm van het koetswerk en paste aluminium toe. In 1928 was hij met zijn wagens houder van 37 wereldrecords. In 1936 staakte hij de fabricage van auto's, verd. Met ontwerpen ging hij nog wel Hij had toen 25.000 wagens afgele- door, ^ok na de tweede wereldoorlog nog. Hij ontwierp onder meer een scooter, die vooral in Spanje opgang toepassing en zal de huurverhoging als regel zeven procent zijn. Wat betreft de drie-procentsverhoging zegt het ministerie, dat deze maatre gel in het bijzonder ten goedo komt aan de huurders van de duurdere woningen, die vaak een groot deel van hun inkomen aan huur betalen. Bij deze woningen gaat om het complexen, waarvan de gemiddelde bewoningsda- tum ligt op of na 1 januari 1969. Voor woningen, behorende tot com plexen, waarvan de gemiddelde bewo- ningsdatum ligt na 1 april 1973 vindt op 1 april 1.974 nog geen huurverho ging plaats. De huurverhogingen voor de wonin gen, ouder dan vijf jaar, worden ge toetst aan het harmonisatieplan. dat in 1973 van kracht was. Zij mogen de zeven procent niet te boven gaan. dat. wil zeggen zeven procent van de huur van de betrokken woning op 31 maart 1974. Als het bedrag van de huurver hoging met zeven pet. hoger is dan het maximale bedrag, dat in 1973 volgens de huurharmonisatie gold, wordt ook voor 1974 dat maximale bedrag aangehouden. '/[(zonderingen Op de zeven-procentsverhoging zijn enkele uitzonderingen: de huren van woningen, behorende tot complexen waarvan de gemiddelde bewoningsda- tum ligt in 1968, zullen op 1 april 1974 met zes pet. worden verhoogd. Voor woningen, die naar indeling, grootte of constructie niet meer aan redelijke eisen voldoen en waarvoor binnen drie jaar begonnen wordt met Het opstellen van een plan voor verbe- RENTE VAN BELEGGINGS- BEWIJZEN RPS DEN HAAG (ANP) Op 1 januari 1974 treedt een aanvulling van de ren tebeschikking Rijkspostspaarbank in werking, welke noodzakelijk was in verband met de uitgifte van beleggings- bcwijzen door de R.P.S. na 1 januari. In de rentebeschikking Rijkspostspaar bank zijn nu opgenomen de renteper centages van de reeds eerder aange kondigde R.P.S.-beleggingsbewijzen. De rente op R.P.S.-beleggingsbewijzen met een looptijd van 4 jaren is vastgesteld op 8,25 pet en de rente op de R.P.S.- beleggingsbewijzen met een looptijd van 5 jaren op 8,5 pot. De beleggings- bewijzen worden op naam gesteld en uitgegeven in coupures van f 1.000 en ƒ5.000. De rentevoet van liet. beleg- gingsbewijs blijft gedurende de loop tijd ongewijzigd. Voor de beleggings- bewijzen gelden een aantal voorwaar den zoals gebruikelijk voor de beleg gingsrekeningen van de R.P.S. (Voor tijdige opvraging is mogelijk indien het geld wordt gebruikt voor de aan koop van een woning voor eigen be woning, in alle andere gevallen wordt een korting in rekening gebracht). Voor de uitgifte van beleggingsbewij- zen door de R.P.S. was een wijziging nodig van het postspaarbankbesluit. Het desbetreffende koninklijke besluit is gepubliceerd in staatsblad 624, ge dateerd 21 december 1973. Deze wijzi ging voorziet tevens in de beleggings rekeningen voor minderjarigen te ver lagen tot 100,- van welke mogelijk heid de R.P.S. vanaf 1 januari 1974 ge bruik maakt. ABN VERHOOGT SPAARRENTE AMSTERDAM De Algemene Bank Nederland verhoogt met ingang van 1 januari 1974 de tarieven voor spaarrekeningen en spaarboekjes van 4,5 tot 5 procent. De rente op spaar- deposito's met drie-maands opzegter mijn wordt gebracht van 5 op 5,25 pet. Op de andere spaardeposito's met opzegtermijn van zes maanden tot ene met twee jaar wordt onveranderd van 5,5 tot 7 pet rente vergoed. Spaardeposito's met een vaste loop tijd van twee jaar gaan in rente omhoog van 7,25 naar 7,5, idem 3 jaar van 7,5 naar 8. 4 jaar van 7,75 naar 8,5 en 5 jaar van 8 pet naar 9 pet. De rente op jeugdspaarrekeningen wordt verhoogd van 6 tot 7 pet. De ABN heeft besloten voor de in rekening-courant verstrekte kredieten de bestaande opslag van een half procent boven de normale debetrente met ingang van 1 januari 1974 te verhogen tot anderhalf procent. De verhoging van één procent wordt niet berekend indien en voorzover het uit staande debetsaldo niet hoger is dan f 500.000. Het is de bedoeling dat deze opslag een tijdelijk karakter heeft, zodat zij zal worden verminderd dan wel afge schaft zodra de rentestructuur op de geldmarkt dit mogelijk maakt. Distributie voor propaan en Ipg (Van onze redactie economie) DEN HAAG Minister Lubbers van economische zaken heeft besloten de bepalingen over het gebruik van verlichting in etala ges en dergelijke wat soepeler toe te passen. Het zal niet meer nodig zijn dat iedere ondernemer apart een verklaring aanvraagt. Het is nu mogelijk dat deze zaak per gemeente, dus collectief, wordt geregeld. Ook voor LPG (autogas) en propaan zullen distributiebepalingen gaan ge'den. Hierbij gaat het om vervoers- en transportmiddelen op LPG. die stationair draaien of voor intern transport in bedrijven worden gebruikt en waarvoor geen wegenbelasting wordt betaald. Wie voor toewijzing in aanmerking wil komen, kan zich vanaf 2 januari 1974 tot het Rijksbureau voor Aardolieproduk- ten (minister van economische zaken) wenden. Het bedrijfsleven wil ook meewerken aan een grotere spreiding van de werk tijden, zodat het openbaar vervoer het sterk gestegen reizigersaanbod na de invoering van de benzinedistributie beter zal kunnen opvangen. Dit heeft de kamer van koophandel en fabrieken voor 's-Gravenhage meegedeeld. Druk op de knop _.i fotograaf in Lichtenvoorde in Oost-Gelderland heeft er iets op gevonden om de artikelen in zijn etalage toch te verlichten zonder in strijd te komen met de beperkende voorschriften van minister Lubbers. Zij die de artikelen in de etalage 's avonds willen zien kunnen op een knop drukken waardoor een paar grote autokoplampen in zijn etalage even worden ingeschakeld op accu- stroom. ring of afbraak, kan do huurverhoging op 1 april as. beperkt worden tot zes procent of minder en voor duplex- woongedeelten geldt, dat de maximale huurverhoging niet hoger mag zijn dan de helft van de maximale verho ging voor een volledige woning per 1 april 1973. De huurverhogingen moeten voor 1 maart 1974 sohriftelijk aan de huur ders worden aangezegd. Voor gesubsi dieerde woningen waarvan de gemid delde bewoningsdatum ligt op of na 1 januari 1969 zal de huurverhoging bij een algemene beschikking worden vastgesteld. Voor die woningen is de huurverhoging direct verplicht. Bezwaren Voor woningen die ouder zijn dan 5 Grote hoeveelheid xyleen in haven Rotterdam gelopen ROTTERDAM (ANP) In het water van de derde petroleumhaven van Rotterdam is dinsdagavond een grote hoeveelheid (30 a 35 ton) Xyleen terecht gekomen. Deze giftige en brandbare stof was afkomstig van een Britse tanker, die bij het opslugbe- drijf Paktank werd opgelost. Vermoe delijk had men een fout gemaakt bij het aankoppelen van de afzuigleidin- gen. Enige gevaar heeft de xyleen niet opgeleverd, omdat het ebtij de stof grotendeels buitengaats zoog. Ook ver dampte er veel van de xyleen. Volgens politie en brandweer van Rotterdam was er woensdagochtend nog nauwe lijks iets van de stof in het water te vinden. jaar zal huurverhoging, na behande ling van eventuele bezwaren van de huurders, zo nodig bindend worden vastgesteld. De vastgestelde huurprijs gaat dan (met terugwerkende kracht) in op 1 april 1974. Om meer duidelijk heid en zekerheid voor de huurders te brengen in de procedure voor huur- vaststelling en de wijze waarop zij eventuele bezwaren tegen de huurver hoging naar voren kunnen brengen, zullen voor alle woningen die ouder zijn dan 5 jaar dus ook voor nog gesubsidieerde woningen dezelfde hieronder genoemde regels gelden. In die gevallen waarin de huurder weigert de huurverhoging te accepte ren. moet de huurder zijn weigering kenbaar maken aan de verhuurder door middel van een formulier (twee voud). Deze formulieren zijn verkrijg baar bij de woningcorporaties en de gemeenten. Zij bevatten onder meer een toelichting op de gronden waarop wél en op gronden waarop géén bezwaar tegen de huurverhoging kan worden gemaakt. De bezwaren moe ten voor 1 mei 1974 bij de verhuurder worden ingediend. De verhuurder zendt voor 1 juli 1974 een exemplaar van elk bezwaarschrift, voorzien van commentaar, naar het ministerie, dat vervolgens advies in wint bij de huuradviescommissie. Na behandeling van het bezwaarschrift en, voor zover nodig, na een onderzoek ter plaatse dan wel na de partijen te hebben gehoord brengt de commis sie advies uit. aan het ministerie, waarvan huurder en verhuurder een afschrift ontvangen. Na ontvangst van het advies zal de minister de huur prijs zo spoedig mogelijk (met ingang van 1 april 1974) vaststellen._ De huurprijzen van woningen huurders die geen bezwaar hebben ingediend, maar die toch de verhoogde OUD-PRESIDENT, -PREMIER EN -MINISTER ANKARA (AFP, RTI, UPI, ANP) Dinsdagmiddag is de voorma lige Turkse president Ismet Inö nue op de leeftijd van 89 jaar overleden. Inönue beheerste het politieke leven van zijn land in de periode 1923 tot 1972, eerst als voornaamste medewerker, later als opvolger van Kemal Ataturk, de stichter van het mo derne Turkije. Inönue, die in zijn land groot aanzien genoot, is behalve president, premier en minister van buitenlandse zaken geweest. Zijn loopbaan gaat terug tot de dagen van het Ottomaanse rijk. In mei jl. trad hij af als voorzitter van de republikeinse volkspartij MAN SLAAT BRUID DOOD TEGELEN Tijdens een hevige ruzie heeft de 30-jarige losarbeider H. O. uit Tegeleu in liun woning zijn 26-,ja- rige verloofde Elisa Gramme uit Ven- lo, met wie hij samenwoonde en waarmee hij op 7 januari a.s. in het huwelijk zou treden, in de nacht van zaterdag op zondag met een stoel zo danig toegetakeld dat de vrouw ter plaatse is overleden. Om half vijf zondagmorgen ging de dader naar het politiebureau waar hij meedeelde dat zijn vrouw dood was- Zaterdagavond heeft het tweetal ver scheidene cafés bezocht waarbij ste vig is gedronken. Op weg naar huis ontstond reeds on enigheid tussen het tweetal waarbij de jonge vrouw werd geschopt en gesla gen. Na thuiskomst laaide de strijd zo hoog op dat de man zijn vrouw met een stalen stoel te lijf ging en deze op het hoofd van het slachtoffer in diggelen sloeg. De dader heeft een bekentenis afge legd en verklaard uit jaloezie te heb ben gehandeld omdat hij meende dat zijn vrouw avanches met een andere man had. STRENGE BEWAKING AARDGASNET ROTTERDAM Bij alle boven grondse en dus Icwetsbare aardgaslei- dingstations, koppelingen en verdelers, is in ieder geval tot 2 januari extra bewaking ingesteld. Deze surveillance behoort tot de taken van de mare chaussee en de rijkspolitie. De ver scherpte aandacht strekt zich met name ook uit tot het raffinage- en petrochemisch complex in hel Rijn mondgebied. De maatregel heeft volgens de rijks voorlichtingsdienst geen incidenteel karakter. Dat houdt in dat de extra bewaking niet is gebaseerd op aanwij zingen. dat sabotage-acties van wie dan ook te verwachten 'zijn. Een woordvoerdster: „Het is een algemene maatregel, waartoe al weken geleden is besloten en die ook vorig jaar is doorgevoerd geweest omdat ooit op een feestdag een keer een aanslag op een aardgasstation is gepleegd'. Achtergrond van de maatregel is het gering aantal mensen dat in deze week vol vrije dagen aanwezig is op tal van punten. De rechtbank in Ankara heeft dins dag 151 beklaagden veroordeeld tot ge vangenisstraffen variërende van vijf maanden tot twintig jaar in de zaak tegen "Dev-Genc' (de organisatie van «airalutionaire jongeren). oudste politieke organisatie in Turkije na zijn partij 33 jaar geleid te hebben. Inönue werd een nationale held in 1921 toen de troepen onder zijn bevel het Griekse leger versloegen tijdens de Turkse onafhankelijkheidsoorlog. Toen de republikeinse volkspartij in 1950 de verkiezingen verloor, ging zij voor tien jaar in de oppositie. In 1961 nam Inönue nog eenmaal voor drie jaar het premierschap op zich. Tot aan zijn dood is Inönue senator ge weest. In november 1938 volgde Inönue Ata turk op als president en leider van de republikeinse volkspartij. In 1945 stond Inönue de vorming van opposi tiepartijen toe. Door zijn sluwheid in Turkije had hij de bijnaam 'de oude vos' wist hij Turkije buiten de tweede wereldoorlog te houden. De nieuwe democratische partij, die zich in 1945 afscheidde van de republi keinen, behaalde bij de verkiezingen van mei 1950 een grote overwinning. Inönue trad af als president en werd opgevolgd door Bayar. De volgende tien jaar voerde hij in het parlement de oppositie aan tegen de regering van Adnan Menöeres. In het begin van 1960 werd Inönue als parlementlid geschorst. Dit leidde o.m. tot een militaire staatsgreep in mei waarbij het democratische bewind ten val ge bracht werd. Na verkiezingen in 1963 waaruit Inönues 'partij sterk ver zwakt te voorschijn kwam, benoemde president Guersel hem niettemin op nieuw tot premier. Inönue trad even wel in februari 1965 af toen de begro ting werd verworpen. Bij de verkiezin gen van oktober 1965 moest Inöue het onderspit delven tegen Suleyman De- mirel, wiens partij van het recht de plaats had ingenomen van de demo craten. ADVERTENTIEJ 25 CIGARETTES Ed. Laurens Continental A S PRAAG: Twee van de 112 geharde zwemmers die gisteren een zwem wedstrijd hielden in het ijskoude water van de Vltava te Praag over een afstand van 500 meter. Het water was2, de lucht 3 gra den C. hoven nul .f.Te warm voor hen", zeiden ze- De dood op de weg De 83darige G. Hendriksen uit Eder veen is -maandag in het Edese Julia- naziekenhuis overleden aan de ver wondingen die hij het afgelopen weekend in zijn woonplaats opliep. Het slachtoffer werd toen lopend langs de weg door een achteropko mende auto geschept. De 24-jarige M. G. Derkink uit En schede is in de nacht van maandag op dinsdag om het lev6n gekomen, toen hij met zijn auto op de rond weg om Borne (Ov.) door een klap band op het linker wegdeel terecht kwam en frontaal op een tegenligger botste. Hij was op slag dood. De be stuurder van de andere auto werd licht gewond. In het Arnhemse gmeeentezaeken- huis is maandag de 27-jarige taxi chauffeur A. J. Minkman overleden aan de gevolgen van een ongeval, dat zondag in de Arnhemse binnenstad plaatsvond. De wagen, waarin het slachtoffer reed, werd geschept door een van links komende Duitse perso nenauto. De taxichauffeur werd daar bij uit de wagen geslingerd. In het. ziekenhuis te Emmeloord is tweede kerstdag overleden de 66-jari- ge mevrouw A. Arendse-Goedbloed uit- Marknesse. Zij werd maandagavond ernstig gewond toen de door haar man bestuurde auto bij haar woonplaats op een stilstaande vrachtauto botste. Op de E-10 onder de gemeente Zee vang (tussen Edam en Hoorn) is in de nacht van dinsdag op woensdag de 55-jarige W. J. van Vrouwerf uit Am sterdam door een auto geschept toen hij bezig was een band te verwisse len van zijn auto die hij half op de rijweg en half op de vluchtstrook had geparkeerd. De man werd een tiental meters meegesleurd. Hij overleed in een ziekenhuis in Purmerend. De 25-jarige mevrouw Margaret Trudeau, echtgenote van premier Pierre E. Trudeau van Canada, heeft op eerste kerstdag het leven geschon ken aan een zoon van ruim achten- eenhalf pond. Moeder en kind maken het goed. De Trudeaus kregen op kerstdag 1971 him eerste kind, een zoon, die Justin ge doopt werd. Opdracht gewijzigd door Libië in aanslag Rome BRUSSEL (UPI) De vijf Palestijnen die vorige week 32 men sen op de vliegvelden van Rome en Athene om het leven brach ten waren oorspronkelijk van plan geweest een aanslag te plegen op Henry Kissinger in Beiroet. Ze hadden daartoe opdracht ge kregen van Libië maar toen de Libanese autoriteiten er lucht van kregen werd hun plan gewijzigd- Dit hebben militaire en diplomatieke kringen bekendgemaakt die volgens UPI in het verleden erg betrouwbaar zijn gebleken. Libië zou volgens deze kringen opdracht hebben gegeven met machinepistolen en granaten een moordaanslag te plegen op dc Ameri kaanse bewindsman op het moment dat deze op 16 december in Beiroet zou landen. De Libanese autoriteiten kregen ech ter tijdig informatie binnen over het PARAMARIBO (ANP) Suriname heeft een nieuwe regering. Na de kortste formatie, welke met de infor matie 35 dagen in beslagnam, heeft gouverneur Johan Ferrier maandag in de Surinaamse hoofdstad Paramaribo twaalf van de veertien ministers, die het kabinet-Arron zal gaan tellen be ëdigd. Twee ministers ontbreken nog aan de nieuwe Surinaamse regering, namelijk de minister van financiën en de gevol machtigd minister in Den Haag. Pre mier Henk Arron zal optreden als minister van financiën ad interim. Het nieuwe Surinaamse kabinet steunt óp de Nationale Partij Kombi- natie NPK. waarin vier partijen ge bundeld zijn, en die 22 zetels van de 39 in de Surinaamse staten (parle ment) bezet. De overige zeventien ze tels worden bezet door de (Hindos- taanse Vooruitstrevende Hervormings Partij VHP. Het kabinet, waarvan de gemiddelde leeftijd 42,5 jaar is. wordt geleid door de 37-jarige onderdirecteur van de Volkskredietbank Henk Arron. plan en deden Kissingers toestel uit wijken naar de luchtmachtbasis Ray- ak. Deze basis ligt 73 km ten oosten van Beiroet. Libië gaf daarop, nog steeds volgens deze lezing, opdracht een aanslag te plegen op het Romeinse vliegveld Fiu- micino. Iliere kozen de vijf Palestijnen een Amerikaans toestel uit dat zij met brandbommen verwoestten wat het leven kostte aan 31 inzittenden. Daarna kaapten zij een toestel van dc IVestduitse Lufthansa en brachten zij nog een man om het leven tijdens een tussenlanding in Athene. De aanslag moest kost wat kost sa menvallen met de opening van de vredesconferentie in Genève. Libië heeft Egypte herhaaldelijk verweten de Arabische en Palestijnse zaak te schaden door in te stemmen met de vredesconferentie. De Palestijnen zouden lid zijn geweest van de nationale jeugd voor de bevrij ding van Palestina, een vleugel van de Palestijnse zwarte september-bewe- ging die door Libië wordt gefinan cierd. Amsterdamse wisselmarkt CONTANTE PRIJZEN AMSTERDAM (ANP) Londen 6.5005- 6.5055, New York 2.81375-2.81625, Mon treal 2.82225.2.83475, Parijs 61.080- 61.130, Brussel 6.0575-6.9635, Frankfort 105.515.105.565, Stockholm 62.345-62.395. Ziirich 89.115-89.165, Milaan 46.925- 46.975. Kopenhagen 45 255-45.305. Oslo 49,885 49.935. Wenen 14.385-14 395. WWWWWV

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 8