n PROVINCIALE ZEEUWSE COUR! VREDESGESPREK IN z. GENEVE BEGONNEN I Olievoorraden bleven op peil PZC Commissie Oosterschelde beluisterde 'laatste woord' voor- en tegenstanders Felle betoging bij begrafenis Blanco r~~o den uyl en lubbers coördineren oliebeleid ONBESTENDIG NAAR DE KERST "vandaag in [de krant Franco niet aanwezig bij plechtigheid Dr. Stuyt wordt dir.-generaal van Rode Kruis VEEL REACTIES OP 'DE STORM' Wijze mannen Gouden zwaard met 300 diamanten uit Theems Spils 6? NS: geen bejaarden pagina 3 j j]6e jaargang - nummer 302 Zaterdag 22 december 1973 Goeie Middenstand Centrale AU» ltd«n u pr*tlig« kmldoqrn ittpotdig 1974 GOES KOOPCENTRUM VAN ZEELAND MET PROPAGANDA EN VERKIEZINGSTOESPRAKEN (Van onze speciale verslaggever) GENÈVE De openingsdag van de vredesconferentie in Genève over het Midden-Oosten is een dag van propaganda en verkiezingsspeeches geworden. Alle oude en bekende theorieën werden aange voerd, zowel door Israël als de Arabische staten. Israëls minister van buitenlandse zaken Eban. die gedurende de morgenzitting zeer zenuwachtig was, had het over de Arabische terreur, over Is- raëls bereidheid om vrede te sluiten, en over de agressiviteit van de Arabische landen. „Israël kan geen vrede hebben als het blijft domineren, gebieden bezet houden en het militair de Arabische wereld blijft bedreigen. Ilrieyesprek in lie aliilij IX- commissie GENèVE Overzicht van de zaal In het Palais des Nation in Genève waar de vredesconferentie oven- het Midden Oosten is begonnen. De lege stoelen links op de voor grond waren bestemd voor de der- Hot felst viel Jordanië uit: het bleek dat dit land ook min of meer namens Syrië sprak, kennelijk het resultaat van het bezoek van koning (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De voorraad olie in ons land is in december nagenoeg op peil gebleven, ondanks het feit dat de afleveringen van nieuwe olie zich op 30 procent lager peil bevonden dan in de vergelijk bare periode vóór de olieboycot en olie-aanvoerbeperkingen. Oorzaak: minder export, minder tran sito-verkeer van olie. Als de aanvoer in januari zich e wel op hetzelfde peil zal bewegen als in december, zal het ondanks benzine distributie en verdere beperkingen niet te vermijden zijn dat de olievoor raden in ons land teruglopen. Er is dus, aldus de premier vrijdagavond na de ministerraadsvergadering, alle aanleiding om de vinger aan de pols te houden. (Van onze weerkundige medewer ker) Rond deze kortste dagen van het jaar blijjt het wisselvallig winterweer, waarbij de tempera tuur overdag iets boven normaal ligt. Er zijn geen aanwijzingen dat wij voor de kerst nog in een periode van kouder weer terecht zullen komen. Boven Engeland ligt het centrum van een zeer omvangrijk lagedrukgebied, dat ook bij ons de barometer vrij laag houdt. Dit systeem komt iets dichter bij de Noordzee te liggen met als gevolg dat tijdens het weekeinde de kans op buien gaan toenemen. In Scandinavië is het onbesten dig winterweer, met plaatselijk sneeuwval. In de bergen van de Alpen staat nog een stormachtige zuidenwind. De vorstgrens ligt daar dichtbij 2000 meter hoogte, zodat het in de dalen overdag flink dooit. Veel regen valt er in een deel van Noord-Italië en hier en daar in Zuid-Frankrijk, waar uit wel blijkt dat het de depres sies zijn die momenteel hun stempel drukken op het winter weer in het grootste deel van Europa. Nieuws uit Zeeland op de pagina's 2, 4, 5, 6, 7 en 9. Binnen- en buitenlands nieuws op de pagina's 1, 3 en 10. Sport op pagina 11. Radio en t.v. op pagina 13. Financieel nieuws op pagina 15. En in de zaterdagkrant pag. 17 Zeeland als decor, pag. 18 Dubbelinterview met mgr. dr. A. Simonis en dr.-G. Gijsen over omstandighe den en personen rond de geboorte van Jezus: Stemmen uit de Kerken- pag. 19 Ontheemden in een twee de vaderland, pag. 21 Graven in verdronken land. pag. 23 Veertig jaar geleden land de op Schiphol in een sneeuwstorm de KLM- machine 'Pelikaan', na een recordpoetvlucht naar en van het toenmalige Nederlanda-Indië. pag. 25 Louis Paul Boon schreef een ongewoon Kerstver haal of de ware geschie denis der bende van Jan de Lichte. pag. 27 PZC-kerstpuzzel; Met Kerstmis op zee. missie, die belast is met de bestude ring van de oliecrisis, opdracht heeft gegeven zo spoedig mogelijk een ad vies nit te brengen over de invoering van zomertijd in Nederland, in nauw -^overleg met de andere Beneluxlanden. Premier Den Uyl kondigde verder aan dat het tekort aan propaangas voor de bouw voorlopig is opgeheven. Of de bouw nu voortaan op voldoende propaangas zal kunnen rekenen is ech-1 ter niet met zekerheid te zeggen. Bij het luchtverkeer is intussen een duidelijk tekort aan vliegtuigolie opge treden, reden waarom de Europese luchtvaartmaatschappijen tot beper kingen van het vliegverkeer zijn ge dwongen. De minister-president en mi nister Lübbers zullen voortaan de kwestie van de oiieschaarste binnen het. kabinet coördineren en gezamen lijk de gegevens in hun verdere ont wikkeling volgen. Het kabinet heeft besloten personenauto's die op diesel rijden niet onder de distributie te brengen. Wel zullen de ruim 42 000 auto's aan beperkingen worden onder worpen, zoals ook het vrachtvervoer, dat zich aan een snelheid van 80 per uur zal moeten houden, ore. daarmee een enorme besparing diselolie bereikt kan worden. Zomertijd De overheid zal de eerste weken van de distributie niet zelf de in- verkoop van bonnen, die door auto mobilisten te koop worden aangebo den ter hand gaan nemen. Zoals ge meld is de handel in benzinebonnen vrij en het kabinet heeft besloten eerst eens te bekijken hoe dat zich in de praktijk ontwikkelt. Als mocht blijken dat er grote on rechtvaardigheden door ontstaan, dan zal alsnog ingegrepen worden. Over de herichten die overal de ronde doen over zeer grote olievoorraden in ons land, zei de premier, dat die kunnen ontstaan omdat men zich niet reali seert dat de export en het transitover- keer wat vertraagd zijn maar niet blijvend afgeremd kunnen worden. De olie in entrepot is overigens nooit het eigendom geweest van Nederland en is altijd voor andere landen in de EEG, waarvoor Rotterdam de natuur lijke aanvoer- en doorvoerhaven is. MEERCHILENEN DEN HAAG Nederland heeft weer een kleine 50 vluchtelingen opge nomen uit Chili. Daarmee is het aan tal vluchtelingen en bannelingen uit andere Zuidamerikaanse landen, die eerst een toevlucht hadden gezocht in Chili, gestegen tot 200. Ook bij de aflevering van de han delsvoorraden is een beperking opge treden, wat de indruk wekt dat er ruim olie voorhanden is, aldus de premier. Dank zij de beperkingen in het energieverbruik, het omschakelen van elektriciteitscentrales op gas, en de beperking in het benzinever bruik is het gelukt de ijzeren voor raad van 65 dagen op peil te houden, en daarnaast de werkvoorraad voor de raffinaderijen. Hierbij moet even wel wel bedacht worden, dat die niet alle op topcapaciteit werken. MADRID (RTR, AFP) Onder het uitroepen van de leuze 'Het leger aan de macht' hebben on geveer 15.000 rechtse Spanjaar den vrijdagmiddag een felle de monstratie gehouden in het centrum van Madrid. crawi van de_vermoorde premier werd door de hoofdstraten van Madrid ge dragen naar de begraafplaats bij het El Pardo in de buitenwijken van de hoofdstad. Admiraal Blanco werd met volle militaire eer begraven. De 81-ja- rige generaal Franco was niet aanwe zig maar liet zich vertegenwoordigen door zijn opvolger prins Juan Carlos. Enkele demonstranten droegen leuzen Zie slot pagina 3 kolom 3) Hoessein aan Damascus. Rifai was de enige die Syrië met name noemde, en ontruiming van de hoogten van Golan eiste. „Niemand sprak eigenlijk tot de conferentie, maar tot de achterban", merkte de oriental's- en Midden-Oos tenexpert Eric Rouleau op. ..De Egyp- tenaren moeten bewijzen dat ze goede nationalisten zijn. zeker nu de Syriërs niet zijn gekomen Jordanië moet be wijzen dat het zelfs rationalistischer is dan de Palestijnse bevrijdingsorga nisatie, en Israël zit over enkele da gen met verkiezingen. Scheldpartij Het ging zelfs zover, dat de Egypti sche woordvoerder Basheer op een persconferentie ra de toespraak van Eban zich direct in de verkiezings campagne ging mengen, door de Is raëli's te waarschuwen voor hun mili taristische leiderschap. Toen was de eerste dag van de conferentie al ver worden tot een ordinaire scheldpartij tussen Eban en Fahmi eerst, en op een Egyptische persconferentie later. „Geen enkel constructief woord is over Ebans lippen gekomen", zei de heer Foead. redacteur van het Egypti sche blad Al Achram. „Israël erken nen? Welk Israël, waar zijn Israëls grenzen, hoe kunnen we een land erkennen dat geen enkel reëel voor stel doet, en dat geen grenzen heeft?" Prof. Shamir, directeur van het Shi- loach Instituut in Tel Aviv, een insti tuut dat research doet in Arabische zaken, was milder gestemd. „Die ope- ningsspeeches hebben een specifiek doel en dat hport^r bii- JVVat., positief klonk in de rede van Fahmi is, dat hij sprak over een zakelijke aanpak- Dat betekent: geven, en nemen". Opmerke lijk was dat Eban niet fel tegen de MADRID Duizenden mensen, onder wie hoge regeringsvertegen woordigers, leden van het Corps Diplomatique en Falangisten, wa ren vrijdag op de been tijdens de uitvaart vtm de Spaanse premier Luis Carrero Blanco, die donder dag door een bomaanslag om het leven kwam. Russen uitviel, zijn oonlerenticburen. Eban en Gromyko schudden zelfs voor het begin v:;i ó<- middag/,;', ing de hand. Na de middagzo was Eban wei zeer kwaad op W;-.!-i:-.e!m. Grorr.yzo had gevraagd of er zaterdag substantiële zaken gesproken kon worden als een van de deelnemer; da: zou voorstellen. Da- - Waldhetm mee akkoord, me* het oat ex al substantiële izJr.'-u berde bracht kunnen worden al- een - nser dat zou voorste'.it-:. r.i-i op gestaan dat er voor de -che verkiezingen geen substantiële zaken behandeld zouden word er Met spanning waren de toespraken van Gromyko en zijn Amen kan n-.'- ambtgenoot Kissinger verwacht. Waarnemers menen dat voor een op lossing overeenstemming tussen de Sowjet-Unie en de VS nog belanznj- ker is dan de instemming van de rechtstreeks betrokken landen. Gromyko verzekerde de Arabieren, dat de Sowjet-Unie de eis van volledi ge terugtrekking van Israël uit alle sinds 1967 bezette gebieden blijft Steu nenHij zei echter ook met rat: rak dat volledige territoriale onschend baarheid en nationale soeverein:-ei- voor alle landen in het Midden-Oosten moeten worden gewaarborgd „dat geldt ook voof Israël". Kissinger, die de conferer/ie in een serie moeilijke onderhandelingen had voorbereid, drong aan op een 'daad van verzoening' voor de volken var het Midden-Oosten. Tijdens de rede van Gromyko luis terde Eban oplettend en geconcen treerd. Tijdens de toespraak van Kis singer -werd hij echter onrustig en begon hij met aijn raadslieden tc- confereren. Hij had blijkbaar van Kis singer Iets anders en positievers voor Israël verwacht. Men kreeg de indruk dat Kissinger nader tot de Arabieren dan tot de Israëliërs was gekomen. Vandaag wordt achter gesloten riet: ren over procedurele zaken gespro ken. Het is niet waarschijnlijk da' er ook zondag of maandag vergaderd wordt, zodat de inleiding van deze oonferentie waarschijnlijk vandaag is afgelopen. Wat Syrië betreft werd de komedie perfect opgevoerd. De Syri sche tafel stond leeg, tussen die van Rusland en Jordanië in. Zelfs de Blaasjes water stonden ingeschonken, alsof de Syriërs nog ieder moment konden binnenkomen. Er was 's morgens nog enig opont houd geweest vanwege de conferen tietafel: Israël was tussen Egypte en Jordanië geplaatst, en vond dat wat benauwend. Er was vrat gekibbel over. maar uiteindelijk werd de knoop doorgehakt en de bordjes wer den eenvoudig omgewisseld. Hoofdredacteur Mohammed Hassa- (Zie slot pagina 3 kolom 6) >r- als tegensUn- sn de afsluiting r Oosterse belde lobben gisteren In Middel burg het volle pond gefcr©- ïen van de commlvue, die elder leiding van mr. J, Klaatew over dit proj nng moet nipporterer hield namelijk gl'teren ui de Miauw» burg se Abdij een hoorzitting, een bij eenkomst die in alle rust en zakelijk heid verliep. Voor een groot deel was dat te danken aan de bekwame leiding van de voorzitter: hij zorgde voor een soort 'drieg esprek'. waaraan werd deelgenomen door de commissie, de 'gehoorden' en de publieke trib w Zo kreeg ieder gelegenheid zijn zegje te doen. zowel vóór als tegen de afslui ting. Met deze hoorzitting werd het infor matieve deel van het werk der commissie afgesloten: de komoo- de anderhalve maand gaat zij hard aan h«t werk om het definitieve advies aan nu raar uitziet zal het wel f-n een- Stemmig advies worden, al zal het mo gelijk zijn dat Individuele leden k de accenten hun medeleden. Uit de rapportering zal dat moeten blijken. Maar deze verschil len zullen raar de voorzitter zei te vermoeden niet met een meerde, i dan fiantlijn DEN HAAG - Dr L B. J. Stuyt. oud minister van volksgezondheid en mi lieuhygiëne wordt directeur-generaal van het Nederlandse Rode Kruis. Hij is de opvolger van de heer A. van Emden, die 16 september 1974 me", pensioen gaat. Daarop vooruitlopend is dr Stuyt per 1 januari benoemd tot adviseur van het dagelijks bestuur van het Nederlands Rode Kruis. HOORZITTING VOOR UITBRENGEN VAN ADVIES MIDDELBURG De Commissie Oos terschelde, die half februari volgend jaar aan de regering rapport zal uit brengen, heeft vrijdag in het Abdij complex te Middelburg vooral en om standig aangehoord hoe in Zeeland bij voor- en tegenstanders van de afslui ting van deze zeearm wordt gerea geerd op de stormvloeden van de afgelopen weken. Met dit "laatste nieuws' uit. het gebied zelf over wat commissievoorzitter mr. J. Klaas- esz noemde 'de onvoorziene om standigheden' en de belofte dat nog enkele rapporten op komst zijn kan de commissie nu haar informaties over de kwestie afronden en aan het advies gaan werken. „Het is eigenlijk nuttig voor ons dat die storm juist nu gekomen is. Daar uit zijn dingen naar voren gekomen die ons nog niet direct bekend waren. Voor het overige hebben we vandaag niet veel nieuws meer gehoord. Er zijn hier en daar nog wat accenten gevallen". Dat was na afloop van de hoorzitting op een persconferentie de algemene indruk van mr. Klaasesz, die voor zijn gewaardeerde leiding van deze bijeenkomst aan het eind van de bezoekers zelfs een applausje kreeg. Zeii noemde hij de hoorzitting een 'schoolvoorbeeld' van hoe het in dergelijke controversiële kwesties kan. „Iedereen heeft naar voren kun nen brengen wat hij op zijn hart had". Zoals hij al eerder te kennen had gegeven kondigde mr. Klaasesz aan dat de Oosterschelde-commissie in haar advies aan de regering niet met één oplossing zal kunnen volstaan. .Als het kabinet om een of andere reden die oplossing niet kan gebrui ken zal er een 'naast-beste mogelijk heid' j^weten zijn. Er zijn wel 35 varianten, maar we zullen de regering vier of vijf oplossingen voor dit Oos- terscheldeprobleem aan de hand doen- Elke oplossing zullen wij ook verge zeld doen gaan van een globale kos tenraming en dan zou het wel eens kunnen gebeuren dat de ene oplossing in onze ogen een miljard duurder is dan de andere. Ook kan het best zijn dat het mogelijk is de definitieve beslissing over een bepaalde oplossing nog even uit te stellen, omdat er plannen bij zijn die nog veel onder zoek vereisen". Mr. Klaasesz liet op de persconferentie ra afloop weten dat de naar hem genoemde commissie over het advies geen overleg zal ple gen met de regering. „We maken het rond. zeggen Tiier hebt u ons verslag' en gaan daarna met vakantie". Over twee zaken, die op deze hoorzit ting voortdurend aan de orde zijn geweest de gevolgen van de storm en het idee van de 'Keetendam' werden na afloop nog enkele opmer kingen gemaakt. Keetendam Ir. J. L. Klein (water bouwkundig deskundige): „Het was een al lang bekend plan. De voordelen en nadelen zijn ook eer der al uitvoerig uiteengezet. Nu hebben we wat duidelijker cijfers op tafel gekregen (het resultaat van een onderzoek, zie pag. 6). Het bezwaar van een dergelijke dam voor de scheepvaart is niet eens genoemd". Storm waarschuwing. Mr. Klaasesz: .De voorstanders van een open Oosterschelde vragen vaak aan dacht voor een beter waarschu wingssysteem. Zij achten dan de kans op de omvang van een ramp, zoals die in 1953 voorkwam, uitge sloten. Er heeft zich nu een unieke situatie met die storm voorgedaan. Het was een smalle trog. die kwam net heel beroerd in de Oos terschelde. Zo ligt de zaak feite lijk. Het net voor de waarschu-1 wing is niet dichter dan de mazen die erin voorkomen". Depataties Voor de hoorzitting van de Commis- sieOosterschelde waren gisteren vier deputaties uitgenodigd. In de morgen uren verschenen de vertegenwoordi gers van de georganiseerde landbouw in Zeeland en van de Zeeuwse Water- schapsbond (met name de dijkgraven •ran de waterschappen rond de Ooster schelde). 's middags was eerst het woord aan het Comité- Samenwerking Oosterschelde, daarna kwam een de putatie van de verschillende frac: s in de staten van Zealand, he: les kwam het college vah gedeputeerde staten. Tussendoor mochten ook de burgemeesters van Bruinisse, de heer G. Hokken en van Reimersv/aa:mr. C. Pijl Hogeweg. de commissie nog van hun laatste reacties op de hoogte stellen. (Voor meer nieuws over de Oosterschelde-hoorzit- ting zie pagina 6). i groot zijn dat ei&srapport en minderheidirapporl behoeft te wor den gewerkt. Bovendien zal het stuk niet één, maar een reeks mogelijkhe den opsommen, te beginner» met de oplossing die naar het oordeel van de commissie de grootste prioriteit krijgt. Met het uitbrengen van het rapport medio februari :s de taak van de oommissie geëindigd en Is het woord aan regering en parlement. Tijdens een korte persconferentie na afloop van de hoorzitting werd nog met nadruk geïnformeerd naar de onafhankelijkheid van de commis sie. Mr. KlacMisz deed daarover oen aantal stellige uitspraken, waaruit wij een tweetal naar voren willen halen. In de eerste plaats wees hij er op dat de commissie zich niets heeft aange trokken van eventuele voorkeuren die bij bet departement van verkeer en waterstaat aanwezig waren en even min heeft zij de huidige werksituatie in de overwegingen betrokken Met an dere woorden: de grote bedragen die reeds zen de afsluiting zijn besteed, hebben de commissie volstrekt met ge ïmponeerd. Dat was niet haar zaak. In de tweede plaats rapporteert de commissie zonder dat zij nader over leg pleegt met de minister van verkeer en waterstaat. Het concept-rapport wordt niet met hem besproken, het komt bij hem op tafel en dan is het verder zijn zaak, zo stelde de commis sievoorzitter. Op dat moment is het inderdaad de zaak van regering en parlement. De minister zal namelijk moeten overwegen wat hij met het rapport gaat doen: gaat hij er nog mee naar de raad van de waterstaat of naar het provinciaal bestuur van Zeeland, brengt hij naar aanleiding van het ad vies een eigen nota voor de kamer uit? Dat zal wel mede afhangen van de inhoud van het stuk en daarover valt op dit ogenblik volstrekt niets te zeggen. Er is slechte één zekerheid: er is een inderdaad onafhankelijke com missie aan het werk. Vermoedelijk zullen al diegenen, die gisteren in cie commissiekamer van de Middelburgse Abdij aan de discussie hebben deelge nomen. vertrouwen hebben gekregen in de wijze waarop deze commissie opereert. Destijds is gezegd dat zij uit 'wijze mannen* zou moeten bestaan, onafhankelijk denkende figuren, be reid om in alle objectiviteit de voors en tegens van Oosterschelde-afsluiting nader te overwegen. Gisteren is de commissie in de confrontatie me: ae direct-belang'nebbenöen met grote wijs heid en Terughoudendheid opgetreden. Dat is bij dit onderwerp een groot pluspunt. Voor de komende maanden zou dat met het oog op de discussie buiten de commissie ook nog wel een voorbeeld kunnen zijn. LONDEN (L'PI) Dt 25-jarige duiker Roger Coyle dook enkele dagen geleden in de Theems en kwam boven met een naar het leek stuk metaal van weinig waarde. Later bleek het evenwel een massief zouden zwaard te zijn. bezet met 300 diamanten. Museumdeskundigen schatten de waarde ervan op enkele tonnen en zijn van mening, da: het het zwaard kan zijn, da; lord Nelson ten geschenke kreeg ra de slag op de Nijl in 1758. „Toen ik he: stuk ui: de rivier oplaaide dacht ik da: het waar deloos was", aldus Coyle. ..Toen streek mijn vriend het tegen de spiegel van mijn auto waarbij het glas krassen ging vertonen. Dat bracht ons op he: idee, cat er sprake zou kunnen zijn van diamanten". Coyle, die het zwaard het groot ste kerstgeschenk vind:, ca: hij ooit kreeg, wacht thans op een oordeel van ce rechtbank m ce hoop, dat de kostbare vondst hem toegewezen word:

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 1