PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT EGYPTISCH- ISRAËLISCH MILITAIR OVERLEG HERVAT In januari start in Vlissingen vierde Zeeuwse samenwerkingsschool voor blo Belgisch vliegtuig verongelukt -106 mensen omgekomen Spaanse politie zoekt zes Baskische separatisten Koeweit zou kapers willen uitleveren aan Palestijnen de krant van zeeland GEEN WITTE KERST Vietcong: troepen Saigon vermoorden zeven kinderen IN PAAUWENBURG WORDT NIEUW GEBOUW NEERGEZET In Zeeuwsch- Vlaanderen wél Pagina 2 216e jaargang - nummer 303 Maandag 24 december 1973 OPTIMISTISCHE STEMMING IN GENÈVE IN SLECHT WEER BOVEN MAROKKO TANGER, BRUSSEL, PARIJS (DPA, ANP) Alle 106 passagiers en bemanningsleden van een Belgisch chartervliegtuig zijn om het leven gekomen toen het toestel zaterdagavond laat bij Tetoean in het noorden van Marokko tijdens slecht weer in de bergen ver ongelukte. BRUSSEL Een Caravelle van de Belgische luchtvaartmaatschap pij 'Sobelair' is zondagochtend neergestort. De 106 inzittenden van het toestel kwamen bij de ramp om het leven. Hier een ar chieffoto van een Caravelle van Sobelair. Het vliegtuig, een Caravelle var Sabena, was door de dochtermaat schappij Sobelair van Sabena gehuurd voor een vlucht met 65 Marokkaanse gastarbeiders en studenten en 34 an dere passagiers van Parijs naar Marok ko. Kort voordat het om 23.30 zou landen op de luchthaven van Tanger ging het radiocontact verloren. Vol gens inwoners van Tanger vloog het tijdens slecht weer ongewoon laag in de richting van de nabij gelegen bergen. De gehele nacht werd met hefschroef- vliegtuigen gezocht maar pas bij het aanbreken van de dag ontdekte helicopter van de politie het wrak op 800 meter hoogte tegen de helling van de berg Ballayine. De bergingswerkzaamheden worden be moeilijkt doordat alle wegen nagenoeg onbegaanbaar zijn door het slechte weer dat al dagenlang aanhoudt. In Tanger stonden zaterdagavond de familieleden van 42 inzittenden te wachten. De overige passagiers den zondag naar Casablanca verder vliegen. Een onderzoekscommissie, bestaande uit vertegenwoordigers van de regie der luchtwegen en deskundigen in de aeronautica, is zondagochtend uit Brus sel naar Marokko vertrokken. Sobe lair is in 1946 opgericht. Onder de belangrijkste stichters bevonden zich gewezen leden van het vliegend per soneel van Sabena die het belang had den begrepen van een toeristische ver binding tussen oost-Kongo en België, via de Nijlstreek. De verbinding ge beurde in kleine toeristische etappen, zonder nachtvlucht, met elke nacht hotelovernachting. Het beginkapitaal bedroeg 3.500.000 fr. In oktober 1947 werd het kapitaal op 18 miljoen fr. gebracht, dank zij het belang dat verschillende in Kongo ge vestigde firma's in Sobelair stelden. In 1948 stonden deze firma's hun aan delen af aan Sabena die sindsdien de meerderheid van de aandelen van So belair in handen kreeg (72 pet). Dit stelde Sobelair in de mogelijkheid met Sabena overeenkomsten af te sluiten, onder meer wat betreft het technisch onderhoud van de vliegtuigen van de Belgische charter-maatschappij. De onafhankelijkheid van Kongo GEWOND LANGS WEG GEVONDEN MAN OVERLEDEN PUTTE De rijkspolitie in het Noordbrabantse Putte zoekt momen- tce naar de doodsoorzaak van de 80- jarige Franciscus Huybregts uit die plaats. De bejaarde man overleed zondag in een ziekenhuis te Bergen op Zoom, nadat hij zaterdagmiddag zwaar ge wond was aangetroffen in de buurt van een steenfabriek aan de Putseweg in Putte. De rijkspolitie vermoedt, dat de man slachtoffer is geworden van een verkeersongeluk. bracht een grondige wijziging mede van de activiteiten van Sobelair. maatschappij gaf de toeristische ver binding België-Kongo op en legde zich toe op chartervluchten. Ze ont wikkelde haar activiteit naar het Mid dellandse Zeebekken toe, en onder hield niet-regelmatige vluchten met het Midden-Oosten en met New-York, Bangkok, Colombo, Hongkong en Tokio. In 1971 werd, dank zij de af stand door Sabena van 3 Caravelles- 6, het kapitaal op ongeveer 125 miljoen gebracht. (Van onze weerkundige medewerker) Ook het kerstweer zal worden be paald door het omvangrijke lage drukgebied dat al enige dagen met het centrum bij Ierland ligt. Via Frankrijk, waar zondag bij Parijs 10 tot 15 en in Nice 30 millimeter regen viel, trekken sto ringen via België naar ons land. Hiervan is vandaag wat regen te verwachten, op de kerstdagen ge volgd door enkele buien met. op klaringen. Alleen in Noord-Scan- dinavië komt winterweer met strenge vorst voor. Elders in Eu- ropo overwegen dooi. In ons land overdag vijf tot zeven graden. In de wintersportcentra ligt de vorstgrens op rond 1800 meter hoogte, de sneeuwgrens begint bij 600 a 800 meter hoogte. Plaatse lijk wordt daar voor lawinege vaar gewaarschuwd. Hieruit blijkt dat het overgrote deel van Europa het de komende kerstda gen zonder sneeuw of winterweer zal moeten doen. WAARSCHUWING AANSLAG IN BONDS REPUBLIEK STUTTGART-HAMBURG (DPA) De autoriteiten van de Duitse Bondsrepu bliek hebben 'van bevriende zijde' de tip gekregen dat 'een groep Arabieren' mogelijk met een 'anarchistische op dracht' illegaal het land is binnenge komen. Uit betrouwbare bron is ver nomen dat een verband me tde vredes conferentie in Geneve niet wordt uit gesloten. Het in Hamburg verschijnende week blad Bldd am Sonntag had eerder gemeld dat de veiligheidsin stanties samen met de geheime dien sten van verschillende Westeuropese landen op zoek zijn naar een 'nieuwe Palestijnse commandogroep' die van uit Brussel 'vermoedelijk de Bondsre publiek is binnengekomen. De groep zou een Russische luchtafweerraket van het type SAM-7 bij zich hebben. Een dergelijke raket hadden ook vijf Arabieren bij zich die in Rome wer den gearresteerd omdat ze een ver keersvliegtuig bij het landen hadden willen neerschieten- TOKIO (AP) De Vietkong heeft bekendgemaakt, dat soldaten van de Zuidvietnamese regeringstroepen tij dens een operatie in het zuiden van Zuid-Vietnam zeven kinderen van 11 tot 15 jaar opgehangen of levend begrafen hebben. De beschuldiging werd wereldkundig gemaakt via een uitzending van het Noordvietnamese persbureau. De moorden werden volgens dit persbu reau op 11 november gepleegd in het dorp Pho Phong in het district Due Pho van de provincie Quang Ngai. De soldaten van het 5de regiment van Saigons tweede divisie ranselden an dere dorpelingen af, staken vier hui zen alsmede een school in brand en plunderden andere panden. Van onze correspondent TEL AVIV De openingsfase van de vredesconferentie in Gene ve is voorbij. Zaterdagmorgen was er een korte bijeenkomst ach ter gesloten deuren, en daar werd besloten een militaire commis sie in te stellen, die de bij kilometerpaal 101 vastgelopen bespre kingen over de scheiding van de legers moet hervatten. Tussen kerstmis en nieuwjaar zal er nog zo'n ontmoeting plaatsvinden, maar pas na de verkiezingen in Israël, op 31 december, zullen deze besprekingen serieus beginnen. Door nog één zitting te houden gedurende deze week. die van geen feitelijke betekenis zal zijn. is er een compromis bereikt waarbij ieder zijn zin heeft gekregen: Egypte wilde niet wachten tot na nieuwjaar en Israël wilde niet praten voor de verkiezin gen. De Egyptische haast is hoofdza kelijk van propagandistische aard. Vijf-1 ent wint ig jaar is er niet onderhan deld. en het maakt natuurlijk niet veel uit als deze onderhandelingen nog één week moeten wachten. Bo vendien is het in werkelijkheid Egypte dat geen haast heeft. Israël bevindt zich in het nadeel, doordat het Israëlische leger in Egyp te een voortdurende mobilisatie nodig maakt. Dat maakt de Israëlische eco nomie zeer kwetsbaar, en dat is ook de reden dat Egypte de besprekingen bij kilometerpaal 101 enige weken geleden heeft afgebroken. Pluimpje uur gehad met paus Paulus in Rome. Ze brachten daarbij tot uitdrukking dat elke oplossing voor de crisis in het Midden-Oosten rekening moet hou den met de rechten van de Palest ij- nen en dat Jeruzalem een internatio nale status moet krijgen. De vier waren keizer Haile Selassie van Ethiopië, de Soedanese president El Mmeiry, de Liberiaanse vice-presi dent James Greene en de Zambiaanse minister van buitenlandse zaken Mwaanga. De inhoud van het gesprek werd bekendgemaakt door de Vati- kaanse woordvoerder professor Federi- co Alessandrini. Na een onverzoenlijk en agressief begin van de conferentie op vrijdag, was de toon van zaterdag aanzienlijk gematigder. Egypte en Israël wierpen elkaar, vooral zaterdagmorgen, wederzijds pluimpje toe. door woordvoerders te laten verklaren dat er sprake was geweest van construc tieve besprekingen. Het ligt voor de band dat Gromyko en Kissinger hun wederzijdse clientèle tot deze mati ging hadden aangespoord. Ook de persconferentie, zaterdag- middag, van Abba Eban. was veel gematigder van toon dan zijn rede van vrijdag. Hij had goede woorden over voor de Sowjet-Cnie en onthield zich van scherpe aanvallen op Egypte. Eban ontkende dat het uitstel van de ondertekening van een nieuw associa tieverdrag tussen Israël en de EEG iets te maken had met Arabische druk op de EEG-landen. De overeenkomst, zo zei hij, was praktisch gereed, maar aangezien de EEG-landen met alle Middellandse Zee-landen een dergelij ke overeenkomst zullen sluiten, moest gewacht worden tot de laatste proble men rond de invoer van Algerijnse wijn in Europa waren opgelost. Opmerkelijk" bij de persconferentie de Egyptische woordvoerder Bas- FRANCO BIJ ROUWDIENST VOOR CARRERO BLANCO MADRID (RTR, AFP) De Spaanse politie heeft zes Baskische separatisten geïdentificeerd als de moordenaars van premier Carrero Blanco. Het zijn allen leden van het 'militaire front' van de ETA, de militante Baskische organisatie die haar hoofdkwartier heeft in Zuid-Frankrijk. Dit heeft de regering in Madrid zaterdag bekendgemaakt. De zes zijn nog op vrije voeten. Foto's van de ver dachten zijn op de Spaanse televisie getoond met het verzoek aan de kijkers de politie te helpen bij het opsporen van de mannen. rallssimo Franco een rouwdienst bij gewoond voor de zielerust' van zijn vermoorde premier. Het Spaanse staatshoofd was niet aanwezig bij' Blanco's begrafenis die tot een felle rechtse demonstratie in Madrid leid de. Het feit dat hij nu wel de dienst klimmen tegen de muur van een nabij- bijwoonde werd uitgelegd als een po- gelegen huis en de twee ontstekings ging de weer aanwezige demonstran- draden met elkaar te verbinden op ten tot kalmte te manen. De demon-het moment dat de premier langs- resteerd toen hij daar studeerde Hij kreeg een jaar celstraf omdat hij be trokken zou zijn geweest bij een aan slag op ae Spaanse ambassade. De der de is de 24-jarige student Jose Miguel Benaran Or de nana, die de bom tot ont ploffing bracht door op een ladder te stranten gingen dit keer rustig uiteen. Volgens de Spaanse politie hebben al le zes verdachten een uitgebreid straf blad omdat ze betrokken zijn ge- weest bij bomaanslagen, bankoverval- heer was. dat hij na herhaaldelijk' len. ontvoeringen en andere geweldda- aan roofovervallen op een Baskische aandringen van vragenstellers ver- den. Enkele van hen hebben deelgeno- fabriek en een bank waarbij tezamen men aan de ontvoeringen van twee ongeveer 700.000 gulden werd meege- Baskische industriëlen Zabala en Hu- nomen en Juan Bautiste Santiesteban kwam. De overige drie zijn volgens de Spaanse politie: Javier Larreategui Cuadra f27). student. ETA-activist sinds 1969, Jose Antonio Urruticoechea Bencoechea f22), student, die deelnam aandringen van vragenstellers klaarde dat Egypte bereid was, na Israëlische terugtrekking en erkenning vee jaar geleden. Nadat de eisen van de ont voerders waren ingewilligd werden beiden ongedeerd vrijgelaten. Studenten van de rpchten van de Palestijnen, artef. respectievelijk een joodse soevereiniteit in Israël te erkennen. Basheer zei verder te hopen, dat de Palestijnen op de vergadering van de Palestijnse nationale raad, die volgende maand zal plaatsvinden, zul len besluiten naar Genève te komen, al was hij daar niet zeker van. Het opmerkelijkste feit van deze openingsfase was wel de toenadering tussen Israël en Rusland. De Russen deden hun uiterste best Israël gerust te stellen. Gromyko sprak voor het •eerst sinds 1966 met Eban, en Russi sche diplomaten opperden de moge lijkheid om binnen het kader van een vredesverdrag een wapenstop van Amerika en Rusland in te stellen voor het Middenoosten. Dit laatste is onge twijfeld een vernieuwing, want tot dusver zijn de Russen nooit bereid geweest deze mogelijkheid te overwe gen. Jeruzalem f25>. arbeider, die betrokken zou zijn geweest bij de diefstal van twee ton explosieven uit een steengroeve In Na varre. eerder dit aar. In de bekendmaking heet het dat koortsachtig naar de verdachten wordt gezocht voordat ze erin kunnen slagen over de grens naar Zuid-Frankrijk uit te wijken. De ETA bestaat voorname lijk uit jongeren die in Noord-Spanje een Baskische vrijstaat in socialisti sche stijl willen oprichten. De Bas ken vochten tegen Franco in de burgeroor log en de Baskische provincie- zijn sindsdien broeinesten geweest van se paratistische en anti-regeringsactivi- teit- De Baskische vrijheidsbeweging ETA (Zie slot pagina kolom 5) Een van de zes is de 23-jarige stu dent in de mijnbouw, Jose Ignacio Abaitua Gomeza uit Guernica, die het sousterrain in Madrid zou hebben ge huurd van waaruit de aanslag werd gepleegd. Hij gebruikte daarvoor de valse naam van Roberto Delgad.o en gaf zich uit voor beeldhouder. Vanuit de sousterrainwoning werd een tun nel gegraven tot onder het midden van de weg, waar de bom werd geplaatst en de auto van premier Blanco in de lucht geslingerd werd toen hij voorbij kwam. Een tweede verdachte is volgens de politie de 25-jarige student Pedro Pe rez Beotegui, alias Wilson die de poli tieke baas van de ETA was en op 27 december 1969 in Londen werd gear- ONDERZOEK NIET AFGESLOTEN RABAT, BEIROET (AFP, ÜPI. RTR) De minister van buiten landse zaken van Koeweit heeft zijn Marokkaanse collega een Nieuws uit Zeeland op de pag. 2,4 en 5 Binnen- en buitenlands nieuws op pag. 1 en 3 Radio en tv op pag. 7 Sport op pag- 9,10,11,12,13 en 14 ONDERWIJS AAN 32 DEBIELE KINDEREN (Van onze onderwijsmedewerkster) VLISSINGEN De vierde sa menwerkingsschool voor bui tengewoon lager onderwijs in Zeeland start per 1 januari 1974 in Vlissingen. Van dat tijdstip af zullen debiele kinderen uit Walcheren het onderwijs aan deze school kunnen volgen. Tot het gereedkomen van een gloed nieuwe school (kosten ander half miljoen gulden) aan de Sa- vornin Lohmanstraat in de Vlis- singse wijk Paauwenburg, zul len de kinderen onderdak krij gen in het gebouw van de voor malige ulo aan de Coosje Bus- kenstraat. Als alles meezit zul len de leerlingen voorjaar 1975 de overstap naar de nieuwe school kunnen maken. De bedoeling is. dat deze vierde sa menwerkingsschool voor blo in Zee land in eerste instantie zal worden bezocht door kinderen uit Vlissingen, Koudekerke, Oost- en West.Souburg en Middelburg-Zuid. De school start in januari met 32 kinderen, verdeeld over twe - groepen. Het bestuur van de stichting samenwerkingsscholen voor debiele kinderen verwacht dit voorjaar niet de bouw van de vijf lo kalen tellende school te kunnen be ginnen. Voorjaar 1975 volgt dan de ingebruikneming. De plannen om te komen tot, de op richting van een samenwerkingsschool voor debiele kinderen in Vlissingea in Goes, Terneuzen en Middelburg zijn reeds dergelijke scholen voor spe ciaal onderwijs aan kinderen met leer moeilijkheden dateren van 1967. Aanvankelijk lag in de bedoeling per 1 augustus 1972 met de nieuwe school te beginnen. Het leerlingenaantal was toen voorzien op 35, gebaseerd op het aantal kinderen uit Vlissingen en om streken. dat scholen voor debielen- onderwijs bezocht buiten de gemeen te. Het aantal aanmeldingen bleef evenwel beneden de verwachting. Toen er bovendien problemen ontstonden ror.d de benoeming van een hoofd, werd de definitieve start verschoven naar januari 1974. Principe De samenwerkingsschool heeft als principe het samengaan van de drie richtingen in het onderwijs, te weten openbaar, protestants-christelijk en röoms-katholiek. Dit samengaan komt o.m. tot uitdrukking in de samenstel ling van het bestuur en het onderwij zend personeel, die evenredig de drie onderwijsrichtingen vertegenwoordi gen. Als grondslag wordt gesteld, dat het onderwijs de persoonsvorming moet bevorderen, dat de levensbe schouwelijke vorming een wezenlijk bestanddeel van die persoonsvorming uitmaakt, dat iedere leerling met res pect voor de overtuiging van anderen mede door het onderwijs tot volle rij ping van zijn eigen levensbeschouwing moet. worden gestimuleerd. De nieuwe school in Vlissingen zal worden bezocht door 17 kinderen van de rooms-kathclieke blo-school te Goes, 14 leerlingen van de protestants- christelijke blo-school te Middelburg en één pupil van de school voor spe ciaal onderwijs (lom) te Middelburg. Over het geen zich rond de totstand koming van de school heeft afgespeeld zegt de heer A. W. Harmsen, secreta ris van de stichting samenwerkings scholen voor debiele kinderen: „Wij hebben bij de opzet een aantal tegen slagen gehad. Na veelvuldig overleg werd de stichting van ae school in Vlissingen in september 1971 een feit. Wij hadden dan ook goede hoop in j augustus 1972 te kunnen gaan draaien. Moeilijkheden met de bezetting slechts 22 leerlingen maakten het niet verantwoord in augustus te be ginnen. Bovendien duurde net lang j voor een hoofd was benoemd. Het is momenteel bijzonder moeilijk een j leerkracht te krijgen. Daarom moes-, ten we wel wachten". De heer Harmsen wijt het geringe aanbod van leerkrachten aan hei feit, dat de meeste afgestudeerde onder wijzers geen vrijstelling van militaire dienst hebben gevraagd of gekregen. Inmiddels is toch een hoofd be noemd: de heer J. A. Mass ink, voor malig hoofd van een blo-school op Curacao. In de vacature van de twee de leerkracht is eveneens voorzien- De Vlissingse blo-school zal kinderen opnemen tussen de zeven en veertien jaar. „Wij hebben nu 32 leerlingen. Dat betekent, dat we met twee groe- (Zie slot pagina 4 kolom 4) brief gestuurd waarin hij zegt. dat 'Koeweit, ernaar strevend dat het recht wordt toegepast en de verantwoordelijken wor den gestraft, heeft besloten de kapers van de Westduitse Boe ing uit te leveren aan de Pale stijnse Bevrijdingsorganisatie'. Deze organisatie had uitdruk king gegeven aan Tiaar vastbe slotenheid de daders van deze tragische gebeurtenis streng te straffen". In Koeweit is het bericht tegen gesproken. Er zou nog een on derzoek gaande zijn. De Palestijnse Bevrijdingsorganisatie heeft zaterdagavond meegedeeld da* Koeweit de kapers nog niet "neef: uitgeleverd. Het Palestijnse persbu reau WAFE in Beiroet, dat de berich ten over uitlevering tegensprak, voeg de er aan toe dat als de autoriteiten van Koeweit de commando's willen vasthouden, de Bevrijdingsorganisatie zal meewerken aan net onderzoek naar de identiteit van de kapers en hun achtergronden. De kapers pleegden met brandbom (men een aanslag op een toestel van Panam in Rome voordat zij zich meester maakten van de Boemg van de Westduitse Lufthansa. In totaal vonden bij de acties 32 mensen ce dood. Het gekaapte Lufthansa-toestel werd na een zenuwslopend nachtelijk verblijf in Athene uiteindelijk in Koe weit aan de grond gezet, waar de gijzelaars en de bemanningsleden wei den vrijgelaten en de kapers zich aar. de autoriteiten overgaven. Italië had al eerder verzocht de kapers uit te leveren, maar de autoriteiten in Koe weit weigerden omdat er tussen de twee landen geen uitleveringsverdrag bestaat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 1