PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Arabieren verhogen produktie 10 pet MEER OLIE VOOR BELGIË - BOYCOT NEDERLAND BLIJFT Joegoslaaf schietend door Amsterdam: 2 doden, 3 gewonden Kerstdrukte op Zeeuwse wegen bleef uit; horeca-exploitanten gematigd tevreden Turks-Palestijns terreur-commando in Frankrijk gepakt de krant van zeeland E en! Duits meisje in Arnhem overleden na heroinegebruik 1973 216e jaargang - nummer 304 Donderdag 27 december 1973 KOEWEIT, BRUSSEL, TOKIO (RTR, DPA) De negen lidstaten van de OAPEC (Organisatie van Arabische olie-exporterende landen) hebben dinsdag tijdens een ministersconferentie in Koe weit besloten hun olieproduktie in januari met tien procent uit te breiden en niet met nog eens vijf procent te beperken zoals het oorspronkelijke plan was. Dit betekent dat de produktiebeperking ten opzichte van september jl., die thans 25 pet bedraagt, in januari 15 procent zal zijn. De olieministers besloten tevens Japan en België, zoals al eerder Frankrijk en Engeland, te beschouwen als „vrienden van de Arabische landen". Deze landen kunnen alle olie krijgen die ze nodig hebben, echter met strikte inachtneming van de voorwaarde dat ze niet mogen doorleveren aan andere landen. Het olie-embargo tegen Nederland en de Verenig de Staten blijft echter van kracht. Bij de OAPEC zijn de volgende landen aangesloten: Algerije, Libië, Egypte, Syrië. Saoedie-Arabië, Koeweit, Bach- rein, Qatar en de Verenigde Arabische emiraten. In regeringskringen te Brussel i stige olieleveranties als „beviende lan-. waarschuwde men echter voor werd de beslissing van de Arabische den" te behandelen gekenschetst als een voorbarig optimisme, aangezien oliestaten België en Japan bij toekom-1 een „positief" element. Tegelijkertijd het grootste deel van de olietoevoer naar België via een pijpleiding vanuit Rotterdam komt en de Arabische olie boycot van Nederland nog steeds geldt. De Belgische minister van buiten landse zaken. Van Klslande, merkte op dat het besluit van de EEG-topcon- ferentie in Kopenhagen inzake „het waarborgen van het ordelijk functio neren van de gemeenschappelijke energiemarkt" van doorslaggevende betekenis is voor de totstandkoming van de Europese unie. Van Elslande sneed hiermee het vraagstuk aan „solidariteit" tussen de EEG-lidstaten die door de olieboycot zijn getroffen, zoals Nederland, en de „bevoorrechte" lidstaten. Frankrijk, Engeland en m ook België. Dit probleem is nu eerder moeilijker dan lichter geworden. De Europese ministerraad zal in januari bef. ken hoe „de ordelijke energievoorzie ning" binnen de Europese Gemeen schap kan worden gewaarborgd. De Arabische landen hebben uitdrukkelijk als eis gesteld dat de landen, waar voor nu geen boycotmaatregelen meer gelden, landen, die nog wel onder het. olie-embargo vallen, niet mogen hel pen. Nixon President Nixon van de Verenigde Staten beschouwt de verzachting van de beperking van de Arabische olieuit- voer naar diverse westerse landen en Japan als „een stap in de gc richting", maar hij veroordeelt net als voorheen het gebruik van olie als „economisch wapen". Nixon woensdag doorschemeren dat waarschijnlijk geen benzinerantsoene ring zal komen in de Verenigde Sta ten. De Amerikaanse president verga- Zie slot pagina 3 kolom 1 AMSTERDAM: Schietpartijen op drie plaatsen in de hoofdstad kostten dinsdagavond twee perso nen, het leven. Op het Weter cir cuit kwam een 32-jarige Joegoslaaf om het leven. De politie onder zoekt hier de plaats waar de neer geschoten man is gevonden. Naast hem werd een eveneens 32-jarige Joegoslaaf gevonden met een zeer ernstige schotwond in de rug MOTIEVEN NOG NIET DUIDELIJK AMSTERDAM Voorlopig gelooft de recherche van de Amster damse politie voor geen cent in de politieke drijfveren die een 25-jarige Joegoslaaf, aanvoert voor het bloedbad, dat hij op de avond van Eerste Kerstdag in Amsterdam aanrichtte. De man schoot twee mensen dood en verwondde er drie, allen van Joego slavische afkomst. Tenslotte werd hij zelf door een politiekogel in een van zijn polsen getroffen en gearresteerd, samen met twee andere Joegoslaven, die zich in zijn gezelschap bevonden. Het drama begon in café Moktar, een trefpunt van Joegoslaven aan de Gerard Doustraat in De Pijp. Afgezien van de eigenaar van het etablisse ment, een barkeeper en een kokkin, bevonden zich daar omstreeks negen uur drie Joegoslavische mannen en Joegoslavische vrouw. De mannen wa ren nog maar pas binnen; een hen zegt meer of minder gedwongen te zijn geweest om mee te gaan, hetgeen de anderen tegenspreken. De politie beeft trouwens meer twijfels, aangezien de man in minder dan 15 Genève IN Genève is het overleg begon nen in de Egypli\sch-Israëlische werkgroep over het scheiden van de beide legers aan het Suez-front, (pag. 3). Kissinger DE Palestijnse terroristen, die het bloedbad op het vliegveld van Rome aanrichten en een West> duits vliegtuig kaaptenhadden aanvankelijk Henry Kissinger als doelwit, (pag. 8) Nieuws uit .Zeeland op pa gina 2, 4, 5, 6 en 7; Binnen- en buitenland op pagina 3 en 8; Radio en tv op pagina 18; Sport op pagina 11, 12, 13 en 15. Van het drietal stapte de 25-jarige S. M. (die al geruime tijd in Amster dam woont) naar de speelautomaat, vlakbij de café-ingang. Hij stond daar nog maar net, toen de cafédeur open ging en een stevig gebouwde man binnenkwam. Voorlopig houdt de poli tie het erop dat het de 18-jarige S. Miodrag uit Belgrado was. Over die identiteit bestaan ondertussen twij fels. Tegenstander De man aan de speelautomaat rea geerde pijlsnel op de komst van de ander. Hij greep hem in zijn nek, trok een pistool en gaf hem met de kolf ervan een mep op zijn hoofd. Meteen daarop klonk uit het pistool een schot. Dodelijk aan het hoofd getrof fen zakte Miodrag in elkaar. Zijn belager zou later verklaren dat Mio drag een „politieke" tegenstander hem was die het op hem gemunt zou hebben. Doorvragen over de politieke achtergronden leverde de politie woensdag niet meer op dan de opmer king: „Hij hangt een andere situatie aan dan ik". De andere Joegoslaven aan de bar wenkend mee te gaan, liep de 25- jarige man naar buiten, de Gerard Doustraat in. Onmiddellijk ontstond daar een vuurgevecht. Onafhankelijk van elkaar gehoord, verklaarden alle drie dat zij door andere Joegoslaven met één of meer pistoolmitraiileurs waren beschoten. De man die Miodrag al had geveld, ging het café Moktar weer in, stapte regelrecht op de daar (Zie slot pagina 3 kolom 5) GRIMMIGE KERST IN NOORD-1ERL AND DEN HAAG (ANP) Het kerstfeest van dit jaar in Noord-Ierland had een grimmig karakter als gevolg van een bomaanslag door de IRA op kersta vond op een 'pub' in Newry. een grensstad ten zuiden van Belfast, waarbij drie bezoekers werden ge dood en 36 gewond- Vier gewonden verloren ledematen. Onder de doden zijn de twee mannen die de bomaan slag pleegden. Voor liet herstel van de gewonden werd dinsdag in katholieke en protes tantse kerken gebeden. Op eerste kerstdag werd in Londonderry een mijnopruimingsdeskundige zwaarge wond bij het demonteren van een bom die in een wasserij gevonden Zoals gebruikelijk op eerste kerst dag heeft paus Paulus dinsdag aan stad en wereld zijn zegen gegeven vanaf het midöenbalkon van de Sint Pietersbasiliek. Op het Sint Pietersplein bevonden zich tienduizenden pelgrims, toeristen en Romeinse burgers. In een toespraak had de paus het over het religieuze aspect van de mens en waarschuwde hii dat het moderne humanisme het religieuze humanisme dat de behoefte van de mens aan een verlosser erkent, dreigt te overschaduwen. Tevoren had de paus in de Sint Pieter zijn tweede Kerstmis opgedragen in tgeenwoordig- heid van 20.000 gelovigen. In Bethlehem werd traditiege trouw weer een nachtmis gelezen in de Geboorte-kerk, maar er waren als gevolg van de recente oorlogsomstan digheden minder mensen dan voor heen. Ook waren er strenge veüig- genomen. ARNHEM (.ANP) In Arnhem is eerste kerstdag een 19-jarig Duits meisje overleden na een overdosis heroïne. Haar stoffelijk overschot werd dinsdag gevonden op een huur kamer aan de Steynstraat in Arnhem. L'it het onderzoek dat de politie na een tip van een arts instelde, is geble ken dat het meisje de kerstdagen wilde doorbrengen bij een Duitse vriend, die op de kamer woonde. Het tweetal, beiden afkomstig uit Wuppertal, had in de nacht van 24 op 25 december ieder een dosis heroïne gespoten. Toen de 26-jarige Duitser eerste kerstdag 's middags wakker werd, vond hij zijn vriendin dood naast zich. De man is aangehouden wegens overtreding van de opiumwet. Het- onderzoek van de politie naar de herkomst van de heroïne leidde tot de arrestatie van twee Arnhemmers. De 25-jarige R. E. A. en de 22-jarige vrouw P. H. H. van O. Het is nog niet zeker of deze twee optraden als dea lers. De politie heeft de ouders vanj het slachtoffer nog niet kunnen inlich ten. De Chinese leider Mao Tse-Toeng is woensdag 80 jaar geworden. In over eenstemming met het officiële voor schrift wordt het feit niet gevierd. BETHLEHEM. De Israëlische au toriteiten hadden grootscheepse veiligheidsmaatregelen getroffen rond de kerstviering in de Sint- Catherina kerk te Bethlehem in het door Israël bezette deel van Jordanië. Ongeveer duizend men sen vulden de kerk tijdens de nachtmis in de nacht van maan dag op dinsdag. Polo: Een Israë lische grenswachter bewaakt de processie, op kerstavond onder weg naar de kerke van geboorte. DERTIEN ARRESTATIES (Van onze correspondent) PARIJS Vorige week wonderdag heeft de Franse binnenlandse inlichtingendienst, zoals pas woensdag bekend is gemaakt, een be langrijke Palestijnse terroristengroep gearresteerd waarvan de vertakkingen zich over heel Europe zouden uitstrekken. De groep van 13 leden bestond uit tien Turkse onderdanen, onder wie twee vrouwen, een Algerijn en twee Palestijnen. Vooral die Turken doen de politie vermoeden dat de groep het oog speciaal ook op West-Duitsland had gericht waar, zoals men weet, veel Turkse gastarbeiders werken. Die Turken zouden zelf hebben verklaard lid te zijn van het Nationale Bevrijdingsfront van Turkije. De politie die overigens nog maar weinig details over deze vangst los laat. schijnt reden te hebben te veron derstellen dat de groep in september ook de hand heeft gehad in de sensa tionele overval op de Saoedi-Arabi- sche ambassade in Parijs die de we reldopinie een week lang in haar greep hield. Auto De politie is de groep op het spoor MEESTE BELGEN EN FRANSEN BLEVEN GOEDDEELS WEG; RIJKSPOLITIE: 'EERDER SPRAKE VAN KERSTSTILTE' ZEEUWS-VLAAMSE MIDDENSTAND: REDELIJKE OMZET VLISSINGEN "Van kerstdrukte op de Zeeuwse wegen is tijdens de kerst dagen geen sprake geweest. De wegen waren, in vergelijking met kerstdagen in vorige jaren, stiller dan ooit. ook in Zeeuwsch-Vlaanderen waar het aan tal buitenlandse toeristen het aantal van vorige jaren niet heeft overtrof fen. „Men kan beter van kerststilte dan van kerstdrukte spreken", aldus een voordvoerder van de meldkamer van de rijkspolitie in Middelburg. Ook andere politiekorpsen in Zeeland deel den mee, dat het in hun rayons zeer stil ls geweest. Voor het begin van de kerstdagen bel den vele automobilisten de politie met de vraag of het was toegstaan om te rijden na de vele autoloze zondagen die aan de kerst voorafgingen. De Middel burgse gemeentepolitie werd vanaf de ochtend van eerste kerstdag over stelpt met telefoontjes waarbij steeds weer gevraagd of het autorijden zon der ontheffing was toegestaan. Ook de meldkamer van de rijkspolitie kreeg nogal wat van die telefoontjes te verwerken. ,Ben rustige kerst", was de ervaring van de politie in Zeeuwsch-Vlaande ren. Volgens de verkeersgroep Terneu- zen van de rijkspolitie was het op tweede kerstdag ac gehele dag nor maal druk op alle doorgaande wegen. Grensoverschrijdend verkeer was er weinig. Bij de gemeentepolitie in Ter- neuzen meende men, .dat het zelfs stiller was geweest dan in andere jaren. In Goes en omgeving was er eveneens geen opmerkelijke verkeers drukte. In Middelburg nam het ver keer pas in de middag van tweede kerstdag toe, waarbij het veelal ging om korte ritten of familiebezoek. Opvallend in Middelburg was het ringe aantal vreemdelingen, dat tij dens de feestdagen de stad en andere delen van Walcheren bezocht. Vooral bewoners van bewoners van Noord- Frankrijk, die tijdens de kerst Middel burg nogal eens tot hun culinair reisdoel maakten, hebben het ditmaal meer in eigen omgeving gezocht. De onzekerheid of onderweg de benzine tank nog we! kon worden gevuld en onwetendheid over het al dan niet verbod tot autorijden tijdens de kerst dagen in Nederland, hebben daartoe wellicht bijgedragen. Hotels en restaurants in Zeeland He len woensdagavond nogal verschillen de meningen horen over de kerstdaen. Over het algemeen is het met de drukte nogal meegevallen, maar er waren ook wat tegenvallers, zoals in Zeeuwsch-Vlaanderen. „Het is nergens echt druk geweest. Over het algemeen is het niet om over te juichen", aldus de heer P. Standaert in Terneuzen, lid van het afdelingsbestuur horeca in Zeeuwsch-AT aan d eren De meeste bedrijven in Noord- en Midden-Zeeland waren daarentegen wat opgewekte hoewel de kerstdrukte de magere inkomsten tijdens de auto loze zondagen niet kan compenseren, was men het er wel over eens, dat er goede zaken zijn gedaan. Het ant woordapparaat van Slot Ostenöe in Goes liet weten, dat het restaurant de beide kerstdagen helemaal was volge boekt. Een woordvoerder van hotel Termi nus in Goes (.Het is erg goed geweest. Het was ontzettend druk. We hebben ,-lfs veel mensen door moeten stu ren". De eigenaar van restaurant Poorthuys was niet zo tevreden. ,Het is wel druk geweest. Maar bet beslist minder dan vorig jaar". Vol gens de exploitant van Poorthuys heb ben vooral de buitenlanders, die op Schouwen-Duive'Jand een tweede wo ning hebben, het dit jaar af laten weten. Hij meende dat dit komt, om dat iedereen het wat zuinier aan gaat doen in verband met de energiecrisis. Bij Inter Scaldes in Kruininger. daar entegen klonk het opgewekt: „Wij wa ren de twee kerstdagen helemaal uit verkocht. We hebben het goed gehad". En bij restaurant Nolet aan de jacht haven in Yerseke: ,Het was stamp vol". To/ huis' „We hebben een vol huis", aldus de heer G. van der Areen van Grand Hotei Brittannia in ATissingen. „We, hebben zelfs gasten moeten weigeren ornaat het anders veel te vol werd. We hebben beide kerstdagen de maxi mum-capaciteit aan 70 hotelgasten ge boekt, terwijl we ook nog eens 140 passanten in huis hadden. Deze kerst waren er ook veel mensen uit de omgeving. Vergeleken met vorig jaar waren er wellicht zo'n tien procent meer gasten. Ook de heer Van der Veen is van mening, dat de strop van de autoloze zondagen door de gunstige omzet tij dens de kerstdagen niet meer kan worden goed gemaakt. Het wegblijven van Belgen en Noordfransen uit de (Zie slot pagina 2 kolom 2) j ze kom en doordat vorige week woens dag aan de Italiaanse grens een Pales tijn werd aangehouden wiens auto een mini-arsenaal aan pistolen, gewe ren en plasticbommen bevatte. A'ia die Palestijn kwam de politie het adres aan de weet van een villa In een Parijse voorstad die de groep ais hoofdkwartier diende. Behalve op de 12 andere leden werd in die villa ook de hand gelegd op een aantal luxueus uitgevoerde boekwerken waarin een zwaar explosief verwerkt was. Tot dusver had de Franse regering, onder het motto van de Arabische vriendschap, de aanwezigheid in Frankrijk van enkele tientallen Pales tijnse activisten over het algemeen door de vingers gezien, op voorwaar de dat ze zich wel wat gedekt zouden houden. Maar toen de Palestijnen zich aan die belofte wat al te onzorgvuldig hielden, besloot de binnenlandse spio nage het Palestijnse net op te rol- Nadat vorig jaar op het vliegveld van Tel Aviv al was gebleken dat de Palestijnse terroristen ook op de ac tieve medewerking van Japanse extre misten konden rekenen, waren latei ook al andere landslieden, waaronder Fransen en Algerijnen, als medeplich tigen ontmaskerd. Het is nu echter voor de eerste keer dat een tiental Turken is gearresteerd. De Franse autoriteiten zeioven dat de wapens en de bommen waren bestemd voor een nieuwe overval op een vliegtuig of een luchthaven die echter waarschijrv lijk niet in Frankrijk zelf zou zijn gelegen. VEEL TOERISTEN DOOR LAWINES INGESLOTEN AOSTA (AFP) Enkele duizenden toeristen in wintersportoorden In de vallei van Aosta zijn van de buitenwe reld afgesneden door talrijke lawines, die zich in de Joop van dinsdag heb ben voorgedaan. De lawines hebben de wegen afgesne den naar Champorcher. Rhemes, A'al- zrisanche en A'asavaranche, ai ook de grote weger, naar Cogrte er. naar La Thuile. Vele sneeuwruimers zijn bezig de afgesneden wegen weer voor hes verkeer bruikbaar te maken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 1