België krijgt meer olie MILITAIRE WERKGROEP IN GENÈVE BIJEEN Soyoez-13 veilig op aarde geland JOEGOSLAAF SCHIETEND DOOR AMSTERDAM KERSTREDE KONINGIN JULIANA Vietnam-gesprek vrijdag verder I DONDERDAG 27 DECEMBER 1973 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT GEEN SNEL RESULTAAT VERWACHT GENÈVE (DPA, RTR) Hoge Egyptische en Israëlische officie- ren zijn tweede kerstdag in Genève bijeengekomen. In het kader van de militaire werkgroep, die vorige week door de vredesconfe-1 rentie is ingesteld, begonnen zij met de onderhandelingen over de scheiding van de troepen langs het Suezkanaal. Met het oog op de 1 voortdurende bestandsschendingen en de ingewikkelde strategi sche problemen houdt men in Genève rekening met langdurige beraadslagingen. Geen van de deelnemers durfde voor het begin van de besprekingen een voorspelling te doen over de tijd die men nodig denkt te hebben om een oplossing te bereiken. Goer, tot nu toe militair attaché in Washington. Het besluit van Israël, zo snel na de eerste fase van de vredes conferentie, rond de tafel te gaan zitten wordt door politieke waar nemers uitgelegd als een concessie aar de Arabieren. Desondanks staat het buiten kijf dat het voor de algemene verkiezingen in Israël op 31 december niet tot het 'bestuderende' van de pro blemen komt althans zo heeft men' zich de lataste dagen in kringen van: de Israëlische delegatie uitgelaten. Sccretaris-general Waldheim van dc verenigde Naties, die eind vorige week de eerste fase van de vredescon ferentie op hel niveau van ministers voorzat, heeft het hoofd van de VN- noodmacht in het Midden-Oosten, de Finse generaal Ensio Siilasvuo, ver zocht de militaire besprekingen te leiden. Siilasvuo was ook voorzitter van dc onderhandelingen bij kilome- terpaal 101 langs de weg Caïro-Suez. die uiteindelijk in een impasse rakten. De werkzaamheden van de militaire werkgroep worden dan ook gezien als een voortzetting van deze onderhande lingen. Egypte is in de werkgroep vertegenwoordigd door brigadier-gene raal Taha El Maghdoub en overste Achmed Howaidi. Voor Israël kwam woensdag generaal-majoor Mordechai ASTRONOOM DR. GERARD KUIPER OVERLEDEN TUCSON, ARIZONA (AP) Dr. Ge rard P. Kuiper, een van de meest vooraanstaande astronomen ter we reld is in Mexico stad overleden, kennelijk aan een hartaanval, zo is in Tucson gemeld. Dr. Kuiper, die van Nederlandse afkomst was, is 68 jaar geworden. Kuiper trok zich in juli terug als hoofd van het laboratorium voor maan en planeten van de univer siteit van Arizona maar hij bleef wel aan de hogeschool werken. Hij werd beschouwd als een van de grote mannen in de planetaire astro nomie. Veel van wat wij' over de planeten weten, heeft zijn oorsprong in het werk van dr. Kuiper. Restauranthouder beroofd van 16.000 gulden DEN BOSCH Een overval op een Chinese restauranthouder, leverde dinsdagmorgen in Den bosch een buit op 16.000 gulden. De eigenaar van het restaurant, de heer Tao, die in Den Bosch belangen heeft in drie Chinese restaurants en een kapsalon, was op weg van zijn huis naar het restaurant, toen hij merkte dat hij gevolgd werd door twee Chinezen. Hij werd gedwongen zijn zaak bin nen te gaan en daar knevelden de mannen hem, waarna ze op zoek gingen naar geld. Toen men in de zaak geen geld aantrof, stelden de overvallers een onderzoek in in de flat van de heer Tao, maar ook daar vonden zij niets. Ten slotte werd in een portefeuille in het colbertkostuum van de restauranthouder een bedrag van 16.000 gulden aangetroffen. De mannen, ze waren ongeveer 25 tot 28 jaar, namen met dit bedrag genoegen en verdwenen, de heer Tao gebonden achterlatend. Nadat hij zich van de touwen had kunnen bevrijden, werd de politie gewaarschuwd, die onmiddellijk een onderzoek instel de. In Geneve wordt intussen druk gespe- j culeerd over de politieke gevolgen van het feit dat de besprekingen in eerste instantie slechte plaatsvinden tussen de Israëli's en de Egyptenaren. Me; i Jordanië, dat wel aan de eerste fase van de vredesconferentie deelnam, zul len toch ook onderhandelingen nodig zijn over de problemen van het grens gebied met Israël. Een en ander kar, worden uitgelegd als een overwinning van Israël dat tijdens de vredesconfe rentie duidelijk had laten weten de voorkeur te geven aan een gesprek tussen de twee belangrijkste partijen. Egypte stond aanvankelijk ook op dit standpunt maar was later toch met de Russen meegegaan die wilden dat alle partijen van de vredesconferentie, inclusief dus de grote mogendheden, in de werkgroep vertegenwoordigd zouden zijn. Syrië had drie dagen voor het begin van de conferentie van deelname afgezien. Pas in januari als volgens onbevestigde berichten en la ter op dat van ministers weer bijeen komt, zal over de deelname van verte genwoordigers uit Damascus kunnen worden beslist. Skylab maakte foto's van Kohoutek MOSKOU (RTR. UPI) Ruslands jongste bemande ruimteschip de Soyoez-13 is op tweede kerstdag veilig n33r de aarde terugge keerd. Met aan boord de kosihonauten Pjotr Klimoek en Valentin Lebedew heeft de Soy oez-13 acht dagen rond de aarde gecirkeld met een missie die niet meer lijkt te zijn dan het bestuderen van de sterren. Het enige offi ciële bericht over het doel van de missie kwam, drie dagen na de lancering, van het persbureau Tass dat het had over het nemen van spectogrammen van sterren in verschil lende constellaties- Het ruimteschip kwam om 09.50 uur (onze tijd) neer op ongeveer 200 km ten zuidwesten van Karaganda in Cen- traal-Azië, niet ver van Baikonoer waar het op 18 december was ge lanceerd. Na de lance ring werd in Moskou druk gespeculeerd dat de Soyoez-13 zou wor den gevolgd door een tweede ruimteschip om gezamenlijk ma noeuvres uit te voeren en mogelijk een koppe ling tot stand te bren gen als voorbereiding op een gezamenlijke Amerikaans-Russische ruim te tocht in 1975. Maar er kwam geen melding van een tweede lancering- En al had er een op het programma gestaan maar was ze mogelijk mislukt, dan hadden de officiële Russische nieuwsmedia er vrij wel zeker geen regel aan gewijd. Tass maakte na de landing bekend. „Tijdens de ge hele vlucht hebben de systemen aan boord van .het ruimteschip en de wetenschappelijke instrumenten goed ge functioneerd". Een me disch onderzoek van de kosmonauten toon de aan dat ze in goede gezondheid verkeerden. Skylab van Skylab-3 hebben op de eerste kerstdag een ruimtewandeling met een recordduur van ongeveer zeven uur gemaakt, bijna een half uur langer dan hun vorige record. Vol gens de plannen zou den zij slechte vijf- eneenhalf ur buiten Skylab blijven. Zij filmden de komeet Kohoutek, hoewel zij deze niet met het blo te oog konden zien. De geleerden op aarde zijn van mening dat de opnamen de beste zijn die ooit van een ko meet zijn gemaakt. De derde astronaut, üe ge leerde Edward Gibson, die in het ruimtelabo ratorium bleef, had ech ter grote moeite Sky lab stabiel te houden omdat de bewegingen van de ruimtewande laars een ongunstige uitwerking hadden op de stand van de came ra's die op de komeet gericht waren. Door de voortdurende correcties gebruikte Gibson meer stabïlisa- tiegas dan verwacht. binnen- en buitenland Weinig verkeer op beide kerstdagen DKN ,1, u. (ANP, Het i* !n «Ir afgelopen kerstdagen bijzonder rustig geweest op de Nederlandse wegen. ..Zelfs stiller dan op normale zonda gen voor liet rijverbod werd inge steld". aldus een woordvoerder van de verkeerscentrale in Driebergen. Er nebben zich geen ernstige ongeluk ken voorgedaan en het verkeer heeft nergens stagnatie ondervonden. De rijkspolitie had trouwens ook niet op grote drukte gerekend, nu veel auto mobilisten na acht autoloze zondagen eindelijk weer eens de kans hadden! van hun vrije dagen al rijdend ge-j bruik te maken. „Het lijkt erop, dat de energiecrisis toch wel heeft aange slagen", aldus de rijkspolitie. De rust op de wegen was vooral opl eerste kerstdag het geval. De politic- ontving dinsdagmorgen, met name in het noorden van het land. veel tele foontjes van mensen die door de stilte op de wegen aan het twijfelen waren gebracht of er nu wel of niet een rijverbod van kracht was. Op tweede kerstdag was het ook rustig. Pas tegen de avond werd het iets drukker, aldus de rijkspolitie. .J)at was echter snel weer voor- MJ-. PARIJS (I)PA) Het in de afgelopen maanden herhaaldelijk afgebroken in- ler-Vietnamese gesprek over een poli tieke regeling in Zuid-Vietnam wordt vrijdag in de Parijse voorstad La Celle-Salnt-Cloud voortgezet. Naar woensdag in Parijs bekend werd, komen aan de delegaties var. de regering in Saigon en van de voorlopi ge revolutionaire regering Vietcong) in hun 34ste zitting bijeen. Tot dusver verweten partijen elkaar over en weer het vredesakkoord voortdurend te schenden en een politieke oplossing te saboteren. BASKISCHE PRIESTER GEARRESTEERD BILBAO (RTR) In de Spaanse! havenstad Bilbao (Baskenland) is op! eerste kerstdag een priester gearres-j teerd die vorige week donderdag zou hebben deelgenomen aan een demon-1 stratie. De demonstralie was bedoeld als een uiting van sympathie met de tien leiders van de clandestiene vakbe weging die op die dag in Madrid voor de rechter moesten verschijnen. Het gaat om de 35-Jarige pater Ro man Landera, werkzaam in een arbei derswijk van Bilbao. Hij zelf ontkent dat hij aan de demonstratie heeft deelgenomen omdat hij op dat mo ment in een ander deel van Basken land verbleef. Pater Landera is voor lopig opgesloten in afwachting van zijn berechting. Voigens het concor daat. tussen Spanje en het Vaticaan moet de bisschop van Bilbao toestem ming geven voor zijn berechting. OSAKA. Japan Drie passagiers kwamen gisterochtend om btj de ontsporing van een uit zes rijtui- Htrano-station bij Osaka. Zestig Engeland zou de bases op Cyprus willen verlaten NICOSIA (AFP) De Britse regering overweegt ernstig de militaire bases op Cyprus op te geven, zo wordt uit diplomatieke bron in Nicosia ve Het onderhoud van de bases kost veel geld en veel Britse deskundigen zijn van oordeel dat zij hun strategische waarde hebben verloren. Slot van pag. 1 achtergebleven vrouw de 26-jarige Radmilla Krivokadic, af en schoot haar pardoes in hei hoofd. Terwijl de man weer naar buiten rende, zakte de vrouw tegen de grond. Zij zal waar-; schijnlijk een oog moeten missen en; "net is twijfelachtig of ze nog zal kunnen denken, wanneer haar bewust-1 zijn enigszin terugkeert. De politie breekt zich nog het hoofd over de vraag waarom de vrouw zo bruut werd neergeschoten. De man zegt haar niet te hebben willen doden, ook al schoot hij haar in het hoofd. Hij zegt haar ie hebben willen straf fen omdat zij al eens eerder zou hebben gelachen, toen hem Daar het leven zou zijn gestaan. De drie mannen stapten inmiddels; buiten in een auto en reden ermee! naar het Weteringcircuit. Him bela gers hadden zich op dat moment kennelijk al weer teruggetrokken. Op. het Weteringcircuit stond voor café. De Boemerang, ook een Joegoslavisch trefpunt in Amsterdam, een groene volkswagen. Erbij stond een zekere A.| Grizely, de man met wie de zojuist i neergeschoten Radmilla samenwoon de. In de auto zaten twee andere Joegoslaven. De schutter van de Moktar stapte i op hun af en schoot Grizely twee keer I in zijn gezicht. Eén kogel drong via ■■-I Slot van pag. 1 derde hierover geruime tijd met zijn hoogste energiefunctionaris. William Simon. De regering in Washington beschouwt de reactie van het Ameri kaanse publiek op het verzoek vrijwil lig het benzineverbruik te beperken en de sluiting van de meeste benzinestati ons op zondag als bemoedigend. Twee Arabische olieministers, Yamani (Saoedie-Arabië) en Abdessalam (Alge rije) zullen na afloop van een verga- cferiir van de OPEC (Organisatie van olie-exporterende landen), die volgens plan op 7 januari a.s. in Genève zal beginnen, weer een rondreis maken langs de hoofdsteden van westerse landen die een „vriendschappelijk" of „neutraal" standpunt hebben ingeno men ten aanzien van het Arabisch- Israëlische conflict. Tot de naar Ara bisch oordeel „neutrale" landen beho ren o.a. West-Duitsland en Italië. De eerstvolgende conferentie van de OA- PEC (Organisatie van Arabische olie- exporterende landen) zal op 14 febru ari in Tripoli plaatsvinden. na de rondreis van beide ministers. Tijdens de OAPEC-vergadering van dinsdag zijn ook speciale maatregelen getroffen om de toelevering van olie aan Afrikaanse landen te waarborgen. .Aan Algerije is de opdracht gegeven een en ander te coördineren. Op grond van een verleden week geratifi ceerde overeenkomst zal Ghana Alge rijnse ruwe olie kunnen krijgen. De Algerijnse president, Boumedienne, heeft Zaïre beloofd dat dit land de komende vijf jaar rekenen kan op Algerijnse geraffineerde olie. In Koeweit verschijnende dagbladen leverden woensdag scherpe kritiek op het besluit van de Arabische oliesta- ten de sancties tegen de westerse wereld en Japan te verzachten. De dagbladen menen dat deze beslissing te vroeg is genomen. Ook zouden de besluiten schadelijk zijn voor de Ara bische geloofwaardigheid. De dagbla den gaven de volgende verklaring voor de verrassende Arabische maat regelen: enorme druk van de kant van de industrielanden, de paniekreacties over de gehele wereld en de weigering van Iran en Irak zich aan te sluiten bij de Arabische boycotmaatrege len. Naar aanleiding van het Arabische besluit de beperking van de oliepro- duktie deels in te trekken en Japan te beschouwen als „bevriende natie" klaarde de Japanse minister van inter nationale handel en industrie. Nakaso- ne, dat Japan „uiterst gelukkig" is met deze beslissing. In regeringskrin gen werden echter ook minder posi tieve geluiden v... nomen. Dit pessimis me is gebaseerd op de verdubbeling van de olieprijs, waartoe de zes olie- staten aan de Perzische Golf het afge lopen weekend hebben besloten. Het ministerie van internationale handel en industrie in Tokio heeft reeds berekend dat de Japanse deviezenuit- gaven voor de aankoop van ruwe olie als gevolg van deze aanzienlijke prijsverhoging zullen toenemen tot naar schatting 6 miljard dollar per jaar. Dit zal niet alleen van nadelige invloed zijn op de Japanse deviezenre serves maar ook op de concurrentiepo sitie van Japan ten opzichte van de Verenigde Staten en andere lan den. In kringen van Arabische oliedes kundigen werd vernomen dat de Ara bische olielanden nu tot dé overtui ging zijn gekomen dat een verdere benadeling van de economie der wes terse industrielanden een negatieve uitwerking zal hebben op de economi sche positie van de olielanden zelf. De Arabische landen zijn echter vastbe sloten de totale produktie niet meer op het. niveau te brengen van voor de oktoberoorlog met Israël. Door min der te produceren willen zij ook in de toekomst hun oliereserves sparen. Vol gens de Libanese olie-expert, Iskan- der zal de verdubbeling van de olie-i prijs voor de zes oliestaten aan de Perzische Golf- de winst uit hun olie verkopen volgend jaar met 125 a 130 procent doen toenemen tot ongeveer 40 miljard dollar. zijn kin het hoofd binnen en kwam bij de slaap weer naar bulten 'zonder de meest elementaire delen te hebben geraakt), de andere drong, eveneens van onderen, het hoofd in maar bleef onder een kies in de kaak steken. Er was echter nog geen eintl geko men aan de schietpartijen. De Joego slaaf richtte nu zijn wapen op de Volkswagen en haalde nog een aantal malen dc trekker over. achterin dr auto probeerde de 32-jarige M. Hado- vlc uit de wagen te klimmen. Een kogel trof hem dodelijk en de man rolde de straat op. J>e chauffeur die dr auto al had gestart, werd geraakt en verloor de controle over het voertuig.; De auto begon te rijden, hobbelde met zijn gewonde bestuurder een plantsoen in. en kwam tegen een lantaarnpaal lot staan. Juist toen kwam over de Wetering schans een auto aanrijden waarmee' twee politiemannen en een politica-1 genie na hun dienst op weg waren! naar huis. Ze zagen een man over de, straat rollen en een auto die van! de schutter hard wegrijden. Scho ten hadden ze niet gehoord: mede! daardoor veronderstelden ze dat ze te! doen hadden met een automobilist die! na een aanrijding probeerde er van door te gaan. De achtervolging werd' Ingezet. Op het Museumplein, tegeno ver het Concertgebouw, werd de auto, van de Joegoslaven door de politieman- sen ingehaald en klemgereden. De twee politiemannen, een in bur ger en een u.-üform. stapten uit hepen op de auto van de Joegoslaven toe. Ze moesten onmiddellijk dcfcttng zoeken, omdat bet vuur op hen werd geopend. De politieagenten aarzelden geen momen'. trokken hun pistolen en gaven ieder een salvo van ze* schoten af. De Joegoslaven gaven zich daarop, de handen in de hoogte, over. De 25-jarige S, M. was enigszins vleu gellam geslagen, doordat een politie kogel een van zijn polsen had door boord. Het drietal werd gearres teerd. De 25-jarlge S. M. heeft bekend dat hij de dodelijke schoten heeft geiost. Wat het schieten zelf betreft, is de zaak daarmee echter nog niet klaar. Er is geschoten door de politic, maar ook met nog minstens één ander pistool. De recherche probeert erach ter te komen wie dat heeft ge daan. Motieven Ruzie beslecht met pistoolschot DEN HAAG (ANPj In dc Van Goghstraat in Den Haag heeft op kerstavond een korte schietpartij plaats gevonden. Bij een ruzie tussen drie mannen loste één van hen een schot uit zijn pistool, maar de kogel verdween in het plafond van een wo ning zonder dat iemand gewond raak te. Om nog onbekende redenen was de 40-jarige E. G. te Pas uit Den Haag maandagavond in een vuistgevecht ge raakt me; een 24-jarige grondwerker. Deze laatste dolf net onderspit, koos het hazenpad maar keerde kor. daar- na met zijn 22-jarige broer terug bij de woning van de neer Te Pas. kenne- lijk om 'verhaal te halen'. Het kwam i niet opnieuw tot een vechtpartij, maar de 22-jarige Hagenaar loste wel een schot in de richting van de heer Te Pas. die bij de voordeur van zijn woning stond. De politie, die kort na j het gebeurde arriveerde, kon ae beide broers niet te pakken krijgen. Het tweetal is nog steeds spoorloos De Joegbslaaf die de dodelijke scho ten heeft gelost, heeft de politie zijn Juiste motieven nog niet oomplotk duidelijk kunnen maken. Hij heeft het voortdurend over politieke drijfveren en politieke tegenstanders, communis tische agitatoren die hij zegt te heb ben bestreden. De recherche gelooft echter dat de vrouw in café Moktar voor minstens een deel een centrale figuur in het drama is. Van de man met wie zij samenwoonde, heeft de schietende Joegoslaaf gezegd, dat hij moest worden uitgeschakeld omdat hij zich met politieke tegenstanders ophield. De lieden in de auto waren naar zijn idee politieke tegenstrevers, die eveneens moesten verdwijnen. De politie is vooralsnog nauwelijks verder gekomen dan het registreren van de moeizaam tot stand gekomen verklaringen van de arrestanten, van wie er rwee zich onschuldig houden. De details van de kwestie zijn van daag aan de orde. KOEWEIT: De negen Arabische ministers bijeen op de morgen van eerste kerstdag in het Shera ton hotel te Koeweit. Zes Egyptenaren gaven zich over TEL AVIV (RTR) Zes Egyptische soldaten, die sinds de oktober-oorlog in een kleine bunker ten noorden van Suez hebben gezeten, hebben zich maandag aan een Israëlische patrouil le overgegeven, zo is van militaire zijde in Tel Aviv vernomen. De zes hebben al die tijd van nood rantsoenen en linzen geleefd. Water haalden zij 's nachts uit Israëlische voorraden. Ze hadden gedacht het te kunnen uithouden tot de Israëliërs het gebied verlieten. DEN HAAG Koningin Ju liana heeft op eerste kerst dag een toespraak gehouden die door de NOS-radio via de drie zenders en door de Wereldomroep werd uitge zonden. In haar rede zei de koningin het volgende: Wat zijn er in 1973 een stor men over de wereld losgebroken. En nu waait een uitloper daar van, helemaal onverwacht, ook over Nederland. In deze stille feestdagen is een zich bezinnen op heden en toe komst voor ons hele volk een heel ander nadenken geworden dan anders. We weten eenvoudig niet, of de toekomst nog zal meevallen of in hoever die zal tegenvallen. AI kennen we de toekomst nooit: nu waaien er zichtbaar dreigende wolken over Nederland heen. Ook binnen ons land vangt de een meer wind dan de ander. Laat ons samen van de nood een deugd maken. Dit is een bekende uitdrukking, en nood is een groot, woord, als we denken aan de erbarmelijke toestanden in zoveel delen van onze wereld, en ook wanneer de oudere helft van ons volk aan de bezetting terugdenkt Maar laten we het nu in zover re nood noemen - en er samen wel echt deugd van maken. De krachtbron die ons niet kan worden afgenomen en die alles in beweging kan houden, is onze levenskracht. Want aan de mens is die geestkracht gegeven, die door tegenspoed alleen maar op gewekt wordt en vaardig ge maakt. Als ons land harder getroffen wordt dan andere, dan wordt daardoor bij ons ook deze wil geprikkeld, er samen bovenop te komen, 't Geeft een trots gevoel, te zien hoe velen al vrijwillig medewerken, door besparing van energiegebruik, 't Is ons dus een erezaak deze kleine offers op te brengen - en daarbij tevens te doen wat ons geweten ons in geeft. 't Is voor ons een vreemde toestand, zelf te ervaren, hoe de verhoudingen in de wereld kun nen verschuiven. Het is goed. je er op ie bezin nen. dat 't in de wereld nooit goed zal kunnen gaan, zolang er misdeelden en overbedeelrien zijn, zolang we de nu schaars gewor den rijkdommen van de aarde niet delen. Meer dan andere landen worden wij in Nederland nu op 't feit gedrukt., dat wij, dat niemand, alleen kan staan, en dat wij elk aar allen nodig heben. En dat die eerlijke verdeling van de schatten der aarde niet gebeurd is. noch gebeurt. Die verdeling is een geweldige opgave en een uitdaging voor de mensheid, omdat die rijkdommen zo grillig over de aardbol ver spreid zijn. Laten we ons verbonden voelen met allen wie ook in moeilijkhe den verkeren, contact hebben met hen, eikaar helpen, tegenstel lingen over 't hoofd zien. - want nood roept op tot eendracht. En ik hoop: steeds in groter, wijder kringen. Laten we onze vindingrijkheid tot in de hoogste mate opvoeren. Laten we meevoelen met al -wie, waar ook ter wereld, lijdt, ver drukt wordt of bedreigd is. Voor zover we aan een ge meenschappelijk welzijn werken zal dat iets worden, dat gaat groeien en bloeien, en de anderen en ook wijzelf zullen er dan ze ker eens de vruchten van mogen plukken. Maar voor zover we egoistisch zijn, wekken we dat ook in anderen op. en bevorderen we het uiteenvallen van de we reld, dan wordt de wereld een ruï ne. Het is niet mijn bedoeling, op Kerstmis alleen aan tegenslag er. nood te denken. Want er is ook veel opbouwenös. veel voldoe ning, er is ook veel geluk en vreugde in de wereld. Gelukkig maken is gelukkig worden. Al leen, de kranten staan er niet vol van. Wel van materiële tegenslag en materiële nood - en ook niet van menselijk verdriet en van grote geestelijke nood - en toch is er niemand, die ook daarvan zijn deel niet had. heeft of hebben zal. Maar aan liggen er ook krach ten in de mens klaar, die opge wekt kunnen worden om sterker te zijn dan dat alles, ja zelfs sterker dan de dood - ook al volgt die er op. Ik denk aan de volharding van de mensen in de concentratie kampen. Ik denk aan de onover winnelijke moed en 't geduld van zovele zieken. Ik denk aan dui zenden andere voorbeelden van mensen, die uiteindelijk hun lot overwonnen. Sterk zijn, volhouden, er boven op komen - samen - of desnoods alleen. Dat geldt voor alle tegen spoed en rampspoed in het leven. Als Kerstgedachte, in dit ver band, moet ik denken aan het verhaal van een man, die het kindje Jezus, het Christuskind, al wadende over een breed water heen moest brengen. Het kir.d groeide en de las: werd moeiza mer. De man Vera moe. het water werd dieper. Hij heeft de andere oever gehaald - met zijn laatste krachten. Ma2r hij heef? 't gehaald! Wat zal Jezus Christus hem onderweg hebben ingefluisterd? Alleen de man, de Christusdrager Ghrislophorus, - heeft 't geweten. Ma3r het heeft hem bovenmense lijke kraeht gegeven: alle energie, die hij nodig had om 't te dra gen. vol te houden en om zijn levensdoel te bereiken - heilige, eeuwige levenskracht, aldus ko ningin Juliana. Directie: F. von de Velde, K. Scherphuis en W. F. de Pogter. Hoofdredacteur: G. A. de Kok. Adjunct-hoofdredacteuren: 'A. P Dieleman en C. von der Moas. BUREAUS: Vlissingen: Wolstraat 56-60, tel. (01184) 51«. Middelburg: Markt 51, tel. (01180/ 7651. Goes: Grote Markt 2, tel. (01100] 6140. Terneuzen: Nieuwsfroot 22, tel. (01150) 4457. Hulst: sfeenstroat 6, tel. (1140) 4058. In de avonduren i: de centrale -edoctie bezet van zondag t/m vrijdag vonof 20.00 uur: (01184) 5144. Telefoonnummers buiten kan tooruren ?edactie: (01134) 4799. Advertentie-afdeling: (01186) 584. 's Zoterdoos "-'01184) 5144 ven 9.00-1130 uur. Voor klachten bezorging op za terdag: de plaatselijke kontoren van 9.00-11.30 uur. Expeditie: (01184) 2751. Overl. adv. ook zondagavond von 20.00 tot 22.00 uur. Moan- dog- t/m vrijdagovond von 20.30 lot 22.00 uur. (01184) 5144. Abonnementsprijzen: per kwartaal 30,15; franco per post 33,per maand ƒ10,20 losse nummers ƒ0,45 (inclusief 4% btw). Advertentietarieven: 52 cent per mm; minimumprijs per advertentie 7,80; ingezon den mededelingen 2Vï x torief. Brieven bureau van dit blod 1,50 meer. Volledige torieven met contract prijzen op aonvrocg. Alle advertentieprijzen exclusief 4% btw. Giro: Zeeuw 35 9300, Provinciale e Couronf, Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 3