Huis van Bewaring in Middelburg nu leeg Sloten en kreken zijn binnenkort weer schoon BOOViï; I Geen kerstdrukte, maar kerststilte Radio Atlantis 1 januari weer in de ether ALMANAK Peuterspeelzaal Kloosterzande in financiële nood TERNEUZENAAR IN DE HAVEN VERDRONKEN Slaapkamer in hotel De Stadswijnkelder uitgebrand 'ARNEMUIDEN' ONTMOET 'GOES' IN GROOTSCHEEPSE KNOKPARTIJ OP DE GROTE MARKT VAN GOES Vandaag, morgen en overmorgen PROVtNCIAie lüiwtl «OVOAHT DOHDEfiOAO 1? DECEM66R 1W, LAATSTE GEVANGENEN KREGEN ENKELE DAGEN VAN STRAF 'CADEAU' VANMIDDAG AFSCHEIDSBIJEENKOMST VOOR PERSONEEL MIDDELBURG Het Middel burgse Huis van Bewaring is leeg. De laatste vijf 'gasten' heb ben zaterdagmorgen de gebou wen van de inrichting de rug toegekeerd. Zij hebben van de minister van justitie enkele da gen 'cadeau' gekregen in ver band met het regeringsbesluit om 24 en 31 december als feest dagen te beschouwen. OOSTBURG Radio Atlantis, de pi ratenzender van de Belgische boetiek houder Adriaan van Landschoot uit Adegem, komt op 1 januari officieel weer in de ether. Dit heeft een woord voerder van Van Landschoot woens dag bekendgemaakt. Sinds dinsdag is Radio Atlantis bezdi met proefuitzendingen op de 270-me- ter-band. Dit gebeurt vanaf het nieuwe zendschip 'Jeanine', dat voor de Belgi sche klit ter hoogte van Knokke ligplaats heeft gekozen en eigendom is van Van Landschoot. Tot 11 okto ber zond Radio Atlantis uit vanaf het schip van Radio Caroline, de "Mi Ami go'. liggend voor de kust bij Schevenin- gen. Na 11 oktober ging de piraat uit de ether als gevolg van moeilijkhe den met de eigenaar van Radio Caro line. „We wilden altijd al een eigen schip hebben en dat is nu eindelijk gelukt", aldus de woordvoerder van Van Landschoot, die meedeelde, dat de 'Jeanine' vanuit België wordt be voorraad. Sinds kort is ook de studio aan de Nieuwstraat 73 te Oostburg weer in gebruik. Daar worden de muziekbanden vervaardigd, waarvoor vijf diskjockeys in dienst zijn. Ook het postadres van Radio Atlantis blijft in Oostburg gevestigd. ADVERTENTIE) MEUBELHUIS RENAISSANCE B.V. VOOR COMPLETE Vlissingen - Middelburg - Goes _eeuwse Achtergebleven in de lege vertrekken van de deels uit het begin van de achttiende eeuw daterende gebouwen aan de Kousteensedijk zijn directeur J. den Rooyen en enkele personeelsle den die de vertrekken nog officieel moeten openhouden en beheren als Huis van Bewaring tot 2 januari, hoewel er tot die datum voor geen enkele veroordeelde nog met sleutel bossen hoeft te worden gerinkeld. Zoals bekend is het Huis van Bewa ring als zodanig voorgoed gesloten in verband met de reorganisatie (bezui niging) in het gevangeniswezen. Het wordt met ingang van 2 januari een zogenaamd 'daghuis van bewaring, waar verdachten die elders in hechte nis zitten hooguit een dag kunnen worden ondergebracht in verband met verhoren, confrontaties en dergelijke ten behoeve van de justitiële autoritei ten in het arrondissement Zeeland- Van de ongeveer veertig personeelsle den blijven er nog slechts vijf in Middelburg. In totaal 21 van hen worden overgeplaatst naar de inrich tingen in Breda. Zutphen, Almelo, Den Bosch, Haarlem of Alkmaar en dat betekent dat zij uit Zeeland moeten verhuizen. Voor acht oudere perso neelsleden is een wachtgeldregeling Lof Het is in deze wereld vol harde oordelen goed af en toe een prij zend woord te horen. Daarom rui men wij in dit hoekje vandaag graag plaats in voor een inwoner uit Bruinisse, die ons onder het hoofdje 'Wilt u s.v.p. het volgende plaatsen?' schreef: 'Gaarne zou ik langs deze weg de brandweer van Bruinisse een pluim willen geven voor het blus sen van de brand in de woning naast de oudste inwoner van Bru. Zelden heb ik na het telefoonnum mer gebeld te hebben zo vlot alles zien verlopen'. Waarvan acte. KLOOSTERZANDE Peuterspeelzaal 'Dreumesland' te Kloosterzande dreigt het volgend jaar in financiële moei lijkheden te komen. Weliswaar is er een sluitende begroting en daarom besloot de gemeenteraad geen subsi die te verlenen. Bij de aanvraag om subsidie had men door onervarenheid enkele essentiële punten over hoofd gezien. Mevrouw Serrarens-de Vijlder, één van de dames uit de werkgroep: „De hulpleidsters die we nu hebben, doen dit werk pro Deo. Op lange termijn is dit niet meer haalbaar. Een vergoe ding voor het vele werk dat zij doen, is dan ook een logische zaak. Zonder subsidie kunnen we dat niet betalen" De peuterspeelzaal draait op dit mo ment van het geld dat binnenkomt aan contributies en inschrijfgeld. Er worden niet zoveel kinderen meet ingeschreven, zodat de post 'inschrijf geld minimaal is. De werkgroep is wel tevreden met de ongeveer 49 kinderen die de peuterspeelzaal bezoeken. Met een inzamelactie veel speelgoed bij elkaar gebracht maar het assortiment speelgoed zou echter uitgebreid moe ten worden met opvoedkundig materi aal. Bij mooi weer is het ook niet mogelijk de kinderen buiten te laten spelen. De werkgroep: „Om verantwoord naar buiten te kunnen gaan met de kinderen moeten maatregelen getrof fen worden. Het terrein moet zo zijn, dat de kinderen dit niet kunnen verla ten, het moet bovendien 'aangekleed' zijn, zodat de kinderen er naar harte lust kunnen spelen en ravotten. Dit alles kost geld". Komt er voor de financiële moeilijkheden van Dreu mesland' geen oplossing dan houdt dat. volgens de werkgroep, in dat de peuterzaal zich niet verder kan ont plooien en blijft stilstaan op het punt waar men nu is. De werkgroep had het zich anders voorgesteld. Wethou der Everaert zegt geen aanleiding te zien voor subsidie aan de peuterzaal. Overigens is wel van mening dat de overheid in deze een taak heeft. Foto: De directeur van het Middelburg se huis van bewaring, de heer J. den Rooyen op de binnenplaats van dit gebouw. ontworpen. Over de toekomst van enkelen is nog geen beslissing gevallen. Onder hen bevindt zich directeur Den Rooyen. Vanmiddag donderdag wordt in het Huis van Bewaring een afscheidsbijeenkomst voor het perso neel gehouden, waarvoor ook een flink aantal 'autoriteiten' is uitgeno digd. „We willen het niet te emotio neel maken", zegt de heer Den Rooy en, „we moeten het maar zien als een zakelijke aangelegenheid..." TERNEUZEN De bijna 48-jarige Leendert Visser uit Temeuzen woensdagavond door verdrinking het leven gekomen. De heer Visser, die assistent-machinist was aan boord van de sleepboot 'Christof Letzer'. had met zijn broer afgesproken om om streeks zes uur 's avonds aan boord van diens schip in de Westbuitenha ven te Temeuzen een borreltje te komen drinken. Toen hij evenwel om half zeven nog niet was verschenen, ging de broer eens poolshoogte ne men. Het lichaam van de heer Visser dreef tussen twee steigers. Vermoede lijk is hij over een gladde balk uitge- gleen en te water geraakt. De heer Visser was de zwemkunst niet mees ter. GRANAAT OP STRAND VAN DOMBURG TOT ONTPLOFFING GEBRACHT DOMBURG Experts van de mijn- opruimingsdienst ie Vlissingen heb ben dinsdagmiddag op het strand van Domburg een Engelse granaat uit de tweede wereldoorlog tot ontploffing gebracht. De granaat, destijds afge vuurd door het Engelse slagschip 'Warspite' woog 250 pond en werd maandagmorgen gevonden in de duin rand bij Noordduin. Bij het uitgraven van de bom deed zich dinsdagmorgen eerst een zandver- schuiving voor, waarbij één van de marinemensen gedeeltelijk bekneld raakte en door zijn collega's moest worden bevrijd. De heer L. de Visser uit Domburg sleepte het projectiel met zijn tractor naar de laagwaterlijn. 's Middags om twee uur werd bij hoog water de granaat tot ontplof fing gébracht. KORTGENE Een brand in slaapkamer van hotel-café-restaurant De Stadswijnkelder te Kortgene heeft maandagmorgen voor enkele duizen den guldens schade aangericht. De schade wordt door de verzekering gedekt. De brand is veroorzaakt door een brandende sigaret, die op de rand van het bed was weggelegd. Het blussingswerk door de brandweer werd enigszins bemoeilijkt door een hevige rookontwikkeling. 'Vreie op aarde' massaal doorbroken GOES Dinsdagavond zijn ongeveer zestig jongelui uit Goes en Arnemuiden op dc Crote Markt in Goes met eikaar slaags geraakt. De massale vechtpartij brak rond half elf uit. Vier agenten van de Goese gemeentepolitie trachtten de zaak wat te sussen. Dat lukte in eerste instantie ook. Maar wat later was het weer knokken geblazen. De meeste jongeren keerden zich toen tegen de vier politiemannen. Er vielen over en weer rake klappen. Eén van de politie mannen liep een gekneusde pols op. Er werden geen arrestaties verricht, om dat de grootste vechtersbazen niet meer te achterhalen waren. De politie heeft geen flauw idee wat de aanleiding van de grootscheepse knokpartij is ge weest. 'RUILVERKAVELINGSDIJKGRAAF' W. P. J. STAAL BIJ ZIJN AFSCHEID VAN HET HULSTER AMBACHT: 'HET IS MOOI GEWEEST...' VOGELWAARDE „Ais je ge zond bent en je bent 70 jaar. dan is het mooi geweest", zegt dc scheidende dijkgraaf van het wa terschap Hulster Ambacht, W. P. J. Staal. De dijkgraaf kijkt terug op een nogal rumoerige periode met ruilverkavelingen Kiel- drecht. Koewacht, Stoppeldijk en Walsoorden), een streekplan, waarin een plan voor zeehavenin dustrie bij Osscnisse was opgeno men, en de plannen voor het graven van het Baalhoekkanaal. Mede door die onzekerheid in de streek werden noodgedwongen een paar plannen op de lange baan geschoven. Vlak voor zijn vertrek vond de heer Staal het tijd om zijn stem te verheffen en wilde hij niet langer de verant woordelijkheid voor de dijk bij Paal nemen. Die noodkreet heeft er uiteindelijk in geresulteerd dat in een noodoplossing is voorzien zodat de bewoners achter de dijk zich de komende tien jaar veilig kunnen voelen. Naar het zich laat aanzien zal binnen die periode het Baalhoekkanaal met bijko mende werken gerealiseerd zijn. Dijkgraaf Staal gelooft niet dat de problemen in het waterschap Hulster Ambacht groter zijn dan in andere waterschappen. „De af gelopen negen jaar heb ik als plezierig ervaren. Ik heb beel me dewerking gehad. Ieder water schap heeft zijn problemen en probleempjes. Dat Baalhoekka naal en het streekplan gaven nog al wat werk. Je moet alle ontwik kelingen in de gaten houden". De heer Staal, die voordat hij negen jaar geleden dijkgraaf werd van het waterschap, voor zitter is geweest van het uitwate ringswaterschap 'Stoppeldijk ca', heeft met veel plezier de ruilver kavelingen gestimuleerd. „Je hebt, als je zoiets begint, altijd een bepaalde lijn voor ogen. Ik ben er altijd een voor stander van geweest om de streek in orde te krijgen via de ruilverkaveling. Dit gebied is bij na helemaal op de schop ge weest. Een paar kleine delen zijn blijven liggen: bij Ossenisse en achter Graauw in verband met de aanleg van het Baalhoekka naal. Maar dat is niet meer dan een paar duizend hectare. In Os senisse ging het niet door omdat de mensen zich er tegen verzet ten en achter Graauw heeft de cultuurtechnische dienst, op ver zoek van de mensen, dat stuk grond afgestoten". Zuiveringstaak SS: X zuiveringstaak in handen hebben gekregen. Hij heeft er vertrou wen in dat binnen afzienbare tijd de sloten en kreken weer helder zullen zijn. „We hebben een zui veringsplan. We kunnen zo aan de slag. De voormalige gemeen ten Clinge, St-Jansteen en Hulst hebben 20 jaar over de bouw van een zuiveringsstation gepraat maar er is nooit iets gebeurd". Dijkgraaf Staal gelooft wel dat het karakter van het waterschap na I juli drastisch zal verande ren. „Je krijgt iets geheel anders. Het oude historische krakter zal gaan verdwijnen. Je krijgt- een andere club mensen. Daar heb ik geen bezwaar tegen. De mensen die gaan betalen hebben ook Hij heeft veel vertrouwen in zijn opvolger, K. J. A. Baron Collot d"Escury, die met vrijwel algeme ne stemmen werd gekozen. „Ik krijgt een heel goede opvolger. Zijn kandidatuur heb ik zelf ook gestimuleerd". Wat gaat u nu doen met de vrije tijd? Dijkgraaf Staal: „Ach je krijgt een wat ander levensritme. Dat went ook wel weer. Ik geloof niet dat ik me zal vervelen". Vrijdag is er gelegenheid om af scheid van hem te nemen. Om twee uur is er een speciale verga dering in de burgerzaal van het stadhuis van Hulst en van half- vijf tot zes uur is er een receptie in het stadhuis. Om halfacht is er een koud buffet voor het perso neel, de hoofdingelanden en ge zworenen en de dames in De Koning van Engeland'. De heer J. Gremmen uit Hulst is be noemd tot hoofd van de r-k basisschool Sint-Josef te Hulst. Hij volgt de heer W. Goethals op, die in Sint-Jansteen is benoemd. Waren de Zeeuwse wegen tijdens de kerst erg stil, tientallen wandelaars trokken er wel op uit voor een wande ling langs het strand, zoals op deze foto, die werd gemaakt langs de Wal- cherse kust. is te zien. DOW-Nederland gunstig 1973 TERNEUZEN Voor Dow Chemical Nederland is 1973 een belangrijk en goed jaar geweest. Produktie-eenheden werden nog verder verbeterd en bij de fabrieken in Terneuzen kwam een aantal uitbreidingen tot stand. De doorvoer en behandeling van pro- dukten via het Botlekbedrijf benadert die van het topjaar 1972, een gunstige ontwikkeling die niet was voorzien, aldus algemeen directeur G. D. Kam- meyer in het personeelsblad. De ver koopresultaten van het verkoopkan toor Rotterdam behoren tot de hoog ste binnen de gehele maatschappij. De gevolgen van de olieboycot en de energiecrisis voor Dow zijn op het ogenblik onduidelijk. Wel is duidelijk dat 1974 een moeilijk jaar wordt, aldus de heer Kammeyer. Pastoor Gielliet stuurde brieven aan ambassadeurs Midden-Oosten BRESKENS Pastoor Omer Gielliet van de rk kerk te Breskens heeft alle ambassadeurs van de landen in het Midden-Oosten in Nederland een brief gestuurd, waarin wordt aangedrongen op vrede, daar vele onschuldige men sen de dupe worden van de vijande lijkheden. Tijdens de kerstnachtdienst in de rk kerk te Breskens vroeg de pastoor de ongeveer 700 aanwezigen toestemming om de brieven te verstu ren. Door als één man op te staan betuigden de kerkgangers hun instem ming. Het initiatief van pastoor GieU liet werd met een applaus beloond. ADVERTENTIE (hele dag open) om keukens te kijken bij BOUWMATERIALEN Korendijk20, Middelburg. Tel. 01180-4951 31 december gesloten, 2 jan. geopend. Slot van pag. 1) restaurants in en rond Middelburg werd niet alleen door de politie, maar ook door de plaatselijke horeca gesig naleerd. Vooral de restaurants waar van de bezoekers in deze periode van het jaar vooral uit verder afgelegen stre ken plegen te komen, hadden het opvallend rustig. Een toch niet ontre- vreden restauranthouder uit Veere, die stelde dat het 'ritme' er bij de mensen als gevolg van de oliesituatie wat uit was, achtte het ook niet uitgesloten dat in vergelijking met vorig jaar veel slechtere weersom standigheden vele klanten dicht bij huis had gehouden. Dit dicht bij huis blijven, maar dan door de eigen bevolking, leverde in verschillende Middelburgse restau rants echter weer een grote drukte op. Een vrije tafel voor het kerstdiner kon men er dikwijls niet of slechts met veel moeite vinden. Een trekpleister in Middelburg bleek behalve de kerstherberg in het Schut tershof ook de expositie 'De Zeeuwse Kunstkring' in de Vlesshal van het Middelburgse stadhuis. Deze tentoon stelling trok op tweede kerstdag rond de tweehonderd bezoekers. 'Terughoudend' Ook de horeca en middenstand Zeeuwsch-Vlaanderen juichen niet over de kerstdagen. De voorzitter van de winkeliersvereniging in Sluis, W. Mesuere: „Het is alles bij elkaar rede lijk geweest, minder goed dan vorig jaar. De mensen waren terughoudend. Wel is het bezoek van Engelse toeris ten aan Sluis meegevallen. Er kwa men naar schading ruim duizend En gelsen". De heer W. Kaijser, midden- -tander in Hulst, typeert de kerst drukte met 'matigjes'. De Belgen had den geen zondag". De kerstdrukte '73 in Zeeland samen gevat: stille verkeerswegen, gematigd tevreden exploitanten van restaurants en hotels en een zeer rustig weekein de voor de politiekorpsen. Ook het aantal verkeersongevallen bleef zeer beperkt: de meldkamer van de rijks politie in Middelburg had zondag avond vrijwel geen verkeersongeluk ken van enige betekenis geboekt. Binnenschip aan de grond bij Hansweert HANSWEERT In de overloop Hansweert is dinsdag het Nederlandse binnenschip "Rupelzoon 13' (thuisha ven Temeuzen) aan de grond gelopen. Het schip, dat geladen was met 400 ton ijzer, werd bij opkomend water vlotgetrokken door de sleepboot 'Aljo' van de firma Polderman te Hansweert. Het schip, dat onderweg was van Duitsland naar Antwerpen, kon de reis op eigen kracht voortzetten. Politie Terneuzen bracht dronken man naar ziekenhuis TERNEUZEN De politie in Temeu zen heeft in de nacht van dinsdag op woensdag een door drankgebruik bui ten zijn zinnen geraakte jongeman van straat opgepikt en voor behandeling naar het ziekenhuis gebracht. De jon gen, J. L. H. uit Temeuzen, bevond zich in de Nieuwstraat en kon met moeite in bedwang worden gehouden. ZACHT WEEK In de ochtend op veel plaatsen mist en motregen, later overwegend droog en nevelig weer. Matige, aan de kust vrij krachtige zuidwestelijke wind. Ma ximumtemperaturen circa 8 graden. Veranderlijk met af en toe regen of motregen en temperaturen ruim bo ven nul. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld'over Nederland. Voor vrijdag: aantal uren zon: 0-2; min. temp.: 2 tot 6 graden boven normaal: max. temp.: 0 tot 4 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 pro cent; kans op een geheel droog et maal: 40 procent. Voor zaterdag: aantal uren zon: 1 tot 5; min. temp.: 1 tot 6 graden boven normaal; max. temp.: 0 tot 4 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 pro cent; kans op een geheel droog et maal: 60 procent. ZON EN MAAN 26 december Zon op 08.48 onder 16.33 Maan op 09.47 onder 1837

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 2