ZELFS IMMENS POPULAIRE KROMME GISTEREN IN DE KUIP UITGEFLOTEN AJAX: ERBARMELIJK SLECHT EN ONGEÏNSPIREERD SPEL NIEUWE ZEEUWSE WIELERSP0NS0R HEET CAFE RESTAURANT STORM UIT BRUINISSE Arie Delmotte terug bij Bredase formatie HARDE OPLOSSING VOOR ORANJE Feijenoord aanvallend onthutsend slecht tegen NAC Aanpak zal weinig verschillen met die van gestopt Kavero VAN DER KUIJLEN 5 GOALS VOOR Jeugdrecord mijl voor Piety Postma U/Jd4DAG 24 DECEMBER 1973 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 pzc-sport-pzc-sport-pzc pzc-sport-pzc-sport-pze ROTTERDAM Hoe ontgoocheld en bekocht het Rotter damse legioen zich zondagmiddag in de Kuip bij de wed strijd Feijenoord-NAC voelde, werd het duidelijkst geïllu streerd na de rust. Toen gebeurde het zowaar, dat de zo vaak bejubelde Willem van Hanegem tot tweemaal toe zeer na drukkelijk, zeer langdurig en zeer luidruchtig werd uitgeflo ten door het merendeel van de ruim 25.000 toeschouwers. De Kromme is in Rotterdam-Zuid en daar niet alleen zo immens populair, dat het Feijenoord-legioen graag een enkel foutje van deze middenvelder door de vingers wil zien. Er moest derhalve wel iets mis zijn, nu zelfs Van Hanegem niet aan een smadelijk fluitconcert kon ontkomen, toen hij tot tweemaal toe achter elkaar een schitterende kans alleen vóór de doelman verprutste. En er was inderdaad wel wat mis: aanvallend speelde Feijenoord zondagmiddag vooral in de tweede helft onthutsend slecht- Zo onthutsend slecht, dat tegen het povere NAC in de tweede helft niet eens meer ge scoord kon worden. De nieuwste aanwinst van Feijenoord de Joegoslaaf Maden Ramljak. die voor hel eerst meespeelde, maakt hei 3e doelpunt. Nummer 6: Dierickx van NAC. DEN' HAAG Willy van der Kuylen heeft zijn voorxprong op de topscoriTNlIJst vergroot. Zelf scoorde de ESV-or tweemaal en bracht daarmee zijn produktle op 17 doelpunten (In 13 wedstrlj- drnterwijl zijn naaste concur renten. René \an de Kerkhof (PSV) en Rep (Ajax) slechts een maal tot ren treffer kwamen en nu met ieder 12 doelpunten, liefst vijf treffer?, achterstand bezitten. 1 Van der Kuylen (PSV): 37. 2 René van de Kerkhof PSV Rep (Ajaxi 12; 4 Edström <PSV>. Van Veen (FC Utrecht' en Jan sen (FC Amsterdami 11: 7 De Jour 'Feijenoord' 9; 3 Van Koot- en 'Telstar. Gerie Muhren en Neeskens (Ajax) 8; 11 Schneider. Ressel en Schoenmaker (Feije noord), Lubse (PSV) en Zuidema (FC Twente) 7; 17 Krlstensenen Boskamp 'Feijenoord) 6: )8 Van der Val! (FC Twente). Brokamp (MVVWillem (Telstar). De ruststand (3-0) werd derhalve FOIIT1 ook de eindstand. Feyenoord-coach TUUILUW Wiel Coerver had er geen enkele ver klaring voor: „We hadden het doel- 'puntensaldo tegen deze slechte tegen- stander enorm kunnen opvijzelen. Het had minstens 7-0 moeten worden. 'Maar ik troost me maar met de gedachte dat het de eerste keer dit seizoen was, dat Feyenoord na een snelle voorsprong mentaal zo terug- viel". Woedend was Coerver op scheids rechter Wellinga uit Boekeio. Deze 'arbiter was weliswaar begonnen met. iin de tweede minuut reeds Feyenoord een presentje te geven in volslagen buitenspelpositie kreeg Schoenmaker tuit een dieptepass van Jansen de bal ,en scoorde gemakkelijk maar ont- hield de Rotterdamse ploeg ten min ste twee geheide penalty's, vooral bij het neerleggen van Ressel. GROTE JONGEN Coerver daarover: „Die Wellinga wilde zeker de grote jongen uithan gen. Andere ploegen zeggen vaak dat de scheidsrechters de grote clubs niet durven aanpakken. Het hele stadion heeft gezien dat het geheide penalty's waren. Hij stond er mét' 'zijn neus bovenop, maar hij wilde, zeker zo nodig bewijzen dat scheidsrechters de grote clubs niet bevoordelen". Niettemin had Wellinga zich eerder een moedig man getoond, toen in de twintigste minuut van de wedstrijd Vermeulen, de libero van NAC. net binnen de lijnen van het strafschopge bied Peter Ressel neerlegde. Negen van de tien scheidsrechters zouden in dat geval de bal net buiten het straf schopgebied neergelegd hebben voor een vrije schop. Zo niet Wellinga, die de bal resoluut op de witte stip legde. NAC-aanvoerder Quaars maakte daar zo'n kabaal over dat hij „wegens trekken aan de scheidsrechter' opge schreven werd. Jan Boskamp schoot bikkelhard uit de penalty Feyenoord naar 2-0. OPVOLGER Maar de vurigst gecomplimenteerde doelpuntenmaker was in de 32e mi nuut toch de Joegoslaaf Mlaaen Raml jak (28) die in dit duel zijn debuut maakte bij Feyenoord. Deze ex-speler van Dynamo Zagreb ontpopte zich spelend als rechter vleugelverdediger als een bedachtzame, wat trage voetballer met echter een schitterende traptechniek. Vrijwel al zijn passes, ook over ientallen meters, waren tot op centimeters nauwkeurig. Het lijkt dan ook een koelbloedige meester in het uitverdedigen rustige tikjes naar rechts en links die voorbe stemd is om de opvolger van de drie jaar oudere Israël te worden. Bij een corner op links kwam Ramljak wat sloom naar voren slof fen, sprintte echter over de laatste 20 meter plotseling naar voren en was net op tijd om de door doelman Jan de Jong voor het doel weggeslagen bal in het net te koppen: 3-0. Uit de bruisende felicitaties van zijn medespelers bleek wel dat iedereen hem dit snelle succes bij Feyenoord gunde. Wiel Coerver wilde over toekomst van Ramljak en zijn plaats in het elftal echter voorlopig een slag om de arm houden: „Joop van Daele was in het centrum van de verdedi ging de ster van het veld. Hij speelde foutloos. Ook Israël doet hel weer redelijk. Daarom kwam Ramljak op de vleugel. Maar de verdediging is zo weinig onder druk geweest dat deze wedstrijd natuurlijk geen maatstaf is voor een goede beoordeling van Raml jak". NAC-trainer Wullems wilde later wel bekennen dat hij vreesde dat zijn formatie in de tweede helft nog ver der door Feyenoord zou worden afge droogd. Maar het kwam er niet van. Feyenoord speelde onthutsend slecht in de aanval, waarin Van Hanegem en Schoenmaker elkaar in de spits steeds in de weg liepen, terwijl Ressel en Kristensen ook kansen genoeg kregen, maar geen killers bleken. Ten slotte feliciteerden de NAC-spelers elkaar dat het slechts 3-0 was gebleven. Bij NAC speelde na een afwezigl van drie maanden (eerst een menis operatie en daarna een gebroken neus) Arie Delmotte weer een volledi ge wedstrijd. Trainer Wullems roemde hem omdat hij het wedstrijdritme zo snel te pakken had en zijn vaste tegenstander Schoenmaker groten deels onschadelijk maakte. Een aan zijn been geblesseerde aanvoerder Wim Jansen van Feyenoord kwam na rust niet meer in het veld (Vos viel in), waarna het enige verbazing wekte dat Kristensen in de tweede helft de aanvoerdersband droeg. Coerver daarover: „Van Hanegem en Israël wilden niet. Daarom koos ik Kristensen. Het is misschien een prik kel voor hem". JOOP VAN DEN BERG HEERENVEEN Piety Postma heeft zondag op de kunstijsbaan Thialf in Heerenveen een nieuw jeugdrecord ge reden op de 1000 meter meisjes. Zij bracht het op 1.34,8. Het oude record stond met 1.35.1 reeds op haar n; AMSTERDAM Ajax-Roda JC 3-0 (2-0); 6 Arnold Muhren 1.0; 24 Rep 2-0: 70 Arnold Muhren 3-0: scheidsrechter Keizer; toeschouwers: 14.000. Wanneer een ploeg een wedstrijd wint met 3-0, valt het niet gemakkelijk deze winnende ploeg van een wanprestatie te beschuldigen. Toch leverden de Ajacieden in de ontmoeting tegen Roda JC een dergelijke prestatie Erbarme lijk slecht en ongeïnspireerd speelde de Nederlandse kampioen. Plichtmatig werd de bal voortbewogen en veel te vaak op een slordige wijze. Dat er des- ondanks nog drie doelpunten vielen was meer een gevolg van enkele te sporadische oplevingen, dan van goed spel. Knobel had er geen verkla ring voor. „En dan te bedenken dat de ploeg woensdagavond ,in Madrid een sublieme, bijna foutloze wedstrijd heeft gespeeld. De tegenstander inspi reerde niet. dat is waar. maar dat ver klaart niet deze prestatie". En dan is het nog hoogst twijfelachtig of je een dergelijk woord voor dit gestuntel mag gebruiken. In de 24e minuut kepte Rep een voor zet van Suurbier in. waardoor de stand naar 2-0 werd getild, maar het was het enige overgebleven moment in deze eerste helft die in het voordeel van de Ajaxaanval sprak- Een unieke kans om de achterstand te verkleinen kreeg Roda JC na een half uur spelen. De voor de geblesseerde Stuy opgestelde Wever greep de doorgebroken De Goe de bij een been en scheidsrechter Kei zer kon niet anders doen dan een strafschop geven. Aanvoerder Advo caat schoot hard. maar niet helemaal zuiver in en Wever kreeg het applaus van de middag toen hij de bal tot hoekschop stompte. In de tweede helft bleef Ajax ook vee', sterker, maar er zat geen enkele fan tasie in de opbouw Knobel verving in de 70e minuut de teleurstellende Mul der door Varga- De eerste actie van de Hongaar had reeds succes, want uit zijn listige pass scoorde Arnold Muhren: 3-0. Maar het was niet net sein voor beter spel. Integendeel, on danks het grote veldoverwicht he: beste geïllustreerd door feit dat We ver slechts vijftien ballen kreeg te ver werpen. waarvan zeven door terugspe len bleef de stand ongewijzigd. Terecht, want deze Ajaxaanval verdien de absoluut niet-meer. Ajax begon overigens erg Met _ens erg goe korte combinaties, afgewisseld met de verrassende lange pass, werd Roda JC direct in de verdediging gedrongen. Vijf minuten konden de Limburgers stand houden, maar toen kogelde Ar nold Muhren uit een voorzet van de in die periode nog zeer actieve Rep schitterend langs de verblufte Van de Mierden: 1-0. Ajax bleef nog een poosje aandringen, maar plotseling knapte er iets. Het tempo verslapte, het ritme stokte, de accuratesse verdween. Deze drie facet ten die het voetbalspel zo boeiend en aantrekkelijk kunnen maken keerden niet meer terug, waardoor Ajax-Roda JC de geschiedenis is ingegaan als slecht. Johnny Rep scoort koppend de tweede treffer voor Ajax. CHRIS DE JONGE BRUINISSE Café-restaurant Storm uit Bruinisse, dat is de naam van de nieuwe Zeeuwse wielersponsor die het gat moet op vullen dat is ontstaan door het stoppen van de bungalowverkopen van Kavero uit Renesse en Trico Noble uit Aardenburg met de sponsoring van de wielersport. Die naam werd zaterdag op een bijeenkomst in datzelfde café-restaurant Storm van mevrouw Th. van Hooff, bekend gemaakt ten overstaan van alle Kavero-ren- ners. Daar vertelde Kavero adjunct-directeur K. Holm dat Kavero om economische reden was gestopt, en daar maakte Chris de Jonge uit Renesse, de ploegleider van Kavero en nu weer ploeglei der bij de nieuwe formatie duidelijk dat er eigenlijk maar weinig verschillen zullen zijn tussen Kavero en Café-restaurant Storm wat betreft de aanpak van de wielersport. Het gros van de Zeeuwse renners dat op straat kwam te staan door het stoppen van Kavero en Trico Noble, heeft nu in ieder geval weer een onderdak gevon den. De ploeg zal bestaan uit elf of twaalf renners en zes daarvan zijn afkomstig uit de oude Kavero- ploeg. Arie Deusing uit Halste ren, Thijs Faase uit Sl-Annaland, Hans en Oscar Hellemons uit Roosendaal, Joost Voesenck uit Prinsenbeek en Wim Westdorp reden al voor Kavero en hebben nu getekend bij café-restaurant Storm. Piet Vrancke maakt deze week zijn keuze bekend, en Ad van Overveld is afhankelijk van de beslissing van de wielerunie om trent het opnemen van ama teurs boven 24 jaar, hij is 26 jaar. Nieuw in de ploeg is Theo Jore uit Raamsdonkveer die over komt van Van Nelle. Ploegleider Chris de Jonge is mo menteel aan het onderhandelen met Tonnie Huyzen uit Kloetinge, die een keuze wil maken tussen Caballero en café-restaurant Storm. Jan Dam en uit Ulyenhout en Sylvester Aerts uit daal. die beiden voor Victoria reclame maakten, overwegen een overstapje naar de Schouwse ploeg en verder is het nog moge lijk dat Henny Gijsel zijn handte kening zet. De Zeeuws-Vlaamse renner speelt echter met de ge dachte om te stoppen met wiel rennen. Sponsor café-restaurant Storm kan eigenlijk het- best worden gezien als een opvolger van Kave ro. de verschillen zijn miniem. Ploegleider Chris de Jonge: .Alles gaat gewoon verder op dezelfde condities, financier zit het mis schien wat ruimer, maar verder blijft alles hetzelfde." Dezelfde condities betekent dan volgens De Jonge dat de renners een volledige uitrusting zullen krijgen en dat ze verder vrij zijn in de keuze aan hun wedstrijden, evenals dat bij Kavero het geval was. Chris De Jonge daarover: „Iedere renner mag zijn eigen kans rijden en hij mag ook zelf bepalen in welke wedstrijden hij wil rijden. We zullen net als Kavero een regionale ploeg blij ven- Het zal voornamelijk wer ken worden in de criteriums en misschien een paar klassiekers, maar dat -.al dan in overleg met de renners gebeuren. Het pro gramma -/an die klassiekers wordt half of eind februari be kend gemaakt als de nieuwe ploeg wordt gepresenteerd." Een andere belangrijke overeenkomst met Kavero vloeit voort uit de vrijheid die de renners genieten. Chris de Jonge: .De sfeer zal het belangrijkste zijn. Die sfeer was bij Kavero prima, de jongens deden alles voor elkaar, dat is toen ook wel gebleken op het merkenkampioenschap. En wat dat betreft ben ik voor het ko mende wielerseizoen optimis tisch." Mevrouw Th. van Hooff. de eige naresse van café-restaurant Storm, is op sportgebied geen onbekende in Bruinisse. Zij steunt al jaren de hengelsport en de duivensport met financiële bijdragen. Als geboren Zeeuws- Vlaamse heeft zij begrijpelijker wijs ook een binding met de wielersport. Dat was dan ook de voornaamste reden dat zij zich opwierp als nieuwe sponsor. Mevrouw Th. van Hooff zal zich overigens weinig bemoeien met de door haar gesponsorde ploeg. Dat werk heeft ze gedelegeerd aan Chris de Jonge en Wim Ev-erse die in de Kaveroploeg as sistent-ploegleider was en diezelf de taak ook nu weer op zijn schouders heeft genomen. Kavero's adjunct-directeur K. Holm, maakte verder nog het stoppen van Kavero duidelijk. Hij vertelde dat door de oliecri sis de verkoop van recreatiebun galows er beslist niet makkelij ker op is geworden. Daar is de wielersport in dit geval dan het slachtoffer van geworden. Vol gens de heer Holm was de beslis sing om een einde te maken aan de sponsoring van wielersport ge nomen door de commissarissen van Kavero. niet door de directie die naar zijn zeggen, graag door was gegaan. Vandaar ook dat Kavero hoopt. :n 1975 als de situatie voor verkoop van bunga lows misschien is verbeterd, met een nieuwe wielerploeg op de weg te komen. iet Ned' digi: Jiogc i af. Burgwal den Enige willen zowel van Van der Hart af. Van der i'art wit van Fadrhonc af. Fadr- honc wil van dc drcxging-H appel af en jril eigenlijk ook van Cor van der Hart al. De meeste spe lers willen niet van het Neder lands elftal al en zwijgen du* beleefd De sectie eigenlijk i l Ho- Maar er betaald voet', amateur', af gewontng. mi deren, ten super-begeleider Jack ren Zanten cl. Op .39 december komt dof óók can het bondtbestuur probleem van de totale begelei ding van hel Nederland» elftal buigt. De afgezanten van de ama teurs zitten op die dag mee aan en zullen waarachtig hun mond wel roeren. Een komieke situatie. Tc meer daar die amateurs bij dc stem ming dc wip kunnen bedienen en de doorslag geven. En stel eens dat amateur-president V Marle er niet i n slaagt zijn s Uegenolen ervan te overtuigen dat zij mee moeten gaan met het gevoelen var. dc profetnoi broeders dan zal het Nei lands elftal met de ballast zijn onopgeloste problematiek, met Fadrhonc. Van der Hart en Jack van Zanten, naar Muenchen moeten. Dat hebben we dan i dc amateurs te donken. En dan vraag ik me af: i hebben die er eigenlijk voor i digheid in te willen mecbcschik- ken over het betaalde voetbal, daarvan hel creme de la crcmc de Nederlandse reputatie in hei wereldkampioenschap moet gaan hooghouden? Waarom zien de amateurs zelf niet van dat mee- beschikkingsrecht af ten einde zo geen verantwoording te behoeven dragen voor wat er tn de sectie betaald gebeurt en om zo een vrijwillige bijdrage te aan de sanering van de werkelijk gedrochtelijke structuur van KNVB'' De amateurs zouden zich daar door jegens dc professionals ook erkentelijk kunnen lonen. Want dat het de amateurs goed gaal. dat zij over paleizen van clubhui zen beschikken, dat zij kunnen bouwen op een hechte, financiële basis, dat zij over het algemeen niet meer behoeven te sappelen om elementaire middelen, hebben ze toch aan de professxoi danken? Die laten namelijk de toto draaien en ate waarborgen de wekelijkse geldstroom, tan een belangrijk percentag amateurvoetbal ten goede i Dal percentage zou voor de ware amateur reden genoeg moeten zijn zich constructief jegens de profs op te stellen. Ais hij dal niet doet, i\ hij hardleers of eigenwijs of bedillerig of rancu neus. Hij zou met beter moeten willen weten, dan de mannen i de sectie betaald. Hij moet ook niet volhouden dat er geen pro bleem-F adrhonc is en dal Fadr honc aus moet blijven. Zelfs als hij vindt dal afspraken gehono reerd moeten worden, dal er niet zo met mensen moet worden ge jongleerd en dat Fadrhonc eigen lijk zo'n verdomd aardige, gevoe lige en hartelijke kerel is. dan nóg moet eer. verstandig amateur omwille van het algemeen belang hard zijn en meewerken aan een oplossing die de profs bepleiten. Hogewoning en de zijnen zijn toch niet gek? Burgwal ook met maar hij ziet hel verkeerd, als hij meent dat een handhaving van Fadrhonc het klimaat in de elftalclub tóch zal doen opklaren. De bondscoach heeft eenvoudig geen poot meer om op te staan, na wal de rustige Parry Hulshoff omtrent hem heeft onthuld. En dat Jack van Zanten Een verschrikkelijk aardige vent. die een prachtvadertje was voor jeugdig Oranje en die vele vedet ten can nu cis juniores bekwaam heeft laten snuffelen aan het tn- lernalionale voetbal. Maar Jack rs ook ambitieus en in die ambi tie bang voor Leo Hom. wiens internationale vaardigheid wiens gezag over de spelers (ook nu nog) Jack's positie bedreigen. Want Hogewoning ziet m zijn professionele aromen maar twee man Oranje naar Muenchen bren gen: Happel en Horn. Deze laat ste heeft van zijn hart nooit i moordkuil gemaakt, hij heeft Stanley Row cn diens FIFA te gen het behang geschreven, de povere bekwaamheden van Georg Kessler (die Oranje wel eens naar ..Mexico'' zou brenger.) met kepernagels aan de schandpaal getimmerd, de ..ouderwetse en amorfe hap" tan hei KSVB-be- stuur te vuur en te zwaard be streden. maar intussen alle bui tenlandse schetdsrechiers keur-.g begeleid, alle wereldkampioen schappen van na 1950 intensief bezocht en zijn internationale re laties zorgvuldig gecultiveerd. Als manager van Oranje en laat dat een tijdelijke opdracht zijn brengt hij meer gewicht én overwicht in don Jacky tar. Zan ten. die nog moet komen en dus lang niet gearriveerd is. zonder over het gezag le beschi' ontzag wekt. Het Nederlands elf tal heeft een ..karde" oplos.\ nodig. Happel en Hom zouden die kunnen aanbieden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 9